Προς το περιεχόμενο

ΠΚ101 ή 103 για ασφάλιση μισθωτών στο ικα


itzaros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλήμέρα συνάδελφοι,

 

Ανέλαβα μια επιχείρηση με 2 εργαζόμενες η μία από παλιά και η άλλη από αρχες Ιουνίου. Το θέμα μου είναι ότι ο προηγούμενος συνάδελφος είχε την μία με ΠΚ 103 και την άλλη με 101. Από όσο ξέρω το 101 είναι με ενσωματομένο το επικουρικο ενώ το 103 με επιπλέων "εξωτερικό" επικουρικό. (σωστά; )

α) Γίνετε αυτό δηλάδή μία επιχείρηση να έχει έναν εργαζόμενο στο 101 και τον άλλο στο 103; ή πρέπει να είναι όλοι ή στο 101 ή στο 103 + επικουρικό; Αυτό αλλάζει από την ειδικότητα του εργαζομένου ή από το είδος τις επιχείρησης; δηλαδή αν η μία είναι υπάλληλος γραφείου και η άλλη υπάλληλος ασφαλιστικού γραφείου μπορεί να είναι διαφορετικά; τώρα που θέλουμε να αλλάξουμε ειδικότητα στην μία με το 103:υπάλληλος ασφαλιστικού γραφείου και να το κάνουμε 101 υπάλληλος γραφείου θα πρέπει να κάνω κάτι ή απλά να σταματήσω να πληρώνω το επικουρικό;

 

Ευχαριστώ και ελπίζω να έγινα σαφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΠΚ είναι συνδεδεμένο με την ειδικότητα .Οι ειδικότητες συνδέονται με το είδος της επιχείρησης. Όταν αλλάξεις την ειδικότητα,υποβάλλεις κατάσταση στην επιθεώρηση και αρχίζεις να καταθέτεις ΑΠΔ  με τα νέα στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό αλλά μερικές φορές η ίδια ειδικότητα υπάρχει σε διαφορετικες επιχειρήσης.

 

Το ΠΚ είναι συνδεδεμένο με την ειδικότητα .Οι ειδικότητες συνδέονται με το είδος της επιχείρησης. Όταν αλλάξεις την ειδικότητα,υποβάλλεις κατάσταση στην επιθεώρηση και αρχίζεις να καταθέτεις ΑΠΔ  με τα νέα στοιχεία.

Ναι αλλά κάποιες ειδικότητηες είναι ίδιες σε περισσότερα είδη επιχειρήσεων και συνυπάρχουν με διαφορετικά πακέτα κάλυψης πχ λογιστής στο 101 και στο 103. Πάντως ευχαριστώ ισχύει δεν ισχύει η συνύπαρξη διαφορετικών πακέτων κάλυψης  στην ίδια επιχείρηση τώρα θα το αλλάξω και θα είμαστε όλοι στο 101... Βασικά αυτή είναι η απορεία μου μήπως έπρεπε να είναι όλοι στο 103 αντί στο 101; ακόμα κι ο υπάλληλος γραφείου γενικά; ή δεν υπάρχει πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό αλλά μερικές φορές η ίδια ειδικότητα υπάρχει σε διαφορετικες επιχειρήσης.

 

Ναι αλλά κάποιες ειδικότητηες είναι ίδιες σε περισσότερα είδη επιχειρήσεων και συνυπάρχουν με διαφορετικά πακέτα κάλυψης πχ λογιστής στο 101 και στο 103. Πάντως ευχαριστώ ισχύει δεν ισχύει η συνύπαρξη διαφορετικών πακέτων κάλυψης  στην ίδια επιχείρηση τώρα θα το αλλάξω και θα είμαστε όλοι στο 101... Βασικά αυτή είναι η απορεία μου μήπως έπρεπε να είναι όλοι στο 103 αντί στο 101; ακόμα κι ο υπάλληλος γραφείου γενικά; ή δεν υπάρχει πρόβλημα;

ΤΙ εταιρεία έχεις (δραστηριότητα) ? και ποιές είναι οι ειδικότητες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγώ παρόμοια απορία: Σε κατάστημα με ΚΑΔ ΔΟΥ 47111005''ΛΙΑΝΙΚΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΕΙΔΩΝ ΠΑΝΤΟΠΩΛΕΙΟΥ'' με έδρα σε Δήμο, ο υπάλληλος του ΤΕΑΥΕΚ μου είπε οτι δεν ασφαλίζονται στο επικουρικό τους. Γιατί συμβαίνει αυτό; Εγώ νομίζω οτι ο ΚΑΔ ΙΚΑ είναι ο 5212 και ο ΚΠΑ 103. Έτσι όπως τα λέει ο υπάλληλος πρέπει να βάλω ΚΑΔ ΙΚΑ 5211 και ΚΠΚ 101;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγώ παρόμοια απορία: Σε κατάστημα με ΚΑΔ ΔΟΥ 47111005''ΛΙΑΝΙΚΟ ΕΜΠΟΡΙΟ ΕΙΔΩΝ ΠΑΝΤΟΠΩΛΕΙΟΥ'' με έδρα σε Δήμο, ο υπάλληλος του ΤΕΑΥΕΚ μου είπε οτι δεν ασφαλίζονται στο επικουρικό τους. Γιατί συμβαίνει αυτό; Εγώ νομίζω οτι ο ΚΑΔ ΙΚΑ είναι ο 5212 και ο ΚΠΑ 103. Έτσι όπως τα λέει ο υπάλληλος πρέπει να βάλω ΚΑΔ ΙΚΑ 5211 και ΚΠΚ 101;

Κάποια βοήθεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΔΗΜΟΥΣ ΠΧ ΤΑ ΣΠΑΤΑ ΤΟ ΤΕΑΥΕΚ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΣΦΑΛΙΖΕΙ

 

ΑΝ ΜΙΑ ΠΑΛΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΡΗΝ ΕΔΡΑ ΤΗΣ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΠΧ ΣΠΑΤΑ , ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝΣ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΤΕΑΥΕΚ , ΟΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΙ ΟΧΙ

 

ΠΑΚΕΤΟΣ 101

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΔΗΜΟΥΣ ΠΧ ΤΑ ΣΠΑΤΑ ΤΟ ΤΕΑΥΕΚ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΣΦΑΛΙΖΕΙ

 

ΑΝ ΜΙΑ ΠΑΛΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΡΗΝ ΕΔΡΑ ΤΗΣ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΠΧ ΣΠΑΤΑ , ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝΣ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΤΕΑΥΕΚ , ΟΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΙ ΟΧΙ

 

ΠΑΚΕΤΟΣ 101

Ευχαριστώ για την απάντηση και καλή αρχή στο forum!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη για την καθυστερημένη ανταπόκριση,

Είμαι στην Νεάπολη Θεσσαλονίκης (δηλαδή μέσα στο πολεοδομικό συγκρότημα) η δραστηριότητα είναι Ασφαλιστικού γραφείου/πρακτορείου (νέος καδ:66.22. και διάφορες υποδιαιρέσεις). Οι υπάλληλοι (ή μάλλον υπάλληλες) είναι δύο κοπέλες η μία ασφαλιστική υπάλληλος 341210 πάνω από 3 χρόνια στο κατάστημα πακέτο 103 και η άλλη υπάλληλος γραφείου 419000 από αρχές Ιουνίου με πακέτο 101. Αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη για την καθυστερημένη ανταπόκριση,

Είμαι στην Νεάπολη Θεσσαλονίκης (δηλαδή μέσα στο πολεοδομικό συγκρότημα) η δραστηριότητα είναι Ασφαλιστικού γραφείου/πρακτορείου (νέος καδ:66.22. και διάφορες υποδιαιρέσεις). Οι υπάλληλοι (ή μάλλον υπάλληλες) είναι δύο κοπέλες η μία ασφαλιστική υπάλληλος 341210 πάνω από 3 χρόνια στο κατάστημα πακέτο 103 και η άλλη υπάλληλος γραφείου 419000 από αρχές Ιουνίου με πακέτο 101. Αυτά...

Όσοι  υπάλληλοι ασχολούνται ως ασφαλιστές πρέπει να έχουν και την σχετική επικουρικη ασφάλιση, η υπόλοιποι μόνο ΙΚΑ με ειδική περίπτωση ασφάλισης 10 και κπκ 101.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ stavr, Δεν είναι ασφαλίστριες, οπώτε 101 που έλεγα αλλά με ειδική περίπτωση ασφάλισης 10 για να δικαιολογίσω την απουσία επικουρικού σε ασφαλιστικό γραφείο. Τώρα ξεκαθαρίστικαν τα πράγματα πανώ από όλλα στο κεφάλι μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...