Προς το περιεχόμενο

Εντοπίστηκαν 1.326 λογιστές - μαϊμού.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά  θεωρείτε ότι όλοι αυτοί που έχουν ΚΑΔ με λογιστικές υπηρεσίες στο ΤΑΧΙΣ, είναι όλοι τους κάτω των 40 ετών; Ξεχνάτε ως φαίνεται όλοι σας πότε ψηφίστηκε το Π.Δ. 340, και από πότε εφαρμόστηκε... Και όχι δεν υπήρχε σύνδεση του ΤAXIS με το ΟΕΕ, κάτι που είναι χρόνιο αίτημα των συνδικαλιστικών οργάνων. Έχουν γίνει συσκέψεις επί συσκέψεων στη ΓΓΠΣ για αυτό το θέμα. Επιτέλους μετά από τόσα χρόνια έγινε, ελπίζω και εύχομαι να λειτουργήσει προς τη σωστή κατεύθυνση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ξερει κανενας ποσοι ειναι συνολικα οι λογιστες ( γραμμενοι στο ο.ε.ε.) . ψαξτε τους υπολοιπους . ο ενας ειμαι μαλλον εγω που δεν κατεθεσα υπευθυνη δηλωση και δεν πληρωσα τη συνδρομη μου στο επιμελητηριο στο οποιο δεν ειμαι γραμμενος , επειδη δεν ειμαι πτυχιουχος.

υ.γ. παντως απυ κοβω κανονικα

Σας έχει αποδοθεί το δικαίωμα δράσης στο Taxisnet με τον πρόσθετο ρόλο.

αυτο δεν υπηρχει στο taxiς για σενα δηλαδη?

πως εκανες εναρξη συναδελφε τοτε στην δου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά  θεωρείτε ότι όλοι αυτοί που έχουν ΚΑΔ με λογιστικές υπηρεσίες στο ΤΑΧΙΣ, είναι όλοι τους κάτω των 40 ετών; Ξεχνάτε ως φαίνεται όλοι σας πότε ψηφίστηκε το Π.Δ. 340, και από πότε εφαρμόστηκε... Και όχι δεν υπήρχε σύνδεση του ΤAXIS με το ΟΕΕ, κάτι που είναι χρόνιο αίτημα των συνδικαλιστικών οργάνων. Έχουν γίνει συσκέψεις επί συσκέψεων στη ΓΓΠΣ για αυτό το θέμα. Επιτέλους μετά από τόσα χρόνια έγινε, ελπίζω και εύχομαι να λειτουργήσει προς τη σωστή κατεύθυνση

μην ξεχναμε οτι αδειες επαιρναν τοτε αν με την υπογραφη του ΠΔ οσοι ειχαν κανει εναρξη στην

δου δηλαδη πριν το 1997 και με προυποθεσεις μεχρι και Α ταξης

κατι αλλο πρεπει να συμβαινει......περσι ειχαν πολλοι συναδελφοι προβληματα επειδη δεν ειχαν

καταβαλει εισφορες στο ΟΕΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Μήπως με αυτά στοχοποιουν το επαγγελμα μας και εμας ?

Μήπως μας βγάζουν στα καναλια να μας ξεσκισουν και μετα να περασουν ότι μετρα θελουν εναντίον μας ?

Λέω μήπως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τι σχέση έχει η άδεια -που σημαίνει δικαίωμα- με το άν πληρώνεται η όχι το τεβε η οι συνδρομές??

 

Τι να στοχοποιήσουν ?? ποιό επάγγελμα?

 

α! το επάγγελμα του λογιστή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας έχει αποδοθεί το δικαίωμα δράσης στο Taxisnet με τον πρόσθετο ρόλο.

αυτο δεν υπηρχει στο taxiς για σενα δηλαδη?

πως εκανες εναρξη συναδελφε τοτε στην δου?

υπαρχει κανονικα . εχω κανει εναρξη πριν τις 21-7-1997.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει κανονικα . εχω κανει εναρξη πριν τις 21-7-1997.

και γιατι δεν γραφτηκες στο ΟΕΕ να παρεις αδεια ?

οχι σαν μελλος που ειναι οι πτυχιουχοι

σαν οικονομολογοι αλλα σαν λογιστης φοροτεχνικος

ας πουμε αδεια Δ ταξης η Γ ταξης και τωρα θα ησουν στην Β

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω , γ' ταξης. απλα δεν πληρωσα τη συνδρομη φετος

την συνδρομη του 2012 εννοεις? και την υπευθυνη δηλωση

και αυτο σε κανει """ μαιμου""""???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την συνδρομη του 2012 εννοεις? και την υπευθυνη δηλωση

και αυτο σε κανει """ μαιμου""""???????

δεν προλαβα να το κοιταξω αλλα ειπωθηκε οτι μπορει να ειμαστε εμεις που δεν πληρωσαμε , γι'αυτο το ανεφερα. βεβαια οπως και να εχει μαιμου δε με λες. γοριλα ισως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αλλα αν ισχύουν αυτα ειναι σουρεαλιστικα διότι εγω για παράδειγμα δεν ασκώ το λογιστικο επάγγελμα αυτη τη στιγμη, αλλα για λόγους βιογραφικου, είμαι μέλος σαν πτυχιούχος και έχω άδεια β τάξης εδώ και χρόνια και πλήρωνα συνδρομές. Το Αφμ μου εμφανίζεται ως λογιστής με άδεια αλλα φέτος εξαιτίας οικονομικής στενότητας δεν έχω πληρώσει συνδρομές... Φυσικα έχω περάσει απλά τη δική μου δήλωση ως φτωχομισθωτος, τι σημαίνει αυτο , ότι είμαι μαϊμού λογιστής και θα με καλέσει ο εισαγγελέας ? απο που προκύπτει αυτο? επειδή έχω άδεια? δηλαδή το δικαίωμα να κάνω έναρξη κάποτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον ειναι θεμα υπευθυνης δηλωσης... οσοι ξεχασαν να την στειλουν ειμαι και εγω ενας απο αυτους μαλλον μας εχουν στειλει σαν μαιμου... ε ρε γελια που εχουν να πεσουν  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λιγάκι δεν θα χρειάζονται λογιστές,παρά μονάχα καταχωρητές παραστατικών και λοιπών εγγράφων σε ένα κεντρικό σύστημα. Από κει και πέρα όλα θα παίρνουν το δρόμο τους αυτοματοποιημένα. Και ο ΦΠΑ και η αναμόρφωση και οι συγκεντρωτικές,και οι δηλώσεις εισοδήματος φυσικών προσώπων, καθώς θα συλλέγονται όλες οι απαραίτητες πληροφορίες από όλα τα εμπλεκόμενα δίκτυα (τράπεζες,συμβόλαια,ιδιωτικά σχολεία,κλπ).Μετά τους εφοριακούς θα βγούμε και μεις στην ανεργία και θα περιμένουμε στη γωνία να σκοντάψει στο γραφείο μας κάποιος που δεν γνωρίζει από διαδίκτυο, να του κάνουμε αίτηση ρύθμισης χρεών, Α21 ή αίτηση για πετρέλαιο θέρμνανσης. Αυτό είναι το επόμενο μέλλον για τους περισσότερους από μας και ας μην τρωγόμαστε μεταξύ μας αν τόλμησαν κάποιοι να βγάλουν μεροκάματο με μέσα που θεωρούνται αθέμιτα. Πού καιρός για τέτοια σήμερα που η ανεργία και η πείνα θερίζουν. Άδικο είναι να μένουν τα παιδιά στο σπίτι νηστικά.Και μήν παριστάνουμε τους σπουδαίους επειδή η Τροικα και ο κάθε υπουργός μας χρησιμοποιεί σαν μπάτσους. Βέβαια κάποιοι λίγοι δεν θα διστάσουν να συνεταιριστούν με το λοιπό συναπάντημα δικηγορικών γραφείων και μπράβων της νύχτας ιδρύοντας γραφεία κυνηγών κεφαλών, αναλαμβάνοντας την είσπραξη των εσόδων, τις κατασχέσεις και τους πλειστηριασμούς περιουσίων κατεστραμμένων οικονομικά ανθρώπων. Μην κάνουμε λοιπόν σαν τις χήρες στο κρεββάτι και μπλέξουμε τα μπούτια μας.Δεν είμαστε ούτε γιατροί να ρισκάρουμε με την ανθρώπινη υγεία ούτε μηχανικοί να χτίζουμε σαθρά οικοδομήματα. Οτι διδαχτήκαμε στα πανεπιστήμια τα πέταξαν στον κάδο των αχρήστων οι πολιτικοί σήμερα στην κρίση. Τι νόημα έχει πλέον. Διατάγματα της Τρόικας εφαρμόζουμε βοηθώντας τους να κλέβουν και να οδηγούν σε απόγνωση τους πολίτες αυτής της χώρας. Ετσι βρώμικα βγάζουμε το ψωμί μας την τελευταία τριετία. Κάποιοι βούτηξαν σ' αυτό το βούρκο χωρίς να έχουν την άδεια του ΟΕΕ.Σιγά τα ωά. Ας μετρήσουμε πόσοι από μας δεν τα καταφέρνουμε να αποδίδουμε τον ΦΠΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΣΠΡΑΤΤΟΥΜΕ, τις εισφορές στον ΟΑΕΕ, ακόμα και τις συνδρομές στο ΟΕΕ. Θέλετε μήπως να τους ανοίξουμε την όρεξη να ορίσουν σαν προυπόθεση  την φορολογική και ασφαλιστική ενημερότητα για να συνεχίσουμε να ασκούμε το επάγγελμα?. Αν γίνει και αυτό γιατί προς εκεί βλέπω εγώ να κατευθυνθεί η ιστορία, ας πάρουμε από τώρα τα βουνά για ραδίκια.Αλλιώς ντουπεκί ψιλοκομμένο. Το φώς και ο ήλιος είναι για όλους. Ολοι έχουμε δικαίωμα τουλάχιστον για ένα πιάτο φαί σε συνθήκες πείνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω δεν θα πρέπει να υπάρχει πρόβλημα αν κάποιος έστειλε την δικιά του του πατέρα του του αδελφού του και από μερικούς συγγενείς του αλλά αν έστειλε 50, 100, 200 …. Δηλώσεις με το ίδιο email τότε άς τον ελέγξει η ηλεκτρονική αρχή αν έχει άδεια και αν κόπηκαν οι ανάλογες ΑΠΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις "μαιμουδες" το ειπαν , οτι ειναι μαιμουδες?

 

να εχουμε και τη δικη τους αποψη, γιατι εγω δεν καταλαβα ποιοι ειναι και πως τους βρηκανε...

 

τοσα χρονια λεμε για τους παπαδες, δασκαλους, χωροφυλακες κ.λ.π.που κανουν τους λογιστες , αλλα δεν πιστευω οτι αναφερεται σε τετοιους.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο όρος ''μαιμού'' παραπέμπει σε αυτούς οι οποίοι είχαν άδεια ως μισθωτοί και κρατούσαν βιβλία χωρίς έναρξη στην αρμόδια Δ..Ο.Υ, σε πλαστά πτυχία καθώς και σε ψευδή στοιχεία τα οποία κάποιοι πήραν άδειες εμπειροτέχνη με κάθε δυνατό ''τρόπο'' και μέσο. Δεν συντρέχει καμία άλλη περίπτωση, τουλάχιστον μερικοί από εμάς που ασχολούμαστε γνωρίζαμε ότι η διαδικασία ελέγχου των αδειών εκ νέου είχε ξεκινήσει από τον Μάιο και ολοκληρώθηκε περί τα τέλη Αυγούστου. Θέλω να πιστεύω ότι ο έλεγχος θα συνεχιστεί εις βάθος για να ξεκαθαρίσει επιτέλους η κατάσταση αυτή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πείνασα..ώρα για το δεκατιανό...

 

bali7970.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο όρος ''μαιμού'' παραπέμπει σε αυτούς οι οποίοι είχαν άδεια ως μισθωτοί και κρατούσαν βιβλία χωρίς έναρξη στην αρμόδια Δ..Ο.Υ, σε πλαστά πτυχία καθώς και σε ψευδή στοιχεία τα οποία κάποιοι πήραν άδειες εμπειροτέχνη με κάθε δυνατό ''τρόπο'' και μέσο.

 

Σιγά μη δεν πήγαινε κάποιος εκεί την κουβέντα... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μετρήσουμε πόσοι από μας δεν τα καταφέρνουμε να αποδίδουμε τον ΦΠΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΣΠΡΑΤΤΟΥΜΕ, τις εισφορές στον ΟΑΕΕ, ακόμα και τις συνδρομές στο ΟΕΕ. Θέλετε μήπως να τους ανοίξουμε την όρεξη να ορίσουν σαν προυπόθεση  την φορολογική και ασφαλιστική ενημερότητα για να συνεχίσουμε να ασκούμε το επάγγελμα?. Αν γίνει και αυτό γιατί προς εκεί βλέπω εγώ να κατευθυνθεί η ιστορία, ας πάρουμε από τώρα τα βουνά για ραδίκια.Αλλιώς ντουπεκί ψιλοκομμένο. Το φώς και ο ήλιος είναι για όλους. Ολοι έχουμε δικαίωμα τουλάχιστον για ένα πιάτο φαί σε συνθήκες πείνας.

 

Γιατί καλέ;;;;

 

Εδώ κάθε μέρα, όπου σταθεί και όπου βρεθεί, ο μπαρμπα παπ-Άρης Πορδοσάλτε αναφωνεί "Οι επαγγελματίες χρησιμοποιούν το ΦΠΑ ως κεφάλαιο κίνησης και ενώ το έχουν εισπράξει, δεν το αποδίδουν στο κράτος. Δεν είναι φόρος τους, είναι λεφτά που τους έχουν πληρώσει οι πελάτες τους και πρέπει να τον αποδώσουν στο Δημόσιο".

 

Βρε βλάκα, παπαγαλάκι, όταν εδώ και χρόνια, για να διατηρήσουμε την πελατεία μας, λέμε στους πελάτες μας πχ 20 ευρώ η δήλωση Ε9 και εκδίδουμε ΚΑΝΟΝΙΚΑ την ΑΠΥ, το ΦΠΑ δεν το βάζουμε από την τσέπη μας;;;

Όταν τους πεις 24,60 και σε κοιτούν περίεργα, μόλις τους εξηγήσεις οτι τα 20 ευρώ είναι η αμοιβή σου και τα 4,60 το ΦΠΑ που αποδίδεις για λογαριασμό του στο κράτος, η πρώτη τους κουβέντα είναι "Άσε την απόδειξη, τι να την κάνω.... Έχουμε κρίση, εδώ ο άλλος κάνει δηλώσεις με 15 ευρώ και συ θες 24,60;;;" και μετά γίνονται επιθετικοί και σου λένε "Εγώ 20 ευρώ θα σου δώσω κάνε ότι θες".

 

Για πες μας Πορδοσαλτεραβασαλτακαιαπαυτώσου, έχω ή δεν έχω μετά για αυτή την απόδειξη 49% φορολογία;;

(23% το ΦΠΑ από την τσέπη μου και 26% φόρος από το πρώτο ευρώ "κέρδους";;; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

............

Για πες μας Πορδοσαλτεραβασαλτακαιαπαυτώσου, έχω ή δεν έχω μετά για αυτή την απόδειξη 49% φορολογία;;

(23% το ΦΠΑ από την τσέπη μου και 26% φόρος από το πρώτο ευρώ "κέρδους";;; )

 

63,3 % παρακαλω ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

63,3 % παρακαλω ....

 

Έστω ΑΠΥ 20 € ΜΕ το ΦΠΑ (και κανένα έξοδο). 20 ευρώ εισπράξαμε και το ΦΠΑ από την τσέπη μας.

 

Καθαρή Αξία: 16,26 €

 

ΦΠΑ 23%:       3,74 €

 

Φόρος 26%:    4,23 €

 

Σύνολο φόρων: 7,97 €

 

Ποσοστό φορολογίας επί εσόδων: 7,97/16,26=49%.

 

Το 63,3% Χρύσα πως προκύπτει;

 

 

 

Edit: Υ.Γ. Προφανώς εννοείς και την προκαταβολή 55% επί του φόρου εισοδήματος. Ισχύει για νέο επιτηδευματία, δυστυχώς χρόνια τώρα υπολογίζω την προκαταβολή και μου έχει γίνει "κτήμα" πλέον...

Επεξεργασμένο από gkazan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί σας φαίνεται παράδοξο?τουλάχιστον οι περισσότεροι θα πρέπει να είχαν ακούσει πως 

γραφόντουσαν στο ΟΕΕ και έπαιρναν τις άδειες και τι κόστιζαν.

Καιρός ήταν.

Είχε ακόμη λεχθεί ,ότι μετά το πέρας των δηλώσεων το ΥΟ θα έστελνε σε κάθε λογιστή 

λίστα με τι δηλώσεις έχει υποβάλει,με κάθε συνέπεια,απο την μιά βλέπεις μην στην έφερε

κάποιος ενδεχόμενα περαστικός πελάτης η μην στην φέρουν απο το ΥΟ αν δεν έκοψες 

σε κάποιον ΑΠ.

Ίδωμεν....

Αυτή τη λίστα την περιμένουμε.Θα τη στείλουν άραγε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ξέρετε τι είδος μαιμούδων είμαστε ε??  Μακάκας ο μαύρος (Macaca maura)

 

230px-Macaca_arctoides.png

 

αυτος παλι τι ρατσα ειναι ? ασπρος γεννιεται , μαυρος πεθαινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...