Jump to content
Sign in to follow this  
ΔΗΜΗΤΡΗΣ_Ζ

Εντοπίστηκαν 1.326 λογιστές - μαϊμού.

Recommended Posts

Εντοπίστηκαν 1.326 λογιστές - μαϊμού με πρόσβαση στο TAXISNET

[05.09.2013]

Στον εισαγγελέα διαβιβάστηκαν τα στοιχεία 1.326 λογιστών – μαϊμού καθώς διαθέτουν κωδικούς πρόσβασης στο TAXISNET ως λογιστές, αλλά δεν διαθέτουν την επαγγελματική ταυτότητα λογιστή.

--

Ο Υφυπουργός Ανάπτυξης, Ανταγωνιστικότητας, κ. Νότης Μηταράκης, συναντήθηκε σήμερα με τον Γενικό Γραμματέα Εσόδων κ. Χ. Θεοχάρη, τον πρόεδρο του Οικονομικού Επιμελητηρίου κ. Γ. Κυδωνάκη και τον αντιπρόεδρο κ. Κων. Κόλλια. Μετά το τέλος της συνάντησης προέβη στην ακόλουθη δήλωση:

«Διαβίβασα στην Προϊσταμένη της Εισαγγελίας Πρωτοδικών Αθηνών τα στοιχεία 1326 φυσικών προσώπων, τα οποία, ενώ διαθέτουν κωδικούς πρόσβασης στο TAXISNET ως λογιστές ΤΙ ΕΝΝΟΕΙ "ΩΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ" ? ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΔΙΑΘΕΤΟΥΜΕ ΩΣ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΛΗΡΗ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΟ TAXIS ΚΑΙ ΠΙΣΤΟΠΟΙΟΥΜΑΣΤΕ ΩΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΣΤΟ ΟΕΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΜΑΣ ΩΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ, δεν διαθέτουν την επαγγελματική ταυτότητα λογιστή, όπως προβλέπεται από το Ν. 2515/1997. Δηλαδή δεν έχουν ελέχθη, ούτε πιστοποιηθεί.ΟΥΤΕ ΟΜΩΣ ΕΧΟΥΝ ΜΠΛΟΚΑΡΙΣΤΕΙ.

Τα ίδια στοιχεία παρέδωσα πριν από λίγο στον κ. Θεοχάρη και απέστειλα στον Γενικό Επιθεωρητή Δημόσιας Διοίκησης προκειμένου να διερευνηθούν τυχόν ποινικές και διοικητικές ευθύνες από όλους τους εμπλεκόμενους.

Τα στοιχεία, προέκυψαν από την ηλεκτρονική διασταύρωση του αρχείου των ενεργών λογιστών του Οικονομικού Επιμελητηρίου Ελλάδος με το TAXISNET, μετά από άδεια της Αρχής Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων. Συγχαίρω το Οικονομικό Επιμελητήριο για τις ενέργειες του.

Στόχος μας είναι να προστατέψουμε τόσο τους φορολογούμενους και τις επιχειρήσεις, όσο και το δημόσιο συμφέρον από τη δραστηριότητα ατόμων που δεν πληρούν τις νόμιμες προϋποθέσεις.ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΥΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΝΟΜΙΟ ΕΝΑΝΤΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ?

Επίσης θεωρούμε πολύ σημαντική τη διερεύνηση ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΟΓΙΣΜΟ ΕΥΘΥΝΩΝ? πιθανών αμελειών ή σκόπιμων ενεργειών στελεχών της δημόσιας διοίκησης κατά την εκτέλεση των σχετικών καθηκόντων τους.

Τέλος, από τη σχετική έρευνα και εφόσον προκύψουν θεσμικά ή νομικά κενά, το Υπουργείο Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας, στο μέτρο που του αναλογεί, θα αναλάβει όλες τις απαραίτητες πρωτοβουλίες για την κάλυψή τους».

Tωρα το καταλαβαν?hellooooooooooooooooooooooooooooooo.......................................................................................................................................

εσυ και εγω οταν βαζουμε το αφμ μας στο Ε3 βγαζει αμεσως τα στοιχεια και την αδεια αν και εμενα την αδεια εβγαζε την παλια.... σε αυτους οταν εβαζε τα στοιχεια δεν εβγαζε τιποτα

εσυ και εγω οταν βαζουμε το αφμ μας στο Ε3 βγαζει αμεσως τα στοιχεια και την αδεια αν και εμενα την αδεια εβγαζε την παλια.... σε αυτους οταν εβαζε τα στοιχεια δεν εβγαζε τιποτα

ΑΡΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ Χ ΜΑΙΜΟΥ ΛΟΓΙΣΤΕΣ (ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ ΒΑΛΕΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΣΤΟ Ε3 ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΕΝ ΔΥΝΑΜΗ ΜΑΙΜΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗΣ), ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ TAXIS, ΤΟΥ ΘΕΟΧΑΡΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΠΟΥ ΑΦΗΣΑΝ ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ Ε3 ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΛΟΓΙΣΤΗ Ή ΜΑΙΜΟΥ-ΛΟΓΙΣΤΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΠΛΟΚΑΡΕΙ Η ΥΠΟΒΟΛΗ.

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΘΕΟΧΑΡΗ...... ΑΛΛΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΜΑΓΚΑ Ε?

ΚΑΙ ΓΙΑ ΛΑΘΗ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΓΓΠΣ, ΘΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΩΡΑ ΑΧΡΗΣΤΟ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ, ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙ ΑΥΤΟ.

ΠΡΩΤΑ ΑΠ ΟΛΑ ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΝΑΡΞΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ  ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΤΟΥ

ΟΙ ΚΩΔΙΚΟΙ ΤΟΥ TAXIS ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΚΩΔΙΚΟΙ ΟΠΩΣ ΚΑΘΕ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ

ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΔΩΘΕΙ ΠΡΟΣΘΕΤΟΣ ΡΟΛΟΣ ΜΕΣΩ ΤΟΧ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ

ΝΑ ΤΟ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ ΣΩΣΤΑ? ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΑΣ

ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΠΙ ΜΕΡΟΥΣ ΕΡΓΑΣΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΤΟΥ ΤΑΧΙS ΣΕ ΡΩΤΑΕΙ ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΡΟΛΟ ΘΥΑ ΜΠΕΙΣ

ΠΧ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΤΗ ΣΟΥ, ΩΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΗΗΗ ΩΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΚΑΠΟΙΟΥ ΝΟΜΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΑΝ ΔΙΑΘΕΤΕΙΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΣΩΣΤΑ?

ΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΩΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΣΕ ΡΩΤΑΕΙ ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΣΟΥ ΕΦΟΣΟΝ ΣΕ ΕΧΕΙ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ

ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ

ΠΩΣ ΛΟΙΠΟΝ ΑΥΤΟΙ ΗΤΑΝ ΜΑΙΜΟΥ ΛΟΓΙΣΤΕΣ?????? ΑΠΟΡΙΑ

ΑΦΟΥ ΠΕΡΣΥ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΜΠΕΡΔΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΟΕΕ ΜΑΣ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ

ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΣΥΝΔΡΟΜΗ ΚΑΙ ΟΙ ΑΔΕΙΕΣ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΕ ΙΣΧΥΕΙ ΛΟΓΩ ΟΦΕΙΛΩΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΣΘΕΤΟ ΡΟΛΟ

ΘΥΜΑΣΤΕ ΠΟΥ ΤΡΕΧΑΜΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΞΕΧΑΣΜΕΝΕΣ ΣΥΝΔΡΟΜΕΣ

ΑΠΟΡΩ ΑΠΟΡΩ ΑΠΟΡΩ

ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΑΦΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΟΛΑ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΕΦΟΔΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΔΟΕ

Με το Ο.Ε.Ε. δεν διασταυρονονται αυτοι που εχουν δικαιωμα ? Γιατι το ΟΕΕ τους ειχε στη λιστα ?

και μην ξεχναμε.

ΧΘΕΣ τους βρηκαν ? που τελειωσαν οι δηλωσεις ?

Ποιον κοροιδευουν ?

Μηπως ειναι λογιστες οι οποιο δεν ειχαν πληρωσει την συνδρομη στο οικονομικο επιμελητηριο?

Πάρα πολύ πιθανό...

Ωστόσο, εγώ που δεν είμαι μαϊμού (αλλά μου αρέσουν οι μπανάνες), πως θα δω που έχει γίνει χρήση του ΑΦΜ μου, από επιτηδευματίες που δεν ήρθαν φέτος για δήλωση;

Σε όσους επιτηδευματίες κάνω δήλωση, απαιτώ να δοθεί εξουσιοδότηση μέσω ΓΓΠΣ, διασφαλίζοντας έτσι την εντολή υποβολής δηλώσεως. Επειδή όμως μπορούν να δουν το ΑΦΜ μου, είτε από το περσινό Ε3 είτε από την ΑΠΥ που είχα εκδόσει, ποιός μου εξασφαλίζει οτι δεν πήγαν σε κάποιον "μαϊμού" λογιστή ή ακόμη χειρότερα, την υπέβαλλαν μόνοι τους με κλόπη-paste από το πρηγούμενο έτος και στο τέλος θα βρεθώ εγώ μπλεγμένος για μη έκδοση παραστατικού;;;

Τα στοιχεία, προέκυψαν από την ηλεκτρονική διασταύρωση του αρχείου των ενεργών λογιστών του Οικονομικού Επιμελητηρίου Ελλάδος με το TAXISNET

ΑΡΑ τους ειχε το ταχις  σαν λογιστες ενω το ΟΕΕ οχι .

Καθε ποτε κανει διασταυρωση το ΤΑΧΙΣ με ΟΕΕ δεν μας ειπανε.

Γιατι αυτοι καπως μπηκανε στη δυνατοτητα που δινει το  ταξις και φυσικα οχι απο μονοι τους.

ΑΡΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ Χ ΜΑΙΜΟΥ ΛΟΓΙΣΤΕΣ (ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ ΒΑΛΕΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΣΤΟ Ε3 ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΕΝ ΔΥΝΑΜΗ ΜΑΙΜΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗΣ), ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ TAXIS, ΤΟΥ ΘΕΟΧΑΡΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΠΟΥ ΑΦΗΣΑΝ ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ Ε3 ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΛΟΓΙΣΤΗ Ή ΜΑΙΜΟΥ-ΛΟΓΙΣΤΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΠΛΟΚΑΡΕΙ Η ΥΠΟΒΟΛΗ.

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΘΕΟΧΑΡΗ...... ΑΛΛΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΜΑΓΚΑ Ε?

ΚΑΙ ΓΙΑ ΛΑΘΗ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΓΓΠΣ, ΘΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΩΡΑ ΑΧΡΗΣΤΟ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ, ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΓΙ ΑΥΤΟ.

Επίσης θεωρούμε πολύ σημαντική τη διερεύνηση πιθανών αμελειών ή σκόπιμων ενεργειών στελεχών της δημόσιας διοίκησης κατά την εκτέλεση των σχετικών καθηκόντων τους.

Τέλος, από τη σχετική έρευνα και εφόσον προκύψουν θεσμικά ή νομικά κενά, το Υπουργείο Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας, στο μέτρο που του αναλογεί, θα αναλάβει όλες τις απαραίτητες πρωτοβουλίες για την κάλυψή τους».

ΠΡΩΤΑ ΑΠ ΟΛΑ ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΝΑΡΞΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ  ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΤΟΥ

ΟΙ ΚΩΔΙΚΟΙ ΤΟΥ TAXIS ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΚΩΔΙΚΟΙ ΟΠΩΣ ΚΑΘΕ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ

ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΔΩΘΕΙ ΠΡΟΣΘΕΤΟΣ ΡΟΛΟΣ ΜΕΣΩ ΤΟΧ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΝ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ

ΝΑ ΤΟ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ ΣΩΣΤΑ? ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΑΣ

ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΠΙ ΜΕΡΟΥΣ ΕΡΓΑΣΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΤΟΥ ΤΑΧΙS ΣΕ ΡΩΤΑΕΙ ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΡΟΛΟ ΘΥΑ ΜΠΕΙΣ

ΠΧ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΤΗ ΣΟΥ, ΩΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΗΗΗ ΩΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΚΑΠΟΙΟΥ ΝΟΜΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΑΝ ΔΙΑΘΕΤΕΙΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΣΩΣΤΑ?

ΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΩΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΣΕ ΡΩΤΑΕΙ ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΣΟΥ ΕΦΟΣΟΝ ΣΕ ΕΧΕΙ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ

ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ

ΠΩΣ ΛΟΙΠΟΝ ΑΥΤΟΙ ΗΤΑΝ ΜΑΙΜΟΥ ΛΟΓΙΣΤΕΣ?????? ΑΠΟΡΙΑ

ΑΦΟΥ ΠΕΡΣΥ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΜΠΕΡΔΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΟΕΕ ΜΑΣ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ

ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΣΥΝΔΡΟΜΗ ΚΑΙ ΟΙ ΑΔΕΙΕΣ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΕ ΙΣΧΥΕΙ ΛΟΓΩ ΟΦΕΙΛΩΝ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΣΘΕΤΟ ΡΟΛΟ

ΘΥΜΑΣΤΕ ΠΟΥ ΤΡΕΧΑΜΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΞΕΧΑΣΜΕΝΕΣ ΣΥΝΔΡΟΜΕΣ

ΑΠΟΡΩ ΑΠΟΡΩ ΑΠΟΡΩ

ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΑΦΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΟΛΑ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΕΦΟΔΟΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΔΟΕ

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΧΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ  ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΤΙΣ ΕΦΟΔΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. ΘΑΧΟΥΝ ΘΕΜΑ "ΠΙΑΣΑΡΙΚΟ" ΓΙΑ ΤΟΥΣ  ΠΑΠΑΓΑΛΟΥΣ........  

να μας στελνουν ενα νουμερο PIN στον κινητο , κι να ισχυει 1 εβδομαδα το οποιο θα το βαζουμε στο ΤΑΧΙΣ κι ετσι θα ξερει οτι ειμαστε εμεις , να τελειώνουμε

οπως κανουν οι Τραπεζες  to Google κλπ κλπ

Εντοπίστηκαν 1.326 λογιστές - μαϊμού με πρόσβαση στο TAXISNet

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΧΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ  ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΤΙΣ ΕΦΟΔΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. ΘΑΧΟΥΝ ΘΕΜΑ "ΠΙΑΣΑΡΙΚΟ" ΓΙΑ ΤΟΥΣ  ΠΑΠΑΓΑΛΟΥΣ........  

Είναι δυνατόν;  Από πότε το κράτος τηρεί τα προσχήματα;

( και μετά την πιο πάνω,ας πούμε, χιουμοριστική διάθεση )

Την ίδια αίσθηση έχω κι εγώ... ( ας σπρώξουμε ψήγματα ανυποληψίας στον κλάδο, όπως και σε τόσους άλλους κλάδους άλλωστε, και μετά ... η συνέχεια επί της οθόνης με τα τηλεδικαστήρια που θα κάνουν οι πραγματικά ανυπόληπτοι ) ...

το ΟΕΕ εκανε την καταγγελια απ οτι αντιλαμβανομαι απο την αρθρογραφια

μηπως δεν ειχαν πληρωσει ? μηπως δεν θα επρεπε να ειχαν αδεια?

μηπως ειναι απ αυτους που δεν θελει ο κυδωνακης πχ ορκωτους,,,,,

ελεγκτες ,,,,,που ηθελαν να ειχαν διπλη ιδιοτητα?

ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα ....

Επίσης θεωρούμε πολύ σημαντική τη διερεύνηση πιθανών αμελειών ή σκόπιμων ενεργειών στελεχών της δημόσιας διοίκησης κατά την εκτέλεση των σχετικών καθηκόντων τους.

Επίσης κύριοι κύριοι θα πρότεινα πρώτα να διερευνηθεί άμεσα το ζήτημα της υποβολής δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος από δικηγόρους και δικηγορικά γραφεία οι οποίοι φυσικά δεν έχουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος λογιστή-φοροτέχνη, και χρόνια ολόκληρα υποβάλλουν δηλώσεις ιδιαίτερα για τους πελάτες τους κατοίκους . εξωτερικού.  Τσούζει όμως αυτό έτσι δεν είναι; Δεν πρόκειται να το αγγίξετε....

Επίσης κύριοι κύριοι θα πρότεινα πρώτα να διερευνηθεί άμεσα το ζήτημα της υποβολής δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος από δικηγόρους και δικηγορικά γραφεία οι οποίοι φυσικά δεν έχουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος λογιστή-φοροτέχνη, και χρόνια ολόκληρα υποβάλλουν δηλώσεις ιδιαίτερα για τους πελάτες τους κατοίκους . εξωτερικού.  Τσούζει όμως αυτό έτσι δεν είναι; Δεν πρόκειται να το αγγίξετε....

ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΚΔΙΔΟΥΝ ΑΠΥ ΒΕΒΑΙΩΣ ΒΕΒΑΙΩΣ......

Το δεύτερο κομμάτι της παραπάνω ανακοίνωσης, λέει ή κρύβει πολλά...

Θεωρώ λανθασμένη τη χρήση της λέξης "μαιμού" στον τίτλο της είδησης.

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δέν πρόκειται για πραγματικό γεγονός , και θα έχει σχέση μόνο με απλήρωτες συνδρομές ή μή υποβολή υπεύθυνων δηλώσεων εκ μέρους τους.

Αποκλείεται να υπάρχουν λογιστές μαιμού (με τη μεταφορική έννοια της λέξης αυτής) στο σύστημα του taxis.

ξερει κανενας ποσοι ειναι συνολικα οι λογιστες ( γραμμενοι στο ο.ε.ε.) . ψαξτε τους υπολοιπους . ο ενας ειμαι μαλλον εγω που δεν κατεθεσα υπευθυνη δηλωση και δεν πληρωσα τη συνδρομη μου στο επιμελητηριο στο οποιο δεν ειμαι γραμμενος , επειδη δεν ειμαι πτυχιουχος.

υ.γ. παντως απυ κοβω κανονικα

Γιατί σας φαίνεται παράδοξο?τουλάχιστον οι περισσότεροι θα πρέπει να είχαν ακούσει πως 

γραφόντουσαν στο ΟΕΕ και έπαιρναν τις άδειες και τι κόστιζαν.

Καιρός ήταν.

Είχε ακόμη λεχθεί ,ότι μετά το πέρας των δηλώσεων το ΥΟ θα έστελνε σε κάθε λογιστή 

λίστα με τι δηλώσεις έχει υποβάλει,με κάθε συνέπεια,απο την μιά βλέπεις μην στην έφερε

κάποιος ενδεχόμενα περαστικός πελάτης η μην στην φέρουν απο το ΥΟ αν δεν έκοψες 

σε κάποιον ΑΠ.

Ίδωμεν....