Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΝΕΑ ΡΥΘΜΙΣΗ ΟΦΕΙΛΩΝ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΗ ΔΟΣΕΩΝ


Kostas38

Ερώτηση

Καλησπέρα,

 

Έχω κανει την νεα ρυθμιση των 48 δοσεων. Η πρωτη δοση πληρωθηκε κανονικα. Ο νομος λεει οτι οι επομενες θα πληρωνονται αυτοματα και γι' αυτο το λογο στην υποβολή της αιτησης ζητουσαν και ΙΒΑΝ τραπεζικο λογαριασμο. Το ερωτημα μου ειναι : θα πληρωθει η δόση αυτόματα ή να την πληρώσω μέσω e-banking με την υπάρχουσα ταυτότητα πληρωμής.

 

Ευχαριστώ

Κώστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα. Κι εγώ ρε παιδιά ψάχνω κάπου επισημες οδηγίες όσον αφορά τα βήματα για την πραγματοποίση ρύθμισης. Τί ποσά θα βάλουμε στο δηλωθέν εισόδημα? Βάλε κατά προσέγγιση Η πρώτη δόση μέχρι ποτε πρέπει να πληρωθεί? Σε 3 μέρες (νομίζω) θα στο γράψει μόλις στείλεις την αίτηση [προσοχή!! η 1η δόση με κατάθεση στην τράπεζα ]

Μήπως υπάρχουν κάπου επισημες οδηγίες και δεν τις έχω δει?

 

ρίξε μία ματιά:

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16637

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/15027

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16397

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16481

και ΠΟΛ.1111/21.5.2013

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι,

 

Για την υπαγωγή στη ρύθμιση πάγιας εντολής ο ΙΒΑΝ που θα δοθεί πρέπει να είναι απαραίτητα στο όνομα αυτού που υποβάλλει την αίτηση

ή μπορεί να είναι και άλλος ο δικαιουχος του λογαριασμού?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι,

 

Για την υπαγωγή στη ρύθμιση πάγιας εντολής ο ΙΒΑΝ που θα δοθεί πρέπει να είναι απαραίτητα στο όνομα αυτού που υποβάλλει την αίτηση

ή μπορεί να είναι και άλλος ο δικαιουχος του λογαριασμού?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Για την υπαγωγή στη ρύθμιση πάγιας εντολής ο ΙΒΑΝ μπορεί να είναι και άλλος ο δικαιουχος του λογαριασμού.

 

εγώ συναδέλφησα το έχω κάνει και κυλάει μέχρι στιγμής μία χαρά!! απλά έκανε (ο κάτοχος ΙΒΑΝ) σύμβαση στην τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγώ συναδέλφησα το έχω κάνει και κυλάει μέχρι στιγμής μία χαρά!! απλά έκανε (ο κάτοχος ΙΒΑΝ) σύμβαση στην τράπεζα.

 

 

Δηλαδή αν αυτός που οφείλει και θέλει να μπει σε ρύθμιση δεν έχει δικό του λογαριασμό,

δηλώνει ηλεκτρονικά στην αίτηση για ρύθμιση το ΙΒΑΝ ενός συγγενικού του προσώπου για παράδειγμα.

 

Στη συνέχεια πρέπει να πάει ο συγγενής του στην τράπεζα να ενεργοποιήσει την εντολή πάγιας πληρωμής(αφού το ΙΒΑΝ είναι στο δικό του όνομα).

 

Αν ως εδώ έχω λάθος σε παρακαλώ διόρθωσε με.

 

Πώς θα ξέρει όμως η τράπεζα ότι η εντολή πάγιας ρύθμισης δίνεται για το συγκεκριμένο πρόσωπο?

Αναφέρεται συγκεκριμένα για ποιο όνομα και ΑΦΜ θέλει να το κάνει?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή αν αυτός που οφείλει και θέλει να μπει σε ρύθμιση δεν έχει δικό του λογαριασμό,

δηλώνει ηλεκτρονικά στην αίτηση για ρύθμιση το ΙΒΑΝ ενός συγγενικού του προσώπου για παράδειγμα.

 

Στη συνέχεια πρέπει να πάει ο συγγενής του στην τράπεζα να ενεργοποιήσει την εντολή πάγιας πληρωμής(αφού το ΙΒΑΝ είναι στο δικό του όνομα).

 

Αν ως εδώ έχω λάθος σε παρακαλώ διόρθωσε με. ΣΩΣΤΗ

 

Πώς θα ξέρει όμως η τράπεζα ότι η εντολή πάγιας ρύθμισης δίνεται για το συγκεκριμένο πρόσωπο?

Αναφέρεται συγκεκριμένα για ποιο όνομα και ΑΦΜ θέλει να το κάνει? ΝΑΙ

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Δηλαδή αν αυτός που οφείλει και θέλει να μπει σε ρύθμιση δεν έχει δικό του λογαριασμό,

δηλώνει ηλεκτρονικά στην αίτηση για ρύθμιση το ΙΒΑΝ ενός συγγενικού του προσώπου για παράδειγμα.

 

Στη συνέχεια πρέπει να πάει ο συγγενής του στην τράπεζα να ενεργοποιήσει την εντολή πάγιας πληρωμής(αφού το ΙΒΑΝ είναι στο δικό του όνομα).

 

Αν ως εδώ έχω λάθος σε παρακαλώ διόρθωσε με. ΣΩΣΤΗ

 

Πώς θα ξέρει όμως η τράπεζα ότι η εντολή πάγιας ρύθμισης δίνεται για το συγκεκριμένο πρόσωπο?

Αναφέρεται συγκεκριμένα για ποιο όνομα και ΑΦΜ θέλει να το κάνει? ΝΑΙ

 

Ευχαριστώ

 

 

Ευχαριστώ πολύ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στη δου μου ειπανε οτι κανω πρωτα την ρυθμιση για τα του 12 και οταν πληρωθει η πρωτη δοση και επικυρωθει η ρυθμιση μπορω να προχωρησω στη ρυθμιση για το 13 για ολο το πσο υπο την προυποθεση οτι καταστει ληξιπροθεσμη η πρωτη δοση

ισχυει αυτο τελικα συναδελφε ; ετσι το εκανες ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια απορία κι από μένα..

Αφού υπάρχει η Ταυτότητα Ρυθμισμένης Οφειλής.. γιατί δεν πληρώνετε όπου εσείς θέλετε χωρίς πάγια εντολή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια απορία κι από μένα..

Αφού υπάρχει η Ταυτότητα Ρυθμισμένης Οφειλής.. γιατί δεν πληρώνετε όπου εσείς θέλετε χωρίς πάγια εντολή?

Θανάση ξέμεινες κι εσύ στην Αθήνα ε?

Του χρόνου να είμαστε καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

soulis μπορω να το κανω και ετσι δηλαδη χωρις να προχωρησω σε ρυθμιση ; απο την προσωπικη πληροφορηση ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

soulis μπορω να το κανω και ετσι δηλαδη χωρις να προχωρησω σε ρυθμιση ; απο την προσωπικη πληροφορηση ; 

Ναι, με προσαύξηση κάθε φορά στο ποσό που απομένει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

soulis μπορω να το κανω και ετσι δηλαδη χωρις να προχωρησω σε ρυθμιση ; απο την προσωπικη πληροφορηση ; 

 

Μπορείς αλλά δεν λέω αυτό..

Όταν κάνεις ρύθμιση.. βάλεις  δεν βάλεις iban (υπάρχει επιλογή δεν έχω λογαριασμό).. σου βγάζει μια ταυτότητα.. TΡO!!

Μ'αυτήν πας τράπεζα ή ταχυδρομείο και πληρώνεις την πρώτη δόση...

Ε!! μ'αυτήν πλήρωσε και τις επόμενες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

soulis μπορω να το κανω και ετσι δηλαδη χωρις να προχωρησω σε ρυθμιση ; απο την προσωπικη πληροφορηση ; 

 

Αν το κάνεις έτσι όμως εξακολουθούν να υπάρχουν σαν ληξιπρόθεσμα με ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Μπορείς αλλά δεν λέω αυτό..

Όταν κάνεις ρύθμιση.. βάλεις  δεν βάλεις iban (υπάρχει επιλογή δεν έχω λογαριασμό).. σου βγάζει μια ταυτότητα.. TΡO!!

Μ'αυτήν πας τράπεζα ή ταχυδρομείο και πληρώνεις την πρώτη δόση...

Ε!! μ'αυτήν πλήρωσε και τις επόμενες..

 

Μια χαρά δουλεύει όπως τα λες Θανάση, και έτσι δουλεύει μέχρι στιγμής.

 

Απλά ο Νόμος έλεγε πάγια εντολή, οι ερμηνευτικές το ίδιο, και έτσι έφτιαξαν και το σύστημα του taxis.

 

Οι τράπεζες ακόμη δεν έχουν φτιάξει τα συστήματα τους, δεν έχω δοκιμάσει πρόσφατα αλλά η κλασική λογική του δημοσίου είναι να εισπράξει λεφτά.

 

Ο τρόπος είναι αδιάφορος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή να πληρώνουμε κάθε δόση με την ΤΡΟ χωρίς πάγια εντολή?

Έτσι έλεγα να το κάνω αλλα μετά τις διευκρινίσεις του Θεοχάρη μήπως θα υπάρξει καμία επίπτωση χωρίς πάγια εντολή?

Επίσης η ρύθμιση ΔΕΝ εμφανίζεται στην προσωποποιημένη πληροφόρηση και δεν μπορείς να την ελέγχεις.

Έχω περιπτώσεις (σε ΦΑΠ, ΦΕ)που έγινε κανονικά η πληρωμή και το taxis δεν την αντιστοίχησε, παρά μόνο μετά από επίσκεψη στη ΔΟΥ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

«Για να αποφύγουν κατασχέσεις μισθών, συντάξεων, καταθέσεων, ακινήτων και άλλων περιουσιακών στοιχείων οι φορολογούμενοι που χρωστούν στο Δημόσιο ή όσοι δεν θα καταφέρουν να πληρώσουν εμπρόθεσμα τους φόρους τους έχουν τη δυνατότητα να ρυθμίσουν τις οφειλές τους έως και σε 12 μηνιαίες δόσεις με την «πάγια ρύθμιση». Κάθε οφειλέτης μπορεί να υπαχθεί στη ρύθμιση για το σύνολο των χρεών του ακόμη κι αν μέρος αυτών δεν έχει ακόμη καταστεί ληξιπρόθεσμο.»

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=27686&subid=2&pubid=113153455

 

Η πάγια ρύθμιση σε 12 δόσεις των οφειλών Φ.Ε. οικονομικού έτους 2013 είναι εκείνη που προβλέπει η κάθε δόση να μην είναι κάτω των 300 ευρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ως προς τις ρυθμίσεις.Εχω ένα πελάτη χρωστάει γύρω στα 90000 έχει μια ρυθμιση για τα 20000 παλιά.Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι  μπορεί ο έφορος  εάν το ζητήσουμε να κάνουμε μια ρύθμιση όλο το ποσό αλλα με περισσότερες από 48 δόσεις? Αυη΄τ τη στιγμή η μία δόση είναι 1000 απλά δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να ρυθμίσω και το άλλο ποσό για να μην έχει πρόβλημα ο πελάτης(θέλει να τα πληρωσει αλλα με 48 δοσεις βγαίνει 1875 και είναι πολλά) 

Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1) γνωριζει καποιος αν η 1 δοση σε παγια ρυθμιση (βεβαια και οι υπολοιπες) μπορει να πληρωθει με e-banking ή μονο στον κισε της τραπεζας ; 2) ο ΙΒΑΝ που δηλωνουμε ειναι δεσμευτικος δηλ.μονο σε αυτην την τραπεζα θα πληρωνουμε ή μπορουμε σε οποιαδηποτε ;

(υποψιν πως δεν εγινε αιτηση για παγια εξοφληση απο τραπεζα προς δου ). ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1) γνωριζει καποιος αν η 1 δοση σε παγια ρυθμιση (βεβαια και οι υπολοιπες) μπορει να πληρωθει με e-banking ή μονο στον κισε της τραπεζας ; 2) ο ΙΒΑΝ που δηλωνουμε ειναι δεσμευτικος δηλ.μονο σε αυτην την τραπεζα θα πληρωνουμε ή μπορουμε σε οποιαδηποτε ;

(υποψιν πως δεν εγινε αιτηση για παγια εξοφληση απο τραπεζα προς δου ). ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.

1)Η πρώτη στην τράπεζα,οι υπόλοιπες e-banking

2)Δεν είναι δεσμευτικός,πληρώνεται οπουδήποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η αιτηση για ρυθμιση ληγει την 31/12/2013 ?

τι εννοεις ; Παιζει ρολο σε κατι ; Aναφερομαι σε αιτησεις που αλλες ληγουν πριν 31/12/13 και σε αλλες για μετα 31/12/13.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ως προς τις ρυθμίσεις.Εχω ένα πελάτη χρωστάει γύρω στα 90000 έχει μια ρυθμιση για τα 20000 παλιά.Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι  μπορεί ο έφορος  εάν το ζητήσουμε να κάνουμε μια ρύθμιση όλο το ποσό αλλα με περισσότερες από 48 δόσεις? Αυη΄τ τη στιγμή η μία δόση είναι 1000 απλά δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να ρυθμίσω και το άλλο ποσό για να μην έχει πρόβλημα ο πελάτης(θέλει να τα πληρωσει αλλα με 48 δοσεις βγαίνει 1875 και είναι πολλά) 

Ευχαριστώ!!

1. Αν ο πελάτης σου είναι φυσικό πρόσωπο, ή άν έχει κάνει διακοπή σε όποια ενδεχομένως επαγγελματική δραστηριότητα είχε, άν δηλαδή η οφειλή είναι "προσωπική", και όχι κάποιου νομικού πρσώπου στο οποίο συμμετείχε, ή σαν οφειλή "ζωντανής" επιχείρησης, τότε ο έφορος έχει την ευχέρεια να ρυθμίσει την οφειλή, μέχρι 100 δόσεις.

2. Για να συμπεριληφθεί και το ανεξόφλητο μέρος της ενεργής ρύθμισης που τρέχει, βασικά πρέπει αυτη να ακυρωθεί.

Αυτό γίνεται άν αφήσεις 2 δόσεις απλήρωτες.

Πλήν όμως; ο νόμος ισχύει μέχρι 31/12/2013, άρα - βε βάσει τα ισχύοντα- δεν προφταίνεις να την "ρίξεις", την ισχύουσα ρύθμιση.

Επίσης δεν ξέρω με ποιό νόμο έγινε αυτή η ρύθμιση που έχεις και άν η ακύρωση -'ισως- σου ξαναχρεώσει  όσες εκπτώσεις προσαυξήσεων σου έχει δόσει.

Πήγαινε στο δικαστικό της ΔΟΥ, και ρώτα για το άν θα συνεχίσει και το 2014 να ισχύει ο νόμος, και επίσης, δές τι παίζει σχετικά με τις απαλλγές προσαυξήσεων που πήρε και που θα πάρει άν ενσωματώσει τις δύο οφειλες σε μία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...