Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΝΕΑ ΡΥΘΜΙΣΗ ΟΦΕΙΛΩΝ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΗ ΔΟΣΕΩΝ


Kostas38

Ερώτηση

Καλησπέρα,

 

Έχω κανει την νεα ρυθμιση των 48 δοσεων. Η πρωτη δοση πληρωθηκε κανονικα. Ο νομος λεει οτι οι επομενες θα πληρωνονται αυτοματα και γι' αυτο το λογο στην υποβολή της αιτησης ζητουσαν και ΙΒΑΝ τραπεζικο λογαριασμο. Το ερωτημα μου ειναι : θα πληρωθει η δόση αυτόματα ή να την πληρώσω μέσω e-banking με την υπάρχουσα ταυτότητα πληρωμής.

 

Ευχαριστώ

Κώστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Να ρωτήσω κάτι στα  πεδία μηνιαίο καθαρό εισόδημα, υποχρεώσεις και επιπλέον αναμενόμενο εισόδημα, τι συμπλήρωσες?

Σε περιπτώσεις με μηδενικό εισόδημα το δέχεται το σύστημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα , θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ για τον ίδιο πελάτη να προβώ σε ρύθμιση οφειλών και με τον Ρ1 (Αίτηση ρύθμισης με απαλλαγή προσαυξήσεων) για ληξιπρόθεσμα χρέη της του 2011 και με τον Ρ2 (Αίτηση Πάγιας ρύθμισης)  για ληξιπρόθεσμα χρέη της του 2012?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλησπερα . Ξερω οτι μπορει καποιοι να τα "παρουν" με την ερωτηση που θα κανω  αλλα.... θα την τολμησω!!! :)  :huh:

Ποια ειναι τα υπερ και τα κατα στους τροπους ρυθμισης των χρεων???

Δηλαδη ,ερχομενος ενας πελατης με χρεη απο το 2012 , που εχει σκοπο να αφησει να ληξει και η φετινη δοση του εκκαθ/κου , γιατ'ι

να προχωρησω στην εφαρμογη " ΡΥΘΜΙΣΗ ΟΦΕΙΛΩΝ" και να μην εκτυπωσω απο την 'προσωπ.πληροφορηση "  στα "στοιχεια οφειλων εκτος ρυθμισης"  τις" ταυτοτητες οφειλων" ?? 

 

Συγνωμη και παλι, αλλα επειδη δεν το εχω ψαξει καθολου φοβαμαι μην ερθει κανεις ξαφνικα και δεν ξερω τ'ι να του πω

( φανταζομαι πως τη μεγαλυτερη βαρυτητα εχει το θεμα των προσαυξησεων???? ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλησπερα . Ξερω οτι μπορει καποιοι να τα "παρουν" με την ερωτηση που θα κανω  αλλα.... θα την τολμησω!!! :)  :huh:

Ποια ειναι τα υπερ και τα κατα στους τροπους ρυθμισης των χρεων???

Δηλαδη ,ερχομενος ενας πελατης με χρεη απο το 2012 , που εχει σκοπο να αφησει να ληξει και η φετινη δοση του εκκαθ/κου , γιατ'ι

να προχωρησω στην εφαρμογη " ΡΥΘΜΙΣΗ ΟΦΕΙΛΩΝ" και να μην εκτυπωσω απο την 'προσωπ.πληροφορηση "  στα "στοιχεια οφειλων εκτος ρυθμισης"  τις" ταυτοτητες οφειλων" ?? 

 

Συγνωμη και παλι, αλλα επειδη δεν το εχω ψαξει καθολου φοβαμαι μην ερθει κανεις ξαφνικα και δεν ξερω τ'ι να του πω

( φανταζομαι πως τη μεγαλυτερη βαρυτητα εχει το θεμα των προσαυξησεων???? ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλησπερα . Ξερω οτι μπορει καποιοι να τα "παρουν" με την ερωτηση που θα κανω  αλλα.... θα την τολμησω!!! :)  :huh:

Ποια ειναι τα υπερ και τα κατα στους τροπους ρυθμισης των χρεων???

Δηλαδη ,ερχομενος ενας πελατης με χρεη απο το 2012 , που εχει σκοπο να αφησει να ληξει και η φετινη δοση του εκκαθ/κου , γιατ'ι

να προχωρησω στην εφαρμογη " ΡΥΘΜΙΣΗ ΟΦΕΙΛΩΝ" και να μην εκτυπωσω απο την 'προσωπ.πληροφορηση "  στα "στοιχεια οφειλων εκτος ρυθμισης"  τις" ταυτοτητες οφειλων" ?? 

 

Συγνωμη και παλι, αλλα επειδη δεν το εχω ψαξει καθολου φοβαμαι μην ερθει κανεις ξαφνικα και δεν ξερω τ'ι να του πω

( φανταζομαι πως τη μεγαλυτερη βαρυτητα εχει το θεμα των προσαυξησεων???? ;) )

1ον: Κάνουν έκπτωση στις προσαυξήσεις

2ον: Εάν χρειάζεται φορολογική ενημερότητα, θεώρηση στοιχείων με χρέη >6000,00€ , κλπ.

 

Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1ον: Κάνουν έκπτωση στις προσαυξήσεις

2ον: Εάν χρειάζεται φορολογική ενημερότητα, θεώρηση στοιχείων με χρέη >6000,00€ , κλπ.

 

Καλημέρα.

Καλημερα , ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ?

Ο νομος λεει οτι οι επομενες θα πληρωνονται αυτοματα και γι' αυτο το λογο στην υποβολή της αιτησης ζητουσαν και ΙΒΑΝ τραπεζικο λογαριασμο. Το ερωτημα μου ειναι : θα πληρωθει η δόση αυτόματα ή να την πληρώσω μέσω e-banking με την υπάρχουσα ταυτότητα πληρωμής.

 

ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα την πληρώσεις κανονικά, μέσω τράπεζας ή με ebankigk.

Οτα θα υπογράψεις σύμβαση με την τράπεζα για πάγια εντολή πληρωμής, τότε θα πηγαίνουν μόνα τους.

Προς το παρόν το σχέδιο είναι.... απλά ΣΧΕΔΙΟ.

Οταν συνεννοηθούν TAXIS και τράπεζες και δεχτούν οι τράπεζες και γίνουν οι συμβάσεις για πάγιες εντολές.... τα ξαναλέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγγνώμη αλλά μάλλον εγω δεν κατάλαβα σωστά..έκανα σε πελάτη ρύθμιση και βάλαμε αριθμό τραπέζης για 

πάγια εντολή πληρωμής..πρέπει να γίνει σύμβαση προηγουμένως; Δεν θα "τραβάει" αυτόματα το ποσό της 

δόσης; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Από την στιγμή που κάνεις της ρύθμιση με τα ληξιπρόθεσμα, με τα μη ληξιπρόθεσμα τι γίνεται?

πληρώνονται κανονικά ή μπορείς να κάνεις νέα ρύθμιση μετά την λήξη τους?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγγνώμη αλλά μάλλον εγω δεν κατάλαβα σωστά..έκανα σε πελάτη ρύθμιση και βάλαμε αριθμό τραπέζης για 

πάγια εντολή πληρωμής..πρέπει να γίνει σύμβαση προηγουμένως; Δεν θα "τραβάει" αυτόματα το ποσό της 

δόσης; 

 

ΒΑΖΕΙΣ ΣΤΗ ΡΥΘΜΙΣΗ ΙΒΑΝ ΤΡΑΠΕΖΗΣ, ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΔΟΣΗ ΣΤΟ "ΤΑΜΕΙΟ" ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΚΑΙ ΣΥΝΑΠΤΕΙΣ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΣΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ Λ/ΣΜΟ ΙΒΑΝ ΠΑΓΙΑ ΕΝΤΟΛΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΔΟΣΕΙΣ.

ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΔΟΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ Λ/ΣΜΟΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΑΠΛΑ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΤΟ ΙΒΑΝ ΣΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κανω εδω την ερωτηση μου ,πιθανον να εχει απαντηθει καπου αλλα να μην το βλεπω,εχω περιοδικη φπα 2011 χρεωστικη που δεν εχει υποβληθει,αν την υποβαλλω με 10 ευρω και βεβαιωθει το υπολοιπο ,αυτο μπορει να μπει στην ρυθμιση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κανω εδω την ερωτηση μου ,πιθανον να εχει απαντηθει καπου αλλα να μην το βλεπω,εχω περιοδικη φπα 2011 χρεωστικη που δεν εχει υποβληθει,αν την υποβαλλω με 10 ευρω και βεβαιωθει το υπολοιπο ,αυτο μπορει να μπει στην ρυθμιση?

καποιος συναδελφος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε φορολογούμενο έχει να λάβει από την εφορία επιστροφές φόρων κλπ. Στο σύστημα δε φαίνονται οπότε και στη ρύθμιση που θέλω να του κάνω. Τί γίνεται σ αυτή τη περίπτωση έχει κανένας υπόψιν? Επίσης έχει τύχει σε κανένα να μη συμφωνούν αυτά που εμφανίζει στις αιτήσεις προς ρύθμιση με τα ληξιπρόθεσμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε φορολογούμενο έχει να λάβει από την εφορία επιστροφές φόρων κλπ. Στο σύστημα δε φαίνονται οπότε και στη ρύθμιση που θέλω να του κάνω. Τί γίνεται σ αυτή τη περίπτωση έχει κανένας υπόψιν? Επίσης έχει τύχει σε κανένα να μη συμφωνούν αυτά που εμφανίζει στις αιτήσεις προς ρύθμιση με τα ληξιπρόθεσμα?   Η ρύθμιση (όχι πάγια), είναι για ληξιπρόθεσμες οφειλές μέχρι 31-12-12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Σε φορολογούμενο έχει να λάβει από την εφορία επιστροφές φόρων κλπ. Στο σύστημα δε φαίνονται οπότε και στη ρύθμιση που θέλω να του κάνω. Τί γίνεται σ αυτή τη περίπτωση έχει κανένας υπόψιν? Επίσης έχει τύχει σε κανένα να μη συμφωνούν αυτά που εμφανίζει στις αιτήσεις προς ρύθμιση με τα ληξιπρόθεσμα?   Η ρύθμιση (όχι πάγια), είναι για ληξιπρόθεσμες οφειλές μέχρι 31-12-12

 

ναι και η παγια για ληξιπρόθεσμες απο 1-1-13 και μετά. έλα όμως που δε συμφωνεί με αυτά στη προσωποποιμένη πληροφόρηση. Για το 1ο ερώτημα κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ναι και η παγια για ληξιπρόθεσμες απο 1-1-13 και μετά. έλα όμως που δε συμφωνεί με αυτά στη προσωποποιμένη πληροφόρηση. Για το 1ο ερώτημα κάτι?

Για τη ρύθμιση δεν ξέρω, αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι θα του τα συμψηφίσουν με τις οφειλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για τη ρύθμιση δεν ξέρω, αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι θα του τα συμψηφίσουν με τις οφειλές.

πώς αφού στο ταξις δε φαίνεται τίποτα και στη ρύθμιση δε φαίνονται τα ποσά να μειώνονται. Υπάρχει κάποια διαδικασία? γιατί στη ΔΟΥ λένε να γίνει η ρύθμιση ανεξάρτητα από τα ποσά αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα σας! θα ηθελα να ρωτησω, 1) ο φετινος φορος εισοδηματος μπορει να ρυθμιστει με την Ρ-2 ειτε σε 12 ειτε σε 24 δοσεις;

 

2)τι στοιχεια πρεπει να ζητησω απο τον πελατη μου για να προχωρησω στην εν λογω ρυθμιση;

 

3)στο πεδιο που αναφερει μηνιαιο εισοδημα και υποχρεωσεις, τι βαζω; κατι εκτιμωμενο; μιας και ο πελατης διατηρει ατομικη επιχειρηση.

 

4) μηπως θα συνεφερε περισσοτερο η ρυθμιση μεσω πιστωτικης καρτας με 12 δοσεις που κανουν οι τραπεζες;

 

ευχαριστω πολυ οποιον μπορεσει να μου απαντησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά έχει καταφέρει κανείς να κάνει πάγια εντολή με τράπεζα;

 

Δύο που ρώτησα δεν έχουν κάτι τέτοιο στο σύστημα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καταχωρήθηκε 17 Σεπτέμβριος 2013 - 11:14 πμ

ΓΙΩΤΗΣ, on 13 Sept 2013 - 10:09 AM, said:snapback.png

κανω εδω την ερωτηση μου ,πιθανον να εχει απαντηθει καπου αλλα να μην το βλεπω,εχω περιοδικη φπα 2011 χρεωστικη που δεν εχει υποβληθει,αν την υποβαλλω με 10 ευρω και βεβαιωθει το υπολοιπο ,αυτο μπορει να μπει στην ρυθμιση?

καποιος συναδελφος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Καταχωρήθηκε 17 Σεπτέμβριος 2013 - 11:14 πμ

ΓΙΩΤΗΣ, on 13 Sept 2013 - 10:09 AM, said:snapback.png

καποιος συναδελφος?

 

 

Λογικά μπορεί στην πάγια ρύθμιση, σε 12 δόσεις μόλις βγει ληξιπρόθεσμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

 

Καταχωρήθηκε 17 Σεπτέμβριος 2013 - 11:14 πμ

ΓΙΩΤΗΣ, on 13 Sept 2013 - 10:09 AM, said:snapback.png

καποιος συναδελφος?

αφου καταβαλεις τα 10ε  και μετα την παροδο της ημερομηνιας καταβολης της  επομενης δοσης ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...