Jump to content
  • 0

Εργασία ως λογιστής στην Αγγλία

Question

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κανείς για την εργασία ως λογιστής στην Αγγλία και τα ACCA Qualification? Ο σύζυγος είναι γιατρός και θα μεταναστεύσουμε σε κάνα χρόνο Αγγλία μεριά και τα ψάχνω αρκετά. Έδωσα πρόσφατα και πήρα το ICFE (International Certificate in Financial English) δουλεύω εδώ και 7 χρόνια εκ των οποίων τα 2 χρόνια βοηθός λογιστή και έχω πτυχίο Οικονομικού Πανεπιστημίου Πειραιά - Ναυτιλιακών Επιστημών. Με ενδιαφέρει πολύ η λογιστική και γι αυτό και έχω στραφεί σε αυτό το κομμάτι. Είμαι 30 ετών. Αν γνωρίζετε αξίζει να ξεκινήσω τη πιστοιποίηση ΑCCA που αποτελείται από 14 ενότητες και διαρκεί 3-4 χρόνια.?Αν τελικά γυρίσουμε Ελλάδα θα αξίζει ο κόπος και τα χρήματα φυσικά για να τη πάρω??? Τι θα με συμβουλεύατε για να εργαστώ στα οικονομικά εκεί?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

7 answers to this question

Recommended Posts

• 0

εκει βρισκεις δουλεια για αρχη ως υπαλληλος και εν καιρω αποφασιζεις αν αξιζει

στις μεγαλες εταιριες ο εργοδοτης πληρωνει τις πιστοποιησεις

• 0

Είχα ρωτήσει πριν από 4 χρόνια για το ACCA, το κόστος ανερχόταν τότε στα 10.000 ευρώ.

Για την Ελλάδα, κατά την άποψή μου, είναι μια "επένδυση" που δεν πρόκειται να σου επιστραφεί ποτέ.

Ίσως αν απασχοληθείς σε μεγάλη εταιρεία και όχι μια "βιομηχανία" με τζίρο 5 εκ. ευρώ (με τέτοιιες "βιομηχανίας" έξω, γελάνε και τα μουστάκια τους-μόδα να γίνει το κάθε μικρομάγαζο ΑΕ).

• 0

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κανείς για την εργασία ως λογιστής στην Αγγλία και τα ACCA Qualification? Ο σύζυγος είναι γιατρός και θα μεταναστεύσουμε σε κάνα χρόνο Αγγλία μεριά και τα ψάχνω αρκετά. Έδωσα πρόσφατα και πήρα το ICFE (International Certificate in Financial English) δουλεύω εδώ και 7 χρόνια εκ των οποίων τα 2 χρόνια βοηθός λογιστή και έχω πτυχίο Οικονομικού Πανεπιστημίου Πειραιά - Ναυτιλιακών Επιστημών. Με ενδιαφέρει πολύ η λογιστική και γι αυτό και έχω στραφεί σε αυτό το κομμάτι. Είμαι 30 ετών. Αν γνωρίζετε αξίζει να ξεκινήσω τη πιστοιποίηση ΑCCA που αποτελείται από 14 ενότητες και διαρκεί 3-4 χρόνια.?Αν τελικά γυρίσουμε Ελλάδα θα αξίζει ο κόπος και τα χρήματα φυσικά για να τη πάρω??? Τι θα με συμβουλεύατε για να εργαστώ στα οικονομικά εκεί?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Απο όσο έχω μελετήσει και εγω τα περί ACCA θεωρώ ότι είναι μια καλή επένδυση για το εξωτερικό. Όσον αφορά το αν μετράει στην Ελλάδα θεωρώ ότι μετράει αν έχεις τις άκρες να κινηθείς σε μεγάλες εταιρείες αλλά και σε ιδιωτικές εταιρείες ορκωτών. Το κατά πόσο είναι εύκολο να το κάνεις αυτό δεν ξέρω βέβαια. Βέβαια ότι μαθαίνεις ποτέ δεν πάει χαμένο αν και το κόστος είναι αρκετά μεγάλο.

Γνωρίζει κανείς αν είναι εφικτό κάποιος να λάβει την πιστοποίηση ACCA με προσωπικό διάβασμα και χωρίς μαθήματα? Έτσι μειώνεται το κόστος αλλά δεν ξέρω αν είναι εύκολο να ανταποκριθείς στις απαιτήσεις των εξετάσεων.

• 0

Καλημέρα.

Το έχω ψάξει αρκετά, και είμαι σε διαδικασία που το έχω ξεκινήσει. Κατα την γνώμη μου αξίζει τον κόπο, αν ενδιαφέρεσαι να συνεχίσεις τις σπουδές. Θα μπορούσα να σε κατατοπίσω σε πολλά θέματα αν ενδιαφέρεσαι, στείλε προσωπικό μήνυμα

• 0

Καλησπέρα,

Αν και προς το παρόν δόξα το Θεό δεν έχω μείνει άνεργη για μεγάλο διάστημα ποτέ από τότε που εργάζομαι με το άγχος το καθημερινό αν θα έχω και αυριο δουλειά και τη κατάσταση που επικρατεί στην αγορά εργασίας είμαι πολύ απογοητευμένη όπως φαντάζομαι και οι περισσότεροι Έλληνες...Εγώ δε φεύγω όμως από επιλογή αλλά από ανάγκη...αφού θα φύγει ο σύζυγος αναγκαστικά εξωτερικό. Δε θέλω να αρχίσω να κλαίγομαι ίσως είναι ευκαιρία και βρω κάτι εκεί αλλά γνωρίζω το ελληνικό λογιστικό σχέδιο και δεν έχω ιδέα το πως δουλεύει το σύστημα εκεί. Έχω λίγο χρόνο στη διάθεσή μου εδώ για να το μάθω. Έψαξα και εγώ πολύ για το ACCA και επειδή αυτή τη στιγμή τουλάχιστο δεν έχω - αν και ποτέ κανείς δε ξέρει πως έρχονται τα πράματα- αποφασίσει ότι θα μείνω μόνιμα Αγγλία καταλαβαίνω ότι στην Ελλάδα δεν αξίζει το κόπο και το χρήμα όχι για το ACCA αλλά για καμιά περαιτέρω σπουδή πια...Γνωριμίες για μεγάλες εταιρείες δεν έχω όποια δουλειά βρήκα τη βρήκα με το πτυχιάκι που έχω την εκάστοτε προυπηρεσία και τις ξένες γλώσσες που ξέρω και την κράτησα δείχνοντας εργατικότητα. Οπότε δεν ευελπιστώ αν πάρω το ACCA για κάτι καλό στην Ελλάδα....Τα χρήματα είναι απίστευτα πολλά ..δε νομίζω να τα έχω καν στην άκρη :( από ότι ρώτησα είναι 800 € για το κάθε μάθημα χώρια τα εξέταστρα. Επίσης ναι μπορείς να δώσεις με προσωπικό διάβασμα αλλά επειδή από ότι κατάλαβα είναι πολύ δύσκολα είναι πολύ αμφίβολο το αποτέλεσμα... Εγώ και εκεί δεν έχω καμιά φιλοδοξία να με προσλάβουν σε καμιά σουπερ εταιρεία λογίστρια απλά θα ήθελα να συνεχίσω να δουλεύω στο αντικείμενο και να μη γίνω πωλήτρια ας πούμε..

Τώρα υπάρχουν και τα AAT Qualifications (level 2 ως και level 4) αλλά με αυτά αν και είναι πολύ ευκολότερα και φθηνότερα από ότι κατάλαβα μετράνε αποκλειστικά και μόνο για Αγγλία και για να δώσεις πρέπει να πας εκεί να εξεταστείς. Δε ξέρω εχω πελαγώσει και εγώ....Εν τω μεταξύ έψαξα και εδώ στο ΕΑΠ το ΜBA που λένε είναι διεθνώς αναγνωρισμένο αλλά οι αιτήσεις είναι από 1/11 και είναι λέει με κλήρωση -μάλλον δε θα παίρνει πολλούς- και δε ξέρω αν εκεί θα το αναγνωρίζουν κιόλας. Γενικά έχουν λίγο το δικό τους σύστημα. Είναι και ιδιάζουσα η περίπτωσή μου γιατί θα ήθελα κάτι που να αναγνωρίζεται και εδώ καθώς αυτή τη στιγμή δε σχεδιάζουμε να ζήσουμε εκεί για πάντα..χωρίς να το αποκλείουμε κιόλας έτσι που πάνε εδώ τα πράματα...