Προς το περιεχόμενο

Θανατος φορολογουμενου και δηλωση φορολογιας εισοδήματος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φορολογούμενος απεβίωσε τον Ιουλιο 2013 η φορολογικη δήλωση για το 2012 υποβάλλεται ηλεκτρονικά ή με κατάθεση στην ΔΟΥ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα επίσης μπορεις εαν δεν έχεις κανει μεταβολη στη εφορια ως προς το θάνατο και έχεις ήδη κλειδαριθμπ να τη στειλεις ηλεκτρονικα σαν να ζουσε και το 2014 πας τη δηλωση στη εφορία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει γινει μεταβολη στο μητρωο της ΔΟΥ αρα την υποβάλλω ηλεκτρονικά και του χρόνου στην ΔΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει γινει μεταβολη στο μητρωο της ΔΟΥ αρα την υποβάλλω ηλεκτρονικά και του χρόνου στην ΔΟΥ

 

 

όχι , κανεις μεταβολή στο μητρώο και την υποβάλλεις στην ΔΟΥ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι , κανεις μεταβολή στο μητρώο και την υποβάλλεις στην ΔΟΥ 

 

Γιάννη αμα εχω κανει μεταβολη μπορώ να την στείλω ταχυδρομικά ? με την ενοποίηση το Μητρώο δεν παίζει , τα αφήνουμε εκεί κι φεύγουμε κι όποτε τα περάσουν μεγαλο πακετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη αμα εχω κανει μεταβολη μπορώ να την στείλω ταχυδρομικά ? με την ενοποίηση το Μητρώο δεν παίζει , τα αφήνουμε εκεί κι φεύγουμε κι όποτε τα περάσουν μεγαλο πακετο

Καλημερα . Εγω  εχω μια περιπτωση που ανηκει ΔΟΥ Ψυχικου και ακομα δεν εχει ερθει η βεβαιωση απο το Πρωτοδικειο Αθηνων!!!

Εαν την στειλω ταχυδρομικα πριν τις 30/8 υπαρχει περιπτωση να γλιτωσει προστιμα  κλπ( για τις αποδειξεις με νοιαζει περισσοτερο) και μολις ερθει η βεβαιωση να πανε για την δηλωση θανατου στο μμητρωο????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα . Εγω  εχω μια περιπτωση που ανηκει ΔΟΥ Ψυχικου και ακομα δεν εχει ερθει η βεβαιωση απο το Πρωτοδικειο Αθηνων!!!

Εαν την στειλω ταχυδρομικα πριν τις 30/8 υπαρχει περιπτωση να γλιτωσει προστιμα  κλπ( για τις αποδειξεις με νοιαζει περισσοτερο) και μολις ερθει η βεβαιωση να πανε για την δηλωση θανατου στο μμητρωο????ΝΑΙ

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΑ ΣΤΗ ΔΟΥ ΜΕ ΣΥΝΥΠΟΒΟΛΗ ΤΗΝ ΛΗΞΙΑΡΧΙΚΗ ΘΑΝΑΤΟΥ ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΣΤΗ ΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ο δικηγόρος εμένα μου είπε ότι εχει περιθώριο 4 μήνες να υποβάλλει την δήλωση..Τωρα το θέμα είναι τι γίνεται με την προθεσμια που λήγει την 31/08?θα την παρει ως εκπρόθεσμη ή οχι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ο δικηγόρος εμένα μου είπε ότι εχει περιθώριο 4 6 μήνες να υποβάλλει την δήλωση..Τωρα το θέμα είναι τι γίνεται με την προθεσμια που λήγει την 31/08 30/08?θα την παρει ως εκπρόθεσμη ή οχι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Ο φορολογούμενος απεβίωσε μέσα στο 2012.......και υπέβαλε η σύζυγος χειρόγραφα τη δήλωσή του για όσο διάστημα ζούσε.

Ο θάνατος έιχε δηλωθεί εμπρόθεσμα στο μητρώο.....Η σύζυγος πήρε κλειδάριθμο στο όνομά της.....αλλά μπαίνοντας με τους κωδικούς της

και πατώντας να καταχωρήσω Ε1....εμφανίζονται τα στοιχεία του θανόντος και αυτή σα σύζυγος

Μπορώ να υποβάλω γι αυτήν με τους κωδικούς της δήλωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φορολογούμενος απεβίωσε μέσα στο 2012.......και υπέβαλε η σύζυγος χειρόγραφα τη δήλωσή του για όσο διάστημα ζούσε.

Ο θάνατος έιχε δηλωθεί εμπρόθεσμα στο μητρώο.....Η σύζυγος πήρε κλειδάριθμο στο όνομά της.....αλλά μπαίνοντας με τους κωδικούς της

και πατώντας να καταχωρήσω Ε1....εμφανίζονται τα στοιχεία του θανόντος και αυτή σα σύζυγος

Μπορώ να υποβάλω γι αυτήν με τους κωδικούς της δήλωση?

 

Πριν επιβεβαιωσεις τα στοιχεια της φορολογουμενης πρεπει να ξεκλικαρεις το κουτακι εγγαμος. μονο ετσι θα σε αφησει να υποβαλεις την δηλωση της φορολογουμενης.

Αν επιβεβαιωσες απο λαθος τα στοιχεια και των δυο μαζι, τοτε πρεπει να επικοινωνησεις με την ΓΓΠΣ να σου ξεκλειδωσουν την επιβεβαιωση, να την ξανακανεις οπως σου ειπα πιο πανω και μετα να εμφανισθουν στο εντυπο μονο τα στοιχεια της φορολογουμενης ως αγαμης (σε χηρεια).

 

ελπιζω να σε βοηθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ...Κωνσταντία και Δημήτρη_Ζ......την αποθήκευσα προσωρινά.....και περιμένω(....) αν θα την πάρει τελικά εμπρόθεσμη...σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθειά σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

Καλησπέρα σε όλους και καλά κουράγια...

Ερώτηση: Σε περίπτωση θανάτου της συζύγου μέσα στο 2016, ο σύζυγος υποβάλλει κανονικά ηλεκτρονικά τη δήλωσή του για το 2015? Θα φαίνονται μέσα ως έγγαμοι? Ξέρει κανείς...?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θεωρώ ότι θα υποβληθεί ξεχωριστά για τον σύζυγο, ηλεκτρονικά φυσικά, καθότι τη στιγμή της υποβολής η σύζυγος δεν βρίσκεται εν ζωή.  Έγγαμοι θα φαίνονται εφόσον δεν έχει γίνει διαγραφή  στο μητρώο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα σε όλους2

θα κάνεις την μεταβολή στο μητρώο. Ο σύζυγος θα στείλει ηλεκτρονικά μόνος του και για την σύζυγο θα πάει χειρόγραφα στην δου ως 31/12/2016.. το ίδιο πράγμα θα επαναληφθεί και για το 2017 για τα εισοδήματα του 2016

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, κατάλαβα....
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο!

Εάν δεν έχει δηλωθεί ο θάνατος στο μητρώο, να φανταστώ ότι τον στέλνω να τον δηλώσει πρώτα και μετά υποβάλλουμε...

Και πάλι ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

θα κάνεις την μεταβολή στο μητρώο. Ο σύζυγος θα στείλει ηλεκτρονικά μόνος του και για την σύζυγο θα πάει χειρόγραφα στην δου ως 31/12/2016.. το ίδιο πράγμα θα επαναληφθεί και για το 2017 για τα εισοδήματα του 2016

όχι πως διαφωνώ αλλά η σύζυγος είχε ΙΧΕ στο όνομά της και κανένα εισόδημα 
τεκμήρια ?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ωραία, κατάλαβα....
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο!

Εάν δεν έχει δηλωθεί ο θάνατος στο μητρώο, να φανταστώ ότι τον στέλνω να τον δηλώσει πρώτα και μετά υποβάλλουμε...

Και πάλι ευχαριστώ!

Ναι θα πρεπει να δηλωσεις το θανατο στο μητρωο και μετα ουτως ωστε να μην σου εμφανιζει την συζυγο οταν μπαινεις στι Ε1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...