Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΗ ΑΠΟΥΣΙΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ-ΠΟΤΕ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ


ΑΝΝΑ Γ

Ερώτηση

Καλημέρα

 

Μετά από πόσες μέρες αδικαιολόγητης απουσίας, θεωρείται οικειοθελής αποχώρηση του υπαλλήλου; Ήταν 3 μέρες απ΄ ότι ξέρω . Ισχύει αυτό;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Πάντως κάντε μία γνωστοποίηση του περιστατικού στο ΣΕΠΕ πριν προβείτε σε οικιοθελή, για να είστε καλυμμένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορείς ν' αποδείξεις ότι όντως απουσίασε αδικαιολόγητα ?  Πρέπει να 'σαι κατοχυρωμένος , με την απουσία.

Τον κάλεσες να επιστρέψει στην εργασία του με επίσημες διατυπώσεις και δεν εμφανίστηκε (πχ εξώδικο) ?

Δεν είναι τόσο απλό , αν μιλάμε για παλιό υπάλληλο που δικαιούται μεγάλη αποζημίωση και όχι για κάποιον που προσλήφθηκε πρίν απο ένα μηνα. Αν δεν έχουν τηρηθεί οι διαδικασίες, μπορεί να προσκομίσει χαρτί ασθενείας ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ημερομίσθιος πήγε για δουλειά για 15, αντί για 20 (Δευτέρα έως Παρασκευή) μέρες τον Φλεβάρη.

 

(Βάσει σύμβαση είναι 5ήμερος και 8ωρος.)

 

Τις υπόλοιπες απουσίασε! 

 

Έπρεπε ο εργοδότης να κοινοποιήσει το απουσιολόγιο; (προς ΙΚΑ, ΣΕΠΕ κτλ) ή απλά στέλνω ΑΠΔ με 15 ημέρες εργασίας;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

στειλε 15 και στον ελεγχο θα σου βγαλει τα κανονικα...

 

Μου κάνεις μια μετάφραση αν θες σε παρακαλώ;

 

(Αν δεν ενδείκνυται, από εδώ και μπρος, μπορώ να κάνω προς κάποια υπηρεσία, κάποιου είδους γνωστοποίηση, έστω και την ίδια μέρα; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τοσο μεγαλη βλ..α ρωτησα ρε παιδια ή δεν το εχει αντιμετωπισει κανενας;

 

Μην ξύνεσαι στην γκλίτσα του τσοπάνη. Μην κάνεις τίποτα. Απλά μία Υπεύθυνη Δήλωση του εργαζόμενου με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής σε δημόσια αρχή ότι έλειψε από ...έως ... με άδεια άνευ αποδοχών και τέλος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

Εργαζόμενος μετά από διαμάχη με τον εργοδότη δεν έχει πάει στην εργασία του για 3 ημέρες ήδη.

Ο εργοδότης μου ζητάει να υποβάλω ηλεκτρονικά καταγγελία σύμβασης χωρίς αποζημίωση και παράλληλα

στέλνει εξώδικο στον εργαζόμενο.Επειδή δεν το έχω αντιμετωπίσει άλλη φορά γνωρίζει κάποιος συνάδελφος

τη ακριβώς κάνω;Φαντάζομαι οικειοθελή αποχώρηση χωρίς υπογραφή εργαζόμενου;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

Εργαζόμενος μετά από διαμάχη με τον εργοδότη δεν έχει πάει στην εργασία του για 3 ημέρες ήδη.

Ο εργοδότης μου ζητάει να υποβάλω ηλεκτρονικά καταγγελία σύμβασης χωρίς αποζημίωση και παράλληλα

στέλνει εξώδικο στον εργαζόμενο.Επειδή δεν το έχω αντιμετωπίσει άλλη φορά γνωρίζει κάποιος συνάδελφος

τη ακριβώς κάνω;Φαντάζομαι οικειοθελή αποχώρηση χωρίς υπογραφή εργαζόμενου;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο εξώδικο τι του λέει;

 

Πόσους μήνες είναι στην εργασία;

 

Καταγγελία σύμβασης χωρίς αποζημίωση μόνο για λιγότερο από 12 μήνες.

 

Αλλιώς οικειοθελής αποχώρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ημερομίσθιος πήγε για δουλειά για 15, αντί για 20 (Δευτέρα έως Παρασκευή) μέρες τον Φλεβάρη.

 

(Βάσει σύμβαση είναι 5ήμερος και 8ωρος.)

 

Τις υπόλοιπες απουσίασε! 

 

Έπρεπε ο εργοδότης να κοινοποιήσει το απουσιολόγιο; (προς ΙΚΑ, ΣΕΠΕ κτλ) ή απλά στέλνω ΑΠΔ με 15 ημέρες εργασίας;;;

Aν υπάρχει παρουσιολόγιο και τηρείται κανονικά με υπογραφές κάθε μέρα,το δέχεται το ικα,αλλά όπως είπε και ο γιατρός πάρε και καμιά 

υ/δ ,για μεγαλύτερη κατοχύρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...