Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜ.ΧΡΟΝΟΥ


MarP

Ερώτηση

Καλό μεσημέρι!

 

Υπάρχει πρόβλημα αν ο εργαζόμενος αποχωρήσει νωρίτερα από την ημερομηνία λήξης της σύμβασης ορισμένου χρόνου?

Έφυγε για προσωπικούς του λόγους.

 

Αν η σύμβαση λήγει 31/9 και αποχώρησε σήμερα 23/8/13 θα υπάρξει θέμα με το ΣΕΠΕ και τον ΟΑΕΔ?

 

Υποβάλλω Βεβαίωση δήλωση εργοδότη (για την λήξη της σύμβασης) ηλεκτρονικά.

 

Σ' αυτή την περίπτωση πρέπει να υποβάλλω και τροποποιηττικό πίνακα προσωπικού? :huh:

Αν λέω βλακεία μην μου πετάξετε καμιά πατάτα παρακαλώ  :D 

 

 

Ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Γεια σου Μαρία, 

 

σε παρόμοια περίπτωση υπέβαλα βεβαίωση δήλωση εργοδότη αλλά στην συμβατική ημερομηνία έβαλα την ημερομηνία που είχα δηλώσει στη σύμβαση εργασίας ορισμένου χρόνου και πως απολύθηκε επειδή συντρέχει άλλος λόγος.

Πίνακας δεν χρειάστηκε.

Ελπίζω κι εγώ να έπραξα σωστά :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλό μεσημέρι!

 

Υπάρχει πρόβλημα αν ο εργαζόμενος αποχωρήσει νωρίτερα από την ημερομηνία λήξης της σύμβασης ορισμένου χρόνου? ΟΧΙ ΕΦ ΟΣΟΝ ΑΠΟΧΩΡΕΙ ΟΙΚΙΟΘΕΛΩΣ.

Έφυγε για προσωπικούς του λόγους.

 

Αν η σύμβαση λήγει 31/9 30/9 και αποχώρησε σήμερα 23/8/13 θα υπάρξει θέμα με το ΣΕΠΕ και τον ΟΑΕΔ? ΟΧΙ

 

Υποβάλλω Βεβαίωση δήλωση εργοδότη (για την λήξη της σύμβασης) ηλεκτρονικά. ΟΧΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ.

 

Σ' αυτή την περίπτωση πρέπει να υποβάλλω και τροποποιηττικό πίνακα προσωπικού? :huh:ΟΧΙ

Αν λέω βλακεία μην μου πετάξετε καμιά πατάτα παρακαλώ  :D

 

 

Ευχαριστώ..

 

ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙΣ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΔΙΟΤΙ Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΔΕΝ ΕΛΗΞΕ ΣΤΟΝ ΟΡΙΣΜΕΝΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΔΗΛΩΘΕΙ.

ΑΝΤΙ ΑΥΤΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΑΠΟΧΩΡΗΣΕ ΟΙΚΙΟΘΕΛΩΣ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΕΓΩ ΘΑ ΥΠΕΒΑΛΛΑ Σ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΙΚΙΟΘΕΛΗΣ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΟΤΙ ΤΗΝ ΣΥΝΕΤΑΞΕ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΕΝ ΑΓΝΟΙΑ ΤΟΥ.

 

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλό μεσημέρι!

 

Υπάρχει πρόβλημα αν ο εργαζόμενος αποχωρήσει νωρίτερα από την ημερομηνία λήξης της σύμβασης ορισμένου χρόνου?

Έφυγε για προσωπικούς του λόγους.

 

Αν η σύμβαση λήγει 31/9 και αποχώρησε σήμερα 23/8/13 θα υπάρξει θέμα με το ΣΕΠΕ και τον ΟΑΕΔ?

 

Υποβάλλω Βεβαίωση δήλωση εργοδότη (για την λήξη της σύμβασης) ηλεκτρονικά.

 

Σ' αυτή την περίπτωση πρέπει να υποβάλλω και τροποποιηττικό πίνακα προσωπικού? :huh:

Αν λέω βλακεία μην μου πετάξετε καμιά πατάτα παρακαλώ  :D

 

 

Ευχαριστώ..

 

Αφού σε αφήνει το σύστημα και δεν σε μπλοκάρει λέγοντάς σου ότι υπάρχει ασυμφωνία στην καταληκτική ημερομηνία της σύμβασης, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.

Βέβαια καλό είναι να υπάρχει και μία τροποποιητική σύμβαση εργασίας όπου θα υπογράφει και ο εργαζόμενος την μικρότερη διάρκεια της.

Αν στείλεις οικειοθελή ακόμη καλύτερα, απλά ο εργαζόμενος δεν μπαίνει ταμείο ανεργίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας ευχαριστώ όλους.

 

Τελικά υπέβαλλα Βεβαίωση Δήλωση λήξης σύμβασης ορισμλενου χρόνου (μου επέτρεψε το σύστημα).

 

Στην συμβατική ημερομηνία λήξης βάζω την ημερομηνία που θα έληγε (30/9/13) και στην ημερομηνία λήξης (εννοεί στην παραγματικότητα πότε έληξε) βάζω 23/8/13.

 

Πίνακα προσωπικού δεν χρειάζεται να στείλω όπως μου λέτε κι εσείς.

 

Ευχαριστώ πολύ όλους σας για την βοήθεια!!!

 

Καλή συνέχεια  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θέλει προσοχή ,γιατί τα τυπικά είναι όπως τα λέτε,αλλά να συμφωνεί και ο εργοδότης για την αποχώρηση

πρίν την λήξη της σύμβασης,γιατί μπορεί να υπάρξει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θέλει προσοχή ,γιατί τα τυπικά είναι όπως τα λέτε,αλλά να συμφωνεί και ο εργοδότης για την αποχώρηση

πρίν την λήξη της σύμβασης,γιατί μπορεί να υπάρξει πρόβλημα.

 

Τι πρόβλημα να υπάρξει;

 

Ρια, ας βάλει και μία υπογραφή ο εργαζόμενος στην υποβληθείσα λήξη σύμβασης. Ποτέ δεν ξέρεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατρέ μου καλημέρα,εγώ αναφέρομαι στο οτι οι συμβάσεις αυτού του είδους αφού έχουν κάποιο σκοπό

οταν υπογραφούν και όταν καταγγελθούν χωρίς σπουδαίο λόγο ,μπορεί ο άλλος συμβαλλόμενος 

να ζητήσει αποζημίωση απο τυχόν ζημιά που θα υποστεί απο την καταγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατρέ μου καλημέρα,εγώ αναφέρομαι στο οτι οι συμβάσεις αυτού του είδους αφού έχουν κάποιο σκοπό

οταν υπογραφούν και όταν καταγγελθούν χωρίς σπουδαίο λόγο ,μπορεί ο άλλος συμβαλλόμενος 

να ζητήσει αποζημίωση απο τυχόν ζημιά που θα υποστεί απο την καταγγελία.

 

 

Θέλει προσοχή ,γιατί τα τυπικά είναι όπως τα λέτε,αλλά να συμφωνεί και ο εργοδότης για την αποχώρηση

πρίν την λήξη της σύμβασης,γιατί μπορεί να υπάρξει πρόβλημα.

 

Καλημέρα,

ευχαριστώ για την επισήμανση.

 

Ο εργαζόμενος το ανακοίνωσε στον εργοδότη και ο εργοδότης το δέχτηκε,οπότε δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Δεν πρόκειται κανένας απ'τους 2 ''να ζητήσει το λόγο''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα!

Διάβασα τα παραπάνω και θα ήθελα μια καθοδήγηση... Εργαζόμενη με σύμβαση ορισμένου χρόνου που λήγει 15/11, θέλει σήμερα να αποχωρήσει οικειοθελώς. Απο τον οαεδ μου είπαν να στείλω οικειοθελή αποχώρηση και οχι Ε7 για λήξη της σύμβασης. Απο επιθεώρηση μου είπαν στην αρχή για Ε7, αλλά όταν τους ανέφερα την απάντηση του οαεδ, μου είπαν πως για αυτούς δεν υπάρχει πρόβλημα να στείλω ειτε το ένα είτε το άλλο.

Η ερώτηση είναι η εξής: Αν στείλω οικειοθελή με σημερινή ημερομηνία και αναφέρεται πάνω η ημερομηνία λήξης της σύμβασης ορισμένου χρόνου (15/11), υπάρχει περίπτωση να μπλοκάρει το σύστημα και να μην την περνάει? Κι αν ναι, τι πρέπει να κάνω?

Αν το έχει αντιμετωπίσει κάποιος, ας απαντήσει παρακαλώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα υποβάλλεις ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΗ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ και αναφερεται στα πεδια του εντυπου της οικειοθελούς αποχωρηησης, οτι αφορα σε συμβαση ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ με διαρκεια ΑΠΟ.. ΕΩΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
28 λεπτά πριν, NikolaosG είπε

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα υποβάλλεις ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΗ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ και αναφερεται στα πεδια του εντυπου της οικειοθελούς αποχωρηησης, οτι αφορα σε συμβαση ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ με διαρκεια ΑΠΟ.. ΕΩΣ

Μόνο που έτσι χάνει το ταμείο ανεργίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, tacar είπε

Μόνο που έτσι χάνει το ταμείο ανεργίας.

Αφού όντως στην πραγματικότητα αποχωρεί οικειοθελώς πριν την λήξη της σύμβασης.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μόλις τώρα, PARALOGISTIKA είπε

Αφού όντως στην πραγματικότητα αποχωρεί οικειοθελώς πριν την λήξη της σύμβασης.. 

ΟΚ πάω πάσο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...