Προς το περιεχόμενο
  • 0

Από πότε ισχύει το προστιμο των 10550,00 για τον αδήλωτο εργαζόμενο;


VERRIS

Ερώτηση

15 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Βιαστικός είσαι. Λέει ο υπουργός ότι θα ισχύσει από 15/9, αλλά με νόμο ή, ως συνήθως, με ΠΝΠ ή ΠΟΛ. Περίμενε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βιαστικός είσαι. Λέει ο υπουργός ότι θα ισχύσει από 15/9, αλλά με νόμο ή, ως συνήθως, με ΠΝΠ ή ΠΟΛ. Περίμενε...

Ρωτάω γιατι έχει ερθει κλιμακιο ΙΚΑ απο Αθηνα για ελεγχο στο νησι.... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρωτάω γιατι έχει ερθει κλιμακιο ΙΚΑ απο Αθηνα για ελεγχο στο νησι.... :)

Εχεις δίκαιο να ανησυχείς, αλλά δεν ισχύει ακόμα το πρόστιμο αυτό. Και έχεις δίκαιο γιατί η ασχετοσύνη μερικών ελεγκτών δεν έχει όρια. Στο νησί μας ήλθε τις προάλλες η οικονομική αστυνομία. Πήγε σε φαγάδικα και έλεγχε και το προσωπικό αν έχει γίνει πρόσληψη. Δεν αναφέρω σε πόσες ατομικές επιχειρήσεις έγραψαν την γυναίκα ή τα παιδιά του ιδιοκτήτη, αλλά το αποκορύφωμα ήταν όταν σε ένα μαγαζί έφευγε ένας νεαρός με πληρωμένο "πακέτο" στο χέρι, την ώρα που μπήκαν στο μαγαζί. Τον ρώτησαν πως τον λένε, εκείνος τους είπε και έκπληκτος ο εστιάτορας διεπίστωσε ότι τον γράψανε στο βιβλίο με την ένδειξη πρόσληψης την ημέρα του ελέγχου. Ακόμα και ο διευθυντής του ΙΚΑ αγανάκτησε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εδω εγινε το καλυτερο σε δικο μου πελατη γραψανε μαγειρα που ηταν κανονικα ασφαλισμενος δεν το καταλαβαν λεει επαθα πλακα τι αλλο να πω...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με την ευκαιρία της παραπάνω ερώτησης του συναδέλφου, θέλω να κάνω λίγο τον "δικηγόρο του διαβόλου" και ίσως να προκαλέσω αντιδράσεις από μέρους κάποιων συναδέλφων, αλλά ότι γράφω είναι μια δεύτερη σκέψη , αφού έρχεται σε αντίθεση ακόμα και με δική μου δημοσίευση στα ανέκδοτα:  

Δημοσιεύθηκε από SARAKINOS σε 19 Αύγουστος 2013 - 09:53 μμ

Το ανέκδοτο της ημέρας :

 

Αυστηροποιούμε τα πρόστιμα σε υψηλά επίπεδα και συγκεκριμένα στο 18πλάσιο του κατώτατου μισθού δηλαδή 10.550 ευρώ ανά αδήλωτο εργαζόμενο. Τα πρόστιμα αυτά καθιστούν πλέον την αδήλωτη εργασία μία ασύμφορη και ιδιαιτέρως ριψοκίνδυνη πρακτική για τις επιχειρήσεις.

 

Ετσι θα καταπολεμηθεί η ανεργία και θα έλθει η ανάπτυξη ! Εμπρός για νέα λουκέτα, γιατί ποιος θα τολμήσει να πάρει κάποιους που έχουν απόλυτη ανάγκη και από αυτά τα ψίχουλα που τους πετάει. Τρελαθήκαμε εντελώς;

 

  Ξαναδιαβάζοντας το ύψος του προστίμου, σκέφτομαι μήπως, ακριβώς η υπερβολή αυτή, αποτρέψει τους επιχειρηματίες να έχουν άτομα ανασφάλιστα, κυρίως αλλοδαπούς ή νεαρούς που παλεύουν για ένα χαρτζηλίκι, για να γλυτώνουν (οι επιχειρηματίες)το ΙΚΑ, αφού κέρδιζαν το πρόστιμο των 1.000 ευρώ με τα ένσημα που δεν πλήρωναν. Πέραν του γεγονότος ότι χάνει ένσημα και χρόνο ασφάλισης ο ανασφάλιστος και έχω προσωπική εμπειρία, αφού δούλευα από τα 13 μου και πρωτοέβαλα ένσημα όταν απολύθηκα από τον στρατό, χάνονται και οι εισφορές, βουλιάζει το ΙΚΑ και έρχονται και μας διαλύουν με πρόσθετους φόρους για να "σωθεί" το Ταμείο !

  Λέω, λοιπόν, μήπως θα έπρεπε να ξανασκεφθούμε ότι τα υπερβολικά πρόστιμα θα είναι αποτρεπτικά για όσους προσπαθούν να κερδίζουν από την ανασφάλιστη εργασία , που θα έπρεπε αντί "εργασία" να γράψω "δουλεία" και που έρχονται πανικόβλητοι και μας πιέζουν να κάνουμε προσλήψεις τα μεσάνυχτα του Σαββάτου, γιατί πλάκωσε το ΣΕΠΕ ή η Ο.Α.ή το "μικτό" ; Μήπως θα πρέπει να τους εξηγούμε ότι το όφελος από την ασφάλιση θα είναι μεγαλύτερο από την ζημιά του προστίμου; Και στο κάτω-κάτω γιατί να ψάχνουν και να χρυσοπληρώνουν τιμολόγια δαπανών για να μειώσουν τα μεγάλα κέρδη τους, αφού η αμοιβή των εργαζομένων θα τους αποφέρει περισσότερο όφελος με την διαφορά του φόρου που θα πληρώσουν;

  Δεν ξέρω αν έχετε κάποια διαφορετική άποψη , αλλά θα ήθελα να γίνει μια μικρή κουβέντα πάνω στο θέμα των υπερβολικών προστίμων. Και μη μου γράψετε ότι είμαι σε αντιπαράθεση με τον ... εαυτό μου, γιατί σας είπα ότι βλέπω το θέμα από μια διαφορετική σκοπιά και πιο ψύχραιμα και ίσως, πιο λογικά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ήδη τα λαμόγια βρήκαν την άκρη: υποβάλλουν πίνακα προσωπικού με απασχόληση του εργαζόμενου μία ώρα τον ...μήνα. 

Έτσι, ο εργαζόμενος δεν είναι αδήλωτος, ο πίνακας προσωπικού έχει υποβληθεί και έτσι ο εργοδότης γλιτώνει το πρόστιμο. 

Αν στείλεις πίνακα προσωπικού καθάρισες.

Γεια σου Βρούτση  και Ρομπέρτο. Γεια σας σαϊνια μου αετόπουλα. Γεια σας και χαρά σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σαρακηνέ, δεν υπάρχει βουλή, ούτε καν ΠΝΠ ή ΠΔ. 

Όπως είναι η υπουργική απόφαση δημοσιεύεται στην εφημερίδα της κυβέρνησης και ισχύει. Έτσι απλά...

Εδώ ο εκάστοτε Υπ.Εργασίας μπορεί με μία Υπουργική Απόφαση να μειώσει τον νόμιμο κατώτατο μισθό/ημερομίσθιο...

Τι τη θέμε τη βουλή τώρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα γιατρέ. Δεν είδα κάτι για την σκοπιμότητα των προστίμων, αλλά αφού λες ότι με μια ώρα τον μήνα την βγάζει καθαρή ο επιχειρηματίας, τι θα γίνει με τους εργαζόμενους, ποιος θα τους προστατεύσει; Εσύ, εγώ, όλοι μας, υπήρξαμε σε κάποια φάση της ζωής μας έμμισθοι (εγώ δούλεψα και άμισθος, για διάφορους λόγους) και έχουμε ζήσει στο πετσί μας την μεταχείριση από τους εργοδότες. Αλλά και αρκετοί από μας σαν εργοδότες, ίσως να έχουμε αδικήσει τους εργαζόμενους για εμάς. 

Και γράφεις : Τι τη θέμε τη βουλή τώρα... Δηλαδή ; Θα δεχθούμε μια defacto κοινοβουλευτική διχτατορία, όπου η πλειοψηφία του ενός, αποφασίζει για όλους μας; Ετσι; Αδιαμαρτύρητα; Να καταργήσουμε και τις εκλογές, να ζητήσουμε να διορίζονται "αριστίνδην" οι εθνοπατέρες και οι υπουργοί-όργανα της τρόϊκα; Ως πότε, γιατρέ; Και καλά , εγώ έχω φάει τα "ψωμιά" μου, αλλά οι νέοι, τα παιδιά μας ; Τι σκ... ζωή θα τους δώσουμε; Πως θα τα κοιτάξουμε στα μάτια, όταν θα ρωτούν : Γιατί μας φέρατε εδώ; Ψάχνω για απαντήσεις. Υπάρχουν;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό που με προβληματίζει είναι σε περι

 

Εχεις δίκαιο να ανησυχείς, αλλά δεν ισχύει ακόμα το πρόστιμο αυτό. Και έχεις δίκαιο γιατί η ασχετοσύνη μερικών ελεγκτών δεν έχει όρια. Στο νησί μας ήλθε τις προάλλες η οικονομική αστυνομία. Πήγε σε φαγάδικα και έλεγχε και το προσωπικό αν έχει γίνει πρόσληψη. Δεν αναφέρω σε πόσες ατομικές επιχειρήσεις έγραψαν την γυναίκα ή τα παιδιά του ιδιοκτήτη, αλλά το αποκορύφωμα ήταν όταν σε ένα μαγαζί έφευγε ένας νεαρός με πληρωμένο "πακέτο" στο χέρι, την ώρα που μπήκαν στο μαγαζί. Τον ρώτησαν πως τον λένε, εκείνος τους είπε και έκπληκτος ο εστιάτορας διεπίστωσε ότι τον γράψανε στο βιβλίο με την ένδειξη πρόσληψης την ημέρα του ελέγχου. Ακόμα και ο διευθυντής του ΙΚΑ αγανάκτησε...

 

σκέψου οτι για να καταθέσει ένσταση αύτος ο άνθρωπος θα πρέπει να αποχωρηστεί 5275 euro τα οποία θα του πιστωθούν (αν έχει ακόμη επιχείρηση και προσωπικό) μετα απο 3-4 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα.

 

Δεν έχετε καταλάβει ακόμη τον τρόπο που λειτουργούν τα πράγματα στην Ελλάδα?

Τίποτα δεν γίνεται για το καλό του συνόλου.

 

Ακόμα κι αυτό το μέτρο είναι κακό και σκοπό έχει να κλείσει όλες τις επιχ/σεις στην Ελλάδα. Τις μικρές βέβαια.....γιατί οι μεγάλες έχουν πάντα τα τερτίπια τους και την σκαπουλάρουν.

Από την μια δηλαδή θα κλείσουν οι μικρές επιχ/σεις και από την άλλη οι μεγάλες κάνουν το κόλπο με την 1 ώρα το μήνα (που είπε κι ο γιατρός),που σημαίνει πως κι εργαζόμενοι δεν προστατεύονται και συνεχίζουν να αδικούνται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Και γράφεις : Τι τη θέμε τη βουλή τώρα... Δηλαδή ; Θα δεχθούμε μια defacto κοινοβουλευτική διχτατορία, όπου η πλειοψηφία του ενός, αποφασίζει για όλους μας; Ετσι; Αδιαμαρτύρητα; Να καταργήσουμε και τις εκλογές, να ζητήσουμε να διορίζονται "αριστίνδην" οι εθνοπατέρες και οι υπουργοί-όργανα της τρόϊκα; Ως πότε, γιατρέ; Και καλά , εγώ έχω φάει τα "ψωμιά" μου, αλλά οι νέοι, τα παιδιά μας ; Τι σκ... ζωή θα τους δώσουμε; Πως θα τα κοιτάξουμε στα μάτια, όταν θα ρωτούν : Γιατί μας φέρατε εδώ; Ψάχνω για απαντήσεις. Υπάρχουν;;;

 

Ρε συ πλάκα έκανα, αυτοσαρκάστηκα, πως το λένε; :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρε συ πλάκα έκανα, αυτοσαρκάστηκα, πως το λένε; :lol:

Πάσο,doctor, αλλά και εγώ δεν τα είχα με σένα, όπως κατάλαβες. Αφορμή μου έδωσες να ξεσπάσω... :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...