Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ε9 - ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΟΛΟΙ?


LIRKA

Ερώτηση

Καλησπέρα,

 

θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση και άν μπορείτε να με βοηθήσετε.

Το Ε9 φέτος πρέπει να το συμπληρώσουν όλοι ή μόνο αυτοί που έχουν κάποιο καινούργιο ακίνητο ή χωράφια ή οικόπεδα μέσα στο 2012????

 

Σας ευχαριστώ πολύ, πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Tάσο καλημέρα,

 

Πρίν λίγο προσπαθούσα με την 10η φορά μπήκε.Σαν να έχει κολλήσει.

 

Τι γίνεται εδώ ρε παιδια ???  :huh:

 

Τι μπήκε ???  :blink: 

 

Σε ποιανού την σύζυγο μπήκε ???  :wacko: 

 

10η φορά ???  :o 

 

Σαν να είχε κολλήσει ??? Τι είχε κολλήσει !?!?!? :ph34r:  

 

Παναγιώτηηηηηηηηηη !?!?!?!?!?!?  :P 

 

Καλημέρα καρντάση μου  :)  :wub: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι γίνεται εδώ ρε παιδια ???  :huh:

 

Τι μπήκε ???  :blink: 

 

Σε ποιανού την σύζυγο μπήκε ???  :wacko: 

 

10η φορά ???  :o 

 

Σαν να είχε κολλήσει ??? Τι είχε κολλήσει !?!?!? :ph34r:  

 

Παναγιώτηηηηηηηηηη !?!?!?!?!?!?  :P 

 

Καλημέρα καρντάση μου  :)  :wub: 

Kαλημέρα Μαρία,

 

Ντροπή τι είναι αυτά που σκέφτεσαι για εμένα.

 

Πάντως με έκανες και γέλασα με την καρδιά μου.Γιατί ξέρεις μετά το χθεσινό τα μούτρα έχουν φτάσει στο πάτωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ερώτηση :) (η οποία νομίζω ότι κολλάει σε αυτό εδώ το τόπικ)

 

Για να ξεκαθαρίσω τόσο μέσα μου (κυρίως μέσα μου δλδ :) ) αλλά και ως προς τους πολίτες έξω το τι συμβαίνει, συμβουλευόμενος το Άρθρα: Πλήρης οδηγός για την υποβολή του Ε9 - Πως θα δηλωθούν τα αυθαίρετα και οι ημιυπαίθριοι στο Ε9 έφτιαξα το κάτοθι flow-chart (με σκοπό να το βάλω και στην πόρτα ώστε να μην έχω ερωτήσεις ή έστω να ξέρουν εκ των προτέρων τι θα πρέπει να γνωρίζουν πριν με ρωτήσουν)

 

Βλέπει κάποιος συνάδελφος κάποιο σφάλμα στα όσα λέει το flow-chart? (η σειρά των ερωτήσεων θα μπορούσε να ήταν διαφορετική, αλλά περισσότερο με νοιάζει εάν έχω καταλάβει σωστά το τι παίζει)

 

http://www.imagebam.com/image/a70e74273820367

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ερώτηση :) (η οποία νομίζω ότι κολλάει σε αυτό εδώ το τόπικ)

 

Για να ξεκαθαρίσω τόσο μέσα μου (κυρίως μέσα μου δλδ :) ) αλλά και ως προς τους πολίτες έξω το τι συμβαίνει, συμβουλευόμενος το Άρθρα: Πλήρης οδηγός για την υποβολή του Ε9 - Πως θα δηλωθούν τα αυθαίρετα και οι ημιυπαίθριοι στο Ε9 έφτιαξα το κάτοθι flow-chart (με σκοπό να το βάλω και στην πόρτα ώστε να μην έχω ερωτήσεις ή έστω να ξέρουν εκ των προτέρων τι θα πρέπει να γνωρίζουν πριν με ρωτήσουν)

 

Βλέπει κάποιος συνάδελφος κάποιο σφάλμα στα όσα λέει το flow-chart? (η σειρά των ερωτήσεων θα μπορούσε να ήταν διαφορετική, αλλά περισσότερο με νοιάζει εάν έχω καταλάβει σωστά το τι παίζει)

 

http://www.imagebam.com/image/a70e74273820367

Καλό! με μια βιαστική ματιά, εγώ συμφωνώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να πω μια σκέψη μου...Μήπως θα πρέπει η υποχρέωση για ε9 λόγω αγροτεμαχίων να συνδιαστεί και με την τακτοποίηση Ν. 3843/2010,  (αφού η αναγραφή στο ε9 από άλλη αιτία, απαιτεί και την αναγραφή των τακτοποιούμενων χώρων)???  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το κομμάτι που δεν χωράει ο νους μου είναι το ότι άμα η τακτοποίηση έγινε με τον 3843/10, τότε δεν είσαι υποχρεωμένος να κάνεις διόρθωση (εάν δεν έχεις άλλες αλλαγές στο εν λόγω ακίνητο). 

 

Επιπρόσθετα από τη στιγμή που το "είναι υποχρεωτική εξ'αρχής η δήλωση των πραγματικών στοιχείων" δεν θα έπρεπε να "υπερτερεί" του συγκεκριμένου νόμου? Δεν κινδυνεύουμε να έρθουν αύριο και να μας πούνε "α, δε μας νοιάζει με ποιον το τακτοποίησες. Έπρεπε εξ'αρχής να λες τα ορθά τετραγωνικά/χρήση"???

 

(η πλάκα είναι ότι ενώ δακτυλογραφώ αυτό εδώ το κείμενο, μπήκε στο γραφείο μου η συνάδελφος παρέα με συνταξιούχο εφοριακό (προϊσταμένη εισοδήματος μέχρι πρότινος) και με ρώτησαν αυτά* ακριβώς τα πράγματα μιας και δεν το χωράει ούτε ο δικός τους νους :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρε παιδια δοκιμαζω να μπω στην συζυγο και δεν μπαινει εχει τυχει σε κανενα τι στο διαλο γινεται παλι?

 

 

Tάσο καλημέρα,

 

Πρίν λίγο προσπαθούσα με την 10η φορά μπήκε.Σαν να έχει κολλήσει.

 

Δεν θέλει η σύζυγος λογιστή, τον Ασκητή θέλει μου φαίνεται....

 

Τι να ευχηθώ στον λογιστή τώρα; Καλό Ε9 ή καλό βόλι; :lol:

 

 

Κάπου εδώ έρχεται η απάντηση στο προαιώνιο ερώτημα:"Τίνος είναι, ρε γυναίκα, το παιδί;"... ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΑ, του λογιστή, που προσπαθεί να μπει και να βγεί αρκετές φορές και όσο και αν κολλάει, ξαναπροσπαθεί...

 

Λογιστής Douze points... (τουλάχιστον). ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγηροτεμάχιο που και στο συμβόλαιο αναφέρεται έτσι και είναι με πορτοκαλιές και είναι εντός οικισμού το αναφέρομε στον πίνακα 2;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγηροτεμάχιο που και στο συμβόλαιο αναφέρεται έτσι και είναι με πορτοκαλιές και είναι εντός οικισμού το αναφέρομε στον πίνακα 2;

 

"Αγροτεμάχιο" εντός οικισμού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

"Αγροτεμάχιο" εντός οικισμού;

ναι και στα συμβόλαια που είναι αγορασμένο από παλιά έτσι αναφέρεται και σαν χωράφι το κάνει χρήση, έχει παραγωγή πορτοκαλιών και είναι εντός οικισμού. Στο Ε9 που είχε καταχωρηθεί παλιά στον πίνακα 2 το είχαν βάλει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια ερωτηση και απο μενα:

 

Οσον αφορα τα προαιρετικά παιδία (πορτοκαλι πλαίσιο) αριθμός κτηματολογίου, προσοψη κλπ τα προσπερνάτε "ελαφρα τη καρδία" όπως εγω ή επιμένετε στη συμπλήρωσή τους;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια ερωτηση και απο μενα:

 

Οσον αφορα τα προαιρετικά παιδία (πορτοκαλι πλαίσιο) αριθμός κτηματολογίου, προσοψη κλπ τα προσπερνάτε "ελαφρα τη καρδία" όπως εγω ή επιμένετε στη συμπλήρωσή τους;

 

Ευχαριστώ

Μα φυσικα και τα ξεπερναμε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0



Tweets






  1. @Dimis_viper Δεν έχει σχέση με πραγματικότητα η πρόταση.Ξαφνικά όλες που έκαναν μέσω συζύγου θα πρέπει να κάνουν μόνες. Χάος @MaryEvagelidi










  2. @htheoharis μαλλον αλλος δεν εχει σχεση με την πραγματικοτητα μενουν13μερες για τα ε9 μετα το καζικι με τα ε1σε13 χρονια και αν θα σταλουν





Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ερώτηση :) (η οποία νομίζω ότι κολλάει σε αυτό εδώ το τόπικ)

 

Για να ξεκαθαρίσω τόσο μέσα μου (κυρίως μέσα μου δλδ :) ) αλλά και ως προς τους πολίτες έξω το τι συμβαίνει, συμβουλευόμενος το Άρθρα: Πλήρης οδηγός για την υποβολή του Ε9 - Πως θα δηλωθούν τα αυθαίρετα και οι ημιυπαίθριοι στο Ε9 έφτιαξα το κάτοθι flow-chart (με σκοπό να το βάλω και στην πόρτα ώστε να μην έχω ερωτήσεις ή έστω να ξέρουν εκ των προτέρων τι θα πρέπει να γνωρίζουν πριν με ρωτήσουν)

 

Βλέπει κάποιος συνάδελφος κάποιο σφάλμα στα όσα λέει το flow-chart? (η σειρά των ερωτήσεων θα μπορούσε να ήταν διαφορετική, αλλά περισσότερο με νοιάζει εάν έχω καταλάβει σωστά το τι παίζει)

 

http://www.imagebam.com/image/a70e74273820367

 

 

Να με διορθώσω. Όπως προκύπτει από τη συζήτηση/ανάλυση εδώ http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=92770 το flow-chart που έφτιαξα είναι λάθος ως προς τον 3842/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτο το γυρω γυρω ολοι μεχρι να μπει με ζαλισε γυριζει και η γη αστα να πανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια απορία:

Αγροτεμάχιο έχει ηλεκτροδοτούμενη λυόμενη οικία 52 τμ. Η οικία καταχωρημένη στον πίνακα 1, το αγροτεμάχιο κανονικά στον πίνακα 2.

 

Και στις 2 καταχωρήσεις θα επιλέξω "Ναι" στην ηλεκτροδότηση και θα καταχωρήσω και στα 2 τον ίδιο αριθμό παροχής; Ή δεν είναι υποχρεωτικό για το αγροτεμάχιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια απορία:

Αγροτεμάχιο έχει ηλεκτροδοτούμενη λυόμενη οικία 52 τμ. Η οικία καταχωρημένη στον πίνακα 1, το αγροτεμάχιο κανονικά στον πίνακα 2.

 

Και στις 2 καταχωρήσεις θα επιλέξω "Ναι" στην ηλεκτροδότηση και θα καταχωρήσω και στα 2 τον ίδιο αριθμό παροχής; Ή δεν είναι υποχρεωτικό για το αγροτεμάχιο;

Ολα στον  2  σε μία γραμμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια απορία:

Αγροτεμάχιο έχει ηλεκτροδοτούμενη λυόμενη οικία 52 τμ. Η οικία καταχωρημένη στον πίνακα 1, το αγροτεμάχιο κανονικά στον πίνακα 2.

 

Και στις 2 καταχωρήσεις θα επιλέξω "Ναι" στην ηλεκτροδότηση και θα καταχωρήσω και στα 2 τον ίδιο αριθμό παροχής; Ή δεν είναι υποχρεωτικό για το αγροτεμάχιο;

Καλησπέρα,

 

Κατά την γνώμη μου ο ο αριθμός της δεη θα μπει μόνο στον πίνακα 1.

Στον πίνακα 2 που είναι το αγροτεμάχιο δεν είναι ηλεκτροδοτούμενο. Απλά αναφέρουμε ότι στο αγροτεμάχιο υπάρχει και σπίτι,αποθήκη κτλ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΩΣΤΟΣ ο Παναγιωτης εκτος αν εχει ΚΑΙ αγροτικο ρευμα

Καλησπέρα,

 

Τάσο απόλυτα σωστό αυτό που λες.Απλά δεν μου έχει τύχει ποτέ για αυτό και η παράλειψη.Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΑΝΤΕΛΑΚΗ ΜΟΥ ΤΑ...ΙΔΙΑ ΠΑΝΤΕΛΗ ΜΟΥ

Ενώ μέσα σε αυτό το ίδιο φόρουμ από την μια υπάρχει μια συζήτηση για το πως θα αντιδράσουμε και καλά που μας φέρθηκαν μπαμπέσικα όσον αφορά τα Ε1.

 

Εδώ μέσα πάλι εξελίσσετε μια συζήτηση για το πως πρέπει να προλάβουμε τα Ε9 και ούτε μια κουβέντα για παράταση χωρίς να προβληματίζονται αυτοί που συμμετέχουν αν είναι όλα αυτά που μας κάνουν θεμιτά, λογικά κλπ.

 

Αυτό το σενάριο το είχαμε δει και πολύ πρόσφατα στην αποχή που ενώ κάποιοι έκαναν αποχή οι υπόλοιποι έμπαιναν με άνεση εδώ μέσα και ζητούσαν οδηγίες πως να στέλνουν δηλώσεις….!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Δεν μπορώ να σχολιάσω τίποτα άλλο.

 

Το μόνο που θα πω είναι αν γίνεται να σταματήσουν να δίνονται απαντήσεις σε αυτούς που ρωτάνε απορίες προκειμένου να στείλουν αυτοί τα Ε9 που έχουν γράφοντας όλους τους υπόλοιπους στα παλιά τους τα παπούτσια και το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι ο εαυτούλης τους η πάρτη τους και να είναι αυτοί εντάξει και ας πεθαίνει ο διπλανός.

 

Αυτό το θεωρώ απαράδεκτο, ανήθικο και αντισυναδελφικο.

 

 

ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΔΙΝΕΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΣΚΑΒΟΥΝ ΤΟΝ ΛΑΚΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό το αστείο θα πρέπει κάποτε να σταματίσει !!!

 

Η περίοδος λειτουργίας δεν είναι ενεργή γιατί , λόγω αδράνειας, έληξε ο διαθέσιμος χρόνος της. Πατήστε ΟΚ για να επαναληφθεί η φόρτωση της σελίδας.

 

@##$$@@#$@!#@!#@@!@!$3&^%&^* !!!!

 

Και να θέλουμε να δουλέψουμε ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...