Προς το περιεχόμενο
  • 0

προθεσμια καταβολης χρηματων για αυξηση μετοχικου κεφαλαιου


dodos

Ερώτηση

γ.σ αποφασισε την αυξηση του μετοχικου κεφαλαιου στις 30/6/2012 και για διαφορους λογους η ολοκληρωση της καταθεσης του ποσου της αυξησης εγινε στις 15/3/2013...(η αυξηση πραγματοποιηθηκε απο τους υπαρχοντες μετοχους )

υπαρχει προβλημα ?

το δ.σ. με ημερομηνια 20/3/2013 πιστοποιησε την αυξηση του μ.κ.

θα υπαρξει προβλημα στον ελεγχο απο το τμημα εμποριου ?

και τι πρεπει να γινει στην συγκεκριμενη περιπτωση ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

γ.σ αποφασισε την αυξηση του μετοχικου κεφαλαιου στις 30/6/2012 και για διαφορους λογους η ολοκληρωση της καταθεσης του ποσου της αυξησης εγινε στις 15/3/2013...(η αυξηση πραγματοποιηθηκε απο τους υπαρχοντες μετοχους )

υπαρχει προβλημα ?

το δ.σ. με ημερομηνια 20/3/2013 πιστοποιησε την αυξηση του μ.κ.

θα υπαρξει προβλημα στον ελεγχο απο το τμημα εμποριου ?

και τι πρεπει να γινει στην συγκεκριμενη περιπτωση ?

 

Με την επισήμανση, ότι είμαι νέος στο χώρο, μάλλον ισχύουν αυτά, ας πάρουν θέση καλύτερα και παλιότεροι..

http://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/31

 

Κωδικοποιημένος 2190

 

Αρθρο 11. Προθεσμίες καταβολής και πιστοποίησης της καταβολής του κεφαλαίου

 

2. Σε κάθε περίπτωση αύξησης του μετοχικού κεφαλαίου η πιστοποίηση της καταβολής ή μη αυτού κατά την προηγούμενη παράγραφο πρέπει να γίνεται εντός προθεσμίας ενός (1) μηνός από τη λήξη της προθεσμίας καταβολής του ποσού της αύξησης. Πιστοποίηση καταβολής δεν απαιτείται εάν η αύξηση κεφαλαίου δεν γίνεται με νέες εισφορές.

 

3. Η προθεσμία καταβολής της αύξησης του κεφαλαίου ορίζεται από το όργανο που έλαβε τη σχετική απόφαση και δεν μπορεί να είναι μικρότερη των δεκαπέντε (15) ημερών ούτε μεγαλύτερη των τεσσάρων (4) μηνών από την ημέρα που ελήφθη η απόφαση αυτή.

 

4. Σε περίπτωση που η αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου συνοδεύεται από ανάλογη τροποποίηση του σχετικού περί κεφαλαίου άρθρου του καταστατικού, η προθεσμία καταβολής της αύξησης του κεφαλαίου κατά την παράγραφο 3 αρχίζει από την ημέρα λήψης της σχετικής απόφασης από τη γενική συνέλευση των μετόχων και μπορεί να παραταθεί από το διοικητικό συμβούλιο για έναν (1) μήνα. Η μηνιαία αυτή προθεσμία δεν αρχίζει πριν από την καταχώριση της αύξησης στο Μητρώο.

 

5. Εντός είκοσι (20) ημερών από τη λήξη της προθεσμίας των παραγράφων 1 και 2 η εταιρεία υποχρεούται να υποβάλει στο Υπουργείο Ανάπτυξης ή στην αρμόδια Αρχή αντίγραφο του σχετικού πρακτικού συνεδρίασης του διοικητικού συμβουλίου. Η μη εμπρόθεσμη καταβολή του κεφαλαίου δημιουργεί υποχρέωση στο διοικητικό συμβούλιο να επαναφέρει, με απόφασή του, το κεφάλαιο στο πριν από την αύξηση ποσό και με τροποποίηση του καταστατικού, εφόσον η αύξηση είχε γίνει, με τον τρόπο αυτόν, μέχρι το τέλος της χρήσης εντός της οποίας έληξε η προθεσμία καταβολής. Η παράβαση της υποχρέωσης αυτής τιμωρείται με τις ποινές του άρθρου 58α του παρόντος. Η απόφαση του διοικητικού συμβουλίου υποβάλλεται στις διατυπώσεις δημοσιότητας του άρθρου 7β.

 

Αρθρο 58α.

 

Τιμωρείται δια φυλακίσεως και δια χρηματικής ποινής χιλίων (1.000) ευρώ κατ' ελάχιστον ή δια της ετέρας των ποινών τούτων: 

α) παν μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου της εταιρείας, παραβαίνον την διάταξιν του άρθρου 11 του παρόντος περί υποχρεωτώς πιστοποιήσεως περί καταβολής ή μη του κεφαλαίου και υποβολής της πιστοποιήσεως ταύτης εις το Υπουργείον Εμπορίου, ως και παν μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου πιστοποιούν ψευδώς την καταβολήν του μετοχικού κεφαλαίου. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με την επισήμανση, ότι είμαι νέος στο χώρο, μάλλον ισχύουν αυτά, ας πάρουν θέση καλύτερα και παλιότεροι..

http://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/31

 

Κωδικοποιημένος 2190

 

Αρθρο 11. Προθεσμίες καταβολής και πιστοποίησης της καταβολής του κεφαλαίου

6. Η γενική συνέλευση, που αποφασίζει αύξηση κεφαλαίου σύμφωνα με τις παραγράφους 3 και 4 του άρθρου 29 και την παράγραφο 2 του άρθρου 31, μπορεί να εξουσιοδοτήσει το διοικητικό συμβούλιο να αποφασίσει αυτό για την τιμή διάθεσης των νέων μετοχών ή και για το επιτόκιο και τον τρόπο προσδιορισμού του, σε περίπτωση έκδοσης μετοχών με δικαίωμα απόληψης τόκου, εντός χρονικού διαστήματος που ορίζει η γενική συνέλευση και το οποίο δεν μπορεί να υπερβεί το ένα (1) έτος. Στην περίπτωση αυτή, η προθεσμία καταβολής του κεφαλαίου κατά το άρθρο 11 αρχίζει από τη λήψη της απόφασης του διοικητικού συμβουλίου, με την οποία καθορίζεται η τιμή διάθεσης των μετοχών ή και το επιτόκιο ή ο τρόπος προσδιορισμού του, κατά περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

6. Η γενική συνέλευση, που αποφασίζει αύξηση κεφαλαίου σύμφωνα με τις παραγράφους 3 και 4 του άρθρου 29 και την παράγραφο 2 του άρθρου 31, μπορεί να εξουσιοδοτήσει το διοικητικό συμβούλιο να αποφασίσει αυτό για την τιμή διάθεσης των νέων μετοχών ή και για το επιτόκιο και τον τρόπο προσδιορισμού του, σε περίπτωση έκδοσης μετοχών με δικαίωμα απόληψης τόκου, εντός χρονικού διαστήματος που ορίζει η γενική συνέλευση και το οποίο δεν μπορεί να υπερβεί το ένα (1) έτος. Στην περίπτωση αυτή, η προθεσμία καταβολής του κεφαλαίου κατά το άρθρο 11 αρχίζει από τη λήψη της απόφασης του διοικητικού συμβουλίου, με την οποία καθορίζεται η τιμή διάθεσης των μετοχών ή και το επιτόκιο ή ο τρόπος προσδιορισμού του, κατά περίπτωση.

 

Μου σπάει λίγο τα νεύρα η απόλυτη διατύπωση όμως στο άρθρο 11, ειδικά η παρ. 3, κανονικά θα έπρεπε να γράφει κάτι "με την επιφύλαξη του άρθρου 13 παρ. 6" η κάτι παρόμοιο, αλλά τέλος πάντων μάλλον θέμα διατύπωσης είναι, μου φαίνεται σωστό αυτό που παρεθέτεις..

 

Στην περίπτωσή μας όμως, ποιά ήταν η προθεσμία κάλυψης που ορίστηκε από τη ΓΣ; 

Και για να έρθουμε στην παρ., που αναφέρεις έγινε κάποια σχετική εξουσιοδότηση προς το ΔΣ να ορίσει εκείνο τα παραπάνω στο σχετικό άρθρο κι αν ναί, σε τι χρονικό διάστημα για να δούμε και μέχρι πότε "φτάνει" η προθεσμία κάλυψης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Kαλές είναι οι θεωρητικές  αναζητήσεις, αλλά ουσιαστικό προκύψει από τον έλεγχο της αρμόδιας υπηρεσίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μου σπάει λίγο τα νεύρα η απόλυτη διατύπωση όμως στο άρθρο 11, ειδικά η παρ. 3, κανονικά θα έπρεπε να γράφει κάτι "με την επιφύλαξη του άρθρου 13 παρ. 6" η κάτι παρόμοιο, αλλά τέλος πάντων μάλλον θέμα διατύπωσης είναι, μου φαίνεται σωστό αυτό που παρεθέτεις..

 

Στην περίπτωσή μας όμως, ποιά ήταν η προθεσμία κάλυψης που ορίστηκε από τη ΓΣ; 

Και για να έρθουμε στην παρ., που αναφέρεις έγινε κάποια σχετική εξουσιοδότηση προς το ΔΣ να ορίσει εκείνο τα παραπάνω στο σχετικό άρθρο κι αν ναί, σε τι χρονικό διάστημα για να δούμε και μέχρι πότε "φτάνει" η προθεσμία κάλυψης;

ενας χρονος απο την αποφαση για την αυξηση του μετοχικου κεφαλαιου ..

στην περιπτωση μου την αποφαση την πηραν με την ετησια γενικη συνελευση στις 30/06/12 αρα εχουν περιθωριο μεχρι 30/06/2013 .

αν υπερβουν αυτην την ημερομηνια μπορει να θεωρηθουν δανεια και εχουν χαρτοσημο.

επισης και οταν κανουν την καταθεση και μετα απο 3 μερες πανε και κανουν αναλυψη των χρηματων παντα υπαρχει ο κινδυνος να τα θεωρησουν δανεια οι ελεκτες του τμηματος εμποριου ..αυτες τις μαγκες κανουν οι διαχειριστες ...

οσον αφορα τους νομους και τις αποφασεις για  Α.Ε. δεν ειμαι και ο ποιο ειδικος για να σου απαντησω ,απλα τον τελευταιο χρονο που ασχοληθηκα με

Α.Ε. και δεν αναφερομαι στο λογιστικο κομματι αλλα στις γ.σ. τα δ.σ τις κωδικοποιησεις των καταστατικων εχω σαλταρει ,απο τον τροπο γραφεις τον νομων και τον διαταξεων .μονη μου παρηγορια ειναι εδω μεσα καποιοι που μπαινουν στον κοπο και γι αυτο τους ευχαριστω για αλλη μια φορα να μου απαντουν στις αποριες μου ...

θα ηθελα αν καποιος εχει μαζεμενα καπου τα δικαιολογητικα που θα πρεπει να προσκομισω στους ελεκτες του τμηματος εμποριου οταν θα ερθουν για ελεγχο ..

1.φωτοτυπια με τα καταθετηρια για την αυξηση του μ.κ.

2.εγγραφες τις αυξησεις και των καταθεσων ττων μετοχων απο το ημερολογιο

3.ισοζυγιο ?τι ισοζυγιο να τους εκτυπωσω για ποιον μηνα ?η αυξηση αρχισε ιουλιο του 2012 και ολοκληρωθηκε 3/2013.

4.αποδηξη δαπανης με παρακρατηση 20% και χαρτοσημο 2,4 (α.ε.)

5..

6..

απο την δημοσιευση σε φεκ του δ.σ που πιστοποιει την αυξηση του μ.κ. και μετα ερχονται για ελεγχο η και οταν παρει αριθμο πρωτοκολλου μπορει να ερθουν ?

ευχαριστω αν εχει καποιος χρονο ξερω οτι δεν ειναι καταλληλη εποχη για τετοιες συζητησεις ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ενας χρονος απο την αποφαση για την αυξηση του μετοχικου κεφαλαιου ..

στην περιπτωση μου την αποφαση την πηραν με την ετησια γενικη συνελευση στις 30/06/12 αρα εχουν περιθωριο μεχρι 30/06/2013 .

αν υπερβουν αυτην την ημερομηνια μπορει να θεωρηθουν δανεια και εχουν χαρτοσημο.

επισης και οταν κανουν την καταθεση και μετα απο 3 μερες πανε και κανουν αναλυψη των χρηματων παντα υπαρχει ο κινδυνος να τα θεωρησουν δανεια οι ελεκτες του τμηματος εμποριου ..αυτες τις μαγκες κανουν οι διαχειριστες ...

οσον αφορα τους νομους και τις αποφασεις για  Α.Ε. δεν ειμαι και ο ποιο ειδικος για να σου απαντησω ,απλα τον τελευταιο χρονο που ασχοληθηκα με

Α.Ε. και δεν αναφερομαι στο λογιστικο κομματι αλλα στις γ.σ. τα δ.σ τις κωδικοποιησεις των καταστατικων εχω σαλταρει ,απο τον τροπο γραφεις τον νομων και τον διαταξεων .μονη μου παρηγορια ειναι εδω μεσα καποιοι που μπαινουν στον κοπο και γι αυτο τους ευχαριστω για αλλη μια φορα να μου απαντουν στις αποριες μου ...

θα ηθελα αν καποιος εχει μαζεμενα καπου τα δικαιολογητικα που θα πρεπει να προσκομισω στους ελεκτες του τμηματος εμποριου οταν θα ερθουν για ελεγχο ..

1.φωτοτυπια με τα καταθετηρια για την αυξηση του μ.κ.

2.εγγραφες τις αυξησεις και των καταθεσων ττων μετοχων απο το ημερολογιο

3.ισοζυγιο ?τι ισοζυγιο να τους εκτυπωσω για ποιον μηνα ?η αυξηση αρχισε ιουλιο του 2012 και ολοκληρωθηκε 3/2013.

4.αποδηξη δαπανης με παρακρατηση 20% και χαρτοσημο 2,4 (α.ε.)

5..

6..

απο την δημοσιευση σε φεκ του δ.σ που πιστοποιει την αυξηση του μ.κ. και μετα ερχονται για ελεγχο η και οταν παρει αριθμο πρωτοκολλου μπορει να ερθουν ?

ευχαριστω αν εχει καποιος χρονο ξερω οτι δεν ειναι καταλληλη εποχη για τετοιες συζητησεις ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Ισοζύγιο του μήνα εντός του οποίου έγινε η πιστοποίηση .

ευχαριστω πολυ.

την παραπανω παραθεση σου δεν καταλαβα .

τι εννοεις οτι προκυψει σε περιπτωση ελεγχου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

2 Ερωτήσεις:

1.Ποιά είναι η προθεσμία καταβολής κεφαλαίου στην περίπτωση αύξησης κεφαλαίου Α.Ε.?

2.Σε περίπτωση μείωσης κεφαλαίου Α.Ε.υπάρχει προθεσμία?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, alterna said:

2 Ερωτήσεις:

1.Ποιά είναι η προθεσμία καταβολής κεφαλαίου στην περίπτωση αύξησης κεφαλαίου Α.Ε.?

2.Σε περίπτωση μείωσης κεφαλαίου Α.Ε.υπάρχει προθεσμία?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Ξεκινήστε πρώτα διαβάζοντας το καταστατικό της εταιρείας σας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 ώρες πριν, SOTHRIS said:

Ξεκινήστε πρώτα διαβάζοντας το καταστατικό της εταιρείας σας .

Δηλαδή ότι προβλέπει το καταστατικό?

Δεν υπάρχει περιορισμός από το νόμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, alterna said:

Δηλαδή ότι προβλέπει το καταστατικό?

Δεν υπάρχει περιορισμός από το νόμο?

Διαβάστε και τα δύο τότε , και το καταστατικό σας και το νόμο (ΚΝ 2190/1920). Το καταστατικό πρέπει να είναι σύμφωνο με το νόμο , αλλά μπορεί να προβλέπει επί αυτού και κάποια άλλα  συμπληρωματικά ως προς το νόμο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...