Προς το περιεχόμενο

προβλημα σοβαρο, τι θα κανατε στη θεση μου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον κανω τη δηλωση μιας επιχειρησης εχει κοψει 3 τιμολογια πωλησης αθεωρητα τα 2 το 2011 κ το αλλο το 2012, το  τιμολογιο του 12 ειναι κα;τεχωρημενο στη μηνιαια κατασταση, τα αλλα οχι η επιχειρηση παει για κλεισιμο σε ενα μηνα τι μπορω να κανω; ειναι ατομικη. με κοψε κρυο ιδρωτας μολις το ειδα τσεκαρα κ το δελτιο αποστολης δεν εχουν κοψει το αντιστοιχο. εχω καποια επιπτωση εγω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που δεν θα κάνεις εκπρόθεσμη διακοπή για να χρεωθεί σε ελεγκτή, μη φοβάσαι τίποτα.Πάνε για ακύρωση, πέρνα και από τα τμήματα για υπογραφές και αν στο μέλλον συμβεί κάτι (που δεν πρόκειται με τους ελεγκτικούς μηχανισμούς που έχουμε) τότε να σκεφτείς τι θα κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να περιμένεις κατα πάσα πιθανότητα έλεγχο ΦΠΑ σε 1-2 χρόνια (συνέβη σε ΕΠΕ που έκλεισα τον 04/2011 και τώρα ζήτησαν τιμολόγια κλπ για έλεγχο ΦΠΑ).

 

Τα τιμολόγια πώλησης (εφόσον δεν είναι συνενωμένα με ΔΑ) είναι αθεώρητα, λείπουν τα Δελτία Αποστολής, δε έχουν εκδοθεί;

 

Σε σένα τι να κάνουν; "Μου έφεραν τις μηνιαίες καταστάσεις και τα παραστατικά και έβγαλα αποτελέσματα" θα πεις. Και εσύ να τηρούσες τα βιβλία τους (υποθέτω οτι ήρθαν απλά για την δήλωσή τους), εσύ ευθύνεσαι αν δεν έχουν τηρηθεί οι διατάξεις του ΚΒΣ; Τόσες φορές έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου και συνέχεια τις ίδιες μαλακίες κάνουν, σιγά μην κάτσω να την "φάω" για το σκατόμυαλο του καθενός.

 

Περσι μου ήρθε γιατρός (ο Θεός να τον κάνει, νύχια χασάπη, βρώμα και δυσωδία από τα 10 μέτρα) για να του κάνω την δήλωση. Τον ρώτησα αν είχε κάποια βεβαιωμένη παράβαση ΚΒΣ (κωδ 021 στο Ε1) και επειδή είχα μάθει για την παράβαση, μιας και το γραφείο του ήταν 2 δρόμους παρακάτω από το δικό μου, του συνέταξα σωστά την δήλωση (έχασε το αφορολόγητο). Επίσης "έβγαλα" άκρη από ένα βιβλίο εσόδων-εξόδων που μόνο Αιγυπτιολόγος θα μπορούσε να διαβάσει. Το αποτέλεσμά της δουλειάς μου; Να με πάρει τηλέφωνο άλλος λογιστής φέτος, για να ζητήσει τους κωδικούς του για την υποβολή της δηλώσεώς του (Τα 240 ευρώ για τις 8+ ώρες που "έφαγα" πάνω στα βιβλία, στοιχεία και την καταμέτρηση των αποδείξεων (πριν διαπιστώσω οριστικά την παράβασή του) θα του φάνηκαν πολλά). Φυσικά δεν είχα κρατήσει τους κωδικούς του (τους οποίους όταν το 2011 ζήτησαν κωδικούς και κλειδάριθμο για την καταγραφή του στο σύστημα πληρωμών του Δημοσίου, επειδή έλειπα εκείνο τον Αύγουστο σε διακοπές, πήγε και έβγαλε καινούργιους)...Στο καλό και να μας γράφουν.

 

Μπορείς επίσης να αρνηθείς να κάνεις την δήλωση της επιχείρησης και να τους παραπέμψεις είτε στον προηγούμενο λογιστή (αν είχαν) είτε στον Θεό που προσκυνούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που δεν θα κάνεις εκπρόθεσμη διακοπή για να χρεωθεί σε ελεγκτή, μη φοβάσαι τίποτα.Πάνε για ακύρωση, πέρνα και από τα τμήματα για υπογραφές και αν στο μέλλον συμβεί κάτι (που δεν πρόκειται με τους ελεγκτικούς μηχανισμούς που έχουμε) τότε να σκεφτείς τι θα κάνεις.

ΣΥΜΦΩΝΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν ειχαν κοπει δελτια αποστολης τα ποσα ειναι 200 το καθενα, αφου ειναι οτι να ναι! και παλι καλα που το καταλαβα κ βρηκα το τιμολογιο ποιος ξερει τι αλλο θα κοβανε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...