Προς το περιεχόμενο
  • 0

8ωρη πρόσληψη πωλήτριας και ταυτόχρονη πρακτική άσκηση σε άλλον εργοδότη είναι εφικτή;


zoikat

Ερώτηση

Καλησπέρα σας!

 

Μισθωτή κοπέλα με πρόσληψη 8ωρη σαν πωλήτρια σε κατάστημα καλλυντικών, πρέπει μέχρι τον Οκτώβριο να κάνει την πρακτική της άσκηση σαν αισθητικός.

Στο ίδιο κατάστημα δεν έχει την δυνατότητα, γιατι πρέπει να την κάνει σε αισθητικό (η οποία έχει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος)

οπότε πρέπει να γίνει σε άλλον εργοδότη εικονικά, γιατί δεν θέλει να χάσει την δουλειά της η κοπέλα.

Με ποιόν νόμιμο τρόπο μπορεί να το κάνει ώστε να λαμβάνει τα απαραίτητα ένσημα και να μην χάσει κ την δουλειά της;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα σας!

 

Μισθωτή κοπέλα με πρόσληψη 8ωρη σαν πωλήτρια σε κατάστημα καλλυντικών, πρέπει μέχρι τον Οκτώβριο να κάνει την πρακτική της άσκηση σαν αισθητικός.

Στο ίδιο κατάστημα δεν έχει την δυνατότητα, γιατι πρέπει να την κάνει σε αισθητικό (η οποία έχει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος)

οπότε πρέπει να γίνει σε άλλον εργοδότη εικονικά, γιατί δεν θέλει να χάσει την δουλειά της η κοπέλα.

Με ποιόν νόμιμο τρόπο μπορεί να το κάνει ώστε να λαμβάνει τα απαραίτητα ένσημα και να μην χάσει κ την δουλειά της;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Πραγματικά δε μπορώ να σκεφτώ κάποιον "νόμιμο" τρόπο για να γίνει αυτό που λες, την ίδια στιγμή που μιλάς για εικονική πρακτική... Η εικονικότητα απευθείας καταργεί το νόμιμο της υπόθεσης. Και 8ωρη απασχόληση και πρακτική δεν παίζει. Ας μας πουν οι γκουρού του φόρουμ στα εργατικά τη γνώμη τους, μηπως και μπορεί να γίνει με ημιαπασχόληση η πρόσληψη...

 

Καλησπέρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας!

 

Μισθωτή κοπέλα με πρόσληψη 8ωρη σαν πωλήτρια σε κατάστημα καλλυντικών, πρέπει μέχρι τον Οκτώβριο να κάνει την πρακτική της άσκηση σαν αισθητικός.

Στο ίδιο κατάστημα δεν έχει την δυνατότητα, γιατι πρέπει να την κάνει σε αισθητικό (η οποία έχει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος)

οπότε πρέπει να γίνει σε άλλον εργοδότη εικονικά, γιατί δεν θέλει να χάσει την δουλειά της η κοπέλα.

Με ποιόν νόμιμο τρόπο μπορεί να το κάνει ώστε να λαμβάνει τα απαραίτητα ένσημα και να μην χάσει κ την δουλειά της;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Ταυτόχρονα, αρκεί να δηλωθεί άλλο ωράριο η πρακτική άσκηση από την άλλη της εργασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ταυτόχρονα, αρκεί να δηλωθεί άλλο ωράριο η πρακτική άσκηση από την άλλη της εργασία.

 

Ακριβώς εσάς εννοούσα όταν αναφέρθηκα σε γκουρού :D  :D  :D

Δηλαδή doctor, δεν υπάρχει θέμα με το ανώτατο όριο ωρών απασχόλησης? Ειδικά αν λάβουμε υπ'όψιν οτι η απασχόληση θέλουμε να είναι 8ωρη και η πρακτική πρέπει να είναι και αυτή συγκεκριμένων ωρών ημερησίως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ακριβώς εσάς εννοούσα όταν αναφέρθηκα σε γκουρού :D  :D  :D

Δηλαδή doctor, δεν υπάρχει θέμα με το ανώτατο όριο ωρών απασχόλησης? Ειδικά αν λάβουμε υπ'όψιν οτι η απασχόληση θέλουμε να είναι 8ωρη και η πρακτική πρέπει να είναι και αυτή συγκεκριμένων ωρών ημερησίως?

 

Μα ο ένας εργοδότης δεν ξέρει τι κάνει ο άλλος. Όπως και οι εργαζόμενοι όταν σχολάνε κανείς δεν ξέρει τι κάνουν... ούτε οφείλει να γνωρίζει... <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καταρχήν σας ευχαριστώ  αγαπητοί μου!

 

Αλλά έχω τον ίδιο ενδοιασμό με την Εύα..μα δεν θα φανεί απο την πρόσληψη πως η τάδε εργαζόμενη είναι ασφαλισμένη σε 2 εργοδότες με ένσημα παραπάνω απο 

το ανώτατο όριο;

Μήπως η λύση είναι να γίνει 4ωρη στον ήδη υπάρχων εργοδότη προσωρινά (με ρίσκο όμως να μην το δεχτεί) και η πρακτική κανονικά στον άλλον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα ο ένας εργοδότης δεν ξέρει τι κάνει ο άλλος. Όπως και οι εργαζόμενοι όταν σχολάνε κανείς δεν ξέρει τι κάνουν... ούτε οφείλει να γνωρίζει... <_<

 

Δεν έχω λόγο να διαφωνήσω μαζί σου. Είμαι σίγουρη πως γνωρίζεις καλύτερα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΟΥΛΑ??

Η ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΜΕ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΜΕΧΡΙ 8 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ Η 8 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΕΡΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν έχω λόγο να διαφωνήσω μαζί σου. Είμαι σίγουρη πως γνωρίζεις καλύτερα :)

 

Για πείτε μου κ εμένα εσείς που γνωρίζετε πολύ πολύ καλύτερα!!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελειόφοιτος ΙΕΚ έχει ξεκινήσει πρακτική σε ξενοδοχείο ρεσεψιονίστ. Ασφάλεια 1% του βάζει το ΙΕΚ. Ταυτόχρονα εργάζεται σαν σερβιτόρος σε κάποιο άλλο εστιατόριο της πόλης, κανονικά ένσημα, ασφάλεια κλπ. Του λένε στο ξενοδοχείο που κάνει την πρακτική, να συνεχίσει να κάνει την πρακτική του σαν ρεσεψιονίστ (ξαναλέω ότι την ασφάλεια 1% τη βάζει το ΙΕΚ) και να φύγει από το εστιατόριο και να τον προσλάβουν αυτοί σαν σερβιτόρο. Δηλαδή στον ίδιο χώρο εργασίας και σαν πρακτικάριος αλλά και σαν εργαζόμενος. Στη μία περίπτωση της πρακτικής τον ασφαλίζει το ΙΕΚ στην άλλη το ίδιο το ξενοδοχείο. Παίζει το σενάριο? Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελειόφοιτος ΙΕΚ έχει ξεκινήσει πρακτική σε ξενοδοχείο ρεσεψιονίστ. Ασφάλεια 1% του βάζει το ΙΕΚ. Ταυτόχρονα εργάζεται σαν σερβιτόρος σε κάποιο άλλο εστιατόριο της πόλης, κανονικά ένσημα, ασφάλεια κλπ. Του λένε στο ξενοδοχείο που κάνει την πρακτική, να συνεχίσει να κάνει την πρακτική του σαν ρεσεψιονίστ (ξαναλέω ότι την ασφάλεια 1% τη βάζει το ΙΕΚ) και να φύγει από το εστιατόριο και να τον προσλάβουν αυτοί σαν σερβιτόρο. Δηλαδή στον ίδιο χώρο εργασίας και σαν πρακτικάριος αλλά και σαν εργαζόμενος. Στη μία περίπτωση της πρακτικής τον ασφαλίζει το ΙΕΚ στην άλλη το ίδιο το ξενοδοχείο. Παίζει το σενάριο? Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

και γιατι να μην παιξει το θεμα ειναι να μην συμπιπτουν οι ωρες που δηλωνει ο ξενοδοχειο!αλλα αυο ειναι δικο τους θεμα και οχι δικο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και γιατι να μην παιξει το θεμα ειναι να μην συμπιπτουν οι ωρες που δηλωνει ο ξενοδοχειο!αλλα αυο ειναι δικο τους θεμα και οχι δικο σας!

Η πραγματικότητα είναι ...... αληθινή. Δηλαδή ο πιτσιρικάς πραγματικά θα δουλεύει στο ξενοδοχείο το πρωί ρεσεψιόν (πρακτική) και το βράδυ σερβιτόρος (πρόσληψη). Πάντως είναι και δικό μου θέμα. Διότι αν μου πούν κάνε την πρόσληψη (δεν είμαι ο λογιστής του ξενοδοχείου, αλλά τέλος πάντων) και βάλω το ίδιο ωράριο, τότε θα εκτεθώ κι εγώ. οπότε είναι και δικό μου πρόβλημα. Αν αυτοί είχαν πρόθεση να κάνουν μαϊμουδιά, τότε είναι μόνο δικό τους θέμα το να πάει ο όποιος έλεγχος και να μην βρεί τον πιτσιρικά να εργάζεται εκεί. Συνάδελφε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελειόφοιτος ΙΕΚ έχει ξεκινήσει πρακτική σε ξενοδοχείο ρεσεψιονίστ. Ασφάλεια 1% του βάζει το ΙΕΚ. Ταυτόχρονα εργάζεται σαν σερβιτόρος σε κάποιο άλλο εστιατόριο της πόλης, κανονικά ένσημα, ασφάλεια κλπ. Του λένε στο ξενοδοχείο που κάνει την πρακτική, να συνεχίσει να κάνει την πρακτική του σαν ρεσεψιονίστ (ξαναλέω ότι την ασφάλεια 1% τη βάζει το ΙΕΚ) και να φύγει από το εστιατόριο και να τον προσλάβουν αυτοί σαν σερβιτόρο. Δηλαδή στον ίδιο χώρο εργασίας και σαν πρακτικάριος αλλά και σαν εργαζόμενος. Στη μία περίπτωση της πρακτικής τον ασφαλίζει το ΙΕΚ στην άλλη το ίδιο το ξενοδοχείο. Παίζει το σενάριο? Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

 

Φοβάμαι ότι θα μπλέξετε με τους τζιχαντιστές του Υπ.Εργασίας. Η πρακτική άσκηση δεν είναι εξαρτημένη εργασία και άρα δεν μπορεί να προστίθενται οι ώρες της με αυτές της εξαρτημένης εργασίας. Θεωρώ πως αν το ωράριο δεν συμπίπτει (π.χ. πρακτική 08:00-16:00 και εξαρτημένη εργασία 16:00-00:00) δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Το θέμα είναι ότι θα μπορέσει ο μικρός να δουλέψει 16 ώρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φοβάμαι ότι θα μπλέξετε με τους τζιχαντιστές του Υπ.Εργασίας. Η πρακτική άσκηση δεν είναι εξαρτημένη εργασία και άρα δεν μπορεί να προστίθενται οι ώρες της με αυτές της εξαρτημένης εργασίας. Θεωρώ πως αν το ωράριο δεν συμπίπτει (π.χ. πρακτική 08:00-16:00 και εξαρτημένη εργασία 16:00-00:00) δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Το θέμα είναι ότι θα μπορέσει ο μικρός να δουλέψει 16 ώρες;

Ήδη δουλεύει 16 ώρες ο μικρός. Και τον είδε ο ξενοδόχος ότι είναι πολύ καλός και του έκανε πρόταση να φύγει από την ταβέρνα και να δουλέψει σ' αυτόν. Και το 8ωρο σερβιτόρος στο ξενοδοχείο είναι πολύ πιο χαλαρό για τον μικρό από ότι στην ταβέρνα, ειδικά τώρα το χειμώνα. Συνήθως 12 το βράδυ έχουν φύγει. Ενώ στην ταβέρνα φτάνει και 2 και 3. Μέχρι στιγμής δεν έχει δημιουργηθεί θέμα με πρακτική και εργασία σε 2 διαφορετικούς εργοδότες. Θα προκύψει επειδή θα είναι στον ίδιο τα 2 8ωρα? Δεν ξέρω. Εκτιμώ ότι έχει να κάνει με άλλους κανόνες της εργασίας. να ξεκουράζεται ο εργαζόμενος κλπ. Και από τη στιγμή που είναι 2 8ωρα στον ίδιο εργοδότη, τότε αυτός γνωρίζει το πόσο εργάζεται ο υπάλληλός του, οπότε θα πρέπει να τον απομακρύνει κλπ κλπ. Όπως με την άδεια. Η θεωρία λέει ότι είναι υποχρεωτικό να την δώσεις στον εργαζόμενο. θα κάνω κι ένα ερώτημα στην επιθεώρηση και θα δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...