Προς το περιεχόμενο
  • 0

υπολογισμος επιδοματος αδειας ..μια επιβεβαιωση


dodos

Ερώτηση

εργαζομενος με ημερομισθιο 30,11μικτα .  30,11*26=782,86 εχει προσληφθει 01/10/2012

για το 2013 τωρα τον αυγουστο που θα παρει την αδεια του δικαιουται ;

 

1. 30.11*13=391.43 επιδομα αδειας ?

2.13 ασφαλιστικες ημερες?

3.ασφαλιστικες εισφορες στα 391,43?

4,αν παρει την αδεια μεσα στο αυγουστο πρεπει να του δωθουν τα καθαρα (326,84)με την εναρξη της αδειας του ?

5.κανονικα πληρωνονται οι ασφαλιστικες εισφορες τον σεπτεμβριο με ξεχωριστο καταθετηριο απο τις υπολοιπες εισφορες του μηνα αυγουστου (οι οποιες υπολογιζονται κανονικα σαν να ηταν στην εργασια του )?

6.γραφουμε κανονικα το βιβλιο αδειων?ποσες μερες αδεια δικαιουτε 7*1,6667=11.66?δηλαδη 12 ημερες?

 

αν εχει καποιος χρονο μου τα επιβεβαιωση  αυτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

εργαζομενος με ημερομισθιο 30,11μικτα .  30,11*26=782,86 εχει προσληφθει 01/10/2012

για το 2013 τωρα τον αυγουστο που θα παρει την αδεια του δικαιουται ;

 

1. 30.11*13=391.43 επιδομα αδειας ?

2.13 ασφαλιστικες ημερες?

3.ασφαλιστικες εισφορες στα 391,43?

4,αν παρει την αδεια μεσα στο αυγουστο πρεπει να του δωθουν τα καθαρα (326,84)με την εναρξη της αδειας του ?

5.κανονικα πληρωνονται οι ασφαλιστικες εισφορες τον σεπτεμβριο με ξεχωριστο καταθετηριο απο τις υπολοιπες εισφορες του μηνα αυγουστου (οι οποιες υπολογιζονται κανονικα σαν να ηταν στην εργασια του )?

6.γραφουμε κανονικα το βιβλιο αδειων?ποσες μερες αδεια δικαιουτε 7*1,6667=11.66?δηλαδη 12 ημερες?

 

αν εχει καποιος χρονο μου τα επιβεβαιωση  αυτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εργαζομενος με ημερομισθιο 30,11μικτα .  30,11*26=782,86 εχει προσληφθει 01/10/2012

για το 2013 τωρα τον αυγουστο που θα παρει την αδεια του δικαιουται ;

 

1. 30.11*13=391.43 επιδομα αδειας ?

2.13 ασφαλιστικες ημερες?

3.ασφαλιστικες εισφορες στα 391,43?

4,αν παρει την αδεια μεσα στο αυγουστο πρεπει να του δωθουν τα καθαρα (326,84)με την εναρξη της αδειας του ?

5.κανονικα πληρωνονται οι ασφαλιστικες εισφορες τον σεπτεμβριο με ξεχωριστο καταθετηριο απο τις υπολοιπες εισφορες του μηνα αυγουστου (οι οποιες υπολογιζονται κανονικα σαν να ηταν στην εργασια του )?

6.γραφουμε κανονικα το βιβλιο αδειων?ποσες μερες αδεια δικαιουτε 7*1,6667=11.66?δηλαδη 12 ημερες?

 

αν εχει καποιος χρονο μου τα επιβεβαιωση  αυτα...

 

1. Ναι.

2-3. Δεν υπάρχουν ασφαλιστικές ημέρες στο Ε.Α. Αν ρωτάς για τις ημέρες αδείας, θα μπούνε μαζί με τις εργάσιμες στη μισθοδοσία του Αυγούστου και στην ΑΠΔ θα φύγει μία εγγραφή (01).

4. Οι αποδοχές άδειας προκαταβάλλονται πριν από την έναρξη της αδείας (ΑΝ 539/45 κ.λπ.).

5. Μιλάς για τις αποδοχές αδείας ή για το επίδομα αδείας; Όπως και να'χει τέλος Σεπτεμβρίου.

6. Ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1. Ναι.

2-3. Δεν υπάρχουν ασφαλιστικές ημέρες στο Ε.Α. Αν ρωτάς για τις ημέρες αδείας, θα μπούνε μαζί με τις εργάσιμες στη μισθοδοσία του Αυγούστου και στην ΑΠΔ θα φύγει μία εγγραφή (01).

4. Οι αποδοχές άδειας προκαταβάλλονται πριν από την έναρξη της αδείας (ΑΝ 539/45 κ.λπ.).

5. Μιλάς για τις αποδοχές αδείας ή για το επίδομα αδείας; Όπως και να'χει τέλος Σεπτεμβρίου.

6. Ναι.

1.για το 2 ερωτημα αρα κανω απδ με κωδικο εγγραφης (5) επιδομα αδειας ,υπολογιζω ασφαλιστικες εισφορες στα 391,43

χωρις ημερες ασφαλισεις?

2.και πληρωνονται με ξεχωριστω καταθετηριο στην τραπεζα απο οτι οι υπολοιπες εισφορες του αυγουστου?

3.αρα 20 ημερες ασφαλισης θα εχει οταν συμπληρωση 12 μηνες ?

ΕΦΟΣΟΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2013 ΕΧΕΙ 7 ΜΗΝΕς ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΑΔΕΙΑ  ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΘΑ ΕΧΕΙ 7*1,6667=12 ΗΜΕΡΕς ?

ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΤΟ 2013 ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΔΗΛΑΔΗ 5*1,6667=8 ΗΜΕΡΕς ?

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΠΑΡΕΙ ΕΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Η ΟΧΙ ΠΙΑ ?

 

DOCTOR ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΑ ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΒΟΗΘΑΣ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1.για το 2 ερωτημα αρα κανω απδ με κωδικο εγγραφης (5) επιδομα αδειας ,υπολογιζω ασφαλιστικες εισφορες στα 391,43

χωρις ημερες ασφαλισεις?

2.και πληρωνονται με ξεχωριστω καταθετηριο στην τραπεζα απο οτι οι υπολοιπες εισφορες του αυγουστου?

3.αρα 20 ημερες ασφαλισης θα εχει οταν συμπληρωση 12 μηνες ?

ΕΦΟΣΟΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2013 ΕΧΕΙ 7 ΜΗΝΕς ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΑΔΕΙΑ  ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΘΑ ΕΧΕΙ 7*1,6667=12 ΗΜΕΡΕς ?

ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΤΟ 2013 ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΔΗΛΑΔΗ 5*1,6667=8 ΗΜΕΡΕς ?

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΠΑΡΕΙ ΕΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Η ΟΧΙ ΠΙΑ ?

 

DOCTOR ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΑ ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΒΟΗΘΑΣ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

1.για το 2 ερωτημα αρα κανω απδ με κωδικο εγγραφης (5) επιδομα αδειας ,υπολογιζω ασφαλιστικες εισφορες στα 391,43

χωρις ημερες ασφαλισεις?

2.και πληρωνονται με ξεχωριστω καταθετηριο στην τραπεζα απο οτι οι υπολοιπες εισφορες του αυγουστου?

3.αρα 20 ημερες ασφαλισης θα εχει οταν συμπληρωση 12 μηνες ?

ΕΦΟΣΟΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2013 ΕΧΕΙ 7 ΜΗΝΕς ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΑΔΕΙΑ  ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΘΑ ΕΧΕΙ 7*1,6667=12 ΗΜΕΡΕς ?

ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΤΟ 2013 ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΔΗΛΑΔΗ 5*1,6667=8 ΗΜΕΡΕς ?

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΠΑΡΕΙ ΕΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Η ΟΧΙ ΠΙΑ ?

 

DOCTOR ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΑ ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΒΟΗΘΑΣ ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

 

1.για το 2 ερωτημα αρα κανω απδ με κωδικο εγγραφης (5) επιδομα αδειας ,υπολογιζω ασφαλιστικες εισφορες στα 391,43

χωρις ημερες ασφαλισεις?

2.και πληρωνονται με ξεχωριστω καταθετηριο στην τραπεζα απο οτι οι υπολοιπες εισφορες του αυγουστου?

3.αρα 20 ημερες ασφαλισης θα εχει οταν συμπληρωση 12 μηνες ?

ΕΦΟΣΟΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2013 ΕΧΕΙ 7 ΜΗΝΕς ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΑΔΕΙΑ  ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΘΑ ΕΧΕΙ 7*1,6667=12 ΗΜΕΡΕς ?

ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΤΟ 2013 ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΔΗΛΑΔΗ 5*1,6667=8 ΗΜΕΡΕς ?

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΠΑΡΕΙ ΕΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Η ΟΧΙ ΠΙΑ ?

 

DOCTOR ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΑ ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΒΟΗΘΑΣ ...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1.για το 2 ερωτημα αρα κανω απδ με κωδικο εγγραφης (5) επιδομα αδειας ,υπολογιζω ασφαλιστικες εισφορες στα 391,43

χωρις ημερες ασφαλισεις?

2.και πληρωνονται με ξεχωριστω καταθετηριο στην τραπεζα απο οτι οι υπολοιπες εισφορες του αυγουστου?

3.αρα 20 ημερες ασφαλισης θα εχει οταν συμπληρωση 12 μηνες ?

ΕΦΟΣΟΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2013 ΕΧΕΙ 7 ΜΗΝΕς ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΑΔΕΙΑ  ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΘΑ ΕΧΕΙ 7*1,6667=12 ΗΜΕΡΕς ?

ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΤΟ 2013 ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΔΗΛΑΔΗ 5*1,6667=8 ΗΜΕΡΕς ?

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΠΑΡΕΙ ΕΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Η ΟΧΙ ΠΙΑ ?

 

DOCTOR ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΑ ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΒΟΗΘΑΣ ...

 

Με όλο το θάρρος συνάδελφε αλλά πρέπει να διαβάσεις πολύ καλά και την κείμενη νομοθεσία αλλά και πολλά θέματα εδώ στο φόρουμ διότι το θέμα της ΑΠΔ κρύβει απίστευτα πρόστιμα που ούτε μπορείς να φανταστείς.

 

Για την άδεια διάβασε πολύ προσεκτικά αυτό: http://www.ypakp.gr/uploads/docs/522.pdf

 

Οι εισφορές του ε.α. πληρώνονται μαζί με τις τρέχουσες εισφορές και το ε.α. δεν έχει ημέρες ασφάλισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με όλο το θάρρος συνάδελφε αλλά πρέπει να διαβάσεις πολύ καλά και την κείμενη νομοθεσία αλλά και πολλά θέματα εδώ στο φόρουμ διότι το θέμα της ΑΠΔ κρύβει απίστευτα πρόστιμα που ούτε μπορείς να φανταστείς.

 

Για την άδεια διάβασε πολύ προσεκτικά αυτό: http://www.ypakp.gr/uploads/docs/522.pdf

 

Οι εισφορές του ε.α. πληρώνονται μαζί με τις τρέχουσες εισφορές και το ε.α. δεν έχει ημέρες ασφάλισης.

OK ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ..

ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΠΑΤΑΤΑ

Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΠΡΟΣΛΗΦΘΗΚΕ ΣΤΙΣ 01/10/2012 ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ 2012 ΕΙΧΕ ΑΔΕΙΑ 3*1,6667=5 ΗΜΕΡΕΣ

ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ 5 ΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2012 ΑΠΔ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ..

ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ?

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟ 2012?

Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΗ ΑΠΔ ΓΙΑ ΤΙΣ 5 ΜΕΡΕΣ ΤΟΥ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ ΑΔΕΙΑΣ?

ΤΙ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ ΕΧΕΙ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

OK ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ..

ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΠΑΤΑΤΑ

Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΠΡΟΣΛΗΦΘΗΚΕ ΣΤΙΣ 01/10/2012 ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ 2012 ΕΙΧΕ ΑΔΕΙΑ 3*1,6667=5 ΗΜΕΡΕΣ

ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ 5 ΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2012 ΑΠΔ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ..

ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ?

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟ 2012?

Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΗ ΑΠΔ ΓΙΑ ΤΙΣ 5 ΜΕΡΕΣ ΤΟΥ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ ΑΔΕΙΑΣ?

ΤΙ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ ΕΧΕΙ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα Θοδωρή,

 

λοιπόν... αν και την απάντηση στο πρόβλημα στην έχει δώσει ο Doctor... (και όχι μόνο)

 

Με όλο το θάρρος συνάδελφε αλλά πρέπει να διαβάσεις πολύ καλά και την κείμενη νομοθεσία αλλά και πολλά θέματα εδώ στο φόρουμ διότι το θέμα της ΑΠΔ κρύβει απίστευτα πρόστιμα που ούτε μπορείς να φανταστείς.

 

Για την άδεια διάβασε πολύ προσεκτικά αυτό: http://www.ypakp.gr/uploads/docs/522.pdf

 

 

δηλ. διάβασμα, διάβασμα και πάλι διάβασμα (αν και απ'ότι καταλαβαίνω... με τόσα πολλά που έχεις να κάνεις...

μάλλον δεν προλαβαίνεις... έτσι εξηγείται η επιμονή σου για ει δυνατόν έτοιμες απαντήσεις και επιβεβαιώσεις... τέλος πάντων...)

 

1.για το 2 ερωτημα αρα κανω απδ με κωδικο εγγραφης (5) επιδομα αδειας ,υπολογιζω ασφαλιστικες εισφορες στα 391,43

χωρις ημερες ασφαλισεις?

2.και πληρωνονται με ξεχωριστω καταθετηριο στην τραπεζα απο οτι οι υπολοιπες εισφορες του αυγουστου?

3.αρα 20 ημερες ασφαλισης θα εχει οταν συμπληρωση 12 μηνες ?

ΕΦΟΣΟΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2013 ΕΧΕΙ 7 ΜΗΝΕς ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΑΔΕΙΑ  ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΘΑ ΕΧΕΙ 7*1,6667=12 ΗΜΕΡΕς ?

ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΤΟ 2013 ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΔΗΛΑΔΗ 5*1,6667=8 ΗΜΕΡΕς ?

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΠΑΡΕΙ ΕΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ Η ΟΧΙ ΠΙΑ ?

 

DOCTOR ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΑ ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΒΟΗΘΑΣ ...

 

και επειδή αγόρι μου... έχεις μπλέξει λίγο τους αμοιβόμενους με μηνιαίο μισθό με τους ημερομισθίους (και υπολογίζεις λάθος την άδεια και το επίδομα του εργατοτεχνίτη...)

 

OK ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ..

ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΠΑΤΑΤΑ

Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΠΡΟΣΛΗΦΘΗΚΕ ΣΤΙΣ 01/10/2012 ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ 2012 ΕΙΧΕ ΑΔΕΙΑ 3*1,6667=5 ΗΜΕΡΕΣ

ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ 5 ΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2012 ΑΠΔ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ..

ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ?

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟ 2012?

Η ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΗ ΑΠΔ ΓΙΑ ΤΙΣ 5 ΜΕΡΕΣ ΤΟΥ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ ΑΔΕΙΑΣ?

ΤΙ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ ΕΧΕΙ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

δες λίγο την δημοσίευση του Γιάννη:

 

 

 

Παράγραφος 8
Σύμφωνα με την παράγραφο αυτή, οι μερικώς απασχολούμενοι δικαιούνται ετήσια
άδεια με αποδοχές και επίδομα άδειας, βάσει των αποδοχών που θα ελάμβαναν εάν
εργάζονταν κατά το χρόνο της άδειάς τους.
Για τη διάρκεια της άδειας εφαρμόζονται, αναλογικά, οι διατάξεις των παρ. 1 και
2 του άρθρου 2 του Α.Ν.539/1945, όπως ισχύουν κάθε φορά.

Σύμφωνα με τον Α.Ν. 539/45 κατά την διάρκεια της αδείας του, οφείλονται στον μισθωτό οι «συνήθεις αποδοχές», εκείνες δηλαδή που θα ελάμβανε εάν απασχολείτο στην επιχείρηση κατά τον αντίστοιχο χρόνο. Περαιτέρω, το επίδομα αδείας κατά το νόμο ακολουθεί τις αποδοχές αδείας, είναι δηλαδή ότι και οι αποδοχές αδείας με τον περιορισμό του ½ του μισθού ή των 13 ημερομισθίων.

Εν προκειμένω (αφού πρόκειται για υπάλληλο – εργατοτεχνίτη μέχρι συμπλήρωση της 10ετίας στον ίδιο εργοδότη ή 12 ετίας σε οποιονδήποτε εργοδότη) για το πρώτο έτος (από την πρόσληψη, μέχρι 31/12) οφείλονται:

α) ημέρες αδείας : Δύο ημέρες αδείας ανά 25 
πραγματοποιηθείσες ημέρες εργασίας (ή 0,08 επί τον αριθμό των πραγματοποιηθεισών ημερών εργασίας. Αν προκύπτει κλάσμα ημέρας που υπερβαίνει την μισή ημέρα, στρογγυλοποιείται σε ολόκληρη ημέρα,
β) αποδοχές αδείας : Δύο ημερομίσθια ή 2/25 του μισθού (για κάθε 25 πραγματοποιηθείσες ημέρες εργασίας),
γ) επίδομα αδείας :  Ακολουθεί τις αποδοχές αδείας με όριο τις αποδοχές ενός 15νθημέρου ή των 13 εργασίμων ημερών

 

 

και ίσως βοηθηθείς...

 

Καλή δύναμη για τη συνέχεια...

Μάλλον σου χρειάζεται περισσότερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα Θοδωρή,

 

λοιπόν... αν και την απάντηση στο πρόβλημα στην έχει δώσει ο Doctor... (και όχι μόνο)

 

 

δηλ. διάβασμα, διάβασμα και πάλι διάβασμα (αν και απ'ότι καταλαβαίνω... με τόσα πολλά που έχεις να κάνεις...

μάλλον δεν προλαβαίνεις... έτσι εξηγείται η επιμονή σου για ει δυνατόν έτοιμες απαντήσεις και επιβεβαιώσεις... τέλος πάντων...)

 

 

και επειδή αγόρι μου... έχεις μπλέξει λίγο τους αμοιβόμενους με μηνιαίο μισθό με τους ημερομισθίους (και υπολογίζεις λάθος την άδεια και το επίδομα του εργατοτεχνίτη...)

 

 

δες λίγο την δημοσίευση του Γιάννη:

 

 

 

 

και ίσως βοηθηθείς...

 

Καλή δύναμη για τη συνέχεια...

Μάλλον σου χρειάζεται περισσότερο...

σε ευχαριστω ..

αλλα εφοσον ειναι με ημερομισθιο 30,11 το επιδομα αδειας ειναι σωστο 13*30,11=391,43

τωρα οσον αφορα τις ημερες αδειας εχεις δικιο εγω τις υπολογισα για εναρξη αδειας 1/08 7*1,6667=12 ημερες που ειναι λαθος

για ημερομισθιο το σωστο ειναι 14 ημερες ετσι δεν ειναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε ευχαριστω ..

αλλα εφοσον ειναι με ημερομισθιο 30,11 το επιδομα αδειας ειναι σωστο 13*30,11=391,43

τωρα οσον αφορα τις ημερες αδειας εχεις δικιο εγω τις υπολογισα για εναρξη αδειας 1/08 7*1,6667=12 ημερες που ειναι λαθος

για ημερομισθιο το σωστο ειναι 14 ημερες ετσι δεν ειναι ?

 

παρακαλώ (για το ευχαριστώ... :) )

 

Yes  και  yes !!!

 

(κοίτα και το περσινό... 01/10-31/12/2012 = 6 ημερομίσθια επίδομα αδείας όχι 5)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παρακαλώ (για το ευχαριστώ... :) )

 

Yes  και  yes !!!

 

(κοίτα και το περσινό... 01/10-31/12/2012 = 6 ημερομίσθια επίδομα αδείας όχι 5)

ΣΥΜΦΩΝΟ ΓΙΑ ΤΟ 6 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ ΓΙΑ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ ,ΑΛΛΑ ΑΠΟ 1/10-31/12 ΠΟΣΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΑΔΕΙΑΣ ΔΙΚΑΙΟΥΤΕ 5?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί βρε Θοδωρή συμφωνείς στα 6 ημερομίσθια Ε/Α και διαφωνείς στα 6 ημερομίσθια Αδείας ???

 

Απλά αν ο άνθρωπος εργάζεται 5νθήμερο πρέπει να κάτσει (να ξεκουραστεί) 5 εργάσιμες. Η αμοιβή όμως αντιστοιχεί σε 6 ημερομίσθια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί βρε Θοδωρή συμφωνείς στα 6 ημερομίσθια Ε/Α και διαφωνείς στα 6 ημερομίσθια Αδείας ???

 

Απλά αν ο άνθρωπος εργάζεται 5νθήμερο πρέπει να κάτσει (να ξεκουραστεί) 5 εργάσιμες. Η αμοιβή όμως αντιστοιχεί σε 6 ημερομίσθια.

ME OΛΟ ΤΟ ΣΕΒΑΣΜΟ ΑΥΤΟ ΛΕΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΠΟΠΕΙΡΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ 1/10-31/12/12 ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ 6*ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΔΕΙΩΝ ΘΑ ΓΡΑΦΤΟΥΝ ΘΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΕΙ 5 ΗΜΕΡΕΣ ..

ΓΙΑ ΤΟ 2013 ΕΦΟΣΟΝ ΠΕΡΝΕΙ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ 1/08/2013 ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ 13*ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ ,ΚΑΙ 14 ΗΜΕΡΕΣ ΑΔΕΙΑΣ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΔΕΙΩΝ ΘΑ ΓΡΑΦΤΟΥΝ ΘΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΔΗΛΑΔΗ 14

ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕΣ ΠΕΣ ΜΟΥ ΑΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ Η ΟΧΙ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑΤΙ ΜΠΕΡΔΕΨΑ ΤΑ ΜΠΟΥΤΙΑ ΜΟΥ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΒΟΗΘΑΣ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ME OΛΟ ΤΟ ΣΕΒΑΣΜΟ ΑΥΤΟ ΛΕΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΠΟΠΕΙΡΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ 1/10-31/12/12 ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ 6*ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΔΕΙΩΝ ΘΑ ΓΡΑΦΤΟΥΝ ΘΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΕΙ 5 ΗΜΕΡΕΣ ..

ΓΙΑ ΤΟ 2013 ΕΦΟΣΟΝ ΠΕΡΝΕΙ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ 1/08/2013 ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ 13*ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ ,ΚΑΙ 14 ΗΜΕΡΕΣ ΑΔΕΙΑΣ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΔΕΙΩΝ ΘΑ ΓΡΑΦΤΟΥΝ ΘΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΔΗΛΑΔΗ 14..

ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕΣ ΠΕΣ ΜΟΥ ΑΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ Η ΟΧΙ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑΤΙ ΜΠΕΡΔΕΨΑ ΤΑ ΜΠΟΥΤΙΑ ΜΟΥ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΒΟΗΘΑΣ ...

 

Δεν παίζεσαι με τίποτα λέμε....

 

Άσε τους σεβασμούς κατά μέρος...

 

Λοιπόν:

 

01/10-31/12/2012

 

Αδεια: 6 ημερομίσθια (κάθεται 5 ημέρες, μετράς και γράφεις στο αδειών τις 5 εργάσιμες)

Ε/Α: 6 ημερομίσθια

 

 

01/01-31/07/2013

 

Αδεια: 14 ημερομίσθια (κάθεται 12 ημέρες,  μετράς και γράφεις στο αδειών 12 εργάσιμες - πρόσεχε το 15-αύγουστο, δεν είναι εργάσιμη)

Ε/Α: 13 ημερομίσθια

 

Αυτά...

 

Μη με ρωτήσεις γιατί κάθεται 12 ενώ αμοίβεται 14.

Δεν θα σου απαντήσω

 

(και αυτά πάντα εφ'όσον μιλάμε για εργασία 5νθημέρου) 

 

Καλά ξεμπερδέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν παίζεσαι με τίποτα λέμε....

 

Άσε τους σεβασμούς κατά μέρος...

 

Λοιπόν:

 

01/10-31/12/2012

 

Αδεια: 6 ημερομίσθια (κάθεται 5 ημέρες, μετράς και γράφεις στο αδειών τις 5 εργάσιμες)

Ε/Α: 6 ημερομίσθια

 

 

01/01-31/07/2013

 

Αδεια: 14 ημερομίσθια (κάθεται 12 ημέρες,  μετράς και γράφεις στο αδειών 12 εργάσιμες - πρόσεχε το 15-αύγουστο, δεν είναι εργάσιμη)

Ε/Α: 13 ημερομίσθια

 

Αυτά...

 

Μη με ρωτήσεις γιατί κάθεται 12 ενώ αμοίβεται 14.

Δεν θα σου απαντήσω

 

(και αυτά πάντα εφ'όσον μιλάμε για εργασία 5νθημέρου) 

 

Καλά ξεμπερδέματα.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

EYXAΡΙΣΤΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΕΓΩ ...

 

Ακόμη κι αν δεν έγραψες κάτι διαφορετικό...

 

Ζήτησες επιβεβαίωση...

 

Νομίζω ότι την πήρες...

 

Καλημέρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ακόμη κι αν δεν έγραψες κάτι διαφορετικό...

 

Ζήτησες επιβεβαίωση...

 

Νομίζω ότι την πήρες...

 

Καλημέρα 

EYXAΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...