Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ ΓΙΑ ΕΝΣΗΜΑ ΙΚΑ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ


spytout

Ερώτηση

Να ρωτήσω.... δεν έχουμε κάποια αλλαγή σχετικά με το ημερομίσθιο για τους οικοδόμους, έτσι;

 

Ισχύουν τα περσινά για το κατώτατο του εργατοτεχνίτη; (26,18€)

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

 Προσοχή στις προυποθέσεις που θέτει η εγκύκλιος του ΙΚΑ.

 

Ευχαριστώ,

 

Ναι, θα έχω εργάτες με τριετίες κλπ οι οποίοι θα παίρνουν ούτως ή άλλως πάνω από το κατώτατο της ΠΥΣ, αλλά όχι και πάνω από την παλιά των οικοδόμων.

Και θέλω να εκτιμήσω κόστος, μην κάνω καμιά πατάτα και κλαίμε.... :o :o :o

 

Συνεπώς δεν έχει αλλάξει κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας θα ήθελα την βοήθεια σας στο εξής: μάστορας έχει κάνει 20 μεροκάματα σε μια οικοδομή και τώρα ο εργοδότης θέλει να τα πληρώσει στο ΙΚΑ. Είναι εύκολο να μου πει κάποιος ποια είναι η διαδικασία μιας και δεν έχω ασχοληθεί ξανά με παρόμοιο θέμα και πως μπορώ να βρω το ποσό που πρέπει να πληρωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γνωρίζει κάποιος αν ισχύει ότι μπορεί σε ανέγερση οικοδομής από φυσικό πρόσωπο να κολληθούν ένσημα με εισφορές υπολογισμένες σύμφωνα με την Ε.Γ.Σ.Σ, αρκεί οι εργάτες να υπογράψουν αποδείξεις πληρωμής με αποδοχές Ε.Γ.Σ.Σ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γνωρίζει κάποιος αν ισχύει ότι μπορεί σε ανέγερση οικοδομής από φυσικό πρόσωπο να κολληθούν ένσημα με εισφορές υπολογισμένες σύμφωνα με την Ε.Γ.Σ.Σ, αρκεί οι εργάτες να υπογράψουν αποδείξεις πληρωμής με αποδοχές Ε.Γ.Σ.Σ;

Καλημέρα σας,

 

Με υπογραφή σε υπεύθυνη δήλωση των όρων που εχουν συμφωνηθεί περί αμοιβής με θεωρημένη την υπογραφή απο κεπ του εργαζομένου και συνυποβολή της με ΑΠΔ.( οχι κατω απο Ε.Γ Σ Σ) όπως αναφέρεις.

 

 

Καλή  συνέχεια,

Γιαν + 5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λες να υπάρξει πρόβλημα συνάδελφε?Δε το είχα σκεφτεί αυτό..

 

 

πιστεύω πως κάποια στιγμή θα το ανακαλύψουν και θα αρχίσουν πάλι την κουβέντα για εισφοροδιαφυγή από τους εργολάβους και τους λογιστές που εκμεταλλεύτηκαν τη μείωση των μισθών και ζημίωσαν το ΙΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα τι να ανακαλύψουν...εδώ μιλάμε για νόμο του κράτους πλέον..

μηπως εχει καποιος υποδειγμα συμβασης εκ περιτροπης απασχολησης για οικοδομους ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ αποδείξεις μισθοδοσίας φτιάχνω και υπεύθυνες δηλώσεςι με γνήσιοο υπογραφής.

Η φόρμα των συμβάσεων γιατί να διαφέρει απ  τους άλλους μισθωτούς..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λόγω της αυτόματης προσαύξησης των ημερομισθίων των οικοδόμων από το μηχανογραφικό του ΙΚΑ κατά 20%, αν βάλεις ημερομίσθιο το ελάχιστο στην αναγωγή θα προκύψει χαμηλότερο.

Αν έχεις κάποιον εργάτη Δευτέρα-παρασκευή με 26,18€ κανονικά θα τον πλήρωνες και θα τον ασφάλιζες για 6*26,18€=157,08€ αποδοχές.

Τώρα θα τον δηλώσεις 5*26,18€ (που αντιστοιχούν σε 6,66ώρες) άρα αποδοχές 130,90€

Το ΙΚΑ θα κάνει τα ημερομίσθια 6 (5*1,2) και μετά θα προχωρήσει.... 130,90€/6=21,816 ημερομίσθιο άρα κάτω από το ελάχιστο

 

Το πιθανότερο είναι κάποια στιγμή να έρθει πράξη καταλογισμού της διαφοράς.

 

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=88805&p=587884

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...