Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ανανεωση συμβ,μερικης απασχ. σε ορισμενου..-Υπαρχει υποχρέωση αναγγελιας προσληψης εκ νέου?


sofiabad

Ερώτηση

Καλημέρα σε όλους και κουράγιο με όλα αυτα που μας συμβαίνουν.. τα φώτα σας αν μπορείτε..

Πρόκειτε για απασχολούμενη με ημερομηνία πρόληψης 01/06/2013 με μερική απασχόληση και για ένα δίμηνο..(01/06/2013-31/07/2013) .  Έχω καταθέσει αναγγελία πρόσληψης ηλεκτρονικά, πίνακα προσωπικού και στην επιθεώρηση την σύμβαση μερικής απασχόλησης..Καλά μέχρι εδώ..

Σήμερα που πρέπει να ανανεώσω την σύμβαση και να την κάνω από ορισμένου χρόνου αορίστου, ξανά με μερική απασχόληση ..., πρέπει να καταθέσω ηλεκτρονικά και καινούργια προσληψη (από 01/08/2013) και πίνακα προσωπικού ή όχι, μόνο την ανανέωση της σύμβασης???

Στην Επιθεώρηση Κερατσινίου μου είπαν ότι πρέπει ξανά όλο το πακέτο και δεν ξέρω τι να κάνω τώρα... έχουν και την απεργία τους,, καταλαβαίνετε φανταζομαι ότι αν ισχύει κάτι τέτοιο έχω κάνει γκάφα... Θα μπορούσε να μου πει κανείς τη γνώμη του??? Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Σε παλαιότερη ίδια περίπτωση από την Επιθεώρηση Εργασίας Σερρών μου είπαν απλά να δώσω στον εργαζόμενο μία νέα σύμβαση η οποία αναφέρει ότι πλέον είναι αορίστου χρόνου και να την υπογράψει εις τριπλούν και να κρατήσει ένα αντίγραφο.(χωρίς να κατατεθεί δηλαδή στο ΣΕΠΕ ούτε προσλήψεις , πίνακες κλπ). Αφορούσε πλήρη απασχόληση αλλά δεν νομίζω ότι έχει  διαφορά από τη στιγμή που δεν αλλάζει κάτι σε ωράριο και μισθό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σε όλους και κουράγιο με όλα αυτα που μας συμβαίνουν.. τα φώτα σας αν μπορείτε..

Πρόκειτε για απασχολούμενη με ημερομηνία πρόληψης 01/06/2013 με μερική απασχόληση και για ένα δίμηνο..(01/06/2013-31/07/2013) .  Έχω καταθέσει αναγγελία πρόσληψης ηλεκτρονικά, πίνακα προσωπικού και στην επιθεώρηση την σύμβαση μερικής απασχόλησης..Καλά μέχρι εδώ..

Σήμερα που πρέπει να ανανεώσω την σύμβαση και να την κάνω από ορισμένου χρόνου αορίστου, ξανά με μερική απασχόληση ..., πρέπει να καταθέσω ηλεκτρονικά και καινούργια προσληψη (από 01/08/2013) και πίνακα προσωπικού ή όχι, μόνο την ανανέωση της σύμβασης???

Στην Επιθεώρηση Κερατσινίου μου είπαν ότι πρέπει ξανά όλο το πακέτο και δεν ξέρω τι να κάνω τώρα... έχουν και την απεργία τους,, καταλαβαίνετε φανταζομαι ότι αν ισχύει κάτι τέτοιο έχω κάνει γκάφα... Θα μπορούσε να μου πει κανείς τη γνώμη του??? Ευχαριστώ...

 

"Εάν μετά την παρέλευση του συμπεφωνημένου χρόνου διάρκειας της σύμβασης εργασίας, ο εργαζόμενος εξακολουθεί να παρέχει τις υπηρεσίες του στον εργοδότη, χωρίς αυτός να εναντιώνεται, τότε θεωρείται, ότι ανανεώθηκε σιωπηρά η σύμβαση εργασίας και κατέστη αυτή αορίστου χρόνου" .

 

http://www.dikigorosergatologos.gr/blog/%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%B1%CF%83-%CE%BF%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CF%85-%CF%87%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CF%85/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το συμπεφωνημενου χρονου προκυπτει απο το πεδιο στην αναγγελια προσληψης; ή εφοσον εχουμε την υπογραφη του στο συρταρι μας μας καλυπτει αυτο; ρωταω γιατι οτι εχει να κανει με πληρεις απασχολησεις οσο γνωριζω δεν κοινοποιειται καπου. Και για τις μερικες ορισμενου, αν παρελθει το διαστημα τους, θεωρειται πληρης οχι ομως και αοριστου, εφοσον ξαναλεω εχουμε μεταξυ μας χειρογραφη συμβαση.

Ολα αυτα ξεκινανε απο το χαζο πεδιο στην αναγγελια προσληψης, που αν ειναι ισχυρο, τοτε πρακτικα δεν εχουμε 8 μερες προθεσμια για συμβασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...