Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΟΛ.1175/2013. Έχουν τρελλαθεί εντελώς ?


adel

Ερώτηση

Συνάδελφοι διαβάσατε την ΠΟΛ.1175/2013 για το Ε9 με όλα αυτά τα απίστευτα περί ΚΑΕΚ, Προσόψεις, κτλ. ???

Σε αυτούς που συμφωνούμε με τα αναγρφαόμενα ακίνητα θα πρέπει να κάνουμε διόρθωση ή το σύστημα δέχετε υποβολή ?

Το λέω γιατί σε πολλούς πέρισυ είχα φτιάξει την εικόνα του περιουσιολογίου .

 

Έχεις στείλει κανείς Ε9 φέτος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 78
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

εγώ πάντως έχω ήδη ενημερώσει όσους έχουν αγροτεμάχια ότι θα πρέπει να κάνουν Ε9 και να ξαναπαρελάσουν από το γραφείο από 1/9, με το αζημίωτο φυσικά.. :)

Γεια σου Σοφάκι...

 

έτσι σε θέλω....large λογίστρια :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 δεν ξέρω για το large πάντως είμαι πτώμα, αισθάνομαι τα μάτια μου να μου χουν πέσει κάτω απ'την κούραση και δεν βλέπω την ώρα να ρθει η 13 του μηνού.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 δεν ξέρω για το large πάντως είμαι πτώμα, αισθάνομαι τα μάτια μου να μου χουν πέσει κάτω απ'την κούραση και δεν βλέπω την ώρα να ρθει η 13 του μηνού.. ;)

Εγω περιμένω την 10η...... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΚΙΟΛΑΣ!

ΕΣΤΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΠΕΛΑΤΗ (ΜΕ ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΑ) ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΔΥΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΕΤΗ.

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΠΡΟΒΑΙΝΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ.ΟΥΤΕ ΕΛΕΓΧΟ ΟΥΤΕ ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ.

ΤΙ ΘΑ ΤΟΥ ΚΑΝΟΥΝ?ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑ-ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΘΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ Η ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΗ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.

 

ΑΠΟ ΤΟ 2005 ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ ΤΟ Ε9.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΛΙΓΑΚΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΞΑΝΑΦΤΙΑΧΝΟΥΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΞΑΦΝΙΚΑ ΘΥΜΗΘΗΚΕ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ.

 

ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΧΩ ΦΤΙΑΞΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΣΤΟ 85% ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΔΙΚΩΝ ΜΟΥ ΠΕΛΑΤΩΝ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΦΩΝΑΞΩ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΑ.ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΟΣΟΥΣ ΜΕ ΕΝΟΧΛΗΣΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΕΠΙ ΠΛΗΡΩΜΗ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΦΤΙΑΞΟΥΝ.

ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΜΟΝΟ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ 2012.

 

ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

απλα προσπαθουν να κανουν τις αλλαγες που θελουν και να γλιτωσουν το "κοστος" της αρχικοποιησης του Ε9 .... με τα γνωστα τεχνασματα . 

 

κατα τη δικια μου αποψη ειναι αναγκαιο ... θα επρεπε να εχει γινει σχετικη προταση απο τον κλαδο μας για αρχικοποιηση ηδη .

 

εμεις τα λουζομαστε ολα αυτα ...και ο προυπολογισμος του κρατους επιβαρυνεται απο τις μισοδουλειες και τις προχειροτητες .

 

φαντασου σε ποσους θα πουμε οτι θελουμε αμοιβη για να προβουμε σε διορθωσεις και ποσοι θα μας πουνε μη κανεις τιποτα ... 

 

μετα θα τρεχουν ολοι με λαθος φορο στα αγροτεμαχια θα κανουν ενστασεις φωνες ουρες ταλαιπορια .... 

 

ας μην γινουμε συνυπευθυνοι . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγώ πάντως έχω ήδη ενημερώσει όσους έχουν αγροτεμάχια ότι θα πρέπει να κάνουν Ε9 και να ξαναπαρελάσουν από το γραφείο από 1/9, με το αζημίωτο φυσικά.

ΚΙ   ΕΓΩ  ΤΟ  ΙΔΙΟ  !!!!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ  ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ  !!!!!!!!!!!! :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/14717

 

Μήπως ξεχάμασε και τα Αυθαίρετα, που υπήχθησαν στις διατάξεις του Ν.4014/2011(Ε9)...ΑΛΛΑ

 βρήκαν και κάνουν...τέτοιο σκορποχώρι που είμαστε.... :angry: :angry: :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

Πρίν από λίγο καιρό είχαμε κάτσει κ είχαμε ελέγξει όλα τα ε9 ώστε να είναι σωστά. Ελέγξαμε και τα αγροτεμάχια ώστε να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

Διάβαζα τις διευκρινήσεις που έβγαλε το taxheaven γιατί από την πολ.δεν διευκρινιζόταν κάποια πράγματα.

Σήμερα που είχα λίγο χρόνο μπήκα να δω τι γίνεται με ένα ε9 το οποίο δεν έχει αλλαγές και έχει αγροτεμάχια.

Όταν πήγα να κάνω οριστικοποίηση μου έβγαλε δύο μηνύματα. Το ένα το περίμενα το άλλο όχι.

Το πρώτο το οποίο και περίμενα είχε σχέση με τον αριθμό παροχής.

Το δεύτερο μου έλεγε ότι στα αγροτεμάχια χρειαζόταν περισσότερες διευκρινήσεις.

Μπαίνοντας να δω τι διευκρινήσεις ήθελε μου έβγαλε:

Επιλέξτε για όσες εδαφικές εκτάσεις βρίσκονται:

1)Εως 500 μέτρα από τον οικισμό τάδε

2)Στο υπόλοιπο του ΔΔ.

Σημείωση ότι στο αγροτεμάχιο ήταν ήδη συμπληρωμένο  ο νομός, δήμος,η δημοτική κοινότητα,ο τκ.

Αν κατάλαβα καλά δηλαδή αν πάμε να οριστικοποιήσουμε τα ήδη ελεγμένα αγροτεμάχια πρέπει να κάνουμε κ άλλη δουλειά.

Βέβαια σε κάποιον άλλον πελάτη σε άλλη εντελώς περιοχή το είχε ήδη συμπληρωμένο.

Eνώ πάλι σε κάποιον άλλον πάλι τα ζητούσε.

Τα είδα αρκετές φορές και δεν νομίζω ότι οφείλεται σε δικό μου σφάλμα.Δηλαδή να μην έχω καταχωρήσει κάτι και να μου ζητάει νέα δεδομένα.

 

 

 

   
 
     

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδη για να καταλαβω σε οσους δεν εχουν μεταβολη στο 2012 και δεν τσεκαρουμε τα ε9 με τα αγροτεμαχια τι θα γινει?Θα βαλουν προστιμο?Να κατσουν να τα δουν μονοι τους μεχρι τις 15/9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συναδελφοι για τα αγροτεμαχια βγαζει επιλογες ΖΟΕ1. Α.Ο.Ε. 2. ΓΠΣ, ΚΑΙ Δ.Δ. που πρεπει να ειναι δημοτικο διαμερισμα,,αλλα τι σημαινουν αυτα;; πρεπει να επικοινωνησουμε με ιδιοκτητη, να βρουμε κατι απο το ιντερνετ;; πως θα τα οριστικοποιησουμε τα ηδη δηλωμενα;; ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συναδελφοι για τα αγροτεμαχια βγαζει επιλογες ΖΟΕ1. Α.Ο.Ε. 2. ΓΠΣ, ΚΑΙ Δ.Δ. που πρεπει να ειναι δημοτικο διαμερισμα,,αλλα τι σημαινουν αυτα;; πρεπει να επικοινωνησουμε με ιδιοκτητη, να βρουμε κατι απο το ιντερνετ;; πως θα τα οριστικοποιησουμε τα ηδη δηλωμενα;; ευχαριστω

ίσως αυτό να σας βοηθήσει:

 

893ΑΑ    ΣΤΟ Ε9 ΣΤΑ ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΑ ΕΧΕΙ 4 ΝΕΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΗΜΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΙΑ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ. ΕΧΕΙ 1)ΕΝΤΟΣ Ζ.Ο.Ε -1 2)ΕΝΤΟΣΖ.Ο.Ε -2 3)ΕΝΤΟΣ Γ.Π.Σ 4) ΣΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ Δ..ΔΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΤΕ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΟΥΝ?

ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Οι Ζώνες Οικιστικού Ελέγχου (ΖΟΕ), του Ν. 1337/83 το οποίο και παρατίθεται στη συνέχεια για την πληρέστερη ενημέρωσή σας., άρθρο 29 παράγραφος 2 (ΦΕΚ33/Α/83), είναι ζώνες προστασίας, που καθoρίζονται κατ΄εξουσιοδότηση του νόμου 1650/1986 (Α 160) «Για την προστασία του περιβάλλοντος» και αποσκοπούν στην «άμεση προστασία και έλεγχο της δόμησης και των χρήσεων γης στην εκτός σχεδίου περιοχή και εκτός ορίων οικισμών, προκειμένου να αντιμετωπισθεί η υποβάθμιση του περιβάλλοντος και η άναρχη ανάπτυξη με τη δημιουργία πραγματικών καταστάσεων που υπονομεύουν τον ορθολογικό σχεδιασμό».Χρησιμοποιήθηκε ως μηχανισμός εφαρμογής, για τη θεσμοθέτηση των προτάσεων των Ειδικών Χωροταξικών Μελετών (ΕΧΜ),και εγκρίνονται με Προεδρικό Διάταγμα.

Οι ΖΟΕ ανα περιοχή βρίσκονται στη Διεύθυνση http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=515&language=el-GR του ΥΠΕΚΑ.

“1. Με Π.Δ/τα που εκδίδονται με πρόταση του Υπουργού Χωροταξίας, Οικισμού και Περιβάλλοντος, ορίζονται οι πόλεις και οικισμοί γύρω από τα όρια των οποίων καθορίζεται Ζώνη Οικιστικού Ελέγχου (Ζ.Ο.Ε.). Με τα Π.Δ/τα αυτά καθορίζεται και το πλάτος των Ζ.Ο.Ε. σε κάθε συγκεκριμένη περίπτωση οικισμού ή θέσης του ή προσδιορίζονται τα όρια της Ζ.Ο.Ε. σε χάρτη κατάλληλης κλίμακας που δημοσιεύεται με σμίκρυνση μαζί με Π.Δ/γμα. Το πλάτος της Ζ.Ο.Ε. υπολογίζεται από τα αντίστοιχα ακραία όρια του εγκεκριμένου σχεδίου πόλεως ή του οικισμού προ του 1923. Με τα παραπάνω Π.Δ/τα καθορίζονται κατά τη συγκεκριμένη περίπτωση οι όροι και περιορισμοί χρήσεως γης ή άλλοι όροι και περιορισμοί, που επιβάλλονται μέσα στις Ζ.Ο.Ε. και ιδιαίτερα το όριο εμβαδού κάτω από το οποίο δεν επιτρέπεται η κατάτμηση της γης. Τα Π.Δ/τα αυτά εκδίδονται μετά από γνώμη του δημοτικού ή κοινοτικού συμβουλίου και του Νομαρχιακού Συμβουλίου Χωροταξίας, Οικισμού και Περιβάλλοντος ή του Συμβουλίου της Κεντρικής Υπηρεσίας του Υπουργείου Χωροταξίας, Οικισμού και Περιβάλλοντος για το νομό Αττικής. Το πλάτος της Ζ.Ο.Ε. μετά τον προσδιορισμό του μπορεί μόνο να αυξηθεί με Π.Δ/γμα που εκδίδεται με τον ίδιο τρόπο. "Σε περίπτωση που επεκτείνεται το πολεοδομικό σχέδιο μέσα στη Ζ.Ο.Ε. ή και έξω απ' αυτή δύναται να επεκταθεί η Ζ.Ο.Ε. με π.δ/γμα που εκδίδεται με τον ίδιο ως άνω τρόπο.

2. Η προηγούμενη παράγραφος εφαρμόζεται ανάλογα και για τον καθορισμό Ζ.Ο.Ε. κατά μήκος ακτών ή την όχθη δημόσιων λιμνών ή ποταμών ή και σε άλλες θέσεις ή περιοχές ειδικής προστασίας.

3. Μέσα στις Ζ.Ο.Ε. το Δημόσιο ασκεί δικαίωμα προτίμησης σύμφωνα μεόσα ορίζονται στο άρθρ. άρθρο 55 του Ν 947/1979, που εφαρμόζονται ανάλογα και στην περίπτωση αυτή.

4. Στις εκποιητικές δικαιοπραξίες για ακίνητα μέσα στις Ζ.Ο.Ε. επισυνάπτονται τα στοιχεία που αναφέρονται στην παρ. 1 του άρθρου 5 του Ν 651/1977. Δικαιοπραξίες που καταρτίζονται κατά παράβαση της απαγόρευσης κατατμήσεων κάτω από τα όρια που ορίζονται με το Π.Δ/γμα της παρ. 1 του άρθρου αυτού είναι άκυρες. Οι δικαιοπρακτούντες, οι μεσίτες, όσοι μεσολαβούν σε τέτοιες δικαιοπραξίες, οι συμβολαιογράφοι και οι υποθηκοφύλακες που συντάσσουν ή μεταγράφουν τέτοια συμβόλαια, τιμωρούνται με τις ποινές της παρ. 8 του άρθρ. 17 του νόμου αυτού. Με Π.Δ/γμα που εκδίδεται με πρόταση των Υπουργών Δικαιοσύνης και Χωροταξίας, Οικισμού και Περιβάλλοντος, είναι δυνατό να καθορίζονται οι λεπτομέρειες εφαρμογής των διατάξεων του άρθρου αυτού και οι πειθαρχικές κυρώσεις των προσώπων που συμπράττουν με οποιοδήποτε τρόπο στις πιο πάνω δικαιοπραξίες. "5.Των απαγορεύσεων κατατμήσεως του άρθρου αυτού εξαιρείται η Δημόσια Επιχείρησης Αερίου (ΔΕΠΑ) Α.Ε. για την απόκτηση ακινήτων για τις ανάγκες αυτής.”

Αντίστοιχα τα αρχικά Γ.Π.Σ. σημαίνουν Γενικό Πολεοδομικό Σχέδιο που σύμφωνα με το άρθρο 2 του ν.1337/1983 ορίζεται ως ακολούθως:

Γενικό Πολεοδομικό Σχέδιο

1. Για κάθε συγκεκριμένη περίπτωση ένταξης ή επέκτασης πόλης ή οικισμού κατά το προηγούμενο άρθρο καταρτίζεται γενικό πολεοδομικό σχέδιο. Το σχέδιο καλύπτει όλες τις πολεοδομημένες ή προς πολεδόμηση περιοχές ενός τουλάχιστο Δήμου ή Κοινότητας.

2. Το γενικό πολεοδομικό σχέδιο περιλαμβάνει τους απαραίτητους χάρτες, σχέδια, διαγράμματα και κείμενα ώστε να περιέχει όλα τα απαιτούμενα κατά το νόμο αυτόν στοιχεία και ιδιαίτερα τα όρια της κάθε πολεοδομικής ενότητας, της περιοχής επέκτασης, την υποδιαίρεση της περιοχής επέκτασης, την υποδιαίρεση της περιοχής επέκτασης σε ζώνες πυκνοδομημένες, αραιοδομημένες ή αδόμητες, τη γενική εκτίμηση των αναγκών των πολεοδομικών ενοτήτων σε κοινόχρηστους χώρους, κοινωφελείς εξυπηρετήσεις και δημόσιες παρεμβάσεις ή ενισχύσεις στον τομέα της στέγης, τη γενική πρόταση πολεοδομικής οργάνωσης των πολεοδομικών ενοτήτων, σε συνάρτηση με τις παραπάνω ανάγκες που αναφέρεται στις χρήσεις γης, τα κέντρα, το κύριο δίκτυο κυκλοφορίας, την πυκνότητα και το μέσο συντελεστή δόμησης και περιλαμβάνει τις τυχόν απαγορεύσεις δόμησης και χρήσης, την επιλογή των τρόπων ανάπτυξης ή αναμόρφωσης με τον καθορισμό των αντίστοιχων ζωνών και την εκτίμηση των αναμενομένων επιπτώσεων στο περιβάλλον. Επίσης είναι δυνατό να προσδιορίζει και συγκεκριμένες περιοχές, στις οποίες κατά προτεραιότητα διοχετεύονται στεγαστικά δάνεια και ενισχύσεις (Ζώνες Ειδικής Ενίσχυσης - ΖΕΕ), καθώς και πόροι για την εφαρμογή της πολεοδομικής μελέτης.

3. Ο καθορισμός του μεγέθους και των ορίων των πολεοδομικών ενοτήτων γίνεται έτσι ώστε να εξασφαλίζεται η πλέον ενδεδειγμένη οργάνωση των περιοχών κατοικίας με την πρόβλεψη των απαραίτητων εξυπηρετήσεων των κατοίκων τους, η ένταξη στο σχέδιο κατά προτεραιότητα των πυκνοδομημένων περιοχών σε συνδυασμό με τη μεγαλύτερη δυνατή οικονομία των επεκτάσεων, η αντιμετώπιση στεγαστικών αναγκών προβληματικών περιοχών κατοικίας, η απόκτηση γης για κοινόχρηστους και κοινωφελείς χώρους και η εκτέλεση προγραμμάτων οργανωμένης οικιστικής ανάπτυξης. Ο καθορισμός των πολεοδομικών ενοτήτων γίνεται και στην περιοχή του εγκεκριμένου σχεδίου ή οικισμού προ του 1923, δημιουργώντας το πλαίσιο για πιθανές τροποποιήσεις του.

4. Στο γενικό πολεοδομικό σχέδιο γίνεται ο προσδιορισμός των πυκνοδομημένων περιοχών σύμφωνα με τα προβλεπόμενα από το τρίτο εδάφιο του άρθρου 10 του Ν 1221/1981 "περί τροποποιήσεως και συμπληρώσεως του Ν 960/1979 "περί επιβολής υποχρεώσεων προς δημιουργίαν νέων χώρων σταθμεύσεως αυτοκινήτων δια την εξυπηρέτησιν των κτιρίων και ρυθμίσεως συναφών θεμάτων και άλλων τινών διατάξεων".

5. Μέσα στα πλαίσια του γενικού πολεοδομικού σχεδίου καθορίζεται και η ενδεχόμενη χωροθέτηση βιομηχανικών και βιοτεχνικών περιοχών άλλων ειδικών χρήσεων στην έκταση της Ζώνης Οικιστικού Ελέγχου (Ζ.Ο.Ε.) περί την πόλη ή τον οικισμό που κατά τα λοιπά διέπονται από τις κείμενες διατάξεις.

6. Με απόφαση του Υπουργού Χωροταξίας, Οικισμού και Περιβάλλοντος καθορίζονται ειδικές προδιαγραφές με βάση τις οποίες εκπονούνται οι μελέτες του απαραίτητου χαρτογραφικού και τοπογραφικού υπόβαθρου καθώς και το γενικό πολεοδομικό σχέδιο.

Συνεπώς, βάσει των ανωτέρω, αν το ακίνητό σας δεν εμπίπτει στις ανωτέρω περιπτώσεις, θα επιλέξετε  το Νο.4

 

Η ομάδα της AST BOOKS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συναδελφοι για τα αγροτεμαχια βγαζει επιλογες ΖΟΕ1. Α.Ο.Ε. 2. ΓΠΣ, ΚΑΙ Δ.Δ. που πρεπει να ειναι δημοτικο διαμερισμα,,αλλα τι σημαινουν αυτα;; πρεπει να επικοινωνησουμε με ιδιοκτητη, να βρουμε κατι απο το ιντερνετ;; πως θα τα οριστικοποιησουμε τα ηδη δηλωμενα;; ευχαριστω

Ηθελα να απαντήσω: Ρώτα τον Μπάμπη, αλλά με πρόλαβε η  αγαπητή  SophiaL με την τεκμηριωμένη απάντησή της. 

 

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΚΙΟΛΑΣ!

 

ΑΠΟ ΤΟ 2005 ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ ΤΟ Ε9.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΛΙΓΑΚΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΞΑΝΑΦΤΙΑΧΝΟΥΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΞΑΦΝΙΚΑ ΘΥΜΗΘΗΚΕ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ.

 

ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΜΟΝΟ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ 2012.

 

Συνάδελφε να θυμίσω ότι και το 1997 είχαμε κάνει το ίδιο και το 2005, όπως γράφεις. Θυμήσου πόσες διορθώσεις κάναμε από τότε , ιδίως τα τελευταία δυο χρόνια και από τότε που χώρισαν τα ερίφια από τους αμνούς, συγνώμη , τις γυναίκες από τους άνδρες και χάσαμε τον μπούσουλα , ψάχνοντας να βρούμε ποια ανήκουν σε ποιον. 

Γράψανε άλλοι συνάδελφοι να κάνουν την δουλειά οι συμβολαιογράφοι και άλλοι διαμαρτυρήθηκαν ότι θα μας φάνε το ψωμί... Επειδή είμαι από εκείνους που ζήτησαν να κάνουν τα Ε9 οι συμβ/φοι με την σύνταξη του συμβολαίου και να  καταχωρείται αυτόματα η μεταβολή ή το νέο ακίνητο, αντιμετώπισα την δυσφορία των συμβ/φων (σιγά , αυτό είναι πρόσθετη δουλειά και πρέπει να ζητήσουμε πρόσθετη αμοιβή και ποιος την δίνει, τέτοια εποχή) αλλά, κυρίως από γνωστό μου στο ΥΠ.ΟΙΚ (Κεφάλαιο) που μου είπε ξερά-ξερά ότι δεν έχει το υπουργείο την κατάλληλη υποδομή να δέχεται αυτόματα τις μεταβολές!

Ισως λίγοι ξέρουν ότι οι μεταβολές που κάνουμε με την υποβολή των Ε9, αρχικών ή τροποποιητικών, δεν "φαίνονται" στην οθόνη της Δ.Ο.Υ., γιατί δεν πάνε αμέσως στο "σύστημα". Παράδειγμα ; Αν κάνατε χειρόγραφη διόρθωση στη Δ.Ο.Υ ενός Ε9 , πρέπει να την κάνετε και ηλεκτρονικά!

Και ας μη συζητήσουμε για το Εθνικό Κτηματολόγιο και τα χρήματα που σπαταλήθηκαν από το Δημόσιο (και φυσικά από μας), που θα έπρεπε να μην είχαμε σήμερα αυτά τα προβλήματα.

Και να καταλήξω σε όσυς συναδέλφους λένε ότι θα χάσουμε και αυτά που θα μας πληρώσουν για το Ε9. Μέτρησαν τον χρόνο, την αγωνία και την ευθύνη αν είναι σωστά αυτά που καταχώρησαν, όταν ο πελάτης που θα πιαστεί να μας έχει πληροφορήσει λάθος ή καθόλου , θα ισχυρισθεί ότι ο Λογιστής φταίει, άλλα του είπα και άλλα έγραψε. Η θα του πείτε να ξαναφέρει όοοολα τα συμβόλαια και θα απαντήσει : Μα στα έχω φέρει, δεν έχω τίποτα εγώ....

 Ας σκύψουμε λοιπόν, μοιρολατρικά το κεφάλι και ας αρχίσουμε πάλι να μιλάμε για λίγο χρόνο και παράταση.

 

Και επειδή κάποιοι θα πουν , οι Σύλλογοι τι κάνουν, ερωτώ με την σειρά μου η Ομοσπονδία και το ΟΕΕ τι κάνει ; Οι εθνοσωτήρες μας, που μας θυμούνται στις εκλογές και μας τάζουν λαγούς και πετραχήλια , και τελικά τρώνε τους λαγούς και μας σταυρώνουν με τα πετραχήλια, τι κάνουν; Και όταν οι βουλευτές του ΚΚΕ ρώτησαν τι θα γίνει με τους έρμους τους σκλάβους λογιστές, πολλοί εδώ μέσα το έκαναν γαργάρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φρίκη ... και ακολουθούν χίλια δυό σκατά για υποβολή το Σεπτέμβρη ... και μετά οι πίνακες προσωπικού και όλα μηνιαία παρελκόμενα σκατά ... και τέλος του έτους ρε λογιστή κάνε μου ένα κοντρόλ να δω που βρίσκομαι ... και ετοιμάσου μαλάκα για το Φλεβάρη του 2014 να βιώσεις τη μαλακία ... τον καταναγκασμό και την αδυναμία να σηκώσεις κεφάλι και να τους στείλεις στο διάολο ... μόνο στα λόγια μπορείς να τους στείλεις στο διάολο ... κι εκεί που καταχωρήσαμε τους ΑΜΚΑ της Διαμάντως και της κουτσής Μαρίας και την παροχή της ΔΕΗ ... ψάξε μαλάκα να πληρώσεις τα 10χίλιαρα από το 26% και άκου τον καθένα που θα σου γίνεται σκουριά στο αυτί για το φόρο και στείλε τη μηνιαία συγκεντρωτική από 1-1-14 γιατί ο γενικός είναι μάγκας και ξέρει από κομπιούτερ και αριθμούς ... συνάδελφοι χρειάζεται αφύπνιση πριν μας πάρει ο διάολος όλους ... ίσως έχουμε ξεπεράσει τα όρια και δεν είναι αστείο καθόλου ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα μπορούσαμε να έχουμε τον κόσμο μαζί μας αν τιμολογούσαμε όπως αρμόζει για κάθε εργασία. Εάν κάποιος πληρώσει τόσες φορές για το Ε9 θα διαμαρτυρηθεί μαζί με μας ναι ή όχι? Αλλά έχει γίνει της μόδας να κάνουμε τα πάντα για να πάρουμε τον πελάτη του διπλανού. Άλλη κουβέντα βέβαια αλλά είναι βασική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα μπορούσαμε να έχουμε τον κόσμο μαζί μας αν τιμολογούσαμε όπως αρμόζει για κάθε εργασία. Εάν κάποιος πληρώσει τόσες φορές για το Ε9 θα διαμαρτυρηθεί μαζί με μας ναι ή όχι? Αλλά έχει γίνει της μόδας να κάνουμε τα πάντα για να πάρουμε τον πελάτη του διπλανού. Άλλη κουβέντα βέβαια αλλά είναι βασική.

Εσύ πιστεύεις ότι θα διαμαρτυρηθεί για το κράτος; Με μας θα τα βάλει ότι βρήκαμε  ευκαιρία να του τα παίρνουμε χοντρά...

 Αστο, φίλε μου, άστο, πονάει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θέλω πραγματικά να δω με τι τρόπο θα μας κάνουν να τους παρακαλάμε (εκλιπαρούμε) στις 5 Σεπτέμβρη για να δώσουμε όλα τα Ε9 έως 15/9

ΠΡΟΤΑΣΗ

Αυτήν την φορά λέω να πρωτοτυπήσουμε , να ζητήσουμε την λήξη του Ε9, στις 01/09/2013. Τί λέτε για αυτήν την αντι-παράταση;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ λέω ως 15/8 ώστε να τους πιέσουμε ακομη πιο πολύ. Και το πρωί του δεκαπενταύγουστου να "δωσουμε" ακομη δυο ημέρες και να πάμε στις 13/8.... χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ,  ΔΕΝ  ΒΓΑΙΝΕΙ  ΕΩς  15-9,   ΑΣ  ΚΑΝΟΥΜΕ  ΠΡΩΤΑ  ΤΙΣ  ΔΗΛΩΣΕΙΣ,  ΜΕΤΑ  ΤΙΣ  ΑΛΛΑΓΕΣ  ΣΤΟ Ε9  ΤΟΥ 2012,  ....................ΚΑΙ  ΔΕΝ  ΝΟΜΙΖΩ  ΤΙΠΟΤΕ  ΑΛΛΟ  ΜΕΧΡΙ  15-9,  ΑΠΛΑ  ΔΕΝ  ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ.....

 

ΚΑΙ  ΓΩ  ΠΟΥ  ΕΛΕΓΑ   ΟΤΙ ΘΑ  ΤΑ  ΚΑΝΩ,   ΔΕΝ  ΚΑΝΩ  ΤΙΠΟΤΑ........ΜΟΝΟ ΤΙΣ  ΑΛΛΑΓΕΣ  ΤΟΥ  2012.

 

ΑΝ  ΔΕΝ  ΔΩΣΟΥΝ   ΧΡΟΝΟ  ΥΠΟΒΟΛΗΣ  ΜΕΧΡΙ   ΤΟ  ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ,   ΔΕΝ  ΚΑΝΩ   ΤΙΠΟΤΑ,  ΚΟΝΤΕΥΩ  ΝΑ  ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΩ  ΠΑΝΩ  ΣΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ.....  ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ  ΣΑΣ,  ΚΑΛΗ  ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εκανα ενα ε9 και επειδη δεν εντοπιζε το ακινητο το εβαλα εκτος ΑΠΑΑ και εντος οικισμου θ εχω προβλημα λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τάσο, 

 

άσε τα γελάκια παιδί μου και σοβαρέψου...

 

 

Αφού το έκανες, τέλος...

 

 

... και μάλλον φταίει το ότι δεν κάνεις τον σωστό συνδυασμό: 

 

ποτάκι και δηλώσεις (παντός είδους) μαζί... όχι χώρια...

 

ή ακόμη καλύτερα ξεκινάς πίνοντας και μετά... βλέπουμε...

 

είναι κι η θάλασσα κοντά... 

 

..............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

'Οντως, κι εγώ σε μια διόρθωση που χρειάστηκε να κάνω σε Ε9, με άφησε να προχωρήσω κανονικά χωρίς ΚΑΕΚ, προσόψεις κλπ...

Τώρα για ποιόν λόγο τα βάλανε όλα αυτά εφόσον μπορούμε να τα παραβλέψουμε... αυτό είναι άλλη ιστορία...

Εκτός κι αν μας ετοιμάσουν νέες ειδοποιήσεις για παραλείψεις στο Ε9...

Που σημαίνει οτι εφόσον είναι προαιρετικά πεδία δεν θα μπείτε στη διαδικασία να τα ζητήτατε από τους πελάτες ,σωστά?

 

Γιατι εγώ σε προσπάθεια αποστολή προ ημερών Ε9 δεν μπήκα καν στην διαδικασία να ρωτήσω  τετοιες πληροφορίες...λάθος μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΚΙΟΛΑΣ!

ΕΣΤΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΠΕΛΑΤΗ (ΜΕ ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΑ) ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΔΥΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΕΤΗ.

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΠΡΟΒΑΙΝΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑ.ΟΥΤΕ ΕΛΕΓΧΟ ΟΥΤΕ ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ.

ΤΙ ΘΑ ΤΟΥ ΚΑΝΟΥΝ?ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑ-ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΘΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ Η ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΗ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.

 

ΑΠΟ ΤΟ 2005 ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΤΟ ΡΗΜΑΔΙ ΤΟ Ε9.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΛΙΓΑΚΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΞΑΝΑΦΤΙΑΧΝΟΥΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΞΑΦΝΙΚΑ ΘΥΜΗΘΗΚΕ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ.

 

ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΧΩ ΦΤΙΑΞΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΣΤΟ 85% ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΔΙΚΩΝ ΜΟΥ ΠΕΛΑΤΩΝ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΦΩΝΑΞΩ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΑ.ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΟΣΟΥΣ ΜΕ ΕΝΟΧΛΗΣΟΥΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΕΠΙ ΠΛΗΡΩΜΗ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΦΤΙΑΞΟΥΝ.

ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΜΟΝΟ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ 2012.

 

ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.

Να σε ρωτήσω ,σε αυτη την περίπτωση που η περιουσιακή κατασταση του πελατη ειναι οκ(οριστικοποιημενη απο παλαιοτερες χρονίες) ,θα μπεις για να συμπληρωσεις Αρ.παροχης ΔΕΗ ή το αφήνεις ως έχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ρε παιδια...σημερα εχει μπει κανενας να στειλει ε9? εμενα μου σερνεται...και με πεταει συνεχεια εξω..μηπως συμβαινει μονο σε μενα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...