Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΟΛ.1175/2013. Έχουν τρελλαθεί εντελώς ?


adel

Ερώτηση

Συνάδελφοι διαβάσατε την ΠΟΛ.1175/2013 για το Ε9 με όλα αυτά τα απίστευτα περί ΚΑΕΚ, Προσόψεις, κτλ. ???

Σε αυτούς που συμφωνούμε με τα αναγρφαόμενα ακίνητα θα πρέπει να κάνουμε διόρθωση ή το σύστημα δέχετε υποβολή ?

Το λέω γιατί σε πολλούς πέρισυ είχα φτιάξει την εικόνα του περιουσιολογίου .

 

Έχεις στείλει κανείς Ε9 φέτος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 78
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Σας τα έλεγα εγώ πριν λίγες ημέρες....αφού τους αφήνουμε να μας κάνουν ότι θέλουν καλά να πάθουμε,

σε λίγο θα ζητούν να δηλώσουμε και τις γλάστρες στα μπαλκόνια, τις τέντες και τα κλουβιά των καναρινιών..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να απαιτήσει τώρα η ΠΟΦΕΕ, την σύνταξη του Ε9 να αναλάβουν οι συμβολαιογράφοι..αντε γιατί βαρέθηκα να μαλώνω με τον κόσμο

για τα μέτρα του χωραφιού και το νούμερο της οδού κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να απαιτήσει τώρα η ΠΟΦΕΕ, την σύνταξη του Ε9 να αναλάβουν οι συμβολαιογράφοι..αντε γιατί βαρέθηκα να μαλώνω με τον κόσμο

για τα μέτρα του χωραφιού και το νούμερο της οδού κλπ. 

ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ! ΑΛΛΑ ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΒΑΛΟΥΝ ΤΟΥΣ ΥΠΟΘΗΚΟΦΥΛΑΚΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΝΟΜΙΜΑ ,ΝΑ ΤΑ ΣΤΕΙΛΟΥΝ . ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΒΡΟΜΙΕΣ ΣΤΗΝ ΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΥΕΡΓΕΤΕΣ  ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ . ΤΟ ΙΔΙΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥ ΤΡΑΠΕΖΙΚΟΥΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να απαιτήσει τώρα η ΠΟΦΕΕ, την σύνταξη του Ε9 να αναλάβουν οι συμβολαιογράφοι..αντε γιατί βαρέθηκα να μαλώνω με τον κόσμο

για τα μέτρα του χωραφιού και το νούμερο της οδού κλπ.

ΔΕΝ  ΣΥΜΦΩΝΩ  ΜΑΖΙ  ΣΑΣ,  ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ,

 

ΚΑΙ  ΜΕΙΣ  ΠΩΣ  ΘΑ  ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ  ΤΑ  ΓΡΑΦΕΙΑ   ΜΑΣ??   ΔΙΝΟΝΤΑΣ  ΤΗ  ΔΟΥΛΕΙΑ  ΜΑΣ  ΑΛΛΟΥ??  ΣΑΣ  ΠΑΡΑΚΑΛΩ,  ΥΠΑΡΧΟΥΝ  ΚΑΙ  ΜΙΚΡΑ  ΓΡΑΦΕΙΑ, ΠΟΥ ΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ  ΣΤΙΣ  ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΑ  Ε9.        ΓΙ' ΑΥΤΟ  ΠΡΕΠΕΙ  ΝΑ  ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ  ΟΛΟΥΣ  ΤΟΥΣ  ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ  ΠΟΥ  ΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ  ΝΑ  ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ   ΑΝΟΙΧΤΑ  ΤΑ  ΓΡΑΦΕΙΑ  ΤΟΥΣ  ΚΑΙ ΝΑ  ΜΗΝ ΚΛΕΙΣΟΥΝ,   ΟΠΩΣ  ΕΠΙΣΗΣ  ΚΑΙ  ΝΑ  ΣΥΝΤΗΡΗΣΟΥΝ  ΤΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ  ΤΟΥΣ.

 

ΖΗΤΩ   ΤΑΠΕΙΝΑ   ΣΥΓΝΩΜΗ,  ΑΛΛΑ  ΑΥΤΗ  ΕΙΝΑΙ  Η  ΓΝΩΜΗ  ΜΟΥ,   ΚΑΙ  ΜΗΝ   ΜΕ  ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΤΕ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΕΝ  ΣΥΜΦΩΝΩ  ΜΑΖΙ  ΣΑΣ,  ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ,

 

ΚΑΙ  ΜΕΙΣ  ΠΩΣ  ΘΑ  ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ  ΤΑ  ΓΡΑΦΕΙΑ   ΜΑΣ??   ΔΙΝΟΝΤΑΣ  ΤΗ  ΔΟΥΛΕΙΑ  ΜΑΣ  ΑΛΛΟΥ??  ΣΑΣ  ΠΑΡΑΚΑΛΩ,  ΥΠΑΡΧΟΥΝ  ΚΑΙ  ΜΙΚΡΑ  ΓΡΑΦΕΙΑ, ΠΟΥ ΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ  ΣΤΙΣ  ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΑ  Ε9.        ΓΙ' ΑΥΤΟ  ΠΡΕΠΕΙ  ΝΑ  ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ  ΟΛΟΥΣ  ΤΟΥΣ  ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ  ΠΟΥ  ΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ  ΝΑ  ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ   ΑΝΟΙΧΤΑ  ΤΑ  ΓΡΑΦΕΙΑ  ΤΟΥΣ  ΚΑΙ ΝΑ  ΜΗΝ ΚΛΕΙΣΟΥΝ,   ΟΠΩΣ  ΕΠΙΣΗΣ  ΚΑΙ  ΝΑ  ΣΥΝΤΗΡΗΣΟΥΝ  ΤΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ  ΤΟΥΣ.

 

ΖΗΤΩ   ΤΑΠΕΙΝΑ   ΣΥΓΝΩΜΗ,  ΑΛΛΑ  ΑΥΤΗ  ΕΙΝΑΙ  Η  ΓΝΩΜΗ  ΜΟΥ,   ΚΑΙ  ΜΗΝ   ΜΕ  ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΤΕ..

ΣΕΒΑΣΤΗ Η ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ . ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΝΑΓΚΗ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ…. ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΣΕ ΤΟΥΤΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΝΟΜΙΜΟ.  ΠΙΣΤΕΥΩ !!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ολα αυτα δεν ειναι υποχρεωτικα πεδια

και να μην τα βαλεις προχωραει κανονικα

 

'Οντως, κι εγώ σε μια διόρθωση που χρειάστηκε να κάνω σε Ε9, με άφησε να προχωρήσω κανονικά χωρίς ΚΑΕΚ, προσόψεις κλπ...

Τώρα για ποιόν λόγο τα βάλανε όλα αυτά εφόσον μπορούμε να τα παραβλέψουμε... αυτό είναι άλλη ιστορία...

Εκτός κι αν μας ετοιμάσουν νέες ειδοποιήσεις για παραλείψεις στο Ε9...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θέλω πραγματικά να δω με τι τρόπο θα μας κάνουν να τους παρακαλάμε (εκλιπαρούμε) στις 5 Σεπτέμβρη για να δώσουμε όλα τα Ε9 έως 15/9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θέλω πραγματικά να δω με τι τρόπο θα μας κάνουν να τους παρακαλάμε (εκλιπαρούμε) στις 5 Σεπτέμβρη για να δώσουμε όλα τα Ε9 έως 15/9

Συνάδερφοι είναι υποχρεωτική ως τις 15 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2013, η υποβολή όλων μα όλων ανεξαιρέτως των εντύπων Ε9 , είτε υπήρχε μεταβολή , είτε όχι εντός του 2012 ;;;

Αν ισχύει κάτι τέτοιο -άκουσα πως ισχύει , ζητώ την επιβεβαίωσή σας- θα γίνει χαμός. Προτείνω όλοι ενωμένοι να αντιδράσουμε και να μην υποβάλλει κανένας μας εκ νέου για πολλοστή φορά τα ίδια πράγματα.

ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΟΜΩΣ...ΚΙ ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΝ ΣΤΟΥΡΝΑΡΑ (ΣΤΟΥΡΝΑΡΙ) ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΣΤΟΥΡΝΑΡΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΖΗΤΗΣΕΙ ΤΟΝ ΛΟΓΟ. ΑΕΙ ΣΙΧΤΙΡ ΠΙΑ :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σε όλους..

Συνάδελφοι υπάρχει μια πληροφόρηση απο εφημερίδες κλπ οτι θα πρέπει όλοι όσοι έχουν ακίνητα μέχρι 15/9 να υποβάλλουν Ε9 για τα συμπληρωματικά στοιχεία των ακινήτων (αρ. παροχής ΔΕΗ, ΚΑΕΚ κλπ). Ανεξαρτήτως δηλαδή αν κάποιος έχει μεταβολές  ή οχι...

 

Δεν κατάλαβα να διευκρινίζεται κάτι τέτοιο απο την ΠΟΛ 1175... Υπάρχει περίπτωση να ισχύει αυτή η πληροφόρηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδερφοι είναι υποχρεωτική ως τις 15 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2013, η υποβολή όλων μα όλων ανεξαιρέτως των εντύπων Ε9 , είτε υπήρχε μεταβολή , είτε όχι εντός του 2012 ;;;

Αν ισχύει κάτι τέτοιο -άκουσα πως ισχύει , ζητώ την επιβεβαίωσή σας- θα γίνει χαμός. Προτείνω όλοι ενωμένοι να αντιδράσουμε και να μην υποβάλλει κανένας μας εκ νέου για πολλοστή φορά τα ίδια πράγματα.

ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΟΜΩΣ...ΚΙ ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΝ ΣΤΟΥΡΝΑΡΑ (ΣΤΟΥΡΝΑΡΙ) ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΣΤΟΥΡΝΑΡΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΖΗΤΗΣΕΙ ΤΟΝ ΛΟΓΟ. ΑΕΙ ΣΙΧΤΙΡ ΠΙΑ :angry:

 

Μα τέτοιος συγχρονισμός?? Ταυτόχρονη δημοσίευση του ίδιου ερωτήματος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα τέτοιος συγχρονισμός?? Ταυτόχρονη δημοσίευση του ίδιου ερωτήματος!

ΕΙΔΕΣ ΣΥΝΑΔΕΡΦΙΣΣΑ ΓΕΩΡΓΙΑ :;; ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΔΙΑΚΟ. ΕΣΕΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕ ΓΝΩΡΙΣΩ ΜΙΑΣ ΚΙ ΕΧΕΙΣ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΑΓΩΝΙΕΣ ΜΕ ΕΜΕΝΑ!!! :D:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτή η αγωνία για όλα θα μας φάει όλους στο τέλος...

 

Πάντως πέρα απο την πλάκα αν ισχύσει κάτι τέτοιο θα τρέχουμε και δεν θα φτάνουμε!! Και μέχρι 15/9?? Δεν υπάρχει περίπτωση!!

 

Αν κάποιος έχει πιο επίσημη πληροφόρηση ή οι διαχειριστές ίσως, ας μας ενημερώσουν να μην τρελαινόμαστε χωρίς λόγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ 1 Σεπτέμβρη πάω διακοπές. Τέλος.
Ήδη, επηρεασμένη από το σύστημα του Θεοχάρη, έχει πέσει και το δικό μου "σύστημα" και πλέον οι δηλώσεις φεύγουν με πολύ αργούς ρυθμούς και αρκετά λάθη. Περιμένω να ανακοινώσει αυτό το "ανεξαρτήτως ΑΦΜ", για να πάω στην εφορία τις τροποποιητικές/συμπληρωματικές.

Ποια Ε9 μέχρι 15 Σεπτέμβρη? Πλάκα κάνουν????...ούτε που έχω ανοίξει να δω την εφαρμογή (δεν προλαβαίνω καρδιά μου!!!)

Εκτύπωνε βεβαιώσεις, ψάχνε δηλώσεις παλιές (τότε που δηλώναμε ημερομηνίες γέννησης) γιατί ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν πότε γεννήθηκαν...και είναι αρκετοί!!!, στέλνε Α21, βρες ΑΜΚΑ (...εμείς δεν είμαστε λογιστές...είμαστε ΚΕΠ, φωτοτυπικάδικα και υπάλληλοι του τμήματος Εσόδων και του Δικαστικού!!!...είναι και οι ρυθμίσεις στη μέση...παρολίγο να τις ξεχάσω), βρες ΔΕΗ (και αν λείπουν διακοπές...που λείπουν...κάλεσε το τετραψήφιο της ΔΕΗ να βρεις κωδικούς παροχής), κάνε αναλώσεις, εκτύπωνε και ετοίμασε δικαιολογητικά για να τα πας στην εφορία σε 15 μέρες, πήγαινε στην Κατοίκων Εξωτερικού γι'αυτούς που δηλώνουν εισοδήματα στην Ελλάδα (και σε έχουν ορίσει αντίκλητο) να καταθέσεις τα πιστοποιητικά (...και δεν έρχονται κι'όλα μαζί να τελειώνω...)...και όλα αυτά σε 2.5 μήνες μαζί με ΦΠΑ, Οριστικές, ΑΠΔ, βιβλία αδειών, πληρωμές φόρων/ΙΚΑ....αααα και μη ξεχάσω....και με εκτυπώσεις ταυτοτήτων πληρωμής...ENOUGH!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γαμώ την τύχη μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ωραίο είναι ότι τσέκαρα χτες και είδα ότι είμαι στο 85% των δηλώσεων και ήμουν αισιόδοξος ότι θα προλάβω κανονικά τα πάντα για να κάνω και κάμποσα Α21 τέλη Αυγούστου και όσα Ε9 έχουν αλλαγές (δεν είναι και πάρα πολλά).

 

Αλλά αν είναι να κάνω για όλους δεν υπάρχει περίπτωση να προλάβω ούτε κατά διάνοια... Αλλά στην εν λόγω ΠΟΛ δεν διευκρινίζεται αν αφορά όλους ή μόνο όσους έχουν μεταβολές (για μένα παραμένει το όσοι έχουν μεταβολές).

 

Πάντως το Ε9 θα πάει για τον Μάρτιο του 2014, και φυσικά και για το 2014 θα ισχύσει ξανά το χαράτσι της ΔΕΗ (πρόβλεψη δική μου).

 

Και η αιτιολογία για αυτό θα είναι ότι οι λογιστές καθυστέρησαν να υποβάλλουν τα Ε9 χαχαχα.... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδεφλοι δεν έχουμε Ε9 μόνο για τις αλλαγές του 2012. Υποβάλετε εκ νέου με όλα τα ακίνητα. Δεν προσέξατε ότι στο Ε1 δεν υπάρχει επιλογή "μεταβλήθηκε η περιουσικακή ........"

Καλό κουράγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδεφλοι δεν έχουμε Ε9 μόνο για τις αλλαγές του 2012. Υποβάλετε εκ νέου με όλα τα ακίνητα. Δεν προσέξατε ότι στο Ε1 δεν υπάρχει επιλογή "μεταβλήθηκε η περιουσικακή ........"

Καλό κουράγιο.

Καινούριο αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι διαβάσατε την ΠΟΛ.1175/2013 για το Ε9 με όλα αυτά τα απίστευτα περί ΚΑΕΚ, Προσόψεις, κτλ. ???

Σε αυτούς που συμφωνούμε με τα αναγρφαόμενα ακίνητα θα πρέπει να κάνουμε διόρθωση ή το σύστημα δέχετε υποβολή ?

Το λέω γιατί σε πολλούς πέρισυ είχα φτιάξει την εικόνα του περιουσιολογίου .

 

Έχεις στείλει κανείς Ε9 φέτος ?

Πήγα εγώ να συμφωνήσω με την περιοσιακή κατάσταση κάποιου πελάτη απλά και δεν το έπαιρνε γιατί ήθελε διόρθωση :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πάντως μέσα στο ταχις όταν μπαίνουμε στην εφαρμογή, το μήνυμα που βγάζει λέει ότι υποχρέωση έχουν:

 

1) όσοι είχαν μεταβολές    και

2) όσοι έχουν ακίνητα στον πίνακα 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/14698

 

Μας κάλυψε το παραπάνω άρθρο.

 

Το οποίο όμως σημαίνει ότι από εκεί που είχα Ε9 για μεταβολές εντός του 2012 σε Χ πελάτες, τώρα θα έχω σε 5Χ πελάτες..

 

Υπέροχα.

 

Δεν πρόκειται να αγχωθώ πάντως, όποιος πελάτης θέλει να τσεκάρει τα αγροτεμάχια ας έρθει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

.....Υποχρεούνται να ελέξουν ηλεκτρονικά την περιουσιαΚΉ ΤΟΥς ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ  καιι να τροποιήσουν ,συμπληρώσουν  ή και διαγράψουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγώ πάντως έχω ήδη ενημερώσει όσους έχουν αγροτεμάχια ότι θα πρέπει να κάνουν Ε9 και να ξαναπαρελάσουν από το γραφείο από 1/9, με το αζημίωτο φυσικά.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...