Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
gus

xml-pinakas

Question

xml-pinakas

Το Τaxheaven με γνώμονα πάντα την καλύτερη εξυπηρέτηση των συναδέλφων και στην προσπάθειά του να καλύψει το κενό που δημιουργήθηκε από την ΓΓΠΣ σας προσφέρει εντελώς δωρεάν την εφαρμογή δημιουργίας αρχείου xml συνοπτικού πίνακα πληροφοριών τεκμηρίωσης τιμών ενδοομιλικών συναλλαγών.

Στην εφαρμογή περιέχονται αναλυτικές οδηγίες χρήσης καθώς και video .

Η εφαρμογή είναι συμβατή με την τελευταία έκδοση Προδιαγραφών της ΓΓΠΣ .

Η εφαρμογή θα αναβαθμίζεται αυτόματα μέσω διαδικτύου εάν προκύψουν βελτιώσεις ή αλλαγές στις προδιαγραφές του xml αρχείου από την ΓΓΠΣ.

Παρακαλούμε τους συναδέλφους να κατεβάσουν και την εφαρμογή και να διατυπώσουν τις παρατηρήσεις τους στην ειδική ενότητα της κοινότητας λογιστών όπως περιγράφουμε ανωτέρω.

Εφιστούμε την προσοχή στους συναδέλφους που θα χρησιμοποιήσουν την εφαρμογή ότι σε κάθε περίπτωση το αρχείο xml που δημιουργεί αυτόματα η εφαρμογή θα πρέπει να ελέγχεται ΠΡΙΝ την υποβολή του, από την εξειδικευμένη εφαρμογή της ΓΓΠΣ την οποία μπορείτε να κατεβάσετε εδώ.

Σχετικές διατάξεις για την υποχρέωση υποβολής συνοπτικού πίνακα ενδοομιλικών συναλλαγών:

-ΠΟΛ.1179/18.7.2013
-Συνοπτικός πίνακας υπόδειγμα
-διάταξη του άρθρου 39Α του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος
-διάταξη του άρθρου 39 του Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος

Υπενθυμίζεται ότι ο φάκελος τεκμηρίωσης καταρτίζεται και οι σχετικές καταστάσεις υποβάλλονται στην ΓΓΠΣ μέχρι τις 16 Αυγούστου 2013, σύμφωνα με την παράγραφο 17 άρθρου 11 του νόμου 4110/2013, όπως τροποποιήθηκε και με τους ν. 4170/2013 και ν. 4172/2013.

Υλικό σχετικά με τις ενδοομιλικές συναλλαγές

Recommended Posts

• 0

Έτοιμη προς διάθεση η αναβάθμιση (ver.6) όπου μπορείτε να εισάγετε στοιχεία και οριζόντια και κάθετα ( όπως βολεύει τον κάθενα )

Η εκτύπωση του παραρτήματος είναι ήδη διαθέσιμη από την προηγούμενη έκδοση 5.

post-1453-0-55057100-1375627287_thumb.jp

post-1453-0-88690800-1375627305_thumb.jp

• 0
Guest kostas

Έτοιμη προς διάθεση η αναβάθμιση (ver.6) όπου μπορείτε να εισάγετε στοιχεία και οριζόντια και κάθετα ( όπως βολεύει τον κάθενα )

Η εκτύπωση του παραρτήματος είναι ήδη διαθέσιμη από την προηγούμενη έκδοση 5.

Καλησπέρα, η έκδοση αυτή βγάζει το εξής λάθος στην Λειτουργική ταυτότητα : Λάθος καταχώρηση στα στοιχεία εταιρείας .Και δεν αποθηκεύει.

Έχω ελέγξει τα πάντα. Τα ίδια τα είχα βαλει στην version 2 και δουλευε σωστά.

• 0

Καλησπέρα, η έκδοση αυτή βγάζει το εξής λάθος στην Λειτουργική ταυτότητα : Λάθος καταχώρηση στα στοιχεία εταιρείας .Και δεν αποθηκεύει.

Aνέβασα την έκδοση ver.7 όπου περιέχει μια βελτίωση στην διαχείριση των χωρών ΙSO 3166.

Για το θέμα που αναφέρεστε να το δούμε καθώς δεν εντοπίζω πρόβλημα στην καταχώρηση. Πάρτε με τηλέφωνο να το δούμε μαζί ίσως να είναι αλλού το πρόβλημα.

• 0

Πρέπει να έχετε πειράξει τις ρυθμίσεις εμφάνισης των windows ( συνήθως αλλαγή γραμματοσειράς με μεγαλύτερο μέγεθος κλπ, άλλο χρώμα  ) για αυτό το λόγο δουλεύει κανονικά στους άλλους Η/Υ που έχετε.

Ειλικρινά δεν ξέρω τι έχετε αλλάξει ( εσείς το ξέρετε ) πάντως εάν επιλέξετε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων  μετά από επανεκκίνηση θα επανέλθουν

Σας ευχαριστώ πολύ και καλή σας ημέρα!

• 0
Guest ΚΖguest

Καλημέρα, παρατηρήσαμε ένα πρόβλημα στα ποσά.

Για παράδειγμα στην κατηγορία "Λειτουργική ταυτότητα-ενδομιλικές συναλλαγές προς τεκμηρίωση"

καταχωρούμε στο πεδίο "Προιόν - Αγορά/Λήψη" το ποσό 40,05 το οποίο στο αρχείο xml μετατρέπεται σε 40,5

Μπορεί να γίνει κάτι για αυτό?

Ευχαριστώ πολύ

• 0

Καλημέρα, παρατηρήσαμε ένα πρόβλημα στα ποσά.

Για παράδειγμα στην κατηγορία "Λειτουργική ταυτότητα-ενδομιλικές συναλλαγές προς τεκμηρίωση"

καταχωρούμε στο πεδίο "Προιόν - Αγορά/Λήψη" το ποσό 40,05 το οποίο στο αρχείο xml μετατρέπεται σε 40,5

Μπορεί να γίνει κάτι για αυτό?

Ευχαριστώ πολύ

το κοιτάω ώστε να βγάλω αναβάθμιση ευχαριστώ

• 0

Καλησπέρα σας και συγχαρητήρια για την καταπληκτική εφαρμογή σας.Επειδή φέτος πρώτη χρονιά καλούμε να χειριστώ την διαδικασία των ενδομιλικών  στην εταιρεία που εργάζομαι έχω πελαγώσει με το project του Φακέλου τεκμηρίωσης .

Παρακολουθώντας το θέμα είδα ότι δεν υπάρχει αναφορά ή ανησυχία των λοιπών συναδέλφων για αυτόν.(προχωρούν όλοι στην αποστολή του συνοπτικού πίνακα μέσω της εφαρμογής ) Διαβάζοντας το τι θα πρέπει να περιλαμβάνει ο Φάκελος Τεκμηρίωσης  έχω πελαγώσει.Μήπως υπάρχει κάποιο υπόδειγμα να το έχω ως μπούσουλα;Kαι να΄θελα να προχωρήσω απ' ευθείας στην αποστολή του συνοπτικού πίνακα ,έχω ένα θέμα στην μέθοδο τεκμηρίωσης .Και να φανταστείτε ότι όλο κι όλο έχω μια ΑΕ που απλώς πούλησε εμπορεύματα (ενδύματα ) σε μια οε στην οποία είναι εταίροι  2 εκ των μετόχων. Ούτε πάγια ,ούτε κίνδυνοι να αναλαμβάνει η επιχείρηση ,ούτε δάνεια κτλ. Μήπως θα μπορούσατε να με βοηθήσετε και να μου υποδείξετε το τρόπο εργασίας ή κάποιο link.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων !!

• 0
Guest ΝΕΦΕΛΗ 1970

Καλησπερα σας. Ακόμα και μετά το update με τη version 7 δε γίνεται αποδεκτό από το taxisnet. Μου βγάζει μύνημα "μη αποδεκτό αρχείο xml" Τι κάνω λάθος? Το αρχείο το αποθηκεύω στην επιφάνεια εργασίας και δεν κάνω καμία μετατροπή περαιτέρω, Θα έπρεπε?

• 0

καλησπέρα σε όλους!

στο πεδίο με τις συνδεδεμένες επιχειρήσεις και μόνιμες εγκαταστάσεις, στο αριθμητικώς παίρνει μόνο δύο ψηφία. Δεν μπορεί να γίνει με τρία?

ευχαριστώ,

• 0

καλησπέρα σε όλους!

στο πεδίο με τις συνδεδεμένες επιχειρήσεις και μόνιμες εγκαταστάσεις, στο αριθμητικώς παίρνει μόνο δύο ψηφία. Δεν μπορεί να γίνει με τρία?

ευχαριστώ,

Θα το δώ

• 0

Καλησπερα σας. Ακόμα και μετά το update με τη version 7 δε γίνεται αποδεκτό από το taxisnet. Μου βγάζει μύνημα "&

• 0

Καλησπερα σας. Ακόμα και μετά το update με τη version 7 δε γίνεται αποδεκτό από το taxisnet. Μου βγάζει μύνημα "μη αποδεκτό αρχείο xml" Τι κάνω λάθος? Το αρχείο το αποθηκεύω στην επιφάνεια εργασίας και δεν κάνω καμία μετατροπή περαιτέρω, Θα έπρεπε?

όχι δεν θα έπρεπε όμως ίδια περίπτωση λάθους είχαμε και από έναν συνάδελφο όπου είχε καταχωρήσει 2 φορές την ίδια εταιρεία με το ίδιο αφμ.

Παρακαλώ πάρτε τηλέφωνο 6979009630

Ευχαριστώ

• 0

το κοιτάω ώστε να βγάλω αναβάθμιση ευχαριστώ

Ανέβασα την αναβάθμιση ver. 8 όπου θα προταθεί και αυτόματα από την εφαρμογή.

Σε αυτή την αναβάθμιση προστέθηκε η δυνατότητα καταχώρησης μέχρι 999 εταιρειών αντί για 99 και το θέμα των ψηφίων που αναφέρθηκε από τον επισκέπτη "ΚΖguest"

• 0
Guest kostas

Tελικά πρέπει πρώτα να γίνει αποθήκευση από το κουμπί αποθήκευση συναλλαγών και μετά το πάνω κουμπί Αποθήκευση. 

Το αρχείο είναι οκ τώρα. 

Να είστε καλά.Ευχαριστούμε πολύ 

• 0

Πρέπει να έχετε πειράξει τις ρυθμίσεις εμφάνισης των windows ( συνήθως αλλαγή γραμματοσειράς με μεγαλύτερο μέγεθος κλπ, άλλο χρώμα  ) για αυτό το λόγο δουλεύει κανονικά στους άλλους Η/Υ που έχετε.

Ειλικρινά δεν ξέρω τι έχετε αλλάξει ( εσείς το ξέρετε ) πάντως εάν επιλέξετε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων  μετά από επανεκκίνηση θα επανέλθουν

Όντως αυτό ήταν το πρόβλημα. Στις ρυθμίσεις οθόνης είχα επιλέξει μεσαίο μέγεθος. Επανέφερα το μικρό μέγεθος και τα στοιχεία εμφανίζονται κανονικά. Windows 7.

Άλλο ένα ευχαριστώ.

• 0

Καλημέρα σας,

κάποιες παρατηρήσεις για την βελτίωση της εκτύπωσης του παραρτήματος από την εφαρμογή,

> Στον πίνακα 2, αν και δεν έχω σημειώσει ότι έχει γίνει κάποια αλλαγή στους κινδύνους που αναλαμβάνει η επιχείρηση, στο παράρτημα σημειώνει το αντίθετο δηλαδή ΝΑΙ. Παρολ αυτά το αρχείο xml δείχνει τη σωστή καταχώρηση και βγάζει true στο πεδίο καμία αλλαγή.

> επίσης και στις 3 γνωστοποιήσεις το κείμενο στο παράρτημα είναι το ίδιο

Ευχαριστούμε και πάλι για την βοήθεια !

• 0

Καλημέρα σας,

κάποιες παρατηρήσεις για την βελτίωση της εκτύπωσης του παραρτήματος από την εφαρμογή,

> Στον πίνακα 2, αν και δεν έχω σημειώσει ότι έχει γίνει κάποια αλλαγή στους κινδύνους που αναλαμβάνει η επιχείρηση, στο παράρτημα σημειώνει το αντίθετο δηλαδή ΝΑΙ. Παρολ αυτά το αρχείο xml δείχνει τη σωστή καταχώρηση και βγάζει true στο πεδίο καμία αλλαγή.

> επίσης και στις 3 γνωστοποιήσεις το κείμενο στο παράρτημα είναι το ίδιο

Ευχαριστούμε και πάλι για την βοήθεια !

Θα το δώ ευχαριστώ πάντως

• 0

Καλησπέρα,

Συγχαρητήρια, πολύ ωραία εφαρμογή, απλούστατη στη χρήση.

Δημιούργησα το αρχείο και κατά την υποβολή εμφανίζει σφάλμα στις γραμμές 176 & 283 στήλη 40: string value '000000', το ορθό σύμφωνα με τις προδιαγραφές είναι '0000',

Αν διορθωθεί από txt υποβάλεται κανονικά.

Αν μπορεί να διορθωθεί για να βοηθηθούν συνάδελφοι.

Ευχαριστώ,

• 0

Καλησπέρα σας,

Καταρχάς ευχαριστούμε για την εφαρμογή, πολύ εύχρηστη, συγχαρητήρια σε ολους

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα, έχω δημιουργήσει το xml αρχείο, το έχω περάσει και από τον έλεγχο λαθών, αλλά όταν το μεταφορτώνω μου εμφανίζει τα εξής δύο μηνύματα:

Η ΥΠΟΒΟΛΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟΔΕΚΤΗ ΔΙΟΤΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΛΑΘΗ

1 -

ΕΛΛΙΠΗ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΦΜ

2 -

ΜΗ ΕΓΚΥΡΟΣ ΚΑΔ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΕ ΑΦΜ ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ

Έχει αντιμετωπίσει κάποιος συνάδελφος το ίδιο πρόβλημα μήπως?

Ευχαριστώ

• 0

Καλησπέρα σας,

Καταρχάς ευχαριστούμε για την εφαρμογή, πολύ εύχρηστη, συγχαρητήρια σε ολους

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα, έχω δημιουργήσει το xml αρχείο, το έχω περάσει και από τον έλεγχο λαθών, αλλά όταν το μεταφορτώνω μου εμφανίζει τα εξής δύο μηνύματα:

Η ΥΠΟΒΟΛΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟΔΕΚΤΗ ΔΙΟΤΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΛΑΘΗ

1 -

ΕΛΛΙΠΗ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΦΜ

2 -

ΜΗ ΕΓΚΥΡΟΣ ΚΑΔ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΕ ΑΦΜ ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ

Έχει αντιμετωπίσει κάποιος συνάδελφος το ίδιο πρόβλημα μήπως?

Ευχαριστώ

Δείτε σας παρακαλώ τα εξής :

οι εταιρείες που έχουν χώρα GR θα πρέπει ο ΚΑΔ να είναι από 5-8 ψηφία ενώ σε άλλες περιπτώσεις ( εκτός GR ) θέλει 4 ψηφία κωδικός nace

δείτε επίσης μέσα από το taxis ( ενότητα μητρώο ) ποιος είναι ο ΚΑΔ που έχουν καταχωρημένα.

• 0
Guest KD - Guest

Καλησπέρα σας,

Εάν πατήσεις Δημιουργία αρχείου XML σου λέει το πρόγραμμα "Δημιουργία αρχείου επιτυχής.Θέλετε την υποβολή του αρχείου;" Αν πατήσεις "Ναι" , τι γίνεται;

• 0

Καλησπέρα σας,

Εάν πατήσεις Δημιουργία αρχείου XML σου λέει το πρόγραμμα "Δημιουργία αρχείου επιτυχής.Θέλετε την υποβολή του αρχείου;" Αν πατήσεις "Ναι" , τι γίνεται;

Σε παραπέμπει στο σχετικό link ώστε να εισάγεις τους κωδικούς εισόδου της εταιρείας για να προχωρήσεις στην επιλογή μεταφόρτωσης του αρχείου.

Θα μπορούσε να σε πηγαίνει και αυτόματα στην μεταφόρτωση αλλά δεν το θεωρό και τόσο σημαντικό.

Σύντομα θα υπάρχει αναβάθμιση με βελτιώσεις στην εκτύπωση και θα ενσωματωθούν οι ΚΑΔ και οι nace.

• 0

Ανέβασα την αναβάθμιση ( ver.9) όπου έχω διορθώσει τις πολύ σωστές παρατηρήσεις που αφορούν εκτύπωση του παραρτήματος.

Επίσης υπάρχει ένα πρόσθετο κουμπί όπου εμφανίζει του κωδικούς ( 4ψήφιους ) nace.

Επίσης σας παραθέτω ( σε μορφή zip ) ένα excel με τους κωδικούς nace.

H αναβάθμιση θα σας προταθεί αυτόματα από την εφαρμογή. (live update)

nace.zip

• 0

Καλησπέρα σας,

Σας παραπέμπει στο link καταχώρησης των κωδικών για τις ενδοομιλικές συναλλαγές.

• 0

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ  ΜΙΑ  ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ

ΕΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΥΟ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΜΙΑ ΑΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΟΕ

Η ΑΕ ΣΥΜΕΤΕΧΕΙ ΣΑΝ ΕΤΑΙΡΟΣ ΣΤΗΝ ΟΕ  ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ  ΕΜΠΟΡΙΚΕΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ

ΣΥΝΤΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ΦΑΚΕΛΛΟ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗΣ???