Jump to content

ΕΚΤΗ ΦΑΣΗ: Στην επιείκεια του κυρίου Θεοχάρη, θα απαντήσουμε με ομαδικές αγωγές κατα του Δημοσίου

Recommended Posts

• Replies 139
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Η πρώτη φάση (30/5): [Η επιστολή "Φτάνει πια" της ΕΦΕΕΑ] http://www.taxheaven...showtopic=91500   Η δεύτερη Φάση (26/6): [Η αποχή του Τζαβέλλα] http://www.taxheaven...topic=91899&hl=   Η τρίτη Φάσ

Υπεύθυνη για όσα συμβαίνουν είναι η ΠΟΦΕΕ και κανένας άλλος .   Ολα τα άλλα που συζητάμε είναι ανευ ουσίας .   Και σε άλλους κλάδους δεν υπάρχει προσωπική συμμετοχη των επαγγελματιών αλλα οι ομοσπονδί

Το χειρότερο απο όλα είναι ο αποσυντονισμός και η σύγχυση που προκαλούν όλες αυτές οι τηλε ή ραδιο - δηλώσεις απο ανευθυνουπεύθυνους ίσα ίσα για να προσθέτουν τηλεθέαση και ακροαματικότητα και να εξυπ

Mιά απο τα ίδια πάλι?η αλλάζει κάτι?τι έγιναν όλες αυτές οι διαμαρτυρίες?σε ποιο στάδιο είναι?

Συνάδελφοι ,αυτοί που έχουν τις καρέκλες ,τις βαστάνε γερά ,και πάντα ξέρουν κάτι πρίν απο μας.

γιαυτό πρέπει .ολοι μαζί να τους αναγκάσουμε να κάνουν αυτό που πρέπει και γιαυτό που τους 

τοποθετήσαμε εκεί.

Αυτά που μάθαμε κάποτε στην ΑΣΟΕΕ ,είναι ποιο επίκαιρα απο ποτέ,ΟΡΓΑΝΩΣΗ-ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΣ

ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΙΟ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ Ο ΕΛΕΓΧΟΣ αλλά πούντος κια ποιος δίνει λογαριασμό και σε ποιόν?

Οταν βγήκε η σημερινή διοίκηση της ΠΟΦΕΕ μας είπε οτι θα κάνω θα δείξω,κατοχύρωση και οριοθέτηση

του επαγγέλματος και πολλά άλλα ,πόσα απο αυτά έγιναν και τι έχει προγραμματιστεί να γίνει και πότε?

γιατί επειδή πάμε κουτουρού ,πάντα μας έχουν για φτύσιμο μην πω τίποτα χειρότερο.

Πρέπει να πάμε όλοι κοντά στους συλλόγους που υπάρχουν και όχι να κάνουμε κάθε μέρα και έναν νέο,επειδή

δεν μας άρεσε ο παλιός η επειδή............και να απαιτήσουμε να μας δώσει η ΠΟΦΕΕ το πρόγραμμά της και πως

θα υλοποιηθεί,γραπτώς και μετά να γίνει ο απολογισμός και να δούμε ποιος θα φάει τις κλωτσιές.

Όπως επίσης όποιος σύλλογος δεν ανήκει στην ΠΟΦΕΕ να γραφτεί ,γιατί δεν περισσεύει κανένας πλέον ,γιατί άλλο 

πράγμα τα λές απο μέσα και άλλο απ απέξω.

Με μεμονωμένες πράξεις δεν γίνεται δυστυχώς τίποτα,οι όποιες αντιδράσεις -απαιτήσεις θα πρέπει να γίνονται σε 

συλλογικό επίπεδο και αυτή την στιγμή τον πρώτο λόγο τον έχει η ΠΟΦΕΕ ,δυστυχώς με τα αποτελέσματα που γνωρίζουμε.

Υπεύθυνη για όσα συμβαίνουν είναι η ΠΟΦΕΕ και κανένας άλλος .

Ολα τα άλλα που συζητάμε είναι ανευ ουσίας .

Και σε άλλους κλάδους δεν υπάρχει προσωπική συμμετοχη των επαγγελματιών

αλλα οι ομοσπονδίες έχουν τσαγανο και όχι μόνο .

Η δικιά μας δεν έχει τίποτε απολύτως .

Θα έπρεπε με όλα αυτά που συμβαινουν στο κλάδο μας να είχε γίνει της κακομοίρας

απο την πλευρά της ομοσπονδίας , αντ αυτού η ομοσπονδία είναι σε μόνιμες διακοπές. 

Εύχομαι κουράγιο σε όλες και σε όλους τους συναδέλφους , ελπίζω να μπορεσουμε να λειτουργησουμε

καποια στιγμή συγκεντρωτικά .

απο την πλευρά της ομοσπονδίας , αντ αυτού η ομοσπονδία είναι σε μόνιμες διακοπές. 

Εύχομαι κουράγιο σε όλες και σε όλους τους συναδέλφους , ελπίζω να μπορεσουμε να λειτουργησουμε

Κίμωνα καλησπέρα,πως θα λειτουργήσουμε και θα  δράσουμε συλλογικά?προτάσεις εδώ και τώρα

οχι μόνο κριτική απ την απ έξω ,δεν μιλάω για σένα προσωπικά,αλλά  όλοι τα ίδια Έφτασε η ώρα

για ουσία,πρέπει να τελειώσει πια η θεωρία,πράξεις θέλουμε αλλά .................

Καληνύχτα σε σένα και την οικογενειά σου.

Κίμωνα καλησπέρα,πως θα λειτουργήσουμε και θα  δράσουμε συλλογικά?προτάσεις εδώ και τώρα

οχι μόνο κριτική απ την απ έξω ,δεν μιλάω για σένα προσωπικά,αλλά  όλοι τα ίδια Έφτασε η ώρα

για ουσία,πρέπει να τελειώσει πια η θεωρία,πράξεις θέλουμε αλλά .................

Γιάννη και Κίμωνα, θα αναφερθώ και στους δυο σας, γιατί τοποθετηθήκατε σε εκ διαμέτρου αντίθετες θέσεις, αλλά με επίκεντρο την ΠΟΦΕΕ. Εσύ Γιάννη λες ότι πρέπει να είμαστε μέσα στην ΠΟΦΕΕ όλοι και  : 

Όπως επίσης όποιος σύλλογος δεν ανήκει στην ΠΟΦΕΕ να γραφτεί ,γιατί δεν περισσεύει κανένας πλέον ,γιατί άλλο 

πράγμα τα λές απο μέσα και άλλο απ απέξω.

Με μεμονωμένες πράξεις δεν γίνεται δυστυχώς τίποτα,οι όποιες αντιδράσεις -απαιτήσεις θα πρέπει να γίνονται σε 

συλλογικό επίπεδο και αυτή την στιγμή τον πρώτο λόγο τον έχει η ΠΟΦΕΕ ,δυστυχώς με τα αποτελέσματα που γνωρίζουμε.

Μα όταν η ΠΟΦΕΕ λέει (το είπε για τον σύλλογό μας) όσοι δεν είναι γραμμένοι στην ΠΟΦΕΕ δεν μπορούν να μιλάνε, αλλά όταν δημοσιεύσαμε το υπόμνημα μας στέλνανε μηνύματα ότι είμαστε από τα καλύτερα παιδιά και μπράβο μας κ.λ.π. ενώ είχαμε κάνει πολύ πιο πριν αίτηση για να γραφτούμε και μας αγνόησε. 

Και συ Κίμωνα λες ότι η ΠΟΦΕΕ είναι άχρηστη κατ' ουσίαν και να συμφωνήσω μαζί σου, αλλά , όπως η ίδια ισχυρίζεται , είναι αυτή και μόνο αυτή η εκπρόσωπός μας , τότε θα πρέπει  αυτή να είχε ήδη ξεκινήσει τις προσπάθειες για την τήρηση του χρονοδιαγράμματος των δηλώσεων, όπως ο νόμος ορίζει. Αυτή πρώτη και όχι , όπως κάθε φορά να περιμένει να ξεκινούν οι σύλλογοι και οι ενώσεις και μετά να έρχεται σαν σωτήρας και να μιλάει για συντονισμένες ενέργειες, ενώ έχει προσυμφωνήσει για την συναίνεση των αρμοδίων στην προκαθορισμένη ψευτοπαράταση.

Από την άλλη ο Κωστής σε άλλο ποστ ζητάει να στείλουν οι σύλλογοι την διαμαρτυρία τους στο ΥΠΟΙΚ για να πετύχουμε το αυτονόητο, την τήρηση του πενταμήνου. Και ο Σύλλογος του Κωστή, έχει αποδείξει ότι έχει τις δυνάμεις να αγωνισθεί και του παρασταθήκαμε, αλλά ως πότε θα είμαστε το χαλί πάνω στο οποίο θα πατάει η ΠΟΦΕΕ για να έλθει μετά να πει ότι μας εκπροσωπεί ;

Αφού λοιπόν η Ομοσπονδία μας: 1)  Απαιτεί να είμαστε ενταγμένοι σε αυτήν για να έχουμε το δικαίωμα να μιλάμε, 2) Θεωρεί ότι πρέπει να απευθυνόμαστε σε αυτήν , ακόμα και όταν στέλνουμε την διαμαρτυρία μας στο ΥΠΟΙΚ ή στον Γενικό, 3) Διακηρύσσει ότι αυτή και μόνο αυτή μας εκπροσωπεί, 4) Εκλέχθηκε το Δ.Σ. της από την πλειοψηφία των ενώσεων που είναι γραμμένοι, ΤΟΤΕ να μας ανακοινώσει σήμερα κι΄όλας, τι έχει κάνει για την τήρηση του πενταμήνου της υποβολής των δηλώσεων, αν έχει επισημάνει στους αρμόδιους ότι τα Λογιστήρια έχουν και άλλες υποχρεώσεις , πλην των δηλώσεων, από ενημέρωση και εκτύπωση βιβλίων, μέχρι ΦΠΑ, μισθοδοσίες, Ε9, ΚΕΠΥΟ, μέσα σε ελάχιστα έως μηδενικά περιθώρια χρόνου, και τι διαβήματα έκανε για την έγκαιρη ενημέρωση των συναδέλφων για την όποια "παράταση" έχει αποφασισθεί να δοθεί. Και όλα αυτά εδώ και τώρα, με Δελτίο Τύπου μέσα από τις εφημερίδες , από την TV, από το διαδίκτυο και όχι μόνο με μια ανακοίνωση του κ. Πατέλη στο forum. Και ας μη λένε ότι οι "απ' έξω" δεν πρέπει να μιλάνε, γιατί εμείς οι  "απ' έξω" είμαστε πιο πολλοί από τους «μέσα» και εμείς την πληρώνουμε και η απόδειξη είναι η ώρα που γράφω όλα τα παραπάνω, ενώ η διοίκησή μας σιωπά...

Μπορεί να γίνομαι κακός, αλλά κουράστηκα να περιμένω την δικαίωση, που ποτέ δεν θα έλθει.

Επειδή και εγώ κουράστηκα τα ίδια και τα ίδια, να μας δώσει η ΠΟΦΕΕ όλα τα χρήματα που διαθέσαμε στα δικαστήρια και δικηγόρους και μετά μιλάμε...

Στην απ΄έξω είναι κάποιοι γιατί κάποιοι άλλοι θέλουν να είναι εκεί!

Και να έχουν κάποιοι τα κότσια να λένε ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ :angry:

Υστ. Προσωπικά θεωρώ στημένα τα πάντα...

Επειδή και εγώ κουράστηκα τα ίδια και τα ίδια, να μας δώσει η ΠΟΦΕΕ όλα τα χρήματα που διαθέσαμε στα δικαστήρια και δικηγόρους και μετά μιλάμε...

Στην απ΄έξω είναι κάποιοι γιατί κάποιοι άλλοι θέλουν να είναι εκεί!

Και να έχουν κάποιοι τα κότσια να λένε ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ :angry:

Υστ. Προσωπικά θεωρώ στημένα τα πάντα...

πολλά είναι τα στημένα Ειρήνη μου, πάρα πολλά 

αλλά να ρωτήσω κάτι. Να σου δώσει η ΠΟΦΕΕ τα χρήματα που δόθηκαν σε δικηγόρους γιατί ?

είχατε καμιά αντιδικία με την ΠΟΦΕΕ ? 

από όσα ξέρω η αντιδικία υπήρξε με την ΕΦΕΕΑ και όχι με την ΠΟΦΕΕ

εκτός αν είναι στα πλαίσια της λογικής ας χώσουμε και μεις κάτι ακόμα στην ΠΟΦΕΕ , τόσα και τόσα της χώνουν όλοι (όχι άδικα) 

Γιάννη μου, δεν την αναφέρω τυχαία.

Ναι η αντιδικία ήταν με την ΕΦΕΕΑ αλλά η τότε ηγεσία της ΠΟΦΕΕ όχι μόνο δεν έκανε καμμία σύσταση στην ΕΦΕΕΑ να μην προχωρήσει δικαστικώς, αλλά αντιθέτως είχε πάρει θέση και μάλιστα είχε δώσει και επιστολή η οποία έχει κατατεθεί στο δικαστήριο.

ΕΙΡΉΝΗ 

και μένα αν ρώταγες θα έλεγα ότι είχες άδικο και η ΕΦΕΕΑ δίκιο 

θα μου ζήταγες και μενα τα έξοδα ?

καλό έιναι να βάζουμε τα πράγματα στις σωστές τους διαστάσεις 

η αντιδικία ήταν με την ΕΦΕΕΑ και η ΕΦΕΕΑ σας πήγε στα δικαστήρια 

Eιρήνη,εσύ τι θα έλεγες αν κάποιος που είναι γραμμένος στον συλλογό σας ,ίδρυε μια νέα

ένωση Σαλαμίνας και Αίγινας η ξέρω εγώ τι ακόμη,θάταν σωστό?Αυτά μας φάγανε οι καρέκλες

και φτάσαμε εδώ και μας έχουν του κλότσου και του μπάτσου ,πρίν ο Γιάννης ο εκ Πάρου ανέφερε

οτι οι απ έξω απο την ΠΟΦΕΕ είναι περισσότεροι,συγνώμη είναι μορφή κλάδου αυτή?συμπληρωματικά 

σου αναφέρω οτι εγώ δεν συμφωνώ τις με δικαστικές διαμάχες που γίνονται για αυτούς τους λόγους.

Ακόμη συμφωνώ με τον πατριώτη τον άλλο Γιάννη,άλλο η ΕΦΕΕΑ και  άλλο η ΠΟΦΕΕ.

Αυτή την στιγμή δεν περισσεύει κανένας,όλοι μαζί στους συλλόγους και όχι σε όποιον δεν αρέσει

ο σύλλογός του να φεύγει και να φτιάχνει άλλον και να δημιουργούμε προβλήματα μεταξύ μας και όλοι

οι σύλλογοι στην ΠΟΦΕΕ να κάνουν κριτική και έλεγχο απο μέσα ,που πάντα έχει μεγαλύτερη αξία,αν θέλουμε 

αποτελέσματα.

Αν πάμε μακρύτερα ένα μαγαζάκι της γειτονιάς, η ένα πολυκατάστημα θα ακούσει η εκάστοτε εξουσία?γιαυτό

λέω όλοι μαζί να μας αντιμετωπίζουν σαν πολυκατάστημα και πολυεθνική και όχι σαν μπακάλικο.

Eιρήνη,εσύ τι θα έλεγες αν κάποιος που είναι γραμμένος στον συλλογό σας ,ίδρυε μια νέα

ένωση Σαλαμίνας και Αίγινας η ξέρω εγώ τι ακόμη,θάταν σωστό?Αυτά μας φάγανε οι καρέκλες

και φτάσαμε εδώ και μας έχουν του κλότσου και του μπάτσου ,πρίν ο Γιάννης ο εκ Πάρου ανέφερε

οτι οι απ έξω απο την ΠΟΦΕΕ είναι περισσότεροι,συγνώμη είναι μορφή κλάδου αυτή?συμπληρωματικά 

σου αναφέρω οτι εγώ δεν συμφωνώ τις με δικαστικές διαμάχες που γίνονται για αυτούς τους λόγους.

Ακόμη συμφωνώ με τον πατριώτη τον άλλο Γιάννη,άλλο η ΕΦΕΕΑ και  άλλο η ΠΟΦΕΕ.

Αυτή την στιγμή δεν περισσεύει κανένας,όλοι μαζί στους συλλόγους και όχι σε όποιον δεν αρέσει

ο σύλλογός του να φεύγει και να φτιάχνει άλλον και να δημιουργούμε προβλήματα μεταξύ μας και όλοι

οι σύλλογοι στην ΠΟΦΕΕ να κάνουν κριτική και έλεγχο απο μέσα ,που πάντα έχει μεγαλύτερη αξία,αν θέλουμε 

αποτελέσματα.

Αν πάμε μακρύτερα ένα μαγαζάκι της γειτονιάς, η ένα πολυκατάστημα θα ακούσει η εκάστοτε εξουσία?γιαυτό

λέω όλοι μαζί να μας αντιμετωπίζουν σαν πολυκατάστημα και πολυεθνική και όχι σαν μπακάλικο.

1. Αυτά για τα μαγαζάκια ειπώθηκαν και στο δικαστήριο, και αν θυμάμαι ο δικαστής έδωσε την πρέπουσα απάντηση σε αυτήν που το κατέθεσε...

2. Το ποιοί ψάχνουν για καρέκλες έχει φανεί προ πολλού, τις προσφέρανε μάλιστα... Άλλοι πήραν, άλλοι αρνήθηκαν...

Ξαφνικά όλοι θυμήθηκαν ότι δεν περισσεύει κανένας, ο Γιάννης που έφαγε πόρτα μαζί με του υπόλοιπους του συνδιασμού του ΚΚΕ στις εκλογές της ΠΟΦΕΕ  ξάφνου έγινε πατριωτάκι, τα πεντάρια που μας βγήκαν αλλά δεν μας κάνουν πιά, και, και...

Έχω κουραστεί αφάνταστα με τις μισές... αλήθειες...

Οι σύλλογοι ούτε μαγαζάκια είναι ούτε πολυεθνικές ούτε πολυκαταστήματα για να κάνουμε τέτοιου είδους συγκρίσεις. Η ηγεσία είναι αυτή που φέρνει την κύρια ευθύνη για όλα όσα έχουν γίνει, και όχι τα πρωτοβάθμια όργανα όσα και να είναι αυτά. Ο ηγέτης είναι αυτός που συσπειρώνει, και θα πρέπει να αφουγκράζεται τη βάση και όχι να κωφεύει.

Γιάννη καλησπέρα ,

κριτική δεν κάνω απο την απ έξω , συμμετέχω σε σύλλογο ο οποίος μαζί με λίγους ακόμα συλλόγους κινήθηκε νομικά για το θέμα των δηλώσεων και για το θέμε του Ε9- περιουσιολογίου.

Εκανε δηλαδή αυτο που είχε ιερή υποχρέωση να κάνει η ομοσπονδία, αλλα αντ αυτού έκανε την ΠΑΠΙΑ .

Η τελευταία προσωπική προσπάθεια θα ολοκληρωθεί μέχρι την Παρασκευή , αφού περιμένω συγκεκριμένη πρόταση απο  δικηγόρο για αίτηση ακύρωση της ΠΟΛ 1154/26.6.2013 και κατάθεση ασφαλιστικών μέτρων στο ΣτΕ .

Αυτή έχω σκοπό να την προωθήσω στον σύλλογο και στους υπόλοιπους συλλόγους που είχαν υπογράψει την εξώδικη διαμαρτυρία .

Αν θέλεις να στην στείλω και σε εσένα για να ενημερώσεις τον σύλλογο σας,  ο οποίος είναι μέλος της ομοσπονδίας και αν  θέλει η ομοσπονδία να την υιοθετήσει , μπας και γλυτώσουμε και τα έξοδα και τις αμοιβές των δικηγόρων τα οποία είναι αρκετά .

Καλή νύχτα σε εσένα και την οικογένειά σου

Γιάννη καλησπέρα ,

κριτική δεν κάνω απο την απ έξω , συμμετέχω σε σύλλογο ο οποίος μαζί με λίγους ακόμα συλλόγους κινήθηκε νομικά για το θέμα των δηλώσεων και για το θέμε του Ε9- περιουσιολογίου.

Εκανε δηλαδή αυτο που είχε ιερή υποχρέωση να κάνει η ομοσπονδία, αλλα αντ αυτού έκανε την ΠΑΠΙΑ .

Η τελευταία προσωπική προσπάθεια θα ολοκληρωθεί μέχρι την Παρασκευή , αφού περιμένω συγκεκριμένη πρόταση απο  δικηγόρο για αίτηση ακύρωση της ΠΟΛ 1154/26.6.2013 και κατάθεση ασφαλιστικών μέτρων στο ΣτΕ .

Αυτή έχω σκοπό να την προωθήσω στον σύλλογο και στους υπόλοιπους συλλόγους που είχαν υπογράψει την εξώδικη διαμαρτυρία .

Αν θέλεις να στην στείλω και σε εσένα για να ενημερώσεις τον σύλλογο σας,  ο οποίος είναι μέλος της ομοσπονδίας και αν  θέλει η ομοσπονδία να την υιοθετήσει , μπας και γλυτώσουμε και τα έξοδα και τις αμοιβές των δικηγόρων τα οποία είναι αρκετά .

Στις 4 ιουλίου έγραφα...:

"Εγώ πρότεινα χθές ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ με αίτημα να μην θεωρηθεί ΤΙΠΟΤΑ εκπρόθεσμο, διότι δεν παίζει το κωλοσύστηματους.

Ας ορίσει ο δικαστής ΤΕΧΝΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΟ να βεβαιώσει την κατάσταση και μετά θα τους δείξω ....πόσα απίδια πιάνει ο σάκκος.....

Εδώ και τώρα, εγώ ξεκινάω με τον δικηγόρο μου....

Κ@λ@παιδα....."

και το επανέλαβα κανα δυό φορές ακόμα....

Φυσικά ξεκίνησα την διαδικασία - ενώ θα μπορούσε να είναι ομαδική....(Το Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΕΙ... ΠΆΕΙ ΠΕΡΊΠΑΤΟ...

Καλό σας βράδυ...

"Διαίρει και βασίλευε" , κατά Μπαμπινιώτη ερμηνεία: Να προκαλείς διχασμό στους αντιπάλους ή τους εξουσιαζόμενους, διότι έτσι τους διοικείς ευκολότερα, ασκείς χωρίς φόβο την εξουσία σου.

Φυσικά εννοέεί την κεντρική εξουσία...

Χωρίς σχόλια, αλλά με ένα Υ.Γ. για τον Γιάννη τον Καβοντόρο, που αναρωτιέται αν είναι μορφή κλάδου αυτή?

Γιάννη, δεν φταίμε εμείς οι εκτός ΠΟΦΕΕ για τα χάλια του κλάδου μας και ασφαλώς είμαστε πιο πολλοί και επιμένω. Αλλά πες μου σε παρακαλώ, αν σε μια μάχη ο στρατηγός χωθεί στο αμπρί και φωνάζει με την ντουντούκα ή με τους υφιστάμενους του "εμπρός στον αγώνα, Νίκη ή Θάνατος", και οι φουκαράδες σκοτώνονται, ενώ ο επικεφαλής παρατηρεί από μακριά, φταίει ο στρατός; Ακραία η σύγκριση με τον Πόλεμο, αλλά τι έχουμε εδώ; 

Στις 4 ιουλίου έγραφα...:

"Εγώ πρότεινα χθές ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ με αίτημα να μην θεωρηθεί ΤΙΠΟΤΑ εκπρόθεσμο, διότι δεν παίζει το κωλοσύστηματους.

Ας ορίσει ο δικαστής ΤΕΧΝΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΟ να βεβαιώσει την κατάσταση και μετά θα τους δείξω ....πόσα απίδια πιάνει ο σάκκος.....

Εδώ και τώρα, εγώ ξεκινάω με τον δικηγόρο μου....

Κ@λ@παιδα....."

και το επανέλαβα κανα δυό φορές ακόμα....

Φυσικά ξεκίνησα την διαδικασία - ενώ θα μπορούσε να είναι ομαδική....(Το Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΕΙ... ΠΆΕΙ ΠΕΡΊΠΑΤΟ...

Καλό σας βράδυ...

Προσωπικά να ζητήσω συγνώμη , αλλα δεν είχα προσέξει τις παραπάνω δημοσιεύσεις σας ,

ειλικρινά δεν είμαι απο αυτούς που έχουν μάθει να λειτουργούν σε προσωπικό επίπεδο για κανένα λόγο .

Η μόνη δημοσιευση που είχα δεί και που απάντησα ήταν η παρακάτω

Δεν είμαι νομικός και πιθανόν να σφάλω στις σκέψεις που διατυπώνω.

Όπως ακούστηκε η εξώδικη διαμαρτυρία, σαφώς πιέζει την διοίκηση  για την επανεξέταση του θέματος, αλλά σίγουρα δεν έχει καν την έννοια του κατεπείγοντος.

Απλά αν δεν ικανοποιηθούν τα αιτήματα, κάποια στιγμή θα κάνουμε χρήση της εξωδίκου και θα αρχίσουμε αγωγές και μηνύσεις, οι οποίες  θα διεκπεραιωθούν μετά από μερικά χρόνια, ενώ η ζημιά θα έχει ήδη γίνει.

Κάτι άλλο σίγουρα θα είναι πιο δραστικό και προ πάντως περισσότερο «άμεσο».

Η αίτηση λήψης ασφαλιστικών μέτρων, να δεσμευθεί το δημόσιο από τώρα, ότι καμία από τις δηλώσεις που θα υποβληθεί μέχρι την ημερομηνία λήξεως (όποια και αν είναι αυτή, ή όποια αποφασισθεί τέλος πάντων), ανεξαρτήτως ΑΦΜ, δεν θα χαρακτηρισθεί εκπρόθεσμη.

Δεν νομίζω ότι θέλει και πάρα πολύ δύσκολη αιτιολόγηση η αίτηση, με την κατάφορή παράβαση της ισονομίας που διαπράττεται με την απόφαση.

Δεν μπορεί δύο εργαζόμενοι στο δημόσιο, ή οπουδήποτε αλλού που  δεν έχουν λάβει εμπρόθεσμες βεβαιώσεις αποδοχών από τα ταμεία τους, και τα πάρουν σήμερα, και να έχουν ΑΦΜ σε 1 και 9 ας πούμε, ο ένας να είναι μαύρο πρόβατο κα ο άλλος λάδι?

Τι φαντάζεστε ότι θα αποφασίσει ο πρόεδρος?

Εμείς θέλουμε να χαρακτηριστεί παράνομη αυτή η απόφαση ΑΜΕΣΑ και να ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΕΙ από το δικαστήριο η εφαρμογή της.   

Δε ξέρω ας το  δούνε οι μεταξύ μας νομομαθείς…..

Δεν μιλάω φυσικά για το… συνδικαλιστικό όργανο, διότι δεν περιμένω να σκύψει πάνω στο θέμα με αυτήν δυσκαμψία (ακαμψία) που δείχνει.

1. Αυτά για τα μαγαζάκια ειπώθηκαν και στο δικαστήριο, και αν θυμάμαι ο δικαστής έδωσε την πρέπουσα απάντηση σε αυτήν που το κατέθεσε...

2. Το ποιοί ψάχνουν για καρέκλες έχει φανεί προ πολλού, τις προσφέρανε μάλιστα... Άλλοι πήραν, άλλοι αρνήθηκαν...

Ξαφνικά όλοι θυμήθηκαν ότι δεν περισσεύει κανένας, ο Γιάννης που έφαγε πόρτα μαζί με του υπόλοιπους του συνδιασμού του ΚΚΕ στις εκλογές της ΠΟΦΕΕ  ξάφνου έγινε πατριωτάκι, τα πεντάρια που μας βγήκαν αλλά δεν μας κάνουν πιά, και, και...

Έχω κουραστεί αφάνταστα με τις μισές... αλήθειες...

Οι σύλλογοι ούτε μαγαζάκια είναι ούτε πολυεθνικές ούτε πολυκαταστήματα για να κάνουμε τέτοιου είδους συγκρίσεις. Η ηγεσία είναι αυτή που φέρνει την κύρια ευθύνη για όλα όσα έχουν γίνει, και όχι τα πρωτοβάθμια όργανα όσα και να είναι αυτά. Ο ηγέτης είναι αυτός που συσπειρώνει, και θα πρέπει να αφουγκράζεται τη βάση και όχι να κωφεύει.

1.O Γιάννης έτσι και αλλιώς είναι πατριωτάκι μου,ΕΥΒΟΙΑ μεριά.

2,Οταν κάποιος κατεβαίνει με ένα συνδυασμό σε μια εκλογή,δεν είναι απαραίτητο να βγεί,ούτε αμα δεν βγεί πρέπει

να φύγει,δεν είναι δημοκρατικό.

3,Μιλάς για ηγεσία ,ποια ηγεσία,αφού δεν είσαι κοντά?Εαν ο ηγέτης δεν αφουγκράζεται τη βάση και κωφεύει ,η βάση του αλλάζει

τα φώτα ,αλλά απο μέσα και όχι απο την απ έξω κριτική,γιατί δεν δίνει καλή εντύπωση στους άλλους.

Χωρίς σχόλια, αλλά με ένα Υ.Γ. για τον Γιάννη τον Καβοντόρο, που αναρωτιέται αν είναι μορφή κλάδου αυτή?

Γιάννη, δεν φταίμε εμείς οι εκτός ΠΟΦΕΕ για τα χάλια του κλάδου μας και ασφαλώς είμαστε πιο πολλοί και επιμένω. Αλλά πες μου σε παρακαλώ, αν σε μια μάχη ο στρατηγός χωθεί στο αμπρί και φωνάζει με την ντουντούκα ή με τους υφιστάμενους του "εμπρός στον αγώνα, Νίκη ή Θάνατος", και οι φουκαράδες σκοτώνονται, ενώ ο επικεφαλής παρατηρεί από μακριά, φταίει ο στρατός; Ακραία η σύγκριση με τον Πόλεμο, αλλά τι έχουμε εδώ; 

Γιάννη καλησπέρα,εγώ ξέρω οτι φταίμε όλοι και οι εντός των τειχών και οι εκτός,αλλά αν είμαστε μαζεμένοι έχουμε 

μεγαλύτερη δύναμη,όπως επίσης αν ο στρατηγός χωθεί στο αμπρί ,την ώρα της μάχης ,όσοι πιο πολλοί είμαστε  τόσο

πιο πολλές πιθανότητες υπάρχουν να βρεθεί κάποιος να του πάρει το κεφάλι,

Γιάννη καλησπέρα ,

Κίμωνα,εγώ δεν αμφισβητώ την συλλογική δράση κανενός και μόνο που συμμετέχεις σε σύλλογο είναι 

υγιές,επίσης λέω οτι το σκορποχώρι δεν βοηθάει κανέναν, η μάλλον βοηθάει τους καρεκλάκιδες που βρίσκουν

τις πόρτες πάντα ανοικτές και πολλά άλλα.Επειδή και γώ είμαι πολλά χρόνια σε συλλόγους είδα πολλά 

και άκουσα περισσότερα και καταλήγω οτι κανένας δεν λέει την αλήθεια,απ όποια μεριά και αν βρίσκεται

όπως επίσης το ατομικό συμφέρον είναι πάντα υπεράνω του συλλογικού,εκτός απο μια εξαίρεση ,τον Στέφανο.

ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΩΜΙΚΟΣ ΕΛΕΓΕ""" ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ""""""

ΣΕ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΕΚΛΟΓΕΣ ΣΤΟ ΟΕΕ

ΤΟ ΝΟΥ ΜΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΝΟΥ ΜΑΣ!!!!!!!!!!!

Για μια ακόμα φορά και τελευταία , κάνω έκκληση αυτή την φορά, όχι στους συναδέλφους του Δ.Σ. της ΠΟΦΕΕ , αλλά στους συναδέλφους που ανήκουν σε ΔΣ συλλόγων ή ενώσεων προσκείμενων στην Ομοσπονδία. Δηλαδή αυτών που τους εξέλεξαν τους κυρίους αυτούς:

ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΗΘΑΡΓΟ ΣΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΠΕΣΕΙ ! 

Ζητώ σαν απλός λογιστής-φοροτεχνικός ενημέρωση ! Ζητώ να μάθω αν πάλεψαν για την τήρηση του χρονοδιαγράμματος, ποια Τρόϊκα αρνείται να δεχθεί παράταση; Ποια παράταση; Ποιος ζήτησε παράταση ; Τι έγινε στην συνάντηση "εκπροσώπων των φοροτεχνικών" (!) με τον Γενικό; Ποιοί ήταν αυτοί οι "εκπρόσωποί" μας και τι ζήτησαν από τον κ. Θεοχάρη; Ηταν η ΠΟΦΕΕ;

Ζητώ απαντήσεις, αν δεν μπορούν να δώσουν, ας κάνουν μια γενναία πράξη: ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ ΟΛΟ ΤΟ Δ.Σ. ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΠΡΩΪ και με ανακοίνωσή του στις εφημερίδες και στα τηλεοπτικά μέσα να καταγγείλει την μη τήρηση του νόμου από το ίδιο το υπουργείο, που ομολόγησε δημόσια ότι λόγω κακού προγραμματισμού "συμπίεσε" τον χρόνο υποβολής των δηλώσεων από 5 σε 3 μήνες !

Και τότε όλοι μας θα αναγνωρίσουμε την πράξη αυτή σαν υψίστη προσφορά της Ομοσπονδίας στον κλάδο μας.

Θα τολμήσουν όμως;;;

1.O Γιάννης έτσι και αλλιώς είναι πατριωτάκι μου,ΕΥΒΟΙΑ μεριά.

2,Οταν κάποιος κατεβαίνει με ένα συνδυασμό σε μια εκλογή,δεν είναι απαραίτητο να βγεί,ούτε αμα δεν βγεί πρέπει

να φύγει,δεν είναι δημοκρατικό.

3,Μιλάς για ηγεσία ,ποια ηγεσία,αφού δεν είσαι κοντά?Εαν ο ηγέτης δεν αφουγκράζεται τη βάση και κωφεύει ,η βάση του αλλάζει

τα φώτα ,αλλά απο μέσα και όχι απο την απ έξω κριτική,γιατί δεν δίνει καλή εντύπωση στους άλλους.

Γιάννη καλησπέρα,εγώ ξέρω οτι φταίμε όλοι και οι εντός των τειχών και οι εκτός,αλλά αν είμαστε μαζεμένοι έχουμε 

μεγαλύτερη δύναμη,όπως επίσης αν ο στρατηγός χωθεί στο αμπρί ,την ώρα της μάχης ,όσοι πιο πολλοί είμαστε  τόσο

πιο πολλές πιθανότητες υπάρχουν να βρεθεί κάποιος να του πάρει το κεφάλι,

Μάλλον έχεις κοντή η επιλεκτική μνήμη να την ονοματίσω Γιάννη. Το θέμα δεν είναι ότι δεν εκλέχτηκε ο ίδιος ο Γιάννης, το θέμα είναι ότι απαγορεύτηκε από το προεδρείο η συμμετοχή στις εκλογές ανεξάρτητου συνδυασμού, το ξέχασες και αυτό; Για ποιά δημοκρατία μιλάς; Την ευκαιρεία να αλλάξει η ηγεσία την είχατε, αλλά συμμορφωθήκατε με τα πεντάρια...

Και μην μου λες να μην μιλάω για την ηγεσία, επειδή δεν είμαι κοντά. Είδα και αυτούς που μιλήσανε και είναι κοντά και μέλη της ΠΟΦΕΕ πως τους αντιμετωπίσατε. Μήπως να σου θυμήσω τις αντιδράσεις και τα "δημοκρατικά" σχόλια μελών του προεδρείου όταν ανάγνωσα την επιστολή των Χανίων; Όσο για την κακή εντύπωση, άστο με αφήνει παντελλώς αδιάφορη το θέμα, εγώ δεν γλύφω φίλε μου ΚΑΝΕΝΑ. Και συμμαχίες με σκοπό τις εκλογές του Ο.Ε.Ε. δεν κάνουμε...

Για τα υπόλοιπα σου απάντησε ο Κίμωνας, δεν έχω να προσθέσω κάτι...

Μάλλον έχεις κοντή η επιλεκτική μνήμη να την ονοματίσω Γιάννη. Το θέμα δεν είναι ότι δεν εκλέχτηκε ο ίδιος ο Γιάννης, το θέμα είναι ότι απαγορεύτηκε από το προεδρείο η συμμετοχή στις εκλογές ανεξάρτητου συνδυασμού, το ξέχασες και αυτό; Για ποιά δημοκρατία μιλάς; Την ευκαιρεία να αλλάξει η ηγεσία την είχατε, αλλά συμμορφωθήκατε με τα πεντάρια...

Και μην μου λες να μην μιλάω για την ηγεσία, επειδή δεν είμαι κοντά. Είδα και αυτούς που μιλήσανε και είναι κοντά και μέλη της ΠΟΦΕΕ πως τους αντιμετωπίσατε. Μήπως να σου θυμήσω τις αντιδράσεις και τα "δημοκρατικά" σχόλια μελών του προεδρείου όταν ανάγνωσα την επιστολή των Χανίων; Όσο για την κακή εντύπωση, άστο με αφήνει παντελλώς αδιάφορη το θέμα, εγώ δεν γλύφω φίλε μου ΚΑΝΕΝΑ. Και συμμαχίες με σκοπό τις εκλογές του Ο.Ε.Ε. δεν κάνουμε...

Για τα υπόλοιπα σου απάντησε ο Κίμωνας, δεν έχω να προσθέσω κάτι...

Eιρήνη καλημέρα ,δεν έχω καθόλου επιλεκτική μνήμη,οπως επίσης δεν έπεται οτι συμφωνώ

με όλα όσα έγιναν κατά τα άλλα έχουμε διαφορετικές απόψεις ,κανένα πρόβλημα,καλό είναι 

να ακούγεται η διαφορετικότητα,παρά να μην ακούγεται τίποτα,το ίδιο λέω και στον Γιάννη

τον εκ Πάρου ορμώμενο.

Τώρα οσον αφορά το γλείψιμο δεν το πολυκταλαβαίνω,αν γινόσουν  πιο σαφής και το παντελώς 

αδιάφορη ,να δείς τους αρμοδίους όλος αυτός ο κατακερματισμός και η αδιαφορία,τι τους αφήνει,

πράγμα που το ζούμε καθημερινά.

Για μια ακόμα φορά και τελευταία , κάνω έκκληση αυτή την φορά, όχι στους συναδέλφους του Δ.Σ. της ΠΟΦΕΕ , αλλά στους συναδέλφους που ανήκουν σε ΔΣ συλλόγων ή ενώσεων προσκείμενων στην Ομοσπονδία. Δηλαδή αυτών που τους εξέλεξαν τους κυρίους αυτούς:

ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΗΘΑΡΓΟ ΣΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΠΕΣΕΙ ! 

Ζητώ σαν απλός λογιστής-φοροτεχνικός ενημέρωση ! Ζητώ να μάθω αν πάλεψαν για την τήρηση του χρονοδιαγράμματος, ποια Τρόϊκα αρνείται να δεχθεί παράταση; Ποια παράταση; Ποιος ζήτησε παράταση ; Τι έγινε στην συνάντηση "εκπροσώπων των φοροτεχνικών" (!) με τον Γενικό; Ποιοί ήταν αυτοί οι "εκπρόσωποί" μας και τι ζήτησαν από τον κ. Θεοχάρη; Ηταν η ΠΟΦΕΕ;

Ζητώ απαντήσεις, αν δεν μπορούν να δώσουν, ας κάνουν μια γενναία πράξη: ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ ΟΛΟ ΤΟ Δ.Σ. ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΠΡΩΪ και με ανακοίνωσή του στις εφημερίδες και στα τηλεοπτικά μέσα να καταγγείλει την μη τήρηση του νόμου από το ίδιο το υπουργείο, που ομολόγησε δημόσια ότι λόγω κακού προγραμματισμού "συμπίεσε" τον χρόνο υποβολής των δηλώσεων από 5 σε 3 μήνες !

Και τότε όλοι μας θα αναγνωρίσουμε την πράξη αυτή σαν υψίστη προσφορά της Ομοσπονδίας στον κλάδο μας.

Θα τολμήσουν όμως;;;

+ 1.000.000 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Eιρήνη καλημέρα ,δεν έχω καθόλου επιλεκτική μνήμη,οπως επίσης δεν έπεται οτι συμφωνώ

με όλα όσα έγιναν κατά τα άλλα έχουμε διαφορετικές απόψεις ,κανένα πρόβλημα,καλό είναι 

να ακούγεται η διαφορετικότητα,παρά να μην ακούγεται τίποτα,το ίδιο λέω και στον Γιάννη

τον εκ Πάρου ορμώμενο.

Τώρα οσον αφορά το γλείψιμο δεν το πολυκταλαβαίνω,αν γινόσουν  πιο σαφής και το παντελώς 

αδιάφορη ,να δείς τους αρμοδίους όλος αυτός ο κατακερματισμός και η αδιαφορία,τι τους αφήνει,

πράγμα που το ζούμε καθημερινά.

Καλημέρα Γιάννη

Δεν νομίζω ότι δήλωσα κάπου ότι αδιαφορώ να δώ τους αρμόδιους. Βέβαια δεν καταλαβαίνω σε ποιούς αρμόδιους αναφέρεσαι...

Με λίγα λόγια Γιάννη, η δική μου κάρτα δε αναφέρει τίποτα άλλο εκτός από την επαγγελματική μου ιδιότητα, και δεν αλλάζω ιδέες ανάλογα με το που φυσάει ο άνεμος κάθε φορά. Είμαι επαγγελματίας λογίστρια και όχι συνδικαλίστρια.

Και επειδή θέλεις να γίνω σαφής θα γίνω. Αυτοί που γλύφουν σήμερα το forum που μας φιλοξενεί, είναι οι ίδιοι που το κατηγορούσαν δημόσια και λοιδορούσαν κάποια μέλη του.