Jump to content
Sign in to follow this  
DAS

ΕΚΤΗ ΦΑΣΗ: Στην επιείκεια του κυρίου Θεοχάρη, θα απαντήσουμε με ομαδικές αγωγές κατα του Δημοσίου

Recommended Posts

Η πρώτη φάση (30/5): [Η επιστολή "Φτάνει πια" της ΕΦΕΕΑ]

http://www.taxheaven...showtopic=91500

Η δεύτερη Φάση (26/6): [Η αποχή του Τζαβέλλα]

http://www.taxheaven...topic=91899&hl=

Η τρίτη Φάση (28/6):[Από το έναν στους πολλούς: Η Αποχή ορισμένων Συλλόγων]

http://www.taxheaven...showtopic=91933

Η τέταρτη Φάση (10/7) [Από τους πολλούς σε όλους: Η αποχή της Ομοσπονδίας]

http://www.taxheaven...topic=92116&hl=

Η πέμπτη Φάση (24/7): ["Πως είναι η ζωή μέσα σε ένα κουτί] 

Και τώρα η Έκτη Φάση (30/7):  [Ψηλά το κεφάλι, ένδικα μέσα...]  

-------------------------------------------->>>>

Το συγκεκριμένο θέμα έχει ώς σκοπό την συγκέντρωση περιπτώσεων , με τυχόν επιβολή παράνομων προστίμων για  εκπρόθεσμη υποβολή φορολογικών δηλώσεων , αφού ώς γνωστό βάση Νόμου οι δηλώσεις θα έπρεπε να υποβάλλονται εμπρόθεσμα  έως και 25 Οκτωβρίου 2013.

Το ίδιο θα ισχύσει και σε περιπτώσεις μη αναγνώρισης του κωδικου 049 καθώς και άλλων εκπτώσεων κλπ

Αν υπάρξουν τετοιες περιπτώσεις μπορουμε να τις συγκεντρώσουμε και να κινηθούμε μαζικά .

Προσωπικά δεν έχω καποιο πρόβλημα ακόμα , αλλα δεν ξέρουμε πώς θα λειτουργήσει το έκτρωμα και η τρόϊκα .

Χαιρετισμούς σε όλους

καλή δύναμη και κουράγιο .

Ψηλά το κεφάλι .

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/14657

Ο γενικός γραμματέας Δημοσίων Εσόδων επανέλαβε ότι δεν θα δοθεί παράταση

Επιεική στάση θα κρατήσει το υπουργείο Οικονομικών απέναντι στους φορολογούμενους που κατέθεσαν εκπρόθεσμα τις δηλώσεις τους, σύμφωνα με όσα δήλωσς ο γενικός γραμματέας Δημοσίων Εσόδων Χ. Θεοχάρης.

Μιλώντας στο ραδιόφωνο του ΣΚΑΪ.ο κ. Θεοχάρης ξεκαθάρισε ότι δεν θα δοθεί άλλη παράταση για την υποβολή των δηλώσεων.

Είπε ότι θα υπάρξει επιείκεια με όσους κατέθεσαν εκπρόθεσμα τις δηλώσεις τους με ΑΦΜ που έληγε σε 1 και 2, λέγοντας ότι σε αυτές και μόνο τις περιπτώσεις θα γίνει προσπάθεια να αποφευχθούν τα πρόστιμα.

Για τους υπόλοιπους φορολογούμενους και πιο συγκεκριμένα για εκείνους που ο ΑΦΜ λήγει σε 3 και 4, κλπ, είπε πως δεν χρειάζεται να δοθεί παράταση, καθώς το σύστημα δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα.

Ο κ. Θεοχάρης τόνισε πως τη Δευτέρα σημειώθηκε ρεκόρ κατάθεσης φορολογικών δηλώσεων, καθώς ξεπέρασαν τις 197.000 οι υποβολές, ενώ οι συνολικές υποβολές έχουν ξεπεράσει τα 3,6 εκατομμύρια.

"Είπε ότι θα υπάρξει επιείκεια με όσους κατέθεσαν εκπρόθεσμα τις δηλώσεις τους με ΑΦΜ που έληγε σε 1 και 2, λέγοντας ότι σε αυτές και μόνο τις περιπτώσεις θα γίνει προσπάθεια να αποφευχθούν τα πρόστιμα." Τι να σου πει κανενας? Ρε πανε καλα εκει αυτοι?

Ολοι μαζι να κανουμε οτι χρειαζεται.....

Είπε μια βλακεία προκειμένου να διορθώσει μια αδικία την οποία αδικία προκάλεσε ο ίδιος , με αποτέλεσμα να αδικήσει τους υπόλοιπους λήγοντες (3,4 ....). Κοινώς με μια τέτοια ενέργεια περιέπλεξε τα πράγματα περισσότερο  . Καλά θα κάνει ο κύριος γενικός να μιλάει λιγότερο .

Το χειρότερο απο όλα είναι ο αποσυντονισμός και η σύγχυση που προκαλούν όλες αυτές οι τηλε ή ραδιο - δηλώσεις απο ανευθυνουπεύθυνους ίσα ίσα για να προσθέτουν τηλεθέαση και ακροαματικότητα και να εξυπηρετούν προσωπικά συμφέροντα προβολής.

Η αγωγή πρέπει να γίνει 

Όλοι μαζί δυνατοί . Δεν παρανομούμε ζητάμε το αυτονόητο να εφαρμοστεί ο νόμος!

Καλή δύναμη καλή συν'εχεια σε όλους

Μέσα.

Η αγωγή πρέπει να γίνει ανεξαρτήτως του αν θα επιβληθούν πρόστιμα... ο νόμος δεν εφαρμόζεται, με αποτέλεσμα την ταλιπωρία όλων μας και με πειπτώσεις τόσο στην σωματική όσο και στη ψυχική μας υγεία... δεν είναι δυνατόν να το αφήσουμε έτσι αυτό... πρέπει να κινηθούμε νομικά

Η αγωγή πρέπει να γίνει ανεξαρτήτως του αν θα επιβληθούν πρόστιμα... ο νόμος δεν εφαρμόζεται, με αποτέλεσμα την ταλιπωρία όλων μας και με πειπτώσεις τόσο στην σωματική όσο και στη ψυχική μας υγεία... δεν είναι δυνατόν να το αφήσουμε έτσι αυτό... πρέπει να κινηθούμε νομικά

+ 1

Παιδια κανενα απολύτως πρόβλημα ,

εγω είμαι μέσα και όχι απλά μέσα ,

είμαι πολύ μέσα για αγωγή ανεξάρτητα απο πρόστιμα κλπ .

Να κατατεθεί η αγωγή και να διεκδικήσουμε την Νομιμη προθεσμία υποβολής δηλώσεων

Μέσα. Πιο πολύ μέσα δεν γίνεται.

Και για όσους δεν είναι μέσα να ξέρουν ότι, αν δεν κινηθούμε τώρα, του χρόνου θα μας επιβραβεύσουν με ακόμη πιο στενά περιθώρια. Σαν το Χότζα με το γάιδαρο ένα πράγμα.

Μέσα και εγώ είμαι η ασφάλεια αστικής ευθύνης που έχω καλύπτει τα δικαστικά έξοδα για την αγωγή.

Επίσης θα ήθελα να πω σε όσους δεν έχουν ασφάλειες να πάνε να κάνουν και να δώσουν προσοχή στο ποσό απαλλαγής

Θα πληρώσουν κάτι παραπάνω αλλά θα έχουν το κεφάλι τους ήσυχο

Άσε που αν λέμε κάνει καμία στραβή και βάλει πρόστιμα ο χαρουλης θα τα πληρώσουν οι ασφαλιστικές οπότε είναι αυτό ένας ανασταλτικός παράγοντας.

μεσα με χιλια και  εχουμε αργησει κι ολας,ας αναλαβει καποιος με γνωστο του δικηγορο (ισως θα ηταν καλο καποιον που θα ηθελε να γινει ντορος πχ Καπερναρος)και να καλυψουμε τα εξοδα οσοι συμφωνουμε,τα στοιχεια μας υπαρχουν και εδω αλλα μπορουν να συγκεντρωθουν και σε καποιο email οποιου το ξεκινησει.

ειναι τραγικη η ολη κατασταση που βιωνουμε τον τελευταιο καιρο. πρεπει να γινει κατι αμεσα. δεν μπορει ο καθε θεοχαρης να βγαζει ανακοινωσεις κ να λεει οτι μπουρδα του ερχεται. εχουμε κ μια οικογενια που δεν μας βλεπει καθολου. εχουν υποβληθει μεσα σε 2μηνες 3,5εκ δηλωσεις κ τι, περιμενει μεσα στον αυγουστο να υποβληθουν περιπου αλλα 3εκ? παει καλα?

Μέσα (ο τουίτυ) , έξω φρενών εμείς !  

+ 1

Η αγωγη επρεπε να ειχε ηδη κατατεθει 1-2 μηνες μετα την καθυστερηση ανοιγματος του ταξις απο ολους ανεξαιρετως τους συνδικαλιστικους φορεις των λογιστων.

Τωρα πολυ φοβαμαι οτι ειναι ηδη αργα!

Παρολα αυτα απο το ολοτελα καλη και η Παναγιωταινα!

Μέσα και εγώ.

ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΤΑΠΑΤΟΥΝ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΜΕΧΡΙ 25/10/2013 ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΟΣΤΙΜΑ.....ΝΑ ΠΑΕΙ Ο ΘΕΟΧΑΡΗΣ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ~!!!!!!!!!!!!!!!!!!111111

Αντιγράφω απο πρότασή μου που είχα καταθέσει εδώ την 03/07 αλλα δεν ακολουθήσατε....

"Εγώ πρότεινα χθές ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ με αίτημα να μην θεωρηθεί ΤΙΠΟΤΑ εκπρόθεσμο, διότι δεν παίζει το κωλοσύστηματους.

Ας ορίσει ο δικαστής ΤΕΧΝΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΟ να βεβαιώσει την κατάσταση και μετά θα τους δείξω ....πόσα απίδια πιάνει ο σάκκος.....

Εδώ και τώρα, εγώ ξεκινάω με τον δικηγόρο μου...."

...οπότε όχι μόνον μεσα..... αλλά και ότι άλλο χρειαστεί....

Παιδια κανενα απολύτως πρόβλημα ,

εγω είμαι μέσα και όχι απλά μέσα ,

είμαι πολύ μέσα για αγωγή ανεξάρτητα απο πρόστιμα κλπ .

Να κατατεθεί η αγωγή και να διεκδικήσουμε την Νομιμη προθεσμία υποβολής δηλώσεων

Μαζί σου Κίμωνα...

Αρκεί την αγωγή να μην την στείλουμε στον άλλο τον σαπιοκοιλιά, που 12+ μήνες μετά, δεν απάντησε στην προηγούμενη επιστολή που είχαμε προσύπογράψει δεκάδες συναδέλφων.

Τι διάολο, τόσα τραπέζια με φίλους κάνουμε ρεφενε.... Μια αγωγή ρεφενέ, δεν μπορούμε να κάνουμε;;

Ότι χρειαστεί πάντως, από άποψη κόστους ή άλλης υποστήριξης, είμαι στην διάθεση σας...

Και μην ξεχνάμε: 20 Αυγούστου ξεκινά κυνηγετική περίοδος...

Ο Θεοχάρης από την μια μερία... το Στουρνάρι από την άλλη...