Προς το περιεχόμενο

ΕΚΤΗ ΦΑΣΗ: Στην επιείκεια του κυρίου Θεοχάρη, θα απαντήσουμε με ομαδικές αγωγές κατα του Δημοσίου


DAS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ava01.gif ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ | Αυγούστου 2, 2013 11:55 π.μ. | Reply
Και επειδή με πήρε τηλέφωνο και ο Πρόεδρος της ΠΟΦΕΕ επιβεβαίωσε ότι το θέμα δεν πήγε σε ψηφοφορία αλλά πρότεινε να πάει το εξώδικο σε όλους τους συλλόγους και όποιος υπογράψει. Απλά διευκρίνισε ότι αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ήθελε να ψηφιστεί αλλά πρότεινε αυτό για απλοποίηση της διαδικασίας. Σε αυτό θα συμφωνήσω και εγώ και μάλιστα θα πω ότι συμφώνησα και εγώ. Άσχετα μετά ότι καθυστέρησαν να τα στείλουν. 

Το πρόβλημά μου είναι για αυτούς που λένε ότι μεταξύ εξώδικου και ψηφίσματος ψηφίστηκε το ψήφισμα (όπως λέει ο Γιώργος πιο κάτω ) και ότι η επιστολή της ΠΟΦΕΕ μετά μιλάει ότι "η Ολομέλεια δεν υιοθέτησε το εξώδικο προς ενέργεια". Αυτό δεν αποφασίσθηκε ποτέ. Και όταν ο άλλος διαβάζει ότι το εξώδικο δεν υιοθετήθηκε από την ολομέλεια άρα από όλους τους συλλόγους, αυτό σαμποτάρει την προσπάθεια ανάληψης του εξωδίκου ή οποιαδήποτε άλλου ένδικου μέσου. 
Εμένα το πρόβλημά μου είναι ενώ η αλήθεια είναι ότι η Ολομέλεια δεν έκανε ψηφοφορία για να υιοθετήσει το εξώδικο ή όχι οπως γράφει η επιστολή της ΠΟΦΕΕ.
ava01.gif ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ | Αυγούστου 2, 2013 11:33 π.μ. | Reply
Προς τις 
Ενώσεις – Μέλη της Π.Ο.Φ.Ε.Ε.
Κοινοποίηση:
Πρόεδροι των Ενώσεων Μελών της Π.Ο.Φ.Ε.Ε.
Πέμπτη , 25 Ιουλίου 2013
Αρ. Πρωτ. Εξερχομένου: 080

Θέμα: Υλοποίηση αποφάσεων 15ης Έκτακτης Ολομέλειας των Προέδρων της Ομοσπονδίας. 

Αξιότιμοι Συνάδελφοι, 

Στην 15η Έκτακτη Ολομέλεια των Προέδρων της Ομοσπονδίας που πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα στις 18/7/2013 , αποφασίστηκε , ψηφίστηκε και στην συνέχεια παραδόθηκε προς το Υπουργείο Οικονομικών και τους λοιπούς αποδέκτες «Ανοικτή Επιστολή-Ψήφισμα». 
Στην Ολομέλεια από τον Σύλλογο Αδειούχων Λογιστών Φοροτεχνικών Ν. Χανίων, παρουσιάστηκε επίσης μία «Εξώδικη Διαμαρτυρία -Δήλωση-Πρόσκληση» προς το Υπουργείο Οικονομικών, την οποία το Δ.Σ. της Π.Ο.Φ.Ε.Ε. δεσμεύτηκε να το αποστείλει στις Ενώσεις – Μέλη της για να λάβουν γνώση, έστω και αν δεν υιοθετήθηκε από την Ολομέλεια προς ενέργεια. 
Συνημμένα σας αποστέλλουμε το ψήφισμα της Ολομέλειας αλλά και το σχέδιο της εξώδικης διαμαρτυρίας.

Με εκτίμηση
για το Δ.Σ.
Ο Πρόεδρος Ο Γενικός Γραμματέας

Πανίδης Ι. Αβραάμ Καμπάνης Βασίλειος

Π.Ο.Φ.Ε.Ε.-Ανοικτή Επιστολή Ψήφισμα-18,07,2013

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΧΑΝΙΩΝ –Εξώδικη Διαμαρτυρία-18,07,2013
ava01.gif ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ | Αυγούστου 2, 2013 11:23 π.μ. | Reply
Αυτή ήταν η επιστολή. Το γράφει στην 4η γραμμή πριν το τέλος.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 139
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κωστή Ε.Φ.Ε.Ε. Α-Π...

Διόρθωσε το, μην έχουμε διαμαρτυρίες... B)

 

Ούφ.. Πρόλαβα..  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ava01.gif ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ | Αυγούστου 2, 2013 11:55 π.μ. | Reply
Και επειδή με πήρε τηλέφωνο και ο Πρόεδρος της ΠΟΦΕΕ επιβεβαίωσε ότι το θέμα δεν πήγε σε ψηφοφορία αλλά πρότεινε να πάει το εξώδικο σε όλους τους συλλόγους και όποιος υπογράψει. Απλά διευκρίνισε ότι αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ήθελε να ψηφιστεί αλλά πρότεινε αυτό για απλοποίηση της διαδικασίας. Σε αυτό θα συμφωνήσω και εγώ και μάλιστα θα πω ότι συμφώνησα και εγώ. Άσχετα μετά ότι καθυστέρησαν να τα στείλουν. 

Το πρόβλημά μου είναι για αυτούς που λένε ότι μεταξύ εξώδικου και ψηφίσματος ψηφίστηκε το ψήφισμα (όπως λέει ο Γιώργος πιο κάτω ) και ότι η επιστολή της ΠΟΦΕΕ μετά μιλάει ότι "η Ολομέλεια δεν υιοθέτησε το εξώδικο προς ενέργεια". Αυτό δεν αποφασίσθηκε ποτέ. Και όταν ο άλλος διαβάζει ότι το εξώδικο δεν υιοθετήθηκε από την ολομέλεια άρα από όλους τους συλλόγους, αυτό σαμποτάρει την προσπάθεια ανάληψης του εξωδίκου ή οποιαδήποτε άλλου ένδικου μέσου. 

Εμένα το πρόβλημά μου είναι ενώ η αλήθεια είναι ότι η Ολομέλεια δεν έκανε ψηφοφορία για να υιοθετήσει το εξώδικο ή όχι οπως γράφει η επιστολή της ΠΟΦΕΕ.

ava01.gif ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ | Αυγούστου 2, 2013 11:33 π.μ. | Reply
Προς τις 

Ενώσεις – Μέλη της Π.Ο.Φ.Ε.Ε.

Κοινοποίηση:

Πρόεδροι των Ενώσεων Μελών της Π.Ο.Φ.Ε.Ε.

Πέμπτη , 25 Ιουλίου 2013

Αρ. Πρωτ. Εξερχομένου: 080

Θέμα: Υλοποίηση αποφάσεων 15ης Έκτακτης Ολομέλειας των Προέδρων της Ομοσπονδίας. 

Αξιότιμοι Συνάδελφοι, 

Στην 15η Έκτακτη Ολομέλεια των Προέδρων της Ομοσπονδίας που πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα στις 18/7/2013 , αποφασίστηκε , ψηφίστηκε και στην συνέχεια παραδόθηκε προς το Υπουργείο Οικονομικών και τους λοιπούς αποδέκτες «Ανοικτή Επιστολή-Ψήφισμα». 

Στην Ολομέλεια από τον Σύλλογο Αδειούχων Λογιστών Φοροτεχνικών Ν. Χανίων, παρουσιάστηκε επίσης μία «Εξώδικη Διαμαρτυρία -Δήλωση-Πρόσκληση» προς το Υπουργείο Οικονομικών, την οποία το Δ.Σ. της Π.Ο.Φ.Ε.Ε. δεσμεύτηκε να το αποστείλει στις Ενώσεις – Μέλη της για να λάβουν γνώση, έστω και αν δεν υιοθετήθηκε από την Ολομέλεια προς ενέργεια. 

Συνημμένα σας αποστέλλουμε το ψήφισμα της Ολομέλειας αλλά και το σχέδιο της εξώδικης διαμαρτυρίας.

Με εκτίμηση

για το Δ.Σ.

Ο Πρόεδρος Ο Γενικός Γραμματέας

Πανίδης Ι. Αβραάμ Καμπάνης Βασίλειος

Π.Ο.Φ.Ε.Ε.-Ανοικτή Επιστολή Ψήφισμα-18,07,2013

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΧΑΝΙΩΝ –Εξώδικη Διαμαρτυρία-18,07,2013

ava01.gif ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ | Αυγούστου 2, 2013 11:23 π.μ. | Reply
Αυτή ήταν η επιστολή. Το γράφει στην 4η γραμμή πριν το τέλος.

 

 

δηλαδή δεν ενδιέφερε η υιοθέτηση του εξώδικου από την ολομέλεια των προέδρων, αλλά απλά η αποστολή στους συλλόγους ? (!!!!!!!!)

 

έτσι είναι ή κάτι δεν καταλαβαίνω ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη,

όταν η Διοίκηση είπε:  "δεν χρειάζεται το θέμα να πάει σε ψηφοφορία αφού εμείς θα το στείλουμε έτσι κι αλλιώς  σε όλους τους συλλόγους για υπογραφή" συμφώνησα, διότι το Δ/Σ ήταν κάθετα αντίθετο με το εξώδικο (δηλώθηκε πιο πριν) και μου ήταν αρκετό ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΔΕΚΤΟΥΝ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ οι ίδιοι οι σύλλογοι. Μου ήταν αρκετό να το υπέγραφαν ΟΣΟΙ ΤΟ ΗΘΕΛΑΝ, διαβάζοντας το πρώτα με προσοχή και με συμβουλή δικηγόρου. Άλλο θέμα που δεν στάλθηκε άμεσα και μας την έφεραν εκεί. Δεν πίστευα ότι θα καθυστερήσουν. Ενα κλίκ χρειαζόταν και ήταν στο έτοιμο αρχείο στο μειλ τους και έκαναν τελικά 6 ημέρες..... Την 5 ημέρα το είχαμε στείλει αφού βλέπαμε να μην έχει καν σταλεί η επιστολή της ΠΟΦΕΕ.... Και από διαμαρτυρία μας ίσως στάλθηκε τελικά. (Δεν είμαι σίγουρος για αυτό, πάντως μετά την διαμαρτυρία εστάλλει)

 

Επίσης μας ήταν αδύνατο να τελειώσουμε πιο νωρίς το εξώδικο ώστε να μπορούν να το έχουν μελετήσει οι προέδροι. Ολοκληρώθηκε η σύνταξη του την προηγούμενη ημέρα το απόγευμα και ξημερώματα πρωί ταξίδευαν οι προέδροι για την ολομέλεια.

 

Και για να το ξεκαθαρίσω.

Δεν έιπα ποτέ ότι θα το ψήφιζαν οι πρόεδροι. Δεν ήταν θετικό το κλίμα για το εξώδικο. Αυτό είναι αλήθεια.

Εδώ βρε Γιάννη προηγήθηκε η πρότασή μας για συνέχιση της αποχής και πήραμε 2 ψήφους....

 

Για αυτά που ανέφερα. Ότι έγινε ψηφοφορία μεταξύ εξώδικου και ψηφίσματος  καθώς και αυτά που γράφει η επιστολή της ΠΟΦΕΕ περί "μη υιοθέτησης" είναι όλα ψέματα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα αν με ρωτούσες εκ των υστέρων αν αποφάσισα σωστά για το εξώδικο...

 

Είχα την περίπτωση "Να αποσταλεί από την ΠΟΦΕΕ σε όλους τους Συλλόγους και όποιος συμφωνεί ας το υπογράψει" 

και την περίπτωση: "Να πάει σε ψηφοφορία από τους προέδρους"

 

η αλήθεια είναι ότι αυτόματα εκείνη την στιγμή - και με δεδομένο το αρνητικό κλίμα για αντίσταση που είχε δημιουργηθεί - λίγη ώρα πιο πριν -  με την πρότασή μας για συνέχιση της αποχής που πήρε .. 3 ψήφους - επέλεξα το δεύτερο για να μαζευτούν όσοι θέλουν. Η πρώτη επιλογή - εκείνη την στιγμή - ίσως απέκλειε εντελώς το εξώδικο...

 

Δεν ξέρω αν έπραξα σωστά...

 

Είναι δύσκολες στιγμές για τις οποίες κρινόμαστε μετά χωρίς να ξέρεις εκείνη τη στιγμή τι ακριβώς πρέπει να κάνεις.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παρατήρησή σου είναι σωστή γιατί πραγματικά με βασάνισε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή η ολομέλεια της ΠΟΦΕΕ ήθελε να υιοθετήσει το εξώδικο ,

αλλα για λόγους απλοποίησης της διαδικασίας δεν το έκανε

και ΠΡΟΤΕΙΝΕ να πάει το εξώδικο σε όλους τους συλλόγους

και ΟΠΟΙΟΣ υπογράψει το υπόγραψε.

 

Αυτό θα πεί απλοποίηση κατα την ΠΟΦΕΕ

 

Καλό θα ήταν να σταματήσουμε να δουλευόμαστε μεταξύ μας .

 

Πολύ απλά η ΠΟΦΕΕ για μια ακόμα φορά χέστηκε πάνω της

δεν ήθελε να φανεί ότι κινείται νομικά κατά του υπουργείο

και έριξε το μπαλάκι στα μέλη της .

 

Τόσο απλά είναι τα πράγματα και όποιος θέλει τα βλέπει

όποιος θέλει κλείνει τα μάτια .

 

Για πείτε μου ποιές είναι οι επίσημες αντιδράσεις της ΠΟΦΕΕ απο εκείνη την ημέρα και μετά ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή η ολομέλεια της ΠΟΦΕΕ ήθελε να υιοθετήσει το εξώδικο ,

αλλα για λόγους απλοποίησης της διαδικασίας δεν το έκανε

και ΠΡΟΤΕΙΝΕ να πάει το εξώδικο σε όλους τους συλλόγους

και ΟΠΟΙΟΣ υπογράψει το υπόγραψε.

 

Αυτό θα πεί απλοποίηση κατα την ΠΟΦΕΕ

 

Καλό θα ήταν να σταματήσουμε να δουλευόμαστε μεταξύ μας .

 

Πολύ απλά η ΠΟΦΕΕ για μια ακόμα φορά χέστηκε πάνω της

δεν ήθελε να φανεί ότι κινείται νομικά κατά του υπουργείο

και έριξε το μπαλάκι στα μέλη της .

 

Τόσο απλά είναι τα πράγματα και όποιος θέλει τα βλέπει

όποιος θέλει κλείνει τα μάτια .

 

Για πείτε μου ποιές είναι οι επίσημες αντιδράσεις της ΠΟΦΕΕ απο εκείνη την ημέρα και μετά ????

 

 

Κίμωνα δεν ξέρω αν την ερώτηση την κάνεις σε μένα

Υποθέτω πως ναι μιας και δεν υπήρξε κάποια άλλη τοποθέτηση

Λοιπόν φίλε να το ξεκαθαρίσω

Ήμουν και είμαι κόντρα στο ΔΣ που διοικεί την ΠΟΦΕΕ

Απλά και ξεκάθαρα , χωρίς μα , μου ή άλλα παιχνίδια

Μην ρωτάς εμένα λοιπόν τι άλλο έκανε η ΠΟΦΕΕ, δεν θα απολογηθώ για λογαριασμό της, ψάξε αλλού για απολογητές.

Και κάτι ακόμα, τόχω ξαναγράψει , ήμουν ένας από τους ολίγους που στην συνέλευση για τις εκλογές είπα ξεκάθαρα ότι η ηγεσία αυτή πρέπει να φύγει. Πρόσεξε, όχι να αλλάξει πορεία, όχι να κάνει και αυτό και εκείνο, αλλά να φύγει. Να φύγει διότι πέρα από άλλα, μονίμως επέλεγε τον δρόμο της συνδιαλλαγής κάτω από το τραπέζι.

Οπότε τις  απορίες σου μην τις απευθύνεις σε μένα.

 

Πέρα από κει και γιατί έχω πάψει να είμαι αθώος και γιατί παιχνίδια παίζονται πολλά, εξέφρασα την ερώτηση – απορία γιατί η πρόταση για το εξώδικο δεν μπήκε σε ψηφοφορία (την τακτική της ηγεσίας της ΠΟΦΕΕ ήταν εύκολο να την προβλέψεις).

Ειλικρινά δεν καλύφθηκα από την απάντηση.

Το ότι η μια πρόταση (για την αποχή) πήρε 2 ή 3 ψήφους δεν μου λέει τίποτα. ¨

Άλλωστε από την μια υπήρχε η θέληση της συμφωνίας των συλλόγων (δεδομένης της θέσης της ηγεσίας της ΠΟΦΕΕ) αλλά από την άλλη, εκεί που είναι πρόεδροι αλλά και αντιπρόσωποι συλλόγων δεν βάζουμε το θέμα.

 

Και κάτι για το τέλος

Προσωπική μου άποψη είναι ότι επικεντρωνόμαστε στο δέντρο και όχι στο δάσος.

Ή όπως (περίπου) λέει ο Γιάννης (ype) , πολεμάμε το αποτέλεσμα και όχι την αιτία.

 

ΥΓ, σχετικό

το θέμα που ανέβασε ο συνάδελφος Ολύμπιος και αφορά το επάγγελμα αυτό καθ εαυτό δεν είδα να το αγγίζει κανείς, μάλλον (για να υιοθετήσω,  σαν δικηγόρος του διαβόλου, λίγο την άποψη του Πατέλη) δεν είναι πιασάρικο.

Να είσαι σίγουρος ότι όταν θα γίνει θα είναι αργά  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.......................

 

ΥΓ, σχετικό

το θέμα που ανέβασε ο συνάδελφος Ολύμπιος και αφορά το επάγγελμα αυτό καθ εαυτό δεν είδα να το αγγίζει κανείς, μάλλον (για να υιοθετήσω,  σαν δικηγόρος του διαβόλου, λίγο την άποψη του Πατέλη) δεν είναι πιασάρικο.

Να είσαι σίγουρος ότι όταν θα γίνει θα είναι αργά  

 

Καλησπέρα Γιάννη μου ...... Να υποθέσω ότι αν φάμε 2-3(μη σου πω 20-30-40) προστίματα από τις δηλώσεις θα αντέξουμε(οικονομικά) για να μπορέσουμε να έχουμε επάγγελμα ????

Δεν γνωρίζω ποίο θέμα ανέβασα ο Ολύμπιος (υποθέτω αυτό με το τρίτο πρόσωπο) αλλά δεν είδα και καμία συντονισμένη αντίδραση και πχ για τη φορολογία του 26% κλπ κλπ γιατί Γιάννη μου χωρίς πελάτες δεν χρειάζεται να κάνουμε καμία ενέργεια ...

 

Είναι αυτό που λες .... Αλλαγή ηγεσίας , βέβαια ο κ.Πατέλης ορθά λέει ότι έγιναν εκολογές αυτή η συμμετοχή και οι λοιπές δικαιολογίες που ΒΟΛΕΥΟΥΝ .... Τώρα αν είμαστε 10-20-100 άτομα που γράφουμε αυτό πάλι είναι μια υποκειμενική γνώμη του κ.Πατέλη .....

 

Αντικειμενικά ομως ΟΛΟΙ οι συνάδελφοι βράζουν με τις κινήσεις της ΠΟΦΕΕ ....

 

Αλήθαι τι γίνεται με τις δηλώσεις τελικά ? Η ΠΟΦΕΕ τι θα πράξει αν μια δήλωση ενός συναδέλφου βγει εκπρόθεση ? Αυτό το ερώτημα έχει απαντηθεί από τον κ.ΠΑτέλη και την ηγεσία της ΠΟΦΕΕ .

 

Αυτό είναι το δικό μου το ερώτημα και παρακαλώ πάρα πολύ να το μεταβιβάστε προς τους φίλους της ΠΟΦΕΕ και αν είναι δυνατό να σας δώσουν και απάντηση .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κίμωνα δεν ξέρω αν την ερώτηση την κάνεις σε μένα

Υποθέτω πως ναι μιας και δεν υπήρξε κάποια άλλη τοποθέτηση

Λοιπόν φίλε να το ξεκαθαρίσω

Ήμουν και είμαι κόντρα στο ΔΣ που διοικεί την ΠΟΦΕΕ

Απλά και ξεκάθαρα , χωρίς μα , μου ή άλλα παιχνίδια

Μην ρωτάς εμένα λοιπόν τι άλλο έκανε η ΠΟΦΕΕ, δεν θα απολογηθώ για λογαριασμό της, ψάξε αλλού για απολογητές.

Και κάτι ακόμα, τόχω ξαναγράψει , ήμουν ένας από τους ολίγους που στην συνέλευση για τις εκλογές είπα ξεκάθαρα ότι η ηγεσία αυτή πρέπει να φύγει. Πρόσεξε, όχι να αλλάξει πορεία, όχι να κάνει και αυτό και εκείνο, αλλά να φύγει. Να φύγει διότι πέρα από άλλα, μονίμως επέλεγε τον δρόμο της συνδιαλλαγής κάτω από το τραπέζι.

Οπότε τις  απορίες σου μην τις απευθύνεις σε μένα.

 

Πέρα από κει και γιατί έχω πάψει να είμαι αθώος και γιατί παιχνίδια παίζονται πολλά, εξέφρασα την ερώτηση – απορία γιατί η πρόταση για το εξώδικο δεν μπήκε σε ψηφοφορία (την τακτική της ηγεσίας της ΠΟΦΕΕ ήταν εύκολο να την προβλέψεις).

Ειλικρινά δεν καλύφθηκα από την απάντηση.

Το ότι η μια πρόταση (για την αποχή) πήρε 2 ή 3 ψήφους δεν μου λέει τίποτα. ¨

Άλλωστε από την μια υπήρχε η θέληση της συμφωνίας των συλλόγων (δεδομένης της θέσης της ηγεσίας της ΠΟΦΕΕ) αλλά από την άλλη, εκεί που είναι πρόεδροι αλλά και αντιπρόσωποι συλλόγων δεν βάζουμε το θέμα.

 

Και κάτι για το τέλος

Προσωπική μου άποψη είναι ότι επικεντρωνόμαστε στο δέντρο και όχι στο δάσος.

Ή όπως (περίπου) λέει ο Γιάννης (ype) , πολεμάμε το αποτέλεσμα και όχι την αιτία.

 

ΥΓ, σχετικό

το θέμα που ανέβασε ο συνάδελφος Ολύμπιος και αφορά το επάγγελμα αυτό καθ εαυτό δεν είδα να το αγγίζει κανείς, μάλλον (για να υιοθετήσω,  σαν δικηγόρος του διαβόλου, λίγο την άποψη του Πατέλη) δεν είναι πιασάρικο.

Να είσαι σίγουρος ότι όταν θα γίνει θα είναι αργά  

 

Γιάννη μου καλέ ,

 

αν ήθελα να ρωτήσω εσένα ,

θα σε ρωτούσα ευθέως .

 

Δεν έχεις τοποθετηθεί μόνο εσύ και ο Κώστας .

 

Δεν νομίζω να σου ζήτησα να απολογηθείς .

 

Η ερωτηση μου αφορά την ΠΟΦΕΕ και τα όσα γραφονται απο τους εκπροσώπους της και μόνο .

 

Ειλικρινα δεν καταλαβαίνω απο πού και ως πού θεωρείς ότι απευθυνομαι σε εσένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για πείτε μου ποιές είναι οι επίσημες αντιδράσεις της ΠΟΦΕΕ απο εκείνη την ημέρα και μετά ????

 

Δεν φταίω εγώ , εσύ ξύνεσαι στην γκλίτσα του τσοπάνη !

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/14702

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μνημόνια, κλείσιμο ΕΡΤ, κατάργηση δημοτικής αστυνομίας, έκτακτη εισφορά, τέλος επιτηδεύματος, κλείσιμο νοσοκομείων και διάφορα άλλα ωραία και πολλά συμβαίνουν στις μέρες μας. 

Είμαστε όλοι μας στα τέσσερα αν δεν το έχετε καταλάβει (η κοινωνία ολόκληρη όχι εμείς σαν κλάδος) και δεν έχει ανοίξει μύτη ακόμη.
Τι μπορεί να περιμένει κανείς να αλλάξει όταν απλά δεν υπάρχει δικαιοσύνη σε αυτή τη χώρα και η μεγάλη πλειοψηφία το έχει αυτό αποδεχτεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά εγώ και σαν μέλος Συλλόγου και σαν επικεφαλής συλλόγου, είμαστε συνειδητά εκτός ΠΟΦΕΕ. Οι λόγοι δεν μπορούν να εξηγηθούν εδώ μέσα. Εχω μιλήσει με την ηγεσία της ΠΟΦΕΕ και έχω εξηγήσει τον λόγο. Ωστόσο, σε τόνο αυστηρό ο συνάδελφος Πατέλης μου είχε γράψει ότι οι εκτός ΠΟΦΕΕ δεν "δικαιούναι δια να ομιλούν" όπως είχε πει ο μακαρίτης Κουτσόγιωργας στον Νίκο Κωνσταντόπουλο, τότε που δεν ήταν βουλευτής. Ομως αυτά που διαβάζω σήμερα εδώ με έχουν κάνει να μη καταλαβαίνω τί γίνεται με την διοίκηση της Ομοσπονδίας και ένα τόσο σοβαρό θέμα , όπως το εξώδικο, που σημειωτέον , αν και εκτός ΠΟΦΕΕ το συνυπογράψαμε ομόφωνα σαν σύλλογος. Δηλαδή ναι συμφωνούμε, αλλά δεν υιοθετούμε την υποβολή, αντίθετα προτείνουμε την αποστολή στους συλλόγους, αλλά με δική τους ευθύνη θα την υπογράψουν όσοι θέλουν; Από την άλλη ο Σταυρουλάκης ορύεται ότι άλλα συμφωνήθηκαν, άλλα καταγράφτηκαν, άλλα ανακοινώθηκαν. Το ερώτημά μου είναι : Τι είναι η ΠΟΦΕΕ , μαγαζάκι της γειτονιάς ή έστω ένας μικρός σύλλογος, σας εμάς, για να προλάβω μερικούς, και αποφασίζει παρεϊστικα για το μέλλον ενός κλάδου; Σαν απλός συνάδελφος, σαν επαγγελματίας, απαιτώ να μάθω τις επίσημες αποφάσεις της ηγεσίας μας, αφού έτσι θέλουν να τους αποκαλούμε. Για να μην αναφερθώ στην σημερινή ανακοίνωσή της που ανακυκλώνει την ανακοίνωση της ΓΣΕΒΕΕ, χωρίς να αναφέρει τι ακριβώς εισηγήθηκε στον Υπουργό...

  Ας είμαστε λίγο σοβαροί και ας πάνε στα σπίτια τους και στα γραφεία τους όσοι δεν μπορούν να αφουγκρασθούν την αγωνία των συναδέλφων. Υπάρχουν τόσοι νεώτεροι και δραστήριοι συνάδελφοι, που μπορούν να αποκαταστήσουν την ζημιά που προκάλεσαν στον κλάδο οι σημερινοί επικεφαλής με την αποχή τους από τις μαζικές κινήσεις των συλλόγων και μεμονωμένων συναδέλφων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω κανένα σκοπό να τρολάρω πιστεύω ότι το εξώδικο είναι ένα σοβαρό θέμα αλλά όχι όμως και ο σκοπός του.

Νιώθω κάπου μπερδεμένος με αυτό το θέμα και το μόνο που με χαροποιεί είναι ότι απλά κάποιοι επιτέλους αρχίζουν να δραστηριοποιούνται.
Στην ανακοίνωση της η ΠΟΦΕΕ αναφέρει πως το εξώδικο έγινε για επικοινωνιακούς λόγους. 
Τι στο καλό σημαίνει αυτό; Καλό είναι να δοθούν ξεκάθαρες απαντήσεις και να μην κρυβόμαστε πίσω από τις λέξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΙΡΗΝΗ | Αυγούστου 1, 2013 9:34 μ.μ. | Reply

Κ. Πατέλη δεν έγινε καμία ψηφοφορία για το εξώδικο, δεν τέθηκε ούτε ως θέμα συζήτησης από το σώμα. Το προεδρείο δια στόματος του Προέδρου όπως ορθά προείπε ο Κωστής Σταυρουλάκης, δήλωσε ότι δεν υπάρχει λόγος συζήτησης, και απλά θα αποσταλεί ως πληροφορία στα μέλη της ΠΟΦΕΕ. Αν ενθυμείστε μάλιστα, μέλος του προεδρείου δήλωσε ότι το εξώδικο είναι ένα άχρηστο χαρτί, και δεν χρησιμεύει τίποτα!!!

ΕΙΡΗΝΗ | Αυγούστου 1, 2013 9:02 μ.μ. | Reply

Αυτό με τους επικοινωνιακούς λόγους δεν το πολυκατάλαβα... Αν ρωτήσετε κάποιον νομικό θα σας εξηγήσει φαντάζομαι το γιατί και σε τι χρησιμεύει ένα εξώδικο. Και ας υποθέσουμε διαστρεβλώνοντας το νομικό πλαίσιο ότι το εξώδικο μόνο επικοινωνιακούς λόγους εξυπηρετεί... Έχετε κάποιο πρόβλημα με την επικοινωνία και την εν γένει προβολή των προβλημάτων που απασχολούν τον κλάδο; Και αφού όπως καταλήγετε "ΑΛΛΩΣΤΕ Η ΜΕΜΟΝΟΜΕΝΕΣ ΠΙΕΣΕΙΣ

ΠΡΟΣ ΤΑ "ΑΝΩ" ΕΝΙΣΧΥΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΙΚΗ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΟΦΕΕ.", δεν αντιλαμβάνομαι αυτή την αντίδραση.

 

 

Όπως βλέπεις Γρηγόρη τον ρώτησα....Απάντηση δεν πήρα... Ούτε και την περιμένω...

Ψέμματα και σκοπιμότητες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως βλέπεις Γρηγόρη τον ρώτησα....Απάντηση δεν πήρα... Ούτε και την περιμένω...

Ψέμματα και σκοπιμότητες...

Οπότε μπορεί να ερμηνευθεί και ως εξής: Επικοινωνιακοί λόγοι = βάλατε στο μάτι τις καρέκλες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν φίλε να το ξεκαθαρίσω

Ήμουν και είμαι κόντρα στο ΔΣ που διοικεί την ΠΟΦΕΕ

Απλά και ξεκάθαρα , χωρίς μα , μου ή άλλα παιχνίδια

Μην ρωτάς εμένα λοιπόν τι άλλο έκανε η ΠΟΦΕΕ, δεν θα απολογηθώ για λογαριασμό της, ψάξε αλλού για απολογητές.

Και κάτι ακόμα, τόχω ξαναγράψει , ήμουν ένας από τους ολίγους που στην συνέλευση για τις εκλογές είπα ξεκάθαρα ότι η ηγεσία αυτή πρέπει να φύγει. Πρόσεξε, όχι να αλλάξει πορεία, όχι να κάνει και αυτό και εκείνο, αλλά να φύγει. Να φύγει διότι πέρα από άλλα, μονίμως επέλεγε τον δρόμο της συνδιαλλαγής κάτω από το τραπέζι.

 

 

Επιβεβαιώνω το παραπάνω επειδή ήμουν παρόν στην τοποθέτηση του Γιάννη. 

 

ΥΓ, σχετικό

το θέμα που ανέβασε ο συνάδελφος Ολύμπιος και αφορά το επάγγελμα αυτό καθ εαυτό δεν είδα να το αγγίζει κανείς, μάλλον (για να υιοθετήσω,  σαν δικηγόρος του διαβόλου, λίγο την άποψη του Πατέλη) δεν είναι πιασάρικο.

Να είσαι σίγουρος ότι όταν θα γίνει θα είναι αργά  

 

 

Βρε συ Γιάννη φαγώθηκες με αυτό. 

Τι να πούμε; 

Μπας και ξέρουμε τι εννοεί και τι σημαίνει, και ποιοι οι σκοποί και πως έγινε;

 

Ξαφνικά το είδαμε μπροστά μας.

 

Και βεβαίως είναι σοβαρό θέμα. Το έχουμε την Τρίτη στο Δ/Σ και τι θα κάνουμε; 

α. Θα πιέσουμε την Ομοσπονδία να μην στέλνει μόνο ερωτήματα αλλά να ζητά και απαντήσεις. 

β. Θα στείλουμε και εμείς μια επιστολή.

γ. ότι άλλο σκεφτούν οι συνάδελφοι εδώ στα Χανιά..

 

Τι να πω; Τι να γράψουν οι άλλοι; Χάος + χάος = χάος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά συμβαίνουν όταν πέφτει κανείς ξεβράκωτος στο λάκκο με τα αγγούρια ...

Το μόνο που μας μένει πλέον είναι να απολαύσουμε το αγγούρι μας ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι νομικός και πιθανόν να σφάλω στις σκέψεις που διατυπώνω.

Όπως ακούστηκε η εξώδικη διαμαρτυρία, σαφώς πιέζει την διοίκηση  για την επανεξέταση του θέματος, αλλά σίγουρα δεν έχει καν την έννοια του κατεπείγοντος.

Απλά αν δεν ικανοποιηθούν τα αιτήματα, κάποια στιγμή θα κάνουμε χρήση της εξωδίκου και θα αρχίσουμε αγωγές και μηνύσεις, οι οποίες  θα διεκπεραιωθούν μετά από μερικά χρόνια, ενώ η ζημιά θα έχει ήδη γίνει.

Κάτι άλλο σίγουρα θα είναι πιο δραστικό και προ πάντως περισσότερο «άμεσο».

Η αίτηση λήψης ασφαλιστικών μέτρων, να δεσμευθεί το δημόσιο από τώρα, ότι καμία από τις δηλώσεις που θα υποβληθεί μέχρι την ημερομηνία λήξεως (όποια και αν είναι αυτή, ή όποια αποφασισθεί τέλος πάντων), ανεξαρτήτως ΑΦΜ, δεν θα χαρακτηρισθεί εκπρόθεσμη.

Δεν νομίζω ότι θέλει και πάρα πολύ δύσκολη αιτιολόγηση η αίτηση, με την κατάφορή παράβαση της ισονομίας που διαπράττεται με την απόφαση.

Δεν μπορεί δύο εργαζόμενοι στο δημόσιο, ή οπουδήποτε αλλού που  δεν έχουν λάβει εμπρόθεσμες βεβαιώσεις αποδοχών από τα ταμεία τους, και τα πάρουν σήμερα, και να έχουν ΑΦΜ σε 1 και 9 ας πούμε, ο ένας να είναι μαύρο πρόβατο κα ο άλλος λάδι?

Τι φαντάζεστε ότι θα αποφασίσει ο πρόεδρος?

Εμείς θέλουμε να χαρακτηριστεί παράνομη αυτή η απόφαση ΑΜΕΣΑ και να ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΕΙ από το δικαστήριο η εφαρμογή της.   

Δε ξέρω ας το  δούνε οι μεταξύ μας νομομαθείς…..

Δεν μιλάω φυσικά για το… συνδικαλιστικό όργανο, διότι δεν περιμένω να σκύψει πάνω στο θέμα με αυτήν δυσκαμψία (ακαμψία) που δείχνει.

 

 

 

Δηλαδή η ολομέλεια της ΠΟΦΕΕ ήθελε να υιοθετήσει το εξώδικο ,

αλλα για λόγους απλοποίησης της διαδικασίας δεν το έκανε

και ΠΡΟΤΕΙΝΕ να πάει το εξώδικο σε όλους τους συλλόγους

και ΟΠΟΙΟΣ υπογράψει το υπόγραψε.

 

εδώ ξεχάσαν να μας γράψουν την οθογραφία της λέξεως ΑΥΤΟΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας είναι ασφαλιστικά , ας είναι οτιδήποτε αρκεί να δείξουμε ότι υπάρχουμε .

 

Και το τονίζω ξανα΄, δεν έχω θέμα με εκπρόθεσμες δηλώσεις κλπ .

 

Το θέμα είναι ότι πέσαμε μεσα στον Αυγουστο και εκτός απο εμας που λόγου αντικειμένου είμαστε εγκλωβισμένοι

 

όλα τα υπόλοιπα υπολειτουργούν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Αύγουστος δεν είναι μήνας εργασίας για την Ελλάδα πόσο μάλλον για τους λογιστές-φοροτεχνικούς!!Τελεία και παύλα!!

Είμαστε διαθέσιμοι παντού και πάντοντε, ακόμη και στην παραλία είμαστε με το bluetooth, σαν τους τουρίστες που σκάνε με κάλτσα καρφωμένη στο γόνατο και σανδαλάκι, αλλά τον Αύγουστο δικαιούμαστε κάποιες μέρες ξεκούραση, όχι γιατί τις θέλουμε αναγκαστικά τότε, αλλά γιατί ήδη έχουμε κουραστεί μέχρι και τον Ιούλιο εξαιτίας της οργάνωσης και των προθεσμιών του κράτους, χάνουμε όλη τη φιλοσοφία της άδειας που είναι σωματική και ψυχική ξεκούραση. Το Σεπτέμβριο ξεκινάει η νέα σεζόν για μας, οι δουλειές τρέχουν φουλ. Επίσης όπως προείπε ο συνάδελφος παραπάνω, αρκετές υπηρεσίες υπολειτουργούν, αρκετοί υπάλληλοι λείπουν με άδειες με συνέπεια οι δουλειές, οι εκκρεμότητες και τα έγγραφα να προχωρούν πολύ πιο αργά και βασανιστικά  απ' ότι υπολογίζει η διοίκηση με την πίεσή της, οι χρόνοι εργασίας και τα προβλήματα, όπως και τα βλήματα, πολλαπλασιάζονται δραματικά. Εν πάσει περιπτώσει, όλο αυτό έγινε για φοροεισπρακτικούς λόγους και καλά, όταν ο κόσμος φεύγει για διακοπές κι έχει βάλει ένα μικρό κομπόδεμα σιγά μη το δώσει για φόρους, αν έχει κάνει κρατήσεις εισητηρίων κλπ, ξεχάστε το, ακόμη κι όταν γυρίσει μαυρισμένος απ' τις διακοπές δε θα έχει "μαρούλι" για φόρους. Οπότε οι δηλώσεις πρέπει να λήγουν τον Ιούλιο, και οι εκκαθαρίσεις θα πρέπει να γίνονται μέχρι και τον Ιούλιο (δεδομένου ότι θα ξεκινάνε το Φλεβάρη, με ανοιχτό το σύστημα), αν θέλετε να εισπράξετε έγκαιρα. Αν το σύστημα δεν ανοίγει έγκαιρα πάμε για Σεπτέμβρη - Οκτώβρη. Ο Αύγουστος δεν παίζει λέμε, τσάμπα απασχολείτε λογιστές και ταχυδρόμους!!Όταν λοιπόν η διοίκηση είναι οργανωμένη με τις προθεσμίες και τις εφαρμογές, αντίστοιχα θα βλέπει έγκαιρα τους φόρους, όταν "καπνίζει" θα καθυστερούνε και οι φόροι. Ας πάνε να πουν στην Τρόικα ότι κάπνιζαν μπάφους, και δεν ήταν έτοιμοι το Φλεβάρη, για τις δηλώσεις. Αλλά πολύ αμφιβάλλω αν λέγεται η αλήθεια στους τροικανούς...οι ευθύνες αιωρούνται...

Η χρονιά κλείνει το Δεκέμβριο, μην κλείσετε τις εφαρμογές!!Ξεκινάω να υποβάλλω τις δηλώσεις του 2013 για να κάνω καλοκαίρι το 2014, έτσι και μου βγάλετε καμπανάκι ότι "δεν έχετε υποχρέωση υποβολής εντύπου για το συγκεκριμένο διάστημα", να είστε σίγουροι ότι εγώ κι άλλοι τόσοι αφελείς λογιστές θα είμαστε στη διάθεσή σας, τον Αύγουστο του 2014. Βασιστείτε πάνω μας, αφού δεν μπορούμε να βασιστούμε εμείς σε σας...θα είμαστε εκεί για να σας ξαναξελασπώσουμε και του χρόνου ή μήπως όχι?


Πάω να σπάσω κάνα τζάμι γιατί τα πήρα τώρα...

ΥΓ Οι αγωγές θα είναι τόσο χρονοβόρα και γραφειοκρατική διαδικασία, που το αποτέλεσμά της θα έρθει μετά τις δηλώσεις του 2013, για να μην πω του 2014. Όπως και να 'χει, πρέπει να κινηθούμε, όπως και πάλι προείπε ο συνάδελφος...ο καθένας λοιπόν στην ικανότητά του. Προχωράμε, μαζί σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...