Προς το περιεχόμενο

ΕΚΤΗ ΦΑΣΗ: Στην επιείκεια του κυρίου Θεοχάρη, θα απαντήσουμε με ομαδικές αγωγές κατα του Δημοσίου


DAS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 139
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ποτε δεν ειναι αργα ... για  κατι που θα γινει οργανωμενο και θα ειναι κοινης αποδοχης απο πολλους !! 

 

και δεν θα γινει απο τιποτα τσουτσεκια .... και θα γινει απο μας για εμας ! 

 

και εγω ειμαι μαζι σε οτι γινει ..... παλευω ακομη τα 4αρια ... καλο θα ηταν να συμπαρασταθουν και οι συναδελφοι που "φετος"(του χρονου???) προλαβαν ...

 

λεω... μια καλη αρχικη κινηση θα ηταν να συνταξουμε ενα εξωδικο και να το στειλουμε ολοι ατομικα η ενα κοινο με υπογραφη απο ολους οσους θελουν . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα κι εγώ αλλά αν είναι να κάνουμε κάτι να γίνει άμεσα ανεξαρτήτως αν θα υπάρξουν πρόστιμα ή όχι πρέπει να δουν ότι οι νόμοι υπάρχουν για να εφαρμόζονται. Πάντως αν στείλουμε απλά έξώδικο δεν νομίζω να ιδρώσει και πολύ το αυτί τους παρ όλα αυτά ότι αποφασιστεί θα συμμετέχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ώρα που καταθέτουμε ΑΓΩΓΕΣ, οι συμβολαιογράφοι μας πέρνουν τις ενημερότητες και τους πρόσθετους ρόλους ,Οργανωθείτε συνάδελφοι , πρέπει να πληρώσουμε για να πάρουμε δουλειές , τίποτα δεν γίνεται ΤΣΑΜΠΑ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου διάβασα στο φατσοβιβλίο ότι σε ένα συνάδελφο βγηκέ κανονικά εκκαθαριστικό ..... Με τα ελάχιστα νομικά που γνωρίζω αυτό λέγεται δεδικασμένο ...... Σε όποιον λοιπόν βγήκε κανονικά εκκαθαριστικό σε 1-2-3-4 που έχει υποβολήθει μετά τις 8 Δευτέρα για τα 1-2 και αντίστοιχα της Τρίτης για τα 3-4 καλό θα ήταν να τα έχουμε ......

Πέρα από το αν θα είναι εκπρόθεσμες ή όχι (που δεν θα έιναι) η κίνηση πρέπει να γίνει γιατί του χρόνου βλέπω να κάνουμε δηλώσεις σε 10 μέρες ...... Να μην αναφέρω για αυτοσεβασμό κλπ κλπ ......

 

Μέσα είμαστε ούτως ή άλλως .... Από 24/05 άλλωστε το είχα γράψει ότι εμείς θα κινηθούμε νομίκα σε περίπτωση που δήλωση μας βγεί εκπρόθεμση πριν το πεντάμηνο .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ώρα που καταθέτουμε ΑΓΩΓΕΣ, οι συμβολαιογράφοι μας πέρνουν τις ενημερότητες και τους πρόσθετους ρόλους ,Οργανωθείτε συνάδελφοι , πρέπει να πληρώσουμε για να πάρουμε δουλειές , τίποτα δεν γίνεται ΤΣΑΜΠΑ !!!

 

Κι άλλες "δουλειές" ... τόση αγγαρεία φέτος, δεν ικανοποιήθηκε ο κλάδος ???

 

Και τέλος πάντων πόσο κοστίζουν αυτές οι δουλειές ??? 

 

Να δούμε αν μπορούμε να το αντέξουμε... μην παλεύουμε άδικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο θέμα έχει ώς σκοπό την συγκέντρωση περιπτώσεων , με τυχόν επιβολή παράνομων προστίμων για  εκπρόθεσμη υποβολή φορολογικών δηλώσεων , αφού ώς γνωστό βάση Νόμου οι δηλώσεις θα έπρεπε να υποβάλλονται εμπρόθεσμα  έως και 25 Οκτωβρίου 2013.

 

Το ίδιο θα ισχύσει και σε περιπτώσεις μη αναγνώρισης του κωδικου 049 καθώς και άλλων εκπτώσεων κλπ

 

Αν υπάρξουν τετοιες περιπτώσεις μπορουμε να τις συγκεντρώσουμε και να κινηθούμε μαζικά .

 

Προσωπικά δεν έχω καποιο πρόβλημα ακόμα , αλλα δεν ξέρουμε πώς θα λειτουργήσει το έκτρωμα και η τρόϊκα .

 

 

Χαιρετισμούς σε όλους

καλή δύναμη και κουράγιο .

 

Ψηλά το κεφάλι .

Κίμωνα, μόλις τώρα είδα την πολύ καλή πρότασή σου για ομαδική αγωγή, αλλά επειδή φοβάμαι ότι σύντομα θα ακολουθήσει την τύχη (εξαφάνιση) τόσων άλλων όμοιων προτάσεων (Χανιώτες, ΕΦΕΑΠ, κ. ά.) θέλω να επισημάνω δυο-τρία πράγματα, χωρίς να είμαι νομικός, εκτός από το Αστικό Δίκαιο που μαθαίναμε στην Ανωτάτη, αλλά επειδή έχω εμπλακεί στην υπόθεση ΑΣΠΙΣ-ΠΡΟΝΟΙΑ, με διεκδίκηση από τριετίας αποζημίωσης,  για να γίνει ομαδική αγωγή, απαιτούνται : Α) Διάπραξη του αδικήματος (πρόστιμα εκπρόθεσμης δήλωσης, επιβολή διαφοράς φόρου, μη αναγνώριση αποδείξεων), Β) Υπαρξη οργανωμένου δικηγορικού γραφείου για να ανταπεξέλθει στον όγκο των αγωγών, Γ) Ατέλεια και δυσλειτουργία του συστήματος υποβολής των δηλώσεων , αλλά ο Θεοχάρης πανηγυρίζει για ρεκόρ υποβολής δηλώσεων ημερησίως, Δ) Μη τήρηση του σχετικού άρθρου του νόμου για την έναρξη και λήξη της υποβολής των δηλώσεων, που πρέπει να αποδειχθεί ο δόλος και όχι η μη έγκαιρη έναρξη της λειτουργίας, την ευθύνη της οποίας μπορεί η πολιτεία να επιρρίψει σε κάποια εταιρεία λογισμικού, και να κάνει την αγωγή άνευ αντικειμένου, και  Ε) Φυσικά εξουσιοδότηση στο δικηγορικό γραφείο από τον καθένα από μας, ενδεχόμενα  και μάλλον σίγουρα και από τους πελάτες μας που θα πληρώσουν τα σπασμένα, ο καθένας εκ των οποίων και θα καταβάλει το ελάχιστο αντίτιμο (συνήθως 500 ευρώ) για το ξεκίνημα και στην συνέχεια την νόμιμη αμοιβή, ποσοστό επί του ποσού της αποζημίωσης για ψυχική οδύνη δικήν μας ή για καταβολή αχρεωστήτων προστίμων των πελατών, τα οποία - Κύριος οίδε - πότε θα εισπράξουμε. Και φυσικά η αγωγή θα εκδικασθεί στην επόμενη πενταετία.

  Θέλω να καταλήξω , ότι δεν θα τους καεί καρφάκι αν γίνει η δεν γίνει η αγωγή. Την δουλειά τους θα την έχουν κάνει. Και επειδή όταν δεν δέχεσαι μια πρόταση , πρέπει να υποβάλεις άλλη, προτείνω πίεση προς την Ομοσπονδία, την ανεξαρτητοποίησή της πάνω σε νέες βάσεις και με μια νέα ηγεσία , πιο δυναμική, πιο αντιπροσωπευτική, και την αναγόρευσή της σε ανώτατη επαγγελματική οργάνωση, όπως η ΓΕΣΕΕ, ΟΤΟΕ, ΓΣΕΒΕ, ώστε να έχει την δυνατότητα κήρυξης πανελλαδικής απεργίας. Μέτρο που δεν θα δώσει καρπούς τώρα αμέσως, αλλά στο μέλλον θα δείξει ότι είμαστε ένα κλάδος με βαρύδια...

  Συνεπώς , λυπάμαι , αλλά δεν μπορώ να ακολουθήσω την διαδικασία της αγωγής. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα πάψω να αγωνίζομαι για την πιστή τήρηση του πενταμήνου που, έχω κουρασθεί να το γράφω, η πολιτεία θέσπισε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαρέθηκα ...................................................................................................

 

ειλικρινά βαρέθηκα ........................................................................................................

 

με κουράζει ο χιλιοτετριμένος σκουριασμένος τρόπος σκέψης ..................................................................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γώ παιδιά μέσα!!!!!

 

Κλαίω από τα νεύρα μου τώρα πού είμαι εδώ μέσα κλεισμένη, τα παιδιά μου με παίρνουν τηλ. και με ρωτούν τί ώρα θα ρθείς πάλι μαμά?????? θα αργήσεις??????? 

 

'Εχω ένα σωρό και γώ εκκρεμότητες, μου κάηκε και η οθόνη του υπολογιστή και έτρεχα να αγοράσω άλλη και ένα σωρό άλλα πράγματα.

 

Και έχεις τον κάθε μ@@@@@ θεοχάρη να σε πιέζει με τις προθεσμίες που Ο ΙΔΙΟΣ ΔΕΝ ΤΗΣ ΤΗΡΗΣΕ ΠΟΤΕ!!!!!!! 

 

ΕΧΩ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΕΙ!!!! ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως - κατά σύμπτωση - με πήραν από το ΒΗΜΑ fm και από την εφημερίδα ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ για ρεπορτάζ στο εξώδικο που στείλαμε. (Χανιά+ΛΣΑ+ΕΦΕΑΠ+ΠάροςΑντίπαρος+Θήρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/14680

 

Και έπεται συνέχεια ! Καλό Μήνα σε όλους και καλή δύναμη !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ μέσα. Θεωρώ ότι είναι ότι πιο σωστό και έπρεπε να είχε γίνει απ΄τη στιγμή που έδωσαν την πρώτη ημερομηνία 30/6 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως - κατά σύμπτωση - με πήραν από το ΒΗΜΑ fm και από την εφημερίδα ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ για ρεπορτάζ στο εξώδικο που στείλαμε. (Χανιά+ΛΣΑ+ΕΦΕΑΠ+ΠάροςΑντίπαρος+Θήρα)

Εδωσαν συνέχεια Κωστή, το πέρασαν στα ΜΜΕ, TV., INTERNET; Αν έχεις στοιχεία δώσε τα. Πάντως εξακολουθώ να διαφωνώ με τις ατομικές αγωγές, δεν θα βγει τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με SARAKINO,δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε για ομαδική αγωγή

και έξοδα από κοινού? Μέσα και γω. :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...