Προς το περιεχόμενο
  • 0

Προσοχη στην ηλεκτρ.υποβολη συμβασεων ΣΕΠΕ


ΔΗΜΗΤΡΗΣ_Ζ

Ερώτηση

Συναδελφοι,

 

Ως γνωστο απο 01/07/2013 οι συμβασεις του ΣΕΠΕ δεν υποβαλλονται πια χειρογραφα αλλα ηλεκτρονικα.

 

Αν δεν με απατα η μνημη μου σε περιπτωση συμβασης ορισμενου χρονου με το παλαιο συστημα της χειρογραφης υποβολης υπηρχε περιθωριο 15 ημερων απο την προσληψη.

 

Με το νεο συστημα ηλεκτρονικης υποβολης το 15ημερο εγινε 8ημερο.

 

Προσοχη γιατι τα προστιμα καραδοκουν.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Με τα ίδια ώς άνω προβλήματα υπέβαλα συμπληρωματικό πίνακα προσωπικού μέσω fax στις 13/09 και ώρα 20:00 μ.μ.(ώρα ανάληψης καθηκόντων του νεοπροσλαμβανόμενου) επισυνάπτοντας γνωστοποίηση σχετικά με την αδυναμία ηλεκτρονικής υποβολής καθώς και μια εκτύπωση της οθόνης που έβλεπα επί μία ώρα (η ιστοσελίδα δεν είναι διαθέσιμη...κλπ).

Στις 16/09 προσήλθα στην υπηρεσία για να πάρω πρωτόκολλο  και η υπάλληλος μου τον παρέλαβε ως εκπρόθεσμο και ετήσιο!!!

Ήταν λέει υποχρεωμένη απο 15/09 να τους παραλαμβάνει ως ετήσιους!!!

ΤΙ ΚΑΝΩ;;;;;;;;;;;;;; Ποιά είναι δηλαδή η διαδικασία; Γραπτές εξηγήσεις (που θα απορριφθούν), ένσταση (που θα απορριφθεί) και τελικά διοικητικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΙ ΚΑΝΩ;;;;;;;;;;;;;; Ποιά είναι δηλαδή η διαδικασία; Γραπτές εξηγήσεις (που θα απορριφθούν), ένσταση (που θα απορριφθεί) και τελικά διοικητικά;

 

ANARXIKOI-OPARLAPIPAS-COM1-500x375.jpg

 

"Θα πάρω σιδερόβεργα Παναγιά μου

Μολότοφ κι αλυσίδες

Και θα τα κάνω βίδες"

 

Ζω για τη στιγμή που κάποιος συνάδελφος θα εισβάλει με καραμπίνα σε καμια εφορία, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, ΣΕΠΕ κ.λπ. και θα τα κάμει όλα πουτάνα....

 

Υ.Γ. Επί του θέματος, στείλε τώρα ηλεκτρονικά τον ετήσιο πίνακα και συμβουλεύσου δικηγόρο για την απάντηση στην Επιθεώρηση (ακόμη και με εξώδικη δήλωση). Ο νόμος λέει από 15/9-15/11 και ο εργοδότης αποφασίζει ποιος είναι ο ετήσιος. Έλεος πια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Με τα ίδια ώς άνω προβλήματα υπέβαλα συμπληρωματικό πίνακα προσωπικού μέσω fax στις 13/09 και ώρα 20:00 μ.μ.(ώρα ανάληψης καθηκόντων του νεοπροσλαμβανόμενου) επισυνάπτοντας γνωστοποίηση σχετικά με την αδυναμία ηλεκτρονικής υποβολής καθώς και μια εκτύπωση της οθόνης που έβλεπα επί μία ώρα (η ιστοσελίδα δεν είναι διαθέσιμη...κλπ).

Στις 16/09 προσήλθα στην υπηρεσία για να πάρω πρωτόκολλο  και η υπάλληλος μου τον παρέλαβε ως εκπρόθεσμο και ετήσιο!!!

Ήταν λέει υποχρεωμένη απο 15/09 να τους παραλαμβάνει ως ετήσιους!!!

ΤΙ ΚΑΝΩ;;;;;;;;;;;;;; Ποιά είναι δηλαδή η διαδικασία; Γραπτές εξηγήσεις (που θα απορριφθούν), ένσταση (που θα απορριφθεί) και τελικά διοικητικά;

φοβερό ΕΛΛΑΣ το μεγαλέιο σου . Καλύτερα να απευθυνθείς στον προιστάμμενο του ΣΕΠΕ και όχι στον τελευταίο υπάλληλο που έμαθε να βάζει μόνο πρωτόκολλα ////

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΙΣ 18,00 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ?

ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ 

ΥΠΗΚΟΟΤΗΤΑ,ΑΡ,ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ,ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ

ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕ ΚΑΝΕΙΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα.. ΣΟΣ ΣΟΣ.. εχω ενα κενρικο και ενα υποκαταστημα,,, κανω χωρια κεντρικο πινακα προσωπικου για το κεντρικο και χωρια για το υποκαταστημα;; γιαιτ καπου στην εγκυκλιο λεει οτι γινεται μονο για το κεντρικο και στις παρατηρησεις αναγραφω "περιλαμβανει εργαζομενους εκτόε έδρας".. βοηθηστε με σας παρακαλω εχω ομως προσληψη στο υποκαταστημα... και γραφοντας τον πινακα του κεντρικου δεν μπορω να κανω πινακα στο υπ/μα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια επιβεβαιωση

Η προθεσμια υποβολης του Ε9 για μερικη ή εκ περι τροπης απασχοληση παραμενει στο 8ημερο ή αλλαξε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια επιβεβαιωση

Η προθεσμια υποβολης του Ε9 για μερικη ή εκ περι τροπης απασχοληση παραμενει στο 8ημερο ή αλλαξε ?

 

Απ'  όσο γνωρίζω παραμένει.

Δυστυχώς όμως στις οδηγίες υποβολής δεν διευκρινίζεται.

 

 

Εγώ έχω την εξής απορία.

Επιχείρηση απασχολεί με μερική απασχόληση εργαζόμενο ήδη από πενταετίας.

Η σύμβαση έχει υποβληθεί τότε στο ΣΕΠΕ χειρόγραφα.

 

Σήμερα θέλει να προσλάβει και δεύτερο εργαζόμενο με διαλείπουσα. Δύο μέρες την εβδομάδα (Σαββ.-Κυρ.) για τετράωρη απασχόληση.

Καταρτίζει κανονικά σύμβαση.

 

1. Τη σύμβαση την αναρτά ως σύμβαση μερικής; (δεν υπάρχει επιλογή διαλείπουσα)

2. Δεδομένου ότι είμαστε στο διάστημα υποβολής ετήσιων αρχικών πινάκων ΣΕΠΕ, στον πίνακα που θα αναγράψει τον νεοπροσλαμβανόμενο θα αναγράψει και τον παλιό εργαζόμενο. Θα πρέπει να επισυνάψει και την δική του σύμβαση; (ήδη υποβληθείσα από ετών)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απ'  όσο γνωρίζω παραμένει.

Δυστυχώς όμως στις οδηγίες υποβολής δεν διευκρινίζεται.

 

 

Εγώ έχω την εξής απορία.

Επιχείρηση απασχολεί με μερική απασχόληση εργαζόμενο ήδη από πενταετίας.

Η σύμβαση έχει υποβληθεί τότε στο ΣΕΠΕ χειρόγραφα.

 

Σήμερα θέλει να προσλάβει και δεύτερο εργαζόμενο με διαλείπουσα. Δύο μέρες την εβδομάδα (Σαββ.-Κυρ.) για τετράωρη απασχόληση.

Καταρτίζει κανονικά σύμβαση.

 

1. Τη σύμβαση την αναρτά ως σύμβαση μερικής; (δεν υπάρχει επιλογή διαλείπουσα)

2. Δεδομένου ότι είμαστε στο διάστημα υποβολής ετήσιων αρχικών πινάκων ΣΕΠΕ, στον πίνακα που θα αναγράψει τον νεοπροσλαμβανόμενο θα αναγράψει και τον παλιό εργαζόμενο. Θα πρέπει να επισυνάψει και την δική του σύμβαση; (ήδη υποβληθείσα από ετών)

Κατα τη γνωμη μου

1 ΝΑΙ

2 Θα εστελνα τη νεα προσληψη με τα σχετικα και μετα ετησιο χωρις να στειλεις τη παλια συμβαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κατα τη γνωμη μου

1 ΝΑΙ

2 Θα εστελνα τη νεα προσληψη με τα σχετικα και μετα ετησιο χωρις να στειλεις τη παλια συμβαση

 

Ευχαριστώ

 

 

 

Νέα απορία.....

 

 

Σύμφωνα με την  28153/126/28.8.2013 απόφαση του Βρούτση

 

.........

Μεταβατικές διατάξεις

α)Από 1/3/2013 εφαρμόζεται υποχρεωτικά η διαδικασία της ηλεκτρονικής υποβολής των εντύπων,

πλην των περιπτώσεων:

..........

iii) εργοδοτών που διαθέτουν ΑΜΟΕ (Αριθμός Μητρώου Οικοδομοτεχνικού Έργου). Για τις

περιπτώσεις αυτές συνεχίζεται η διαδικασία κατάθεσης των εντύπων του άρθρου 2 της παρούσης,

ισχυουσών των προθεσμιών και της διαδικασίας που αφορούν τη χειρόγραφη υποβολή, με

προσέλευση στην αρμόδια υπηρεσία του ΣΕΠΕ ή/και του ΟΑΕΔ, μέχρι τον ηλεκτρονικό συγχρονισμό

του ΠΣ ΣΕΠΕ- ΟΑΕΔ- ΙΚΑ -ΕΤΑΜ. O προϊστάμενος της Διεύθυνσης Πληροφορικής του Υπουργείου

Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας υποχρεούται να γνωστοποιήσει στις υπηρεσίες ΣΕΠΕ

και ΟΑΕΔ την περάτωση του ηλεκτρονικού συγχρονισμού του ΠΣ ΣΕΠΕ- ΟΑΕΔ- ΙΚΑ –ΕΤΑΜ.

.............

 

 

 

Πάω πρόσληψη εργατοτεχνίτη στον ΟΑΕΔ που βρίσκεται το έργο και μου λένε "Δεν είναι αρμοδιότητά μας γιατί δεν έχεις παράρτημα εδώ. Πήγαινε στο κατάστημα που έχει αρμοδιότητα στην έδρα"

 

Πάω στο κατάστημα που έχει αρμοδιότητα στην έδρα, μου λένε "Δεν εργάζεται σε περιοχή της αρμοδιότητάς μας, πήγαινε στο κατάστημα που είναι αρμόδιο στην περιοχή του έργου."

 

Α μπε μπα μπλόμ........

 

Εσείς τι πιστεύετε;

Ποιό είναι το αρμόδιο κατάστημα του ΟΑΕΔ να παραλάβει την αναγγελία πρόσληψης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα σας...Προσπαθω εδώ και αρκετες ώρες να στείλω μια αναγγελία πρόσληψης για οδηγό ταξί, μόλις πατάω υποβολή μου βγάζει μήνυμα λάθους για το ωρομίσθιο. μήπως ξέρει κάποις να μου πει τι πρέπει να βάλω σε αυτό το πεδίο...

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

2. Δεδομένου ότι είμαστε στο διάστημα υποβολής ετήσιων αρχικών πινάκων ΣΕΠΕ, στον πίνακα που θα αναγράψει τον νεοπροσλαμβανόμενο θα αναγράψει και τον παλιό εργαζόμενο. Θα πρέπει να επισυνάψει και την δική του σύμβαση; (ήδη υποβληθείσα από ετών)

 

YPE μπορείς πάντως να καταθέσεις συμπληρωματικό πρόσληψης ( αυθημερόν και προ ανάληψης εργασίας ) και κατόπιν, όποτε επιλέξεις, καταθέτεις και τον ετήσιο.

 

Μακάρι να ζητούσαν και τις παλιές συμβάσεις ( σε εύλογο διάστημα ασφαλώς ), προσωπικά τουλάχιστον, θα ξέπλεκα με το αρχείο περισσοτέρων από 100 εργαζομένων!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...