Προς το περιεχόμενο
  • 0

Προσοχη στην ηλεκτρ.υποβολη συμβασεων ΣΕΠΕ


ΔΗΜΗΤΡΗΣ_Ζ

Ερώτηση

Συναδελφοι,

 

Ως γνωστο απο 01/07/2013 οι συμβασεις του ΣΕΠΕ δεν υποβαλλονται πια χειρογραφα αλλα ηλεκτρονικα.

 

Αν δεν με απατα η μνημη μου σε περιπτωση συμβασης ορισμενου χρονου με το παλαιο συστημα της χειρογραφης υποβολης υπηρχε περιθωριο 15 ημερων απο την προσληψη.

 

Με το νεο συστημα ηλεκτρονικης υποβολης το 15ημερο εγινε 8ημερο.

 

Προσοχη γιατι τα προστιμα καραδοκουν.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Συναδελφοι,

 

Ως γνωστο απο 01/07/2013 οι συμβασεις του ΣΕΠΕ δεν υποβαλλονται πια χειρογραφα αλλα ηλεκτρονικα.

 

Αν δεν με απατα η μνημη μου σε περιπτωση συμβασης ορισμενου χρονου με το παλαιο συστημα της χειρογραφης υποβολης υπηρχε περιθωριο 15 ημερων απο την προσληψη.

 

Με το νεο συστημα ηλεκτρονικης υποβολης το 15ημερο εγινε 8ημερο.

 

Προσοχη γιατι τα προστιμα καραδοκουν.....

Ξερουμε ποσο ειναι το προστιμο και αν πεζουν ρολο οι ημερες καθυστερησης στο υψος του προστιμου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ξερουμε ποσο ειναι το προστιμο και αν πεζουν ρολο οι ημερες καθυστερησης στο υψος του προστιμου?

 

???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσπαθώ να μπω στο site YEKA για να κάνω μια πρόσληψη και να στείλω το σχετικό Ε4 και Ε3...και δεν μπαίνει.....τι να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βουντού δεν έπιασαν, ικεσίες τίποτα, φανουρόπιτα στον άγιο .. δεν εμφάνισε τίποτα, τάμα στην Τήνο ξεκινάω να κάνω μπας και δούμε προκοπή.

Είμαι δυο ώρες και προσπαθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ερώτημα παραμένει......τι κάνουμε συνάδελφε.....τι κάνουμε?

 

"ζ) Κατ’ απόκλιση από τις διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου (στ), όταν λόγω τεχνικών προβλημάτων ή ανωτέρας βίας διαπιστώνεται δυσλειτουργία του ΠΣ ΣΕΠΕ, ΟΑΕΔ - ΙΚΑ –ΕΤΑΜ, το ΣΕΠΕ και ο ΟΑΕΔ εκδίδουν οδηγίες προς τις περιφερειακές Υπηρεσίες τους, οι οποίες καθορίζουν, κατά περίπτωση, προθεσμίες υποβολής των εντύπων του άρθρου 2 της παρούσης, με προσέλευση στην αρμόδια υπηρεσία, γνωστοποιώντας ταυτόχρονα, μέσω διαδικτύου, την ορισθείσα προθεσμία της ανωτέρω υποβολής".

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17078

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφοι,

 

Ως γνωστο απο 01/07/2013 οι συμβασεις του ΣΕΠΕ δεν υποβαλλονται πια χειρογραφα αλλα ηλεκτρονικα.

 

Αν δεν με απατα η μνημη μου σε περιπτωση συμβασης ορισμενου χρονου με το παλαιο συστημα της χειρογραφης υποβολης υπηρχε περιθωριο 15 ημερων απο την προσληψη.

 

Με το νεο συστημα ηλεκτρονικης υποβολης το 15ημερο εγινε 8ημερο.

 

Προσοχη γιατι τα προστιμα καραδοκουν.....

καλημερα συναδελφε αναφερεσαι στις συμβασεις ορισμενου χρονου σωστα;; μηπως υπαρχει υποχρεψση να υποβαλλουμε και συμβασεις πληρους απασχολησης και χασαμε επεισοδια;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε οδηγίες Ε9 επισημαίνεται ότι οι επιχειρήσεις δεν έχουν υποχρέωση υποβολής Ε9 σε περίπτωση μεταβολής αποδοχών.

 

Σε περίπτωση που έχουμε τροποποίηση ωραρίου χωρίς να αλλάζει όμως το σύνολο της εβδομαδιαίας και της ημερήσιας απασχόλησης

π.χ. αντί 16.00 έως 20.00  την ημέρα γίνεται 14.00 έως 18.00 την ημέρα υποχρεούται σε υπογραφή νέας σύμβασης και υποβολής της ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε οδηγίες Ε9 επισημαίνεται ότι οι επιχειρήσεις δεν έχουν υποχρέωση υποβολής Ε9 σε περίπτωση μεταβολής αποδοχών.

 

Σε περίπτωση που έχουμε τροποποίηση ωραρίου χωρίς να αλλάζει όμως το σύνολο της εβδομαδιαίας και της ημερήσιας απασχόλησης

π.χ. αντί 16.00 έως 20.00  την ημέρα γίνεται 14.00 έως 18.00 την ημέρα υποχρεούται σε υπογραφή νέας σύμβασης και υποβολής της ?

 

Πρέπει να γίνει νέα σύμβαση. Τώρα αν πρέπει να υποβληθεί στην Εργάνη δεν ξέρω. Υποτίθεται ότι υποβάλλεις την αρχική σύμβαση γνωστοποιώντας ότι υπάρχει μερική απασχόληση. Από τη στιγμή που η απασχόληση παραμένει μερική δεν νομίζω ότι χρειάζεται νέα υποβολή. Επειδή όμως όλοι περιμένουν με το δίκανο στη γωνία για να ρίξουν πρόστιμο, στείλε και τη νέα σύμβαση, δεν γαμιέται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνώ με τα παραπάνω, τι κάνουμε όμως όταν έχουμε μια πρόσληψη για 13/9 με ώρα έναρξης 18:00 και... έχουμε υποβάλλει από τις 12/9 την πρόσληψη και πάμε στις 13/9 πριν την έναρξη της εργασίας να υποβάλλουμε τον πίνακα προσωπικού "συμπληρωματικό πρόσληψης" και προσπαθούμε και προσπαθούμε και δεν τον παίρνει. Βλέπουμε ότι το σύστημα είναι off λόγω εργασιών το αφήνουμε και επανερχόμαστε την επομένη και δεν το δέχεται ως εμπρόθεσμο;  Περιμένουμε διευκρινήσεις αλλά εισπράττουμε ανακοινώσεις μόνο κι η Επιθεώρηση λέει μόνο αν βγει ανακοίνωση θα πάρει χειρόγραφα. ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ με βάση όλα τα παραπάνω κ.κ. Συνάδελφοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

"ζ) Κατ’ απόκλιση από τις διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου (στ), όταν λόγω τεχνικών προβλημάτων ή ανωτέρας βίας διαπιστώνεται δυσλειτουργία του ΠΣ ΣΕΠΕ, ΟΑΕΔ - ΙΚΑ –ΕΤΑΜ, το ΣΕΠΕ και ο ΟΑΕΔ εκδίδουν οδηγίες προς τις περιφερειακές Υπηρεσίες τους, οι οποίες καθορίζουν, κατά περίπτωση, προθεσμίες υποβολής των εντύπων του άρθρου 2 της παρούσης, με προσέλευση στην αρμόδια υπηρεσία, γνωστοποιώντας ταυτόχρονα, μέσω διαδικτύου, την ορισθείσα προθεσμία της ανωτέρω υποβολής".

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/17078

Ζήσε Μάιη μου να φας τριφύλλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνώ με τα παραπάνω, τι κάνουμε όμως όταν έχουμε μια πρόσληψη για 13/9 με ώρα έναρξης 18:00 και... έχουμε υποβάλλει από τις 12/9 την πρόσληψη και πάμε στις 13/9 πριν την έναρξη της εργασίας να υποβάλλουμε τον πίνακα προσωπικού "συμπληρωματικό πρόσληψης" και προσπαθούμε και προσπαθούμε και δεν τον παίρνει. Βλέπουμε ότι το σύστημα είναι off λόγω εργασιών το αφήνουμε και επανερχόμαστε την επομένη και δεν το δέχεται ως εμπρόθεσμο;  Περιμένουμε διευκρινήσεις αλλά εισπράττουμε ανακοινώσεις μόνο κι η Επιθεώρηση λέει μόνο αν βγει ανακοίνωση θα πάρει χειρόγραφα. ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ με βάση όλα τα παραπάνω κ.κ. Συνάδελφοι;

Εγω στην θέση σου  Θα έκανα γνωστοποίηση με επισυναπτόμενο τον πίνακα προσωπικού γράφοντας όλο το γεγονός , έτσι θα είχα ένα πρωτόκολλο και σε περίπτωση ελέγχου κάτι είναι και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα συνάδελφοι απο το πρωί προσπαθώ να υποβάλω ηλεκτρονικά πίνακα προσωπικού και κολλάει του θανατά .. Η πλάκωσαν προσλήψεις ή έπεσε το site τι να πω , απογοήτευση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγω δεν μπορω να ανοιξω το αρχειο για να καταχωρησω τους εργαζομενους.Μολις παω να το κανω εγκατασταση μου λεει πως υπαρχει το αρχειο δεν ξερω τι να διαγραψω και τι να αφησω.Τι στο διαολο θελει δεν ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ συναντώ πρόβλημα στην δημιουργία του αρχείου , μια διαδικασία που έκανα πάντα την ίδια και τώρα δεν μου το δέχετε. Θα το κάνω παραδοσιακά με το χέρι στην επιλογή προθήκη ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ συναντώ πρόβλημα στην δημιουργία του αρχείου , μια διαδικασία που έκανα πάντα την ίδια και τώρα δεν μου το δέχετε. Θα το κάνω παραδοσιακά με το χέρι στην επιλογή προθήκη ....

Μπορουμε να καταχωρησουμε τους εργαζομενους με το ''χερι'' ?Φυσικα 5 ατομα ειναι μονο να μην καθομαι και σκαω για ενα αρχειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορουμε να καταχωρησουμε τους εργαζομενους με το ''χερι'' ?Φυσικα 5 ατομα ειναι μονο να μην καθομαι και σκαω για ενα αρχειο.

Έχει αλλάξει η γραμμογράφηση των αρχείων του ΥΕΚΑ.Οι εταιρίες μηχανογράφησης θα βγάλουν νέες εκδόσεις.Μέχρι τότε χειρόγραφα , αλλά το σύστημα σέρνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχει αλλάξει η γραμμογράφηση των αρχείων του ΥΕΚΑ.Οι εταιρίες μηχανογράφησης θα βγάλουν νέες εκδόσεις.Μέχρι τότε χειρόγραφα , αλλά το σύστημα σέρνεται...

 

Ευχαριστώ Larry και εγώ αυτό κατάλαβα γιατί μου έβγαζε σφάλμα στο αρχείο xml , οπότε μέχρι να βγει η αναβάθμηση χειροκίνητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Α παλι καλά γιατί είχα την εντύπωση οτι έφταιγε το Internet  μας ..

Απο χθες εχει πρόβλημα ..... <_<

 

Κάτι δεν είχαν πει για τις 15/9...θα τραβάν στοιχεία κτλπ προς επεξεργασία  :ph34r: !!!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...