Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
alekosmp

αλλαγή ΦΠΑ στην εστίαση από 1/8/2013-31/12/2013

Question

Λοιπόν απο 1/8/2013-31/12/2013 αλλάζει το ΦΠΑ σύμφωνα με τον 4172/2013 άρθρο 74 παράγραφος 14. Στην ουσία επανέρχεται στο παράρτημα ΙΙΙ του ΦΠΑ στις υπηρεσίες δηλαδή

 

6. Η εκμετάλλευση καφενείων, καφετεριών, ζαχαροπλαστείων, εστιατορίων, ψητοπωλείων, οινομαγειρείων και λοιπών συναφών προς αυτές επιχειρήσεων πλην των κέντρων διασκέδασης, με εξαίρεση τη διάθεση ποτών που περιέχουν οινόπνευμα σε οποιαδήποτε αναλογία

 

Εγώ καταλαβαίνω το εξής.

 

α) Όπου προέχει η υπηρεσία όλα τα είδη έχουν χαμηλό συντ. ΦΠΑ

β) τα delivery ακολουθούν το α) με βάση παλιότερες ΠΟΛ ?

γ) Όπου υπάρχει παράδοση αγαθου ακολουθείται ο συντελεστής του κάθε αγαθού

 

πχ εστιατόριο σερβίρει:

 

ένα αναψυκτικό σε τραπέζι με χαμηλό συντελεστή

ένα αναψυκτικό σε περαστικό τουρίστα με υψηλο συντελεστή?

 

τα γλυκά όπου και να πωλούνται πλεον θα έχουν χαμηλό?

 

οι τυρόπιτες θα πουλούνται με χαμηλό συντελεστή εάν τις τρως καθιστός και με υψηλό εαν τις τρως όρθιος?

 

 

ΠΟΛ.1170/5.8.2011
Υπαγωγή στον κανονικό συντελεστή ΦΠΑ των υπηρεσιών εστίασης γενικά – Άρθρο 34 του ν. 3986/2011 (ΦΕΚ 152Α΄/01.07.2011)

 

Με την παράγραφο 2 μετατάσσεται στον κανονικό συντελεστή Φ.Π.Α. η παράδοση παρασκευασμένων εδεσμάτων, πρόχειρων ή μη γευμάτων ή γενικότερα φαγητών, τα οποία είναι έτοιμα και μπορούν να καταναλωθούν άμεσα, χωρίς να απαιτείται προς τούτο περαιτέρω επεξεργασία από τον αγοραστή. Πρόκειται για φαγητά που παρασκευάζονται με βρασμό, ψήσιμο, τηγάνισμα, ζέσταμα ή άλλο τρόπο, πχ ανάμειξη υλικών, από εστιατόρια, ταβέρνες, πιτσαρίες, οινομαγειρεία, ψητοπωλεία, ταχυφαγεία, καφετέριες και συναφείς επιχειρήσεις. Εν προκειμένω, ως συναφείς επιχειρήσεις θεωρούνται και οι κινητές καντίνες, τα κυλικεία σε γήπεδα ή άλλους αθλητικούς χώρους, τα μπαρ κινηματογράφων και θεάτρων, οι επιχειρήσεις τροφοδοσίας (catering), οι επιχειρήσεις παρασκευής και διανομής πίτσας, κινέζικων γευμάτων, γευμάτων διαίτης ή υγιεινής διατροφής, τα σούπερ μάρκετ που παραδίδουν έτοιμα μαγειρεμένα φαγητά, οι επιχειρήσεις πώλησης σάντουιτς, τυροπιτών, σαλατών και λοιπών παρόμοιων πρόχειρων γευμάτων ή σνακς, συμπεριλαμβανομένων των αρτοποιείων ή ζαχαροπλαστείων στην περίπτωση που πωλούν αντίστοιχα είδη.

Τα εν λόγω εδέσματα ή γεύματα ή φαγητά παραδίδονται ως «πακέτο», χωρίς να παρέχονται πρόσθετες υπηρεσίες που να εξυπηρετούν την επιτόπια κατανάλωση, όπως σερβίρισμα, συνεπώς συνιστούν παραδόσεις αγαθών, ανεξάρτητα αν παραλαμβάνονται από τον ίδιο τον πελάτη ή απλώς αποστέλλονται με ευθύνη των επιχειρήσεων αυτών στον τόπο που επιθυμεί ο πελάτης.

 

βοηθήστε με καταλαβαίνω καλα?

 

Πολλά απαντήθηκαν εδώ απο το TAXHEAVEN

 

το ερώτημα μου είναι τι γινετε με αυτο, (το ξέρω αναμένουμε)

 

Πρόκειται στην ουσία για παροχή εδεσμάτων ή γευμάτων ή γενικά φαγητών, όπου προέχει η «υπηρεσία» η οποία αποσκοπεί να καταστήσει περισσότερο ευχάριστη την άμεση επιτόπια κατανάλωση σε κατάλληλο περιβάλλον, ενώ η παράδοση τροφής αποτελεί ένα μόνο από τα κριτήρια επιλογής της επιχείρησης από τον πελάτη..

 

Το ερώτημα για τις τυρόπιτες απαντήθηκε απο το TAXHEAVEN ΕΔΩ

 

Όπως αντίστοιχα ίσχυσε και με την υπαγωγή στον κανονικό συντελεστή ΦΠΑ το 2011, μετά την αναστολή της παραγράφου 2 του Κεφαλαίου Γ' (εξαιρέσεις από τον μειωμένο συντελεστή), στον μειωμένο συντελεστή ΦΠΑ 13%  υπάγονται και οι παραδόσεις αγαθών από τις ανωτέρω επιχειρήσεις, δηλαδή οι παραδόσεις έτοιμων προς άμεση κατανάλωση εδεσμάτων ή γευμάτων ή γενικότερα φαγητών, χωρίς την παροχή πρόσθετων υπηρεσιών από μέρους της επιχείρησης για την επιτόπια κατανάλωσή τους (παραδόσεις πακέτο).

KAI

Συνεπώς για το ανωτέρω χρονικό διάστημα (1/8/2013 - 31/12/2013 ) μετατάσσεται στον μειωμένο συντελεστή Φ.Π.Α. η παράδοση παρασκευασμένων εδεσμάτων, πρόχειρων ή μη γευμάτων ή γενικότερα φαγητών, τα οποία είναι έτοιμα και μπορούν να καταναλωθούν άμεσα, χωρίς να απαιτείται προς τούτο περαιτέρω επεξεργασία από τον αγοραστή. Πρόκειται για φαγητά που παρασκευάζονται με βρασμό, ψήσιμο, τηγάνισμα, ζέσταμα ή άλλο τρόπο, πχ ανάμειξη υλικών, από εστιατόρια, ταβέρνες, πιτσαρίες, οινομαγειρεία, ψητοπωλεία, ταχυφαγεία, καφετέριες και συναφείς επιχειρήσεις.

 

 

Μια τελευταία απορία. ΕΔΩ και ΕΔΩ βλέπουμε τις προυποθέσεις για την συμμετοχη στο πρόγραμμα Συμφωνία Μείωσης των Τιμών

 

Είναι τα βήματα που αναφέρονται υποχρεωτικά? Και αν ναι ποιες οι κυρώσεις στην περίπτωση που κάποιος κάνει την μείωση ΦΠΑ αλλά δεν μετακυλίσει το κόστος στην επιχείρισή του αλλά στον καταναλωτή. Ρωτάω γιατί ο 4172/2013 δεν έχει προυποθέσεις για την μείωση ΦΠΑ στην εστίαση πέρα από τους χρονικούς περιορισμούς.

 

Από ότι φαίνετε προς το παρόν είναι διαδικασία των επαγγελματικών οργανώσεων και όχι κάτι υποχρεωτικό απο φορολογικό νόμο. (ΠΟΕΣΕ)

 

29/07/2013 βγήκε και η πολ 1189 που διευκρινίζει αρκετά από όσα λέγονται.

 

και

 

31/7/2013 Διευκρινίσεις σχετικά με το ύψος Φ.Π.Α. στα αναψυκτικά εκτός καταστήματος

 

10/9/2013 Αρ. πρωτ.: Δ14Β 1137825 ΕΞ 10.9.2013 Συντελεστής Φ.Π.Α. στις υπηρεσίες εστίασης

 

Δηλαδή τα κέντρα διασκέδασης έχουν άλλο συντελεστή φπα (23%) απο τις λοιπές επιχειρήσεις εστίασης (13%).

 

και απο το taxheaven Νέες διευκρινίσεις για την εφαρμογή του Φ.Π.Α. στην εστίαση

 

28/11/213 αλλαγή επίσημα πια στο θέμα του καφέ με τον νομο 4211/2013 αρθρο 11 παραγραφος 5

 

5. α. Στο Παράρτημα III Κεφάλαιο Α' «ΑΓΑΘΑ» του Κώδικα Φ.Π.Α. προστίθεται παράγραφος 30, ως εξής:
«30. Καφέδες και ροφήματα σοκολάτας κάθε είδους και αφεψήματα, όπως τσάι, χαμομήλι κ.λπ., που παρασκευάζονται ως έτοιμα προς κατανάλωση ποτά κατόπιν παραγγελίας του πελάτη από επιχειρήσεις εστίασης (Δ.Κ. ΕΧ 2202).»
β. Η διάταξη της προηγούμενης υποπαραγράφου ισχύει μέχρι 31.12.2013.

 

20/12/2013 παράταση στο φπα ως τα τέλη του 2014

 

9/1/2014 Κοινοποίηση παράτασης

Edited by alekosmp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

όχι δεν τα ξέρουμε όλα για αυτό ρωτάμε.  Το καφές στην παρούσα έχει διπλή έννοια  δηλ. αλεσμένος ή κόκκους  και παρασκευασμένο ρόφημα.

 

πειράζει μία διευκρίνηση?

 

για τις συγκεντρωτικές δεν απάντησε η ΠΟΦΕΕ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest TZABELAS  KITSOS

Φραπέ ,φραπεδουμπα,φραπεδιερος,φραπόγαλα,φρα-πουτσινο ,Φρέδο,φρεδοτσινο, σοκολάτα,  εθθπρεθθο , εθπρεθο ΛΟΥΝΓΚΟ,εθρπεθο μακκιάτο,φροζιτο , φροζιτο μοκο

Για όλα φταιει ο ΘΕΟΧΑΡΗΣ εμεις τα ξέρουμε για μια ακομη φορά ΟΛΑ .ΠΡΟΣΟΧΗ να στείλετε τις συγκεντρωτικές ΚΕΠΥΟ μέχρι σήμερα για όσους εκαναν διακοπή το 2013

εν μπορείτε να υποβάλλετε δήλωση επειδή η καταληκτική ημερομηνία υποβολής ήταν η 31/07/2013.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

δεν ισχύει τελικά αυτό?

 

ΠΟΦΕΕ

oσο αφορά τα μηνύματα  που είχαμε σε σχέση με την υποβολή συγκεντρωτικών καταστάσεων φορολογουμένων οι οποίοι διέκοψαν τις δραστηριότητες τους εντός της χρήσης του έτους 2013, σας γνωρίζουμε ότι ισχύουν οι διατάξεις του ΚΦΑΣ των παραπάνω συγκεντρωτικών με την οποία ορίζεται ως λήξη η 25/6/2014 και όχι η 29/7/2013 που προτείνει το σύστημα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

όχι δεν τα ξέρουμε όλα για αυτό ρωτάμε.  Το καφές στην παρούσα έχει διπλή έννοια  δηλ. αλεσμένος ή κόκκους  και παρασκευασμένο ρόφημα.

 

πειράζει μία διευκρίνηση?

 

για τις συγκεντρωτικές δεν απάντησε η ΠΟΦΕΕ?

...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

cel ,από χτές συμφώνησα  με το γράμμα του νόμου ότι πάνε για 23%.

 

αλλά άφησε και μία πιθανότητα ΜΗΝ τυχόν και σώσουμε κάποιον φουκαρά,που είναι στα πρόθυρα λουκέτου ,έστω μία θέση εργασίας.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

 Δεν μπορεί να υπάρξει σωστή ερμηνεία ειδικά στα μαγαζιά τύπου Γρηγόρης -everest και σ αυτο δεν φταίει η ερμηνευτική αλλά ο Νόμος . Είναι θέμα πραγματικό η παροχή υπηρεσίας τα εντός-εκτός δεν ισχύουν

συμφωνω απολυτα.το φαγητο ειναι ξεκαθαρο με καθε τροπο στο 13%.τα αλκοολουχα ποτα στο 23%.ολο το μπερδεμα ειναι στα ΜΗ αλκοολουχα ποτα κ αυτο γιατι το υπουργειο δε ξεκαθαρισε τα κριτηρια με τα οποια θα υπαγονται αυτα σε καθε συντελεστη.δηλαδη το κριτηριο ειναι η παροχη σερβιρισματος ή η καταναλωση εντος(επιτοπια) του καταστηματος?πωληση απο κυλικειο κινηματογραφου αναψυκτικου,οπου δε σερβιρεται αλλα θα καταναλωθει εντος του κιν/φου,σε ποιο συντελεστη υπαγεται?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ειλικρινά συνάδελφοι δεν σας καταλαβαίνω ορισμένες φορές!!! Τι είναι το τόσο δύσκολο να κατανοηθεί?.... Που βγάζετε π.χ. το συμπέρασμα ότι ο καφές είναι στο 23%....τέλος πάντων.... Διαβάστε και λίγο

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Διαλειμα

Μεταφερόμεθα στην σουίτα του 20ου ορόφου ξενοδοχείου και θέλετε μια πορτοκαλάδα

Επιλογές

  • Ανοιγεις το miniBar και την παίρνεις με ΦΠΑ υψηλό
  • Σαπίζεις στο κρεβάτι και παίρνεις τηλέφωνο να σου την φέρει ο σερβιτώρος (αν δεν εχει ασανσερ με τα πόδια) θα την πληρώσεις με χαμηλό ΦΠΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

αφού σου λέει το παράρτημα τάδε του ΦΠΑ.

 

τέλος πάντων έβγαλε νέα διευκρίνηση αλλά ΔΕΝ αναφέρει ρητά "ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΝΑΨΥΚΤΙΚΑ" ,απλά μιλάει μόνο για την περίπτωση των αναψυκτικών  και των φαγωσίμων.

 

Παραβλέποντας το κύριο είδος που είναι ο καφές.

 

Βρε μπορεί κάποιος να το στείλει στον Θεοχάρη.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΕΝΤΟΣ  ΦΑΓΗΤΑ 13% 

              ΑΝΑΨΥΚΤΙΚΑ 13%

              ΝΕΡΑ ΚΑΦΕΔΕΣ 13%

              ΑΛΚΟΟΛΟΥΧΑ 23%

 

ΕΚΤΟΣ   ΦΑΓΗΤΑ  13%

               ΑΝΑΨΥΚΤΙΚΑ 23%

               ΑΛΚΟΟΛΟΥΧΑ 23%

               ΝΕΡΑ ΚΑΦΕΔΕΣ 13%     Τ Ε Λ Ο Σ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ειλικρινά συνάδελφοι δεν σας καταλαβαίνω ορισμένες φορές!!! Τι είναι το τόσο δύσκολο να κατανοηθεί?.... Που βγάζετε π.χ. το συμπέρασμα ότι ο καφές είναι στο 23%....τέλος πάντων.... Διαβάστε και λίγο

 

 

ΕΝΤΟΣ  ΦΑΓΗΤΑ 13% 

              ΑΝΑΨΥΚΤΙΚΑ 13%

              ΝΕΡΑ ΚΑΦΕΔΕΣ 13%

              ΑΛΚΟΟΛΟΥΧΑ 23%

 

ΕΚΤΟΣ   ΦΑΓΗΤΑ  13%

               ΑΝΑΨΥΚΤΙΚΑ 23%

               ΑΛΚΟΟΛΟΥΧΑ 23%

               ΝΕΡΑ ΚΑΦΕΔΕΣ 13%     Τ Ε Λ Ο Σ

 

5. Επισημαίνεται ότι, σε αντίθεση με τα αναφερόμενα στην παράγραφο 3 ανωτέρω, σε περίπτωση παράδοσης έτοιμου φαγητού ή λοιπών ειδών ως «πακέτο» για κατανάλωση εκτός του καταστήματος, ανεξάρτητα από το εάν το «πακέτο» παραλαμβάνεται από τον ίδιο τον πελάτη (take away) ή αποστέλλεται από την επιχείρηση στον υποδεικνυόμενο από τον πελάτη τόπο (delivery), πρόκειται για πράξη παράδοσης αγαθών και όχι για παροχή υπηρεσίας, καθώς δεν παρέχονται πρόσθετες υπηρεσίες από μέρους της επιχείρησης για την άμεση επιτόπια κατανάλωσή τους. Κατά συνέπεια, εφαρμόζεται ο συντελεστής ΦΠΑ που ισχύει για κάθε είδος. Όσον αφορά λοιπόν την παράδοση μη αλκοολούχων ποτών (χυμοί, ροφήματα, αναψυκτικά γενικά) εφαρμόζεται ο κανονικός συντελεστής ΦΠΑ (23%), όπως προκύπτει από την τροποποίηση από 1.9.2011 των παραγράφων 27, 28 και 29 και την κατάργηση της παραγράφου 30 του Κεφαλαίου Α΄ «Αγαθά» του Παραρτήματος ΙΙΙ του Κώδικα ΦΠΑ.

 

Κι όμως είναι λιγάκι δύσκολο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Τελικά είναι υποχρεωτική η ανάρτηση καταλόγου με τη μείωση των τιμών ;;; Και αφού όλοι είχαν μειώσει από πριν τις τιμές λόγω αναδουλειάς... τι τιμοκατάλογο να αναρτήσουν;;;; Και αν δεν αναρτηθεί τι γίνεται;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ρε παιδιά, ο καφές λέμε πάει 13 έτσι?

 

Στο Αρθρο 68. ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΙΙΙ ΑΓΑΘΑ ΚΑΙ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΟΥ ΥΠΑΓΟΝΤΑΙ ΣΕ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ (δεύτερο και τρίτο εδάφιο της παραγράφου 1 του άρθρου 21) 

περιγράφεται στην περίπτωση 12.Καφές, τσάι, ματέ και μπαχαρικά (Δ.Κ. 0901, 0902, 0903, 0904, 0905, 0906, 0907, 0908, 0909 και 0910).

Ποιός καφές?

Το ρόφημα? Η σκόνη?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συναδελφοι συγγνωμη , για να καταλαβω μιλατε ολοι για μειωση φπα και προφανως αφορα πελατες σας.Ειναι ολοι οι πελατες σας συμβατοι με τισ προυποθεσεις δηλαδη μελη σωματειων?

Αν δεν ειναι τι θα τους κανετε? Θα τους βαλετε να χτυπουν με μειωμενο συνμτελεστη και να παρουν και το σημα?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Τελικά είναι υποχρεωτική η ανάρτηση καταλόγου με τη μείωση των τιμών ;;; Και αφού όλοι είχαν μειώσει από πριν τις τιμές λόγω αναδουλειάς... τι τιμοκατάλογο να αναρτήσουν;;;; Και αν δεν αναρτηθεί τι γίνεται;

OXI DEN EINAI ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΣ Ο ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΛΑΓΟΣ ,ΑΠΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΝΕΟ ΚΑΤΑΛΟΓΟ ΜΕ ΤΙΣ ΝΕΕΣ ΤΙΜΕΣ ΔΕΝ ΠΕΡΝΕΙΣ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΑΥΤΟΚΟΛΗΤΟ.

ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΑΝΑΨΥΚΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΧΥΜΟΥΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΣΕΙ ΜΕΣΑ -ΕΞΩ ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ Ο (ΦΑΓΗΤΟ -ΚΑΦΕΣ ) Ο ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΕΙΩΜΕΝΟΣ ?ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΝ ΕΙΝΑ ΕΝΤΟΣ Η ΕΚΤΟΣ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ..

ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

αυτό περιμένουμε για διευκρίνηση ,ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΝΑΨΥΚΤΙΚΑ εκτός, πάνε στο 23%?

 

γιατί σύμφωνα με την χτεσινή ΠΟΛ. είναι και τα ροφήματα δηλ. χυμός-καφές-σοκολάτα κλπ.

 

απαντάνε για όλα που έχουμε καταλάβει ,εκτός από τον καφέ που προσπαθούμε να μαντέψουμε.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συναδελφοι συγγνωμη , για να καταλαβω μιλατε ολοι για μειωση φπα και προφανως αφορα πελατες σας.Ειναι ολοι οι πελατες σας συμβατοι με τισ προυποθεσεις δηλαδη μελη σωματειων?

Αν δεν ειναι τι θα τους κανετε? Θα τους βαλετε να χτυπουν με μειωμενο συνμτελεστη και να παρουν και το σημα?

 

Άλλο η μείωση του ΦΠΑ και άλλο το Σήμα

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

5. Επισημαίνεται ότι, σε αντίθεση με τα αναφερόμενα στην παράγραφο 3 ανωτέρω, σε περίπτωση παράδοσης έτοιμου φαγητού ή λοιπών ειδών ως «πακέτο» για κατανάλωση εκτός του καταστήματος, ανεξάρτητα από το εάν το «πακέτο» παραλαμβάνεται από τον ίδιο τον πελάτη (take away) ή αποστέλλεται από την επιχείρηση στον υποδεικνυόμενο από τον πελάτη τόπο (delivery), πρόκειται για πράξη παράδοσης αγαθών και όχι για παροχή υπηρεσίας, καθώς δεν παρέχονται πρόσθετες υπηρεσίες από μέρους της επιχείρησης για την άμεση επιτόπια κατανάλωσή τους. Κατά συνέπεια, εφαρμόζεται ο συντελεστής ΦΠΑ που ισχύει για κάθε είδος. Όσον αφορά λοιπόν την παράδοση μη αλκοολούχων ποτών (χυμοί, ροφήματα, αναψυκτικά γενικά) εφαρμόζεται ο κανονικός συντελεστής ΦΠΑ (23%), όπως προκύπτει από την τροποποίηση από 1.9.2011 των παραγράφων 27, 28 και 29 και την κατάργηση της παραγράφου 30 του Κεφαλαίου Α΄ «Αγαθά» του Παραρτήματος ΙΙΙ του Κώδικα ΦΠΑ.

 

Κι όμως είναι λιγάκι δύσκολο.

ΡΟΦΗΜΑ....ΠΧ ΤΣΑΙ ΕΤΟΙΜΟ ΣΕ ΚΟΥΤΑΚΙ....Ή ΑΥΤΑ ΤΑ ΝΕΑ ΗΔΗ ΚΑΦΕ ΣΕ ΚΟΥΤΑΚΙ....ΜΗΝ ΤΟ ΜΠΕΡΔΕΥΕΤΕ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕΤΕ...ΠΧ ΤΗΝ ΣΟΚΟΛΑΤΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΡΟΦΗΜΑ....ΠΧ ΤΣΑΙ ΕΤΟΙΜΟ ΣΕ ΚΟΥΤΑΚΙ....Ή ΑΥΤΑ ΤΑ ΝΕΑ ΗΔΗ ΚΑΦΕ ΣΕ ΚΟΥΤΑΚΙ....ΜΗΝ ΤΟ ΜΠΕΡΔΕΥΕΤΕ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕΤΕ...ΠΧ ΤΗΝ ΣΟΚΟΛΑΤΑ

 

Ο χυμός δηλαδή αν είναι σε κουτάκι έχει κανονικό και αν είναι από παρασκευή έχει μειωμένο?

 

Παράδοση μη αλκοολούχων ποτών λέει η εγκύκλιος. Το γενικεύει.

 

Σε παράδοση αγαθών μόνο το νερό έχει μείνει στο μειωμένο ΦΠΑ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΡΟΦΗΜΑ....ΠΧ ΤΣΑΙ ΕΤΟΙΜΟ ΣΕ ΚΟΥΤΑΚΙ....Ή ΑΥΤΑ ΤΑ ΝΕΑ ΗΔΗ ΚΑΦΕ ΣΕ ΚΟΥΤΑΚΙ....ΜΗΝ ΤΟ ΜΠΕΡΔΕΥΕΤΕ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕΤΕ...ΠΧ ΤΗΝ ΣΟΚΟΛΑΤΑ

Πώς να μην τα μπερδεύουμε?

Ο καφές , η σοκολάτα , το τσάι κλπ που φτιάχνουμε, δεν είναι ροφήματα?

Αυτά σε κουτάκι, από πότε δεν λέγονται ΕΤΟΙΜΑ ροφήματα?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΑΔΕΡΦΙΑ....ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.... ΓΙΑ TAKE AWAY ΚΑΙ DELIVERY ΟΤΙ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΜΕ 23% ΤΟ ΔΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΕ 23%

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×