Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
alekosmp

αλλαγή ΦΠΑ στην εστίαση από 1/8/2013-31/12/2013

Question

Λοιπόν απο 1/8/2013-31/12/2013 αλλάζει το ΦΠΑ σύμφωνα με τον 4172/2013 άρθρο 74 παράγραφος 14. Στην ουσία επανέρχεται στο παράρτημα ΙΙΙ του ΦΠΑ στις υπηρεσίες δηλαδή

 

6. Η εκμετάλλευση καφενείων, καφετεριών, ζαχαροπλαστείων, εστιατορίων, ψητοπωλείων, οινομαγειρείων και λοιπών συναφών προς αυτές επιχειρήσεων πλην των κέντρων διασκέδασης, με εξαίρεση τη διάθεση ποτών που περιέχουν οινόπνευμα σε οποιαδήποτε αναλογία

 

Εγώ καταλαβαίνω το εξής.

 

α) Όπου προέχει η υπηρεσία όλα τα είδη έχουν χαμηλό συντ. ΦΠΑ

β) τα delivery ακολουθούν το α) με βάση παλιότερες ΠΟΛ ?

γ) Όπου υπάρχει παράδοση αγαθου ακολουθείται ο συντελεστής του κάθε αγαθού

 

πχ εστιατόριο σερβίρει:

 

ένα αναψυκτικό σε τραπέζι με χαμηλό συντελεστή

ένα αναψυκτικό σε περαστικό τουρίστα με υψηλο συντελεστή?

 

τα γλυκά όπου και να πωλούνται πλεον θα έχουν χαμηλό?

 

οι τυρόπιτες θα πουλούνται με χαμηλό συντελεστή εάν τις τρως καθιστός και με υψηλό εαν τις τρως όρθιος?

 

 

ΠΟΛ.1170/5.8.2011
Υπαγωγή στον κανονικό συντελεστή ΦΠΑ των υπηρεσιών εστίασης γενικά – Άρθρο 34 του ν. 3986/2011 (ΦΕΚ 152Α΄/01.07.2011)

 

Με την παράγραφο 2 μετατάσσεται στον κανονικό συντελεστή Φ.Π.Α. η παράδοση παρασκευασμένων εδεσμάτων, πρόχειρων ή μη γευμάτων ή γενικότερα φαγητών, τα οποία είναι έτοιμα και μπορούν να καταναλωθούν άμεσα, χωρίς να απαιτείται προς τούτο περαιτέρω επεξεργασία από τον αγοραστή. Πρόκειται για φαγητά που παρασκευάζονται με βρασμό, ψήσιμο, τηγάνισμα, ζέσταμα ή άλλο τρόπο, πχ ανάμειξη υλικών, από εστιατόρια, ταβέρνες, πιτσαρίες, οινομαγειρεία, ψητοπωλεία, ταχυφαγεία, καφετέριες και συναφείς επιχειρήσεις. Εν προκειμένω, ως συναφείς επιχειρήσεις θεωρούνται και οι κινητές καντίνες, τα κυλικεία σε γήπεδα ή άλλους αθλητικούς χώρους, τα μπαρ κινηματογράφων και θεάτρων, οι επιχειρήσεις τροφοδοσίας (catering), οι επιχειρήσεις παρασκευής και διανομής πίτσας, κινέζικων γευμάτων, γευμάτων διαίτης ή υγιεινής διατροφής, τα σούπερ μάρκετ που παραδίδουν έτοιμα μαγειρεμένα φαγητά, οι επιχειρήσεις πώλησης σάντουιτς, τυροπιτών, σαλατών και λοιπών παρόμοιων πρόχειρων γευμάτων ή σνακς, συμπεριλαμβανομένων των αρτοποιείων ή ζαχαροπλαστείων στην περίπτωση που πωλούν αντίστοιχα είδη.

Τα εν λόγω εδέσματα ή γεύματα ή φαγητά παραδίδονται ως «πακέτο», χωρίς να παρέχονται πρόσθετες υπηρεσίες που να εξυπηρετούν την επιτόπια κατανάλωση, όπως σερβίρισμα, συνεπώς συνιστούν παραδόσεις αγαθών, ανεξάρτητα αν παραλαμβάνονται από τον ίδιο τον πελάτη ή απλώς αποστέλλονται με ευθύνη των επιχειρήσεων αυτών στον τόπο που επιθυμεί ο πελάτης.

 

βοηθήστε με καταλαβαίνω καλα?

 

Πολλά απαντήθηκαν εδώ απο το TAXHEAVEN

 

το ερώτημα μου είναι τι γινετε με αυτο, (το ξέρω αναμένουμε)

 

Πρόκειται στην ουσία για παροχή εδεσμάτων ή γευμάτων ή γενικά φαγητών, όπου προέχει η «υπηρεσία» η οποία αποσκοπεί να καταστήσει περισσότερο ευχάριστη την άμεση επιτόπια κατανάλωση σε κατάλληλο περιβάλλον, ενώ η παράδοση τροφής αποτελεί ένα μόνο από τα κριτήρια επιλογής της επιχείρησης από τον πελάτη..

 

Το ερώτημα για τις τυρόπιτες απαντήθηκε απο το TAXHEAVEN ΕΔΩ

 

Όπως αντίστοιχα ίσχυσε και με την υπαγωγή στον κανονικό συντελεστή ΦΠΑ το 2011, μετά την αναστολή της παραγράφου 2 του Κεφαλαίου Γ' (εξαιρέσεις από τον μειωμένο συντελεστή), στον μειωμένο συντελεστή ΦΠΑ 13%  υπάγονται και οι παραδόσεις αγαθών από τις ανωτέρω επιχειρήσεις, δηλαδή οι παραδόσεις έτοιμων προς άμεση κατανάλωση εδεσμάτων ή γευμάτων ή γενικότερα φαγητών, χωρίς την παροχή πρόσθετων υπηρεσιών από μέρους της επιχείρησης για την επιτόπια κατανάλωσή τους (παραδόσεις πακέτο).

KAI

Συνεπώς για το ανωτέρω χρονικό διάστημα (1/8/2013 - 31/12/2013 ) μετατάσσεται στον μειωμένο συντελεστή Φ.Π.Α. η παράδοση παρασκευασμένων εδεσμάτων, πρόχειρων ή μη γευμάτων ή γενικότερα φαγητών, τα οποία είναι έτοιμα και μπορούν να καταναλωθούν άμεσα, χωρίς να απαιτείται προς τούτο περαιτέρω επεξεργασία από τον αγοραστή. Πρόκειται για φαγητά που παρασκευάζονται με βρασμό, ψήσιμο, τηγάνισμα, ζέσταμα ή άλλο τρόπο, πχ ανάμειξη υλικών, από εστιατόρια, ταβέρνες, πιτσαρίες, οινομαγειρεία, ψητοπωλεία, ταχυφαγεία, καφετέριες και συναφείς επιχειρήσεις.

 

 

Μια τελευταία απορία. ΕΔΩ και ΕΔΩ βλέπουμε τις προυποθέσεις για την συμμετοχη στο πρόγραμμα Συμφωνία Μείωσης των Τιμών

 

Είναι τα βήματα που αναφέρονται υποχρεωτικά? Και αν ναι ποιες οι κυρώσεις στην περίπτωση που κάποιος κάνει την μείωση ΦΠΑ αλλά δεν μετακυλίσει το κόστος στην επιχείρισή του αλλά στον καταναλωτή. Ρωτάω γιατί ο 4172/2013 δεν έχει προυποθέσεις για την μείωση ΦΠΑ στην εστίαση πέρα από τους χρονικούς περιορισμούς.

 

Από ότι φαίνετε προς το παρόν είναι διαδικασία των επαγγελματικών οργανώσεων και όχι κάτι υποχρεωτικό απο φορολογικό νόμο. (ΠΟΕΣΕ)

 

29/07/2013 βγήκε και η πολ 1189 που διευκρινίζει αρκετά από όσα λέγονται.

 

και

 

31/7/2013 Διευκρινίσεις σχετικά με το ύψος Φ.Π.Α. στα αναψυκτικά εκτός καταστήματος

 

10/9/2013 Αρ. πρωτ.: Δ14Β 1137825 ΕΞ 10.9.2013 Συντελεστής Φ.Π.Α. στις υπηρεσίες εστίασης

 

Δηλαδή τα κέντρα διασκέδασης έχουν άλλο συντελεστή φπα (23%) απο τις λοιπές επιχειρήσεις εστίασης (13%).

 

και απο το taxheaven Νέες διευκρινίσεις για την εφαρμογή του Φ.Π.Α. στην εστίαση

 

28/11/213 αλλαγή επίσημα πια στο θέμα του καφέ με τον νομο 4211/2013 αρθρο 11 παραγραφος 5

 

5. α. Στο Παράρτημα III Κεφάλαιο Α' «ΑΓΑΘΑ» του Κώδικα Φ.Π.Α. προστίθεται παράγραφος 30, ως εξής:
«30. Καφέδες και ροφήματα σοκολάτας κάθε είδους και αφεψήματα, όπως τσάι, χαμομήλι κ.λπ., που παρασκευάζονται ως έτοιμα προς κατανάλωση ποτά κατόπιν παραγγελίας του πελάτη από επιχειρήσεις εστίασης (Δ.Κ. ΕΧ 2202).»
β. Η διάταξη της προηγούμενης υποπαραγράφου ισχύει μέχρι 31.12.2013.

 

20/12/2013 παράταση στο φπα ως τα τέλη του 2014

 

9/1/2014 Κοινοποίηση παράτασης

Edited by alekosmp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recommended Posts

  • 0

 ΦΑΓΗΤΟ Η ΓΛΥΚΑ ΕΝΤΟΣ Η ΕΚΤΟΣ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ      13% 

 

ΑΝΑΨΥΚΤΙΚΑ ΧΥΜΟΙ ΝΕΡΟ  ΚΑΦΕΔΕΣ ΓΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΣΤΟ         13%

 

ΑΝΑΨΥΚΤΙΚΑ ΧΥΜΟΙ ΚΑΦΕΔΕΣ ΓΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΣΤΟ         23%

 

ΝΕΡΟ  ΓΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ  ΣΤΟ         13%

 

ΠΟΤΑ ΕΝΤΟΣ Η ΕΚΤΟΣ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ    23%

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ρε παιδιά, με το delivery-πακέτο τι γίνεται τελικά?

 

Η παράγραφος 5 αναιρεί την παράγραφο 4. 

 

οι παραδόσεις έτοιμου προς άμεση κατανάλωση φαγητού σε «πακέτο», υπάγονται στο μειωμένο συντελεστή ΦΠΑ, για λόγους ομοιόμορφης αντιμετώπισης των πράξεων αυτών και για την αποφυγή στρεβλώσεων του ανταγωνισμού μεταξύ των επιχειρήσεων εστίασης που διαθέτουν φαγητό για επιτόπια κατανάλωση και αυτών που το παραδίδουν σε «πακέτo» (παρ.4)
 
σε περίπτωση παράδοσης έτοιμου φαγητού ή λοιπών ειδών ως «πακέτο» για κατανάλωση εκτός του καταστήματος, ανεξάρτητα από το εάν το «πακέτο» παραλαμβάνεται από τον ίδιο τον πελάτη (take away) ή αποστέλλεται από την επιχείρηση στον υποδεικνυόμενο από τον πελάτη τόπο. (delivery), πρόκειται για πράξη παράδοσης αγαθών και όχι για παροχή υπηρεσίας, καθώς δεν παρέχονται πρόσθετες υπηρεσίες από μέρους της επιχείρησης για την άμεση επιτόπια κατανάλωσή τους. Κατά συνέπεια, εφαρμόζεται ο συντελεστής ΦΠΑ που ισχύει για κάθε είδος. (παρ.5)
 
Σίγουρα θα εκδοθεί ερμηνευτική, εκτός αν δεν καταλαβαίνω εγώ κάτι καλά.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

και γω έτσι πιστεύω ότι είναι (13% το φαγητο), αλλα διάβασε λιγάκι τις παραγράφους 4,5 να δεις ότι η μία αναιρεί την άλλη. Ερμηνευτική επειγόντως...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ο καφές δεν είναι στο 13% σε κάθε περίπτωση (επιτόπια κατανάλωση, delivery, take away)?

 

Παράρτημα ΙΙΙ

Α. ΑΓΑΘΑ

 

12.Καφές, τσάι, ματέ και μπαχαρικά (Δ.Κ. 0901, 0902, 0903, 0904, 0905, 0906, 0907, 0908, 0909 και 0910).

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

συναδελφοι να ρωτησω κι εγω κατι ασχετο ομως με το ΦΠΑ αλλα σχετικο  με την διαδικασια.

 

Οι πελατες σας ειναι ολοι μελη του ΠΟΕΣΕ ΣΕΤΕ ΓΣΕΒΕΕ κλπ  για να πανε να καταθεσουν εκει τους τιμοκαταλογους για να εγκριθει η μειωση στο φπα? 

Εγω οσους εχω δεν ειναι πουθενα μελη , αρα αυτοι τι κανουνε?

 

Παντως οι ανθρωποι ζωγραφισανε παλι με την Πολ , αλλα διαβαζεις στην μια παραγραφο αλλα ερμηνευονται στην αλλη , τι να πει κανεις και τωρα θα περιμενουμε 4-5 μερες να βγαλουν ερμηνευτικη με τους πελατες να μας κυνηγανε και τισ δηλωσεις ολων των ειδων πανω απο το κεφακλι μας ......

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ Ο ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ ΦΠΑ ΠΟΥ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΣ..........ΜΗΠΩΣ Ο ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ????ΓΙΑΤΙ ΣΤΑ ΑΝΑΨΥΚΤΙΚΑ ΑΓΟΡΑΖΩ 23% ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΚΤΥΠΩ ΣΤΗ ΜΗΧΑΝΗ 13% ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΚΕΤΟ 23%........ΜΗΠΩΣ ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ............ 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ο καφές δεν είναι στο 13% σε κάθε περίπτωση (επιτόπια κατανάλωση, delivery, take away)?

 

Παράρτημα ΙΙΙ

Α. ΑΓΑΘΑ

 

12.Καφές, τσάι, ματέ και μπαχαρικά (Δ.Κ. 0901, 0902, 0903, 0904, 0905, 0906, 0907, 0908, 0909 και 0910).

...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ Ο ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ ΦΠΑ ΠΟΥ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΣ..........ΜΗΠΩΣ Ο ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ????ΓΙΑΤΙ ΣΤΑ ΑΝΑΨΥΚΤΙΚΑ ΑΓΟΡΑΖΩ 23% ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΚΤΥΠΩ ΣΤΗ ΜΗΧΑΝΗ 13% ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΚΕΤΟ 23%........ΜΗΠΩΣ ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ............ 

...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

συναδελφοι να ρωτησω κι εγω κατι ασχετο ομως με το ΦΠΑ αλλα σχετικο  με την διαδικασια.

 

Οι πελατες σας ειναι ολοι μελη του ΠΟΕΣΕ ΣΕΤΕ ΓΣΕΒΕΕ κλπ  για να πανε να καταθεσουν εκει τους τιμοκαταλογους για να εγκριθει η μειωση στο φπα? 

Εγω οσους εχω δεν ειναι πουθενα μελη , αρα αυτοι τι κανουνε?

 

Παντως οι ανθρωποι ζωγραφισανε παλι με την Πολ , αλλα διαβαζεις στην μια παραγραφο αλλα ερμηνευονται στην αλλη , τι να πει κανεις και τωρα θα περιμενουμε 4-5 μερες να βγαλουν ερμηνευτικη με τους πελατες να μας κυνηγανε και τισ δηλωσεις ολων των ειδων πανω απο το κεφακλι μας ......

....

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Έχουν δοθεί διευκρινίσεις σε ποια τρόφιμα-ποτά θα είναι 9% και σε ποια 16%?

Αν ναι,μπορείτε να μου παραθέσετε το λινκ?

 

Ευχαριστώ

 

Ειλικρινά θεωρείς ότι πρέπει να δοθούν διευκρινίσεις για αυτό; :blink: 

Η μείωση του 30% υπάρχει στο άρθρο 21 του Ν.2859. Και δεν έιναι όλα τα νησιά, να μην μπερδεύουμε τον κόσμο...

 

4.Για τα νησιά των νομών Λέσβου, Χίου, Σάμου, Δωδεκανήσου, Κυκλάδων και τα νησιά του Αιγαίου Θάσο, Σαμοθράκη, Βόρειες Σποράδες και Σκύρο, οι συντελεστές του φόρου μειώνονται κατά τριάντα τοις εκατό (30%), εφόσον πρόκειται για αγαθά, τα οποία κατά το χρόνο που ο φόρος γίνεται απαιτητός:

α) βρίσκονται στα νησιά αυτά και παραδίδονται από υποκείμενο στο φόρο που είναι εγκαταστημένος στα νησιά αυτά,

β) πωλούνται με προορισμό τα νησιά αυτά από υποκείμενο στο φόρο, εγκαταστημένο σε οποιοδήποτε μέρος του εσωτερικού της χώρας, προς αγοραστή υποκείμενο ή προς μη υποκείμενο στο φόρο νομικό πρόσωπο, εγκαταστημένο στα νησιά αυτά,

γ) αποστέλλονται ή μεταφέρονται προς υποκείμενο στο φόρο ή προς μη υποκείμενο στο φόρο νομικό πρόσωπο που είναι εγκαταστημένο στα νησιά αυτά, στα πλαίσια της ενδοκοινοτικής απόκτησης αγαθών,

δ) εισάγονται στα νησιά αυτά.

Η πιο πάνω μείωση των συντελεστών δεν ισχύει για τα καπνοβιομηχανία προϊόντα και τα μεταφορικά μέσα.

.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Μόλις έγραψε στο twitter ο Θεοχάρης:

 

  1. Το ΦΠΑ στην εστίαση ειναι 13% ανεξαρτήτως που καταναλώνεται #stopMisInformation

     
  2. @htheoharis ο χαμός που γίνεται τότε στην τηλεόραση γιατί γίνεται; κάντε μια παρέμβαση γιατί καίγονται εργατοώρες, μυαλά @angeloufani

     
  3. @cocodinos @angeloufani μόνο τα αναψυκτικά έχουν διαφορετικό συντελεστή. Όχι το φαγητό

     

     

     

     

     

    Οπότε

     

    Εντός καταστήματος

     

    Φαγητό 13%

    Αναψυκτικα,Χυμοί 13%

    Καφέδες, Νερά 13%

     

    Εκτός καταστήματος,delivery,πακέτο

    Φαγητό 13%,

    Αναψυκτικά, Χυμοί 23%

    Καφέδες 23% (με επιφύλαξη)

    Νερά 13%

     

     

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

 

 
 
Οι μειωμένοι συντελεστές ΦΠΑ θεσπίστηκαν με την έγκριση της Ευρωπαϊκής Ένωσης, ως αντιστάθμισμα των σοβαρών μειονεκτημάτων και δυσκολιών που δημιουργεί η νησιωτικότητα και δεν αποτελεί κάποιας μορφής πρόνόμιο.
Οι ιδιαίτερες νησιωτικές πολιτικές κατοχυρώνονται άλλωστε και στο άρθρο 174 της Συνθήκης της Λισαβώνας.
 
 
 
Επειδή δεν είμαι και τόοοοσο παλιά, μια απορία: 
 
Προ της εισοδου μας στην ΕΕ ίσχυαν μειωμένοι δασμοί ειδικά στα νησιά μας και δόθηκε ως αντιστάθμισμα η μείωση των συντελεστών του ΦΠΑ για αυτές τις περιοχές ???

 

 

Ναι υπήρχαν μειωμένοι δασμοί. Και μέχρι να οριστικοποιηθεί το ΦΠΑ, ας μην αναφέρω τι τραβήξαμε όλοι τότε... :unsure:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΑΥΤΟ ΤΟ 23 ΤΟΥ ΚΑΦΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ ΠΑΙΔΙΑ? ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΦΕΣ ΤΣΑΙ ΚΤΛΠ ΣΤΟ 13 ΓΙΑ ΕΞΩ?

...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Πάντως για άλλη μια φορά το ΥΟ μεγαλούργησε.... :wacko:

Θα χρειαστούμε άλλες ερμηνευτικές για την ερμηνευτική... :unsure:

Παρόλο που αυτό είναι θέμα που σηκώνει μεγάλη συζήτηση, πιστεύω ότι όλο αυτό το μπάχαλο στην σύνταξη των νόμων και των ερμηνευτικών είναι συναφές με τη γενικότερη αγραμματοσύνη και έλλειψη παιδείας που υπάρχει. Γιατί μόρφωση δεν είναι η παπαγαλία, ούτε ένα πτυχίο...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

κύριε Θεοχάρη όταν λέμε ,αναψυκτικά-ροφήματα κλπ.  για έξω 23% ,ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΦΕ-ΣΟΚΟΛΑΤΑ ή μόνο τα τυποποιημένα αναψυκτικά?

 

μπορεί να το στείλει κάποιος στο twitter γιατί δεν ξέρω από αυτά? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δεν είναι φορολογικό θέμα αλλά αν είναι απαραίτητο θα κάνετε εγγραφή με ότι συνεπάγεται αυτό πχ μέλος σε εργοδ.οργάνωση =ΣΣΕ κλαδική αν είναι μέλος κ ο εργαζόμενος

ΠΙΑΣΤΟ αυγο και κουρευτο δηλαδη , μπλεκουμε και αλλο με συμβασεις κλπ κλπ , τελικα δεν ξερω αν συμφερει γενικως.Πχ αν ενα καταστημα εχει αλλαξει τισ συμβασεις σε ΕΓΣΣΕ και εχει ενα καλο οφελος απο εκει , ουσιασικα το χανει και το βαρος πεφτει παλι σε εμας για αλλαγη συμβασεων ............   και ολα αυτα για τισ παπαριες τους .

Ξερουν αυτοι στα υπουργεια  τι κανουν συναδελφοι, δεν ειναι βλακες.

Δεν πιστευω οτι σε αυτους που μπορουν να υπαχθουν αμεσα ειναι πανω απο το 15% των καταστηματων.

Βεβαια αυτοι βγηκανε με πομπωδεις ανακοινωσεις ΜΕΙΩΣΗ ΦΠΑ και αστους μετα να βγαλουν αυτοι ακρη με την δαμοκλειο σπαθη των προστιμων πανω απο το κεφαλι ολων των εμπλεκομενων και εμασ στημενους στα 3 μετρα να βομβαρδιζομαστε απο ερωτησεις

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Guest TZABELAS  KITSOS

διαβαστε καλα την παραγραφο 4 και 5

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Σε αρτοποιεία, η πώληση τυροπιτών κλπ, είτε για επιτόπια κατανάλωση είτε take away πάει 13% σωστά ???

Σε περίπτωση χονδρικής πώλησης τυροπιτών ισχύει επίσης 13% ???

 

Σημ. Τα αρτοποιεία περιλαμβάνονται στις συναφείς επιχειρήσεις ως ΠΟΛ 1170/2011.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

κύριε Θεοχάρη όταν λέμε ,αναψυκτικά-ροφήματα κλπ.  για έξω 23% ,ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΦΕ-ΣΟΚΟΛΑΤΑ ή μόνο τα τυποποιημένα αναψυκτικά?

 

μπορεί να το στείλει κάποιος στο twitter γιατί δεν ξέρω από αυτά? 

....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×