Προς το περιεχόμενο
  • 0

αλλαγή ΦΠΑ στην εστίαση από 1/8/2013-31/12/2013


alekosmp

Ερώτηση

Λοιπόν απο 1/8/2013-31/12/2013 αλλάζει το ΦΠΑ σύμφωνα με τον 4172/2013 άρθρο 74 παράγραφος 14. Στην ουσία επανέρχεται στο παράρτημα ΙΙΙ του ΦΠΑ στις υπηρεσίες δηλαδή

 

6. Η εκμετάλλευση καφενείων, καφετεριών, ζαχαροπλαστείων, εστιατορίων, ψητοπωλείων, οινομαγειρείων και λοιπών συναφών προς αυτές επιχειρήσεων πλην των κέντρων διασκέδασης, με εξαίρεση τη διάθεση ποτών που περιέχουν οινόπνευμα σε οποιαδήποτε αναλογία

 

Εγώ καταλαβαίνω το εξής.

 

α) Όπου προέχει η υπηρεσία όλα τα είδη έχουν χαμηλό συντ. ΦΠΑ

β) τα delivery ακολουθούν το α) με βάση παλιότερες ΠΟΛ ?

γ) Όπου υπάρχει παράδοση αγαθου ακολουθείται ο συντελεστής του κάθε αγαθού

 

πχ εστιατόριο σερβίρει:

 

ένα αναψυκτικό σε τραπέζι με χαμηλό συντελεστή

ένα αναψυκτικό σε περαστικό τουρίστα με υψηλο συντελεστή?

 

τα γλυκά όπου και να πωλούνται πλεον θα έχουν χαμηλό?

 

οι τυρόπιτες θα πουλούνται με χαμηλό συντελεστή εάν τις τρως καθιστός και με υψηλό εαν τις τρως όρθιος?

 

 

ΠΟΛ.1170/5.8.2011
Υπαγωγή στον κανονικό συντελεστή ΦΠΑ των υπηρεσιών εστίασης γενικά – Άρθρο 34 του ν. 3986/2011 (ΦΕΚ 152Α΄/01.07.2011)

 

Με την παράγραφο 2 μετατάσσεται στον κανονικό συντελεστή Φ.Π.Α. η παράδοση παρασκευασμένων εδεσμάτων, πρόχειρων ή μη γευμάτων ή γενικότερα φαγητών, τα οποία είναι έτοιμα και μπορούν να καταναλωθούν άμεσα, χωρίς να απαιτείται προς τούτο περαιτέρω επεξεργασία από τον αγοραστή. Πρόκειται για φαγητά που παρασκευάζονται με βρασμό, ψήσιμο, τηγάνισμα, ζέσταμα ή άλλο τρόπο, πχ ανάμειξη υλικών, από εστιατόρια, ταβέρνες, πιτσαρίες, οινομαγειρεία, ψητοπωλεία, ταχυφαγεία, καφετέριες και συναφείς επιχειρήσεις. Εν προκειμένω, ως συναφείς επιχειρήσεις θεωρούνται και οι κινητές καντίνες, τα κυλικεία σε γήπεδα ή άλλους αθλητικούς χώρους, τα μπαρ κινηματογράφων και θεάτρων, οι επιχειρήσεις τροφοδοσίας (catering), οι επιχειρήσεις παρασκευής και διανομής πίτσας, κινέζικων γευμάτων, γευμάτων διαίτης ή υγιεινής διατροφής, τα σούπερ μάρκετ που παραδίδουν έτοιμα μαγειρεμένα φαγητά, οι επιχειρήσεις πώλησης σάντουιτς, τυροπιτών, σαλατών και λοιπών παρόμοιων πρόχειρων γευμάτων ή σνακς, συμπεριλαμβανομένων των αρτοποιείων ή ζαχαροπλαστείων στην περίπτωση που πωλούν αντίστοιχα είδη.

Τα εν λόγω εδέσματα ή γεύματα ή φαγητά παραδίδονται ως «πακέτο», χωρίς να παρέχονται πρόσθετες υπηρεσίες που να εξυπηρετούν την επιτόπια κατανάλωση, όπως σερβίρισμα, συνεπώς συνιστούν παραδόσεις αγαθών, ανεξάρτητα αν παραλαμβάνονται από τον ίδιο τον πελάτη ή απλώς αποστέλλονται με ευθύνη των επιχειρήσεων αυτών στον τόπο που επιθυμεί ο πελάτης.

 

βοηθήστε με καταλαβαίνω καλα?

 

Πολλά απαντήθηκαν εδώ απο το TAXHEAVEN

 

το ερώτημα μου είναι τι γινετε με αυτο, (το ξέρω αναμένουμε)

 

Πρόκειται στην ουσία για παροχή εδεσμάτων ή γευμάτων ή γενικά φαγητών, όπου προέχει η «υπηρεσία» η οποία αποσκοπεί να καταστήσει περισσότερο ευχάριστη την άμεση επιτόπια κατανάλωση σε κατάλληλο περιβάλλον, ενώ η παράδοση τροφής αποτελεί ένα μόνο από τα κριτήρια επιλογής της επιχείρησης από τον πελάτη..

 

Το ερώτημα για τις τυρόπιτες απαντήθηκε απο το TAXHEAVEN ΕΔΩ

 

Όπως αντίστοιχα ίσχυσε και με την υπαγωγή στον κανονικό συντελεστή ΦΠΑ το 2011, μετά την αναστολή της παραγράφου 2 του Κεφαλαίου Γ' (εξαιρέσεις από τον μειωμένο συντελεστή), στον μειωμένο συντελεστή ΦΠΑ 13%  υπάγονται και οι παραδόσεις αγαθών από τις ανωτέρω επιχειρήσεις, δηλαδή οι παραδόσεις έτοιμων προς άμεση κατανάλωση εδεσμάτων ή γευμάτων ή γενικότερα φαγητών, χωρίς την παροχή πρόσθετων υπηρεσιών από μέρους της επιχείρησης για την επιτόπια κατανάλωσή τους (παραδόσεις πακέτο).

KAI

Συνεπώς για το ανωτέρω χρονικό διάστημα (1/8/2013 - 31/12/2013 ) μετατάσσεται στον μειωμένο συντελεστή Φ.Π.Α. η παράδοση παρασκευασμένων εδεσμάτων, πρόχειρων ή μη γευμάτων ή γενικότερα φαγητών, τα οποία είναι έτοιμα και μπορούν να καταναλωθούν άμεσα, χωρίς να απαιτείται προς τούτο περαιτέρω επεξεργασία από τον αγοραστή. Πρόκειται για φαγητά που παρασκευάζονται με βρασμό, ψήσιμο, τηγάνισμα, ζέσταμα ή άλλο τρόπο, πχ ανάμειξη υλικών, από εστιατόρια, ταβέρνες, πιτσαρίες, οινομαγειρεία, ψητοπωλεία, ταχυφαγεία, καφετέριες και συναφείς επιχειρήσεις.

 

 

Μια τελευταία απορία. ΕΔΩ και ΕΔΩ βλέπουμε τις προυποθέσεις για την συμμετοχη στο πρόγραμμα Συμφωνία Μείωσης των Τιμών

 

Είναι τα βήματα που αναφέρονται υποχρεωτικά? Και αν ναι ποιες οι κυρώσεις στην περίπτωση που κάποιος κάνει την μείωση ΦΠΑ αλλά δεν μετακυλίσει το κόστος στην επιχείρισή του αλλά στον καταναλωτή. Ρωτάω γιατί ο 4172/2013 δεν έχει προυποθέσεις για την μείωση ΦΠΑ στην εστίαση πέρα από τους χρονικούς περιορισμούς.

 

Από ότι φαίνετε προς το παρόν είναι διαδικασία των επαγγελματικών οργανώσεων και όχι κάτι υποχρεωτικό απο φορολογικό νόμο. (ΠΟΕΣΕ)

 

29/07/2013 βγήκε και η πολ 1189 που διευκρινίζει αρκετά από όσα λέγονται.

 

και

 

31/7/2013 Διευκρινίσεις σχετικά με το ύψος Φ.Π.Α. στα αναψυκτικά εκτός καταστήματος

 

10/9/2013 Αρ. πρωτ.: Δ14Β 1137825 ΕΞ 10.9.2013 Συντελεστής Φ.Π.Α. στις υπηρεσίες εστίασης

 

Δηλαδή τα κέντρα διασκέδασης έχουν άλλο συντελεστή φπα (23%) απο τις λοιπές επιχειρήσεις εστίασης (13%).

 

και απο το taxheaven Νέες διευκρινίσεις για την εφαρμογή του Φ.Π.Α. στην εστίαση

 

28/11/213 αλλαγή επίσημα πια στο θέμα του καφέ με τον νομο 4211/2013 αρθρο 11 παραγραφος 5

 

5. α. Στο Παράρτημα III Κεφάλαιο Α' «ΑΓΑΘΑ» του Κώδικα Φ.Π.Α. προστίθεται παράγραφος 30, ως εξής:
«30. Καφέδες και ροφήματα σοκολάτας κάθε είδους και αφεψήματα, όπως τσάι, χαμομήλι κ.λπ., που παρασκευάζονται ως έτοιμα προς κατανάλωση ποτά κατόπιν παραγγελίας του πελάτη από επιχειρήσεις εστίασης (Δ.Κ. ΕΧ 2202).»
β. Η διάταξη της προηγούμενης υποπαραγράφου ισχύει μέχρι 31.12.2013.

 

20/12/2013 παράταση στο φπα ως τα τέλη του 2014

 

9/1/2014 Κοινοποίηση παράτασης

Επεξεργασμένο από alekosmp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

o καφες που εχει μειωμενο αναφερεται σε καφέ σε μορφή κόκκων ή αλλασμένο και όχι στο ρόφημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

o καφες που εχει μειωμενο αναφερεται σε καφέ σε μορφή κόκκων ή αλλασμένο και όχι στο ρόφημα

Άρα καφές σαν ρόφημα πώς πάει στο 13% για έξω???

 

Την τύχη μου μέσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ το αντιμετωπίζω ως εξής:

 

Παραδόσεις αγαθών: Εξετάζουμε αν αναφέρονται στο παράρτημα με τα αγαθά που υπάγονται σε μειωμένο συντελεστή χωρίς να λαμβάνουμε υπ' όψιν την εξαίρεση της παρ.2 Γ (άρα πλέον παράδοση μαγειρεμένων φαγητών στον μειωμένο συντελεστή και έως 31/12- εδώ εντάσσονται οι περιπτώσεις take away φαγητού και μόνο φαγητού όπως αυτό αναφέρεται στην παρ.2 Γ του παραρτήματος). Παραδόσεις άλλων αγαθών με τον συντελεστή τους.(πχ νερό χωρίς προσθήκη ζάχαρης 13%, νερό με προσθήκη ζάχαρης 23%,  αν στείλει delivery ένα ροδάκινο 13%, αν στείλει delivery χυμό ροδάκινο 23%, καφέ 23% κλπ).

 

Υπηρεσίες εστίασης: Εκτός από αλκοολούχα όλα τα άλλα που συνοδεύουν την υπηρεσία 13%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδη εγω μπορω  αν δεν παρω σημα να χτυπαω με μειωμενο συντελεστη  (οπου τελοςπαντων καταληξουμε)   και  να μην μειωσω τιμες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ το αντιμετωπίζω ως εξής:

 

Παραδόσεις αγαθών: Εξετάζουμε αν αναφέρονται στο παράρτημα με τα αγαθά που υπάγονται σε μειωμένο συντελεστή χωρίς να λαμβάνουμε υπ' όψιν την εξαίρεση της παρ.2 Γ (άρα πλέον παράδοση μαγειρεμένων φαγητών στον μειωμένο συντελεστή και έως 31/12- εδώ εντάσσονται οι περιπτώσεις take away φαγητού και μόνο φαγητού όπως αυτό αναφέρεται στην παρ.2 Γ του παραρτήματος). Παραδόσεις άλλων αγαθών με τον συντελεστή τους.(πχ νερό χωρίς προσθήκη ζάχαρης 13%, νερό με προσθήκη ζάχαρης 23%,  αν στείλει delivery ένα ροδάκινο 13%, αν στείλει delivery χυμό ροδάκινο 23%, καφέ 23% κλπ).

 

Υπηρεσίες εστίασης: Εκτός από αλκοολούχα όλα τα άλλα που συνοδεύουν την υπηρεσία 13%.

 

Σωστός

 

Δηλαδη εγω μπορω  αν δεν παρω σημα να χτυπαω με μειωμενο συντελεστη  (οπου τελοςπαντων καταληξουμε)   και  να μην μειωσω τιμες ?

 

Εννοείται.

 

Μέχρι να βγάλουν τα σήματα θα έχει φτάσει Δεκέμβριος. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

"Τιτίβισμα" κ.Θεοχάρη σήμερα στις 11.00'

 

"Ο συντελεστής διαφέρει μόνο στα αναψυκτικά ανάλογα με το αν η κατανάλωση γίνεται στο εστιατόριο ή όχι."

 

Άρα να συμπεράνουμε ότι ο καφές έχει 13% σε κάθε περίπτωση (επιτόπια κατανάλωση - delivery - take away)?

 

 

Σήμερα στις 15.00 του έστειλα το παρακάτω "τιτίβισμα":

 

"Ξεκαθαρίστε το θέμα του καφέ, κύριε Θεοχάρη! Σε delivery και take-away έχει 13% ή 23%??????"

 

Σε περίπτωση που μου απαντήσει θα σας ενημερώσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μια καφετερια που σερβιρει παγωτο και καποια κρυα πιατα , τωρα θα εχουν φπα 13% σωστα???

Σωστά. Στα πλαίσια παροχής υπηρεσιών εστίασης και τα δύο 13%. Στα πλαίσια παράδοσης αγαθών τα κρύα πιάτα 13% και τα παγωτά (αν δεν λιώσουν) εφόσον δεν μπορούν να ενταχθούν σε κάποια από τις περιπτώσεις των αγαθών με μειωμένο συντελεστή (νομίζω χωράει κουβέντα) στον κανονικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

"Τιτίβισμα" κ.Θεοχάρη σήμερα στις 11.00'

 

"Ο συντελεστής διαφέρει μόνο στα αναψυκτικά ανάλογα με το αν η κατανάλωση γίνεται στο εστιατόριο ή όχι."

 

Άρα να συμπεράνουμε ότι ο καφές έχει 13% σε κάθε περίπτωση (επιτόπια κατανάλωση - delivery - take away)?

 

 

Σήμερα στις 15.00 του έστειλα το παρακάτω "τιτίβισμα":

 

"Ξεκαθαρίστε το θέμα του καφέ, κύριε Θεοχάρη! Σε delivery και take-away έχει 13% ή 23%??????"

 

Σε περίπτωση που μου απαντήσει θα σας ενημερώσω...

Ρε παιδιά έλεος με αυτό το τουίτερ .

Και να απαντήσει ο καθένας εκεί τί σημαίνει?

Σε τυχόν έλεγχο θα τεκμηριωθεί η απάντησή μας από τα λεγόμενα του καθενός στο τουίτερ?

Καλώς ή κακώς υπάρχουν νόμοι και πολλοί μάλιστα.

Το θέμα του καφέ - αν δεν κάνω λάθος - λύνεται με το παράρτημα ΙΙΙ του κώδικα ΦΠΑ.

Το θέμα που προκύπτει κατ' εμέ, είναι αν ο καφές που αναφέρεται εκεί πως ανήκει στο μειωμένο συντελεστή , είναι και ο καφές σε μορφή ροφήματος (τα οποία βάση της ΠΟΛ. 1189 πάνε στο 23%) ή όχι.

Νομίζω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρε παιδιά έλεος με αυτό το τουίτερ .

Και να απαντήσει ο καθένας εκεί τί σημαίνει?

Σε τυχόν έλεγχο θα τεκμηριωθεί η απάντησή μας από τα λεγόμενα του καθενός στο τουίτερ?

Καλώς ή κακώς υπάρχουν νόμοι και πολλοί μάλιστα.

Το θέμα του καφέ - αν δεν κάνω λάθος - λύνεται με το παράρτημα ΙΙΙ του κώδικα ΦΠΑ.

Το θέμα που προκύπτει κατ' εμέ, είναι αν ο καφές που αναφέρεται εκεί πως ανήκει στο μειωμένο συντελεστή , είναι και ο καφές σε μορφή ροφήματος (τα οποία βάση της ΠΟΛ. 1189 πάνε στο 23%) ή όχι.

Νομίζω....

Νομίζω σχετικά με τον καφέ νομίζω είναι ξεκάθαρο πως υπάγεται στα ροφήματα, άρα 23%. Η άλλη περίπτωση αφορά καφέ ακατέργαστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομίζω σχετικά με τον καφέ νομίζω είναι ξεκάθαρο πως υπάγεται στα ροφήματα, άρα 23%. Η άλλη περίπτωση αφορά καφέ ακατέργαστο.

Συμφωνώ μαζί σου.

Το θέμα είναι πως άλλοι συνάδελφοι (στην άποψη των οποίων έχω ΠΟΛΎ περισσότερη , ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΑ περισσότερη εμπιστοσύνη από του κάθε ''κύριου'' Θεοχάρη), έχουν άλλη άποψη και με αυτούς περιμένω ανταλάσοντας απόψεις, να καταλήξουμε στο σωστό - νόμιμο.

Εκεί νομίζω πως αποσκοπεί η κουβέντα τούτη, μιας και ΕΜΕΙΣ είμαστε εκείνοι που θα πρέπει να συμβουλέψουμε τους πελάτες μας και μάλιστα ΑΜΕΣΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λοιπον βασει της παρ4 της 1189 

 

4. Με την αναστολή της ισχύος της παραγράφου 2 του Κεφαλαίου Γ΄ «Εξαιρέσεις από το Παράρτημα» του Παραρτήματος ΙΙΙ του Κώδικα ΦΠΑ, από 1.8.2013 μέχρι και 31.12.2013, υπάγονται στο μειωμένο συντελεστή ΦΠΑ και οι παραδόσεις έτοιμου προς άμεση κατανάλωση φαγητού σε «πακέτο» (παραδόσεις αγαθών) από εστιατόρια, ταβέρνες, πιτσαρίες, οινομαγειρεία, ψητοπωλεία, ταχυφαγεία, καφετέριες και συναφείς επιχειρήσεις, όπως καντίνες, κυλικεία, επιχειρήσεις παρασκευής και διανομής γευμάτων (π.χ. κινέζικων, διαίτης ή υγιεινής διατροφής), σούπερ μάρκετ που παραδίδουν έτοιμα μαγειρεμένα φαγητά, επιχειρήσεις πώλησης σάντουιτς, τυροπιτών, σαλατών και λοιπών παρόμοιων πρόχειρων γευμάτων ή σνακς κ.α., για λόγους ομοιόμορφης αντιμετώπισης των πράξεων αυτών και για την αποφυγή στρεβλώσεων του ανταγωνισμού μεταξύ των επιχειρήσεων εστίασης που διαθέτουν φαγητό για επιτόπια κατανάλωση και αυτών που το παραδίδουν σε «πακέτο».

 

Τα φαγητα που δινουμε πακετο πανε με μειωμενο συντελεστη 

 

Βασει της παρ 5 

Επισημαίνεται ότι, σε αντίθεση με τα αναφερόμενα στην παράγραφο 3 ανωτέρω, σε περίπτωση παράδοσης έτοιμου φαγητού ή λοιπών ειδών ως «πακέτο» για κατανάλωση εκτός του καταστήματος, ανεξάρτητα από το εάν το «πακέτο» παραλαμβάνεται από τον ίδιο τον πελάτη (take away) ή αποστέλλεται από την επιχείρηση στον υποδεικνυόμενο από τον πελάτη τόπο (delivery), πρόκειται για πράξη παράδοσης αγαθών και όχι για παροχή υπηρεσίας, καθώς δεν παρέχονται πρόσθετες υπηρεσίες από μέρους της επιχείρησης για την άμεση επιτόπια κατανάλωσή τους. Κατά συνέπεια, εφαρμόζεται ο συντελεστής ΦΠΑ που ισχύει για κάθε είδος. Όσον αφορά λοιπόν την παράδοση μη αλκοολούχων ποτών (χυμοί, ροφήματα, αναψυκτικά γενικά) εφαρμόζεται ο κανονικός συντελεστής ΦΠΑ (23%), όπως προκύπτει από την τροποποίηση από 1.9.2011 των παραγράφων 27, 28 και 29 και την κατάργηση της παραγράφου 30 του Κεφαλαίου Α΄ «Αγαθά» του Παραρτήματος ΙΙΙ του Κώδικα ΦΠΑ.

 

τα φαγητα που δινουμε πακετο σε ποιο συντελεστη πανε?

 

 

Μηπως ο ποιητης εννοει  με αυτο "Κατά συνέπεια, εφαρμόζεται ο συντελεστής ΦΠΑ που ισχύει για κάθε είδος" οτι αυτα πανε με 13?

 

Δηλαδη ειμαι βαλακς και δεν καταλαβαινω αυτα που διαβαζω η μια παραγραφος δεν αναιρει την αλλη?

 

, πειτε μου το ελευθερα συναδελφοι δεν εχω προβλημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απλά είναι κακογραμμένη. Στην δεύτερη παράγραφο βγάλε αυτό  σε περίπτωση παράδοσης έτοιμου φαγητού ή και διάβασέ την ως εξής:

 

Βασει της παρ 5 

Επισημαίνεται ότι, σε αντίθεση με τα αναφερόμενα στην παράγραφο 3 ανωτέρω, σε περίπτωση παράδοσης  λοιπών ειδών ως «πακέτο» για κατανάλωση εκτός του καταστήματος, ανεξάρτητα από το εάν το «πακέτο» παραλαμβάνεται από τον ίδιο τον πελάτη (take away) ή αποστέλλεται από την επιχείρηση στον υποδεικνυόμενο από τον πελάτη τόπο (delivery), πρόκειται για πράξη παράδοσης αγαθών και όχι για παροχή υπηρεσίας, καθώς δεν παρέχονται πρόσθετες υπηρεσίες από μέρους της επιχείρησης για την άμεση επιτόπια κατανάλωσή τους. Κατά συνέπεια, εφαρμόζεται ο συντελεστής ΦΠΑ που ισχύει για κάθε είδος. Όσον αφορά λοιπόν την παράδοση μη αλκοολούχων ποτών (χυμοί, ροφήματα, αναψυκτικά γενικά) εφαρμόζεται ο κανονικός συντελεστής ΦΠΑ (23%), όπως προκύπτει από την τροποποίηση από 1.9.2011 των παραγράφων 27, 28 και 29 και την κατάργηση της παραγράφου 30 του Κεφαλαίου Α΄ «Αγαθά» του Παραρτήματος ΙΙΙ του Κώδικα ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ποτά (με αλκοολ)  :εντός και έκτος  23%

αναψυκτικά/ ροφήματα/ χυμοί/ ανθρακούχο νερό/ καφέδες:  εντός 13% και εκτός 23%

νερό : εντός και εκτός 13%

φαγητά/ γλυκά/ παγωτά : εντος και εκτος 13% 

έτσι κατάλαβα τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα παγωτά εκτός σε ποια περίπτωση του παραρτήματος αγαθών με μειωμένο συντελεστή τα εντάσσετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνώ μαζί σου.

Το θέμα είναι πως άλλοι συνάδελφοι (στην άποψη των οποίων έχω ΠΟΛΎ περισσότερη , ΑΠΕΡΙΌΡΙΣΤΑ περισσότερη εμπιστοσύνη από του κάθε ''κύριου'' Θεοχάρη), έχουν άλλη άποψη και με αυτούς περιμένω ανταλάσοντας απόψεις, να καταλήξουμε στο σωστό - νόμιμο.

Εκεί νομίζω πως αποσκοπεί η κουβέντα τούτη, μιας και ΕΜΕΙΣ είμαστε εκείνοι που θα πρέπει να συμβουλέψουμε τους πελάτες μας και μάλιστα ΑΜΕΣΑ...

Φίλε Gianni P. ούτε και εμένα μου αρέσει να ´´νομοθετεί´´ το twitter.

Απλά προσπαθούμε να πιέσουμε τους υπεύθυνους να μας ξεκαθαρίσουν κάποια πράγματα βγάζοντας ανακοίνωση και όχι τιτιβισματα...

Και εγώ συνάδελφε δεν ξέρω τι να πω στους πελάτες μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φίλε Gianni P. ούτε και εμένα μου αρέσει να ´´νομοθετεί´´ το twitter.

Απλά προσπαθούμε να πιέσουμε τους υπεύθυνους να μας ξεκαθαρίσουν κάποια πράγματα βγάζοντας ανακοίνωση και όχι τιτιβισματα...

Και εγώ συνάδελφε δεν ξέρω τι να πω στους πελάτες μου!

 

Πες τους μεχρι να ξεκαθαρισει ο Χαρης το θέμα ... δε πίνουμε καφέ !!!  :)  :lol:  :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το παγωτο ποσο αγοραζει το μαγαζι χονδρικως;;γιατι να πουλησει 23%;;;;;;;;τον καφε και ζαχαρη ποσο αγοραζει χονδρικως;;;;;γιατι να πουλησει 23%;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πες τους μεχρι να ξεκαθαρισει ο Χαρης το θέμα ... δε πίνουμε καφέ !!!  :)  :lol:  :ph34r:

Μόνο μπυρες εμείς οι κοινοί θνητοι και ο Κιμωνας μόνο εκλεκτα κρασιά από φημισμένα κελαρια της Νότιας Γαλλίας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το παγωτο ποσο αγοραζει το μαγαζι χονδρικως;;γιατι να πουλησει 23%;;;;;;;;τον καφε και ζαχαρη ποσο αγοραζει χονδρικως;;;;;γιατι να πουλησει 23%;;;;;;

 

Με την ίδια λογική που αγοράζει πορτοκάλια και πουλάει χυμό ...

 

Με την αντίστροφη λογική που τόσο καιρό αγόραζαν με 13 και πουλούσαν με 23 ...

 

Γενικά η λογική ότι αγοράζω πουλάω δεν είναι λεπτομερής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα παγωτά εκτός σε ποια περίπτωση του παραρτήματος αγαθών με μειωμένο συντελεστή τα εντάσσετε;

 Στα ζαχαρώδη παρασκευάσματα, είδη ζαχαροπλαστικής μάλλον. Και φαίνεται σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σήμερα στην κεντρική σελίδα του txaheaven :

 

Διευκρινίσεις σχετικά με το ύψος Φ.Π.Α. στα αναψυκτικά εκτός καταστήματος
[31.07.2013]
 

 

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ
Νίκης 5-7
10180 Αθήνα

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ 
Tηλ.: 210-3332553/4
Fax: 210-3332559
e-mail: [email protected]

Τετάρτη, 31 Ιουλίου 2013

Δελτίο Τύπου

Διευκρινίσεις σχετικά με το ύψος ΦΠΑ στα αναψυκτικά εκτός καταστήματος

Η Γενική Γραμματεία Δημοσίων Εσόδων διευκρινίζει ότι η σχετική εγκύκλιος για την μείωση ΦΠΑ στην εστίαση, σύμφωνα με το Κοινοτικό Δίκαιο είναι σαφής και ολοκληρωμένη. Διευκρινίζουμε δε τα εξής:

Η παράδοση των αναψυκτικών υπάγεται στον κανονικό συντελεστή ΦΠΑ (23%) σε όλες τις πράξεις που αφορούν την αλυσίδα διανομής τους (εισαγωγή, παραγωγή, χονδρική πώληση, λιανική πώληση) από οποιασδήποτε μορφής επιχείρηση (π.χ. σούπερ μάρκετ, μίνι μάρκετ, περίπτερα, κυλικεία, κλπ.). Ο συντελεστής αυτός ισχύει από 1.9.2011, σύμφωνα με το άρθρο 34 του ν. 3986/2011.

Η παροχή υπηρεσίας εστίασης, και συνεπώς η κατανάλωση αναψυκτικών εντός του καταστήματος, με την πρόσφατη διάταξη υπάγεται από 1.8.13 έως 31.12.13 στο μειωμένο συντελεστή (13%).

Κατά πάγια νομολογία του Δικαστηρίου της Ευρωπαϊκής Ένωσης, αρμόδιου για την αυθεντική ερμηνεία των διατάξεων του κοινοτικού δικαίου, ως παροχή υπηρεσίας εστίασης θεωρείται η επιτόπια κατανάλωση εντός καταστημάτων με παράλληλη παροχή υπηρεσιών (διάθεση τραπεζοκαθισμάτων, επιτραπέζιων σκευών, σερβίρισμα, καθαρισμός χώρων, κλπ.), ενώ στην περίπτωση που δεν παρέχονται πρόσθετες υπηρεσίες ως ανωτέρω, πρόκειται για παράδοση αγαθών, η οποία υπάγεται στον προβλεπόμενο συντελεστή για κάθε είδους αγαθού (Απόφαση της 10.3.2011 για τις συνεκδικαζόμενες υποθέσεις C-497/09, C- 499/09, C-501/09 και C-502/09).

Δεν είναι τέλος ακριβές ότι ο συντελεστής των έτοιμων φαγητών διαφοροποιείται ανάλογα με το αν καταναλώνονται στο κατάστημα ή εκτός (π.χ. με παράδοση κατ' οίκον). Στην παράδοση των εν λόγω αγαθών εφαρμόζεται σε κάθε περίπτωση ο μειωμένος συντελεστής (13%.).

 

Θα παρακαλέσω τον πρώτο από μας που θα του δώσει το ΣΔΟΕ την δική του "ερμηνεία" για το τι πρέπει να γίνει (συνοδεία προστίμου) να δημοσιεύσει την έκθεση για να την στείλουμε στο Υπουργείο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...