Προς το περιεχόμενο

Πέμπτη ΦΑΣΗ: "Φορολογικές δηλώσεις; Διάλειμμα τέλος ! Τα κεφάλια μέσα ...." (23/7 έως η ψυχή να βγει, μαζί με την Ομοσπονδία μας ...)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω την εντύπωση πως δεν τελειώσαμε ακόμα.

Μόνο να... χρειαζόμαστε περισσότερη συμπαράσταση και ειδικότερα έμπρακτη.

Αναμονή λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 110
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Έχω την εντύπωση πως δεν τελειώσαμε ακόμα.

Μόνο να... χρειαζόμαστε περισσότερη συμπαράσταση και ειδικότερα έμπρακτη.

Αναμονή λοιπόν.

Πόση αναμονή ακόμα, συνάδελφε Κωστή; Ως πότε; Μπορεί να μη τελειώσαμε, αλλά επαναλαμβάνω τα τελευταία λόγια από το προηγούμενο κείμενό μου :  Δεν μπορώ να συνεχίσω άλλο, θα προσπαθήσω μόνο να μη υποστούν τις συνέπειες οι πελάτες μου και μετά θα πάω στο σπίτι μου να ξεκουρασθώ. Οριστικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τελικά ας βάλουμε αυτόν τον τίτλο, όχι τόσο όσο, ως επίλογος αποτυχίας, αλλά ως μελέτη των συνθηκών που βιώνουν οι ανεπιστρεπτί ( ? )  εγκλωβισμένοι λογιστές.

 

Πως είναι η ζωή μέσα σε ένα κουτί; 

 

Η ΦΥΛΑΚΗ

 

Το χειρότερο δεν είναι
που μ’ έκλεισαν σ’ αυτή τη φυλακή
και πήραν τα κλειδιά κι έφυγαν,
μα που δεν ξέρω ως πού φτάνει η φυλακή μου,
που δεν ξέρω το περίγραμμά της,
για να κάνω επιτέλους
σαν άνθρωπος κι εγώ
μιαν απόπειρα αποδράσεως.
 
Κώστας Μόντης

 

 

Κωστή ,

 

τι λες να ανοίξουμε ένα θέμα στην ομάδα παρέμβασης

και να συγκεντρωνουμε περιπτώσεις τυχον εκπρόθεσμων δηλώσεων 

που θα  υπάρξουν και σύμφωνα και με τις νομικές ενέργειες που ήδη έχουμε κάνει

να τις αντιμετωπίζουμε μαζικά και συναδελφικά .

 

Βαση μας θα είναι ο ΚΦΕ και οι προθεσμίες υποβολής δήλωσης ΦΕ ΦΠ όπως αυτές προσδιορίζονται .

 

Τι λέτε ?????

 

 

 

Γίναμε σκλάβοι δέκα τυπάκων που τον πλανήτη τον κρεμάνε σα μπρελόκ

Θερίζουν πλούτη και σπέρνουν πείνα, θέλουν να δουν να φτύνουμε αίμα στη ρουτίνα

Νοιάζονται τόσο για τα παιδιά σου, τους ψηφοφόρους που χεις μέσα στην κοιλιά σου

Θα τους σπουδάσουν, δουλειά να πιάσουν και με ρουσφέτια υποκλίσεις να χορτάσουν

Μα εγώ θα ζήσω μέσα στη μέρα, θέλω τα χέρια να σηκώνω στον αέρα

Θέλω τον ήλιο και οξυγόνο κι αυτό το μέλλον με ελπίδα ανταμώνω

Θέλω οξυγόνο, θέλω να ζήσω, θέλω να ζήσω, ΘΕΛΩ ΝΑ ΖΗΣΩ!

Κι άμα τα πάρω, θα πάρω φόρα, θα σας ρημάξω στις κλωτσιές στην ανηφόρα

Άμα τα πάρω δε θα μπορέσουν δυο διμοιρίες από ΜΑΤ να με βολέψουν

Κι έτσι πλανιέμαι, έτσι ξεχνιέμαι, κρύβομαι μέσα μου και κάνω πανικό

Έτσι πλανιέμαι, έτσι ξεχνιέμαι, τη φαντασία μου χορεύω στο κενό

Αξιοπρέπεια κι αρχές λείπουν ταξίδι και την καρδιά μας που διψά ποτίζουν ξίδι

Ματαιόδοξοι μασόνοι κυβερνάνε ρε μα οι μεγάλοι χορηγοί που πολύ μας αγαπάνε

Θα μας γλιτώσουν, είναι σπουδαίοι! Θα μας αφήσουν να ρημάξουμε στα βράχια τελευταίοι

Δημοκρατία κι αξιοκρατία πλέον πωλούνται σε πανέρια σε ευκαιρία!

Μα εμείς πονάμε αυτό τον τόπο, σφίγγουμε δόντια και λουριά για την Ελλάδα ρε γαμώτο

Νομίζουμε ποτέ δε θα μιλάμε, όμως τα πρόβατα τους λύκους θα τους φάνε!

Μα εγώ θα ζήσω μέσα στη μέρα, θέλω τα χέρια να σηκώνω στον αέρα

Θέλω τον ήλιο και οξυγόνο κι αυτό το μέλλον με ελπίδα ανταμώνω

Αχ Ελλάδα σ αγαπώ και βαθιά σ ευχαριστώ που με έμαθες ποτέ να μην κωλώνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και πιασαμε το Βαρναλη

Και μιας και ειναι η επετειος της καταρευσης της δικτατοριας:

Πῶς μᾶς θέλει ἡ «ἀληθὴς δημοκρατία»

Νὰ μὴν ἀκούω καὶ νὰ μὴ βλέπω νὰ πατῶ.

Νὰ μὴ νογάω καὶ νά ῾χω τὸ στόμα βουλωτό.

Νὰ μὴ μὲ φαρμακών᾿ ἡ μπόχα τοῦ καιροῦ μου.

Χωρὶς αὐτιὰ καὶ μάτια, μύτη καὶ μυαλό,

μουγκὸς νὰ πηαίνω, ὅποτε μοῦ ῾ρθει, πρὸς νεροῦ μου,

κι ἅμα τσινάει ὁ Γάϊδαρος νὰ μὴ γελῶ.

Καὶ σὰ μὲ καρυδώνουνε μουνοῦχο σκλάβο

οἱ Ἀμερικάνοι, ἐγὼ νὰ βλαστημάω τὸ Σλάβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να μη βαυκαλιζόμαστε με φρούδες ελπίδες, δείτε τα αναλυτικά νούμερα των δηλώσεων και βγάλτε τα συμπεράσματά σας :

 

http://www.taxnews.info/news/posew-dhlwseis/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκλυση προς

ΠΟΦΕΕ,Ενωσεις,Συλλογοι

 

Εδω και τωρα ανακοινωσεις να μην υποβληθουν Δηλωσεις εως 31 Αυγουστου 2013

Να παρει θεση το ΟΕΕ (να γινουν ενεργειες)

Το κειμενο της Ανακοινωσης να κοινοποιηθη στα καναλια για να μην σας πω οτι η ανακοινωση με τρια μηνυματα ημερησιως στοιχιζει 500 euro πλεον ΦΠΑ στην εκπομπη του Παυλοπουλου.

Υ/Γ ....Αντε γιατι ειμαστε για φτυσιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να μη βαυκαλιζόμαστε με φρούδες ελπίδες, δείτε τα αναλυτικά νούμερα των δηλώσεων και βγάλτε τα συμπεράσματά σας :

 

http://www.taxnews.info/news/posew-dhlwseis/

παντως τη δευτερα που μετα τις 8μιση το βραδυ σταματησαν να στελνουν και αυτοι που δεν καναν αποχη , με τα προβληματα που διαβαζαμε οτι παρατηρηθηκαν ολη την ημερα , να υποβληθηκαν 156.000 ε1 μου φαινεται παραξενο.οπως και το οτι ηταν ακριβως 262000. εκτος αν ειχαν κοφτη γιατι στις 262001 θα επεφτε το συστημα. κι εδω ερχομαι να συμφωνησω απολυτα με τον κυριο σταυρουλακη ( τον προεδρο των χανιων , οχι της ποφεε) , ψεματα,ψεματα,ψεματα......!!!!!!!!!!!!

μια ερωτηση αν καποιος ξερει, στα 6.000.000 των αναμενομενων δηλωσεων περιλαμβανονται μονο οι υποβολες ε1 ή και των αλλων εντυπων ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως τη δευτερα που μετα τις 8μιση το βραδυ σταματησαν να στελνουν και αυτοι που δεν καναν αποχη , με τα προβληματα που διαβαζαμε οτι παρατηρηθηκαν ολη την ημερα , να υποβληθηκαν 156.000 ε1 μου φαινεται παραξενο.οπως και το οτι ηταν ακριβως 262000. εκτος αν ειχαν κοφτη γιατι στις 262001 θα επεφτε το συστημα. κι εδω ερχομαι να συμφωνησω απολυτα με τον κυριο σταυρουλακη ( τον προεδρο των χανιων , οχι της ποφεε) , ψεματα,ψεματα,ψεματα......!!!!!!!!!!!!

μια ερωτηση αν καποιος ξερει, στα 6.000.000 των αναμενομενων δηλωσεων περιλαμβανονται μονο οι υποβολες ε1 ή και των αλλων εντυπων ?

Υποθέτω, σύμφωνα με τον πιο πάνω πίνακα,πως ναι, περιλαμβάνονται. Αλλά δείτε και την συνέντευξη του κ. Θεοχάρη στο ΑΠΕΜΠΕ, που αναιρεί τα περί Τρόϊκα και μου θυμίζει το μαστίγιο και το καρότο...

http://www.zougla.gr/money/article/antexi-to-taxisnet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να είναι σωστά τα νούμερα

 

2,5 εκ σε 2 μήνες λειτουργίας

 

Τα υπόλοιπα 3,5 σε πόσο ;

 

Επίσης ελπίζω τη Δευτέρα να κλειδώσουν τα ΑΦΜ 1-4

 

Είναι ο σίγουρος τρόπος για να μην υπάρχει ούτε ένα ανοιχτό λογιστικό γραφείο την Τρίτη σε ολόκληρη  τη χώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλη ποιηση επεσε στην πεμπτη φαση, λυπαμαι που δεν προλαβαινω να διαβασω και να απολαυσω ....

 

η εκτη φαση φαβαμαι θα μας βρει σε αφασια ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από μπλά-μπλά και αναρτήσεις στα φόρουμ , στα blog και στο fb ... καλά πάμε.

 

Στα έργα και στις πράξεις έχουμε πρόβλημα.

 

 

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο χτες δεν μπορω να ενεργοποιησω κλειδαριθμους, δεν ξερω αν το εχετε αντιμετωπισει.

 

Στο ταξιςνετ μου ειπαν οτι το ξερουν το προβλημα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση στο πρόβλημα που αντιμετωπίζει ο κλάδος κατά την ταπεινή μου άποψη θα ξεκινήσει όταν ο καθένας από μας κάνει την αυτοκριτική του ως επαγγελματίας λογιστής και ως επιστήμονας (ως γνωστόν, ουδείς άσφαλτος). Αυτοκριτική σκληρή, για τα λάθη και τις παραλείψεις του που όλα αυτά τα χρόνια -εμμέσως- βοηθούσαν στο να διαιωνίζεται η υπάρχουσα κατάσταση.  Αποτέλεσμα της αυτοκριτικής (σε άτομα με στοιχειώδη λογική), είναι η αναγνώριση των λαθών και η υπόσχεση που δεν θα επαναληφθούν στο μέλλον. Στη συνέχεια, αφού γίνει αυτό απ΄όλους, θα υπάρξει σίγουρα σύμπνοια απόψεων (μιας και θα υπάρχει κοινός τόπος)  κι έπειτα  θα ακολουθήσει η κάθαρσις. Τα αποτελέσματα της κάθαρσης είναι γνωστά και πάντα οδηγούν στη σωστή κατεύθυνση.

Μην ξεχνάτε επίσης ότι η γνώση είναι δύναμη. Ένας κλάδος καταρτισμένος, ενημερωμένος για τα επαγγελματικά δρώμενα και κυρίως ενωμένος, δεν τυγχάνει εύκολος αντίπαλος για κανέναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο χτες δεν μπορω να ενεργοποιησω κλειδαριθμους, δεν ξερω αν το εχετε αντιμετωπισει.

 

Στο ταξιςνετ μου ειπαν οτι το ξερουν το προβλημα....

  

Μου φαίνεται ότι το δούλεμα συνεχίζεται. Το πρόβλημα το ξέρουν , οι προθεσμίες τρέχουν, παράταση δεν θα δοθεί γιατί (ασε να μην πω )....... :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να είναι σωστά τα νούμερα

 

2,5 εκ σε 2 μήνες λειτουργίας

 

Τα υπόλοιπα 3,5 σε πόσο ;

 

Επίσης ελπίζω τη Δευτέρα να κλειδώσουν τα ΑΦΜ 1-4

 

Είναι ο σίγουρος τρόπος για να μην υπάρχει ούτε ένα ανοιχτό λογιστικό γραφείο την Τρίτη σε ολόκληρη  τη χώρα

 

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: τα υπολοιπα 3,5 εκ χρειαζονται 2,8 μηνες λειτουργιας....

 

την Δευτερα δεν θα κλειδωσουν οι κωδικοι, γιατι αυτοι ξερουν, αυτα που δεν ξερουμε εμεις ....οτι ειμαστε ζωντανα που οσο τους δινεις λιγο λιγο με το καλαμακι , θα ρουφανε .....ειναι το αισθημα αυτοσυντηρησης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε γαμώτο

 

Δηλαδή στα 6 εκ δηλώσεων αθροίζονται και τα Ε2 Ε3 και ίσως και η εκκαθάριση :P ;

 

Τότε τις δηλώσεις που μένουν πρέπει να τις έχω όλες εγώ

 

Απ’ την άλλη όμως

Ένα αριθμό καταχώρισης δεν παίρνουν όλα τα έντυπα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε γαμώτο

 

Δηλαδή στα 6 εκ δηλώσεων αθροίζονται και τα Ε2 Ε3 και ίσως και η εκκαθάριση :P ;

 

Τότε τις δηλώσεις που μένουν πρέπει να τις έχω όλες εγώ

 

Απ’ την άλλη όμως

Ένα αριθμό καταχώρισης δεν παίρνουν όλα τα έντυπα ;

Συνάδερφε θα τσακωθούμε!!!!! ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ!

Επίσης να ξέρεις πως συναθροίζονται και οι αιτήσεις - ενεργοποιήσεις κλειδαρίθμων. Και κάθε φορά που μπαίνεις σε κάποιο φορολογούμενο, μετράει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ για Ε1.....

:P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδερφε θα τσακωθούμε!!!!! ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ!

Επίσης να ξέρεις πως συναθροίζονται και οι αιτήσεις - ενεργοποιήσεις κλειδαρίθμων. Και κάθε φορά που μπαίνεις σε κάποιο φορολογούμενο, μετράει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ για Ε1.....

:P :P :P

εννοειται πως ολοι εχουμε !! αλλα νομιζω πως οι αριθμοι ειναι σωστοι. δεν πρεπει να υπολογιζονται κλειδαριθμοι κ.λπ., ποσο μαλλον αν καθε φορα που μπαιναμε σε φορολογουμενο μετρουσε ε1 , τοτε ο καθενας μας θα ειχε κανει πανω απο 5000 υποβολες μεχρι τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλη ποιηση επεσε στην πεμπτη φαση, λυπαμαι που δεν προλαβαινω να διαβασω και να απολαυσω ....

 

η εκτη φαση φαβαμαι θα μας βρει σε αφασια ....

Μακάρι να μην υπάρξει 6η φάση...πρέπει να σκεφτούμε κάτι δυνατό κι εύστοχο στην 5η φάση (εκεί βοηθάει η ποίηση στη συνειδητοποίηση της κατάστασης μας).

Η αλήθεια είναι πως αν υποκύψουμε οριστικώς σ' αυτή τη μάχη, δύσκολα θα ξανασηκωθούμε. Θα παγιωθεί η ήττα μας στα μάτια του κράτους. Δε μας σέβονται διότι δεν έχουμε τη δύναμη που μας αρμόζει...και τώρα που είμαστε στο έδαφος, πρέπει να αποφασίσουμε κάτι ως κλάδος και να το τηρήσουμε όλοι ως κλάδος. Αυτό το κάτι μπορεί να είναι το οτιδήποτε ακόμη και κάτι το οποίο φαινομενικά είναι εις βάρος μας.

Προσωπικά είμαι διατεθιμένος να στηρίξω οποιαδήποτε μαζική κίνηση ή προσπάθεια αποφασιστεί, για να δυναμώσουμε!!Αυτό και μόνο μου αρκεί, η απόκτηση της δύναμης που δεν έχουμε. Το αν θα πάρουν παράταση οι δηλώσεις ή όχι για μια χρονιά ακόμα, ποσώς με ενδιαφέρει, θα ξεσκιστώ για άλλη μια φορά και θα τα καταφέρω ή θα "αποτύχω" πληρώνοντας τα πρόστιμα, χωρίς όμως να μου καταλογίσω την αποτυχία αυτή στο ιστορικό μου, εφόσον ήταν άδικη κι μη αναπόφεκτη. Απλά ζητάω κάτι οργανωμένο...μια κατεύθυνση...για να λειτουργήσουμε έστω και στο 90' σαν κλάδος...που σέβεται και τον σέβονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται ότι το δούλεμα συνεχίζεται. Το πρόβλημα το ξέρουν , οι προθεσμίες τρέχουν, παράταση δεν θα δοθεί γιατί (ασε να μην πω )....... :angry:

 

οχι μονο, αλλα με απειλησαν κι ολας οι κατα τα αλλα εξυπηρετικοτατη και ευγενικη ΠΑΝΤΑ κυρια στο τηλεφωνο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοειται πως ολοι εχουμε !! αλλα νομιζω πως οι αριθμοι ειναι σωστοι. δεν πρεπει να υπολογιζονται κλειδαριθμοι κ.λπ., ποσο μαλλον αν καθε φορα που μπαιναμε σε φορολογουμενο μετρουσε ε1 , τοτε ο καθενας μας θα ειχε κανει πανω απο 5000 υποβολες μεχρι τωρα.

μετρημένα κουκιά είναι.

Το είπα και στους ίδιους, τα μηχανήματα που τους δηλώνουν τα νουμεράκια, έχουν πολλά κέφια !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι μονο, αλλα με απειλησαν κι ολας οι κατα τα αλλα εξυπηρετικοτατη και ευγενικη ΠΑΝΤΑ κυρια στο τηλεφωνο.....

Συγνώμη.... σε ΑΠΕΙΛΗΣΑΝ??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη.... σε ΑΠΕΙΛΗΣΑΝ??????

 

ετσι το εξελαβα η κακια ... :) οταν διαμαρτυρηθηκα οτι ληγουν οι δηλωσεις,

 

μου ειπε,  στελνω το αιτημα σας, μηπως δεν θελετε να το στειλω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...