• 0
Sign in to follow this  
Followers 0
dodos

Τελικα τι θα γινει με την νομιμοποιηση αυθαιρετων με βαση το νομο 4014/2011?

Question

αυθαιρετα που νομιμοποιηθηκαν με το νομο 4014/2011 και ολοκληρωθηκε η νομιμοποιηση του 2013 (σφραγιδα απο μηχανικο 26/03/2013)

τι θα γινει ?

θα τα συμπεριλαβουμε στο ε9 του οικομικου 2013 (φετος δηλαδη)?

η στο ε9 του οικ.2014 πια ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

33 answers to this question

  • 0

Dodo,

 

μετά από τόοοοοοοσο καιρό, ακόμη δεν έμαθες ρε φιλαράκι να χρησιμοποιείς την αναζήτηση ???

 

Έλεος, τα λέμε στους καινούργιους, να τα λέμε και σε σένα, ρε γ*μώτο ???

 

Ψάξε λίγο στο forum, είναι απαντημένο.

 

Καλημέρα

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Dodo,

 

μετά από τόοοοοοοσο καιρό, ακόμη δεν έμαθες ρε φιλαράκι να χρησιμοποιείς την αναζήτηση ???

 

Έλεος, τα λέμε στους καινούργιους, να τα λέμε και σε σένα, ρε γ*μώτο ???

 

Ψάξε λίγο στο forum, είναι απαντημένο.

 

Καλημέρα

ευχαριστω καλημερα και συγγνωμη

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συνάδελφε δεν είναι τόοοοσο απλή η απάντηση διάβασε τι αναρτήθηκε  χθες στο Τaxheaven,

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16862

 

Σύμφωνα με το παραπάνω για τα αυθαίρετα πάει με την ημερομηνία αίτησης για το Ε9 και οχι με την ημερομηνία περάτωσης της διαδικασίας, οπότε θέμα γεννιέται και για το Ε1

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συνάδελφε δεν είναι τόοοοσο απλή η απάντηση διάβασε τι αναρτήθηκε  χθες στο Τaxheaven,

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16862

 

Σύμφωνα με το παραπάνω για τα αυθαίρετα πάει με την ημερομηνία αίτησης για το Ε9 και οχι με την ημερομηνία περάτωσης της διαδικασίας, οπότε θέμα γεννιέται και για το Ε1

Από τη συνδυαστική εφαρμογή και ερμηνεία των ανωτέρω διατάξεων προκύπτει ότι τα τυχόν αυθαίρετα κτίσματα και οι αυθαίρετες αλλαγές χρήσεις αναγράφονται στη δήλωση στοιχείων ακινήτων (Ε9) στην κατάσταση και χρήση τους, όπως αυτή προκύπτει από την αίτηση υπαγωγής τους στη ρύθμιση των διατάξεων του άρθρου 24 του ν. 4014/2011, σε συνδυασμό πάντοτε με την πραγματικότητα, στο έτος που έπεται της ημερομηνίας αίτησης υπαγωγής τους στη ρύθμιση των διατάξεων αυτών.

ΑΡΑ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΕΤΟΣ  ...ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΕΡΑΙΩΣΗΣ ΤΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟ...?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΑΛΛΑ ΜΠΕΡΔΕΥΤΙΚΑ ΑΚΟΜΑ ΠΟΙΟ ΠΟΛΥ.

ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΙΝΕ ΤΟ 2012 ΚΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ ΤΟ 2013 ΑΡΑ ΣΤΟ Ε9 ΘΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΤΩΡΑ  Η ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ...,ΑΛΛΑ ΣΤΟ Ε1 ΑΠΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ.

ΟΠΟΙΟΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ....

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Η απλή απάντηση είναι <στο έτος που έπεται> αρα μεταβολή του 2013, άρα αλλαγή στο Ε9 της 1-1-2014. (που μάλλον είναι και το σωστό)

 

Η σύνθετη απάντηση είναι οτι με δεδομένο οτι το Ε9 υποβάλλεται για τα ακίνητα στην κατάσταση που βρίσκονται την 1/1 κάθε έτους, άρα Ε9 επόμενου της αίτησης έτους είναι αυτό που υποβάλεται την 1-1-13

 

Να σου πω την αλήθεια, εχω πάθει μία σύγχυση στο μυαλό μου αυτή τη στιγμή, αλλά αυτό λύνεται εύκολα. Δευτέρα πρωι ένα τηλέφωνο σε αυτά που έχει η απόφαση επάνω

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Γιατί είχα την εντύπωση ότι το θέμα είχε λυθεί με την ΠΟΛ.1085/2012 που ανέφερε ότι

 

4. Κατά τα λοιπά εφαρμόζονται ανάλογα τα οριζόμενα στις με αριθ. ΠΟΛ.1126/31.5.2011 και ΠΟΛ.1209/6.10.2011 εγκυκλίους μας.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Η απλή απάντηση είναι <στο έτος που έπεται> αρα μεταβολή του 2013, άρα αλλαγή στο Ε9 της 1-1-2014. (που μάλλον είναι και το σωστό)

 

Η σύνθετη απάντηση είναι οτι με δεδομένο οτι το Ε9 υποβάλλεται για τα ακίνητα στην κατάσταση που βρίσκονται την 1/1 κάθε έτους, άρα Ε9 επόμενου της αίτησης έτους είναι αυτό που υποβάλεται την 1-1-13

 

Να σου πω την αλήθεια, εχω πάθει μία σύγχυση στο μυαλό μου αυτή τη στιγμή, αλλά αυτό λύνεται εύκολα. Δευτέρα πρωι ένα τηλέφωνο σε αυτά που έχει η απόφαση επάνω

????????????????

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

????????????????

εγω νομιζω οτι ειναι ξεκαθαρω οτι γινετε ε9 με τα νεα μετρα εφοσον αιτηαη εγινε το 2012 και ολοκληρωθηκε η υποθεση με σφραγιδα του μηχανικου το 2013 στο

οικονομικο 2014 ....υποτιθετε οτι ολοι το ειχαμε ξεκαθαρισει και ολοι μπερδευτικαμε ξαναδιαβαζοντας τις διευκρινησεις ...

ετσι δεν ειναι ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

εγω νομιζω οτι ειναι ξεκαθαρω οτι γινετε ε9 με τα νεα μετρα εφοσον αιτηαη εγινε το 2012 και ολοκληρωθηκε η υποθεση με σφραγιδα του μηχανικου το 2013 στο

οικονομικο 2014 ....υποτιθετε οτι ολοι το ειχαμε ξεκαθαρισει και ολοι μπερδευτικαμε ξαναδιαβαζοντας τις διευκρινησεις ...

ετσι δεν ειναι ?

Αρα δεν είσαι σίγουρος.

Για αυτό λέω, αύριο πρωι ενα τηλεφωνο στο ΥΟ και ξεκαθαρίζει, μην χάνουμε χρόνο που ετσι και αλλιώς δεν είναι της παρούσας. (κατά Σεπτέμβρη βλέπουμε)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αρα δεν είσαι σίγουρος.

Για αυτό λέω, αύριο πρωι ενα τηλεφωνο στο ΥΟ και ξεκαθαρίζει, μην χάνουμε χρόνο που ετσι και αλλιώς δεν είναι της παρούσας. (κατά Σεπτέμβρη βλέπουμε)

AMA EXEIS NEA MHN ME ΞΕΧΑΣΕΙΣ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Λοιπόν πήρα τηλέφωνο στό Υ.Ο. τμήμα ΦΜΑΠ στο τηλ. 210-3375980

 

Καταρχάς αυτοί είναι κάθετοι!!

Άλλη η αντιμετώπιση  της νομιμοποίησης με τον Ν.3843/10 και Άλλη η αντιμετώπιση της νομιμοποίησης με τον Ν.4014/11

 

Για τις νομιμοποιήσεις του 3843/10 ισχύει η ΠΟΛ.1126/11 (στο Ε9 όχι αλλαγές, παρα μόνο εαν υπάρχει μεταβολή. Και οχι Ε9 μόνον εκ του λόγου της νομιμοποίησης ή της αλλαγής χρήσης)

 

Για τις νομιμοποιήσεις του 4014/11 ισχύει η Αρ.πρωτ. Δ13 ΦΜΑΠ 1175983 ΕΞ 12.12.12 

 

Δηλαδή οπωσδήποτε μεταβολή για τα αυθαίρετα και τις αυθαίρετες αλλαγές χρήσης

Ημερομηνία αλλαγής χρήσης είναι η ημερομηνία ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ απο τον μηχανικό (όταν πρωτοϋποβάλλει την αίτηση ο μηχανικός στο ΤΕΕ και οχι με βάση την ημερομηνία πληρωμής έστω του παραβόλου ή την τελική περάτωση)

Έτος υποβολής του Ε9 (= έτος που έπεται της ημερομηνίας αίτησης)  το Ε9 της 1/1 επόμενου της αίτησης έτους.

Αρα υποβολή αίτησης 2011 υποβολή Ε9 της 1/1/2012 ή υποβολή αίτησης 2012 υποβολή Ε9 της 1/1/2013 (ξεκαθαρισμένο πλήρως απο αυτούς). Μετά πρόστιμο.

 

Τί γίνεται με αυτούς που κάνανε αίτηση Ν.4014/11 μέσα στο 2010 ή 2011??

Απάντηση: Περιμένουν το εκκαθαριστικό ΦΑΠ 2011 ή ΦΑΠ 2012 και εντός διμήνου απο έκδοση χωρίς πρόστιμο κάνουν συμπλήρωση χειρόγραφη, μετά πρόστιμο.

 

Επ΄ ευκαιρία τα μέτρα πρόσοψης στο Ε9 2013 είναι υποχρεωτική η συμπλήρωση για όλα τα ακίνητα ή πάει με βάσει τις διατάξεις του Κεφαλαίου (ακίνητα με πολύ μικρή πρόσοψη). Απάντηση: Προς το παρόν Υποχρεωτικά.

 

Ερώτηση: Κανονικά δεν πρέπει να βγάλετε μία εγκύκλιο και να μας ενημερώσετε ή να διευκρινήσετε όλα αυτά???

Απάντηση:  ..... ΣΙΓΗ....... , καλά θα δούμε!!!!!!

  

Συμπέρασμα: Ότι γουστάρειτο ΥΟ λέει.

Εμείς, για άλλη μια φορά, τρεχάτε ποδαράκια μου….. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Για την φορολογική αντιμετώπιση χώρων που είχαν ρυθμιστεί με τον 4014 είχε εκδοθεί η υπ' αριθμό 1085/2012 ΠΟΛ Οδηγίες για την αντιμετώπιση των ρυθμισθέντων χώρων με το ν. 4014/2011 η οποία στην παράγραφο 4 ανέφερε ότι κατά τα λοιπά (δηλ. εκτός από τα θέματα που ρυθμίζονται από τις παραγράφους 1,2,3) εφαρμόζονται ανάλογα τα οριζόμενα στις με αριθ. ΠΟΛ.1126/31.5.2011 και ΠΟΛ.1209/6.10.2011 εγκυκλίους μας. Οι συγκεκριμένες εγκύκλιοι αναφέρονται στην φορολογική αντιμετώπιση των χώρων που τακτοποιήθηκαν με τον 3843. Στις παραγράφους 1,2,3 τις 1085/2012 δεν δίνονται διευκρινήσεις για το Ε9 ούτε για το ε1. Συνεπώς η παρ.4 μας παραπέμπει για τα συγκεκριμένα ζητήματα στην 1126 και την 1209. Οι οποίες αναφέρουν ότι δεν γίνεται Ε9 για τον λόγο της τακτοποίησης και μόνο, παρά μόνο στις περιπτώσεις που επέρχεται άλλη μεταβολή στην περιουσιακή κατάσταση. Μόνο εγώ έχω μπερδευτεί;Μήπως δεν διαβάζω κάτι καλά;


Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

 

Για την φορολογική αντιμετώπιση χώρων που είχαν ρυθμιστεί με τον 4014 είχε εκδοθεί η υπ' αριθμό 1085/2012 ΠΟΛ Οδηγίες για την αντιμετώπιση των ρυθμισθέντων χώρων με το ν. 4014/2011 η οποία στην παράγραφο 4 ανέφερε ότι κατά τα λοιπά (δηλ. εκτός από τα θέματα που ρυθμίζονται από τις παραγράφους 1,2,3) εφαρμόζονται ανάλογα τα οριζόμενα στις με αριθ. ΠΟΛ.1126/31.5.2011 και ΠΟΛ.1209/6.10.2011 εγκυκλίους μας. Οι συγκεκριμένες εγκύκλιοι αναφέρονται στην φορολογική αντιμετώπιση των χώρων που τακτοποιήθηκαν με τον 3843. Στις παραγράφους 1,2,3 τις 1085/2012 δεν δίνονται διευκρινήσεις για το Ε9 ούτε για το ε1. Συνεπώς η παρ.4 μας παραπέμπει για τα συγκεκριμένα ζητήματα στην 1126 και την 1209. Οι οποίες αναφέρουν ότι δεν γίνεται Ε9 για τον λόγο της τακτοποίησης και μόνο, παρά μόνο στις περιπτώσεις που επέρχεται άλλη μεταβολή στην περιουσιακή κατάσταση. Μόνο εγώ έχω μπερδευτεί;Μήπως δεν διαβάζω κάτι καλά;

Η ΠΟΛ.1085/12 αφορά καθαρά φορολογία Κεφαλαίου για προϋποθέσεις απαλλαγής ή μη απο τον φόρο μεταβίβασης, γονικής παροχής, κληρονομιάς.

 

Το κατα τα λοιπά της ΠΟΛ 1085/12 εννοεί τα κεφάλαια ΙΙΙ και ΙV της 1126/11 που αφορά μεταβιβάσεις

 

και Οχι το κεφάλαιο Ι I . ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΑΚΙΝΗΤΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ ΚΑΙ ΔΗΛΩΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΑΚΙΝΗΤΩΝ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

καπέλο θα τα κάνουν πάλι.

 

αλλιώς στο ένα αντικείμενο ,αλλιώς στο άλλο έντυπο ,αλλιώς η ΔΕΗ ,αλλιώς στο κτηματολόγιο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

καπέλο θα τα κάνουν πάλι.

 

αλλιώς στο ένα αντικείμενο ,αλλιώς στο άλλο έντυπο ,αλλιώς η ΔΕΗ ,αλλιώς στο κτηματολόγιο.

TELIKA ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΜΕ ΤΟ 4014/2011 ΚΑΝΟΥΜΕ Ε9

1.ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΕΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΥΠΑΓΩΓΗΣ ?

2.Η ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΕΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΑΙΩΣΗ ΤΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ?

 

ΓΙΑ ΤΟ 4014 ΡΩΤΑΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΩ ΝΟΜΙΖΩ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

TELIKA ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΜΕ ΤΟ 4014/2011 ΚΑΝΟΥΜΕ Ε9

1.ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΕΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΥΠΑΓΩΓΗΣ ?

2.Η ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΕΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΡΑΙΩΣΗ ΤΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ?

 

ΓΙΑ ΤΟ 4014 ΡΩΤΑΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΩ ΝΟΜΙΖΩ...

 

 

Αρ. πρωτ.: Δ13 ΦΜΑΠ 1175983 ΕΞ 12.12.2012

Αυθαίρετα ακίνητα, που υπήχθησαν στις διατάξεις της παρ. 22 του άρθρου 24 του ν. 4014/2011

...

Από τη συνδυαστική εφαρμογή και ερμηνεία των ανωτέρω διατάξεων προκύπτει ότι τα τυχόν αυθαίρετα κτίσματα και οι αυθαίρετες αλλαγές χρήσεις αναγράφονται στη δήλωση στοιχείων ακινήτων (Ε9) στην κατάσταση και χρήση τους, όπως αυτή προκύπτει από την αίτηση υπαγωγής τους στη ρύθμιση των διατάξεων του άρθρου 24 του ν. 4014/2011, σε συνδυασμό πάντοτε με την πραγματικότητα, στο έτος που έπεται της ημερομηνίας αίτησης υπαγωγής τους στη ρύθμιση των διατάξεων αυτών.

 

τα BOLD γραμματα ειναι ετσι στο εγγραφο, εγω απλως το μεγαλωσα..... δεν υπαρχει πουθενα η εννοια περαιωση στο εγγραφο........

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

βρε παιδια επειδη μπερδευτηκα τωρα, εχω μια πριπτωση νομιμοποιηση σοφιτας, εγινε η αιτηση το 2011, δεν εγινε ε9 για το 2012 οποτε πρεπει να περιμενω να εκδοθει ο φαπ για το 11 κ να κανω τροποποιηση; και αλλη μια απορια αυτοι πληρωνουν δοσεις παλι πρεπει να δηλωθει στο ε9 ακομα κι αν σταματησουν;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

βρε παιδια επειδη μπερδευτηκα τωρα, εχω μια πριπτωση νομιμοποιηση σοφιτας, εγινε η αιτηση το 2011, δεν εγινε ε9 για το 2012 οποτε πρεπει να περιμενω να εκδοθει ο φαπ για το 11 κ να κανω τροποποιηση; και αλλη μια απορια αυτοι πληρωνουν δοσεις παλι πρεπει να δηλωθει στο ε9 ακομα κι αν σταματησουν;

ρε παιδια επειδη οσο παμε το μπερδευουμε και αλλο ..

μετατροπει βοηθητικου χωρου σε οικια με το 4014 με αιτηση το 2011 κανουμε ε9 τωρα για το 2012 ετσι δεν ειναι ?

τονιζω για το 4014 ρωταω ..αν ξερει καποιος ας μας απαντηση ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αρ. πρωτ.: Δ13 ΦΜΑΠ 1175983 ΕΞ 12.12.2012
Αυθαίρετα ακίνητα, που υπήχθησαν στις διατάξεις της παρ. 22 του άρθρου 24 του ν. 4014/2011

 

Από τη συνδυαστική εφαρμογή και ερμηνεία των ανωτέρω διατάξεων προκύπτει ότι τα τυχόν αυθαίρετα κτίσματα και οι αυθαίρετες αλλαγές χρήσεις αναγράφονται στη δήλωση στοιχείων ακινήτων (Ε9) στην κατάσταση και χρήση τους, όπως αυτή προκύπτει από την αίτηση υπαγωγής τους στη ρύθμιση των διατάξεων του άρθρου 24 του ν. 4014/2011, σε συνδυασμό πάντοτε με την πραγματικότητα, στο έτος που έπεται της ημερομηνίας αίτησης υπαγωγής τους στη ρύθμιση των διατάξεων αυτών.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

TASOSX  δλδ εγινε η αιτηση εγινε η αιτηση το 2011 κανω Ε9 για το οικονομικο 2013, συγγνωμη αλλα ειμαι μπερδεμενος η δε διαβαζω σωστα!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ε9 1/1/12  ειναι το επομενο ετος νομιζω

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ευχαριστω, κ μια αλλη ερωτηση, οταν πληρωνεις δοσεις , οι δοσεις τελειωνουν του χρονου, παλι πρεπει να γινει ε9?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ε9 1/1/12  ειναι το επομενο ετος νομιζω

σε ευχαριστουμε για την διευκρινηση ,αρα καλως αλλαξα το ε9 τωρα για υπογειο που εγινε διαμερισμα με τον 4014 και για αιτηση που ειχε υποβληθει το 2011,συγγνωμη που σου τα πρηζουμε ...

και με το ε1 που ειχε σταλει πριν το ε9 τι γινετε ?στο οποιο δεν ειχε συμπεριληφθει αυτη η αλλαγη ?το ε9 εγινε μετα την φορολογικη δηλωση...

αν βρεις χρονο μας λες την γνωμη σου γιατι εχεις ξεκ;θαρισει ενα θεμα που μας εχει μπερδεψει αρκετους (καλα εγω ειμαι μονιμος στους μπερδεμενους...)

 

ευχαριστω

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing in



Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.