Προς το περιεχόμενο

Ε3- Αρνηση ιδιοκτήτη επαγγ.στεγης να δώσει ΑΦΜ (μάρτυρας Ιαχωβά..)-Αντιμετώπιση..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως έχει τύχει σε κάποιον η περίπτωση, να έχει να δώσει δήλωση υπόχρεου, ο οποιος πληρώνει ενοίκιο για επαγγελματική στέγη σε μάρτυρα Ιαχωβά???? Ο συγκεκριμένος ιδιοκτήτης, αρνήτε, για θρησκευτικούς λόγους, να δώσει το ΑΦΜ του, με αποτέλεσμα να κολλάει το Ε3 του υπόχρεου και εν συνεχεία το Ε1 του.... :unsure: Εν τω μεταξύ, το προσπάθησα με 999999... αντί του ΑΦΜ, καθώς και με 00000 αλλά τίποτα..Επίσης δοκίμασα να βάλω τον αριθμό ταυτότητας (πέρυσι έτσι το έστειλα και το πήρε..)..Φέτος όμως. πάλι δεν προχωράει...

Επειδή το τηλέφωνο στο taxis δεν υπάρχει περίπτωση να το πετύχω και να μου απαντήσει κάποιος (έχω δοκιμάσει πάααρα πολλές φορές...) μήπως έχει καμιά ιδέα κανείς τί μπορώ να κάνω?? Υπάρχει κάποια εγκύκλιος για αυτές τις περιπτώσεις??

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά... :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό κι αυτό!!!! :D  ο Α.Φ.Μ είναι υποχρεωτικό και δεν πρόκεται να φύγει η δήλωση. Το μόνο που μπορεις να κάνεις είναι εαν έχεις κάποιον γνωστό στην εφορία να του δώσεις την ταυτότητα του και να σου δωσει ΑΦΜ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρωτα απ ολα μισθωτηριο υπαρχει? γιατι αν υπαρχει θα το γραφει στο μισθωτηριο

 

το επομενο βημα ειναι να του κανεις εξομολογηση

 

αν δεν πιασει αυτο καντου αφορισμο

 

και αν παρ ολα αυτα δεν μαρτυρησει το αφμ να τον σταυρωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρωτα απ ολα μισθωτηριο υπαρχει? γιατι αν υπαρχει θα το γραφει στο μισθωτηριο

 

το επομενο βημα ειναι να του κανεις εξομολογηση

 

αν δεν πιασει αυτο καντου αφορισμο

 

και αν παρ ολα αυτα δεν μαρτυρησει το αφμ να τον σταυρωσεις

Μισθωτήριο υπάρχει πριν από χρόνια κατατεθημένο στην ΔΟΥ, με τον αριθμο ταυτότητας επάνω μόνο.... το αφμ δεν υπάρχει.. :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή οι ίδιοι τους δεν κάνουν δήλωση? άλλο και τούτο..

Μέχρι και πέρυσι μάλλον θα την καταθέτανε στην εφορία με τα στοιχεία της ταυτότηας μόνο..τι να πω.. φέτος όμως δεν ξέρω για να είμαι ειλικρινείς.....τι στο καλό θα κάνουν.... Το θέμα δεν είναι τι θα κάνουν αυτοί..αλλά τι μπορώ να κάνω εγώ..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισθωτήριο υπάρχει πριν από χρόνια κατατεθημένο στην ΔΟΥ, με τον αριθμο ταυτότητας επάνω μόνο.... το αφμ δεν υπάρχει.. :blink:

ΕΧΕΙς ΤΙς ΑΛΛΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΜΟΝΟ ΠΛΕΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΕΙς ΤΙς ΑΛΛΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΜΟΝΟ ΠΛΕΟΝ

Και εγώ στην αρχή το πήρα στην πλάκα, και έχεις δίκιο με όλους αυτούς που έχουμε μπλέξει..αλλά σοβαρά..υπάρχει λύση για μια τέτοια περίπτωση? Να απευθυνθώ στην ΔΟΥ μήπως μπορέσω από εκει να κάνω κάτι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό κι αυτό!!!! :D  ο Α.Φ.Μ είναι υποχρεωτικό και δεν πρόκεται να φύγει η δήλωση. Το μόνο που μπορεις να κάνεις είναι εαν έχεις κάποιον γνωστό στην εφορία να του δώσεις την ταυτότητα του και να σου δωσει ΑΦΜ

Πέρυσι είχα πάει στην εφορία, στο τμήμα μητρώου και δεν είχαμε βρει κανένα ΑΦΜ με την συγκεκριμένη ταυτότητα.. Δεν έχει βγάλει καθόλου ΑΦΜ... αυτό είναι σίγουρο.. Η δήλωση του υπόχρεου είχε φύγει, βάζοντας στο Ε3 το δικό του ΑΦΜ και με σημείωση ότι λόγω άρνησης του ιδιοκτήτη (και όλες τις λεπτομέρειες..) προχωράμε με αυτό τον τρόπο... Φέτος???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρυσι είχα πάει στην εφορία, στο τμήμα μητρώου και δεν είχαμε βρει κανένα ΑΦΜ με την συγκεκριμένη ταυτότητα.. Δεν έχει βγάλει καθόλου ΑΦΜ... αυτό είναι σίγουρο.. Η δήλωση του υπόχρεου είχε φύγει, βάζοντας στο Ε3 το δικό του ΑΦΜ και με σημείωση ότι λόγω άρνησης του ιδιοκτήτη (και όλες τις λεπτομέρειες..) προχωράμε με αυτό τον τρόπο... Φέτος???

 

 

Γιατί δεν κάνεις και φέτος το ίδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν κάνεις και φέτος το ίδιο?

Θα το πάρει??? Την δήλωση την έχω αποθηκεύσει στο πρόγραμμά μου (pbs  της prosvasis) και μαζί με τις υπόλοιπες θα κάνω αποστολή μετά την αποχή μας.. να δούμε τότε τι θα γίνει.. Απλά έλεγα μήπως έχει συναντήσει κανείς τέτοια περίπτωση και πώς το αντιμετώπισε τελικά... :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι παρεμφερές ,

 

Σε μισθωμένο ακίνητο ο ιδιοκτήτης δεν δίνει αριθμό παροχής τι κάνουμε?

 Τηλ στη ΔΕΗ 11770 με ΑΦΜ αυτού στο όνομα του οποίου βγαίνει ο λογαριασμός. Αν δε βγάλεις άκρη επειδή δε ξέρεις σε ποιό όνομα βγαίνει ο λογαριασμός, δοκίμασε με διεύθυνση, Και τι εννοείς ο ιδιοκτήτης δε δίνει αριθμό παροχής; Ο ενοικιαστής δεν έχει λογαριασμό στα χέρια του;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το πάρει??? Την δήλωση την έχω αποθηκεύσει στο πρόγραμμά μου (pbs  της prosvasis) και μαζί με τις υπόλοιπες θα κάνω αποστολή μετά την αποχή μας.. να δούμε τότε τι θα γίνει.. Απλά έλεγα μήπως έχει συναντήσει κανείς τέτοια περίπτωση και πώς το αντιμετώπισε τελικά... :huh:

Εντελώς εμπειρικά θα σου πρότεινα να καταχωρήσεις το ενοίκιο κανονικά  στον πίνακα ΣΤ' δ) στον ανάλογο κωδικό δαπανών και μπροστά στον πινακα Ε' να μην βάλεις τίποτα. Γιατί φοβάμαι ότι αν βάλεις το ΑΦΜ του ίδιου του επιτηδευματία σε περίπτωση ηλεκτρονικής διαστάυρωσης (λέμε τώρα) θα κτυπήσει γιατί δεν θα έχει δηλώσει ο ίδιος αντίστοιχο εισόδημα από ενοίκια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με dirastaa διότι αυτό που σε ενδιαφέρει άμεσα είναι να στείλεις την δήλωση και να περαστεί το ενοίκιο στα έξοδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς εμπειρικά θα σου πρότεινα να καταχωρήσεις το ενοίκιο κανονικά  στον πίνακα ΣΤ' δ) στον ανάλογο κωδικό δαπανών και μπροστά στον πινακα Ε' να μην βάλεις τίποτα. Γιατί φοβάμαι ότι αν βάλεις το ΑΦΜ του ίδιου του επιτηδευματία σε περίπτωση ηλεκτρονικής διαστάυρωσης (λέμε τώρα) θα κτυπήσει γιατί δεν θα έχει δηλώσει ο ίδιος αντίστοιχο εισόδημα από ενοίκια....

Καλημέρα... πραγματικά τα έχω παίξει με αυτή τη δήλωση..ρε γαμώτο..και ενώ πέρυσι πέρασε, φέτος μάλλον θα έχω σοβαρό πρόβλημα..(με τις διασταυρώσεις τους).. Και δεν μου δίνει και η εφορία λύση..εκεί έχουν πολύ πλάκα...οι άχρηστοι.. :angry: και ο Θεός βοηθός....

Εννοείται ότι αν πέσει στην αντίληψή σας κάτι σχετικό.. παρακαλώ ενημερώστε με... :unsure:  Ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό κι αυτό!!!! :D  ο Α.Φ.Μ είναι υποχρεωτικό και δεν πρόκεται να φύγει η δήλωση. Το μόνο που μπορεις να κάνεις είναι εαν έχεις κάποιον γνωστό στην εφορία να του δώσεις την ταυτότητα του και να σου δωσει ΑΦΜ

  

 

Δε χρειάζεται να έχει κανένα γνωστό στην ΔΟΥ. Είναι υποχρεωμένη η ΔΟΥ να δώσει τον ΑΦΜ στην περίπτωση αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΟ ΚΑΙ ΑΣΤΕΙΟ

ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΑΘΕΡΘΗΚΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΣΤΗ ΔΟΥ ΜΕ ΣΥΝΝΗΜΕΝΟ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΤΟΥ ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...