Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
xripro

έλεγχος από ΣΕΠΕ και εύρεση Εργαζόμενου με ρεπό που δούλευε.

Question

Καλησπέρα σας

Θα ήθελα την βοήθεια σας.

Έγινε έλεγχος από το ΣΕΠΕ σε μία εμπορική επιχείρηση και βρέθηκε μια εργαζόμενη μερικής απασχόλησης να απασχολείται ενώ είχε ρεπό.

Ζητήσανε να τους παραδοθούν μέσα σε 5 εργάσιμες αποδείξεις πληρωμής από 5ο και 6ο και γραπτές εξηγήσεις για την εργασία της υπαλλήλου όταν είχε ρεπό.

Τι με συμβουλεύεται να κάνω γιατί είναι πρώτη φόρα που με τυχαίνει κάτι τέτοιο.

Μπορώ να καταθέσω μέσα σε δύο μέρες συμπληρωματικό πρόγραμμα εργασίας ή πλέον δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα?

13 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Θα κάνεις μια τροποποίση στα ρεπό κ έχεις δύο ημερογιακές να την καταθεσεις ηλεκτρονικά απο την ημερομηνία αλλαγής . Ο Νέος νόμος επανέφερε το παλιό παραθυράκι για τα ξεκοδοχεία και μπορείς (μπορεί ο εργοδότης δλδ ) να την γλιτώσεις -ει .

• 0

Θα καταθέσεις τροποποιητικο πινακα ωραριου σήμερα με εβδομαδιαιο πρόγραμμα που (βολευει)δηλ.με ρεπο παρασκευη και στις παρατηρήσεις γράψε οτι ισχυει απο 16/07/13 αφου έχεις δυο ημέρες προθεσμία για αλλαγη ωραρίου...(εχει μεγάλη σημασία όμως τι είπε και ο εργαζόμενος)

• 0

Καλησπέρα. 

Δύσκολα τα πράγματα κατά την γνώμη μου. 

Αν κάνεις τροποποίηση σήμερα ΜΕΤΑ τον έλεγχο της ΣΕΠΕ θα φανεί άκρως επιτηδευμένο και ίσως να τους τσαντίσεις παραπάνω. ήδη έχουν δει τις κατατεθειμένες βάρδιες. 

Γνώμη μου είναι να δώσεις τα στοιχεία που ζητούν και να πείς ότι η εργασία της κατά την ημέρα του ρεπό ήταν έκτακτη λογω αυξημένου όγκου και ότι η πληρωμή της θα είναι προσαυξημένη κατά το ημερομίσθιο που της αντιστοιχεί συν τις υπερωρίες. 

Φρόντισε να τηρείς το πρόγραμμα εργασίας, ιδιαίτερα σε αυτούς που απασχολούνται με μερική απασχόληση. 

• 0

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΑΓΧΏΝΕΣΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ ΠΡΟΣΤΙΜΟΥ...ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΕΣΥ...ΑΣ ΤΗΡΟΎΣΕ Ο ΕΠΙΤΗΔΕΥΜΑΤΙΑΣ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΚΑΤΕΘΕΣΕΣ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ..

• 0

Καλησπέρα. 

Δύσκολα τα πράγματα κατά την γνώμη μου. 

Αν κάνεις τροποποίηση σήμερα ΜΕΤΑ τον έλεγχο της ΣΕΠΕ θα φανεί άκρως επιτηδευμένο και ίσως να τους τσαντίσεις παραπάνω. ήδη έχουν δει τις κατατεθειμένες βάρδιες. 

Γνώμη μου είναι να δώσεις τα στοιχεία που ζητούν και να πείς ότι η εργασία της κατά την ημέρα του ρεπό ήταν έκτακτη λογω αυξημένου όγκου και ότι η πληρωμή της θα είναι προσαυξημένη κατά το ημερομίσθιο που της αντιστοιχεί συν τις υπερωρίες. 

Φρόντισε να τηρείς το πρόγραμμα εργασίας, ιδιαίτερα σε αυτούς που απασχολούνται με μερική απασχόληση. 

Τίμιο μεν, 500 ευρώ πρόστιμο δε. Dura lex, sed lex.

Συνεπώς, τροποποιητικό εντός δύο ημερών και όλα νόμιμα.

• 0

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

ήταν όλες καταπιεστικότατες.

Μια διευκρίνηση θα ήθελα να με κάνετε για το χρονικό διάστημα "εντός διημέρου". Για ημερομηνία αλλαγής την 17/7 μπορώ να καταθέσω τροποποιητικό πίνακα μέχρι τις 19/7?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

• 0

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

ήταν όλες καταπιεστικότατες.  :blink:  :)

Μια διευκρίνηση θα ήθελα να με κάνετε για το χρονικό διάστημα "εντός διημέρου". Για ημερομηνία αλλαγής την 17/7 μπορώ να καταθέσω τροποποιητικό πίνακα μέχρι τις 19/7?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Ναι.

• 0

Να σας πω κι εγώ την ιστορία μου, να μου πείτε τη γνώμη σας. Πωλητής εταιρίας μου στην Αθήνα, βρίσκεται Σάββατο στο Ηράκλειο Κρήτης και περιμένει τον ιδιοκτήτη ( ο οποίος είναι πελάτης της εταιρίας στην Αθήνα) να κλείσει το μαγαζί του για να πάνε σπίτι του να φάνε. Μπαίνει ΣΕΠΕ Ηρακλείου για έλεγχο και ρωτάνε και τον πωλητής μας ποιος είναι, δίνει τα στοιχεία του και τους λέει το λόγο που βρίσκεται εκεί. Όλα που περιγράφω είναι πραγματικά γεγονότα και όντως ο πωλητής μας δεν δούλευε! Για το λόγο αυτό, αν και προλαβαίναμε δεν στείλαμε τροποποιητικό πίνακα ωραρίου. Έρχεται η επιστολή, όπως περιγράφει  και παραπάνω (xripro), στέλνουμε όλα τα έγγραφα και υπεύθυνες δηλώσεις του πωλητή, δική μου και της Διοίκησης, όπου εξηγούμε το πραγματικό γεγονός. Τηλεφωνικά μου είπαν ότι δεν χρειάζονται κάτι άλλο και όπως μου μίλησαν και από ΣΕΠΕ Ηράκλειο και Αθήνα , καθυσυχάστηκα!. Σήμερα έρχεται πρόστιμο €3.001,00!!!! και τηλεφωνικά μου είπαν ότι μπορούμε να πάμε δικαστικά και ότι δεν μας πιστεύουν. Ακούστε το πιο ωραίο: Αν μας λέγατε ότι έχετε διαστημόπλιο στη ΝΑΣΑ εμείς έπρεπε να το πιστέψουμε!!!!!

Ποιά είναι η γνώμη σας, ιδιαίτερα θα με ενδιέφερε η γνώμη όσων γνωρίζουν το ΣΕΠΕ Ηρακλείου

Ευχαριστώ

• 0

Να σας πω κι εγώ την ιστορία μου, να μου πείτε τη γνώμη σας. Πωλητής εταιρίας μου στην Αθήνα, βρίσκεται Σάββατο στο Ηράκλειο Κρήτης και περιμένει τον ιδιοκτήτη ( ο οποίος είναι πελάτης της εταιρίας στην Αθήνα) να κλείσει το μαγαζί του για να πάνε σπίτι του να φάνε. Μπαίνει ΣΕΠΕ Ηρακλείου για έλεγχο και ρωτάνε και τον πωλητής μας ποιος είναι, δίνει τα στοιχεία του και τους λέει το λόγο που βρίσκεται εκεί. Όλα που περιγράφω είναι πραγματικά γεγονότα και όντως ο πωλητής μας δεν δούλευε! Για το λόγο αυτό, αν και προλαβαίναμε δεν στείλαμε τροποποιητικό πίνακα ωραρίου. Έρχεται η επιστολή, όπως περιγράφει  και παραπάνω (xripro), στέλνουμε όλα τα έγγραφα και υπεύθυνες δηλώσεις του πωλητή, δική μου και της Διοίκησης, όπου εξηγούμε το πραγματικό γεγονός. Τηλεφωνικά μου είπαν ότι δεν χρειάζονται κάτι άλλο και όπως μου μίλησαν και από ΣΕΠΕ Ηράκλειο και Αθήνα , καθυσυχάστηκα!. Σήμερα έρχεται πρόστιμο €3.001,00!!!! και τηλεφωνικά μου είπαν ότι μπορούμε να πάμε δικαστικά και ότι δεν μας πιστεύουν. Ακούστε το πιο ωραίο: Αν μας λέγατε ότι έχετε διαστημόπλιο στη ΝΑΣΑ εμείς έπρεπε να το πιστέψουμε!!!!!

Ποιά είναι η γνώμη σας, ιδιαίτερα θα με ενδιέφερε η γνώμη όσων γνωρίζουν το ΣΕΠΕ Ηρακλείου

Ευχαριστώ

Συγνώμη αλλά ίσως δεν το κατάλαβα καλά: περιοδεύων πωλητής ήταν σε χώρο ενός πελάτη και το ΣΕΠΕ τον θεώρησε ως ανασφάλιστο εργαζόμενο του ...πελάτη;

Μήπως δεν το κατάλαβα καλά;;;

Πληροφοριακά αναφέρω ότι η Επιθεώρηση Ηρακλείου είχε ρίξει πρόστιμο σε σουβενιράδικο διότι θεώρησε μία ξένη τουρίστρια που ψώνιζε ως ...εργαζόμενη...

• 0

Συγνώμη αλλά ίσως δεν το κατάλαβα καλά: περιοδεύων πωλητής ήταν σε χώρο ενός πελάτη και το ΣΕΠΕ τον θεώρησε ως ανασφάλιστο εργαζόμενο του ...πελάτη;

Μήπως δεν το κατάλαβα καλά;;;

Πληροφοριακά αναφέρω ότι η Επιθεώρηση Ηρακλείου είχε ρίξει πρόστιμο σε σουβενιράδικο διότι θεώρησε μία ξένη τουρίστρια που ψώνιζε ως ...εργαζόμενη...

το πρόστιμο το έβαλε στην εταιρία της Αθήνας καθώς δεν πίστεψε ότι ο πωλητής της ήταν σε διακοπές στην Κρήτη και όχι για δουλειά!

• 0

το πρόστιμο το έβαλε στην εταιρία της Αθήνας καθώς δεν πίστεψε ότι ο πωλητής της ήταν σε διακοπές στην Κρήτη και όχι για δουλειά!

Δηλαδή η Επιθεώρηση θεώρησε ότι ο πωλητής δεν ήταν σε άδεια αλλά εργαζόταν;

Είμαι περίεργος να δω τι γράφει το πρόστιμο, ποιον νόμο επικαλούνται και τι είδους παράβαση έκανε η εταιρεία για να της καταλογιστεί πρόστιμο 3.001 ευρώ [αυτό το 1 ευρώ τι είναι;].

Είναι αδιόρθωτοι οι τύποι. Πρέπει να απευθυνθείτε σε δικηγόρο και καλό είναι να δημοσιοποιηθεί το θέμα (με δελτίο τύπου στα ΜΜΕ, στις εργοδοτικές οργανώσεις κ.λπ.).