Προς το περιεχόμενο

ενοικίαση 50% σε οικία από σύζυγο σε σύζυγο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα έχω ένα πρώην ζευγάρι (διαζυγιο τελος του 2011)που έχουν απο κοινού 50% ο καθένας ενα σπίτι στο οποίο πλέον θα μείνει ο σύζυγος και θέλει η γυναικά  να κάνει  ενα μισθωτήριο προς τον άντρα για το 50% με μηνιαίο μίσθωμα 1500,00 , στο ε2 τις γυναίκας πως θα το δείξω, γιατι οταν βάζω το μίσθωμα και πάω στο ποσοστό αν γράψω 50% θα υπολογιστεί 750,00 αν βάλω 100% θα ειναι σωστό?. ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα έχω ένα πρώην ζευγάρι (διαζυγιο τελος του 2011)που έχουν απο κοινού 50% ο καθένας ενα σπίτι στο οποίο πλέον θα μείνει ο σύζυγος και θέλει η γυναικά  να κάνει  ενα μισθωτήριο προς τον άντρα για το 50% με μηνιαίο μίσθωμα 1500,00 , στο ε2 τις γυναίκας πως θα το δείξω, γιατι οταν βάζω το μίσθωμα και πάω στο ποσοστό αν γράψω 50% θα υπολογιστεί 750,00 αν βάλω 100% θα ειναι σωστό?. ευχαριστώ 

 

Στο μηνιαίο μίσθωμα θα βάλεις το διπλάσιο ωστε να βγεί το ποσό που θέλεις στο ποσοστό της. Δε θα βάλεις 100%.

Αλήθεια όμως, είμαι περίεργη... Τί σπίτι είναι αυτό που θέλει για το 50% 1500€ το μήνα??? :huh:

 

Καλημέρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μηνιαίο μίσθωμα θα βάλεις το διπλάσιο ωστε να βγεί το ποσό που θέλεις στο ποσοστό της. Δε θα βάλεις 100%.

Αλήθεια όμως, είμαι περίεργη... Τί σπίτι είναι αυτό που θέλει για το 50% 1500€ το μήνα??? :huh:

 

Καλημέρα :)

Σπίτι πρώην Β. προαστίων και βάλε ...  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μηνιαίο μίσθωμα θα βάλεις το διπλάσιο ωστε να βγεί το ποσό που θέλεις στο ποσοστό της. Δε θα βάλεις 100%.

Αλήθεια όμως, είμαι περίεργη... Τί σπίτι είναι αυτό που θέλει για το 50% 1500€ το μήνα??? :huh:

 

Καλημέρα :)

 

εκαλη 750 τμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκαλη 750 τμ

 

Αααα, μάλιστα! Σόρρυ κιόλας, είμαι απο φτωχογειτονιά και έχω συνηθίσει από 200-400€ ενοίκια κι άμα... :D  :D  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ειναι σωστο να γραψω δηλαδη 3000 το 50% ?

 

Ε, ναι σε λέωωωωωω.... Αφού αυτή για το ποσοστό της θέλει 1500€ το συνολικό ενοίκιο θα ήταν στις 3000€

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αστα να πανε πηγα να παρω τα χαρτια της δηλωσης και χαθηκα (φτωχια)

Περίμενε να δείς πόσο θα χαθείς οταν θα αρχίσουν τα παζάρια για την αμοιβή σου   :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, ναι σε λέωωωωωω.... Αφού αυτή για το ποσοστό της θέλει 1500€ το συνολικό ενοίκιο θα ήταν στις 3000€

 

:)

αυτο ειναι μεγαλο λαθος

δηλαδη ο αλλος συζυγος θα δηλωσεις και αυτος αλλα 1500 ευρω ενοικιο?

το μισθωμα θα αφορα μονο το 50% της οικιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ειναι μεγαλο λαθος

δηλαδη ο αλλος συζυγος θα δηλωσεις και αυτος αλλα 1500 ευρω ενοικιο?

το μισθωμα θα αφορα μονο το 50% της οικιας

 

Ούτε λάθος είναι, αλλά ούτε και σωστό... απλά δεν είναι αντιμετωπίσιμο με το υπάρχον Ε2 και κάτι πρέπει να αναγραφεί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε λάθος είναι, αλλά ούτε και σωστό... απλά δεν είναι αντιμετωπίσιμο με το υπάρχον Ε2 και κάτι πρέπει να αναγραφεί..

αν δηλαδη υπηρχε μισθωτηριο θα εγραφε μισθωμα 3000 ευρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TO 50% το εχει ο αντρας και θα μενει στο σπιτι οποτε στο ε1 θα βαλω 100 ιδιοκατ. . εχουν μισθωτηριο που λεει ενοικίαση ποσοστου 50% 1500 ευρο ,οποτε στο ε2 τις γυναικας αν βαλω 1500 και 50% θα ειναι λαθος το μισθωμα αν βαλω 1500 με 100% θα ειναι λαθος το ε2 αφου τραβαει τα στοιχεια απο το ε9. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλο ειναι,,,,, θα αναγραφει 1500 ευρω για ενοικιο του 50%

και το υπολοιπο 50% ιδιοκατοικηση

 

Για πες μου αγαπητέ, πως θα βάλεις στο Ε2 μηνιαίο μίσθωμα 1500€ με 50% ποσοστό ιδιοκτησίας ώστε να σου μείνουν τα 1500€? Το δοκίμασες και σου φάνηκε τόσο απλό??? Φυσικά και αν το σπίτι νοικιαζόταν σε τρίτο το μίσθωμα θα ήταν 3000€. Η κυρία για το ποσοστό της θέλει 1500€.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μίσθωμα του σπιτιού είναι 3.000 το μήνα, από τα οποία η κυρία που έχει το μισό εισπράττει 1.500. Τόσο απλό. Αν τώρα είναι τόσο σαΐνια εκεί στο ΥΠΟΙΚ και βρουν ότι λείπει το άλλο 50%, προφανώς το πρόβλημα δεν το έχει η πελάτισσά σου, αλλά ο πρώην σύζυγος, που θα πρέπει να πάει στην εφορία να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας.

Εμένα πιο πολύπλοκο μου φαίνεται το τι θα δηλώσει ο σύζυγος στο Ε1 του. Πχ θα βάλει την κύρια κατοικία του μισθωμένη ή ιδιόκτητη; Θα έχει έκπτωση ενοικίου; Αλλά προφανώς δεν είναι πελάτης σου ο κύριος γι' αυτό και δεν προέκυψαν αυτές οι απορίες!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες μου αγαπητέ, πως θα βάλεις στο Ε2 μηνιαίο μίσθωμα 1500€ με 50% ποσοστό ιδιοκτησίας ώστε να σου μείνουν τα 1500€? Το δοκίμασες και σου φάνηκε τόσο απλό??? Φυσικά και αν το σπίτι νοικιαζόταν σε τρίτο το μίσθωμα θα ήταν 3000€. Η κυρία για το ποσοστό της θέλει 1500€.

 

 

Για πες μου αγαπητέ, πως θα βάλεις στο Ε2 μηνιαίο μίσθωμα 1500€ με 50% ποσοστό ιδιοκτησίας ώστε να σου μείνουν τα 1500€? Το δοκίμασες και σου φάνηκε τόσο απλό??? Φυσικά και αν το σπίτι νοικιαζόταν σε τρίτο το μίσθωμα θα ήταν 3000€. Η κυρία για το ποσοστό της θέλει 1500€.

 

:)

ΑΠΛΟ ΕΙΝΑΙ....

 

ΒΑΖΕΙ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΕΝΟΙΚΙΩΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΙΣΠΡΑΞΕΙ  ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΜΗΝΙΑΙΟ

ΔΗΛΑΔΗ ΕΧΕΙ ΕΙΣΠΡΑΞΕΙ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ  18000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠΛΟ ΕΙΝΑΙ....

 

ΒΑΖΕΙ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΕΝΟΙΚΙΩΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΙΣΠΡΑΞΕΙ  ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΜΗΝΙΑΙΟ

ΔΗΛΑΔΗ ΕΧΕΙ ΕΙΣΠΡΑΞΕΙ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ  18000

 

 

Δυστυχώς δεν το δέχεται το σύστημα αν δε βάλεις μηνιαίο μίσθωμα.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠΛΟ ΕΙΝΑΙ....

 

Δυστυχώς δεν το δέχεται το σύστημα αν δε βάλεις μηνιαίο μίσθωμα.

 

:)

το εχω κανει σε 30 ε2 φετος που ειχαν ποσοστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτείτε όμως η σύζυγος να νοίκιαζε το 50% που της ανήκει σε τρίτο πρόσωπο .. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτείτε όμως η σύζυγος να νοίκιαζε το 50% που της ανήκει σε τρίτο πρόσωπο .. :P

εγω θα προτεινα ενα θεμα απο τα παραξενα που μας εχουν τυχει κατα

την διαρκεια των δηλωσεων και οχι μονοοοοοοοοοο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...