Προς το περιεχόμενο

μπορώ να μη δηλώσω τεκμήριο διαβίωσης επειδή το χρεώνεται φιλοξενούμενος;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ατομο που φιλοξενείται σε κατοικία που είναι ιδιοκτησία της κόρης της, δήλωσε ότι

αυτή χρεώθηκε το τεκμήριο διαβίωσης λόγω της φιλοξενίας.

Εγώ που κάνω τη δήλωση της κόρης της (η οποία κατοικεί σε άλλη κατοικία)

πως μπορώ να το δηλώσω αυτό στο Ε1 ώστε να μη χρεωθεί και η κόρη το τεκμήριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ατομο που φιλοξενείται σε κατοικία που είναι ιδιοκτησία της κόρης της, δήλωσε ότι

αυτή χρεώθηκε το τεκμήριο διαβίωσης λόγω της φιλοξενίας.

Εγώ που κάνω τη δήλωση της κόρης της (η οποία κατοικεί σε άλλη κατοικία)

πως μπορώ να το δηλώσω αυτό στο Ε1 ώστε να μη χρεωθεί και η κόρη το τεκμήριο;

Καλημέρα,

 

Εφόσον η κόρη μένει σε άλλη οικία και η στην συγκεκριμένη φιλοξενεί την μητέρα της δεν θα το βάλετε στο ε1 αλλά στο ε2 ως δωρεάν παραχωρούμενο.

Ελπίζω να κατάλαβα καλά την περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Εφόσον η κόρη μένει σε άλλη οικία και η στην συγκεκριμένη φιλοξενεί την μητέρα της δεν θα το βάλετε στο ε1 αλλά στο ε2 ως δωρεάν παραχωρούμενο.

Ελπίζω να κατάλαβα καλά την περίπτωση.

συμφωνώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλοξενία με τεκμήριο για αυτόν που φιλοξενείται όμως δεν γίνεται από όσο ξέρω.

Για αυτό και έγραψα αν κατάλαβα καλά την ερώτηση.Ισως κάτι να μου ξέφυγε.

 

Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό λέω κι εγώ.. εσύ σωστά απάντησες, ο άλλος Παναγιώτης διατύπωσε λάθος την ερώτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω καταλάβει ... :wacko::P

Μιλάμε για φιλοξενούμενο με δωρεάν παραχώρηση ή για κάποιον που του παραχωρείται η διαμονή δωρεάν με φιλοξενία ;  :P

 

Καλημέραααααααααααααα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η φιλοξενία σημαίνει ότι η κόρη μένει στο σπίτι Α και στο ίδιο σπίτι μένει και η μαμά της δωρεάν, τότε δεν είναι αυτό.

Αν η δωρεάν παραχώρηση σημαίνει ότι το σπίτι Α ανήκει στην κόρη αλλά δεν μένει εκεί η ίδια παρά μόνο η μαμά της, τότε μάλλον αυτό είναι.Οπότε όχι Ε1 αλλά μονο Ε2 δωρεάν παραχώρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως τα γράφεις αυτό φαίνεται.Δωρεάν παραχώρηση άρα 1) η κορή στο Ε2 και 2) η Μάνα στο Ε1 και επομένος και επιβάρυνση τεκμηρίου.

 

Να ρωτήσω και εγώ κάτι.

Πραγματικό γεγόνος: Η κόρη συμβιώνει σε ιδιόκτητο σπίτι(της κόρης) με την μητέρα της.Από εισοδήματα η κόρη γύρω στα 3500 από ενοίκια, η μητέρα σύνταξη και κάτι ψιλά απο ενοίκια.Στην πραγματικότητα το σπίτι συντηρείται από το εισόδημα της μητέρας (ή έστω συμβάλει και αυτή).

 

Προκειμένου να μη χρεωθεί η κόρη το τεκμήριο του σπιτιού ( φέυγει πανω από 5000 και βγαίνει ένας ψιλό φόρος )

δήλωσα δωρεάν παραχώρηση του σπιτιού στην μητέρα και φιλοξενία της κόρης από αυτήν.

Υπάρχει κάτι μεμπτό σε αυτή τη διαδικασία?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως τα γράφεις αυτό φαίνεται.Δωρεάν παραχώρηση άρα 1) η κορή στο Ε2 και 2) η Μάνα στο Ε1 και επομένος και επιβάρυνση τεκμηρίου.

 

Να ρωτήσω και εγώ κάτι.

Πραγματικό γεγόνος: Η κόρη συμβιώνει σε ιδιόκτητο σπίτι(της κόρης) με την μητέρα της.Από εισοδήματα η κόρη γύρω στα 3500 από ενοίκια, η μητέρα σύνταξη και κάτι ψιλά απο ενοίκια.Στην πραγματικότητα το σπίτι συντηρείται από το εισόδημα της μητέρας (ή έστω συμβάλει και αυτή).

 

Προκειμένου να μη χρεωθεί η κόρη το τεκμήριο του σπιτιού ( φέυγει πανω από 5000 και βγαίνει ένας ψιλό φόρος )

δήλωσα δωρεάν παραχώρηση του σπιτιού στην μητέρα και φιλοξενία της κόρης από αυτήν.

Υπάρχει κάτι μεμπτό σε αυτή τη διαδικασία?

 

 

Εγώ το βρίσκω μια χαρά!

 

:)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως τα γράφεις αυτό φαίνεται.Δωρεάν παραχώρηση άρα 1) η κορή στο Ε2 και 2) η Μάνα στο Ε1 και επομένος και επιβάρυνση τεκμηρίου.

 

Να ρωτήσω και εγώ κάτι.

Πραγματικό γεγόνος: Η κόρη συμβιώνει σε ιδιόκτητο σπίτι(της κόρης) με την μητέρα της.Από εισοδήματα η κόρη γύρω στα 3500 από ενοίκια, η μητέρα σύνταξη και κάτι ψιλά απο ενοίκια.Στην πραγματικότητα το σπίτι συντηρείται από το εισόδημα της μητέρας (ή έστω συμβάλει και αυτή).

 

Προκειμένου να μη χρεωθεί η κόρη το τεκμήριο του σπιτιού ( φέυγει πανω από 5000 και βγαίνει ένας ψιλό φόρος )

δήλωσα δωρεάν παραχώρηση του σπιτιού στην μητέρα και φιλοξενία της κόρης από αυτήν.

Υπάρχει κάτι μεμπτό σε αυτή τη διαδικασία?

 

κανονικα το σπιτι σε τετοιες περιπτωσεις το δηλωνει ο επικαρπωτης στο πινακα 5 κ επιβαρυνεται με το τεκμηριο.και εγω ομως σε αναλογες περιπτωσεις το ιδιο κανω για να μη προκυψει φορος.τωρα κατα ποσο ειναι μεμπτο δε ξερω συναδελφε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το βρίσκω μια χαρά!

 

:)

 

Κι εγώ συναδέλφισσααααααα ...

 

biscotolukumo1.jpg

 

Λουκούμι λέμεεεεεεεεεεε :)

Καλησπέρααααααααααααααααα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως τα γράφεις αυτό φαίνεται.Δωρεάν παραχώρηση άρα 1) η κορή στο Ε2 και 2) η Μάνα στο Ε1 και επομένος και επιβάρυνση τεκμηρίου.

 

Να ρωτήσω και εγώ κάτι.

Πραγματικό γεγόνος: Η κόρη συμβιώνει σε ιδιόκτητο σπίτι(της κόρης) με την μητέρα της.Από εισοδήματα η κόρη γύρω στα 3500 από ενοίκια, η μητέρα σύνταξη και κάτι ψιλά απο ενοίκια.Στην πραγματικότητα το σπίτι συντηρείται από το εισόδημα της μητέρας (ή έστω συμβάλει και αυτή).

 

Προκειμένου να μη χρεωθεί η κόρη το τεκμήριο του σπιτιού ( φέυγει πανω από 5000 και βγαίνει ένας ψιλό φόρος )

δήλωσα δωρεάν παραχώρηση του σπιτιού στην μητέρα και φιλοξενία της κόρης από αυτήν.

Υπάρχει κάτι μεμπτό σε αυτή τη διαδικασία?

 

Το πραγματικο γεγονος  λοιπον.ειναι  αυτο που  μονος σου  λες  οτι αφου το σπιτι ειναι της κορης, οποτε ,η κορη φιλοξενει την Μαννα και ετσι πρεπει να δηλωθη .

Τωρα αν εσυ μπορεις να τα γυρισης <τουμπα>....χμ δεν νομιζω για σκεψου το καλα.....αν η κορη εμενε αλλου και η Μαννα αλλου, τοτε..ναι ...αλλα  στο ιδιοκτητο σπιτι σου που μενεις πρωτιστως και συ μεσα  να γινεις απο ,κυριος.... φιλοξενουμενος......που  οι λογοι για τους οποιους  το κανεις κανουν <μπαμ> και   φαινεται  η εικονικοτητα τους,αυτο..παλι .δεν το  ξερω.. εγω ας πουμε δεν θα το εκανα!

 

Καλο απογευμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ συναδέλφισσααααααα ...

 

biscotolukumo1.jpg

 

Λουκούμι λέμεεεεεεεεεεε :)

Καλησπέρααααααααααααααααα :)

 

Τι λουκουμι βρεε, με την ζεστη...,για να βγαλουμε την Βεμπελη?,τσιγκουναρε!!!! καμμια τουρτα παγωτο και μαλιστα  ασπρη, δεν.... υπαρχει!!! εεεεεεεεεεεεεεε? :D:P

 

Καλο Σαββατοαπογευμα και  κυριακοημεροαπογευμα λεμεεεεεεεεεεεεεεε!!! :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λουκουμι βρεε, με την ζεστη...,για να βγαλουμε την Βεμπελη?,τσιγκουναρε!!!! καμμια τουρτα παγωτο και μαλιστα  ασπρη, δεν.... υπαρχει!!! εεεεεεεεεεεεεεε? :D:P

 

Καλο Σαββατοαπογευμα και  κυριακοημεροαπογευμα λεμεεεεεεεεεεεεεεε!!! :wub:

 

Ότι θέλει ο φίλος μου. :wub:

Άσπρη τούρτα παγωτό για σένα Νίκοοοοοοοοοοο

 

Επίσης φίλε λέμεεεεεεεεεεεεεεεεεεε :):wub:

Να είσαι καλάααααααααααααα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι θέλει ο φίλος μου. :wub:

Άσπρη τούρτα παγωτό για σένα Νίκοοοοοοοοοοο

 

Επίσης φίλε λέμεεεεεεεεεεεεεεεεεεε :):wub:

Να είσαι καλάααααααααααααα :)

Ελα εδω που ειμαι για μπανιο βρε σε προσκαλω λεμεεεεεεεεεεεεεεεεεεε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι θέλει ο φίλος μου. :wub:

Άσπρη τούρτα παγωτό για σένα Νίκοοοοοοοοοοο

 

Επίσης φίλε λέμεεεεεεεεεεεεεεεεεεε :):wub:

Να είσαι καλάααααααααααααα :)

 

 

Ελα εδω που ειμαι για μπανιο βρε σε προσκαλω λεμεεεεεεεεεεεεεεεεεεε :)

 

Αντε βρε, εδώ δίπλα είναι το Αλεποχώρι... ξεκούνα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα εδω που ειμαι για μπανιο βρε σε προσκαλω λεμεεεεεεεεεεεεεεεεεεε :)

 

Αχ σ' ευχαριστώ πολύ Νίκο μου. :wub:

Να είσαι σίγουρος ότι κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον, θα το κάνω. :wub:

Σ΄ευχαριστώ. :):wub:

 

Αντε βρε, εδώ δίπλα είναι το Αλεποχώρι... ξεκούνα !!!

 

Όταν το κανονίσω με τον Νίκο, θα περάσω να σε πάρω με το ελικόπτερο λέμεεεεεεεεε :):wub:

Υ.Γ.

Συγγνώμη όμως πρέπει να φύγω γιατί θα κλείσει το σούπερ μάρκετ και άρχισαν ήδη οι παντόφλες από την κερά Μάρω να ... "ακονίζονται" λέμεεεεεεεεεεεε :)

 

Καλησπέρααααααααααααααα :):wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ σ' ευχαριστώ πολύ Νίκο μου. :wub:

Να είσαι σίγουρος ότι κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον, θα το κάνω. :wub:

Σ΄ευχαριστώ. :):wub:

 

 

Όταν το κανονίσω με τον Νίκο, θα περάσω να σε πάρω με το ελικόπτερο λέμεεεεεεεεε :):wub:

Υ.Γ.

Συγγνώμη όμως πρέπει να φύγω γιατί θα κλείσει το σούπερ μάρκετ και άρχισαν ήδη οι παντόφλες από την κερά Μάρω να ... ακονίζονται λέμεεεεεεεεεεεε :)

 

Καλησπέρααααααααααααααα :):wub:

ενοειται βρε με την Μαρω και τα παιδια :wub:  ,μονος τι να σε κανωωωωωωωωωωωω ολοι λεμεεεεεεεεεεεεεεε οοοοοοοοοοοολοι!!! απο την αλλη ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΓΙΑ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕς ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ.για να δουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε βρε, εδώ δίπλα είναι το Αλεποχώρι... ξεκούνα !!!

Γατα εισαι...γατονι  ..ενοευται το ιδιο  ισχυει και για σενα  και οποιον αλλον ετσι ισως γνωριστω και με καποιους... εξ αλλου η Ψαθα ειναι η  καλλιτερη παραλια της...Ελλαδος!!! αντε τωρα παω Μαυρολιμνη για ψαρεμα τα λεμε μετα τις 10 ,μετα λεμεεεεεεεε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ σ' ευχαριστώ πολύ Νίκο μου.

Να είσαι σίγουρος ότι κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον, θα το κάνω.

Σ΄ευχαριστώ. :):wub:

 

 

Όταν το κανονίσω με τον Νίκο, θα περάσω να σε πάρω με το ελικόπτερο λέμεεεεεεεεε :)

Υ.Γ.

Συγγνώμη όμως πρέπει να φύγω γιατί θα κλείσει το σούπερ μάρκετ και άρχισαν ήδη οι παντόφλες από την κερά Μάρω να ... "ακονίζονται" λέμεεεεεεεεεεεε

 

Καλησπέρααααααααααααααα :):wub:

 

Όπως κατάλαβες Νίκο, αφού έβαλε στη μέση "το ελικόπτερο" ...

 

το άμεσο μέλλον θ'αργήσει να φανεί !!!  ;)  :P 

 

 

Γατα εισαι...γατονι  ..ενοευται το ιδιο  ισχυει και για σενα  και οποιον αλλον ετσι ισως γνωριστω και με καποιους... εξ αλλου η Ψαθα ειναι η  καλλιτερη παραλια της...Ελλαδος!!! αντε τωρα παω Μαυρολιμνη για ψαρεμα τα λεμε μετα τις 10 ,μετα λεμεεεεεεεε :)

 

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ (για όλα - και για τον χαρακτηρισμό και για την πρόσκληση) :)  :wub: .

 

Ψάθα, κατέβαινα όταν ακόμη πήγαινες από Βίλια και έβρισκες χωματόδρομο... άλλες (ωραίες) εποχές !!!

 

 

Καλή διασκέδασηηηηηηηηη !!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως κατάλαβες Νίκο, αφού έβαλε στη μέση "το ελικόπτερο" ...

 

το άμεσο μέλλον θ'αργήσει να φανεί !!!  ;)  :P 

 

 

 

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ (για όλα - και για τον χαρακτηρισμό και για την πρόσκληση) :)  :wub: .

 

Ψάθα, κατέβαινα όταν ακόμη πήγαινες από Βίλια και έβρισκες χωματόδρομο... άλλες (ωραίες) εποχές !!!

 

 

Καλή διασκέδασηηηηηηηηη !!! 

Περιμενω λοιπον  καποιο απογευμα , αρχης γενομενης απο την επομενη Παρασκευη  προσφερουμε  οτι θελει ο..λαος οχι πολυτελεια βεβαια αλλα πολυ καλη διαθεση .  στελνεις pm  και παιρνεις τις αναλογες οδηγιες , να δεις και την  ψαθα οπως ειναι τωρα και να θυμηθεις και τα...παλια..ενοειεται μαζι με την οικογενεια σου.πολυ βεβαια θα ηθελα να σας δω  να ερχεστε απο ...αερος μαζι με αυτον  τον ψευτη Μπαμπη...δηλαδη λες να με δουλεψε για να με ξεφορτωθει....και να μην ελθει? αλοιμονο ..του  λεμεεεεεεε αλοιμονοοοο του :D:P

ΥΓ. και απο ψαρια...1 μελανουρι μονο ενα και αυτο  για την γατα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως τα γράφεις αυτό φαίνεται.Δωρεάν παραχώρηση άρα 1) η κορή στο Ε2 και 2) η Μάνα στο Ε1 και επομένος και επιβάρυνση τεκμηρίου.

 

Να ρωτήσω και εγώ κάτι.

Πραγματικό γεγόνος: Η κόρη συμβιώνει σε ιδιόκτητο σπίτι(της κόρης) με την μητέρα της.Από εισοδήματα η κόρη γύρω στα 3500 από ενοίκια, η μητέρα σύνταξη και κάτι ψιλά απο ενοίκια.Στην πραγματικότητα το σπίτι συντηρείται από το εισόδημα της μητέρας (ή έστω συμβάλει και αυτή).

 

Προκειμένου να μη χρεωθεί η κόρη το τεκμήριο του σπιτιού ( φέυγει πανω από 5000 και βγαίνει ένας ψιλό φόρος )

δήλωσα δωρεάν παραχώρηση του σπιτιού στην μητέρα και φιλοξενία της κόρης από αυτήν.

Υπάρχει κάτι μεμπτό σε αυτή τη διαδικασία?

 

 

το εκανα ετσι και θα το ξανακανω, γιατι ειναι το πραγματικο γεγονος....

η κορη και ιδιοκτητρια με ενα παιδι , ανεργη, ζουν με τη συνταξη της μητερας της,,,,, να πανε να πνιγουν που θα τους πληρωσουν και φορο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ συναδέλφισσααααααα ...

 

biscotolukumo1.jpg

 

Λουκούμι λέμεεεεεεεεεεε :)

Καλησπέρααααααααααααααααα :)

Λουκούμι βάζουμε όταν δεν προχωράει η διαδικασία ... όπως ο Μίμης Φωτόπουλος στη γνωστή Ελληνική ταινία ... το χρησιμοποιώ με επιτυχία ... άριστο το λουκούμι ...  :D  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...