Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΘΕΣΜΙΕΣ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ ΠΡΟΣΩΠΩΝ ΒΑΣΗ ΑΦΜ ΣΥΖΥΓΟΥ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωρίζεται εάν η προθεσμία ηλεκτρονικής υποβολής βάση ΑΦΜ αφορά τον σύζυγο ή μπορεί να υποβληθεί και με το ΑΦΜ της συζύγου εφόσον είναι αργότερα.Έχει υπάρξει κάποια διευκρίνηση?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζεται εάν η προθεσμία ηλεκτρονικής υποβολής βάση ΑΦΜ αφορά τον σύζυγο ή μπορεί να υποβληθεί και με το ΑΦΜ της συζύγου εφόσον είναι αργότερα.Έχει υπάρξει κάποια διευκρίνηση?

Ευχαριστώ.

twitter αφμ υπόχρεου. :angry:

 

Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στείλτα όποτε θες!Ή μάλλον όποτε μπορέσεις, όποτε σταλούν οι βεβαιώσεις, όποτε μπουν οι τόκοι, όποτε δεν σε πετάει έξω.Σιγά μην κάτσω να αγχωθώ και για τα ΑΦΜ.Έτσι τα βάλανε για να μην μπαίνουν όλοι μαζί και μπλοκάρει το σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:blink::wacko:

 

 

O  ΥΠΟΧΡΕΟΣ  ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ........

 

Αρθρο 62. Προθεσμία υποβολής και περιεχόμενο της δήλωσης

1.Η δήλωση υποβάλλεται σε δύο (2) αντίτυπα είτε αυτοπροσώπως από τον υπόχρεο ή από πρόσωπο που έχει εξουσιοδοτηθεί από αυτόν είτε ταχυδρομείται επί αποδείξει. Με τη χρήση σύγχρονων ηλεκτρονικών μεθόδων και δικτυακών υποδομών γίνεται υποχρεωτικά η υποβολή από κάθε υπόχρεο που ασκεί επιχείρηση ή επάγγελμα, καθώς και από κάθε άλλο υπόχρεο του οποίου η δήλωση υποβάλλεται από εξουσιοδοτημένο λογιστή στον προϊστάμενο της δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας, που είναι αρμόδιος, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 63. Η δήλωση υποβάλλεται από την 1η Φεβρουαρίου μέχρι και την 30ή Ιουνίου του οικείου οικονομικού έτους και μέχρι την έναρξη του ωραρίου λειτουργίας των δημοσίων υπηρεσιών της επόμενης μέρας από την ημέρα λήξης της προθεσμίας.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:blink::wacko:

 

 

O  ΥΠΟΧΡΕΟΣ  ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ........

 

Αρθρο 62. Προθεσμία υποβολής και περιεχόμενο της δήλωσης

1.Η δήλωση υποβάλλεται σε δύο (2) αντίτυπα είτε αυτοπροσώπως από τον υπόχρεο ή από πρόσωπο που έχει εξουσιοδοτηθεί από αυτόν είτε ταχυδρομείται επί αποδείξει. Με τη χρήση σύγχρονων ηλεκτρονικών μεθόδων και δικτυακών υποδομών γίνεται υποχρεωτικά η υποβολή από κάθε υπόχρεο που ασκεί επιχείρηση ή επάγγελμα, καθώς και από κάθε άλλο υπόχρεο του οποίου η δήλωση υποβάλλεται από εξουσιοδοτημένο λογιστή στον προϊστάμενο της δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας, που είναι αρμόδιος, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 63. Η δήλωση υποβάλλεται από την 1η Φεβρουαρίου μέχρι και την 30ή Ιουνίου του οικείου οικονομικού έτους και μέχρι την έναρξη του ωραρίου λειτουργίας των δημοσίων υπηρεσιών της επόμενης μέρας από την ημέρα λήξης της προθεσμίας.

 

δηλαδη αν μπεις 5 αυγουστου να στειλεις δηλωση με αφμ 1 δεν θα σε αφησει?

αν ειναι δυνατον ,αυτα ειναι για λαικη καταναλωση ...

ουτε εγω δεν την πιστευω αυτην την μπαρουφα  που ειμαι ψαρωμενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει σχετική απάντηση σε ερώτημά μου... αφμ υπόχρεου..

παράλογο?

SOULIS υπάρχει απάντηση σε γραπτό ερώτημα;

 

Γιατί η εγκύκλιος της παράτασης αναφέρει:

 

ΠΟΛ.1154/26.6.2013

Παράταση προθεσμίας υποβολής με τη χρήση ηλεκτρονικής μεθόδου δήλωσης φορολογίας εισοδήματος (Ε1) οικον. έτους 2013.αποφασίζουμε:

1. Η προθεσμία υποβολής των ετήσιων δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος για τους υπόχρεους του άρθρου 62 του ΚΦΕ, που γίνεται υποχρεωτικά με τη χρήση της ηλεκτρονικής μεθόδου επικοινωνίας μέσω διαδικτύου και λήγει στις 30 Ιουνίου 2013, παρατείνεται ανάλογα με το τελευταίο ψηφίο του αριθμού φορολογικού μητρώου του φορολογουμένου ως εξής:

 

Ο υπόχρεος είναι υποχρεωμένος να μεριμνήσει για την υποβολή της δήλωσης.

Μόνον το τελευταίο εδάφιο αναφερεται στην προθεσμία υποβολής

 

1.Η δήλωση υποβάλλεται σε δύο (2) αντίτυπα είτε αυτοπροσώπως από τον υπόχρεο ή από πρόσωπο που έχει εξουσιοδοτηθεί από αυτόν είτε ταχυδρομείται επί αποδείξει. Με τη χρήση σύγχρονων ηλεκτρονικών μεθόδων και δικτυακών υποδομών γίνεται υποχρεωτικά η υποβολή από κάθε υπόχρεο που ασκεί επιχείρηση ή επάγγελμα, καθώς και από κάθε άλλο υπόχρεο του οποίου η δήλωση υποβάλλεται από εξουσιοδοτημένο λογιστή στον προϊστάμενο της δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας, που είναι αρμόδιος, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 63. Η δήλωση υποβάλλεται από την 1η Φεβρουαρίου μέχρι και την 30ή Ιουνίου του οικείου οικονομικού έτους και μέχρι την έναρξη του ωραρίου λειτουργίας των δημοσίων υπηρεσιών της επόμενης μέρας από την ημέρα λήξης της προθεσμίας.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Βάζω στοίχημα  όλους τους τόκους μου που αναγράφονται στο πινακάκι του κωδ 659 ότι θα συμβεί αυτό που λέει ο συνάδελφος ντόντος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα το πότε θα υποβάλεις. Απλά βάλανε όρια για να μην υποβάλουν όλοι τις τελευταίες μέρες και θα μπλοκάρει το σύστημα ( όπως είπε και ο συνάδελφος HURRICANE33 ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πάμε καλά.Αλλα την μία ημέρα άλλα την άλλη.

 

  1. @htheoharis το αφμ μου ληγει σε νουμερο 2 και ΤΗΣ συζυγου μου σε 0.ποια ειναι η καταληκτικη ημερομηνια υποβολης δηλωσης???

     
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ξέρω ότι προσθέτουμε τους λήγοντες από τα δύο ΑΦΜ και το σύνολο το στρογγυλοποιούμε στην επόμενη δεκάδα..

οπότε όλοι προς το παρόν λήγουν 30/08 και περιμένουμε την επόμενη μαλακία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο την συνάντηση σήμερα της ποφεε ειπώθηκε με το μεγαλύτερο αφμ  (υπόχρεου ή συζύγου )

 

Άρα ο αγώνας μας δικαιώθηκε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη αν μπεις 5 αυγουστου να στειλεις δηλωση με αφμ 1 δεν θα σε αφησει?

αν ειναι δυνατον ,αυτα ειναι για λαικη καταναλωση ...

ουτε εγω δεν την πιστευω αυτην την μπαρουφα  που ειμαι ψαρωμενος...

ΘΑ  ΔΟΥΜΕ  .......... ΜΗΝ ΤΟ ΡΙΣΚΑΡΕΙΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην παραδεχτεί ο Χάρης ότι τα σκατώσανε στη ΓΓΠΣ μ,πορεί να μας βάλει και να υπολογίζουμε το λογάριθμο του ΑΦΜ επί την τετραγωνική ρίζα του συνημιτόνου της γωνίας 2κπ όπου κ είναι το έτος γέννησης του πατέρα του υπόχρεου.

Υ.Γ. ο τύπος πάντα 0 βγάζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΘΑ  ΔΟΥΜΕ  .......... ΜΗΝ ΤΟ ΡΙΣΚΑΡΕΙΣ

  Τι να δούμε . Πήγαν οι ανόητοι και εβγαλαν μια εγκύκλιο που μιλάει για τον ΑΦΜ του υπόχρεου . Αλλά θα μου πείς μέχρι εκεί φθάνει το μυαλό τους . Δεν είναι παράλογο να πηγαίνει η υποχρεωση με βάση τον ΑΦΜ που δίνει τη μεγαλύτερη προθεσμία. Εφαρμόσθηκε αυτό στο παρελθόν. :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν η μαλακία γίνεται εθνικό σπορ!!!!

 

  1. @htheoharis το αφμ μου ληγει σε νουμερο 2 και ΤΗΣ συζυγου μου σε 0.ποια ειναι η καταληκτικη ημερομηνια υποβολης δηλωσης???

     
  2. @htheoharis Σε ίδια ερώτηση παλιότερα απαντήσατε ότι πάει σύμφωνα με τον υπόχρεο. Θέλετε να μας δώσετε μια σαφή απάντηση;

     
  3. @f_konstantina τελικά άλλαξε την τελευταία στιγμή. Εγινε σύμφωνα με τον φορολογούμενο

     
  4. @htheoharis Με τον φορολογούμενο που λήγει στο μεγαλύτερο ΑΦΜ εννοείτε; Για έγγαμους εννοούμε πάντα

     
  5. @f_konstantina ναι

     

    4:49 PM - 18 Jul 13

     

     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι εχει αρχίσει να παραμιλαει ή παρατουιταρει και δεν ξερει τι λέει και βγαίνει και κάθε πρωί στα πρωιναδικα μονο στην Μενεγακη δεν έχει παει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε παιδιά... η ώρα η καλή? στους ανύπαντρους με ΑΦΜ που καταλήγει μικρό ψηφίο

 

(με την προϋπόθεση βέβαια της νύφης να τελειώνει από 7-8 και πάνω...

 

Α, ρε ζήτηση που θα είχα... το δικό μου τελειώνει σε 0, αλλά... αργήσατε !!!)

 

:D :D  :D  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη ρε παιδιά, από πότε νομοθετήθηκε η προθεσμία με το μεγαλύτερο εκ των δύο ΑΦΜ; Αφού ο υπόχρεος είναι Ο σύζυγος.

Παλαιότερα που η προθεσμία ήταν άλλη για μισθωτούς και άλλη για ελ. επαγγελματίες να το καταλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...