Προς το περιεχόμενο

Αιωνία σου η μνήμη φίλε και συνάδελφε Σταμάτη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή.

 

Ευτύς ως γεννηθούμε, αρχίζει κι η επιστροφή· ταυτόχρονα το ξεκίνημα κι ο γυρισμός· κάθε στιγμή πεθαίνουμε. Γι αυτό πολλοί διαλάλησαν: Σκοπός της ζωής είναι ο θάνατος.

 

Μα κι ευτύς ως γεννηθούμε, αρχίζει κι η προσπάθεια να δημιουργήσουμε, να συνθέσουμε, να κάμουμε την ύλη ζωή· κάθε στιγμή γεννιούμαστε. Γι΄ αυτό πολλοί διαλάλησαν: Σκοπός της εφήμερης ζωής είναι η αθανασία.

 

Στα πρόσκαιρα ζωντανά σώματα τα δυο τούτα ρέματα παλεύουν:

α) ο ανήφορος, προς τη σύνθεση, προς τη ζωή, προς την αθανασία·

β) ο κατήφορος, προς την αποσύνθεση, προς την ύλη, προς το θάνατο.

 

Και τα δυο ρέματα πηγάζουν από τα έγκατα της αρχέγονης ουσίας. Στην αρχή η ζωή ξαφνιάζει· σαν παράνομη φαίνεται, σαν παρά φύση, σαν εφήμερη αντίδραση στις σκοτεινές αιώνιες πηγές· μα βαθύτερα νιώθουμε: η Ζωή είναι κι αυτή άναρχη, ακατάλυτη φόρα του Σύμπαντου.

 

Αλλιώς, πούθε η περανθρώπινη δύναμη που μας σφεντονίζει από το αγέννητο στο γεννητό και μας γκαρδιώνει· φυτά, ζώα, ανθρώπους· στον αγώνα; Και τα δυο αντίδρομα ρέματα είναι άγια.

 

Χρέος μας λοιπόν να συλλάβουμε τ΄ όραμα που χωράει κι εναρμονίζει τις δυο τεράστιες τούτες άναρχες, ακατάλυτες Ορμές· και με τ΄ όραμα τούτο να ρυθμίσουμε το στοχασμό μας και την πράξη.

...........

...........

Ν.Καζαντζάκης (Ασκητική)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

......... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΛΛΥΠΗΤΗΡΙΑ  ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ.

ΝΑ ΖΗΣΕΤΕ ΝΑ ΤΟΝ ΘΥΜΑΣΤΕ........... ΑΝΤΙΟ  ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ, ΚΙ ΑΣ ΜΗΝ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ ΠΟΤΕ............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν καμμια δεκαριά μέρες μου έδωσε κάποιος πελάτης το τηλέφωνο ενός συναδέλφου μας να τον πάρω τηλέφωνο να μου δώσει τους κωδικούς πρόσβασης του για να του κάνω φέτος εγώ την δήλωση.. Ηρθε την τετάρτη πάλι να κάνουμε την δήλωση και εγώ δεν είχα προλάβει να πάρω τον συνάδελφο να μου δώσει τους κωδικούς... Το αποτέλεσμα...... Μου λέει ο πελάτης μην τον πάρεις...

Πέθανε προχθές από καρδιακή προσβολή..... και ήταν 50 χρονών.....

 

Ελαφρύ το χώμα που θα τους σκεπάσει....Κουράγιο στους δικούς τους....Και παράδειγμα σε εμάς που τελικά .....πόσοι θα πάμε σαν το σκυλί στο αμπέλι με αυτές τις συνθήκες που δημιουργεί για εμάς το αγαπητό μας ΥΠ.ΟΙΚ.

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΕΜΑΣ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...