Προς το περιεχόμενο

Τέταρτη ΦΑΣΗ: Αποχή 16/7-22/7 μαζί με την Ομοσπονδία και 37 Συλλόγους της Χώρας...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

@htheoharis @ApostStavridis εσείς τι ώρες δουλεύετε ?

 

@George_Katopodi Δεν είναι λογικό όμως όλοι είμαστε υπό πίεση.Σε διαβεβαιώ και εγώ δουλεύω εντατικά. Υπέγραψα μείωση αδειών @ApostStavridis

 

Καλά.... Κατάπτυστοι είμαστε όλοι οι λογιστές... Τι τα έχουμε βάλει με το παληκάρι βρε??? ΚΑΛΟΥΣ έβγαλαν τα χεράκια του από τις.... "υπογραφές" !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Παιδιά μαζέψτε τον, θα γίνω φονιάς!!!!!

 

Πιστεύετς ότι αν φάμε το Θεοχάρη ο επόμενος θα είναι καλύτερος?

Πλάκα-πλάκα αυτός τουλάχιστον είναι προσιτός. Ξέρω ότι θα βγείτε όλοι να με κράξετε αλλά αυτή είναι η γνώμη μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 920
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Πραγματικά αρχίζω να πιστεύω οτι οι αγώνες είναι για τους ρομαντικούς....Μετρημένες 4 αποθηκεύσεις εδώ και 6 μέρες και αύτες μετά απο κρέμασμα του προγράμματος που έχω.Είμαι νέος συνάδελφος και πραγματικά απορώ για το εαν θέλουμε εν τέλει να είμαστε ενωμένοι.100,000 δηλώσεις δεν γίνονται μόνο απο πολίτες...Ο αγώνας είναι άνισος και το ξέρουμε όλοι αλλά κάπως πρέπει να γίνει η αρχή.Και στην τελική και να πάρετε του χρόνου κάποιο παραπάνω πελατολόγιο επειδή εξυπηρετήσατε τον άλλον που ήθελε να πάει διακοπές απο του ΧΡΟΝΟΥ σας τους χαρίζουμε να τους λέτε και τα μαντάτα για 26% φορολογια και 80% προκαταβολή (γιατι 55% ΔΕΝ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ) καλά ζάναξ λοιπόν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά όλο αυτό είναι αστείο...

 

Μια χούφτα άνθρωποι...

 

που πίστεψαν ότι μπορούν να τα βάλουν με το θηρίο...

 

Παραιτούμαι...

 

Βέβαια εγώ ούτως ή άλλως, δεν ασχολούμαι με δηλώσεις, 

οπότε δεν πρόκειται να μπω ούτε για πλάκα στο σύστημα.

Δεν θα έμπαινα γιατί σέβομαι τον εαυτό μου και το άγχος που με πνίγει όλα αυτά τα χρόνια,

για να είμαι τυπική σε όλα, με κόστος την σωματική μου εξάντληση και την ανυπαρξία της προσωπικής μου ζωής...

 

Καλή συνέχεια στην προσπάθειά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη κυρίες και κύριοι είναι νέος εδώ και ευχαριστώ πολύ που πάντα είστε διαθέσιμοι να βοηθήσετε τον οποιονδήποτε. Έχω ένα πακέτο από δηλώσεις... και δεν ξέρω τι να κάνω. . . Αν δεν τις κάνω και πληρώνω πρόστιμα? Ξέρω ότι πολλοί συνάδελφοι αυτή τη στιγμή κάνουν δηλώσεις με 10 ευρώ και στέλνουν χωρίς σταματημό. Θέλω να συμμετέχω κι εγώ, βρίσκομαι σε δίλλημα: η συνείδησή μου μου λέει "ρε Σπύρο αν νιώθεις μέρος της ομάδας πρέπει κι εσύ να συμμετέχεις στην αποχή" κι η άλλη πλευρά που λέει " κακομοίρη μου κανόνισε να πληρώνεις πρόστιμα! για τον καθέναν, και θα σε πουν και κακό στην δουλειά σου"

Πραγματικά αρχίζω να πιστεύω οτι οι αγώνες είναι για τους ρομαντικούς....Μετρημένες 4 αποθηκεύσεις εδώ και 6 μέρες και αύτες μετά απο κρέμασμα του προγράμματος που έχω.Είμαι νέος συνάδελφος και πραγματικά απορώ για το εαν θέλουμε εν τέλει να είμαστε ενωμένοι.100,000 δηλώσεις δεν γίνονται μόνο απο πολίτες...Ο αγώνας είναι άνισος και το ξέρουμε όλοι αλλά κάπως πρέπει να γίνει η αρχή.Και στην τελική και να πάρετε του χρόνου κάποιο παραπάνω πελατολόγιο επειδή εξυπηρετήσατε τον άλλον που ήθελε να πάει διακοπές απο του ΧΡΟΝΟΥ σας τους χαρίζουμε να τους λέτε και τα μαντάτα για 26% φορολογια και 80% προκαταβολή (γιατι 55% ΔΕΝ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ) καλά ζάναξ λοιπόν!

 

Συνάδελφοι,

 

Ο φόβος μας, είναι η δύναμή τους!

 

Και απ' ότι φαίνεται, έχουν ήδη αρκετή! 

Μην τους αφήσετε να πάρουν κι άλλη.

Να είστε καλά.

Καλή δύναμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί καλέ?

Εκλεισαν εκείνα τα καταπληκτικά τσιπουράδικα της γειτονιάς σου???

 

οχι, ανοιξαν κι αλλα !!!

τα τιμουμε και αυτα δεοντως....  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά όλο αυτό είναι αστείο...

 

Μια χούφτα άνθρωποι...

 

που πίστεψαν ότι μπορούν να τα βάλουν με το θηρίο...

 

Παραιτούμαι...

 

Βέβαια εγώ ούτως ή άλλως, δεν ασχολούμαι με δηλώσεις, 

οπότε δεν πρόκειται να μπω ούτε για πλάκα στο σύστημα.

Δεν θα έμπαινα γιατί σέβομαι τον εαυτό μου και το άγχος που με πνίγει όλα αυτά τα χρόνια,

για να είμαι τυπική σε όλα, με κόστος την σωματική μου εξάντληση και την ανυπαρξία της προσωπικής μου ζωής...

 

Καλή συνέχεια στην προσπάθειά σας.

 

Μαρία, αυτή δεν είναι στάση που χαρακτηρίζει τη δυναμική σου. :(

Σίγουρα κάτι έχεις στο μυαλό για να το λες.

Ίσως καταλαβαίνω ...

Σίγουρα όλοι κάτι έχουμε αλλά,

έστω κι αν δεν ασχολείσαι με δηλώσεις, σε παρακαλώ μην το κάνεις.

 

Μην αφήνεις κανέναν να σε νικήσει.

Τουλάχιστον χωρίς να παλέψεις ...

Χωρίς να αγωνιστείς ...

 

Ξέρω ότι δεν το πιστεύεις κατά βάθος αυτό που λες.

 

Ξέρω ότι η απελπισία σου πηγάζει εκεί, που πηγάζει και η δική μου.

 

Όμως πρέπει να αγωνιστούμε.

Μέχρι τελευταίας ρανίδος ...

 

Να είσαι καλά. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά όλο αυτό είναι αστείο...

 

Μια χούφτα άνθρωποι...

 

που πίστεψαν ότι μπορούν να τα βάλουν με το θηρίο...

 

Παραιτούμαι...

 

Βέβαια εγώ ούτως ή άλλως, δεν ασχολούμαι με δηλώσεις, 

οπότε δεν πρόκειται να μπω ούτε για πλάκα στο σύστημα.

Δεν θα έμπαινα γιατί σέβομαι τον εαυτό μου και το άγχος που με πνίγει όλα αυτά τα χρόνια,

για να είμαι τυπική σε όλα, με κόστος την σωματική μου εξάντληση και την ανυπαρξία της προσωπικής μου ζωής...

 

Καλή συνέχεια στην προσπάθειά σας.

 

Μαρία, σε καταλαβαίνω απόλυτα και συμμερίζομαι την άποψή σου. Προχθές , απάντησα στον Μπάμπη και η τελευταία φράση μου ήταν :

Κάπου εδώ σταματάω, όχι να αγωνίζομαι, αλλά να μιλάω. Ποιος θα με ακούσει, Μπάμπη;; Ποιος;

Δεν έχω να πω τίποτα άλλο. 

Μαρία, αυτή δεν είναι στάση που χαρακτηρίζει τη δυναμική σου. :(

Σίγουρα κάτι έχεις στο μυαλό για να το λες.

Ίσως καταλαβαίνω ...

Σίγουρα όλοι κάτι έχουμε αλλά,

έστω κι αν δεν ασχολείσαι με δηλώσεις, σε παρακαλώ μην το κάνεις.

 

Μην αφήνεις κανέναν να σε νικήσει.

Τουλάχιστον χωρίς να παλέψεις ...

Χωρίς να αγωνιστείς ...

 

Ξέρω ότι δεν το πιστεύεις κατά βάθος αυτό που λες.

 

Ξέρω ότι η απελπισία σου πηγάζει εκεί, που πηγάζει και η δική μου.

 

Όμως πρέπει να αγωνιστούμε.

Μέχρι τελευταίας ρανίδος ...

 

Να είσαι καλά. :(

Μπάμπη, τα παραπάνω ισχύουν και για την απάντησή σου στην Μαρία. Προσωπικά, σαν άτομο , αλλά και σαν συνδικαλιστής αισθάνομαι προδομένος , από  εκείνους (όχι όλους) για τους οποίους προσπάθησα για κάτι καλύτερο, με τις μικρές μου δυνάμεις, αλλά και από την  ηγεσία μας, που δεν μπόρεσε πάλι να ανταποκριθεί, αν και είχε την βάση στο πλευρό της. 

Δεν μπορώ πια να παριστάνω τον Δον-Κιχώτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ανακοίνωση της ΕΦΕΕ ν. Εύβοιας

 

 

Και κάτι ακόμα

Επειδή υπάρχει μια συνεχή αναφορά στην ομοσπονδία και στις 37 ενώσεις που στηρίζουν την απόφαση για αποχή (κάτι σαν τους 29 κατασκευαστές πλυντηρίων) . Οι ενώσεις δεν είναι 37 αλλά περισσότερες . Τριάντα επτά ήσαν οι παρούσες ενώσεις στην συνέλευση της Κέρκυρας. Η δική μας ένωση (ΕΦΕΕ Εύβοιας) δεν συμμετείχε γιατί δεν ήταν οικονομικά τακτοποιημένη (φτώχια καταραμένη) και δεν είχε δικαίωμα ψήφου, στα δε θέματα της Κυριακής (τροποποίηση καταστατικού – κώδικας δεοντολογίας) ούτε καν παρουσίας. Αντίθετα συμμετείχε στην συνάντηση της Πέμπτης και την ολομέλεια των προέδρων. Είναι επίσης γνωστό ότι την απόφαση της ΠΟΦΕΕ την στηρίζουν και ενώσεις που  δεν είναι μέλη της , όπως οι ΕΦΕΕΑ-Π , ο σύλλογος της Πάρου κλπ .

Ακόμα να προσθέσω και ένα στοιχείο για την δουλειά που έκανε η ένωσή μας για την αποχή και την απήχηση που είχε στους συναδέλφους της  Εύβοιας .

Πριν από την 16/7 είχαν υποβληθεί περίπου 27.000 δηλώσεις φορολογουμένων που ανήκουν στη Δ.Ο.Υ. Χαλκίδας – Λίμνης – Ιστιαίας . από τις 16/7 μέχρι χτες 2.500 δηλώσεις

 

 

Προφανώς στα μεγάλα αστικά κέντρα δεν κάνουμε το ίδιο...

Είτε διαφωνούμε, είτε αγνοούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια προσπάθεια:

 

Δεν σταματάμε να απεργούμε μέχρι και τις 22/7 τιμώντας την προσπάθεια της Γενικής Συνέλευσης της Κέρκυρας.

 

Στις 23/7 υποβάλλουμε όλοι.

 

Αν  αυτό θα οδηγήσει σε «κατάπτωση» του συστήματος πρέπει να εκμεταλλευτούμε ως εξής:

Μόλις μας βγάλει πρόβλημα στην υποβολή, ή μηνύματα error κ.τ.λ. τα αποθηκεύουμε σε αρχείο , το στέλνουμε στον σύλλογο μας  και μετά ο σύλλογος θα το στείλει στην Ομοσπονδία για να πάνε ξανά στον Θεοχάρη ή να το χρησιμοποιήσουμε και εμεις οι ίδιοι για οποιαδήποτε νομική χρήση
            Πως θα αποθηκεύσουμε το error ή το πρόβλημα σε αρχείο;
            Μόλις βγαίνει το μήνυμα του προβλήματος κατά την υποβολή της δήλωσης και το βλέπουμε στην οθόνη πατάμε το πλήκτρο PrtScn (Printscreen, συνήθως προς τα δεξιά πάνω στο πληκτρολόγιο). Τώρα η εικόνα αποθηκεύτηκε στην μνήμη του υπολογιστή. Ανοίγουμε μετά ένα word και κάνουμε δεξί κλικ στο ποντίκι και πατάμε «επικόλληση» και ότι βλέπαμε στην οθόνη αποθηκεύεται σε αρχείο. Αυτό το αρχείο το στέλνετε με μειλ στον Σύλλογο.

 

ΜΗΝ ΦΟΒΌΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ. 

 

ΜΗΝ ΦΟΒΌΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ. 

 

ΜΗΝ ΦΟΒΌΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ. 

 

Μπροστά η αξιοπρέπεια μας τα άλλα έρχονται σε δεύτερη μοίρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά όλο αυτό είναι αστείο...

 

Μια χούφτα άνθρωποι...

 

που πίστεψαν ότι μπορούν να τα βάλουν με το θηρίο...

 

Παραιτούμαι...

 

Βέβαια εγώ ούτως ή άλλως, δεν ασχολούμαι με δηλώσεις, 

οπότε δεν πρόκειται να μπω ούτε για πλάκα στο σύστημα.

Δεν θα έμπαινα γιατί σέβομαι τον εαυτό μου και το άγχος που με πνίγει όλα αυτά τα χρόνια,

για να είμαι τυπική σε όλα, με κόστος την σωματική μου εξάντληση και την ανυπαρξία της προσωπικής μου ζωής...

 

Καλή συνέχεια στην προσπάθειά σας.

 

Μαρία και εγώ δεν κάνω δηλώσεις, 3 έχω που λήγουν την Δευτέρα, την δικιά μου, της μητέρας μου και ενός πελάτη... Και έχω πολύ σοβαρό θέμα αν δεν  στείλω τη δική μου εμπρόθεσμη...Παρόλα αυτά δεν θα τη στείλω!!!

Γιατί θεωρώ ότι  είναι θέμα αξιοπρέπειας και σεβασμού στο επάγγελμα μας. Ομελέτα χωρίς να σπάσουμε αυγά δεν γίνεται!!!

Δεν θα υπάρξει άλλη ευκαιρεία για τον κλάδο μας.

Αν γονατίσουμε τώρα, έχουν τελειώσει όλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά όλο αυτό είναι αστείο...

 

Μια χούφτα άνθρωποι...

 

που πίστεψαν ότι μπορούν να τα βάλουν με το θηρίο...

 

Παραιτούμαι...

 

Βέβαια εγώ ούτως ή άλλως, δεν ασχολούμαι με δηλώσεις, 

οπότε δεν πρόκειται να μπω ούτε για πλάκα στο σύστημα.

Δεν θα έμπαινα γιατί σέβομαι τον εαυτό μου και το άγχος που με πνίγει όλα αυτά τα χρόνια,

για να είμαι τυπική σε όλα, με κόστος την σωματική μου εξάντληση και την ανυπαρξία της προσωπικής μου ζωής...

 

Καλή συνέχεια στην προσπάθειά σας.

 

Σε κούρασε η πνευματική συμμετοχή;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ,

ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΤΟ ΦΠΑ,ΑΡΧΙΚΑ,ΜΕΤΑ ΤΟ ΦΜΥ ΜΕΤΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ,ΜΕΤΑ ΤΟ ΙΚΑ,ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΤΑ ΠΕΡΙ ΣΕΠΕ ΟΑΕΔ ,Α!!!!!!! ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΧΟΥΣ ΤΟΥ ΣΔΟΕ ,ΙΚΑ,ΣΕΠΕ ,ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ,(ΚΒΣ,ΜΗΤΡΩΟ ΚΛΠ ),ΠΛΗΡΩΜΕΣ ΦΠΑ ,ΦΟΡΩΝ,ΙΚΑ ,ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΦΡΑΠΕ ΣΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ,ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΚΙΟΛΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΕΛΑΤΕΣ !!

ΚΑΙ ΑΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΑΣΤΩ !!! ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΟΡΟ ΕΣΥ !!

ΑΝΤΕ ΡΕ ΑΔΕΛΦΙΑ ΠΑΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ  ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΧΟΜΠΙΣΤΕΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ !!!!

ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΤΗΚΕ ΠΟΛΥ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΓΙΝΑΜΕ ΚΑΙ ΚΕΠ !!! ΚΑΙ ΤΣΑΠΑ ΒΕΒΑΙΑ !!!

ΗΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΑ ΜΕΓΑΛΑ !!! ΘΑ ΜΑΣ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ,ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΚΑΜΜΙΑ!!!

ΑΣ ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΚΑΙ ΤΣΑΜΠΑ ,ΓΙΑΤΙ Ο ΚΛΑΔΟΣ ΜΑΣ ΘΑ ΧΑΘΕΙ ,ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΤΡΑΠΕΖΙΚΑ Η ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΓΡΑΦΕΙΑ !!! ΕΚΕΙ ΤΟ ΠΑΝΕ ΤΕΛΙΚΑ !!!

 

Γιαννης Κυκλαδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κούρασε η πνευματική συμμετοχή;

 

 

Προτείνω να χωριστούμε σε αυτούς που ασχολούνται με Ε1  

και αυτούς που έχουν μόνο επιχειρήσεις και παρεμπιπτόντως κάνουν και τις προσωπικές τους δηλώσεις.

 

Θα έχει μεγαλύτερη πλάκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω να χωριστούμε σε αυτούς που ασχολούνται με Ε1  

και αυτούς που έχουν μόνο επιχειρήσεις και παρεμπιπτόντως κάνουν και τις προσωπικές τους δηλώσεις.

 

Θα έχει μεγαλύτερη πλάκα...

 

Όντως θα είχε πλάκα. Μέχρι να γίνει όμως ξεκίνα την προσπάθεια ώστε να βγάζουν νόημα τα γραφόμενά σου διότι λίγο παραπάνω γράφεις πως δεν ασχολείσαι με δηλώσεις.

Για να μην χάνεις χρόνο στο ψάξιμο κοίτα παρακάτω:

 

Τελικά όλο αυτό είναι αστείο...

Μια χούφτα άνθρωποι...

που πίστεψαν ότι μπορούν να τα βάλουν με το θηρίο...

Παραιτούμαι...

Βέβαια εγώ ούτως ή άλλως, δεν ασχολούμαι με δηλώσεις,

οπότε δεν πρόκειται να μπω ούτε για πλάκα στο σύστημα.

Δεν θα έμπαινα γιατί σέβομαι τον εαυτό μου και το άγχος που με πνίγει όλα αυτά τα χρόνια,

για να είμαι τυπική σε όλα, με κόστος την σωματική μου εξάντληση και την ανυπαρξία της προσωπικής μου ζωής...

Καλή συνέχεια στην προσπάθειά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά όλο αυτό είναι αστείο...

 

Μια χούφτα άνθρωποι...

 

που πίστεψαν ότι μπορούν να τα βάλουν με το θηρίο...

 

Παραιτούμαι...

 

Βέβαια εγώ ούτως ή άλλως, δεν ασχολούμαι με δηλώσεις, 

οπότε δεν πρόκειται να μπω ούτε για πλάκα στο σύστημα.

Δεν θα έμπαινα γιατί σέβομαι τον εαυτό μου και το άγχος που με πνίγει όλα αυτά τα χρόνια,

για να είμαι τυπική σε όλα, με κόστος την σωματική μου εξάντληση και την ανυπαρξία της προσωπικής μου ζωής...

 

Καλή συνέχεια στην προσπάθειά σας.

Μαρία, όλοι μαζί μπορούμε. Ή τώρα ή ποτέ!!!

Δεν είναι μόνο το θέμα των δηλώσεων ... είναι κι άλλα πολλά!

Ελπίζω πως είμαστε πολλοί περισσότεροι από όσο θέλω να πιστεύω...

 

Καλό Σ/Κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όντως θα είχε πλάκα. Μέχρι να γίνει όμως ξεκίνα την προσπάθεια ώστε να βγάζουν νόημα τα γραφόμενά σου διότι λίγο παραπάνω γράφεις πως δεν ασχολείσαι με δηλώσεις.

Για να μην χάνεις χρόνο στο ψάξιμο κοίτα παρακάτω:

 

 

Δυσκολεύεσαι βλέπω... 

 

Τι κρίμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσκολεύεσαι βλέπω... 

 

Τι κρίμα...

 

Δεν είναι ανάγκη να στεναχωριέσαι. Απλά αν μπορείς δείξε αυτό που σε ρώτησα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια προσπάθεια:

 

Δεν σταματάμε να απεργούμε μέχρι και τις 22/7 τιμώντας την προσπάθεια της Γενικής Συνέλευσης της Κέρκυρας.

 

Στις 23/7 υποβάλλουμε όλοι.

 

Αν  αυτό θα οδηγήσει σε «κατάπτωση» του συστήματος πρέπει να εκμεταλλευτούμε ως εξής:

Μόλις μας βγάλει πρόβλημα στην υποβολή, ή μηνύματα error κ.τ.λ. τα αποθηκεύουμε σε αρχείο , το στέλνουμε στον σύλλογο μας  και μετά ο σύλλογος θα το στείλει στην Ομοσπονδία για να πάνε ξανά στον Θεοχάρη ή να το χρησιμοποιήσουμε και εμεις οι ίδιοι για οποιαδήποτε νομική χρήση

            Πως θα αποθηκεύσουμε το error ή το πρόβλημα σε αρχείο;

            Μόλις βγαίνει το μήνυμα του προβλήματος κατά την υποβολή της δήλωσης και το βλέπουμε στην οθόνη πατάμε το πλήκτρο PrtScn (Printscreen, συνήθως προς τα δεξιά πάνω στο πληκτρολόγιο). Τώρα η εικόνα αποθηκεύτηκε στην μνήμη του υπολογιστή. Ανοίγουμε μετά ένα word και κάνουμε δεξί κλικ στο ποντίκι και πατάμε «επικόλληση» και ότι βλέπαμε στην οθόνη αποθηκεύεται σε αρχείο. Αυτό το αρχείο το στέλνετε με μειλ στον Σύλλογο.

 

ΜΗΝ ΦΟΒΌΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ. 

 

ΜΗΝ ΦΟΒΌΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ. 

 

ΜΗΝ ΦΟΒΌΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ. 

 

Μπροστά η αξιοπρέπεια μας τα άλλα έρχονται σε δεύτερη μοίρα.

Υπάρχει και καλύτερος τρόπος. Κατεβάζεις το Bullzip το οποίο είναι πρόγραμμα που δημιουργεί εικονικό εκτυπωτή σε pdf στον φάκελλο εκτυπωτών.

Με αυτόν τον τρόπο εκτυπώνεις στο Bullzip εκτυπωτή, δημιουργεί αρχείο σε pdf format και το σώνεις στον δίσκο σου.

Εχω σωθεί με αυτό, γιατί τις πληρωμές δεν τις εκτυπώνω πλέον και τις στέλνω με email στους πελάτες σε pdf αρχείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και καλύτερος τρόπος. Κατεβάζεις το Bullzip το οποίο είναι πρόγραμμα που δημιουργεί εικονικό εκτυπωτή σε pdf στον φάκελλο εκτυπωτών.

Με αυτόν τον τρόπο εκτυπώνεις στο Bullzip εκτυπωτή, δημιουργεί αρχείο σε pdf format και το σώνεις στον δίσκο σου.

Εχω σωθεί με αυτό, γιατί τις πληρωμές δεν τις εκτυπώνω πλέον και τις στέλνω με email στους πελάτες σε pdf αρχείο

Ενδιαφέρον και αυτό. Ευχαριστούμε Φωτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ανάγκη να στεναχωριέσαι. Απλά αν μπορείς δείξε αυτό που σε ρώτησα. 

 

Και να ήθελα, δεν θα μπορούσα να στενοχωρηθώ...

 

Διαπίστωση έκανα ότι δεν μπορείς...

 

Λυπάμαι που δεν επιβιώνω από τις δηλώσεις.

 

Από την άλλη, μήπως φαντάστηκες ότι τις δικές μου (προσωπική, οικογενειακές ή

των επιχειρηματιών των οποίων τηρώ τα βιβλία) τις δίνω αλλού να τις κάνουν

και δεν θα μπορούσα να μπω στο σύστημα και να κάνω τις 100.000.... 100.015 ???

 

Ο κάθε ένας υποστηρίζει με τον τρόπο του έναν αγώνα που αφορά τον κλάδο μας

Τον κλάδο αγαπητέ, και όχι όσους κάνουν δηλώσεις. Η κινητοποίηση δεν ήταν 

αποκλειστικά για τις δηλώσεις. Αφορμή ήταν... και είπα ότι κουράστηκα από 

όλα αυτά που διαβάζω εδώ, από την απροθυμία υποστήριξης της προσπάθειας

για πρώτη φορά να ακουστούμε.

 

Καλό απόγευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώστε μια σπρωξιά στο έδαφος και σηκωθείτε ρε, τι ηττοπάθεια είναι αυτή? Πιο θηρίο μου λέτε...ένα καναρινάκι είναι που τιτιβίζει κάποιες μέρες του σύμπαντος...
Δε μπορώ να εγγυηθώ σε κανέναν τίποτα, αλλά μην κάνετε κάτι με μισή καρδιά. Αποφασίστε τι θέλετε, και κάντε το με όλο σας το "είναι".

Αν θες να απέχεις, κατανοητό, κάνε το σωστά κι ολοκληρωμένα, για να ζήσεις τον αγώνα σου. Αν δε θες να απέχεις, πάλι κατανοητό, κάνε κι αυτό σωστά κι ολοκληρωμένα, για να αγωνιστείς "τον δικό σου αγώνα πλέον". Μη γκρινιάζεις και μη ζητάς να σε κατανοήσουν ή να σε δικαιολογήσουν οι υπόλοιποι, γιατί δίνουν άλλον αγώνα, κι ας διεξάγεται στο ίδιο μέρος τις ίδιες ημερομηνίες. Άλλος αγωνίζεται να προλάβει να υποβάλει για άλλη μια χρονιά εμπρόθεσμα τις δηλώσεις του, κι άλλος να αποκτήσει την αξιοπρέπειά του, βελτιώνοντας τις συνθήκες εργασίας του κι αποκτώντας ξανά δύναμη. Αυτοί είναι 2 διαφορετικοί αγώνες που διεξάγονται ταυτόχρονα, δε χρειάζεται να συμφωνούμε λοιπόν. Είμαστε άξιοι της μοίρας μας όμως, διότι δεν μάθαμε να συμφωνούμε "διαφωνώντας" κάνοντας τον κλάδο μας ενωμένο...το σενάριο το έχω ξαναδεί ο καθένας νομοθετεί χωρίς να έχει τη συνολική εικόνα, κοιτάζοντας μόνο τις δικές του αρμοδιότητες. Έστω ότι σταματά η αποχή απ' όσους συμμετέχουν, πιστεύετε ότι θα αλλάξει κάτι στο άμεσο μέλλον, αντιθέτως η αποχή μέχρι τέλους δε ξέρουμε τι ακριβώς μας επιφυλάσσει, κι όπως και να το κάνουμε έχει περισσότερο ενδιαφέρον διότι μας βγάζει από την κουραστική πλέον ρουτίνα, και διεκδικεί κάτι που όλοι μας επιθυμούμε...τι θα γίνει θα βάλουν πρόστιμα σ' ένα ολόκληρο κλάδο και θα τα βεβαιώσουν στα ΑΦΜ φορολογουμένων πολιτών? Αν γίνει έτσι, φοβόμαστε? Μήπως θα έχουμε και την πλειοψηφία των πολιτών  μαζί μας.

Αυτή τη στιγμή δε διακυβεύονται οι δηλώσεις του 2013 και τα εκπρόθεσμά τους. Διακυβεύονται το μέλλον και οι συνθήκες εργασίας μας. Δεν έχουμε ούτε έναν μηχανισμό (δικλείδα ασφαλείας) ο οποίος να μας προφυλάσσει από το κάθε στραβό ξύπνημα του οποιουδήποτε εφήμερου νομοθέτη. Ότι παγιώνεται δεν αλλάζει κι αυτό πληρώνουμε τώρα, μια συνήθεια νομοθεσίας άνευ διαλόγου με τον κλάδο (μέσα από τους εκπροσώπους του). Που ακούστηκε το κράτος να "ρίχνει" την ευθύνη των πράξεων του σε ομάδες ανθρώπων?

Αν και "τραυματισμένος" δηλώνω παρών και συνεχίζω να αγωνίζομαι...

Με εκτίμηση,
ΥΓ Ηρεμίστε, διότι αν σφαχτούμε μεταξύ μας, στο τέλος δε θα μείνει κανείς να παλέψει γι' αυτά που διεκδικούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σόι αντίδραση είναι αυτή μέσα απο τα γραφεία και τους υπολογιστές δεν μπορώ να την καταλάβω.

Η Αθήνα δεν έχει 1000 λογιστές?

Την δευτέρα πορεία διαμαρτυρίας απο την ομόνοια μέχρι το σύνταγμα και αποκλεισμό του ΥΟ για δύο ώρες,Να κλείσει η σταδίου να γίνει χαμός στο σύνταγμα να πάρει μεγάλη δημοσιότητα το θέμα.Ας κινητοποιοηθουν οι συνδικαλιστικές οργανώσεις των λογιστών και ας καλέσουν τα μέλη τους αλλά και τους άλλους λογιστές που δεν είναι μέλη,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

markos347  ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΣΕ ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ? :huh: !  ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ! 

 

ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ, ΝΥΝ ΥΠΕΡ ΠΑΝΤΩΝ Ο ΑΓΩΝ !

 

ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ, ΝΥΝ ΥΠΕΡ ΠΑΝΤΩΝ Η ΣΙ-ΑΓΩΝ ?!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σόι αντίδραση είναι αυτή μέσα απο τα γραφεία και τους υπολογιστές δεν μπορώ να την καταλάβω.

Η Αθήνα δεν έχει 1000 λογιστές?

Την δευτέρα πορεία διαμαρτυρίας απο την ομόνοια μέχρι το σύνταγμα και αποκλεισμό του ΥΟ για δύο ώρες,Να κλείσει η σταδίου να γίνει χαμός στο σύνταγμα να πάρει μεγάλη δημοσιότητα το θέμα.Ας κινητοποιοηθουν οι συνδικαλιστικές οργανώσεις των λογιστών και ας καλέσουν τα μέλη τους αλλά και τους άλλους λογιστές που δεν είναι μέλη,

Χωρίς την κάλυψη των συνδιακαλιστικών οργανώσεων λίγο δύσκολο, και είναι και τελευταία στιγμή να οργανωθεί κάτι τέτοιο.

Προσωπικά δεν είμαι ο τύπος της πορείας, πιστεύω η οργανωμένη αποχή από τις δηλώσεις περνάει πιο ισχυρό μήνυμα σε μια περίοδο που ο όποιος θέλει να παραπονεθεί κατεβαίνει σε πορεία με 2-3 ανθρώπους. Ωστόσο αν γίνει κάτι, οργανωμένο για το καλό του κλάδου, σαφώς και θα το στηρίξω και θα είμαι εκεί με τα αθλητικά μου.

ΥΓ Η αποχή στερεί έσοδα από το κράτος, η πορεία το πολύ πολύ να προκαλέσει ένα ακόμη κυκλοφοριακό πρόβλημα, αλλά όπως είπα είμαι μέσα εάν αποφασιστεί από τους εκπροσώπους μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...