Προς το περιεχόμενο

Τέταρτη ΦΑΣΗ: Αποχή 16/7-22/7 μαζί με την Ομοσπονδία και 37 Συλλόγους της Χώρας...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς έτσι είναι ... αποτυχία!

 

 

Έτσι, είναι αληθή.

 

 

Κι εγώ συναδέλφισσα. Κι εγώ. Και θα έπρεπε όλοι μας ... Αλλά κάποιοι, δεν καταλαβαίνουν από ντροπές ...

Δεν γνωρίζουν τι θα πει συλλογικότητα. Κοινή δράση. Αγώνας ...

 

 

Προσωπικά συνάδελφε ναι. Πίστεψα ότι αυτή την φορά ειδικά, έστω για πρώτη και τελευταία, ότι θα είχαμε την μεγαλύτερη συσπείρωση.

Αυτή την φορά νόμιζα ότι όλοι θα καταλάβουμε ή τουλάχιστον οι περισσότεροι.

Μάταια.

Διαψεύστηκα όπως και πολλοί από εμάς.

Τελικά είμαι περισσότερο αφελής απ' ότι νόμιζα!

Όσο για το πόσοι ακολουθούν ή θα ακολουθήσουν, επιτρέψτε μου να διατηρώ μεγάλες επιφυλάξεις ...

Αφού δεν έγινε αυτή την φορά, τις επόμενες γιατί να είναι καλύτερα ; Γιατί να είναι περισσότεροι ;

Πόσο πια ;

Για κάποιους μπορεί να πάει κι άλλο.

Για κάποιους άλλους όχι ...

Μακάρι να διαψευσθώ και πάλι, αλλά φοβάμαι πολύ πως ...

 

 

Μόνο δηλώσεις εισοδήματος ... Δυστυχώς μόνο τέτοιες!

Αξιοπρέπεια ; Αυτοσεβασμός ;

Τι έννοιες είναι αυτές ;;; 

Άγνωστες λέξεις.

Μάλλον κάποιοι τις διαβάζουν για πρώτη φορά εδώ.

 

Θλίψη συνάδελφοι. Μόνο αυτό.

 

Καλή δύναμη.

Όση πια μας έχει απομείνει ...

Μπάμπη, από όλα τα σωστά που έγραψες , κρατώ τα παραπάνω και ιδίως τα υπογραμμισμένα.

Θέλω να στείλω το μήνυμα αυτό σε όλους όσους έλεγαν φωναχτά "Ναι στην αποχή, είμαστε μαζί σας" , αλλά έστελναν δηλώσεις , εκμεταλλευόμενοι το ανοιχτό και ελεύθερο σύστημα, αποδείχνοντας στους πελάτες τους , αλλά έμμεσα και στους πελάτες των άλλων , ότι αυτοί είναι οι σωστοί, έντιμοι και δουλευταράδες "λογιστές". Και γνωρίζουν καλά οι αποδέχτες αυτού του μηνύματος, ότι αν υπήρχε κανόνας δεοντολογίας, όπως στους δικηγόρους , στους γιατρούς , στους μηχανικούς, όλοι αυτοί δεν θα είχαν αύριο δουλειά,ούτε γραφείο. Αλλά και τους κανόνες που θεσπίσαμε, τους πέταξαν στα σκουπίδια...

 Και θέλω ακόμα να προσθέσω ότι εμείς στους συλλόγους, και ειδικά στους μικρούς συλλόγους, χαλάμε ώρες από την ξεκούραση και από την δουλειά , για να κρατήσουμε σε κάποιο επίπεδο την αξιοπιστία του κλάδου μας. Αλλά είμαστε λίγοι, Μπάμπη μου. Πολλοί λίγοι, δυστυχώς. Οι περισσότεροι είναι οι "έξυπνοι" ή όπως τους χαρακτήρισε ο Θεμιστοκλής και δεν επαναλαμβάνω τον χαρακτηρισμό.

  Ευχαριστώ τα παιδιά από την Κρήτη, τον Κωστή και τους δικούς του, την Ειρήνη και τα άλλα παιδιά από την Αθήνα και τον Πειραιά που είναι πάντα στην πρώτη γραμμή, ενώ εγώ ξέμεινα στο νησί, ανήμπορος πια να ανέβω επάνω. Και τον Γιώργο τον Κορομηλά για όσα έκανε και κάνει για τον κλάδο μας.

Και όλους όσους εξακολουθούν να πιστεύουν ότι είμαστε σωστοί και συνεπείς σε αυτά που λέμε και πράττουμε...

 Κάπου εδώ σταματάω, όχι να αγωνίζομαι, αλλά να μιλάω. Ποιος θα με ακούσει, Μπάμπη;; Ποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 920
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Πατρίδα θα την δώσει την παράταση αλλά όχι αύριο.Τη δευτέρα το μεσημέρι θα την ανακοινώσει.Και ποια θα είναι η παράταση?

30 Αυγούστου ανεξαρτήτως αφμ.Είναι ορντινάτσα των παρτσινέβελων της τρόικας,

Συμφωνώ απολύτως μαζί σας, για ευνόητους λόγους δεν το ανακοινώνουν επίσημα...Απλώς με τον ΦΠΑ του αυτοελέγχου υπάρχει θέμα σε ότι αφορά τα Ν.Π.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν με τα νούμερα που είδα εκνευριστικά,στεναχωρήθηκα σχεδόν δάκρυσα από απογοήτευση. Στη συνέχεια με πιο καθαρο μυαλό είδα ότι δεν βγαίνουν τα νούμερα,βεβαίως και αρκετοί στέλνουν πολλοί δεν γνώριζαν καν την αποχή παρόλα αυτά με όσους έχω μιλήσει και είναι πολλοί ούτως ή άλλως δεν στέλνουν δηλώσεις γιατί έχουν ΦΠΑ κλπ, πέρα από την αποχή. Τι να πω, συνεχιζουμε . ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένουμε Ενημέρωση, προσωπικά έχω μιλήσει με κάποιους αλλά περιμένω να τοποθετηθούν και να μας ενημερώσουν καλύτερα. Προσωπική εκτιμηση είναι πως θα μεινει ανοιχτό ως 30/8 και άτυπα λίγες μέρες,τα είχα γράψει από τη πρωτη στιγμή ότι θα πούμε και ευχαριστώ , επίσης είχα γράψει στις 24/5 που άνοιξε το σύστημα ότι πρέπει να κινηθούμε Δικαστικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Κάνω αυτή τη δουλειά σχεδόν δύο δεκαετίες και έχω περάσει λοιπόν κι εγώ - όπως σχεδόν όλοι οι συνάδελφοι - από τεράστιες φουρτούνες κατά τη διάρκεια των φορ. δηλώσεων... αντικειμενικά κριτήρια, Ε9, συνάφειες, ξανά μανά Ε9, αυτοελέγχους, και όλες αυτές τις "καινοτομίες" που σοφίζονταν ο εκάστοτε υπουργός και το επιτελείο του, τις οποίες σχεδόν πάντα καταργούσε ο επόμενος. Οι ώρες εργασίας πραγματικά ατελείωτες, η νύχτα και το ξημέρωμα έχουν γίνει φίλοι μου εκατοντάδες φορές. Έχω μείνει καθηλωμένος στην καρέκλα μου συνεχόμενα 24ωρα άλλες τόσες φορές. Ίσως σε κάποιους που δεν έχουν σχέση με το επάγγελμα (όπως είμαι βέβαιος στους περισσότερους των κηφήνων του ΥΠΟΙΚ) να φαίνονται όλα αυτά υπερβολές. Πιστέψτε με ΟΥΤΕ ΛΕΞΗ. Όμως, ούτε οι πολλές ώρες εργασίας με τρομάζουν, ούτε τα ξενύχτια, ούτε το ατελείωτο άγχος - συνηθισμένα τα βουνά από τα χιόνια. Αυτό που πραγματικά με τρομάζει είναι η χωρίς ίχνος τσίπας ΑΣΕΒΕΙΑ προς το πρόσωπό μου και τον κλάδο μου, από τον κ. Θεοχάρη και τους ομοίους του και η καταρράκωση της αξιοπρέπειάς μου. Δεν έχω δει πραγματικά - και διαβάζω πολύ προσεκτικά όλες τις ανακοινώσεις εκατέρωθεν - ούτε μία απάντηση-δικαιολογία επί της ουσίας εκ μέρους του ανάλγητου ΥΠΟΙΚ, σε όσα τους καταλογίζουμε. Ειλικρινά, σε μια τέτοια χρονιά που το υπουργείο πραγματικά δεν έχει κάνει σχεδόν τίποτα σωστά και εγκαίρως, δεν περίμενα τέτοια αντιμετώπιση. Προσωπικά (καλώς ή κακώς δεν είναι της παρούσης), δεν είμαι και ουδέποτε ήμουν μέλος προεδρείου, Δ.Σ. κανενός συλλόγου, οργάνωσης, ένωσης Λογιστών κ.λπ..  Νοιώθω όμως σαν να ήμουν κι εγώ στη συνάντηση των συναδέλφων της ΠΟΦΕΕ με τον κ. Θεοχάρη και τους ομοίους του και μπορώ να αισθανθώ πόσο άβολα και πόσο απογοητευμένοι μπορεί να ένοιωσαν όταν έμαθαν για τη ροή των ημερήσιων υποβολών φορολογικών δηλώσεων τις ημέρες της αποχής (αν αληθεύουν τα νούμερα). Όταν έμαθαν δηλαδή οτι τα μετόπισθεν (εμείς δηλ. οι υπόλοιποι συνάδελφοι) υποχωρούσανε ατάκτως... Όπως προείπε ο ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ (νομίζω) όταν θέλουμε να κάνουμε κάτι, βρίσκουμε άπειρες δικαιολογίες για να πείσουμε τον εαυτό μας να το κάνουμε. Πιστέψτε με, ΟΛΟΙ ΜΑΣ έχουμε πολλές δικαιολογίες. Κλείνοντας, θα ήθελα να προτρέψω τους συναδέλφους που αγνόησαν την αποχή, να επιστρέψουν στον δρόμο μας - υπάρχει ακόμη χρόνος να ανακτήσουν τη χαμένη τους αξιοπρέπεια και αυτοσεβασμό καθώς και την αξιοπιστία τους έναντι των συναδέλφων τους. Εγώ δηλώνω οτι από το γραφείο μου δεν έχει υποβληθεί (ούτε και αποθηκευτεί) ΟΥΤΕ ΜΙΣΗ ΔΗΛΩΣΗ από την προηγούμενη Παρασκευή 12/07/2013 ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΥΤΟ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 22/07/13.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι, ειδικά όσοι ηγείστε συλλόγων, μην απογοητεύεστε. Πιστεύω ακράδαντα ότι γίνεται πόλεμος προπαγάνδας με τα νούμερα που διαρρέουν.

 

Ξεκινώντας από αυτή την παλιά ανακοίνωση που βρήκα πρόχειρα http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/9320 θα πρέπει να υποβληθούν περίπου μέχρι την Δευτέρα, πάντα όμως μέσα στον Ιούλιο και κυρίως σταδιακά τα εξής:

 

750 χιλιάδες ΦΠΑ

τουλάχιστον 300 χιλιάδες ΦΜΥ επειδή μειώθηκε το αφορολόγητο

και περίπου 300-350 χιλιάδες οριστικές

 

Μόνο αυτά βγάζουν ένα ημερήσιο μέσο όρο ( παρ΄όλο που σχεδόν τίποτε από τα ανωτέρω δεν θα υποβληθεί το τελευταίο δεκαήμερο και πάντως σε αμελητέες ποσότητες )

 

1,4 / 31 = 45.000 χιλιάδες δηλώσεις ημερησίως. Χώρια τις δηλώσεις άλλων αντικειμένων όπως ταμειακές μηχανές, δηλώσεις τροποποιητικές όλων των αντικειμένων κ.λ.π.

 

Συνεχίζοντας, και επειδή είμαι κουρασμένος βαριέμαι να ψάχνω, πιστεύατε ότι είχαμε το σύνολο του έργου των δηλώσεων; 

Προσωπικά δεν είδα κάποιο αξιοσημείωτο ποσοστό αύξησης από πελατεία. Αυτό κατά την γνώμη μου καταδεικνύει πως αρκετές χιλιάδων φορολογούμενων υποβάλλει τις δηλώσεις του χωρίς την βοήθεια ειδικευμένου ανθρώπου. Όλος αυτός ο κόσμος θα κάνει την δήλωσή του τελευταία στιγμή; Ασφαλώς όχι.

 

Αν μέσα στις δηλώσεις που έγραψα παράπάνω, προσθέσετε τις δηλώσεις που κάνει ο κόσμος μόνος του, καθώς και τους κάθε λογής μπαγλαμάδες του συναφιού μας τότε θα καταλάβετε ότι η διαρροή είναι ... αληθινή μεν πλασματική δε και σκοπό έχει να σπιλώσει το ηθικό μας κυρίως.

 

Ο Χάρης θα σκυλιάσει και να έχετε το νού σας. Παίζεται η θέση του.

Εξίσσου σημαντικό όμως είναι να καταλάβει ότι δεν γίνεται να τετραπλασιάσω την παραγωγικότητά μου επειδή τον έπιασαν κότσο με τις ημερομηνίες.

Ας πρόσεχε.

Πέρυσι έδρεψε τον προπέρσινο σχεδιασμό του Σπινέλλη.....

Φέτος νομίζει πως επειδή έβαλε τα καινούργια μηχανήματα ( διαγωνισμοί επί Σπινέλλη πάλι ) θα μειώσει τους χρόνους παραλαβής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως εμένα αυτοί οι αριθμοί των απεσταλμένων δηλώσεων, μου προκαλούν απορία... εδώ στη Σύρο, με όσους από το Σύλλογο μίλησα, δε στέλνουν και μιλάμε και για τα μεγάλα γραφεία του νησιού, με μεγάλο όγκο δηλώσεων. Προφανώς στις μεγάλες πόλεις η αποχή είναι μικρότερη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σκέφτηκε κανείς ότι αυτά τα νούμερα που ανακοινώνουν μπορεί να είναι και μπλόφα;

Ετσι απλά για να μας σπάσουν το ηθικό και να σκορπίσουμε τελείως;

Εγώ δεν τους πιστεύω ότι έχουν κατατεθεί τόσες δηλώσεις. είναι δυνατόν στις 20 μέρες (αν είναι και 20) να έχουν υποβληθεί 2.000.000 δηλώσεις;

Δηλαδή 100.000 την μέρα;

ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΠΟΦΕΕ ένα πράγμα πρέπει να κάνει πλέον ,

 

να ενημερωσει όλους τους συναδέλφους ότι οι δηλώσεις σύμφωνα με τον Νόμο

 

έχουν  καταληκτική ημερομηνία υποβολής την 25η Οκτωβρίου 2013.

 

Καταλαβαίνω την απογοήτευση όλων μας για τυχον συναδελφους που στέλνουν δηλώσεις ,

 

αλλα αυτο δεν πρέπει να μας πτοήσει και να τους αφησουμε να ξαναχωρέψουν στις πλάτες μας .

 

Πρέπει να βασιστούμε στον Νόμο κai να κινηθούμε μαζικά

 

 

 


Οι δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος των φυσικών προσώπων υποβάλλονται από την 1η Φεβρουαρίου μέχρι και την 30η Ιουνίου εκάστου οικονομικού έτους. (Σύμφωνα με τις σχετικές διατάξεις του Ν. 2238/1994, όπως αυτές τροποποιήθηκαν με το Ν. 4110/2013 και ισχύουν για δηλώσεις οικονομικού έτους 2013 και επομένων ετών)
Δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα και όλα θα είχαν τελειώσει στις 30 Ιουνίου,
εφόσον:η εφαρμογή της Γ.Γ.Π.Σ. είχε ανοίξει από την 1η Φεβρουαρίου,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος είναι πράγματι ελεύθερος επαγγελματίας λογιστής και σέβεται τον εαυτό του και τους συμπολίτες του και το δικαίωμα στη ζωή, απέχει από την υποβολή δηλώσεων αυτές τις μέρες..

Αυτά τα λίγα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σκέφτηκε κανείς ότι αυτά τα νούμερα που ανακοινώνουν μπορεί να είναι και μπλόφα;

Ετσι απλά για να μας σπάσουν το ηθικό και να σκορπίσουμε τελείως;

Εγώ δεν τους πιστεύω ότι έχουν κατατεθεί τόσες δηλώσεις. είναι δυνατόν στις 20 μέρες (αν είναι και 20) να έχουν υποβληθεί 2.000.000 δηλώσεις;

Δηλαδή 100.000 την μέρα;

ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

 

Να τα πιστέψεις,

 

Ξέρεις πόσοι λογιστές δεν είναι γραμμένοι σε συλλόγους και δεν εχουν παρει χαμπάρι τίποτε?

Ξέρεις πόσοι κάνουν τη δήλωση μόνοι τους?

Ξέρεις πόσοι απο εδώ ενώ μπαίνουν στο θέμα και  φωνάζουν για την αποχή αλλάζουν οθόνη και στέλνουν δηλώσεις?

Γενικά είμαστε για τα πανηγύρια, :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως με τα κολοΦΠΑ δεν έχω σηκώσει κεφάλι από τις οκτώ το πρωϊ.

Δεν αντέχω άλλο πάω για ύπνο.

Δεν πα να λήξουν αύριο όλες οι δηλώσεις... αφού δεν γίνεται να προλάβουμε.

Η εβδομάδα (χρόνια τώρα...), έχει επτα ημέρες και η μέρα εικοσιτέσσερις ώρες.

Ας θεσπίσουν νέο ημερολόγιο να προλάβουμε.

 

Καληνύχτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι πιο παλιοί θυμούνται,οτι οταν έκαναν απεργία πχ οικοδόμοι -ταξιτζίδες κλπ ,αν κάποιος την έσπαγε

του σπάγανε το κεφάλι ,έτσι πρέπει να γίνει και σε μας ,άκου να έχουν στείλει τόσες δηλώσεις?ντροπή.

Αλλά δεν έχει σημασία,είναι μια νέα αρχή,που σίγουρα ,αν όχι σήμερα αύριο θα έχει αποτέλεσμα.

Επίσης πρέπει να γίνει κατανοητό ,οτι αυτές οι τρίμπλες που κάνουν κάποιοι μόνο και μόνο για την 

κολοκαρέκλα ,θα τελειώσουν κάποτε και μαζί θα τελειώσουν και οι ίδιοι.Ο κόσμος ξυπνάει ρεεεεεεεεεεεεε

βάλτε μυαλό,θα την πατήσετε όπως την πατάνε οι πολιτικοί που δεν μπορούν να κυκλοφορούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω φύγει απο γραφείο 1 ώρα πριν ...  σηκωθηκα ομως απο  νωρίς παρακολουθώντας το φορουμ και τις ενημερωσεις απο παντού (σιγουρα καποιοι αλλοι απο εσας εχουν βρεθει  σε δυσκολοτερη θέση πχ δεν εχουν κοιμηθεί καθόλου .. ) .. ημουν  στην εκτατη συνελευση χωρις να ειμαι μέλος σε καμμια οργανώση λογιστων .. οπως και να εχει ενδιαφέρομαι ! απεχω απο το ταχις στις δηλώσεις ,παραδεχομαι με φοβο αλλα απεχω ... γιατι οσο και να προβαλλω τα προβλήματα ο κοσμος ειναι αδαης και αγνοει ..τρομοκρατειτε .. και επηρεαζετε απο τους λίγους δεν θέλει να παραδεχτει δε  δε  δε δεν .... .για αλλη μια φορά κανενας δεν μου δίνει εγγυηση ,, για αυτο φοβαμαι . αλλα πρεπει να υπερασπιστω τις αποψεις μου με οποιον τροπο μπορώ . Υποστηριζω ομως την αποψη οτι αφου δεχονται νουμερα ... δεν πρεπει να δουν  ενθαρρυντικα νουμερα ή ακομα και αν νουμερολαγνες είναι πρεπει να φανε στην μουρη ενα απλο 69 και οχι 69000 ...δεν εχει την ΙΔΙΑ γλυκα ! πρεπει να αφήσουμε στην ακρη το εγω και να σκεφτουμε το εμείς, ΕΚΕΙ ΥΣΤΕΡΟΥΜΕ καιρο τώρα .. ενας φαύλος κυκλος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον κ.Θεοχάρη προσωπικά τον συμπαθώ , θεωρώ ότι τον έχουν πάρει στο λαιμό τους ΔΙΑΦΟΡΟΙ σύμβουλοι και παράλληλα επειδή του την έπεσαν και από μέσα υπουργείο (δείτε πρόσφατα δημοσιεύματα)στράβωσε και μας δείχνει ενα πρόσωπο που δεν είχαμε συνηθίσει, επιμένω ότι δεν υπάρχει θέμα εκπροθεσμου και παράλληλα ας θυμηθούμε ότι και η γγπσ ήταν ακέφαλη εν μέσω δηλώσεων , το θεωρώ και αυτό υπέρ μας. Κρατάω αυτό ποτ έγραψε κάπου ο γγδε ότι οι ημερομηνίες αυτές είναι για να φερουν τα δικαιολογητικά σε σας οι πελάτες σας, παράλληλα έτυχε να έχω και μια επικοινωνία μέσω social media με τον γγδε, αναμένω όμως να δω τι ειπώθηκε στη συνάντηση για διασταύρωση. Το επιχείρημα βεβαίως ότι θα πάνε τα έσοδα πίσω μόνο ως αστείο φαντάζει, όταν δεν έχει εκδοθεί σχεδόν κανένα εκκαθαριστικό και μάλιστα με τη σχεδόν σίγουρη παράταση τω ε7 θα πάνε ακόμη πιο πίσω ελέω διασταυρώσεων και μάλιστα αν ισχύει ότι σε μεγάλο ποσοστό οι δηλωσεις θα πάνε και στις ΔΟΥ τότε πιθανά οι φετινές εκκαθαρίσεις φτάσουν τις επόμενες δηλώσεις του 2014 μιας και υποβληθούν αυτές ΕΩΣ 1/4 .................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να φανταστώ γραφείο ή ελεύθερο επαγγελματία που έχει να στείλει Φπα, Ε7, και ένα σωρό μαλακίες και τα τηλέφωνα να χτυπάνε συνεχώς ότι ασχολήθηκε με την υποβολή δηλώσεων. Θέλω να πιστεύω ότι αυτοί που στέλνουν δηλώσεις είναι κάποιοι ιδιώτες ή τίποτα λαμόγια που το παίζουν λογιστές για δηλώσεις με 15,00 € χωρίς απόδειξη χωρίς άδεια χωρίς ίσως και καμία γνώση είτε τα γραφεία των παιδίων των καναλιών που έχουνε τα πιτσιρίκια αμισθοί και στέλνουνε πάκα τις δηλώσεις ( γιατί οι παραπάνω κύριοι είναι επώνυμοι και φυσικά έχουνε πελατεία ). ¨Οσο για τον κύριο μαλάκα που είπε ότι το βράδυ με το ποτάκι μας να στέλνουμε και την δηλωσούλα να περνάει η ώρα αμφιβάλλω αν έχει δει ποτέ του Ε1 γιατί όταν γυρνάς από κανάλι σε κανάλι που χρόνος για δουλειά. Δεν ανήκω σε κανένα σύλλογο ούτε είμαι μέλος πουθενά συμμετέχω & στηρίζω την αποχή και όχι μόνο αυτό αποφάσισα να μην παράλαβω καμία άλλη δήλωση εκτός από αυτές που ήδη βρίσκονται στο γραφείο μου αν δεν δοθεί παράταση, να πάνε να τους τις κάνει ο Χαρούλης. Κάνω πάνω από 15 χρόνια αυτή την δουλειά ποτέ δεν είπα όχι αλλά τώρα πια δεν πάει  άλλο. Καλές οι κινήσεις των οργανώσεων δεν λέω αλλά γιατί δεν κινούμαστε νομικά ? Στο κάτω κάτω είμαστε άνθρωποι και πρέπει να ζήσουμε και όχι να μας πεθάνουν πριν την ώρα μας. Ενωμένοι όλοι μαζί κάτι θα καταφέρουμε αν όμως κάποιοι βρίσκουν ευκαιρία να αρπάξουν πελάτες και την αποχή μας την βλέπουν σαν ευκαιρία να αποκτήσουν πελατάκια επειδή τους κάνουν τα χατήρια τότε είμαστε άξιοι της μοίρας μας και πάντα αυτό το επάγγελμα θα είναι υποβαθμισμένο γιατί όλοι θα θεωρούν ότι ο λογιστής τα κάνει όλα και συμφέρει. Οπότε όσοι έχουν επαγγελματισμό & αξιοπρέπεια απλά θα αναγκαστούν να αποχωρήσουν από το επάγγελμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ, πάντως, θα είμαι από αυτούς που θα συνεχίσουν την αποχή, με το όποιο κόστος. Ανέφερε κάτι πιο πάνω ο Κίμωνας, για νομικές οδούς. Θα συμφωνήσω απολύτως. Δεν είμαστε εμείς αυτοί που καταπατούμε τον νόμο, αλλά, αυτοί οι ίδιοι που ψήφισαν τον νόμο για 5μηνη διαρκεια του χρόνου υποβολής φορολογικών δηλώσεων.

 

Έχω ήδη αποφασίσει, ότι, αν προκύψουν πρόστιμα, θα κινηθώ νομικά, έστω κι αν είμαι μόνη μου. Ποιο δικαστήριο θα βρεθεί που να αποφασίσει ότι, εντός του 5μηνου που ορίζεται σε νόμο του κράτους, έχει κάποιος Θεοχάρης, ή κάποια εγκύκλιος, το δικαίωμα να μου βάλει πρόστιμο για δήθεν εκπρόθεσμες δηλώσεις??? Το 5μηνο λήγει στις 26-10 και όποιος θέλει, ας έρθει να μου επιβάλει πρόστιμα, για υποβολές εντός αυτού του 5μήνου.

 

Εγώ θα συνεχίσω την αποχή, και ας περιμένουν κάποιοι  ''συνάδελφοι'' να τους στείλω τα Ε3 των συζύγων, γιατί πρέπει να προλάβουν να υποβάλουνε δηλώσεις, θα συνεχίσω, ακόμη κι αν μείνω μόνη να συνεχίζω στο τέλος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απολύτως μαζί σας, για ευνόητους λόγους δεν το ανακοινώνουν επίσημα...Απλώς με τον ΦΠΑ του αυτοελέγχου υπάρχει θέμα σε ότι αφορά τα Ν.Π.

Συνεχίζω και θα συνεχίσω την αποχή μέχρι την Δευτέρα.

 

Στο κλίμα της αποχής μου "ξέφυγαν " ΦΠΑ Αυτοελέγχου 2 Ο.Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΥΤΗ  Η ΜΑΧΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΤΩΝ ΜΑΧΩΝ, ΑΝ ΧΑΘΕΙ ΧΑΘΗΚΕ Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΚΑΙ ΜΕΙΣ ΜΑΖΙ.........

 

Συνάδελφοι, συνοπτικά αν και επιδέχεται ανάλυσης, o πόλεμος (με την έννοια της αντίδρασης/αντίστασης) από την πλευρά της ΠΟΦΕΕ, έχει χαθεί. Και επειδή η ΠΟΦΕΕ είναι ο κύριος εκφραστής της προσπάθειας μας, ο πόλεμος  (με την έννοια της αντίδρασης/αντίστασης) έχει γενικά χαθεί. Η Διοίκηση της ΠΟΦΕΕ θα συνεχίσει την προσπάθεια συζήτησης με το Υπουργείο και αισιοδοξεί για προστασία των λογιστών από εκπρόθεσμες δηλώσεις (όπως πέρυσι) 

 

 

Συνάδελφοι, ειδικά όσοι ηγείστε συλλόγων, μην απογοητεύεστε. Πιστεύω ακράδαντα ότι γίνεται πόλεμος προπαγάνδας με τα νούμερα που διαρρέουν.

 

 

Ακριβώς αυτός ήταν ο λόγος που χάθηκε. 

Οι Πρόεδροι γονάτισαν στην κυριολεξία, στα:

α)  νούμερα που προανέφερε ο Χαλκιδαίος (70.000 δηλώσεις πριν την απεργία, 65.000 δηλώσεις στην απεργία. Είναι όμως αλήθεια; Η Διοίκηση λέει ότι είναι διότι το τσέκαρε και στην ΓΓΠΣ...και λέει "Γιατί λοιπόν να πάμε σε αντιδράσεις αφού δεν ακολουθούν οι συνάδελφοι;" Σημειωτέον ότι υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι εκτός Συλλόγων συν τους ιδιώτες και οι οποίοι έκαναν την ζημιά. Βέβαια όλη η περιφέρεια στάθηκε στο ύψος της αλλά δυστυχώς αντιπροσωπέυει το 30% των λογιστών. Η Αθήνα και η Θεσ/κη υπέβαλε δηλώσεις. Οι Σύλλογοι της ΠΟΦΕΕ αντιστάθηκαν. Η Περιφέρεια αντιστάθηκε αλλά έχει το 30%. Η Αθήνα και η Θεσ/κη δημιούργησε το πρόβλημα. 

 Ξανά όμως λέω: Ισχύουν όλα αυτά; Ποιός μπορέι να τα διαβεβαιώσει; 

β) στον φόβο προστίμων που πιθανόν να οδηγήσει μια αποχή στις δηλώσεις και τέλος

γ) στον εφησυχασμό και την διαβεβαίωση της Διοίκησης της Π.Ο.Φ.Ε.Ε. ότι θα τα καταφέρουμε αν την αφήσουμε να διαχειριστεί συζητώντας με τον Θεοχάρη. 

 

Δηλαδή συνάδελφοι ετοιμαστείτε για ένα ίδιο πέρυσι.

Η μαζική αντίδραση και αντίσταση θα κρατήσει μέχρι τις 22/7 διότι αυτή ήταν η απόφαση της Γενικής Συνέλευσης της Κέρκυρας (η οποία είχε πολύ μεγαλύτερα κότσια από τους Προέδρους αλλά δεν είχε κοντά της τα δεδομένα α), β) και γ) που προανέφερα) 

 

Προσέξτε όμως για τους Προέδρους διότι υπήρξαν τρεις κατηγορίες:

α) Οι Πρόεδροι που υποστήριζαν σθεναρά ότι η επικοινωνία και η συζήτηση με το Υπουργείο θα φέρει αποτελέσματα όπως έφερε και τα προηγούμενα χρόνια όπου κανένας λογιστής δεν πλήρωσε πρόστιμο. (Με αυτούς συμφωνούσε και η Διοίκηση της ΠΟΦΕΕ)

 

β) Οι Πρόεδροι που υποστήριζαν την αντίδραση, υποστήριζαν την μη εμπιστοσύνη τους στην κουβέντα με το Υπουργείο, άλλα γονάτισαν στα τρία προαναφερόμενα (α)  νούμερα που προανέφερε ο Χαλκιδαίος, β) στον φόβο προστίμων μιας αντίδρασης και τέλος γ) στον εφησυχασμό και την διαβεβαίωση της Διοίκησης της Π.Ο.Φ.Ε.Ε. ότι θα τα καταφέρουμε αν την αφήσουμε να διαχειριστεί συζητώντας με τον Θεοχάρη. 

 

γ) Οι ελάχιστοι Πρόεδροι (3 από τους 37)  που υποστήριξαν την πλήρη ρήξη (αποχή μέχρι να κωλώσει ο Θεοχάρης) οι οποίοι δεν έπεισαν τους προαναφερόμενους διότι εκτίμησαν ότι οι προτάσεις τους είχαν μεγάλη πιθανότητα κόστους και ζημιών....

 

Και τι γίνεται; 

 

Η απόφαση της ολομέλειας η οποία είναι συμβουλευτική προς το Δ/Σ της ΠΟΦΕΕ και όχι δεσμευτική όπως η απόφαση της Γ/Σ της Κέρκυρας, είναι αποχή μέχρι τις 22/7 (αφού είπαμε είναι απόφαση δεσμευτική της Γ/Σ που το είχε αποφασίσει στην Κέρκυρα) και μετά αναλαμβάνει το ΔΣ της ΠΟΦΕΕ με το περυσινό σύστημα να προστατεύσει όλους τους λογιστές να μην έχουν προβλήματα. Διαβεβαίωσε ότι θα τα καταφέρει. Ξεκάθαρα συνάδελφοι η πανικόβλητη και  ψυχοβαλτική  διαδικασία στην δουλειά μας από σήμερα έως τέλους δεν μπορεί να αποφευχθεί. Θα αποφεχθούν τα πρόστιμα στις δηλώσεις διαβεβαιώνει η Διοίκηση της ΠΟΦΕΕ κάνοντας ότι μπορεί... Όσο μένει το σύστημα με πολλές δηλώσεις ανυπόβλητες η ΠΟΦΕΕ θα προσπαθεί να παίρνει παρατάσεις

 

Γνώμη μου να σεβαστούμε την απόφαση ψυχής της Γ/Σ της Κέρκυρας που έλεγε για αποχή μέχρι 22/7 και να προετοιμαζόμαστε για πανικό από 23/7.

Για το νούμερο 1,2 που λήγει στις 22/7:

*)  θα υπάρχει δικαίωμα επιλογής και από το τελυταίο ΑΦΜ της συζήγου, άρα αν ο σύζηγος λήγει στο 1 και η σύζηγος στο 8 πάει με το 8. 

*) Δεσμεύτηκε η ΠΟΦΕΕ ότι θα καταφέρει να πάρει 2- 3 ημέρες.

 

Για τα επόμενα νούμερα, δεσμεύτηκε η ΠΟΦΕΕ ότι αν θα υπάρχει μεγάλος αριθμός ανυπόβλητων  δηλώσεων θα πιέζει για παρατάσεις. 

 

 

Προσωπικά, ζητώ συγνώμη για την ανικανότητα μου να νικήσουμε μέσω της ΠΟΦΕΕ το σύστημα με ΑΠΟΧΗ και Αντίδραση.  

Ευχαριστώ όμως τα μέλη του Συλλόγου μου στα Χανιά που μου έδωσαν το δικαίωμα να προσπαθήσω.

 

Μεταφέρω - χωρίς να μου το πούν, αλλά ήταν ξεκάθαρο στα μάτια τους - και  την στεναχώρια πολλών Προέδρων που γονάτισαν εξαιτίας των α), β) και γ) που προαναφέραμε.  

 

Οι υπόλοιποι πρόεδροι (και η πλειοψηφία του Δ/Σ της ΠΟΦΕΕ) ήταν εξαρχής (αυτή είναι η αλήθεια) ενάντια σε Αντιδράσεις, σε Αποχές και σε ένδικα μέσα και υποστηρίζουν σθεναρά ότι μόνο με την συζήτηση και την δύναμη της ΠΟΦΕΕ θα καταφέρουν να προστατέψουν τον λογιστή από τα πρόστιμα. Και δεσμεύτηκαν ότι θα το καταφέρουν.  Φέτος όμως δεν βλέπω να υπάρχει καμία περίπτωση να προστατέψουν την αξιοπρέπεια της εργασίας των συναδέλφων. Μακροπρόθεσμα θεωρούν ότι θα λύσουν όλα αυτά τα προβλήματα και αναφέρουν συνεχώς ότι ακόμα και ο νόμος για δηλώσεις από 1/2 -30/6 είναι αποτέλεσμα των προσπαθειών της ΠΟΦΕΕ και ότι μπορεί να μην υλοποιήθηκε φέτος αλλά του χρόνου θα υλοποιηθεί όπως δεσμεύτηκε και ο ίδιος ο Θεοχάρης.

 

 

Συνάδελφοι,

υπήρχαν πολλές λεπτομέρειες που δεν μπορώ να τις καταγράψω εδώ. Η ουσία του θέματος ήταν αυτά που προανέφερα. Η κριτική για το σωστό ή το λάθος, για τον δόλο ή το ακούσιο, για το καλό ή για το κακό βραχυπρόθεσμα ή μακροπρόθεσμα το αφήνω σε εσάς. 

 

Τέλος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστουμε παρα πολυ κυριε σταυρουλακη για την ενημερωση .

η ΠΟΦΕΕ θα βγαλει καμμια ανακοινωση ?

η ανακοινωση ψηφισμα εντασεται στα πλαισια της ''συζητησης'' με το υπουργειο?

με βαση τα γραφομενα σας το κειμενο του ψηφισματος ειναι κοροιδια προς ολους μας , ενω ξερουν οτι δε θα δωσουν παραταση ( περα των 2-3 ημερων οπως αναφερατε) στο ψηφισμα γραφει

'' β) να ορίσετε άμεσα νέο εύλογο χρονικό διάστημα υποβολής των φορολογικών δηλώσεων, το οποίο, σε καμία περίπτωση, δεν μπορεί να είναι πριν την 31η Οκτωβρίου 2013. ''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστουμε παρα πολυ κυριε σταυρουλακη για την ενημερωση .

η ΠΟΦΕΕ θα βγαλει καμμια ανακοινωση ?

η ανακοινωση ψηφισμα εντασεται στα πλαισια της ''συζητησης'' με το υπουργειο?

με βαση τα γραφομενα σας το κειμενο του ψηφισματος ειναι κοροιδια προς ολους μας , ενω ξερουν οτι δε θα δωσουν παραταση ( περα των 2-3 ημερων οπως αναφερατε) στο ψηφισμα γραφει

'' β) να ορίσετε άμεσα νέο εύλογο χρονικό διάστημα υποβολής των φορολογικών δηλώσεων, το οποίο, σε καμία περίπτωση, δεν μπορεί να είναι πριν την 31η Οκτωβρίου 2013. ''

 

Το ψήφισμα προηγήθηκε της απόφασης της Ολομέλειας. Επίσης όσα γράφει τα πιστεύουν όλοι. Και η Διοίκηση. Στον τρόπο αντίδρασης διαφωνήσαμε. (Τον οποίον δεν τον γράφει το ψήφισμα) 

 

Επίσης είπα ότι η Διοίκηση της  ΠΟΦΕΕ αναλαμβάνει να προστατέψει τους συναδέλφους. Δεν γράφω με ποιον τρόπο διότι δεν ξέρω . Μπορεί να καταφέρει και το 31/10. Όμως όχι με αποχές και αντιδράσεις αλλά με συζήτηση με το Υπουργείο.

 

Αυτό είπα. 

 

Προσέξτε λίγο τις παρατηρήσεις συνάδελφοι διότι γίνονται εύκολα παρεξηγήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι, συνοπτικά αν και επιδέχεται ανάλυσης, o πόλεμος (με την έννοια της αντίδρασης/αντίστασης) από την πλευρά της ΠΟΦΕΕ, έχει χαθεί. Και επειδή η ΠΟΦΕΕ είναι ο κύριος εκφραστής της προσπάθειας μας, ο πόλεμος  (με την έννοια της αντίδρασης/αντίστασης) έχει γενικά χαθεί. Η Διοίκηση της ΠΟΦΕΕ θα συνεχίσει την προσπάθεια συζήτησης με το Υπουργείο και αισιοδοξεί για προστασία των λογιστών από εκπρόθεσμες δηλώσεις (όπως πέρυσι) 

.

.

.

Συνάδελφοι,

υπήρχαν πολλές λεπτομέρειες που δεν μπορώ να τις καταγράψω εδώ. Η ουσία του θέματος ήταν αυτά που προανέφερα. Η κριτική για το σωστό ή το λάθος, για τον δόλο ή το ακούσιο, για το καλό ή για το κακό βραχυπρόθεσμα ή μακροπρόθεσμα το αφήνω σε εσάς. 

 

Τελος.

Τέλος ; Οχι Κωνσταντίνε μου. Πίστεψέ με είναι η αρχή του παραμυθιού. Ηταν να μην γίνει η αρχή. Διότι τώρα κατάλαβαν όλοι τι εστί ΠΟΦΕΕ και παρατρεχάμενοι. Μπορεί να ''χάθηκε'' μια μάχη που είναι εν εξελίξει ακόμη ; Μην ''ψαρώνετε'' , ο πόλεμος συνεχίζεται . Ασφαλώς θα υπάρχουν και παράπλευρες απώλειες. Αλλά να μείνουμε σταθεροί στην αποχή , διότι το άδικο ΔΕΝ το ευλογεί ο Θεός. Και όσοι  ΔΕΝ πιστεύουν στον Θεό,  ξέρουν οτι στην πάλη μεταξύ καλού και κακού νικητής βγαίνει το καλό ! Με θετική ενέργεια και σκέψη κερδίζονται τα πάντα.

Και ένα τελευταίο. Οταν ομιλεί η πείρα , η σοφία σιωπά ! Σταθεροί λοιπόν και με αξιοπρέπεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα κύριε Σταυρουλάκη,

 

Από τα λεγομενά σας καταλαβαίνω ότι ηττηθήκαμε.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τα νούμερα που ανέφεραν και άλλοι συνάδελφοι.Υπάρχει τόσο μεγάλη αγωνία από συναδέλφους να ξεφορτωθούν τις δηλώσεις που δεν μπορούν ούτε μερικές μέρες να κάνουν υπομονή?Στο φινάλε ας τι στέλνανε όλες μαζί την Δευτέρα.

 

Το θέμα είναι ότι από ότι καταλαβαίνω πρέπει να ακολουθήσουμε τα νούμερα και από εκεί και πέρα ότι καταφέρει η ΠΟΦΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα κύριε Σταυρουλάκη,

 

Από τα λεγομενά σας καταλαβαίνω ότι ηττηθήκαμε.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τα νούμερα που ανέφεραν και άλλοι συνάδελφοι.Υπάρχει τόσο μεγάλη αγωνία από συναδέλφους να ξεφορτωθούν τις δηλώσεις που δεν μπορούν ούτε μερικές μέρες να κάνουν υπομονή?Στο φινάλε ας τι στέλνανε όλες μαζί την Δευτέρα.

 

Το θέμα είναι ότι από ότι καταλαβαίνω πρέπει να ακολουθήσουμε τα νούμερα και από εκεί και πέρα ότι καταφέρει η ΠΟΦΕΕ.

Παναγιώτη αν μου επιτρέπεις ... ίσως είναι η μόνη φορά που κάτι κάναμε ... αυτό πιστεύω ... γιατί για πρώτη φορά ακουστήκαμε σχεδόν παντού έστω και ατσούμπαλα - ασύντακτα ... ειλικρινά αυτό βλέπω, νιώθω και πιστεύω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως που δεν έχω μεγάλο όγκο εργασίας όλη τη εβδομάδα δεν έστειλα δηλώσεις α) λόγω ότι ασχολήθηκα με ΦΠΑ και Ε7 β) λόγω της πρόσκλησης ΠΟΦΕΕ 

 

Δηλαδή και πρόσκληση απο ΠΟΦΕΕ να μην υπήρχε θα "γκάζωνα" για ΦΠΑ και Ε7. Δεν μπορώ να πιστέψω τα νούμερα ....τι να πω

 

Από την άλλη δεν περίμενα να είχε αποτέλεσμα η συνάντηση ( με τον Σόιμπλε Ελλάδα σιγά μην ανακοίνωναν παραταση) 

 

Εγώ θα συνεχίσω την αποχή και θα περιμένω

 

Και με βλέπω κιόλας τη Δευτέρα, στα πρόθυρα εγκεφαλικού, να παρακολουθώ το taxheaven  ανά 5 λεπτά για παραταση. 

 

Θα συνεχίσω και ας λήγει και η δική μου η δήλωση 22/07 ( την οποία ούτε καν έχω πιάσει)

 

Καλή συνέχεια και καλή μας μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...