Προς το περιεχόμενο

Τέταρτη ΦΑΣΗ: Αποχή 16/7-22/7 μαζί με την Ομοσπονδία και 37 Συλλόγους της Χώρας...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα η ΠΟΦΕΕ μιλάει για αποχή μέχρι ΚΑΙ τη Δευτέρα 22/7...

Εγώ διαβάζω και καταλαβαίνω : "δηλαδή για την Μη Υποβολή (ή την προσωρινή αποθήκευση στην Γ.Γ.Π.Σ.) Φορολογικών Δηλώσεων των πελατών σας από αύριο 16/07 μέχρι και την Δευτέρα 22/07/2013."

Δηλαδή η ΠΟΦΕΕ εννοεί να μη στείλουμε ούτε την Δευτέρα; Και μας καλύπτει έτσι στις εκπρόθεσμες δηλώσεις και στην απώλεια των αποδείξεων; Μήπως πρέπει να έχουμε νέα ενημέρωση από τον Πρόεδρο, για να μην αντιδικούμε μεταξύ μας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 920
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Συνάδελφε Ολύμπιε, να συμφωνήσω ότι ήταν λάθος η τοποθέτησή μου για αποθήκευση στην ΓΓΠΣ, αλλά το διόρθωσα τονίζοντας την αποθήκευση σε ιδιωτικό πρόγραμμα , που λίγο ως πολύ όλοι έχουμε και στην συνέχεια υποβολή στις 22/7, όπως ζητά η ΠΟΦΕΕ.  Δεν έγραψα ποτέ για υποβολή εκπρόθεσμων δηλώσεων, ούτε καν ασυμπλήρωτων. Αλλο η αποχή από την υποβολή στο  taxis και άλλο η σύνταξη και αποθήκευση των δηλώσεων (όχι στην ΓΓΠΣ). ΔΕν κλείνουμε τα γραφεία μας, ούτε διώχνουμε τον κόσμο. Απλά δηλώνουμε ότι καμιά δήλωση δεν θα υποβληθεί πριν τις 22/7 και αν επιμένει ο πελάτης "εδώ και τώρα" ας πάει αλλού.

Εγινα κατανοητός τώρα;

Η στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε.Συνάδελφε, η ΠΟΦΕΕ ζήτησε αποχή από την υποβολή Φ.Δ.από τις 16 μέχρι και τις 22/7.Που για μένα σημαίνει ότι όποιος συνάδελφος αποφασίσει να ακολουθήσει τη γραμμή αυτή (και όχι εντολή) αναλαμβάνει το ρίσκο της εκπρόθεσμης υποβολής από τις 23/7 και πέρα.Εσύ,που στηρίζεις αυτό το:και στην συνέχεια υποβολή στις 22/7, όπως ζητά η ΠΟΦΕΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ συνάδελφε που το εχεις καταλάβει το θέμα απάντησε μου στο εξής:

 

Θα κάνεις προσωρινή αποθήκευση και αποστολή 22/7?Το πρόστιμο στην αποτυχημένη προσπάθεια αποστολής λόγω υπεφορτωσης δικτύου θα πληρωθεί απο ποιον?

 

Αυτες τις 2 απαντησεις απαιτώ απο σενα ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΣ! ΟΛΑ

 

Ελένη δεν θα κάνω ούτε αποστολή ούτε αποθήκευση των 35 δηλώσεων που λήγουν στο 1-2 μπορεί να έχω γκρινιάξει πολλές φορές για τα συλλογικά μας όργανα αλλά αυτή την φορά θα κάνω ότι αποφασίσουν γιατί αισθάνομαι ότι με δουλεύουν άσχημα από το υπουργείο και από το taxis. Έχω στείλει τα παιδιά μου στο εξοχικό με την γιαγιά και έχω να τα δω τρεις μήνες κάθομαι στο γραφείο απαγορευτικά ωράρια για την υγεία μου και την ποιότητα ζωής μου. Δεν μπορώ να ανταποκριθώ στις δίκαιες απαιτήσεις των συνεργατών μου για άδεια. Και έχω την αίσθηση οτι ακόμη και αν αγχωθούμε και τρέξουμε πάλι δεν θα τα προλάβουμε όλα. Όσο για τα πρόστιμα την  απάντηση σου την έδωσε άλλος συνάδελφος.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ διαβάζω και καταλαβαίνω : "δηλαδή για την Μη Υποβολή (ή την προσωρινή αποθήκευση στην Γ.Γ.Π.Σ.) Φορολογικών Δηλώσεων των πελατών σας από αύριο 16/07 μέχρι και την Δευτέρα 22/07/2013."

Δηλαδή η ΠΟΦΕΕ εννοεί να μη στείλουμε ούτε την Δευτέρα; Και μας καλύπτει έτσι στις εκπρόθεσμες δηλώσεις και στην απώλεια των αποδείξεων; Μήπως πρέπει να έχουμε νέα ενημέρωση από τον Πρόεδρο, για να μην αντιδικούμε μεταξύ μας; 

sarakinos,πήρα την απάντηση σου στον tvrxs.Οντως δεν μας καλυπτει και το ρίσκο δικό μας.Και μην περιμένεις νέα ενημέρωση από τον Πρόεδρο.Ποιόν Πρόεδρο,ποιό Δ.Σ.,ποιά ΠΟΦΕΕ,που εξαφανίστηκαν όλοι τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να το ξεκαθαρίζουμε (άσχετα με την συμφωνία ή διαφωνία του καθ ενός) 

 

ΔΕΝ στέλνουμε δηλώσεις στο taxis 

ΔΕΝ αποθηκεύουμε δηλώσεις στο taxis 

 

από 16/7/2013 μέχρι και 22/7/2013  

 

αυτό λέει η ΠΟΦΕΕ 

 

είναι απλή ανάγνωση 

 

όλα τα άλλα εκ του πονηρού 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να το ξεκαθαρίζουμε (άσχετα με την συμφωνία ή διαφωνία του καθ ενός) 

 

ΔΕΝ στέλνουμε δηλώσεις στο taxis 

ΔΕΝ αποθηκεύουμε δηλώσεις στο taxis 

 

από 16/7/2013 μέχρι και 22/7/2013  

 

αυτό λέει η ΠΟΦΕΕ 

 

είναι απλή ανάγνωση 

 

όλα τα άλλα εκ του πονηρού 

Συμφωνώ απολύτως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλκίδα 16/7/2013
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
Η Ένωση Φοροτεχνικών Ελευθέρων Επαγγελματιών Νομού Ευβοίας (Ε.Φ.Ε.Ε.Ε.) λαμβάνοντας υπ΄ όψιν την απόφαση της Γ.Σ. της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Φοροτεχνικών Ελευθέρων Επαγγελματιών (Π.Ο.Φ.Ε.Ε.) και τις σχετικές ανακοινώσεις της στις 9 και 15 Ιουλίου αποφάσισε μετά από έκτακτη συνεδρίαση του Δ.Σ. την μη υποβολή δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος από τους Λογιστές – Φοροτεχνικούς για το χρονικό διάστημα από 16/7 έως 22/7 για τους κάτωθι λόγους:
1) Το Υπουργείο Οικονομικών καταστρατηγώντας το νομοθετημένο 5μηνο διάστημα υποβολής δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος περιόρισε αυθαίρετα τον χρόνο υποβολής σε δύο έως τρεις μήνες.
2) Συνεχείς διακοπές λειτουργίας του ΤΑΧΙS λόγω προγραμματισμένων συντηρήσεων των συστημάτων, περιορίζουν ακόμα περισσότερο το διαθέσιμο χρόνο μας.
... 3) Διάφορες αλλαγές που δεν έχουν ακόμα διευκρινισθεί ή οριστικοποιηθεί (π.χ. τόκοι καταθέσεων, έντυπο Α21 για οικογενειακά και πολυτεκνικά επιδόματα, σημειώματα αυτοελέγχου κλπ) καθιστούν αδύνατη σε πολλές περιπτώσεις την υποβολή της δήλωσης.
4) Νέες ταυτόχρονες ασφυκτικές προθεσμίες και υποχρεώσεις για διάφορες άλλες υποχρεώσεις (π.χ. ΦΠΑ, ΣΕΠΕ, ΙΚΑ κλπ)
5) Μη λειτουργία του ΤΑXIS για ταυτόχρονη διαχείριση και υποβολή του εντύπου Ε9 – ηλεκτρονικού περιουσιολογίου,
6) Αδυναμία οποιουδήποτε προγραμματισμού εργασιών των λογιστικών γραφείων μας λόγω συνεχών αλλαγών και έκδοσης νέων εγκυκλίων, νόμων, και διαταγών που απαιτούν επί πλέον χρόνο για ενημέρωση και κατανόησή τους εκ μέρους μας.
Φορολογούμενοι,
Εξ’ αιτίας των ανωτέρω λόγων δηλώνουμε ότι καθίσταται αδύνατη και επικίνδυνη (λόγω έλλειψης επαρκούς χρόνου) η υποβολή των φορολογικών δηλώσεών σας στις ημερομηνίες που έχουν ορισθεί. 
Θεωρώντας τους εαυτούς μας υπόλογους απέναντι στους φορολογούμενους για την ορθή από κάθε άποψη συμπλήρωσης των δηλώσεών τους που απαιτεί την μέγιστη πνευματική διαύγεια και προσοχή εκ μέρους μας, ζητούμε όχι παράταση αλλά καθορισμό νέου διαστήματος υποβολής δηλώσεων σύμφωνα με τον ισχύοντα Νόμο.
Τα γραφεία μας θα παραμείνουν ανοικτά κατά το διάστημα αυτό για την παραλαβή των σχετικών δικαιολογητικών και την σύνταξη (αλλά όχι την υποβολή) των δηλώσεών σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσες διαφορετικές απόψεις,διαφωνίες και να έχουμε η βάση του συλλογισμού μας δεν είναι κοινή?
(χρησιμοποιώ εκφράσεις του φίλου μου Sarakinou)

Δεν μπορούμε έστω αυτή την κρίσιμη στιγμή να ενωθούν οι "φωνές"των πληκτρολογίων μας?

Στις ανθρώπινες και επαγγελματικές μας σχέσεις την"απόσταση" δεν την ορίζει η γεωγραφική μας θέση!!!
Μήπως ήρθε ο καιρός να αλλάξουμε αυτή την κατάσταση?
Το είπα και το ξαναλέω...το γεγονός ότι όλοι αυτοί οι κύριοι του ΥΟ δεν έχουν το θάρρος να αποδεχτούν και να σταθούν στο ύψος των περιστάσεων δεν τους δίνει απολύτως κανένα δικαίωμα να έχουν ΘΡΑΣΣΟΣ!!!
Απαιτώ να με σέβονται ως επαγγελματία και προπάντων ως άνθρωπο με δυνάμεις και αντοχές!!!

Προσωπικά δεν στέλνω δεν αποθηκεύω καμία δήλωση στο taxis και εξυπηρετώ τους πελάτες μου κανονικά ενημερώνοντας τους ότι 
απέχουμε από την υποβολή των δηλώσεων και δεν συνάντησα καμία αντίρρηση...μάλλον έχουν συνηθίσει σε αυτήν την χώρα την λέξη απεργία-αποχή καιρός είναι λοιπόν να την ακούσουν και από τον δικό μας στόμα!!!
Δεν φοβάμαι μήπως και μείνω εκτεθειμένη γιατί 
είναι αδύνατον να ολοκληρώσω στις ημερομηνίες που αυτοί θέλουν
και είμαστε πολλοί και μας ενώνουν πολλά...θυμηθείτε πέρσι που έκλεισαν το σύστημα
Τι έκαναν στις πιέσεις και στις απειλές μας το ξανά άνοιξαν άρα μας υπολογίζουν και πιστεύω σε αυτήν την γραμμή πρέπει να κινηθούμε...δεν έμεινε κανένας συνάδελφος εκτεθειμένος!
Ας είναι η δική μας αρχή!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρώσω ότι σε όλη αυτή την "αστειότητα" που βιώνουμε (ο καθένας μεσα από τις δικές του υποχρεώσεις)

έχουμε να λειτουργήσουμε τα πειραματικά προγράμματα που υποτίθεται πως δίνουν έτοιμα και ελεγμένα για την

ορθή κσταχώριση των δηλωτικών μας υποχρεώσεων, και αναγκάζόμαστε μετά από πλήθος αποτυχημένων

προσπαθειών "συνεργασίας" με αυτά, και αφού προσπαθήσουμε να δούμε εμείς που κάνουμε λάθος, να τους

υποδεικνύουμε τροποποιήσεις σε αυτά, ώστε να τα διορθώσουν και να "δουλεύουν" σύμφωνα με τις απαιτήσεις

της ισχύουσας φορολογικής νομοθεσίας.

 

(Σημ: Ο χαρακτηρισμός: "αστειότητα" αφορά τις όποιες δηλώσεις των "αρμοδιών" του υπουργείου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου απαντήσω το βραδάκι μετά την συνάντηση με την δικηγόρο. 

Περιμένουμε συνάδελφε όχι μόνο τις απαντήσεις σου προς τον GEO,αλλά φαντάζομαι ότι θα έχεις ενδιαφέροντα νέα να μας πεις για την περαιτέρω πορεία.Πάντως σου δίνω πολλά μπράβο διότι είσαι ο μόνος (μπορεί και να σφάλλω).πρόεδρος ενωσης φοροτεχνικών που συμμετέχεις στο forum και υποστηρίζεις σθεναρά την απόφαση της ΠΟΦΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ  ΑΠΟΓΕΥΜΑ  ΣΗΜΕΡΑ  ΕΙΧΑ  ΡΑΝΤΕΒΟΥ  ΜΕ  4  ΠΕΛΑΤΕΣ  ΓΙΑ  ΝΑ  ΣΤΕΙΛΩ  ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥΣ.

ΣΕ ΟΛΟΥΣ  ΕΙΠΑ  ΘΑ  ΤΗ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ  ΘΑ ΤΗΝ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ,  ΑΛΛΑ  ΑΠΕΡΓΟΥΜΕ  ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ  ΤΙΣ  ΣΤΕΙΛΩ.

ΚΑΝΕΝΑΣ  ΔΕΝ  ΕΦΕΡΕ  ΑΝΤΙΡΡΗΣΗ,  ΜΑΛΙΣΤΑ  ΚΑΤΑΝΟΗΣΑΝ  ΤΟ  ΠΡΟΒΛΗΜΑ  ΚΑΙ  ΔΕΝ  ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ  ΚΑΝΕΝΑ  ΑΠΟΛΥΤΩΣ  ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!!!!!!!!!!!!

 

ΕΣΤΩ   ΚΑΙ  ΕΝΑΣ  ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ   ΝΑ  ΜΗΝ  ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙ,   ΜΑΖΙ  ΜΕ  ΜΕΝΑ  ΘΑ  ΕΙΜΑΣΤΕ   ΔΥΟ  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

ΟΛΟΙ  ΓΙΑ  ΕΝΑΝ,    ΚΑΙ  ΕΝΑΣ   ΓΙΑ  ΟΛΟΥΣ,   ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ,   ΑΠΕΡΓΟΥΜΕ,   ΤΕΛΕΙΩΣΕ !!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΟ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ. ΩΣ ΕΚ ΤΟΥΤΟΥ ΕΡΓΑΣΙΑ ΠΟΥ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΝΟΜΟΘΕΤΗΣ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ ΧΡΟΝΙΚΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ -5- ΜΗΝΩΝ ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΤΜΗΘΕΙ ΣΤΟ ΜΙΣΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΣΗΜΑΔΙ ΠΩΣ ΜΑΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ. ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΠΟΛΛΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΜΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ ΝΑ ΑΠΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΠΟ 16 -22/7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένουμε συνάδελφε όχι μόνο τις απαντήσεις σου προς τον GEO,αλλά φαντάζομαι ότι θα έχεις ενδιαφέροντα νέα να μας πεις για την περαιτέρω πορεία.Πάντως σου δίνω πολλά μπράβο διότι είσαι ο μόνος (μπορεί και να σφάλλω).πρόεδρος ενωσης φοροτεχνικών που συμμετέχεις στο forum και υποστηρίζεις σθεναρά την απόφαση της ΠΟΦΕΕ.

 

Είναι αρκετοί συναδέλφοι που κάνουν το ίδιο.

 

Δεν πρόλαβα να έρθω σε επικοινωνία με ΠΟΦΕΕ. Τρέχαμε όλη μέρα για παρουσίες σε όλα τα Δελτία Ειδήσεων εδώ στα Χανία και στις εφημερίδες. Επίσης τελειώσαμε το κείμενο του εξώδικού. 

Αύριο θα συνενοηθώ με ΠΟΦΕΕ να δούμε τι νεότερα έχουμε.

 

Καλή δύναμη παιδιά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι πρέπει επιτέλους Κύροι της ΠΟΦΕΕ να αδειάσετε τους υπεύθυνους του Υ.Ο. !!!

Πρέπει να ενημερωθεί ο κόσμος για το τι συμβαίνει με το taxisnet, δεν είναι δυνατόν να καταστρατηγούνται όλα επειδή έτσι γουστάρουν κάποιοι... Υπάρχει και η δικαιοσύνη σ' αυτόν τον τόπο...έστω ένας Εισαγγγελέας πρέπει να παρέμβει !

Φτάνει πια το χάιδεμα των "συνεργατών" καιρός να πούμε τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη...υπολείπεται η χώρα σε έσοδα;;; ε βέβαια όταν θα μπορούσε έως το τέλος του Ιουλίου να είχε εισπράξει το 50% των φόρων από τις εταρείες και έχει εισπράξει το 1/8 !!!!! Για να μην αναφερθώ για τις τις δηλώσεις των φυσικών προσώπων (θα ενημερωθείτε για την εκκαθάριση !!!) και για τους αυτοελέγχους που δεν έχουν μπει στα ταμεία παρά ελάχιστα....".........οι τόκοι των τραπεζών κατά Δευτέρα...Παρουσία !!!! " αλλά το 1 και το 2 το θέλουν στις 22/7 !!!!!!!!!!!!!!!!

Φτάνει πια η κοροϊδία ΗΓΓΙΚΕΝ Η ΩΡΑ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η αποστολή των δηλώσεων σε αυτό το διάστημα της αποχής είναι ελάχιστη έως μηδαμινή 

πιστεύω οτι θα σφίξουν λίγο οι κώλ..,όπου και αν βρίσκονται ,μιλάω και για αυτούς που είναι εκτός ΠΟΦΕΕ

και δεν φάνηκαν πουθενά σε αυτή την ενέργεια που θα έπρεπε να ήταν κοινή απο όλους ,οπου και αν ανήκουν.

Αλλά ρε ΠΟΦΕΕ ας γίνει και λίγη διαφήμιση της όλης προσπάθειας,αφού λεφτά υπάρχουν η αν δεν υπάρχουν

ας ανοίξει ένας λογαριασμός να βάλουμε όλοι απο 10 ευρώ η όσα χρειαστούν ,να κάνουμε γνωστή την προσπάθειά

μας. Έτσι θα γίνει και συσπείρωση του κλάδου και θα πετύχουμε πολλά περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταχωρήθηκε Σήμερα, 10:58 μμ

Αν η αποστολή των δηλώσεων σε αυτό το διάστημα της αποχής είναι ελάχιστη έως μηδαμινή 

πιστεύω οτι θα σφίξουν λίγο οι κώλ..,όπου και αν βρίσκονται ,μιλάω και για αυτούς που είναι εκτός ΠΟΦΕΕ

και δεν φάνηκαν πουθενά σε αυτή την ενέργεια που θα έπρεπε να ήταν κοινή απο όλους ,οπου και αν ανήκουν.

Αλλά ρε ΠΟΦΕΕ ας γίνει και λίγη διαφήμιση της όλης προσπάθειας,αφού λεφτά υπάρχουν η αν δεν υπάρχουν

ας ανοίξει ένας λογαριασμός να βάλουμε όλοι απο 10 ευρώ η όσα χρειαστούν ,να κάνουμε γνωστή την προσπάθειά

μας. Έτσι θα γίνει και συσπείρωση του κλάδου και θα πετύχουμε πολλά περισσότερα.

 

Εχεις απολυτο δικιο.Μονο αν δημοσιοποιηθει ευρυτερα και εννοω στους κεντρικους τηλ.σταθμους μονο ετσι θα μπορεσουμε να πιεσουμε.Να γινει πανελληνια γνωστο το ζητημα των προβληματων των φορολογικων δηλωσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καταχωρήθηκε Σήμερα, 10:58 μμ

Αν η αποστολή των δηλώσεων σε αυτό το διάστημα της αποχής είναι ελάχιστη έως μηδαμινή 

πιστεύω οτι θα σφίξουν λίγο οι κώλ..,όπου και αν βρίσκονται ,μιλάω και για αυτούς που είναι εκτός ΠΟΦΕΕ

και δεν φάνηκαν πουθενά σε αυτή την ενέργεια που θα έπρεπε να ήταν κοινή απο όλους ,οπου και αν ανήκουν.

Αλλά ρε ΠΟΦΕΕ ας γίνει και λίγη διαφήμιση της όλης προσπάθειας,αφού λεφτά υπάρχουν η αν δεν υπάρχουν

ας ανοίξει ένας λογαριασμός να βάλουμε όλοι απο 10 ευρώ η όσα χρειαστούν ,να κάνουμε γνωστή την προσπάθειά

μας. Έτσι θα γίνει και συσπείρωση του κλάδου και θα πετύχουμε πολλά περισσότερα.

 

Εχεις απολυτο δικιο.Μονο αν δημοσιοποιηθει ευρυτερα και εννοω στους κεντρικους τηλ.σταθμους μονο ετσι θα μπορεσουμε να πιεσουμε.Να γινει πανελληνια γνωστο το ζητημα των προβληματων των φορολογικων δηλωσεων.

 

Oxι μόνο των δηλώσεων ,αλλά όλου του κλάδου και κατ επέκταση θα είναι μια γροθιά σε όλους τους ξεροκέφαλους

όπου και αν ανήκουν και μας θέλουν πιόνια τους.

Αυτή η προσπάθεια πρέπει να πετύχει και θα πετύχει ,γιατί όλοι πλέον είμαστε στα όρια μας,αλλά πρέπει να γίνει γνωστή

σε όλους με την σχετική προβολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειμαι απο επαρχια πιστευω οτι αν η Αθηνα εχει χοντρο προβλημα και εννοω αμεσα στις δηλωσεις μπορουν να πιεσουν ποιο πολυ την κεντρικη διοικηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν φετος οι δηλωσεις μεινουν στις ημερομηνιες που μας εχουν θεσει του χρονου συναδελφοι θα ημαστε ακομα πιο χαλια με ακομα λιγοτερο χρονο για να τις υποβαλλουμε και με ακομα περισοτερες υποχρεωσεις αφου θα μας φορτωσουν ακομα ποιο πολλες απο τις "δικες τους" δουλειες.Και φυσικα να μην ξεχνοιομαστε χωρις τις αναλογες οικονομικες αποδοχες!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς, αν στο ΚΕΠΥΟ είναι πραγματικά έτοιμοι ή μήπως χρησιμοποιούν την ΠΟΦΕΕ ώς όχημα κάλυψης των δικών τους αδυναμιών; 

 

Θα δείξω εμπιστοσύνη πάντως στο επαγγελματικό κάλεσμα και θα συμμετέχω. Θα εργάζομαι φυσικά αποθηκεύοντας δηλώσεις στο ιδιόκτητο λογισμικό μου.

 

Νομίζω πως ένα κειμενάκι όπου θα το εκτυπώναμε μερικές φορές και θα το αφήναμε στις εφορίες θα ήταν χρήσιμο επειδή πολλοί συνάδελφοι δεν φτάνουν ... ως στο φόρουμ για την ενημέρωσή τους. 

 

Αν επίσης υπάρχει κάποιο πλαίσιο προτάσεων στις διαβουλεύσεις που ενδεχομένως μπορεί να γίνονται μεταξύ ΠΟΦΕΕ και Υπουργείου νομίζω πως θα βοηθούσε η εξής επισήμανση ώστε παράλληλα να κτίζει η ΠΟΦΕΕ το προφίλ της:

Θα ήταν ιδαίτερα χρήσιμο για κάποιον που θα του προκύψει φόρος να έχει την δυνατότητα που είχε πέρυσι με τις 7 δόσεις οι οποίες μειώνονταν κατά μία όσο πλησιάζαμε χρονικά στον Φεβρουάριο/2013. Συγκεκριμένα προτείνω να προταθεί η αναβίωση του άρθρου 5 του Ν.4079/2012. Στο κάτω-κάτω ας αποφασίσει ο φορολογούμενος με πιο σύστημα θα μείνει ... άφραγκος. Γινόμαστε αναίτια σάκκος του μπόξ επειδή τα κανάλια πιπιλίζουν το κεφάλι του κοσμάκη ότι δήθεν θα χάσουν κάτι επειδή οι δόσεις θα γίνουν δύο αντί για τρείς.

Αυτήν είναι η αίσθηση που έχω από την επαφή μου με την ... εντατική λιανική. Ο κόσμος πιστεύει πως χάνει κάτι επειδή θα του κάνουν τα τρία δύο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφ'όσον καταλήξαμε αριθμοί (δυστυχώς) ας τους δώσουμε μέσω αριθμών , την κατάλληλη απάντηση.Καμμία δήλωση μέχρι τις 22/07!!!!Τώρα όσον αφορά τους συναδέλφους που φοβούνται τα πρόστιμα , έχω να πώ ότι "Ομελέτα χωρίς να σπάσουν αυγά , γίνεται?????.Εμ δε γίνεται!!" Σοβαρά μιλάμε τώρα ??Θέλετε να σας εξασφαλίσουν ότι θα πάτε σε διαμαρτυρία και ότι δε θα ανοίξει ρουθούνι????Μάλλον κάτι καταλάβατε λάθος....Και ρουθούνια θα ανοίξουν και κεφάλια θα σπάσουν...Μόνο έτσι γίνεται.Αλλοιώς στείλτε  τις δηλωσούλες σας και γκρινιάξτε εκ των υστέρων για τα "κακώς κείμενα στο κλάδο...." και για την άχρηστη ΠΟΦΕΕ........και για όλους τους υπόλοιπους που δε κάνανε τίποτε,ρε γαμώτο!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλκίδα 16/7/2013

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Η Ένωση Φοροτεχνικών Ελευθέρων Επαγγελματιών Νομού Ευβοίας (Ε.Φ.Ε.Ε.Ε.) λαμβάνοντας υπ΄ όψιν την απόφαση της Γ.Σ. της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Φοροτεχνικών Ελευθέρων Επαγγελματιών (Π.Ο.Φ.Ε.Ε.) και τις σχετικές ανακοινώσεις της στις 9 και 15 Ιουλίου αποφάσισε μετά από έκτακτη συνεδρίαση του Δ.Σ. την μη υποβολή δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος από τους Λογιστές – Φοροτεχνικούς για το χρονικό διάστημα από 16/7 έως 22/7 για τους κάτωθι λόγους:

1) Το Υπουργείο Οικονομικών καταστρατηγώντας το νομοθετημένο 5μηνο διάστημα υποβολής δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος περιόρισε αυθαίρετα τον χρόνο υποβολής σε δύο έως τρεις μήνες.

2) Συνεχείς διακοπές λειτουργίας του ΤΑΧΙS λόγω προγραμματισμένων συντηρήσεων των συστημάτων, περιορίζουν ακόμα περισσότερο το διαθέσιμο χρόνο μας.

... 3) Διάφορες αλλαγές που δεν έχουν ακόμα διευκρινισθεί ή οριστικοποιηθεί (π.χ. τόκοι καταθέσεων, έντυπο Α21 για οικογενειακά και πολυτεκνικά επιδόματα, σημειώματα αυτοελέγχου κλπ) καθιστούν αδύνατη σε πολλές περιπτώσεις την υποβολή της δήλωσης.

4) Νέες ταυτόχρονες ασφυκτικές προθεσμίες και υποχρεώσεις για διάφορες άλλες υποχρεώσεις (π.χ. ΦΠΑ, ΣΕΠΕ, ΙΚΑ κλπ)

5) Μη λειτουργία του ΤΑXIS για ταυτόχρονη διαχείριση και υποβολή του εντύπου Ε9 – ηλεκτρονικού περιουσιολογίου,

6) Αδυναμία οποιουδήποτε προγραμματισμού εργασιών των λογιστικών γραφείων μας λόγω συνεχών αλλαγών και έκδοσης νέων εγκυκλίων, νόμων, και διαταγών που απαιτούν επί πλέον χρόνο για ενημέρωση και κατανόησή τους εκ μέρους μας.

Φορολογούμενοι,

Εξ’ αιτίας των ανωτέρω λόγων δηλώνουμε ότι καθίσταται αδύνατη και επικίνδυνη (λόγω έλλειψης επαρκούς χρόνου) η υποβολή των φορολογικών δηλώσεών σας στις ημερομηνίες που έχουν ορισθεί. 

Θεωρώντας τους εαυτούς μας υπόλογους απέναντι στους φορολογούμενους για την ορθή από κάθε άποψη συμπλήρωσης των δηλώσεών τους που απαιτεί την μέγιστη πνευματική διαύγεια και προσοχή εκ μέρους μας, ζητούμε όχι παράταση αλλά καθορισμό νέου διαστήματος υποβολής δηλώσεων σύμφωνα με τον ισχύοντα Νόμο.

Τα γραφεία μας θα παραμείνουν ανοικτά κατά το διάστημα αυτό για την παραλαβή των σχετικών δικαιολογητικών και την σύνταξη (αλλά όχι την υποβολή) των δηλώσεών σας.

Συμφωνώ απόλυτα.....έτσι όλοι μαζί...ενωμένοι!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έχουμε κάποια εικόνα για το πως πάει ως τώρα ο αγώνας μας? Υπάρχει συμμετοχή (δηλαδη μη συμμετοχή στην κατάθεση δηλώσεων.....)? Λειτουργήσαμε μαζικά ή κρυφτήκαμε πίσω απο τα πληκτρολόγια και την μιζέρια μας???

Καλή δύναμη σε ολους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ γιατί πάλι δεν πιστεύω ότι έχουν υποβληθεί 1.800.000 δηλώσεις....θα μου πείτε ποιός τους πιστεύει πλέον !!!! Κατά τη γνώμη μου και απ' αυτά που ακούω από διάφορους συναδέλφους είναι ζήτημα να έχουν υποβληθεί οι μισές απ' αυτές !!!! Αλήθεια πέρσι ενάμιση μήνα από την έναρξη λειτουργίας του taxis πόσες λέτε να είχαν υποβληθεί ;;;;;;;;  :o  Για αναρωτηθείτε....!!!!! ;)

Μάλλον μας δουλεύουν....και σ' αυτό !!!! :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...