Jump to content
Sign in to follow this  
ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Τέταρτη ΦΑΣΗ: Αποχή 16/7-22/7 μαζί με την Ομοσπονδία και 37 Συλλόγους της Χώρας...

Recommended Posts

Μα είναι δική μας γιατί είναι επιλογή μας, καλώς ή κακώς έτσι είναι η ΠΟΦΕΕ σήμερα και στο χέρι μας να αλλάξει στο μέλλον. 

Τι να σου κάνει και η ΠΟΦΕΕ εμείς...

kanapes_671080094.jpg

Ofacs031a.JPG

Δε μαρεσει που συμφωνώ ξανά...

Πολύ σωστά το έθεσες,είναι στο χέρι μας να αλλάξει...

Ας κάνει ο καθένας το καλύτερο δυνατό που μπορεί κ ας κινητοποιηθούμε ενωμένοι και αποφασισμένοι.....

Όλοι μαζί ενωμένοι.

Να καταλάβουν κάποιοι ότι δεν φοβόμαστε πια !!!

Δεν έχουμε άλλα να χάσουμε.

Μόνο να κερδίσουμε ...

Θέλουμε πίσω την χαμένη μας αξιοπρέπεια και το δικαίωμά μας για ανθρώπινες συνθήκες εργασίας.

Καλή δύναμη συνάδελφοι.

txwz.gif

Στοίχημα ότι το κοκκαλάκι που θα πετάξουν θα είναι η παράταση όλων - ανεξαρτήτως ΑΦΜ - μέχρι 30/8.

Και αν και τότε η προσέλευση κριθεί χαμηλή, άντε μία ακόμα μέχρι 20/9 και τέλος.

Και οι περισσότεροι θα βολευτούν, μετά θα ζητήσουν μία ακόμα παράταση για τις συγκεντρωτικές, άντε Δεκέμβριος, και του χρόνου με υγεία!

Γελοία πρόσωπα ,

Ανύπαρκτα ηθικά αναστήματα

Θεοχαρης , Μαυραγανης και όποιος άλλος υπεύθυνος ασκωντας εξουσία , αυνανιζονται, τους βλέπω

εκεί στα γραφεία τους να κάθονται και να λένε , ´´Ειμαι μεγάλος , είμαι ένα σημαντικό ανθρωπακί´

Δεν υπάρχει εύκολος δρόμος εναντίον τέτοιον μικρών τυράννων , όσο χώρο όμως τους δίνεις , τόσο θα συνεχίζουν να σε βασανίζουν.

Είσαι μικρόν γενναίοι , λοιπόν , ότι μπορεί ο καθένας να κάνει για να αντιδράσει , ας το κάνει .

ερωτησεις προς ΠΟΦΕΕ ... και προς συναδελφους 

-εχω δηλωσεις παρκαρισμενες στη στιβα που ειναι φτιαγμενες πληρωμενες απο τον πελατη αλλα δεν ειχα προλαβει να τις στειλω ... μπορω να τις στειλω ? η σπαω την αποχη με αυτον τον τροπο ?

-ηρθε πελατης που  ειχε ερθει εγκαιρως αλλα λογω μια εκκρεμοτητας η δηλωση εμεινε ημιτελης κ ηρθε σημερα να την οριστικοποιησω ? την οριστικοποιω η σπαω την αποχη ? 

-ηρθε πελατης και του αρνηθηκα να τον εξυπηρετησω και με ρωτησε πως αμα πληρωσει προστιμο να το πληρωσω εγω η να του το πω να παει σε αλλον λογιστη ...Αν παει σε αλλον και εξυπηρετηθει εχει προβλευθει καποια διαδικασια ? 

εφοσον η ΠΟΦΕΕ το αφηνει στη κριση του καθενος και δεν το απαιτει συγκεκριμενα και ορθα κοφτα ...ενας νεος συναδελφος θα αναγκαστει/δελεαστει αθελα του χωρις να ξερει το κακο που κανει στον κλαδο του να τσιμπησει τον πελατη που στην ουσια ειναι το δολωμα για την καταστροφη του κλαδου 

-εχω πελατες επαγγ/τιες που δεν εχω κανει τιποτα οι κινητοποιησεις θα συνεχιστουν μεχρι ν α κερδισουμε τα αυτονοητα η σε 2-3 μερες θα τρεχω σαν παλαβος επειδη κανεις δεν τηρει τιποτα απο τις κινητοποιησεις και συνεπως δεν θα εχουμε αποτελεσμα .... 

απο το μεσημερι ολα αυτα ταλανιζονται στο μυαλο μου 

Εγώ θα απέχω........

Όχι χωρίς άγχος

Όχι χωρίς να προσπαθήσω να έχω έτοιμες τις δηλώσεις (1,2) στο δικό μου λογιστικό πρόγραμμα   ( και ας με πείτε πρόβατο και ας με πείτε ότι θες....θέλω να είμαι έτοιμη για παν ενδεχόμενο)

Δυστυχώς με φόβο, δυστυχώς με αβάσταχτο άγχος δυστυχώς  όπως εργαζόμαστε πάντα με κορυφή τα τελευταία 3 χρόνια

Δεν θα γράψω πόσα με ενοχλούν στον κλάδο μας, στο υπουργείο, στην Ελλάδα και στα σχόλια ακόμα πολλών εδώ,

Δεν έχει νόημα,

Απλά μόνο μαζί συνάδελφοι θα κάνουμε τη διαφορά. Μόνο ενωμένοι.

Ας είναι η αρχή μιας μαζικής κίνησης

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΝΑ ΚΑΤΑΔΕΙΞΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

ΑΛΛΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΥΝΟΧΗ

ΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΕΙ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΝΩΣΕΙΣ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΣΤΟ ΥΠ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΝΕΙ ΚΑΙ Η ΣΤΑΣΗ ΜΑΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ

ΑΝ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΝΟΥΝ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΣΤΑ ΠΡΩΙΝΑΔΙΚΑ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ - ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΑΣ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΤΡΕΧΕΙ ΦΕΤΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ???

@ge0

ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΤΙΜΗΣ ΚΑΙ ΗΘΙΚΗΣ.ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.ΟΛΟΙ ΘΑ ΧΑΣΟΥΜΕ ΠΕΛΑΤΕΣ.ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΑΠΕΧΟΥΜΕ ΙΣΩΣ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΠΡΟΣΤΙΜΑ,ΑΡΚΕΤΟΙ ΘΑ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΟΥΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.

ΑΝ ΟΜΩΣ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΘΟΛΙΚΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

ΤΑ ΚΑΛΑ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ ΜΑΣ.Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΑΣ.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΝΑ ΚΑΤΑΔΕΙΞΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

ΑΛΛΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΥΝΟΧΗ

ΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΕΙ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΝΩΣΕΙΣ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΣΤΟ ΥΠ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΝΕΙ ΚΑΙ Η ΣΤΑΣΗ ΜΑΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ

ΑΝ ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΝΟΥΝ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΣΤΑ ΠΡΩΙΝΑΔΙΚΑ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ - ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΑΣ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΤΡΕΧΕΙ ΦΕΤΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ???

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΔΥΝΑΤΟΙ ΣΤΟ ΜΥΝΗΜΑ ΜΑΣ

ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΠΟΥ ΑΓΓΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΑΚΙ

ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ

ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΙΔΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ 

ΚΑΙ ΑΠΟ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ

@

DC997908072

καλα το λες ...το ιδιο πιστευω απλα το εκφραζω μεσω αντιρρησεων ως προς την κινητοποιηση .... στον πολεμο οταν σε "βομβαρδιζουν" δεν απαντας με "πετραδακια" .... εχουμε την δυναμη την θεληση και κυριως το δικιο ! 

απλα ψαχνουμε καποιον φορεα η ομαδα να το οργανωσει ..... ΣΩΣΤΑ

με σκοπο να βγει η ευθυνη απο πανω μας !!!! και να την αναλαβουν οι υπαιτιοι της καταστασης 

αυτη την περιοδο θα επρεπε ηδη να εχουμε σταματησει καιρο να κανουμε δηλωσεις με αποφαση της αντιπροσωπευτικου μας οργανου και να εχουμε τον καθε θεοχαρη να μας παρακαλαει να ξεκινησουμε επειδη στο υπ.οικ μαζευουντε πολιτες (και οχι λογιστες) που δεν μπορουν να εξυπηρετηθουν απο κανεναν λογιστη και απειλουντε οι επειχειρησεις το πορτοφολι τους με προστιματα λογω αμελειας αλλων 

επρεπε να συζητειται στα ΜΜΕ η καταντια που επικρατει η ανοργανωσια και η προχειρωτητα των ανευθυνουπευθυνων που οριζουν τα εσοδα του κρατους ΜΑΣ 

Τρία χρόνια τώρα με τρεις εκλογικές ''δημοκρατικές'' ευκαιρίες...

Εκεί μίλησα. Εκεί κραύγασα. Εκεί διάλεξα...

Με κούρασα...

Όχι οι άλλοι, εγώ με κούρασα....

Είναι αργά για δάκρυα - αγώνα - διαμαρτυρία - ανησυχία - θυμό ....

Καληνύχτα συνάδελφοι .....

Καληνύχτα ...

Στοίχημα ότι το κοκκαλάκι που θα πετάξουν θα είναι η παράταση όλων - ανεξαρτήτως ΑΦΜ - μέχρι 30/8.

Και αν και τότε η προσέλευση κριθεί χαμηλή, άντε μία ακόμα μέχρι 20/9 και τέλος.

Και οι περισσότεροι θα βολευτούν, μετά θα ζητήσουν μία ακόμα παράταση για τις συγκεντρωτικές, άντε Δεκέμβριος, και του χρόνου με υγεία!

Συμφωνω απολυτα και γιαυτο προσπαθω να τελειωσω ΦΠΑ κλπ.Το τι λενε ολοι οι αλλοι  το ακουω περιεργα !!! Λες και δεν ξερουν !!! Απο αρχες Αυγουστου θα αρχισω δηλωσεις και ασε τους αλλους να λενε .

Παντως οσοι θελουν και μπορουν, ας κανουν καμμια δηλωση ετσι για να λενε οι πελατες τους,οτι εμενα ο λογισταρας μου μου εκανε την δηλωση!!! ΟΚ πληρωσε τωρα για να ξεμπερδεψεις αν μπορεις βεβαια !!!

Γιαννης Κυκλαδες

Συνάδελφοι, 

Είμαστε μια ομάδα 10 ατόμων και αποφασίσαμε να στείλουμε τις δηλώσεις στις 22/07/13 μαζικά βάζοντας ΜΌΝΟ στον 049 κωδικό (αποδείξεις) τον ανώτερο αριθμό αποδείξεων δηλαδή 15.000 ευρώ. Έτσι και θα έχουμε καλύψει τους πελάτες μας και θα "τιμωρήσουμε" το υπουργείο Οικονομικών να καταχωρήσουν οι υπάλληλοι του τις συμπληρωματικές δηλώσεις τις οποίες θα υποβάλουμε στις κατά τόπους ΔΟΥ με όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά όταν εμείς θέλουμε και μπορούμε! :P

Μπορω να πω οτι η προταση αυτή μου άρεσε τρελά :D

ερωτησεις προς ΠΟΦΕΕ ... και προς συναδελφους 

-εχω δηλωσεις παρκαρισμενες στη στιβα που ειναι φτιαγμενες πληρωμενες απο τον πελατη αλλα δεν ειχα προλαβει να τις στειλω ... μπορω να τις στειλω ? η σπαω την αποχη με αυτον τον τροπο ?

-ηρθε πελατης που  ειχε ερθει εγκαιρως αλλα λογω μια εκκρεμοτητας η δηλωση εμεινε ημιτελης κ ηρθε σημερα να την οριστικοποιησω ? την οριστικοποιω η σπαω την αποχη ? 

-ηρθε πελατης και του αρνηθηκα να τον εξυπηρετησω και με ρωτησε πως αμα πληρωσει προστιμο να το πληρωσω εγω η να του το πω να παει σε αλλον λογιστη ...Αν παει σε αλλον και εξυπηρετηθει εχει προβλευθει καποια διαδικασια ? 

εφοσον η ΠΟΦΕΕ το αφηνει στη κριση του καθενος και δεν το απαιτει συγκεκριμενα και ορθα κοφτα ...ενας νεος συναδελφος θα αναγκαστει/δελεαστει αθελα του χωρις να ξερει το κακο που κανει στον κλαδο του να τσιμπησει τον πελατη που στην ουσια ειναι το δολωμα για την καταστροφη του κλαδου 

-εχω πελατες επαγγ/τιες που δεν εχω κανει τιποτα οι κινητοποιησεις θα συνεχιστουν μεχρι ν α κερδισουμε τα αυτονοητα η σε 2-3 μερες θα τρεχω σαν παλαβος επειδη κανεις δεν τηρει τιποτα απο τις κινητοποιησεις και συνεπως δεν θα εχουμε αποτελεσμα .... 

απο το μεσημερι ολα αυτα ταλανιζονται στο μυαλο μου 

Θα σου απαντήσω το βραδάκι μετά την συνάντηση με την δικηγόρο. 

Μπορω να πω οτι η προταση αυτή μου άρεσε τρελά :D

η καλυτερη προταση ολων των εποχων ...

τις στελνεις ολες μονο με καταναλωτικες δαπανες σε μια μερα.

βαζεις μαγιο παντοφλα κτλ και πας παραλια για μια 2 εβδομαδες.

γυρνας μαυρο μελανουρακι με  το μαγουλο τσιτα (απο μπυρες ,ουζα,καλαμαρακια κ.τ.λ) κουκλακι ζωγραφιστο...

κυριος...κανεις συμπληρωματικες δηλωσεις με το παλιο πατροπαραδοτο τροπο (στυλο και χαρτι )ακουγοντας ριτα σακελαριου ...θα κανω οτι μου αρεσει τελικα...κ.τ.λ.απαντας σε ολους :χαλαρα ρε παιδια η ζωη ειναι μικρη..

ενα πρωι δροσινο παντα με παντοφλες πας στην αρμοδια δου αφηνεις τους φακελους και περιμενεις να δεις τι ψαρια πιανουν ολοι αυτοι που τοσα χρονια

σε παιδευουν ,'φερε ακομα ενα χαρτι ' ,θελω και εδω υπογραφει' κ.τ.λ.

κουραγιο αδελφια πραγματικα ηζωη ειναι μικρη....ο φοβος θρεφει την εξουσια ....

ΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΜΑΣ ΡΙΞΟΥΝ ΜΕ ΜΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΑΦΜ ΜΕΧΡΙ 31/08 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΛΟΓΩ ΜΕΓΑΛΟΨΥΧΙΑΣ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ  ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΧΑΡΗ ΕΩΣ 15/09 ...ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑΤΙ ΤΣΑΜΠΑ ΜΙΛΑΜΕ (ΓΡΑΦΟΥΜΕ )

συνάδελφε

η ΠΟΦΕΕ δεν αφήνει τίποτα στην κρίση των συναδέλφων .

ζητά από όλους να απέχουν από κατάθεση ή αποθήκευση δηλώσεων στο taxis .

και να ξεκαθαρίσουμε κάτι απλό .

η ομοσπονδία δεν μπορεί να καλύψει , ούτε  νομικά ούτε με οποιονδήποτε άλλον τρόπο τα όποια προβλήματα μπορεί να προκύψουν στις σχέσεις μας με τους πελάτες .

στο χέρι μας είναι να τους εξηγήσουμε και να τους δώσουμε να καταλάβουν ότι δεν αφορά ένα στενά δικό μας πρόβλημα αλλά κάτι που αγγίζει όλη την κοινωνία . (εδώ φυσικά πρέπει να παρατηρήσω ότι αν ήμασταν από αυτούς που λέγαμε μέχρι τώρα ¨καλά τους κάνουν τους τεμπέληδες τους  δημόσιους υπάλληλους, ή τους αγρότες που ξημεροβραδιάζονται στα καφενεία, ή τους πο@στηδες τους ναυτεργάτες που απεργούν και προξενούν μεγάλο κακό στην ναυτιλία και τον τουρισμό ¨ , ας μην έχουμε την απαίτηση να μας καταλάβει ο πελάτης μας δημόσιος υπάλληλος , αγρότης , ναυτεργάτης κλπ κλπ κλπ ).

γιαυτό η ΠΟΦΕΕ ζητά την δική μας απόφαση για την συμμετοχή στην κινητοποίηση αυτή.

θάθελα ακόμα να σημειώσω ότι αν αποτύχουμε , αν δηλαδή στις 22/7/2013 η ΓΓΠΣ ανακοινώσει  ότι στο διάστημα αυτό υποβλήθηκαν πχ  2.000.000 δηλώσεις τότε θα είναι το τέλος του κλάδου μας .

δεν θα ξανασηκώσουμε κεφάλι 

Η αποχή από την υποβολή δηλώσεων Φ.Π. είναι ένα αστείο.

Και εξηγούμαι:

Ο ρόλος π.χ. του δικηγόρου στη δικαστική διαδικασία είναι θεσμοθετημένος και υποχρεωτικός, έτσι ώστε απόντος αυτού δεν είναι δυνατόν να πραγματοποιηθεί μία δίκη. Είναι επόμενο μία αποχή των δικηγόρων από τα καθήκοντά τους να δημιουργεί ανυπέρβλητα εμπόδια στη λειτουργία της δικαιοσύνης.

Αντίθετα, ο ρόλος του λογιστή στη σύνταξη και υποβολή φ.δ. φυσικού προσώπου, ούτε θεσμοθετημένος είναι, ούτε υποχρεωτικός, ούτε πολλές φορές και υπαρκτός. Έτσι, θεωρητικά, η αποχή του λογιστή από την εργασία του δεν με εμποδίζει εμένα - το φυσικό πρόσωπο - να υποβάλλω τη φορολογική μου δήλωση. Δεν ισχύει για όλα τα φ.π., όμως ισχύει.

Αν τα συλλογικά όργανα του κλάδου ήθελαν να πιέσουν δυνατά, θα μπορούσαν πραγματικά να το κάνουν κατά την υποβολή δηλώσεων νομικών προσώπων, όπου - στις περισσότερες των περιπτώσεων - η σύμπραξη του λογιστή είναι, πλέον υποχρεωτική. Άλλωστε και η προθεσμία π.χ. των ΟΕ-ΕΕ παρατάθηκε τελικά κατά 4 μήνες από την αρχική προθεσμία. Για να μην αναφέρω για θέματα όπως το ΦΠΑ αυτοελέγχου, οι καταστάσεις αυτ/των και κατοικιών, κλπ. για τα οποία ακόμα και τώρα ψαχνόμαστε... Άρα και εκεί επικραταεί το ίδιο μπάχαλο. Γιατί δεν αποφασίστηκε τότε αποχή?

Ή - γιατί όχι - αποχή από την υποβολή περιοδικών ΦΠΑ, ΦΜΥ, κλπ.?

Πάντως έχω ξαναπεί ότι ο πρότερος βίος των συλλογικών οργάνων, το μόνο για το οποίο δεν προδιαθέτει, τουλάχιστον τους νεότερους, είναι η κατανόηση και η προάσπιση των συμφερόντων του κλάδου (πάντα στα πλαίσια των συμφερόντων του συνόλου) και η συμμετοχή σε συλλογικές διαδικασίες. Γι'αυτό και πιστεύω ότι προχωρούν σε κινήσεις-πυροτεχνήματα και αποφεύγουν, εντέχνως, τις κινήσεις ουσίας (και δεν εννοώ μόνο τις διεκδικήσεις, αλλά τη συνολική λειτουργία τους).

Το μόνο που ελπίζω να προκύψει ως θετικό από αυτές τις εξελίξεις είναι η ανάδειξη, έστω σταδιακά, κάποιων νεότερων και αξιότερων συναδέλφων στα συλλογικά όργανα.

Η αποχή από την υποβολή δηλώσεων Φ.Π. είναι ένα αστείο.

Και εξηγούμαι:

Ο ρόλος π.χ. του δικηγόρου στη δικαστική διαδικασία είναι θεσμοθετημένος και υποχρεωτικός, έτσι ώστε απόντος αυτού δεν είναι δυνατόν να πραγματοποιηθεί μία δίκη. Είναι επόμενο μία αποχή των δικηγόρων από τα καθήκοντά τους να δημιουργεί ανυπέρβλητα εμπόδια στη λειτουργία της δικαιοσύνης.

Αντίθετα, ο ρόλος του λογιστή στη σύνταξη και υποβολή φ.δ. φυσικού προσώπου, ούτε θεσμοθετημένος είναι, ούτε υποχρεωτικός, ούτε πολλές φορές και υπαρκτός. Έτσι, θεωρητικά, η αποχή του λογιστή από την εργασία του δεν με εμποδίζει εμένα - το φυσικό πρόσωπο - να υποβάλλω τη φορολογική μου δήλωση. Δεν ισχύει για όλα τα φ.π., όμως ισχύει.

Αν τα συλλογικά όργανα του κλάδου ήθελαν να πιέσουν δυνατά, θα μπορούσαν πραγματικά να το κάνουν κατά την υποβολή δηλώσεων νομικών προσώπων, όπου - στις περισσότερες των περιπτώσεων - η σύμπραξη του λογιστή είναι, πλέον υποχρεωτική. Άλλωστε και η προθεσμία π.χ. των ΟΕ-ΕΕ παρατάθηκε τελικά κατά 4 μήνες από την αρχική προθεσμία. Για να μην αναφέρω για θέματα όπως το ΦΠΑ αυτοελέγχου, οι καταστάσεις αυτ/των και κατοικιών, κλπ. για τα οποία ακόμα και τώρα ψαχνόμαστε... Άρα και εκεί επικραταεί το ίδιο μπάχαλο. Γιατί δεν αποφασίστηκε τότε αποχή?

Ή - γιατί όχι - αποχή από την υποβολή περιοδικών ΦΠΑ, ΦΜΥ, κλπ.?

Πάντως έχω ξαναπεί ότι ο πρότερος βίος των συλλογικών οργάνων, το μόνο για το οποίο δεν προδιαθέτει, τουλάχιστον τους νεότερους, είναι η κατανόηση και η προάσπιση των συμφερόντων του κλάδου (πάντα στα πλαίσια των συμφερόντων του συνόλου) και η συμμετοχή σε συλλογικές διαδικασίες. Γι'αυτό και πιστεύω ότι προχωρούν σε κινήσεις-πυροτεχνήματα και αποφεύγουν, εντέχνως, τις κινήσεις ουσίας (και δεν εννοώ μόνο τις διεκδικήσεις, αλλά τη συνολική λειτουργία τους).

Το μόνο που ελπίζω να προκύψει ως θετικό από αυτές τις εξελίξεις είναι η ανάδειξη, έστω σταδιακά, κάποιων νεότερων και αξιότερων συναδέλφων στα συλλογικά όργανα.

Ωραία είναι λάθος και τι προτείνετε εσείς ?

Εγώ πάντως ούτως ή άλλως δε προλαβαίνω και θα ακολουθήσω αυτή τη πρακτική έστω και λάθος .......

Ωραία είναι λάθος και τι προτείνετε εσείς ?

Εγώ πάντως ούτως ή άλλως δε προλαβαίνω και θα ακολουθήσω αυτή τη πρακτική έστω και λάθος .......

Θεωρώ ότι συλλογικά όργανα παλαιάς κοπής, με επαγγελματίες συνδικαλισταράδες, συνήθως μακριάς θητείας, που σκοπό έχουν την πολιτική καριέρα και με αποκλειστικό σκοπό τις διεκδικήσεις ήσσονος σημασίας και μακριά από την ουσία, ωφελούν μόνο - ή κυρίως - αυτούς που συμμετέχουν ενεργά, και μάλιστα ούτε καν όλους αυτούς παρά μόνο τους πιο "επιδέξιους" και, πάντως, ελάχιστα την κοινότητα που υποτίθεται ότι εκπροσωπούν και υπηρετούν.

Έτσι καταλήγουν να συμμετέχουν ενεργά οι προσοδοθήρες, οι επαγγελματίες διεκδικητές, οι τακτικοί αγωνιστές και κάποιοι ρομαντικοί...

Εγώ πιστεύω και ελπίζω σε συλλογικότητες που ενδιαφέρονται πρωτίστως για τη βελτίωση του "κλάδου" προς όλες τις κατευθύνσεις, που πραγματικά προσφέρουν αξία στα μέλη τους και στο ευρύτερο σύνολο και αποκτούν κύρος και δύναμη εξαιτίας αυτού του γεγονότος.

Επί του προκειμένου, είπα και πριν ότι ελπίζω τουλάχιστον να αναδειχθούν, μέσα από τις πρόσφατες εξελίξεις, κάποια αξιόλογα άτομα που θα βγουν μπροστά και θα αλλάξουν την κατάσταση προς το καλύτερο. Είμαι σίγουρος ότι θα έχουν την υποστήριξη πολλών.

Συνάδελφε tvRXS  γράφεις παραπάνω για τους συλλόγους : Γι'αυτό και πιστεύω ότι προχωρούν σε κινήσεις-πυροτεχνήματα και αποφεύγουν, εντέχνως, τις κινήσεις ουσίας (και δεν εννοώ μόνο τις διεκδικήσεις, αλλά τη συνολική λειτουργία τους).

Οπως όμως σου απάντησε πιο πάνω ο συνάδελφος τι προτείνεις να κάνουν περισσότερο οι σύλλογοι; Οπως επισημαίνει ο συνάδελφος από την Χαλκίδα, και το γνωρίζουμε καλά όλοι δεν έχουμε το δικαίωμα της απεργίας. Τι μας μένει ; Η αποχή. Αλλά η αποχή από την υποβολή των δηλώσεων. Δεν ζητάμε να στείλουμε τις δηλώσεις εκπρόθεσμα, αλλά το αυτονόητο : Το πεντάμηνο που οι ίδιοι θέσπισαν με νόμο. Τι πρέπει να κάνουν λοιπόν οι σύλλογοι; Να κατέβουν με κουκούλες και να τα κάνουν γης μαδιάμ; Η να αξιώσουν από την πολιτεία να τηρεί η ίδια τους νόμους; Αυτό ζητάμε, γιατί λες ότι αποφεύγουμε τις κινήσεις, ποιες - αλήθεια - κινήσεις; Και , ναι, γιατί δεν μπαίνεις σε σύλλογο για να δώσεις εσύ σαν νέο και καθαρό πρόσωπο, κάποιες προτάσεις και ιδέες δράσης ενάντια στην κρατική αμετροέπεια.

Υ.Γ. Δεν αναφέρομαι σε "συναδέλφους" που βρήκαν ευκαιρία με την αποχή και υποβάλουν δηλώσεις, τώρα που το σύστημα πάει "σφαίρα" για να βγαίνει ο κ. Γενικός και να λέει ότι υποβάλλονται 70.000 δηλώσεις την ημέρα. Προσωπικά δεν τις αποθηκεύω στην ΓΓΠΣ, αλλά σε ιδιωτικό πρόγραμμα αποθήκευσης και θα τις στείλω την ημέρα που πρέπει. Ο καθένας από μας ας πράξει όπως θέλει, βλέποντας μόνο το δικό του συμφέρον και όχι το γενικό του κλάδου μας.

Τί εννοείς συνάδελφε μ αυτό? Οτι θα τις αποθηκεύσουμε όσες λήγουν σε 1-2 και θα τις στειλουμε στις 22 μιας και δεν έχουμε δικαίωμα άρνησης εμπρόθεσμης υποβολής?Ετσι δεν σπάμε την αποχή?

Μήπως δεν καταλαβαίνω κάτι?

Συνάδελφε Ολύμπιε, να συμφωνήσω ότι ήταν λάθος η τοποθέτησή μου για αποθήκευση στην ΓΓΠΣ, αλλά το διόρθωσα τονίζοντας την αποθήκευση σε ιδιωτικό πρόγραμμα , που λίγο ως πολύ όλοι έχουμε και στην συνέχεια υποβολή στις 22/7, όπως ζητά η ΠΟΦΕΕ.  Δεν έγραψα ποτέ για υποβολή εκπρόθεσμων δηλώσεων, ούτε καν ασυμπλήρωτων. Αλλο η αποχή από την υποβολή στο  taxis και άλλο η σύνταξη και αποθήκευση των δηλώσεων (όχι στην ΓΓΠΣ). ΔΕν κλείνουμε τα γραφεία μας, ούτε διώχνουμε τον κόσμο. Απλά δηλώνουμε ότι καμιά δήλωση δεν θα υποβληθεί πριν τις 22/7 και αν επιμένει ο πελάτης "εδώ και τώρα" ας πάει αλλού.

Εγινα κατανοητός τώρα;

Συνάδελφε Ολύμπιε, να συμφωνήσω ότι ήταν λάθος η τοποθέτησή μου για αποθήκευση στην ΓΓΠΣ, αλλά το διόρθωσα τονίζοντας την αποθήκευση σε ιδιωτικό πρόγραμμα , που λίγο ως πολύ όλοι έχουμε και στην συνέχεια υποβολή στις 22/7, όπως ζητά η ΠΟΦΕΕ.  Δεν έγραψα ποτέ για υποβολή εκπρόθεσμων δηλώσεων, ούτε καν ασυμπλήρωτων. Αλλο η αποχή από την υποβολή στο  taxis και άλλο η σύνταξη και αποθήκευση των δηλώσεων (όχι στην ΓΓΠΣ). ΔΕν κλείνουμε τα γραφεία μας, ούτε διώχνουμε τον κόσμο. Απλά δηλώνουμε ότι καμιά δήλωση δεν θα υποβληθεί πριν τις 22/7 και αν επιμένει ο πελάτης "εδώ και τώρα" ας πάει αλλού.

Εγινα κατανοητός τώρα;

Μα η ΠΟΦΕΕ μιλάει για αποχή μέχρι ΚΑΙ τη Δευτέρα 22/7...