Προς το περιεχόμενο

Τέταρτη ΦΑΣΗ: Αποχή 16/7-22/7 μαζί με την Ομοσπονδία και 37 Συλλόγους της Χώρας...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

της Τριτης θα γινει μου φαινεται !!!!!

 

Μπάμπηηηηηηη  βγάλε ένα τέτοιοοοοοοο σύνθημααααααααααααααααα !!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 920
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Υπάρχει νόμος με ορισμένη περίοδο υποβολής δηλώσεων από 01/02 έως 30/06 ?

 

Υπάρχει αποδεδειγμένα έναρξη υποβολής του συστήματος από 24/05 ?

 

Υπάρχει αποδεδειγμένα διάστημα υπολειτουργίας και βλάβης του συστήματος σε συγκεκριμένες ημερομηνίες πέραν της 24/05 ?

 

 

ΝΑΙ σε όλα.

 

 

Αρα δέν με αγχώνουν κανενός τύπου απειλές και πρόστιμα.

 

Για την εφαρμογή του νόμου θα φροντίσει η δικαιοσύνη.

... και άν τύχει και τυφλωθεί η Ελληνίδα Θέτιδα , θα πάμε στην Ευρωπαία.

 

Δέν χρειάζεται κανένα άλλο μέτρο πίεσης ή "εκβιασμών".

 

 

Υ.Σ.

Αλήθεια , θα είχε πολύ ενδιαφέρον μιά επίσημη επιστολή από τα αρμόδια όργανα των λογιστών (εκτός αυτών που ήδη έχουν σταλεί).

Πρός τα γραφεία τύπου των δύο μεγαλύτερων κομμάτων της αντιπολίτευσης , ώστε να έχουμε κάποια επερώτηση στη Βουλή.

Τώρα όμως , πρίν κλείσει ο Ιούλιος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα τα μαγικα δεν καταλαβα πως τα κανεις, αλλα σιγουρα δεν εχω αναγκη να στειλω 50-100 δηλωσεις ταυτοχρονα....

 

μπορω ομως να στελνω δυο δυο , μια απο καθε υπολογιστη , που δεν το ειχα καν σκεφτει... :)

 

της Τριτης θα γινει μου φαινεται !!!!!

 

 

Δεν είναι απαραίτητο Χρυσούλα να στείλεις 50 δηλώσεις

 

Αρκεί να συνδεθείς στους λ/σμους 50 πελατών σου

 

Ας  δουν για πρώτη φορά αυτό που πραγματικά είμαστε

 

Όχι ένα φυσικό πρόσωπο που προσπαθεί να τα βγάλει απεγνωσμένα πέρα  αλλά οι εκπρόσωποι 10-50-100-200 συμπολιτών μας

 

 

ΥΓ Το να δημιουργηθεί μία εφαρμογούλα στην οποία θα δείχνεις τη βάση δεδομένων που υπάρχουν οι κωδικοί των πελατών σου και αυτή θα αναλαμβάνει να συνδεθεί αυτόματα στα Ε1 όλων των πελατών σου είναι τρομερά εύκολη διαδικασία. Αλλά αυτό , όπως λέει και ο Κωστής , ως τελευταία λύση ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απαραίτητο Χρυσούλα να στείλεις 50 δηλώσεις

 

Αρκεί να συνδεθείς στους λ/σμους 50 πελατών σου

 

Ας μας δουν για πρώτη φορά αυτό που πραγματικά είμαστε

 

Όχι ένα φυσικό πρόσωπο που προσπαθεί να τα βγάλει απεγνωσμένα πέρα  αλλά οι εκπρόσωποι 10-50-100-200 συμπολιτών μας

 

 

ΥΓ Το να δημιουργηθεί μία εφαρμογούλα στην οποία θα δείχνεις τη βάση δεδομένων που υπάρχουν οι κωδικοί των πελατών σου και αυτή θα αναλαμβάνει να συνδεθεί αυτόματα στα Ε1 όλων των πελατών σου είναι τρομερά εύκολη διαδικασία. Αλλά αυτό , όπως λέει και ο Κωστής , ως τελευταία λύση

Ανεβαίνει ο πήχης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι λενε οι υπολοιποι για Θεσσαλονικη, αλλα εμεις και αλλοι 4 συναδελφοι απο δω που μιλαμε καθε μερα , εκτος απο φπα , δεν καναμε μεχρι στιγμης καμμια αλλη προσβαση σε ΓΓΠΣ μεχρι σημερα.

Και αν ειναι και δε δοθει η παραταση, εμεις σιγουρα θα ειμαστε στους τιμωρημενους, γιατι δεν εχουμε ΟΥΤΕ ΚΑΝ τον ενδοιασμο της τελευταιας μερας/στιγμης.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.   και το ιδιο θελει και η οικογενεια μου .ΤΕΛΕΙΑ και ΠΑΥΛΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί φίλοι και συναγωνιστές, μην ανησυχείτε το σύστημα θα παραμείνει ανοικτό (σιωπηρά ή όχι) επειδή :

 

Έστω ότι ο Χάρης επιτρέψει την εμπρόθεσμη υποβολή βάση του ΑΦΜ της συζύγου.

Θα πρέπει λοιπόν να ζητήσει απ'τους κομπουτεράδες της ΓΓΠΣ να ετοιμάσουν μια νέα εφαρμογή η οποία να κάνει το σχετικό έλεγχο.

Στη συνέχεια να τη δοκιμάσουν και μετά να κλείσουν το σύστημα για να την εντάξουν σ'αυτό.

Στο μεταξύ εμείς θα νομίζουμε ότι γίνεται έλεγχος ΑΦΜ κατά την υποβολή και θα είμαστε χαρούμενοι!

Στην πραγματικότητα όμως επειδή για τα παραπάνω δεν υπάρχει χρόνος, το σύστημα θα είναι Ορθάνοιχτο για όλους.

 

Ας μη μασήσουμε για μιά ακόμη φορά.

Αποχή και πέραν της 22/7 μέχρι να αποδεχτεί τις ημερ/νίες που προβλέπει ο νόμος!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...............................

 

ΥΓ Το να δημιουργηθεί μία εφαρμογούλα στην οποία θα δείχνεις τη βάση δεδομένων που υπάρχουν οι κωδικοί των πελατών σου και αυτή θα αναλαμβάνει να συνδεθεί αυτόματα στα Ε1 όλων των πελατών σου είναι τρομερά εύκολη διαδικασία. Αλλά αυτό , όπως λέει και ο Κωστής , ως τελευταία λύση ;) 

 

 

ειστε τρελλοι και μ αρεσετε !!!!!!!!

:)  :P  :D  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως με 5-6 συναδέλφους που μίλησα από προχθές, οι μισοί μου είπαν πως δεν γνωρίζουν τίποτα για απεργία και οι άλλοι μισοί πως δεν στέλνουν δηλώσεις επειδή απλά μέχρι αύριο θα στέλνουν ΦΠΑ και δεν προλαβαίνουν και τα δύο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μηχανήματα είναι έτοιμα για απογείωση...Τρίτη πρωί πετάμε...παρακαλούμε πολύ προσδεθείτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απαραίτητο Χρυσούλα να στείλεις 50 δηλώσεις

 

Αρκεί να συνδεθείς στους λ/σμους 50 πελατών σου

 

Ας  δουν για πρώτη φορά αυτό που πραγματικά είμαστε

 

Όχι ένα φυσικό πρόσωπο που προσπαθεί να τα βγάλει απεγνωσμένα πέρα  αλλά οι εκπρόσωποι 10-50-100-200 συμπολιτών μας

 

 

ΥΓ Το να δημιουργηθεί μία εφαρμογούλα στην οποία θα δείχνεις τη βάση δεδομένων που υπάρχουν οι κωδικοί των πελατών σου και αυτή θα αναλαμβάνει να συνδεθεί αυτόματα στα Ε1 όλων των πελατών σου είναι τρομερά εύκολη διαδικασία. Αλλά αυτό , όπως λέει και ο Κωστής , ως τελευταία λύση ;) 

 

Έτοιμες είναι όλες και περιμένω την εκκίνηση…!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποχή από το ΦΠΑ την επόμενη φορά ΓΙΑΤΙ:

  1. Δηλώσεις στέλνει όλος ο κόσμος οπότε εξ ορισμού είναι αδύνατον να καταμετρηθεί ως κίνηση λογιστών.......
  2. Στερεί άμεσα έσοδα από το κράτος και πονάει πολύ ενώ τις δηλώσεις ούτως ή αλλώς δεν τις εκκαθαρίζουν άμεσα...........
  3. Το πρόστιμο στην πλειονότητα των περιπτώσεων αντέχεται (1,5%) ενώ η επιβάρυνση λόγω μη υποβολής αποδείξεων στην δήλωση δύναται να είναι μη διαχειρίσημη...........

Φυσικά προυποθέτει απόφαση τις ΠΟΦΕΕ και όλων των συλλόγων ωστέ να προσφερθεί η κατάλληλη κάλυψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δημήτρη, 

δεν παίζει αυτό. 

Πολλοί πρόεδροι συλλόγων , μετά από συνεννόηση, υπέβαλλαν μια κάθε πρωί για να δουν τον αριθμό πρωτοκόλλου τι αύξηση είχε. Σημειωτέον ότι ο αύξων αριθμός είναι αύξον αριθμός Δ.Ο.Υ. 

Σε όλες λοιπόν τις περιφέρειες ο κάθε νομός είχει υποβάλλει μ.ο. 600 δηλώσεις στο διήμερο επί 50 νομούς =30.000.

(εκεί είναι οι ιδιώτες, οι ανενημέρωτοι λογιστές - μην το γελάς, ισχύει αφάνταστα - και οι παρτάκηδες)

Είναι νούμερο επιτυχίας. 

 

Οι υπολογισμοί όμως αυτοί οι οποίοι τεκμηριώθηκαν στην Ολομέλεια, δεν συμπεριλάμβαναν Αθήνα και Θεσ/κη.

 

Επίσης επειδή η περιφέρεια είναι το 30% της Ελλάδας και Αθήνα+Θεσ/κη το 70% βγάλε τα συμπεράσματά σου.

 

Πείτε λοιπόν του Καβοντόρου,

ότι αδίκως περιμένει επανάσταση από Χανιά, Κέρκυρα ή Σάμο. Να βγει από το γραφείο του να πάει στα διπλανά τετράγωνα να βρει έναν ηγέτη που να συσπειρώσει τους Αθηναίους και τους Θεσαλλονικιούς. Να βάλει στους συλλόγους το 70% της Ελλάδας και να τους ενεργοποιήσει κιόλας. Και να ξέρετε οι πρωτευουσιάνοι και οι συμπρωτευουσιάνοι λογιστές δεν είναι τίποτα λαμόγια που κοιτάζουν την πάρτη τους (όπως αρκετοί βγάζουν ως συμπέρασμα) αλλά μέσα στις αφάνταστα πιο δύσκολες συνθήκες που ζουν (σε σχέση με την Περιφέρεια) ζυγιάζουν πολύ την απόφαση να συμμετάσχουν σε συλλόγους που δεν τους λένε τίποτα. Εμείς εδώ στην περιφέρεια μπαίνουμε στους συλλόγους ακόμα κι αν δεν τραβούν διότι στις συνεδριάσεις θα δούμε τον Μανώλη, τον Σήφη και την Μερόπη, και μετά θα πάμε και στο καφενείο. 

 

Αυτήν την διάγνωση την έκαναν και πολλοί συνάδελφοι στην Ολομέλεια (σ.σ. αν θυμάμαι καλά επικεντρώθηκαν σε αυτό τα Γιάννενα) 

 

Η Ολομέλεια των προέδρων γονάτισε σε αυτό (κακώς όπως προανάφερα). Στην συμπεριφορά της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης. 

 

Αν θέλουμε Ομοσπονδία ισχυρή εκεί βρίσκεται η λύση.

Συνεπώς είναι εντελώς λάθος η τοποθέτηση του Armatolou (και θα τον στέιλω στις .. αρκούδες, έστω κι ας είναι καλό παιδί.. :D

 

Και τι κάνει η Διοίκηση της ΠΟΦΕΕ σε αυτό; Για όσους ξέρουν, για όσους ξέρουν ξαναλέω, προσπαθεί να τους αποκλείσει. Δεν επιμένω σε αυτή μου την διάγνωση γιατί είναι λεπτά ζητήματα.

 
Θέλω την γνώμη σου Καβοντόρε. Θέλω την γνώμη σου... 

 

Σταυρουλάκη καλημέρα,εγώ εξέφρασα την αποψή μου ζυγιάζοντας πολλές παραμέτρους και συμμετέχοντας στην ΕΦΕΕΑ

εδώ και αρκετά χρόνια και προσπάθησα πάρα πολύ να πείσω συναδέλφους που δεν ήταν σε κανένα σύλλογο να μας πλαισιώσουν

και αν δείς τις μέχρι τώρα αναφορές μου,αυτό λέω.

Επειδή όμως είδα πολλά και άκουσα περισσότερα,γιαυτό έκανα αυτή την τοποθέτηση,πράγμα που το έχω ξαναγράψει 3000 φορές

οτι ο κλάδος ,αν θέλουμε να πάει μπροστά,πρέπει να βρεθεί ένας μπροστάρης,που θα τους μαζέψει όλους,θα μου πει βέβαια ο άλλος

δεν χρειαζόμαστε μπροστάρη αλλά εγώ θα του πώ οτι εδώ που έφτασε το πράγμα ,με το όλο  στήσιμο των συλλόγων,δεν γίνεται διαφορετικά

και το ξέρεις. Γιαυτό έκανα αυτή την παρότρυνση στο ονομά σου ,επειδή σε γνώρισα και κατάλαβα τι άνθρωπος είσαι και επίσης θεώρησα ,

ίσως λαθεμένα, οτι αυτή η σπίθα που ξεκίνησε απο τα Χανιά θα τους έπαιρνε όλους σβάρνα και θα τους ένωνε,όχι να τους διάλυε  και θα γινόμαστε

μιά γροθιά και θα σπάγαμε κεφάλια και όχι να παρακαλάμε με σκυφτά κεφάλια.

Κωστή έκανα λάθος....,αν διαφωνείς με αυτά που έγραψα ,θα ήθελα πολύ να μου πείς σε τι κάνω λάθος,δεν διεκδικω το αλάθητο.

Επίσης εγώ δυστυχώς δεν κάνω για αυτή την δουλειά γιατί δεν έχω τα προσόντα που χρειάζονται,αλλά δεν έπεται ότι δεν βλέπω και δεν κρίνω και δεν

καταλαβαίνω τι ισχύει με τα παραμάγαζα,που αν δεν πάψουν να παίζουν αυτό το ρόλο και δεν σπάσουν τα ταμπούρια .δεν αλλάζει τίποτα.

Φιλιά στην Κρήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Γιάννη, είπα να μη ξαναμιλήσω για αυτό το θέμα , αλλά με τρώει το σαράκι, για να μη πω κάτι άλλο. Εχω ζήσει περισσότερα χρόνια στην Αθήνα από ότι στην Πάρο και είναι πραγματικά δύσκολα τα πράγματα εκεί. Μόνο το να πας από την μια Εφορία στην άλλη, χάνεις τη μέρα σου. Που καιρός για να δεις πελάτες, μόνο τηλεφωνικά και σύντομα, που καιρός να κάνεις δηλώσεις, εκτός αν έχεις ικανούς συνεργάτες, αλλά και πάλι πρέπει να τους ελέγξεις. Και για να καταλήξω που καιρός να δεις για σύλλογο και πολύ περισσότερο να ψάξεις για μπροστάρη. Το έχω ξαναγράψει : Ο Τσέ δολοφονήθιηκε και πέθανε και ο Τσάβες, Τέτοιους μπροστάρηδες χρειαζόμαστε. Που είναι μέσα στην μεγαλούπολη; 

  Η πολιτεία με τα όργανά της  εκμεταλλεύεται στο έπακρο την έλλειψη της συνοχής μας και όταν στριμωχτεί αμολάει το γνωστό παραμύθι της μνημονιακής υποχρέωσης και τα δικά μας ψάρια χάφτουν το δόλωμα. Στην Αθήνα ήμουν μισθωτός και ανήκα στην ΠΟΛ. Είχαμε ικανούς ηγέτες και για πολλά χρόνια κάναμε αγώνες, απεργίες πορείες και αποχές και κάτι πετυχαίναμε πάντα. Σήμερα η ΠΟΛ απαξιώθηκε, γιατί οι επαγγελματίες είναι περισσότεροι. Ομως , γνώμη μου, θα μπορούσε να συνεισφέρει αν την καλούσαμε. Στο κάτω- κάτω δεν υπάρχουν μόνο βοηθοί μισθωτοί, υπάρχουν και πολλοί πτυχιούχοι. Σε τι υστερούν από μας; Λιγώτερα τραβούν αυτοί, έστω και αν δουλεύουν σε μια επιχείρηση; Να ένας τρόπος να γίνουμε περισσότεροι.

 Συνεπώς ο μπροστάρης που ζητάς, μπορεί να μην είναι , κατά σένα ο Σταυρουλάκης, που για πολλούς από μας , αν δεχθεί, μπορεί να ηγηθεί και ήδη το κάνει , με όλα αυτά που πρωτοστατεί τελεταία , παρατόντας την δουλειά του, μπορεί να είναι κάποιος άλλος, αλλά που είναι;  Οχι πάντως μέσα στην ΠΟΦΕΕ, απο κει όμως μπορεί να αναδειχθεί και δεν εννοώ από το Δ.Σ., εννοώ από την βάση. Ολη την βάση. Εγώ είμαι σε Σύλλογο εκτός ΠΟΦΕΕ, και αρκετοί άλλοι είναι τελείως ανένταχτοι, βοηθάμε όμως και στηρίξαμε την ΠΟΦΕΕ σε αυτή την φάση. Παρά την προσωπική μου άποψη ότι η Ομοσπονδία άργησε να "πατήσει πόδι" και μας την φόρεσε ο κ.Γενικός και απόλυτος άρχοντας σήμερα.

 Αρα , θα μου επιτρέψεις να συμφωνήσω με τον Κωστή και να σε πείσω και εγώ με την σειρά μου να επαναλάβω τα λόγια του : ότι αδίκως περιμένει επανάσταση από Χανιά, Κέρκυρα ή Σάμο. Να βγει από το γραφείο του να πάει στα διπλανά τετράγωνα να βρει έναν ηγέτη που να συσπειρώσει τους Αθηναίους και τους Θεσαλλονικιούς. Να βάλει στους συλλόγους το 70% της Ελλάδας και να τους ενεργοποιήσει κιόλας. Και να ξέρετε οι πρωτευουσιάνοι και οι συμπρωτευουσιάνοι λογιστές δεν είναι τίποτα λαμόγια που κοιτάζουν την πάρτη τους (όπως αρκετοί βγάζουν ως συμπέρασμα) αλλά μέσα στις αφάνταστα πιο δύσκολες συνθήκες που ζουν (σε σχέση με την Περιφέρεια) ζυγιάζουν πολύ την απόφαση να συμμετάσχουν σε συλλόγους που δεν τους λένε τίποτα. .

  Χωρίς καμιά προσωπική αιχμή ή αντιπαράθεση σε αυτά που έγραψες. Αντίθετα να συμφωνήσω μαζί σου, αλλά ...

Με την εκτίμησή μου , Γιάννης

Υ.Γ. Και μην πεις τι κάνω εγώ, γιατί και να θέλω δεν μπορώ, αφού βρίσκομαι "στας δυσμάς της εργασιακής και ίσως και της βιολογικής  ζωής μου. Εσείς οι νέοι πρέπει να μπείτε μπροστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.news.gr/oikonomia/h-tseph-moy/article/82380/eforia-eos-31-avgoystoy-oi-dhloseis-anexarthtos.html

 

 

δεν ξερω ποιος γραφει αλλα αυτο ειναι σιγουρο , οτι καπως ετσι θα γινει...

 

χαλαρωστε.....

ο φοβος ειναι κακος συμβουλος....

Χρύσα, έχουν ειπωθεί αυτά και αρκετοί τα γνωρίζουμε. Δεν παύει όμως να είναι φιλί ζωής, αφου γράφονται και σε ευχαριστούμε για αυτό καλή μας συναδέλφισα.

Υ.Γ. Ποιος σε είπε επιλοχία ; Κακώς , Μάνα του λόχου έπρεπε να σε αποκαλέσει ! Ετσι λέγαμε τους επιλοχίες... :)  :P  :D .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Γιάννη, είπα να μη ξαναμιλήσω για αυτό το θέμα , αλλά με τρώει το σαράκι, για να μη πω κάτι άλλο. Εχω ζήσει περισσότερα χρόνια στην Αθήνα από ότι στην Πάρο και είναι πραγματικά δύσκολα τα πράγματα εκεί. Μόνο το να πας από την μια Εφορία στην άλλη, χάνεις τη μέρα σου. Που καιρός για να δεις πελάτες, μόνο τηλεφωνικά και σύντομα, που καιρός να κάνεις δηλώσεις, εκτός αν έχεις ικανούς συνεργάτες, αλλά και πάλι πρέπει να τους ελέγξεις. Και για να καταλήξω που καιρός να δεις για σύλλογο και πολύ περισσότερο να ψάξεις για μπροστάρη. Το έχω ξαναγράψει : Ο Τσέ δολοφονήθιηκε και πέθανε και ο Τσάβες, Τέτοιους μπροστάρηδες χρειαζόμαστε. Που είναι μέσα στην μεγαλούπολη; 

  Η πολιτεία με τα όργανά της  εκμεταλλεύεται στο έπακρο την έλλειψη της συνοχής μας και όταν στριμωχτεί αμολάει το γνωστό παραμύθι της μνημονιακής υποχρέωσης και τα δικά μας ψάρια χάφτουν το δόλωμα. Στην Αθήνα ήμουν μισθωτός και ανήκα στην ΠΟΛ. Είχαμε ικανούς ηγέτες και για πολλά χρόνια κάναμε αγώνες, απεργίες πορείες και αποχές και κάτι πετυχαίναμε πάντα. Σήμερα η ΠΟΛ απαξιώθηκε, γιατί οι επαγγελματίες είναι περισσότεροι. Ομως , γνώμη μου, θα μπορούσε να συνεισφέρει αν την καλούσαμε. Στο κάτω- κάτω δεν υπάρχουν μόνο βοηθοί μισθωτοί, υπάρχουν και πολλοί πτυχιούχοι. Σε τι υστερούν από μας; Λιγώτερα τραβούν αυτοί, έστω και αν δουλεύουν σε μια επιχείρηση; Να ένας τρόπος να γίνουμε περισσότεροι.

 Συνεπώς ο μπροστάρης που ζητάς, μπορεί να μην είναι , κατά σένα ο Σταυρουλάκης, που για πολλούς από μας , αν δεχθεί, μπορεί να ηγηθεί και ήδη το κάνει , με όλα αυτά που πρωτοστατεί τελεταία , παρατόντας την δουλειά του, μπορεί να είναι κάποιος άλλος, αλλά που είναι;  Οχι πάντως μέσα στην ΠΟΦΕΕ, απο κει όμως μπορεί να αναδειχθεί και δεν εννοώ από το Δ.Σ., εννοώ από την βάση. Ολη την βάση. Εγώ είμαι σε Σύλλογο εκτός ΠΟΦΕΕ, και αρκετοί άλλοι είναι τελείως ανένταχτοι, βοηθάμε όμως και στηρίξαμε την ΠΟΦΕΕ σε αυτή την φάση. Παρά την προσωπική μου άποψη ότι η Ομοσπονδία άργησε να "πατήσει πόδι" και μας την φόρεσε ο κ.Γενικός και απόλυτος άρχοντας σήμερα.

 Αρα , θα μου επιτρέψεις να συμφωνήσω με τον Κωστή και να σε πείσω και εγώ με την σειρά μου να επαναλάβω τα λόγια του : ότι αδίκως περιμένει επανάσταση από Χανιά, Κέρκυρα ή Σάμο. Να βγει από το γραφείο του να πάει στα διπλανά τετράγωνα να βρει έναν ηγέτη που να συσπειρώσει τους Αθηναίους και τους Θεσαλλονικιούς. Να βάλει στους συλλόγους το 70% της Ελλάδας και να τους ενεργοποιήσει κιόλας. Και να ξέρετε οι πρωτευουσιάνοι και οι συμπρωτευουσιάνοι λογιστές δεν είναι τίποτα λαμόγια που κοιτάζουν την πάρτη τους (όπως αρκετοί βγάζουν ως συμπέρασμα) αλλά μέσα στις αφάνταστα πιο δύσκολες συνθήκες που ζουν (σε σχέση με την Περιφέρεια) ζυγιάζουν πολύ την απόφαση να συμμετάσχουν σε συλλόγους που δεν τους λένε τίποτα. .

  Χωρίς καμιά προσωπική αιχμή ή αντιπαράθεση σε αυτά που έγραψες. Αντίθετα να συμφωνήσω μαζί σου, αλλά ...

Με την εκτίμησή μου , Γιάννης

Υ.Γ. Και μην πεις τι κάνω εγώ, γιατί και να θέλω δεν μπορώ, αφού βρίσκομαι "στας δυσμάς της εργασιακής και ίσως και της βιολογικής  ζωής μου. Εσείς οι νέοι πρέπει να μπείτε μπροστά.

Συνονόματε ,εγώ το έβλεπα σαν μια τελευταία ευκαιρία,γιαυτό είπα αυτά,

Επίσης,δεν αναφέρθηκα μόνο στην μη συμμετοχή,αλλά στην σωστή λειτουργία των υπαρχόντων συλλόγων ,που είναι το καλό των

συμμετεχόντων και όχι το δικό τους.

αλλά μέσα στις αφάνταστα πιο δύσκολες συνθήκες που ζουν (σε σχέση με την Περιφέρεια) ζυγιάζουν πολύ την απόφαση να συμμετάσχουν σε συλλόγους που δεν τους λένε τίποτα. .

Αυτο ακριβώς με έκανε να γράψω τα παραπάνω,το τίποτα,αλλά αφού δεν κατάφερα κάτι ,το σταματάω εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα στη παραζάλη μου , που λήγουν τα ψηφία ,

αντί να πιάσω τη ρακή , έπιασα τη …σανγκρία !

Και έτσι +λάκη μου , έμπλεξα στις  δηλώσεις

ενόμιζες  συνάδελφε , εσύ πως θα γλυτώσεις ;

Εξώδικα ετοίμασες , τάφερες στη συνέλευση

κι αμέσως όλοι σούπανε , προχώρα έχεις έγκριση.

Πάρα πολλά  αιτήματα , επέφτανε  βροχή ,

αφού όλοι πια το νιώθουμε , έχουμε Κατοχή !

Με ψυχραιμία περισσή , εμπήκες στο βαπόρι

και στα Χανιά σου άφησες , γυναίκα και την κόρη.

Ζήτησες ακρόαση , από τον Γραμματέα

για  δίκαια αιτήματα , που τους  φανήκαν νέα.

Την άποψή μου θα στη πω , γιατ’ είσαι παλληκάρι,

μόνο εσύ δεν έσκυψες , δεν είσαι πουλιτάρι.

Ασχέτως τοποθέτησης , στο θέμα ΠΟΦΕΕ

πρόβατα μας θέλουνε , να κάνουμε και μπέεεε.

Η Κρήτη πάντα ήτανε , παρούσα στους αγώνες

με τίμιους πολεμιστές , όπως κι οι Μακεδόνες .

Τώρα να δώ τι  κάνουμε , μετά από  την Τρίτη,

γιατί όλο μηνύματα , μας στέλνει ο …Τουίτι.

Δηλώσεις πάκα στέλνουνε , λέει οι λογιστές ,

με τέτοια περιφρόνηση , λες κι είμαστε ληστές.

Μάλλον εις τον ύπνο του , θάβλεπε Ευρώπουλα

όπως και η αλεπού , βλέπει κοκορόπουλα.

Πως φαίνονται οι άνθρωποι , άσχετοι με Λογιστές !

Συνάδελφοι μην κωλώνετε , αρχίστε τους στις πατητές !

Αυτά τα λίγα σύντεκνε , τάγραψα με καημό,

γραμμένους που μας έχουνε , στ΄ αρχ..ια τους τα δυό !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίως και εδω η πλειοψηφεία δεν έστελνε , αλλά μετα τη συνάντηση έσπασαν πολλοί και άτομα που δεν πέριμενα(δικαιολογίες βρίσκεις πολλές ....), δηλαδή ήταν στο ναι μεν αλλά όπως έγραψα παραπάνω ..... Να πω εδώ ότι μας έκατσε και το ΦΠΑ,ΑΠΔ,ΦΜΥ,Ε7 κλπ κλπ και πολλοί βρήκαν εκεί δικαιολογία ενω υπο άλλες συνθήκες ΔΕΝ θα έκαναν αποχή .....

 

Σημαντικό .... Σχεδόν όλα τα νέα παιδιά συμμετείχαν 100% και αρκετοι παλιοί βεβαίως .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι νούμερο επιτυχίας. 

Οι υπολογισμοί όμως αυτοί οι οποίοι τεκμηριώθηκαν στην Ολομέλεια, δεν συμπεριλάμβαναν Αθήνα και Θεσ/κη.

Επίσης επειδή η περιφέρεια είναι το 30% της Ελλάδας και Αθήνα+Θεσ/κη το 70% βγάλε τα συμπεράσματά σου.

 

Προφανώς αντιλαμβάνεσαι πως δεν μπορώ να σε πληροφορήσω για το σύνολο της Αττικής.

Εξάλλου προεδρεύω μόνο του εαυτού μου και μετά κατεβαίνω από την καρέκλα και χειροκροτώ. :)

Ωστόσο συμμερίζομαι το αίσθημα επιτυχίας που έχεις επειδή:

Η Δ.Ο.Υ. Βύρωνα παρέλαβε πέρυσι 65000 δηλώσεις. Τις μισές ηλεκτρονικές και τις υπόλοιπες μισές χειρόγραφες. Φέτος λογικά θα είναι 5-10 χιλιάδες παραπάνω.

Επειδή δεν έκανα κάτι διαφορετικό απ΄ότι κάνω εδώ και πολλά χρόνια, μου φαινόταν παράξενο όχι μόνο να έχω βγεί εκτός ημερομηνιών αλλά να έχω πέσει και τόσο πολύ έξω.

Έτσι λοιπόν έσπασα την αποχή στέλνοντας μια δήλωση με μηδενικό εισόδημα και το μαγικό νούμερο στην οθόνη ήταν ότι βρίσκομαι στην 22η χιλιάδα ήτοι ~33%.

Άρα:

1) Ο Χάρης έκλεψε στα ποσοστά του μια ολόκληρη εβδομάδα τουλάχιστον.

 

Το μόνο πρόβλημα που θα αναγνώριζα ότι με βαρύνει ελαφρώς είναι όσο αφορά τους επαγγελματίες τους οποίους όμως μέχρι το τέλος του μήνα θα έχω τελειώσει!!!!

 

Επίσης έχω να συμπληρώσω ότι είναι η 5η χρονιά που κάνω τις δηλώσεις ηλεκτρονικά για το σύνολο της πελατείας μου.

Ο αφέτης των δηλώσεων ήταν ο ταχυδρόμος. Αυτός έφερνε τον φάκελο με τις βεβαιώσεις αποδοχών και μετά ο κόσμος έτρεχε.

Η πλειονότητα του κόσμου δεν ξημεροβραδιάζεται έχοντας ως επίκεντρο της ζωής του την φορολογική δήλωση.

Συνεπώς:

1) Θα τελειώσω τους επαγγελματίες όπου έχω την αποκλειστική ευθύνη, κατόπιν όσους πήραν τηλέφωνο και τους μετέφερα χρονικά και μετά θα αφήσω τον κύριο Γενικό να παρακαλάει και να φοβερίζει με το βοηθητικό προσωπικό των καναλιών.

Μιλάω για εκατοντάδες δηλώσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνονόματε ,εγώ το έβλεπα σαν μια τελευταία ευκαιρία,γιαυτό είπα αυτά,

Επίσης,δεν αναφέρθηκα μόνο στην μη συμμετοχή,αλλά στην σωστή λειτουργία των υπαρχόντων συλλόγων ,που είναι το καλό των

συμμετεχόντων και όχι το δικό τους.

αλλά μέσα στις αφάνταστα πιο δύσκολες συνθήκες που ζουν (σε σχέση με την Περιφέρεια) ζυγιάζουν πολύ την απόφαση να συμμετάσχουν σε συλλόγους που δεν τους λένε τίποτα. .

Αυτο ακριβώς με έκανε να γράψω τα παραπάνω,το τίποτα,αλλά αφού δεν κατάφερα κάτι ,το σταματάω εδώ.

Μα αυτό ακριβώς λέω και εγώ , Γιάννη. Το τίποτα. Αρα ας μη ψάχνουμε εκεί για τον ηγέτη. Και εγώ είπα και ξαναλέω : Δεν θα πάψω να αγωνίζομαι. αλλά απογοητεύθηκα από την συμπεριφορά των συναδέλφων , για τον λόγο αυτό δεν ήθελα να μιλήσω. Ομως , να σκεφτούμε και κάτι άλλο : Πόσοι από το σύνολο των συναδέλφων γράφουν εδώ; Ισως μόνο το 10%, και πόσοι διαβάζουν για όσα κάνουμε; Λιγότεροι από το 5% ... Οι περισσότεροι , το 90% τα μαθαίνει από τα πρωϊνάδικα, από τις εφημερίδες, από τις κατασκευασμένες, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων "συνεντεύξεις" με κάποιους συναδέλφους , μόνιμους θιασώτες του Παπαδάκη, του Αυτιά και του Καμπουράκη. Και τώρα που αυτοί είναι σε άδεια, το πλήθος των συναδέλφων πανελλαδικά έχει πλήρη άγνοια. 

  Είμαστε λίγοι , πολύ λίγοι, Γιάννη, όπως με περισσό θράσος έγραψε ένας νεαρός στα σχόλια της κεντρικής σελίδας. Ας δουλέψουμε , όπως πέρυσι . τραβώντας κουπί στον ρυθμό του Θεοχάρη και ας αφήσουμε τα όνειρα για επανάσταση, όταν βρεθεί ο Μεσίας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό ακριβώς λέω και εγώ , Γιάννη. Το τίποτα. Αρα ας μη ψάχνουμε εκεί για τον ηγέτη. Και εγώ είπα και ξαναλέω : Δεν θα πάψω να αγωνίζομαι. αλλά απογοητεύθηκα από την συμπεριφορά των συναδέλφων , για τον λόγο αυτό δεν ήθελα να μιλήσω. Ομως , να σκεφτούμε και κάτι άλλο : Πόσοι από το σύνολο των συναδέλφων γράφουν εδώ; Ισως μόνο το 10%, και πόσοι διαβάζουν για όσα κάνουμε; Λιγότεροι από το 5% ... Οι περισσότεροι , το 90% τα μαθαίνει από τα πρωϊνάδικα, από τις εφημερίδες, από τις κατασκευασμένες, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων "συνεντεύξεις" με κάποιους συναδέλφους , μόνιμους θιασώτες του Παπαδάκη, του Αυτιά και του Καμπουράκη. Και τώρα που αυτοί είναι σε άδεια, το πλήθος των συναδέλφων πανελλαδικά έχει πλήρη άγνοια. 

  Είμαστε λίγοι , πολύ λίγοι, Γιάννη, όπως με περισσό θράσος έγραψε ένας νεαρός στα σχόλια της κεντρικής σελίδας. Ας δουλέψουμε , όπως πέρυσι . τραβώντας κουπί στον ρυθμό του Θεοχάρη και ας αφήσουμε τα όνειρα για επανάσταση, όταν βρεθεί ο Μεσίας....

Δυστυχώς το βόλεμα και ο εφησυχασμός μας ,είναι τα όπλα τα δικά τους,Γιάννη μου. Αφου  είναι έτσι και αν δεχτούμε οτι 

τίποτα δεν γίνεται ,μέχρι να φανεί ο Μεσίας ,ας κάτσουμε να μας γαμ.......κάνοντας δηλώσεις.

Φιλιά στην Πάρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα αυτό που ανοιχτηκε είναι καλό.Οχι τόσο για τις δηλώσεις που έτσι και αλλοιώς θα πάνε όλες 31 αυγουστου ανεξαρτήτως αφμ,αλλά στο ότι βοηθάει να κάνουμε την αυτοκριτική μας,τόσο εμείς σαν μονάδες αλλά και τα "συνδικαλιστικά" όργανα που έχουν την απατηλή ιδέα ότι εκπροσωπούν τα συμφέροντα του κλάδου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναδελφοι συγνωμη που θα γινω κομματακι κακος αλλα αυτα τα περι αποχης τα θεωρω επικινδυνα και ανευθυνα.

Και εξηγουμαι για να μην παρεξηγουμαι:

 

1ον/ Τι θα πω στους πελατες που θα ερθουν στο γραφειο μου να φτιαξουν τη δηλωση εγκαιρα και με ολα τα δικαιολογητικα ανα χειρας; "Λυπαμαι δεν μπορω να σας εξυπηρετησω αλλα απεχω";

Ποιος περιμενετε να δειξει κατανοηση;

Εδω ακομα και σημερα με παιρνουν τηλεφωνο ανθρωποι που το ΑΦΜ τους ληγει σε 1-2 για να μου κλεισουν ραντεβου για αυριο. Και δε μιλαμε για πελατες χτεσινους αλλα για πελατες πολλων χρονων.

 

2ον/ Η αποχη πεταει το μπαλακι και την ευθυνη για αλλη μια φορα σε εμας αντι να στριμωξει ολους εκεινους που εχουν την πραγματικη ευθυνη για ολο αυτο το χαλι, δηλαδη την πολιτικη ηγεσια του Υπουργειου που αντι να εχει ετοιμασει ως οφειλε ενα taxisnet σοβαρο, αξιοπιστο και γρηγορο εγκαιρα κωλοβαρουσε (για να το πω λαικα) μεχρι τελευταια στιγμη. Μου θυμιζει ολιγον τι το περιβοητο "μαζι τα φαγαμε" που ξεστομισε ο Παγκαλος. Δεν εχουμε συνυπευθυνοτητα στην καθυστερηση υποβολης των δηλωσεων. Η ευθυνη βαρυνει αποκλειστικα αλλους.

 

3ον/ Η αποχη κανει τους λογιστες να φαινονται αναξιοπιστοι και λανθασμενα παραπονουμενοι ενω η πραγματικοτητα ειναι διαφορετικη.

 

4ον/ Ειναι τελικα η αποχη η ευκολη λυση για να μας δειξουν οι κατα τοπους συλλογοι οτι ασχολουνται και ενδιαφερονται χωρις ομως ουσιαστικα να διεκδικουν τα αυτονοητα. Ποια ειναι αυτα: Το 5μηνο που μας υποσχεθηκε ο γενικος γραμματεας του υπουργειου οτι θα ειχαμε στη διαθεση μας χωρις τελευταια ψηφια ΑΦΜ και αλλες τετοιες αρλουμπες για να υποβαλλουμε τις δηλωσεις.

 

Δεν καταλαβαινουν αυτοι απο τετοια.

Μηνυσεις και ασφαλιστικα μετρα απαιτουνται γιατι εν τελει αυτος ειναι ο μοναδικος τροπος να διασφαλιστουν τα συμφεροντα μας.

Η αποχη απλα μεταθετει το προβλημα και δεν το λυνει.

 

Πρεπει να προσφυγουμε στη δικαιοσυνη τελεια και παυλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναδελφοι συγνωμη που θα γινω κομματακι κακος αλλα αυτα τα περι αποχης τα θεωρω επικινδυνα και ανευθυνα.

Και εξηγουμαι για να μην παρεξηγουμαι:

 

1ον/ Τι θα πω στους πελατες που θα ερθουν στο γραφειο μου να φτιαξουν τη δηλωση εγκαιρα και με ολα τα δικαιολογητικα ανα χειρας; "Λυπαμαι δεν μπορω να σας εξυπηρετησω αλλα απεχω";

Ποιος περιμενετε να δειξει κατανοηση; Εγώ θα τους έλεγα ότι με αυτόν τον τρόπο διεκδικούμε τα αυτονόητα, τον απαραίτητο χρόνο της σύνταξης και του προγραμματισμού του φόρου. Ποιός φορολογούμενος δε θα ήθελε να γνωρίζει έγκαιρα το φόρο του, για να προγραμματιστεί αναλόγως? Σίγουρα δε θα το κατανοήσουν όλοι, αλλά κάποιοι ναι. Το πολύ πολύ να κάνουμε τράμπα κάποιους πελάτες μας.

Εδω ακομα και σημερα με παιρνουν τηλεφωνο ανθρωποι που το ΑΦΜ τους ληγει σε 1-2 για να μου κλεισουν ραντεβου για αυριο. Και δε μιλαμε για πελατες χτεσινους αλλα για πελατες πολλων χρονων. Φυσιολογικό, κάποιοι ακόμη συλλέγουν τα δικαιολογητικά τους. Κάποιοι ταλαιπωρούνται με θέματα υγείας και θα ασχοληθούν με τη δήλωσή τους αργότερα.

 

2ον/ Η αποχη πεταει το μπαλακι και την ευθυνη για αλλη μια φορα σε εμας αντι να στριμωξει ολους εκεινους που εχουν την πραγματικη ευθυνη για ολο αυτο το χαλι, δηλαδη την πολιτικη ηγεσια του Υπουργειου που αντι να εχει ετοιμασει ως οφειλε ενα taxisnet σοβαρο, αξιοπιστο και γρηγορο εγκαιρα κωλοβαρουσε (για να το πω λαικα) μεχρι τελευταια στιγμη. Μου θυμιζει ολιγον τι το περιβοητο "μαζι τα φαγαμε" που ξεστομισε ο Παγκαλος. Δεν εχουμε συνυπευθυνοτητα στην καθυστερηση υποβολης των δηλωσεων. Η ευθυνη βαρυνει αποκλειστικα αλλους. Προς το παρόν έχουν προταθεί η πορεία, η αποχή και η εμπρόθεσμη υποβολή μόνο με 049. Έχεις να προτίνεις κάποια άλλη λύση? Ας τα κάνουμε όλα.

 

3ον/ Η αποχη κανει τους λογιστες να φαινονται αναξιοπιστοι και λανθασμενα παραπονουμενοι ενω η πραγματικοτητα ειναι διαφορετικη. Δεν πιστεύω ότι παραπονιόμαστε χωρίς λόγο, πιστεύουμε ότι δεν προλαβαίνουμε να φέρουμε αξιόπιστα και εις πέρας τον όγκο της δουλειάς στο χρόνο που μας δίνουν, δεδομένης της ευθύνης που έχουμε χρεωθεί. Θα πρέπει να θυσιάσουμε κι άλλα πράγματα και δεν ξέρω αν είμαστε διατεθιμένοι να το κάνουμε αυτή τη φορά, κυρίως επειδή όπως λες, δεν ευθυνόμαστε οι λογιστές για το μπάχαλο, και ήδη έχουμε αφιερώσει αρκετούς χρόνους εργασίας.

 

4ον/ Ειναι τελικα η αποχη η ευκολη λυση για να μας δειξουν οι κατα τοπους συλλογοι οτι ασχολουνται και ενδιαφερονται χωρις ομως ουσιαστικα να διεκδικουν τα αυτονοητα. Ποια ειναι αυτα: Το 5μηνο που μας υποσχεθηκε ο γενικος γραμματεας του υπουργειου οτι θα ειχαμε στη διαθεση μας χωρις τελευταια ψηφια ΑΦΜ και αλλες τετοιες αρλουμπες για να υποβαλλουμε τις δηλωσεις. Είναι μια αρχή...

 

Δεν καταλαβαινουν αυτοι απο τετοια.

Μηνυσεις και ασφαλιστικα μετρα απαιτουνται γιατι εν τελει αυτος ειναι ο μοναδικος τροπος να διασφαλιστουν τα συμφεροντα μας. Συμφωνώ, αλλά η αποχή είναι εργαλείο στα χέρια του καθενός, όπως και η πορεία. Οι μηνύσεις δεν είναι για όλους. Θα αναλάβει κάποιος ή κάποιοι σύλλογοι και θα γίνουν κι αυτές, εάν και όποτε... Αλλά γιατί πρέπει να επιλέξουμε είτε το ένα είτε το άλλο? Εκείνοι μας έδωσαν τη δυνατότητα να επιλέξουμε αν προτιμάμε ΦΠΑ στις 20 ή δηλώσεις στις 22/7. Νομίζω όχι, και ειπώθηκαν κι άλλα ΚΕΠΥΟ μηνιαίως κλπ.

Η αποχη απλα μεταθετει το προβλημα και δεν το λυνει. Αν έχει συμμετοχή, η αποχή τους αλλάζει τα πετρέλαια!!Σήμερα 5, αύριο 10, αλλά αυτό έχουμε, αυτό κάνουμε.

 

Πρεπει να προσφυγουμε στη δικαιοσυνη τελεια και παυλα. Μαζί σου...φιλικά,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...