Προς το περιεχόμενο

Τέταρτη ΦΑΣΗ: Αποχή 16/7-22/7 μαζί με την Ομοσπονδία και 37 Συλλόγους της Χώρας...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτσε βρε Μαρία ... :(

Εν τη ρύμη του λόγου μου καλή μου ... :(

Το διορθώνω πάραυτα!

 

Πάντως, τελικά νομίζω ότι δεν είμαι ο μόνος παραπονιάρης. ;)

 

Ή μήπως κάνω λάθος ;  :wub:

 

Γεια σου καλή μου.

( ενικός έτσι ; :rolleyes::)  )

 

Καλό Σαββατοκύριακο :wub:

 

Το παράπονο κυλάει στις φλέβες μου...

 

Ευχαριστώ για τον ενικό και τις ευχές σου  :)  :wub:

τα λέμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 920
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

ΓΙΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΑΔΡΑΝΕΙΑ ;;;

ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ;;;

ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ;;;

ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΜΕΤΑ ΤΑ ΡΑΝΤΣΑ ΕΙΝΑΙ "ΚΑΛΟ ΨΟΦΟ" !!!

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ;;;

ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΜΕ ΑΔΡΑΝΕΙΣ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΛΥΠΗΘΕΙ ;;;  ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΑ ΜΑΣ ;;; 

ΜΑΣ ΔΙΑΛΥΕΙ ΣΑΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ....ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ.

 

Συμφωνώ απόλυτα με όλα όσα γράφετε συνάδελφε

και μ'αρέσει η δυναμική του λόγου σας

 

αλλά, τι προτείνετε ???

 

Απλά απέχουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπηκα στον κοπο να βρω τα νουμερα 1,2 μου βγηκαν 60 δηλωσεις μονο προλαβαινω γι αυτο θα πιω τρια ποτακια και θα τις φτιαξω στο πι και φι . :D ΣΑΣ ΚΑΛΗ ΝΥΧΤΩ ΜΕ ΑΓΑΠΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπηκα στον κοπο να βρω τα νουμερα 1,2 μου βγηκαν 60 δηλωσεις μονο προλαβαινω γι αυτο θα πιω τρια ποτακια και θα τις φτιαξω στο πι και φι . :D ΣΑΣ ΚΑΛΗ ΝΥΧΤΩ ΜΕ ΑΓΑΠΗ

 

Και όποιον πάρει ο χάρος? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι εχω αρκετες αλλα δεν αντεξα ρε παιδια.... ντρεπομαι που το λεω αλλα εστειλα 2 δασκαλων γιατι αν δε το εκανα η τρελοκομειο η φυλακη θα πηγαινα.....ουδεις μωροτερος τον διδασκαλων συγγνωμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο σε αυτούς που έτρεξαν και προσπάθησαν πολύ για να πραγματοποιηθεί αυτή η αντίδραση

ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα.

 

Αλλά, πιστεύω πως θα έπρεπε να πέσουν στο τραπέζι κι άλλα θέματα.

 

Ένα αίτημα είναι πολύ εύκολο να απορριφθεί.

Ο αρμόδιος δηλώνει απλά αδυναμία και τελειώνει εκεί.

 

Όταν όμως βάζεις 5-6 αιτήματα, δεν γίνεται να τα αρνηθούν όλα.

 

Π.χ. ένα σημαντικό  θέμα είναι αυτό του ΦΠΑ

η μετάθεση του κάθε 20 του μήνα, ήταν καταστροφική, χωρίς να έχει κανένα ευεργέτημα στα έσοδα του κράτους

(ούτως ή άλλως η Α'δόση μπορεί να δοθεί χωρίς προσαύξηση έως τέλος του μήνα, άρα τα έσοδα από 26 πήγαν στις 30)

 

ενώ η ενημέρωση των βιβλίων μεταφέρθηκε από τις 26 στις 20. Εξοντωτικό.

Η πιθανότητα πλέον λάθους πολλαπλασιάστηκε, εν μια νυκτί.

 

Σε λίγο που θα υποχρεώσουν και τα απλογραφικά σε μηνιαία υποβολή, θα αντιδράσουν όλοι, αλλά...

 

Από Σεπτέμβρη θα τρέχουμε με τον νέο τρόπο καταβολής του ΦΜΥ (το πολύ-πολύ για διευκόλυνσή μας να το μεταθέσουν από 01/01/2014)

(με ερμηνευτικές που τα τελευταία χρόνια ακολουθούν την ημερομηνία έναρξης εφαρμογής των υποχρεώσεων, πρόσφατο παράδειγμα 

ο "νέος ?" ΚΒΣ / ΚΦΑΣ και όχι μόνο)

 

Ας μην ξεχνάμε τι τραβήξαμε πέρσι το φθινόπωρο με τη μείωση των εργοδοτικών εισφορών (άλλο υπουργείο, αλλά ίδια τακτική).

 

...................

 

Είναι αργά...

 

Κσληνύχτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι εχω αρκετες αλλα δεν αντεξα ρε παιδια.... ντρεπομαι που το λεω αλλα εστειλα 2 δασκαλων γιατι αν δε το εκανα η τρελοκομειο η φυλακη θα πηγαινα.....ουδεις μωροτερος τον διδασκαλων συγγνωμη

Αμαρτία εξομολογουμένη ουκ έστιν αμαρτία ...  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ασχολούμαστε με την ΠΟΦΕΕ, η οποία είναι απλά μια παράταξη χωρίς ουσιαστικό θεσμικό ρόλο?

Το ΟΕΕ τι κάνει? Καλά τα σεμινάρια, αλλά πέρα από αυτά έχει και ρυθμιστικό ρόλο. Σε άλλους κλάδους με σοβαρή οργάνωση οι επιστημονικοί φορείς είναι αυτοί που αποφασίζουν και διασφαλίζουν τις όποιες κινητοποιήσεις. Εμείς? Απλά ασχολούμαστε με τα πεπραγμένα μιας προβεβλημένης παράταξης και περιμένουμε τα πάντα να γίνουν από εκεί?

Δεν θέλω να μπω στην ουσία του αν συμφωνώ ή διαφωνώ με τον τρόπο που το χειρίστηκε η ΠΟΦΕΕ, αλλά απλά ΔΕΝ μπορεί να κάνει κάτι παραπάνω, γιατί θεσμικά μέχρι καμιά συνάντηση με το Χάρη και καμιά ανακοίνωση μπορεί να πάει. Επίσης, δεν μπορεί η ΠΟΦΕΕ να αποφασίσει πραγματική απεργία, γιατί είναι αναρμόδια de juris και (απ' ότι φαίνεται) de facto. Και το ΟΕΕ συνεχίζει τον ύπνο του δικαίου...

Πληρώνουμε σαν κλάδος την αδιαφορία μας για τα κοινά και την πεποίθηση ότι είμαστε εξέχοντα στελέχη του εν Ελλάδι καπιταλισμού, ενώ στην πραγματικότητα είμαστε εν τέλη απλά "χρήσιμοι ηλίθιοι" για το ΥΠ.ΟΙΚ. οι οποίοι δρουν με την ψευδαίσθηση ότι έχουν καβαλήσει το κύμα της επιτυχίας.

 

Όλα τα είχε η Μαριώ το ΟΕΕ της έλειπε... :angry:

Πάμε καλά; Τι δουλειά έχει το ΟΕΕ με τους λογιστές;-φοροτέχνες, εκτός από τα χρήματα που εισπράττει;

Θα αποφασίζουν για εμάς αυτοί που δεν επιτρέπουν στην πλειψηφία των λογιστών να είναι μέλη τους; :blink:

Η ΠΟΦΕΕ δεν είναι παράταξη, δευτεροβάθμιο συνδικαλιστικό όργανο είναι, δηλ. ομοσπονδία.

Το αν δεν μας κάνει η ηγεσία, αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι εχω αρκετες αλλα δεν αντεξα ρε παιδια.... ντρεπομαι που το λεω αλλα εστειλα 2 δασκαλων γιατι αν δε το εκανα η τρελοκομειο η φυλακη θα πηγαινα.....ουδεις μωροτερος τον διδασκαλων συγγνωμη

 

Παιδιά,

 

τη μεγάλη ζημιά την έκαναν οι φρέσκοι του επαγγέλματος.

Το είδαν σαν μεγάλη ευκαιρία να αποκτήσουν πελατάκια.

 

Εκαναν οποιαδήποτε δήλωση, είτε έληγε την Δευτέρα, είτε δεν έληγε

είτε γνώριζαν τι κωδικούς συμπλήρωναν είτε όχι.

 

Αρκεί να μείνουν ευχαριστημένοι οι γνωστοί και οι φίλοι τους 

που τους εμπιστεύθηκαν. 

 

Του χρόνου, αυτοί "οι ευχαριστημένοι" θα τους φέρουν κι άλλους,

κι έτσι θα γίνουν κι αυτοί: ΧΑΛΙΦΗΔΕΣ στη θέση του Χαλίφη"

(όσοι διάβαζαν Ιζνογκούντ, καταλαβαίνουν...)

 

Αυτά...

 

Καληνύχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά,

 

τη μεγάλη ζημιά την έκαναν οι φρέσκοι του επαγγέλματος.

Το είδαν σαν μεγάλη ευκαιρία να αποκτήσουν πελατάκια.

 

Εκαναν οποιαδήποτε δήλωση, είτε έληγε την Δευτέρα, είτε δεν έληγε

είτε γνώριζαν τι κωδικούς συμπλήρωναν είτε όχι.

 

Αρκεί να μείνουν ευχαριστημένοι οι γνωστοί και οι φίλοι τους 

που τους εμπιστεύθηκαν. 

 

Του χρόνου, αυτοί "οι ευχαριστημένοι" θα τους φέρουν κι άλλους,

κι έτσι θα γίνουν κι αυτοί: ΧΑΛΙΦΗΔΕΣ στη θέση του Χαλίφη"

(όσοι διάβαζαν Ιζνογκούντ, καταλαβαίνουν...)

 

Αυτά...

 

Καληνύχτα.

να διωξω τις τυψεις ή να ηρεμησω?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμαρτία εξομολογουμένη ουκ έστιν αμαρτία ...  :P

 

Eίναι αμαρτία,Ποιος σου είπε ότι δεν είναι?Εγώ ειμαι ο ειδικός για να κρίνω, :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

να διωξω τις τυψεις ή να τα παρω μ αυτο που εκανα?

 

 

αφου εχεις τυψεις σε συγχωρουμε....

 

ο αριθμος βεβαια καταγραφηκε, αλλα μαλλον ειναι σταγονα στον  ωκεανο , που αλλοι στελνουν χωρις καν τυψεις.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ο Αμαρτωλός θα έπρεπε να σε τιμωρήσει παραδειγματικά  :angry:

 

με την επέμβαση της Χρύσας, την γλύτωσες (σου έδωσε άφεση αμαρτιών)...  :P

 

οπότε ηρέμησε, πιες ένα ποτάκι (αυτό μάλλον έφταιγε, συνδύασες το ποτό με την υποβολή δηλώσεων)

 

 

 

(αν νιώσεις την επιθυμία να υποβάλεις κι άλλες, πήγαινε για ύπνο)  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΧΧΧΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ δεν ενιωσα αυτη την επιθυμια

 

Α, ευτυχώς, γιατί μια ανησυχία την είχα, σχετικά με τις προθέσεις σου  ;)  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αεκάρα ξέρω σε ποιον αναφέρεσαι. Καλύτερα όμως να μην πω περισσότερα.

Πάντως δεν βγάζουν καρέκλες. Για να ακριβολογούμε βγάζουν σκαμπό.

 

10813_1_L.jpg

 

Έτσι δεν είναι; Και υπάρχουν τόσα βόδια που πληρώνουν για να κάθονται να ξεροσταλιάζουν στον ήλιο!!!

 

Όσο αφορά την υποβολή θα έλεγα πως γραφείο που τηρεί λογιστικά δεν υποβάλλει. Δεν μπορεί να υποβάλλει.

Γραφείο τύπου μπακάλικο όποιος περάσει για την εφορία θα έλεγα πως υποβάλλουν.

 

Πάντως τα μητρώα της ΙΖ και του Βύρωνα αναστενάζουν από τους κλειδαρίθμους!!!

 

Αεκάρα όποτε ξαναέρθεις στην γειτονιά ρίξε ένα pm να έρθεις να γνωριστούμε.

ΣΤΗΝ 9 ΕΧΩ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΣΤΗΝ 9Β ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΟΥΙΤΑ ΤΗΣ DINERS

ΠΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΣ ΤΗΝ 11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα είχε η Μαριώ το ΟΕΕ της έλειπε... :angry:

Πάμε καλά; Τι δουλειά έχει το ΟΕΕ με τους λογιστές;-φοροτέχνες, εκτός από τα χρήματα που εισπράττει;

Θα αποφασίζουν για εμάς αυτοί που δεν επιτρέπουν στην πλειψηφία των λογιστών να είναι μέλη τους; :blink:

Η ΠΟΦΕΕ δεν είναι παράταξη, δευτεροβάθμιο συνδικαλιστικό όργανο είναι, δηλ. ομοσπονδία.

Το αν δεν μας κάνει η ηγεσία, αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο...

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ..........ΕΠΡΕΠΕ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΕΙΧΑΜΕ ΦΤΙΑΞΕΙ ΕΝΑ ΔΙΚΟ ΜΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με όλα όσα γράφετε συνάδελφε

και μ'αρέσει η δυναμική του λόγου σας

 

αλλά, τι προτείνετε ???

 

Απλά απέχουμε...

 

Συνάδελφε, απλά απέχουμε κάποιοι όχι η πλειοψηφία...η Αθήνα και η Θεσσαλονική σε ποσοστό 30% κατά τα λεγόμενα....

Έχω ήδη προτείνει να κινητοποιήθουμε μέσω των τοπικών μας συλλόγων κλείνοντας τις ΔΟΥ.

Δεν μπορούμε να καθόμαστε να περιμένουμε....σαν το  " πέσε πίτα να σε φάω " χρειάζεται δυναμική, τα παρακάλια δεν μου πάνε, αρχίζω να φτάνω - όπως όλοι μας - στα όριά μου. 

Τι στο καλό, δεν ζητάμε δα και κάτι παράλογο, ζητάμε το αυτονόητο.

Ποιός μπορεί να αποδώσει με τέτοια πίεση χωρίς να μην κάνει λάθη και τα λάθη τα πληρώνουμε πάλι εμείς.

Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά  ".....θα το αφήσοουμε δυο τρεις μέρες ανοικτό και θα το κλείσουμε, για να το ξανανοίξουμε  αν και εφόσον και τρίχες κατσαρές !!!! "

Η συνάντηση της Πέμπτης τελείωσε τα δικά μας ζόρια όμως παραμένουν.....και η ώρα είναι 2:55 !!!

Καληνύχτα και καλη δύναμη !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν μας είχε δουλέψει όλους ο άνθρωπος...

 

Αλλά, αν θυμάμαι καλά ήταν επισκέπτης ... έγραφε δηλαδή εντελώς ανώνυμα

 

Τώρα πια (νά'ναι καλά τα παιδιά) το forum έχει κλειδώσει και μπορούν να συμμετάσχουν στις συζητήσεις μας 

 

μόνο μέλη. 

 

Γι'αυτό εμφανίζονται άλλωστε πάαααααρα πολλοί νεο-εγγεγραμμένοι ή και πολύ παλιά - ανενεργά μέχρι πρόσφατα - μέλη.

 

Καλησπέρα σας κύριε Γιάννη

 

:)  :wub:

Καλημέρα Μαρία. Ετσι είναι όπως τα γράφεις. Πάντως μια και τόφερε η κουβέντα, ο Ηλίας είναι το είδος αυτό των "συναδέλφων" που εκμεταλλεύτηκαν την δική μας αποχή για να αποκτήσουν πελατεία. Η ταμπέλα "Εδώ ο Καλός Λογιστής" θα πρέπει να...προβλέπεται από τον Κώδικα Δεοντολογίας, για να ξέρει ο κόσμος με ποιον έχει να κάνει.... Αλλά, για να σοβαρολογήσουμε,  μιλάμε για Κώδικα Δεοντολογίας που δεν πρόκειται να εφαρμοσθεί ποτέ.

Κατά Μπάμπη : Κ.Δ.π.δ.π.ν.ε.π.Τα χάλια μας τα μαύρα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχας θα πρεπει να μαθουμε να μην περιμενουμε ολοι την τελευταια στιγμη!!!!!!!!!!!!ειπε ο θεοχαρης σε ραδιοφωνικο σταθμο......καλααααα η υπομονη εχει και τα ορια της......

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/14533

 

 ...

Ερωτώμενος αν η κυβέρνηση εξετάζει το ενδεχόμενο να δοθεί σιωπηρή παράταση στην υποβολή των δηλώσεων σε περίπτωση που υπερφορτωθεί το σύστημα του Taxis, ο κ. Θεοχάρης απάντησε: «Καταρχάς θα πρέπει κάποια στιγμή να μάθουμε να μην περιμένουμε την τελευταία ημέρα, ώστε να μην δημιουργούνται τέτοια προβλήματα.

...

 

Το ίδιο υποστηρίζουμε και εμείς κ.γενικέ.

Το ίδιο!

Αλλά για όλους μας.

Όχι μόνο για εμάς ...

Για όλους!

 

Να μάθουμε όλοι ότι τα πράγματα πρέπει να γίνονται στην ώρα τους!

 

Επιτέλους ας διευθετήσουν και κάποιοι άλλοι εκτός από εμάς τον χρόνο τους!

Να τηρήσουν το νόμο και τις προθεσμίες ...

 

 Άρθρο 62 ΚΦΕ

1.Η δήλωση υποβάλλεται σε δύο (2) αντίτυπα είτε αυτοπροσώπως από τον υπόχρεο ή από πρόσωπο που έχει εξουσιοδοτηθεί από αυτόν είτε ταχυδρομείται επί αποδείξει. Με τη χρήση σύγχρονων ηλεκτρονικών μεθόδων και δικτυακών υποδομών γίνεται υποχρεωτικά η υποβολή από κάθε υπόχρεο που ασκεί επιχείρηση ή επάγγελμα, καθώς και από κάθε άλλο υπόχρεο του οποίου η δήλωση υποβάλλεται από εξουσιοδοτημένο λογιστή στον προϊστάμενο της δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας, που είναι αρμόδιος, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 63. Η δήλωση υποβάλλεται από την 1η Φεβρουαρίου μέχρι και την 30ή Ιουνίου του οικείου οικονομικού έτους και μέχρι την έναρξη του ωραρίου λειτουργίας των δημοσίων υπηρεσιών της επόμενης μέρας από την ημέρα λήξης της προθεσμίας.

 

ΠΟΛ.1145/19.6.2013

Τύπος και περιεχόμενο της βεβαίωσης αποδοχών ή συντάξεων καθώς και του τρόπου υποβολής των στοιχείων αυτής.

...

ΠΟΛ.1144/19.6.2013

Τύπος και περιεχόμενο της Οριστικής Δήλωσης Απόδοσης Φόρου Μισθωτών Υπηρεσιών (Φ.Μ.Υ. - Έντυπο Ε7-Φ-01.015) καθώς και υποχρέωση υποβολής της και απόδοσης του φόρου με την χρήση ηλεκτρονικής μεθόδου επικοινωνίας ή με μαγνητικό μέσο ...

...

 

Άρθρο 83 ΚΦΕ

...

2.Όσοι παρακρατούν φόρο, σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος, έχουν υποχρέωση να χορηγούν σε αυτούς από τους οποίους έγινε η παρακράτηση, βεβαίωση, στην οποία αναγράφουν το φορολογούμενο εισόδημα και το φόρο που παρακρατήθηκε. Ίδια υποχρέωση υπάρχει και στις περιπτώσεις που δεν προκύπτει φόρος για παρακράτηση. Η βεβαίωση αυτή χορηγείται στους δικαιούχους μέχρι τις 15 Φεβρουαρίου του οικείου οικονομικού έτους.

...

*χωρίς προηγούμενο το φετινό σίριαλ με τις χιλιάδες λάθος βεβαιώσεις αποδοχών.

 

... και να διασφαλίσουν την εύρυθμη λειτουργία των συστημάτων των υπηρεσιών του κράτους!

 

 error 404--Not Found

From RFC 2068 Hypertext Transfer Protocol -- HTTP/1.1:

10.4.5 404 Not Found

The server has not found anything matching the Request-URI. No indication is given of whether the condition is temporary or permanent.

If the server does not wish to make this information available to the client, the status code 403 (Forbidden) can be used instead. The 410 (Gone) status code SHOULD be used if the server knows, through some internally configurable mechanism, that an old resource is permanently unavailable and has no forwarding address.

 

Error 500--Internal Server Error

From RFC 2068 Hypertext Transfer Protocol -- HTTP/1.1:

10.5.1 500 Internal Server Error

The server encountered an unexpected condition which prevented it from fulfilling the request.

 

Έχουμε μάθει απ' έξω τα μηνύματα της πύλης της ΓΓΠΣ.

Έχουμε μάθει εδώ και δεκαετίες να ζούμε με ημερομηνίες και προθεσμίες, νοιώθοντας το αίμα στις φλέβες μας να κυλά γοργά, δοκιμάζοντας τις αντοχές τις, μετρώντας ώρες, λεπτά και δευτερόλεπτα ...

Όταν τις ξεπερνάμε, επωμιζόμαστε τις συνέπειες.

Όταν τις ξεπερνάει η διοίκηση ;

Πάλι εμείς ; Πάλι εμείς φταίμε ;

Η απάντηση νομίζω αυτονόητη. ΝΑΙ. Πάλι εμείς επωμιζόμαστε και τις ευθύνες κάποιων άλλων ...

 

ΦΤΑΝΕΙ !

 

*

Το σύστημα για την υποβολή δηλώσεων φυσικών προσώπων άνοιξε στις 24/5/13.

...

Το «σήριαλ» με την ανάρτηση των τόκων καταθέσεων ολοκληρώνεται σήμερα  17 Ιουλίου 2013, λίγες μόνο ημέρες πριν εκπνεύσει η καταληκτική ημερομηνία για τις δηλώσεις των φορολογούμενων των οποίων το τελευταίο ψηφίο του Α.Φ.Μ. είναι 1-2.

...

Αλήθεια ολοκληρώθηκε η ανάρτηση ; Και πως ολοκληρώθηκε ; Με τους σωστούς τόκους ; Κι απ' όλες τις τράπεζες ;

 

Αυτά και πολλά άλλα εδώ : http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/14490

κι εδώ: http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/13572

κι εδώ: http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/14221

κι εδώ: http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/14054

και αλλού ...

 

ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ !!!

 

Καλή δύναμη συνάδελφοι.

Καλό Σαββατοκύριακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το «κρυφό» παράθυρο για την παράταση

την επίσπευση της υποβολής φορολογικών δηλώσεων χωρίς να προκληθεί πανικός και άγχος στους πολίτες επιδιώκει το οικονομικό επιτελείο. Λίγο πριν τα μπάνια του λαού το υπουργείο Οικονομικών βλέπει ότι τα μέχρι τώρα στοιχεία για την κατάθεση των δηλώσεων εισοδημάτων είναι απογοητευτικά με αποτέλεσμα να πέφτουν έξω οι προβλέψεις για την συγκέντρωση χρημάτων στα δημόσια ταμεία.

Οι περισσότεροι φορολογούμενοι περιμένουν μέχρι το... παρά πέντε για την υποβολή των δηλώσεων προκειμένου να καθυστερήσει και το εκκαθαριστικό που θα περιλαμβάνει τον φόρο που θα πρέπει να καταβληθεί.

Η άρνηση του υπουργείου Οικονομικών να δώσει παράταση προκάλεσε έντονο άγχος σε πολίτες και φοροτεχνικούς προκειμένου να προλάβουν τις προθεσμίες. Ωστόσο, αφήνεται ένα «κρυφό» παράθυρο για ορισμένους φορολογούμενους προκειμένου να κινηθούν πιο άνετα για την συμπλήρωση της φορολογικής δήλωσης.

Πιο συγκεκριμένα για τους συζύγους που υποβάλλουν κοινή φορολογική δήλωση λαμβάνεται υπόψιν το ευνοϊκότερο ψηφίο του ΑΦΜ του ενός εκ των δύο. Εάν δηλαδή ο ένας σύζυγος έχει ΑΦΜ που τελειώνει σε 1 και τους άλλους σύζυγου σε 4 τότε η δήλωση πρέπει να υποβληθεί την ημέρα που λήγει η προθεσμία για το 4.

Μέχρι στιγμής από την παράταση που έχει δοθεί οι φορολογικές δηλώσεις πρέπει να κατατεθούν ως εξής:

• Για τα ψηφία: 1 και 2 έως και την 22η Ιουλίου 2013
• για ψηφία: 3 και 4 έως και την 29η Ιουλίου 2013
• για τα ψηφία: 5 και 6 έως και την 5η Αυγούστου 2013
• για τα ψηφία: 7 και 8 έως και την 12η Αυγούστου 2013
• για το ψηφίο: 9 έως και την 26η Αυγούστου 2013
• και για το ψηφίο: 0 έως και την 30η Αυγούστου 2013.

Αναφορικά με το ενδεχόμενο να δοθεί σιωπηρή παράταση καθώς οι φορολογούμενοι τρέχουν πάντα την τελευτά στιγμή για τις δηλώσεις ο γενικός γραμματέας Εσόδων, Χάρης Θεοχάρης ανέφερε στον ΒΗΜΑ FM ότι «αν είναι να δώσουμε σιωπηρή παράταση, πώς θα το πούμε, αν είναι σιωπηρή; Η προσπάθειά μας είναι να μην ταλαιπωρήσουμε τον κόσμο. Επανεξετάζουμε κάθε μέρα τα δεδομένα για να δούμε πόσοι έχουν υποχρέωση και δεν έχουν καταφέρει να την εκπληρώσουν. Εξετάζουμε τα πάντα και βλέποντας και κάνοντας… θα κοιτάξουμε τι θα κάνουμε».
Σε ό,τι αφορά την εκκαθάριση των δηλώσεων που έχουν υποβληθεί ανέφερε πως η τρίτη εκκαθάριση θα γίνει το Σαββατοκύριακο. «Μέχρι το τέλος του μηνός, θα έχουμε εκκαθαρίσει όποια δήλωση γίνει ως τότε και όποιος κάνει δήλωση ως το τέλος του μηνός, θα έχει τις τρεις δόσεις (για την εξόφληση του φόρου)», διευκρίνισε ο γ.γ. Εσόδων.

Για τις ρυθμίσεις οφειλών ο Χάρης Θεοχάρης υπογράμμισε ότι όσο πιο νωρίς κάνει κάποιος τη ρύθμιση τόσο πιο πολλές δόσεις παίρνει. Έτσι, αν κάνει κανείς τη ρύθμιση έως το τέλος του μήνα θα πάρει 48 δόσεις, τον επόμενο 47 κτλ.

trans.gifhttp://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?page=arthro&id=248989&catID=2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...