Προς το περιεχόμενο

Τέταρτη ΦΑΣΗ: Αποχή 16/7-22/7 μαζί με την Ομοσπονδία και 37 Συλλόγους της Χώρας...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ΠΟΦΕΕ είναι συνδικαλιστικός φορέας κι όχι το ΟΕΕ

 

Κατά τ΄άλλα η ουσία είναι πως ....

 

 

 

Είναι κι αυτές οι άτιμες οι σπουδές μας που δημιουργούν τέτοιες ψευδαισθήσεις.

Σύμφωνοι, αλλά ο θεσμικός ρόλος του ΟΕΕ είναι ακριβώς να συμβουλεύει το κράτος σε οικονομικά θέματα. Και απ' όσο θυμάμαι οικονομικά θέματα δεν είναι μόνο η οικονομετρία, η μακρο-μικροοικονομία, οι κεφαλαιαγορές και οι ράντες. αλλά και τα θέματα διοίκησης (φορολογικής ή management γενικά). Τώρα αν γενικά οικονομολόγος θεωρούνταν κάποτε αυτός που κοιμάται στο Τόκυο και ξυπνάει στην Φρανκφούρτη και έχει ανοιχτή γραμμή με τον DAX, τον NIKKEI και τον DOW-JONES, σήμερα οι παραπάνω κύριοι είναι στην εντατική και δεν αναμένεται να ανακάμψουν σύντομα. Οπότε ας μην σνομπάρει ο επιστημονικός μας φορέας "ποταπά" θέματα όπως η σωστή και δίκαιη λειτουργία του εισπρακτικού μηχανισμού του κράτους.

Στην ουσία δεν διαφωνώ παρά στο ότι ακόμα και αν λειτουργούσε με το βέλτιστο τρόπο η ΠΟΦΕΕ, δεν μπορεί να κάνει σοβαρή αντιπαράθεση με το ΥΠ.ΟΙΚ. και θυμίζω ότι στους "δυνατούς" κλάδους αυτοί που κάνουν παιχνίδι είναι οι σύλλογοι τους (ιατρικός, δικηγορικός) και τα επιμελητήρια (ΤΕΕ). 

Και επίσης οι προαναφερθέντες φορείς είναι και ο λόγος που δεν διανοούνται οι παραπάνω να σπάσουν απεργία, εφόσον ψηφίστηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 920
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Κατά τα άλλα η κινητοποίηση και ο εξωστρεφής προβληματισμός μας δεν παύει να αποτελεί θετική εξέλιξη, όποια κι αν είναι η τελική κατάληξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζετε πολλούς δικηγόρους που δεν συμμετέχουν στους συλλόγους τους;

 

εκεί συμμετέχουν γιατί είναι υποχρεωτικό συνάδελφε... 

Οπως ξέρεις οι δικηγόροι δεν έχουν επιμελητήριο, έχουν όμως υποχρεωτική συμμετοχή στον ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ σύλλογο... 

Ακόμα κι αυτό εξηγεί πολλά... έχουν απαλλαγεί από την υποχρέωση να πληρώνουν ένα άχρηστο επιμελητήριο αλλά έχουν υποχρεωθεί να συμμετέχουν στο συλλογικό τους όργανο !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά οφείλω να πώ ένα "Μπράβο ρε!!!!!!!!!!!!" σε όσους συμμετείχαν στην αποχή αποστολής. Έχω να πώ " 'Οξω τσανακογλύφτες ,καρμοίρηδες " σε αυτούς που έκαναν ότι συμμετείχαν , ενώ καθόντουσαν και αλλάζαν οθόνες. "Κρίμα " σε αυτούς που δε πείστηκαν και δεν ακολούθησαν.'Οσον αφορά τα "Μεγάλα κεφάλια" (ΠΟΦΕΕ,Προεδρεία (Πλήν ελαχίστων εξαιρέσεων),Υπουργεία και Γενικούς και λοιπούς διακόπτες) δε θα πώ τίποτε , γιατί λόγω ιδεολογίας έτσι και αλλοιώς είμαι αντίθετος με τη κάθε μορφή εξουσίας,οπότε έχω εκ προοιμίου αρνητικά συναισθήματα γι'αυτούς.......Όπως λέω και στους γιούς μου "Δε τρέχει τίποτε αγόρι μου και εάν έχασες , πάλεψες και για μένα αυτό είναι που μετράει....." 

ΤΕΛΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκεί συμμετέχουν γιατί είναι υποχρεωτικό συνάδελφε... 

Οπως ξέρεις οι δικηγόροι δεν έχουν επιμελητήριο, έχουν όμως υποχρεωτική συμμετοχή στον ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ σύλλογο... 

Ακόμα κι αυτό εξηγεί πολλά... έχουν απαλλαγεί από την υποχρέωση να πληρώνουν ένα άχρηστο επιμελητήριο αλλά έχουν υποχρεωθεί να συμμετέχουν στο συλλογικό τους όργανο !!!

Πόσο δίκιο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Οι υπόλοιποι πρόεδροι (και η πλειοψηφία του Δ/Σ της ΠΟΦΕΕ) ήταν εξαρχής (αυτή είναι η αλήθεια) ενάντια σε Αντιδράσεις, σε Αποχές και σε ένδικα μέσα και υποστηρίζουν σθεναρά ότι μόνο με την συζήτηση και την δύναμη της ΠΟΦΕΕ θα καταφέρουν να προστατέψουν τον λογιστή από τα πρόστιμα. "

Mηπως συνάδελφε δεν θέλουν να τα σπάσουν με τους κολλητούς τους στα υπουργεια.

Εάν είναι αλήθεια αυτό που λες ( κΑι δεν εχω λόγω να μην το πιστεύω)

τότε πρέπει το Δ/σ να παραιτηθεί.

Αλλά πράγματα αποφασίστηκαν στις τοπικές συναντήσεις των συλλογων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Συνάδελφε η μαζικότητα του κινήματος δεν είναι μάννα εξ ουρανού που πέφτει μόλις κάνουμε την προσευχή μας.

Είναι παξιμάδι φτάζυμο που πετυχαίνει πολύ δύσκολα και κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες περιβάλλοντος.

Ο κατακερματισμός της κοινωνίας σε αντικρουόμενα συμφέροντα μικρών ομάδων και ατόμων και η χρόνια προπαγάνδιση της ατομικής προσπάθειας που φέρνει την ευημερία στα άτομα και κατ΄επέκταση στην κοινωνία και η κατασυκοφάντιση κάθε τί συλλογικού και τους συνδικαλισμού γενικώς μέσω της στοχοποίησης των προσώπων των συνδικαλιστών (δικαίων και αδίκων, όλοι σε ένα τσουβάλι) δεν θα μπορούσε να δημιουργήσει συνθήκες αλληλεγγύης παρά μόνο καχυποψία και αντιπαλότητα.

Σκεφτείτε πόσες φορές στις συζητήσεις σας στον ευρύτερο κύκλο ή στον περίγυρό σας δεν έχετε ακούσει όλους να στρέφονται εναντίον όλων.

Πόσοι δεν ζήτησαν τις απολύσεις στο δημόσιο ή τις μειώσεις μισθών για να μην πληγεί ο ιδιωτικός τομέας. Κι ύστερα άρχισαν να κλείνουν τα μαγαζιά.

Θυμηθείτε........Στο μαραθώνιο δεν πρόκειται ποτέ να κερδίσει ο κατοστάρης.

Κι εγώ δεν είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξος (από την γενικότερη κατάσταση) και φυσικά δεν μπορώ να προβλέψω πόσοι θα ακολουθήσουν τις επόμενες φορές.

Αν σταματήσεις όμως δεν θα σ΄ακολουθεί κανένας. Μπορεί και να σε προσπεράσουν (στην καλύτερη περίπτωση) αλλά μπορεί και να σταματήσουν όλοι.

...

 

Συνάδελφε, θα μπορούσα να συμφωνήσω με τα περισσότερα απ' αυτά που λέτε αλλά, επιτρέψτε μου να έχω διαφορετική αντίληψη και να θεωρώ ότι όλα είναι εκτός θέματος.

 

Στην παρούσα συζήτηση και "αγώνα" δεν έχουμε να κάνουμε με άλλους αλλά, με τους ίδιους τους εαυτούς μας.

Έχουμε να κάνουμε μόνο με μας!

Εκεί πρέπει να εστιάσουμε.

Εκεί.

Στο σημείο που δεν μπορούμε να πορευτούμε μαζί.

Στο σημείο που βάζουμε πιο πάνω το εγώ, απ' το εμείς!

Οι συνθήκες είναι τώρα, για όλους μας οι ίδιες!

 

Δεν στρεφόμαστε εναντίον άλλων επαγγελματικών ή άλλου είδους ομάδων. Ακόμη θεωρώ ότι δεν μας αφορά στη συγκεκριμένη στιγμή αν έχουμε στοχοποιηθεί από άλλους, αν κι αυτό, δεν μπορώ εύκολα να το εντοπίσω.

 

Δεν μπορώ να βρω αντικρουόμενα συμφέροντα ανάμεσά μας.

Δεν μπορώ να βρω που διαφέρει η δική μου κατάσταση από την δικιά σας ή όποιου άλλου συναδέλφου.

Δεν μπορώ να βρω που διαφέρουν οι αγωνίες μου, με των υπολοίπων συναδέλφων.

Δεν μπορώ να πω ότι η κούραση ή το άγχος μου είναι, περισσότερα από των άλλων.

Δεν μπορώ να πω ότι είναι μόνο δικοί μου οι φόβοι για τα ... τεκταινόμενα.

 

Δεν μπορώ να βρω τι είναι αυτό που μας χωρίζει.

 

Δεν γνωρίζω πετυχημένες "συνταγές" για ζύμες.

Ξέρω όμως ότι μόνο πράγματα που μας ενώνουν υπάρχουν.

 

Μόνο πράγματα που να μας οδηγήσουν σε κοινή στάση και αγώνα μπορώ να βρω.

Όλοι είμαστε στην ίδια απελπιστική κατάσταση.

Όλοι δεν προλαβαίνουμε.

Όλοι νοιώθουμε ότι κάποιοι μας εμπαίζουν.

Όλοι βλέπουμε ότι δεν εισακουόμαστε.

Όλοι πασχίζουμε να φέρουμε εις πέρας τις υποχρεώσεις μας.

Όλοι πληρώνουμε το τίμημα, ο καθένας ίσως με διαφορετικό τρόπο.

Όλοι έχουμε πλέον χάσει την αξιοπρέπειά μας.

Όλοι απαιτούμε ανθρώπινες συνθήκες εργασίας.

Όλοι έχουμε ή αρχίζουμε να ξεπερνούμε τα όριά μας ...

 

Βλέπω την αγωνιώδη προσπάθεια όλων μας και μέσα από τα εδώ γραφόμενα.

 

Βλέπω όμως ταυτόχρονα με μεγάλη θλίψη, ότι κάποιοι ... δεν την βλέπουν!

 

Εξακολουθώ όμως να πιστεύω σ' εμάς.

 

Όταν όλοι μαζί πιασμένοι χέρι-χέρι αρχίσουμε να τρέχουμε,

ή όλοι μαζί θα τερματίσουμε και θα βγούμε νικητές,

ή όλοι μαζί θα σταματήσουμε και θα χάσουμε!

 

Εμείς!

Ενωμένοι!

Χωρίς φόβο.

Χωρίς το εγώ.

 

Μόνο με το εμείς!

 

Έστω για μια φορά.

Έστω για τώρα.

Ίσως είναι από τις μεγαλύτερες ευκαιρίες μας.

Ίσως και η τελευταία.

 

ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ !

 

Καλή δύναμη σ' εσάς και σε όλους.

 

txwz.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Λιμ. Χερσονήσου και Μάλια Ηρακλείου Κρήτης με όσους συνάδελφους έχω έρθει σε επικοινωνία (τα 6 μεγαλύτερα γραφεία της περιοχής) μου επιβεβαίωσαν ότι δεν έχει σταλεί καμία δήλωση από προχθές και  ότι θα απέχουν μέχρι και την Δευτέρα.

Καλή δύναμη και καλό κουράγιο σε όλους!!!!!!!!

 

 

Για άκου συνάδελφε  αυτό?

Σήμερα το πρωί μίλησα με ΜΕΓΑΛΟ λογιστικό γραφείο  στο Ηρακλειο και μου είπαν ότι αποστέλουν κανονικά τις δηλώσεις τους (ανεξαρτήτος Α.Φ.Μ.) και από κανένα σύλλογο δεν είχαν πληροφόρηση ότι κάνουμε αποχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψύχραιμα και ήρεμα συνάδελφοι. Να πάμε το Σ/Κ τα παιδιά μας για κανένα μπάνιο. Το έχουμε ανάγκη , ίσως εμείς περισσότερο απο τα παιδιά μας. Να μας δούν , ότι δεν είμαστε όλο νεύρα γιατί δεν δουλεύει το site , γιατί δεν θα μας σώσει καμμιά ΠΟΦΕΕ στα μάτια τους. Τα παιδιά είναι άτεγκτα στην κρίση τους , αλλά δίκαια. Αρκετά ασχοληθήκαμε με τα πουλητάρια. Αντιμετωπίστε τους με χαμόγελο, γιατί όσο βλέπουν να χαμογελάμε και να λέμε οτι υπάρχουν και άλλα ενδιαφέροντα , τόσο ανησυχούν. Επιτέλους , δεν ήταν επιλογή μας η καταστρατήγηση της νομοθεσίας περί προθεσμιών. Αντιθέτως ΠΡΩΤΗ επιλογή μας , η κατάθεση ομαδικών μηνύσεων κατά παντός υπευθύνου-ανευθύνου. Αυτό που προέχει προς το παρόν , να διατηρήσουμε την ηρεμία και την ψυχραιμία μας. Αυτά δε , ότι και καλά η.....ΠΟΦΕΕ θα μεριμνήση για την προστασία μας απο πρόστιμα εκπροθέσμων , να τα πουν στα πελατάκια τους που τους στηρίζουν τόσα χρόνια. Δείτε την κατάντια τους. Η μόνη τους πρόταση ήταν να πουλήσουν εκδούλευση . Ας γνωρίζουν  πάντως ότι το σκαμνί έχει άδειες θέσεις και δεξιά και αριστερά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε, θα μπορούσα να συμφωνήσω με τα περισσότερα απ' αυτά που λέτε αλλά, επιτρέψτε μου να έχω διαφορετική αντίληψη και να θεωρώ ότι όλα είναι εκτός θέματος.

 

Στην παρούσα συζήτηση και "αγώνα" δεν έχουμε να κάνουμε με άλλους αλλά, με τους ίδιους τους εαυτούς μας.

Έχουμε να κάνουμε μόνο με μας!

Εκεί πρέπει να εστιάσουμε.

Εκεί.

Στο σημείο που δεν μπορούμε να πορευτούμε μαζί.

Στο σημείο που βάζουμε πιο πάνω το εγώ, απ' το εμείς!

Οι συνθήκες είναι τώρα, για όλους μας οι ίδιες!

 

Δεν στρεφόμαστε εναντίον άλλων επαγγελματικών ή άλλου είδους ομάδων. Ακόμη θεωρώ ότι δεν μας αφορά στη συγκεκριμένη στιγμή αν έχουμε στοχοποιηθεί από άλλους, αν κι αυτό, δεν μπορώ εύκολα να το εντοπίσω.

 

Δεν μπορώ να βρω αντικρουόμενα συμφέροντα ανάμεσά μας.

Δεν μπορώ να βρω που διαφέρει η δική μου κατάσταση από την δικιά σας ή όποιου άλλου συναδέλφου.

Δεν μπορώ να βρω που διαφέρουν οι αγωνίες μου, με των υπολοίπων συναδέλφων.

Δεν μπορώ να πω ότι η κούραση ή το άγχος μου είναι, περισσότερα από των άλλων.

Δεν μπορώ να πω ότι είναι μόνο δικοί μου οι φόβοι για τα ... τεκταινόμενα.

 

Δεν μπορώ να βρω τι είναι αυτό που μας χωρίζει.

 

Δεν γνωρίζω πετυχημένες "συνταγές" για ζύμες.

Ξέρω όμως ότι μόνο πράγματα που μας ενώνουν υπάρχουν.

 

Μόνο πράγματα που να μας οδηγήσουν σε κοινή στάση και αγώνα μπορώ να βρω.

Όλοι είμαστε στην ίδια απελπιστική κατάσταση.

Όλοι δεν προλαβαίνουμε.

Όλοι νοιώθουμε ότι κάποιοι μας εμπαίζουν.

Όλοι βλέπουμε ότι δεν εισακουόμαστε.

Όλοι πασχίζουμε να φέρουμε εις πέρας τις υποχρεώσεις μας.

Όλοι πληρώνουμε το τίμημα, ο καθένας ίσως με διαφορετικό τρόπο.

Όλοι έχουμε πλέον χάσει την αξιοπρέπειά μας.

Όλοι απαιτούμε ανθρώπινες συνθήκες εργασίας.

Όλοι έχουμε ή αρχίζουμε να ξεπερνούμε τα όριά μας ...

 

Βλέπω την αγωνιώδη προσπάθεια όλων μας και μέσα από τα εδώ γραφόμενα.

 

Βλέπω όμως ταυτόχρονα με μεγάλη θλίψη, ότι κάποιοι ... δεν την βλέπουν!

 

Εξακολουθώ όμως να πιστεύω σ' εμάς.

 

Όταν όλοι μαζί πιασμένοι χέρι-χέρι αρχίσουμε να τρέχουμε,

ή όλοι μαζί θα τερματίσουμε και θα βγούμε νικητές,

ή όλοι μαζί θα σταματήσουμε και θα χάσουμε!

 

Εμείς!

Ενωμένοι!

Χωρίς φόβο.

Χωρίς το εγώ.

 

Μόνο με το εμείς!

 

Έστω για μια φορά.

Έστω για τώρα.

Ίσως είναι από τις μεγαλύτερες ευκαιρίες μας.

Ίσως και η τελευταία.

 

ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ !

 

Καλή δύναμη σ' εσάς και σε όλους.

 

txwz.gif

 

Φίλε Μπάμπη,

 

έκλεψα μέρος της δημοσίευσής σου και την έβαλα στην "υπογραφή μου" 

είναι πράγματα που νιώθω, είναι πράγματα που φωνάζουν μέσα μου.

 

Ευχαριστώ.

 

Μαρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα τι κανουμε?

μηπως ειναι περισσοτεροι αυτοι που στελνουν?

ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΡΩΤΑΣ , ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ Η ΟΧΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για άκου συνάδελφε  αυτό?

Σήμερα το πρωί μίλησα με ΜΕΓΑΛΟ λογιστικό γραφείο  στο Ηρακλειο και μου είπαν ότι αποστέλουν κανονικά τις δηλώσεις τους (ανεξαρτήτος Α.Φ.Μ.) και από κανένα σύλλογο δεν είχαν πληροφόρηση ότι κάνουμε αποχή.

 

Αυτοί, προφανώς δεν έχουν ενημερωθεί ποτέ ότι υπάρχει το taxheaven και δικαιολογούνται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

.........................

Ο κατακερματισμός της κοινωνίας σε αντικρουόμενα συμφέροντα μικρών ομάδων και ατόμων και η χρόνια προπαγάνδιση της ατομικής προσπάθειας που φέρνει την ευημερία στα άτομα και κατ΄επέκταση στην κοινωνία και η κατασυκοφάντιση κάθε τί συλλογικού και τους συνδικαλισμού γενικώς μέσω της στοχοποίησης των προσώπων των συνδικαλιστών (δικαίων και αδίκων, όλοι σε ένα τσουβάλι) δεν θα μπορούσε να δημιουργήσει συνθήκες αλληλεγγύης παρά μόνο καχυποψία και αντιπαλότητα

...................................................

 

 

 

 

Συνάδελφε, θα μπορούσα να συμφωνήσω με τα περισσότερα απ' αυτά που λέτε αλλά, επιτρέψτε μου να έχω διαφορετική αντίληψη και να θεωρώ ότι όλα είναι εκτός θέματος.

 

Στην παρούσα συζήτηση και "αγώνα" δεν έχουμε να κάνουμε με άλλους αλλά, με τους ίδιους τους εαυτούς μας.

Έχουμε να κάνουμε μόνο με μας!

Εκεί πρέπει να εστιάσουμε.

Εκεί.

Στο σημείο που δεν μπορούμε να πορευτούμε μαζί.

Στο σημείο που βάζουμε πιο πάνω το εγώ, απ' το εμείς!

Οι συνθήκες είναι τώρα, για όλους μας οι ίδιες!

 

Δεν στρεφόμαστε εναντίον άλλων επαγγελματικών ή άλλου είδους ομάδων. Ακόμη θεωρώ ότι δεν μας αφορά στη συγκεκριμένη στιγμή αν έχουμε στοχοποιηθεί από άλλους, αν κι αυτό, δεν μπορώ εύκολα να το εντοπίσω.

 

Δεν μπορώ να βρω αντικρουόμενα συμφέροντα ανάμεσά μας.

Δεν μπορώ να βρω που διαφέρει η δική μου κατάσταση από την δικιά σας ή όποιου άλλου συναδέλφου.

Δεν μπορώ να βρω που διαφέρουν οι αγωνίες μου, με των υπολοίπων συναδέλφων.

Δεν μπορώ να πω ότι η κούραση ή το άγχος μου είναι, περισσότερα από των άλλων.

Δεν μπορώ να πω ότι είναι μόνο δικοί μου οι φόβοι για τα ... τεκταινόμενα.

 

Δεν μπορώ να βρω τι είναι αυτό που μας χωρίζει.

 

Δεν γνωρίζω πετυχημένες "συνταγές" για ζύμες.

Ξέρω όμως ότι μόνο πράγματα που μας ενώνουν υπάρχουν.

 

Μόνο πράγματα που να μας οδηγήσουν σε κοινή στάση και αγώνα μπορώ να βρω.

Όλοι είμαστε στην ίδια απελπιστική κατάσταση.

Όλοι δεν προλαβαίνουμε.

Όλοι νοιώθουμε ότι κάποιοι μας εμπαίζουν.

Όλοι βλέπουμε ότι δεν εισακουόμαστε.

Όλοι πασχίζουμε να φέρουμε εις πέρας τις υποχρεώσεις μας.

Όλοι πληρώνουμε το τίμημα, ο καθένας ίσως με διαφορετικό τρόπο.

Όλοι έχουμε πλέον χάσει την αξιοπρέπειά μας.

Όλοι απαιτούμε ανθρώπινες συνθήκες εργασίας.

Όλοι έχουμε ή αρχίζουμε να ξεπερνούμε τα όριά μας ...

 

Βλέπω την αγωνιώδη προσπάθεια όλων μας και μέσα από τα εδώ γραφόμενα.

 

Βλέπω όμως ταυτόχρονα με μεγάλη θλίψη, ότι κάποιοι ... δεν την βλέπουν!

 

Εξακολουθώ όμως να πιστεύω σ' εμάς.

 

Όταν όλοι μαζί πιασμένοι χέρι-χέρι αρχίσουμε να τρέχουμε,

ή όλοι μαζί θα τερματίσουμε και θα βγούμε νικητές,

ή όλοι μαζί θα σταματήσουμε και θα χάσουμε!

 

Εμείς!

Ενωμένοι!

Χωρίς φόβο.

Χωρίς το εγώ.

 

Μόνο με το εμείς!

 

Έστω για μια φορά.

Έστω για τώρα.

Ίσως είναι από τις μεγαλύτερες ευκαιρίες μας.

Ίσως και η τελευταία.

 

ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ !

 

Καλή δύναμη σ' εσάς και σε όλους.

 

txwz.gif

 

 

Συνάδελφε Μπάμπη σε καμιά περίπτωση δεν θα ήθελα το γεγονός ότι απευθύνομαι σε σας να θεωθηθεί αντιπαράθεση ή διαφωνία ή περιφρόνηση στην απαίτησή σας ή έστω στην προσδοκία σας για κοινή δράση.

 

Από όλα όσα γράφετε επιλέγω να εστιάσω σε δύο τρία πράγματα όχι γιατί διαφωνώ (αντιθέτως) αλλά για να γίνει σαφές ότι οι δικές μου προσδοκίες ήταν σαφώς λιγότερες από τις δικές σας.

 

1. Στο απόσπασμα που αφήνω από την προηγούμενη δημοσίευσή μου είναι σαφές (στο κόκκινο) ότι δεν μιλώ μόνο για συμφέροντα μεταξύ ομάδων αλλά και μεταξύ ατόμων της ίδιας ομάδας. Για να γίνει ακόμη σαφέστερο ας τα χαρακτηρίσω διαφορετικά "νοούμενα" συμφέροντα του κάθε ατόμου.

 

2. Είμαι βέβαιος ότι πολλοί συνάδελφοι δεν ήταν ενήμεροι για την αποχή. Ενήμεροι ήταν όσοι επισκέπτονται το forum  και όσοι μετέχουν στους συλλόγους που ανέλαβαν την πρωτοβουλία. Μπορεί να είναι αρκετοί. Σίγουρα περισσότεροι από όσους συμπαρατάχθηκαν και απείχαν. Όμως δεν είναι όλοι και κατά την άποψή μου είναι μειονότητα στο σύνολο των συναδέλφων.

 

3. όσον αφορά σε όσα θεωρείτε ότι μας ενώνουν (με πράσινο) εγώ προσωπικά θα συμφωνήσω μαζί σας. Εγώ κι εσείς όμως (κι αρκετοί άλλοι) αφ΄ενός δεν είμαστε το σύνολο αφ΄ετέρου δεν είμαστε όλοι έτοιμοι κι αποφασισμένοι να δράσουμε.

 

Για να το καταλάβετε τι εννοώ θα σας πώ τούτο.

Εχω γνωστούς συναδέλφους που διατηρούν γραφεία.

Ξέρω ότι δουλεύουν ατελείωτα ωράρια και φεύγουν μετά τα μεσάνυχτα. Ότι τρώνε στο γραφείο και στο σπίτι πηγαίνουν μόνο για ύπνο κι επιστρέφουν το άλλο πρωί. Ότι πέρυσι δεν πήγαν διακοπές ούτε μία μέρα και δεν θα πάνε ούτε φέτος γιατί δεν προλαβαίνουν.

Ξέρω επίσης ότι μερικοί από αυτούς δεν επισκέπτονται το φορουμ και δεν συμμετέχουν σε συλλόγους.

Θεώρησα καλό να τους ενημερώσω για την δράση (αποχή) και σας παραθέτω απαντήσεις.

- Και ποιός θα πληρώσει τα πρόστιμα;

- Και πότε θα προλάβω αφού η προθεσμία λήγει;

- Κι αν τη Δευτέρα το σύστημα κολλάει και δεν φεύγουν οι δηλώσεις;

- Κι αν ο πελάτης πάει αλλού;

 

Τα προβλήματα γνωστά σε όλους.....

Τους λές ότι δε γίνεται σε τόσο ασφυκτικές προθεσμίες να υποχρεώνεσαι να δουλεύεις τη νύχτα μπάς και τρέχει το σύστημα.

Απάντηση........ Τι να κάνεις μερικές φορές για να κάνεις τη δουλειά σου θα ξενυχτήσεις. Δε γίνεται αλλιώς.

Δε βλέπεις ότι δουλεύεις ασταμάτητα χωρίς αποτέλεσμα και με μόνιμο άγχος. Χωρίς αμοιβές;

-Τι να κάνουμε. ΄Ήρθε η κρίση. Θα προσαρμοστούμε και θα ισορροπήσουμε.

 

Και η χαριστική ........

Είπα σε κάποιον για το Εξώδικο των Χανιωτών........

Απάντηση: Δεν κάθονται καλύτερα στ΄αυγά τους.

 

Όλα αυτά συνάδελφε πρέπει να νικήσουμε πρώτα για να πάμε στη μάχη με το θηρίο. ή μάλλον παράλληλα με τη μάχη με το θηρίο.

 

 

Τα σέβη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η χαριστική ........

Είπα σε κάποιον για το Εξώδικο των Χανιωτών........

Απάντηση: Δεν κάθονται καλύτερα στ΄αυγά τους.

 

Όλα αυτά συνάδελφε πρέπει να νικήσουμε πρώτα για να πάμε στη μάχη με το θηρίο. ή μάλλον παράλληλα με τη μάχη με το θηρίο.

 

 

Τα σέβη μου

 

Επί ευκαιρίας. 

Η Γενική Συνέλευση εδώ στα Χανιά ζήτησε, στην συνάντηση της Ομοσπονδίας να μαζευτούν όσοι περισσότεροι για συνυπογραφή. Το έιπαμε στην Ολομέλεια και η δεσμεύτηκε η ΠΟΦΕΕ ότι θα το στείλει άμεσα. Ενα κλικ είναι. Πρέπει να το στέιλει οπωςδήποτε σήμερα. Εμείς στα Χανιά θα περιμένουμε μέχρι Τρίτη βράδυ. Δεν γίνεται παραπάνω. Όσοι δηλώσουν συμμετοχή (σύλλογοι) θα είναι μέσα στο εξώδικο. Τετάρτη 10.00 θα πάρει πρωτόκολλο από τα αρμόδια δικαστήρια. Ήδη είναι ο Λογιστικός Σύλλογος Αθηνών, η ΕΦΕΑθηνών Πειραιώς, η Θήρα και η Πάρος Αντίπαρος τους οποίους ευχαριστούμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΙΑ ΝΕ ΕΡΕΥΝΑ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΜΑΛΩΝ ΟΙ 300 ΤΟΥ ΛΕΩΝΙΔΑ ΗΤΑΝ ΛΟΓΙΣΤΕΣ . . . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επί ευκαιρίας. 

Η Γενική Συνέλευση εδώ στα Χανιά ζήτησε, στην συνάντηση της Ομοσπονδίας να μαζευτούν όσοι περισσότεροι για συνυπογραφή. Το έιπαμε στην Ολομέλεια και η δεσμεύτηκε η ΠΟΦΕΕ ότι θα το στείλει άμεσα. Ενα κλικ είναι. Πρέπει να το στέιλει οπωςδήποτε σήμερα. Εμείς στα Χανιά θα περιμένουμε μέχρι Τρίτη βράδυ. Δεν γίνεται παραπάνω. Όσοι δηλώσουν συμμετοχή (σύλλογοι) θα είναι μέσα στο εξώδικο. Τετάρτη 10.00 θα πάρει πρωτόκολλο από τα αρμόδια δικαστήρια. Ήδη είναι ο Λογιστικός Σύλλογος Αθηνών, η ΕΦΕΑθηνών Πειραιώς, η Θήρα και η Πάρος Αντίπαρος τους οποίους ευχαριστούμε. 

 

Xαμπαριάζουν αυτοί από εξώδικα ρε Κώστα?

Λογαριάζουν τα παχύδερμα τις σκνίπες?Εδω΄τα βάλανε με ολοκληρο δικαστικό σώμα εμάς θα υπολογίσουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον.....Να πω κατι αν και δεν ειμαι ελευθερος επαγγελματιας αλλα μισθωτη.Και ως εκ τουτου ανηκω σε αλλο σωματειο.Βρε συναδελφοι και ειδικα οσοι εχετε μια εμπειρια απο συνδικαλιστικα ειναι δυνατον να απογοητευομαστε με το πρωτο "ΟΧΙ";Δηλαδη τι περιμενουμε;Να μας πουν αφου ξυπνησαμε ας τους κανουμε το χατηρι;Εδω αλλοι προσπαθουν χρονια π.χ.εμεις προσπαθουμε 3 χρονια να μας υπογραφει η Συλλογικη Συμβαση και δεν εχουμε καταφερει τιποτα.Τι να κανουμε;Να σταματησουμε να διεκδικουμε;Εεεεε λοιπον δε θα τους περασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχας θα πρεπει να μαθουμε να μην περιμενουμε ολοι την τελευταια στιγμη!!!!!!!!!!!!ειπε ο θεοχαρης σε ραδιοφωνικο σταθμο......καλααααα η υπομονη εχει και τα ορια της......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον φίλο μου τον +λακη ΑΣΧΕΤΗ ΕΡΩΤΗΣΗ  ;) . ¨Αληθεύει πως το φετινό Ε9 θα υποβάλλεται βάσει του τελευταίου ψηφίου ΚΑΕΚ για να μην τα μπλέξουμε με τα ΑΦΜ των Ε1 ? Αρχίζω να πιστεύω πως τα φαρμακογενόσημα που παίρνουν , εκτός των άλλων , είναι και ληγμένα  :D .

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=92290&view=getnewpost

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=92239&view=getnewpost

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί, προφανώς δεν έχουν ενημερωθεί ποτέ ότι υπάρχει το taxheaven και δικαιολογούνται...

Αυτοί προφανώς μας δουλεύουν ότι δεν είχαν ΚΑΜΙΑ πληροφόρηση για την αποχή. Και προφανέστερα, δεν έχουν τα....... ΚΟΤΣΙΑ να πουν "εμείς δε γουστάραμε να συμμετέχουμε σε αποχές και στείλαμε δηλώσεις αβέρτα".

ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον.....Να πω κατι αν και δεν ειμαι ελευθερος επαγγελματιας αλλα μισθωτη.Και ως εκ τουτου ανηκω σε αλλο σωματειο.Βρε συναδελφοι και ειδικα οσοι εχετε μια εμπειρια απο συνδικαλιστικα ειναι δυνατον να απογοητευομαστε με το πρωτο "ΟΧΙ";Δηλαδη τι περιμενουμε;Να μας πουν αφου ξυπνησαμε ας τους κανουμε το χατηρι;Εδω αλλοι προσπαθουν χρονια π.χ.εμεις προσπαθουμε 3 χρονια να μας υπογραφει η Συλλογικη Συμβαση και δεν εχουμε καταφερει τιποτα.Τι να κανουμε;Να σταματησουμε να διεκδικουμε;Εεεεε λοιπον δε θα τους περασει.

 

Ανθη , η απογοητευση ειναι μονο απο τη δικη μας σταση, οχι απο την αντιμετωπιση που εχουμε ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την απάντηση στο ερώτημα που έθεσα την βρήκα μόνο 5 σύλλογοι απουσίαζαν και αισθάνομαι ότι τζάμπα λεφτά εκτός από το ΟΕΕ δίνω και στον σύλλογο που είμαι μέλος ο οποίος έλαμπε δια της απουσίας του.........................................................................................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επί ευκαιρίας. 

Η Γενική Συνέλευση εδώ στα Χανιά ζήτησε, στην συνάντηση της Ομοσπονδίας να μαζευτούν όσοι περισσότεροι για συνυπογραφή. Το έιπαμε στην Ολομέλεια και η δεσμεύτηκε η ΠΟΦΕΕ ότι θα το στείλει άμεσα. Ενα κλικ είναι. Πρέπει να το στέιλει οπωςδήποτε σήμερα. Εμείς στα Χανιά θα περιμένουμε μέχρι Τρίτη βράδυ. Δεν γίνεται παραπάνω. Όσοι δηλώσουν συμμετοχή (σύλλογοι) θα είναι μέσα στο εξώδικο. Τετάρτη 10.00 θα πάρει πρωτόκολλο από τα αρμόδια δικαστήρια. Ήδη είναι ο Λογιστικός Σύλλογος Αθηνών, η ΕΦΕΑθηνών Πειραιώς, η Θήρα και η Πάρος Αντίπαρος τους οποίους ευχαριστούμε. 

 

Καταθέστε το ρε Κωστή να πάει στο γεροδιάολο ,

 

όσοι είμαστε , τι να κάνουμε ,

 

ετσι και αλλιώς εμάς θα μας τρώει μια ζωη η ανούσια αντιπαράθεση

 

και οι μεγαλοκουβέντες των μαϊντανων.

 

Φιλια πολλά φίλε και κουράγιο

 

Ελπίζω την επόμενη φορα που θα έρθεις να τα καταφέρω να σε δω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...