Προς το περιεχόμενο

Τέταρτη ΦΑΣΗ: Αποχή 16/7-22/7 μαζί με την Ομοσπονδία και 37 Συλλόγους της Χώρας...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 
logo_el.png
logo_ggps.gif
 
 

 

 
 
 

 

Προσωρινά μη διαθέσιμη/ο υπηρεσίας/εγγράφου

 


 

 

H υπηρεσία ή το έγγραφο που ζητήσατε δεν είναι διαθέσιμη/ο προσωρινά.
 



Τhe service or the document you requested is not currently available.
 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 920
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

πέθανε εντελώς παντελώς ???  :lol:  :lol:  τι αποχές και μλκιες...  πρέπει να μπήκε ο Κος Μητσοτάκης να στείλει την δήλωσή του !!  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πέθανε εντελώς παντελώς ???  :lol:  :lol:  τι αποχές και μλκιες...  πρέπει να μπήκε ο Κος Μητσοτάκης να στείλει την δήλωσή του !!  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

 

Όχι αλλά από έγκυρες πηγές μάθαμε ότι και ο Μητσοτάκης συμφώνησε ότι το taxis δεν έχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όλα φταίει ο Σόιμπλε.

 

Αφησε ένα ψήγμα ελπίδας , ένα υποννοούμενο σχετικά με το κατοχικό δάνειο.

 

Οπότε αποφάσισε το οικονομικό επιτελείο , ότι δέν χρειάζονται ούτε κάν το 10ευρω του ΦΠΑ.

 

Για αυτό έχει πέσει πάλι το σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς stavrosmix :

 

 

ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ, on 19 Jul 2013 - 09:19 AM, said:snapback.png

Το ψήφισμα προηγήθηκε της απόφασης της Ολομέλειας. Επίσης όσα γράφει τα πιστεύουν όλοι. Και η Διοίκηση. Στον τρόπο αντίδρασης διαφωνήσαμε. (Τον οποίον δεν τον γράφει το ψήφισμα) 

 

Επίσης είπα ότι η Διοίκηση της  ΠΟΦΕΕ αναλαμβάνει να προστατέψει τους συναδέλφους. Δεν γράφω με ποιον τρόπο διότι δεν ξέρω . Μπορεί να καταφέρει και το 31/10. Όμως όχι με αποχές και αντιδράσεις αλλά με συζήτηση με το Υπουργείο.

 

Αυτό είπα. 

 

Προσέξτε λίγο τις παρατηρήσεις συνάδελφοι διότι γίνονται εύκολα παρεξηγήσεις. 

 

αυτό για μένα τα λέει όλα συνάδελφε... εξ' άλλου στο παραπάνω δικό μου post στο "1)" αναφέρω αυτό ακριβώς και γιατί πλέον δεν με καλύπτει η μη αντίδραση της ΠΟΦΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς stavrosmix :

 

 

ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ, on 19 Jul 2013 - 09:19 AM, said:snapback.png

 

αυτό για μένα τα λέει όλα συνάδελφε... εξ' άλλου στο παραπάνω δικό μου post στο "1)" αναφέρω αυτό ακριβώς και γιατί πλέον δεν με καλύπτει η μη αντίδραση της ΠΟΦΕΕ.

 

γι αυτο πρεπει να αλλαξει η διοικηση, πιστευω

Ο.τι εκανε το εκανε κατω απο πιεση, οχι οτι ηταν στα δικα της πλαισια αντιδρασης.

 

Αλλα ας μην κανω κι εγω σαν αυτους που μιλανε για αποχη αλλα δεν απεχουν οι ιδιοι, μιας και μιλαω για αλλαγη χωρις να ειμαι μεσα να την υποστηριξω.

( το τελευταιο ειναι για να προλαβω τον Γιαννη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζω και θα συνεχίσω την αποχή μέχρι την Δευτέρα.

 

Στο κλίμα της αποχής μου "ξέφυγαν " ΦΠΑ Αυτοελέγχου 2 Ο.Ε.

παρομοιως... μου ξεφυγαν 2!

Finger cross μηπως και δωσουν καμια παραταση ΑΛΛΑ... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα . Δεν καταλαβαίνω προς τι αυτή η ηττοπάθεια ; Παιδιά γιατί επικεντρωνομαστε σε κάποια αμφιλεγόμενα στατιστικά στοιχεία και χάνουμε την ουσία ; Τι ζητάμε βρε παιδιά και γιατί χάθηκε η μάχη ; Εμείς δεν είμαστε οι χαμάλιδες του υπουργείου ; Εμείς δεν είμαστε οι αμισθι υπάλληλοι των ΚΕΠ, εμείς δεν είμαστε αυτοί που εχουμε διαγραψει τα Σαβ/Κυρ. , τις γιορτές , διακοπές , τις οικογένειες μας και εντέλει την ίδια τη ζωή μας ; Εμείς που έχουμε όλα αυτά τα ανωτέρω "προνόμια" ζητάμε απλά να επικρατήσει η λογική. Δουλεύουμε νυχθημερόν και δεν προλαβαίνουμε,δεν πληρωνομαστε και πάλι δουλεύουμε και προσφέρουμε τα μέγιστα. Προς θεού παιδιά μην επιτρέπουμε την τρέλα και την παράνοια να αντικαταστήσουν την λογική και την ζωή. Το οφείλουμε στους εαυτούς μας στις οικογένειες και στα παιδιά μας να μην επιτρέψουμε " να συνηθίσουμε το πρόσωπο του τέρας " που έλεγε και ο Μάνος Χατζηδάκης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξαναγράφω μήπως και γίνει κατανοητό 

 

 

έχουμε την (διοίκηση της) ΠΟΦΕΕ που μας αξίζει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρίνεται αντίστοιχη διοίκηση των δικηγόρων, δικαστικών κτλ...Με το βγαίνουν ''φήμες'' 'εχουν κλείσει όλα...εμείς είμαστε συνεργάτες...και μας ακούνε...και είμαστε και πολύυυυυυυυυυ αχάριστοι...ντροπή μας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κλίμα της αποχής μου "ξέφυγαν " ΦΠΑ Αυτοελέγχου 2 Ο.Ε.

παρομοιως... μου ξεφυγαν 2!

 

Ομοίως 2. Κάτι έχει το νούμερο δεν εξηγείται διαφορετικά.

 

Το θέμα δεν είναι προσωπικό με τον Χάρη. Είναι πολιτικό. Γιατί ο Χάρης υπηρετεί μια συγκεκριμένη πολιτική από τη θέση του. Ακόμη κι αν του αναγνωρίσουμε ότι επιθυμεί διακαώς να βοηθήσει και δίνει όλες τις δυνάμεις του, λειτουργεί πάντα μέσα στα πλαίσια που χαράζει αυτή η πολιτική.

Και το βασικό στοιχείο αυτής της πολιτικής ως έκφραση είναι η πυγμή και ο πόλεμος ενάντια στην κοινωνία.

Γι αυτό μπορεί όπως λέει ο αμαρτωλός.....

 

Αλλά θα σου το κάνει ως χάρη στο βαθμό που δεν διεκδικείς την αλλαγή της πολιτικής

 

Ype έχω την αίσθηση ότι δεν συμμετέχουμε στην αποχή επιδιώκοντας αλλαγή πολιτικής αλλά την τροποποίηση ενός λανθασμένου σχεδιασμού.

Αν είχα αντιληφθεί προσπάθεια αλλαγής πολιτικής δεν θα συμμετείχα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ..............

Ype έχω την αίσθηση ότι δεν συμμετέχουμε στην αποχή επιδιώκοντας αλλαγή πολιτικής αλλά την τροποποίηση ενός λανθασμένου σχεδιασμού.

Αν είχα αντιληφθεί προσπάθεια αλλαγής πολιτικής δεν θα συμμετείχα. :)

 

Δεν είπα αυτό........

Σωστή είναι η αίσθηση που έχετε...

 

Αυτό που είπα είναι πως η αλλαγή του σχεδιασμού (για την εξουσία) είναι κάτι που μπορεί να δωθεί στο πλαίσιο της μεγαλοψυχίας τους και ότι η πολιτική τους είναι η απουσία συζήτησης επί της ουσίας.

 

Ευχαριστώ πάντως για την διευκρίνιση, όσον αφορά την συμμετοχή σας, αν και ..........  δεν είχα την ψευδαίσθηση ότι θα σας έχω σύμμαχο στις "δικές μου" διεκδικήσεις. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρίνεται αντίστοιχη διοίκηση των δικηγόρων, δικαστικών κτλ...Με το βγαίνουν ''φήμες'' 'εχουν κλείσει όλα...εμείς είμαστε συνεργάτες...και μας ακούνε...και είμαστε και πολύυυυυυυυυυ αχάριστοι...ντροπή μας..

 

Γνωρίζετε πολλούς δικηγόρους που δεν συμμετέχουν στους συλλόγους τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κ. Θεοχάρης μιλώντας στον Βήμα fm, αναφορικά με τις φορολογικές δηλώσεις των φορολογουμένων ο ΑΦΜ των οποίων λήγει σε 1 ή 2 και η προθεσμία υποβολής των οποίων λήγει την προσεχή Δευτέρα, διευκρίνισε ότι οι έγγαμοι πολίτες μπορούν να κάνουν χρήση του πιο ευνοϊκού ΑΦΜ εκ των δύο συζύγων και να υποβάλλουν τη δήλωση μέχρι τη λήξη της προθεσμίας του ΑΦΜ με τον μεγαλύτερο καταληκτικό αριθμό ...

 

ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΨΥΧΙΑΤΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ασχολούμαστε με την ΠΟΦΕΕ, η οποία είναι απλά μια παράταξη χωρίς ουσιαστικό θεσμικό ρόλο?

Το ΟΕΕ τι κάνει? Καλά τα σεμινάρια, αλλά πέρα από αυτά έχει και ρυθμιστικό ρόλο. Σε άλλους κλάδους με σοβαρή οργάνωση οι επιστημονικοί φορείς είναι αυτοί που αποφασίζουν και διασφαλίζουν τις όποιες κινητοποιήσεις. Εμείς? Απλά ασχολούμαστε με τα πεπραγμένα μιας προβεβλημένης παράταξης και περιμένουμε τα πάντα να γίνουν από εκεί?

Δεν θέλω να μπω στην ουσία του αν συμφωνώ ή διαφωνώ με τον τρόπο που το χειρίστηκε η ΠΟΦΕΕ, αλλά απλά ΔΕΝ μπορεί να κάνει κάτι παραπάνω, γιατί θεσμικά μέχρι καμιά συνάντηση με το Χάρη και καμιά ανακοίνωση μπορεί να πάει. Επίσης, δεν μπορεί η ΠΟΦΕΕ να αποφασίσει πραγματική απεργία, γιατί είναι αναρμόδια de juris και (απ' ότι φαίνεται) de facto. Και το ΟΕΕ συνεχίζει τον ύπνο του δικαίου...

Πληρώνουμε σαν κλάδος την αδιαφορία μας για τα κοινά και την πεποίθηση ότι είμαστε εξέχοντα στελέχη του εν Ελλάδι καπιταλισμού, ενώ στην πραγματικότητα είμαστε εν τέλη απλά "χρήσιμοι ηλίθιοι" για το ΥΠ.ΟΙΚ. οι οποίοι δρουν με την ψευδαίσθηση ότι έχουν καβαλήσει το κύμα της επιτυχίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΠΟΦΕΕ είναι συνδικαλιστικός φορέας κι όχι το ΟΕΕ

 

Κατά τ΄άλλα η ουσία είναι πως ....

 

........................

Πληρώνουμε σαν κλάδος την αδιαφορία μας για τα κοινά και την πεποίθηση ότι είμαστε εξέχοντα στελέχη του εν Ελλάδι καπιταλισμού, ενώ στην πραγματικότητα είμαστε εν τέλη απλά "χρήσιμοι ηλίθιοι" για το ΥΠ.ΟΙΚ. οι οποίοι δρουν με την ψευδαίσθηση ότι έχουν καβαλήσει το κύμα της επιτυχίας.

 

 

Είναι κι αυτές οι άτιμες οι σπουδές μας που δημιουργούν τέτοιες ψευδαισθήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oργισμένοι άνεργοι πολίτες κτύπησαν, αποδοκίμασαν και εξύβρισαν τον υπουργό Υγείας Άδωνι Γεωργιάδη πριν λίγο κατά την προγραμματισμένη επίσκεψή του στο Αττικό Νοσοκομείο.

Σημειώνεται ότι είχε προηγηθεί ανακοίνωση εργαζομένων του νοσοκομείου, στην οποία ανέφεραν ότι ο υπουργός "είναι ανεπιθύμητος".

Σύμφωνα με πληροφορίες, ο Α.Γεωργιάδης ενώ κινούνταν προς το νοσοκομείο δέχθηκε την επίθεση πολιτών που διαμαρτύρονταν για την εξαθλίωση στην οποία τους έχουν ρίξει οι κυβερνήσεις των Μνημονίων.

Οι πολίτες όρμησαν επάνω στον υπουργό Υγείας τον έσπρωξαν και τον χτύπησαν ενώ η φρουρά του δεν μπορούσε να κάνει τίποτα μπροστά στην ορμή και στην απόγνωση των πολιτών.

Συνεργάτες του αναφέρουν, ότι ο 'Αδωνις Γεωργιάδης επέστρεψε στο υπουργείο "Κτυπημένος στο λαιμό του και το κεφάλι. Ήταν κατακόκκινος από τα σημάδια των κτυπημάτων". Ο ίδιος αποκάλεσε "φασίστες" αυτούς που τον κτύπησαν.


:lol:  :lol:  :lol: 

Μέσα στον πανικό όλο και από κάπου έρχεται ένα καλό νέο να σου φτιάξει το κέφι !!  :ph34r:  :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζετε πολλούς δικηγόρους που δεν συμμετέχουν στους συλλόγους τους;

Δεν διαφωνώ..τους στηρίζουν όμως οι σύλλογοι τους??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ..τους στηρίζουν όμως οι σύλλογοι τους??

 

 

Η κότα έκανε τ΄αυγό ή το αυγό την κότα;

 

τελικά τί είναι οι σύλλογοι;

μήπως είναι τα μέλη τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναγράφω και ξαναλέω ... πήγαμε και πάμε καλά ... και προσπάθεια έγινε και κριτική και αυτοκριτική ... και θέλω να πιστεύω ότι θα πάμε καλύτερα ... ήταν μόλις η αρχή ... τώρα για το αν θα επιτευχθούν πράγματα μέσω του διαλόγου με το υπουργείο θα φανώ δύσπιστος ... το πιο σημαντικό είναι η μεγιστοποίηση του βαθμού συσπείρωσης του κλάδου με γνώμονα τα κοινά προβλήματα ... χρειάζεται τόλμη και όραμα ... κάτι από Καζαντζάκη για το τέλος ότι δεν συνέβη ποτέ είναι ότι δεν ποθήσαμε αρκετά ... και απ ότι φαίνεται ούτε το ποθήσαμε ούτε το πιστέψαμε όσο θα πρεπε ... κάτι κάναμε πάντως ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Λιμ. Χερσονήσου και Μάλια Ηρακλείου Κρήτης με όσους συνάδελφους έχω έρθει σε επικοινωνία (τα 6 μεγαλύτερα γραφεία της περιοχής) μου επιβεβαίωσαν ότι δεν έχει σταλεί καμία δήλωση από προχθές και  ότι θα απέχουν μέχρι και την Δευτέρα.

Καλή δύναμη και καλό κουράγιο σε όλους!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κότα έκανε τ΄αυγό ή το αυγό την κότα;  ΣΩΣΤΟΣ

 

τελικά τί είναι οι σύλλογοι;

μήπως είναι τα μέλη τους;  ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΝΑ ΜΕ ΕΜΠΝΕΕΙ.. ΝΑ ΝΟΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΙΝΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...