Προς το περιεχόμενο

Τέταρτη ΦΑΣΗ: Αποχή 16/7-22/7 μαζί με την Ομοσπονδία και 37 Συλλόγους της Χώρας...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παναγιώτη αν μου επιτρέπεις ... ίσως είναι η μόνη φορά που κάτι κάναμε ... αυτό πιστεύω ... γιατί για πρώτη φορά ακουστήκαμε σχεδόν παντού έστω και ατσούμπαλα - ασύντακτα ... ειλικρινά αυτό βλέπω, νιώθω και πιστεύω ...

Καλημέρα,

 

Γιατί να μην σου επιτρέπω? :)

 

Ας μιλήσω προσωπικά και όχι γενικά.Το μόνο που είχα να κάνω ήταν για τις δηλώσεις που λήγουν την Δευτέρα να ενημερώσω τους πελάτες μου ότι δεν θα φύγουν στις προθεσμίες που υπάρχουν αυτή την στιγμή.Να τους εξηγήσω τι προβλήματα έχουμε με το υ.ο.και το τάξις καθώς και να τους δείξω πότε βγάινουν και οι σχετικές αποφάσεις για τις δηλώσεις και πότε μας ζητάνε να τις στείλουμε.Νομίζω ότι μόνο κάποιος που δεν θέλει δεν καταλαβαίνει ότι αυτό είναι επικίνδυνο και για αυτόν.

Θεωρώ λοιπόν ότι δεν έδωσα και καμία ιδιαίτερη μάχη.Θεωρώ ότι ήταν πολύ απλό να γίνει αποχή για μία εβδομάδα.

 

Όσο για αυτά που αναφέρεις συμφωνώ απολύτως.Ίσως ήταν η πρώτη φορά που ακουστήκαμε.Έστω και έτσι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 920
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Καλημέρα σε όλους,

Δεν είμαι γραμμένος σε σύλλογο και δεν επιθυμώ να παραβώ την αποχή γιαυτό και συνεχίζω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Γιατί να μην σου επιτρέπω? :)

 

Ας μιλήσω προσωπικά και όχι γενικά.Το μόνο που είχα να κάνω ήταν για τις δηλώσεις που λήγουν την Δευτέρα να ενημερώσω τους πελάτες μου ότι δεν θα φύγουν στις προθεσμίες που υπάρχουν αυτή την στιγμή.Να τους εξηγήσω τι προβλήματα έχουμε με το υ.ο.και το τάξις καθώς και να τους δείξω πότε βγάινουν και οι σχετικές αποφάσεις για τις δηλώσεις και πότε μας ζητάνε να τις στείλουμε.Νομίζω ότι μόνο κάποιος που δεν θέλει δεν καταλαβαίνει ότι αυτό είναι επικίνδυνο και για αυτόν.

Θεωρώ λοιπόν ότι δεν έδωσα και καμία ιδιαίτερη μάχη.Θεωρώ ότι ήταν πολύ απλό να γίνει αποχή για μία εβδομάδα.

 

Όσο για αυτά που αναφέρεις συμφωνώ απολύτως.Ίσως ήταν η πρώτη φορά που ακουστήκαμε.Έστω και έτσι....

καλά τα λες παναγιώτη..σιγά όμως μη σε πιστέψω..

 

εσύ κάνεις αποχή γιατί δεν έρχεται ο τρομοκράτης.. :P

 

καλή σου μέρα φιλαράκι..καλημέρα σε όλους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με όσα ανέφερε ο Κωστής, αλλά διατηρώ πολύ μεγάλες επιφυλάξεις όσον αφορά τις συζητήσεις και τις υποσχέσεις. Ας μην ξεχνάμε ότι ήταν ο ίδιος ο κος Θεοχάρης ο οποίος 1 χρόνο πρίν σε μια άλλη έκτακτη ολομέλεια των προέδρων υποσχέθηκε ότι το σύστημα θα ανοίξει 20 Φεβρουαρίου. !!!

Αλλά σαν κομμουνίστρια... :unsure: δεν μπορώ να πω πολλά...

Καλή σας μέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ψήφισμα προηγήθηκε της απόφασης της Ολομέλειας. Επίσης όσα γράφει τα πιστεύουν όλοι. Και η Διοίκηση. Στον τρόπο αντίδρασης διαφωνήσαμε. (Τον οποίον δεν τον γράφει το ψήφισμα) 

 

Επίσης είπα ότι η Διοίκηση της  ΠΟΦΕΕ αναλαμβάνει να προστατέψει τους συναδέλφους. Δεν γράφω με ποιον τρόπο διότι δεν ξέρω . Μπορεί να καταφέρει και το 31/10. Όμως όχι με αποχές και αντιδράσεις αλλά με συζήτηση με το Υπουργείο.

 

Αυτό είπα. 

 

Προσέξτε λίγο τις παρατηρήσεις συνάδελφοι διότι γίνονται εύκολα παρεξηγήσεις. 

ζητω συγγνωμη αν παρεξηγηθηκε ο τροπος μου.  και οι οποιες παρατηρησεις μου ηταν καλοπροαιρετες . μεσα στο κλιμα εντασης που εργαζομαστε λογικο ειναι να κανουμε και λαθη. απλα δε γνωριζα ποτε εγκριθηκε το ψηφισμα. η ουσια ειναι κατα τη γνωμη μου οτι ο αγωνας τωρα ξεκιναει. πρεπει να ιεραρχησουμε τις προτεραιοτητες μας. εγω θα ακολουθησω μεχρι το τελος την αποφαση της ποφεε και ας υποστω κυρωσεις , θα προτιμησω να περασω το σαββατοκυριακο με τα παιδια μου. μπορει να μην ειμαι καλος λογιστης αλλα αναλαμβανω παντα το κοστος των επιλογων μου . ελπιζω μετα το περας των φορολογικων δηλωσεων να βρισκομαστε ολοι εδω. βλεπω να περναμε τα ιδια με τα περσινα ( θυμαμαι και τον συναδελφο που υπεγραφε με το ονομα '' ηλιας ο καλος σας λογιστης'') και θα ηθελα να ευχαριστησω ,εστω και αργα, ολους τους συναδελφους οι οποιοι παροτι ειχαν τελειωσει με τις δηλωσεις τους μας συμπαρασταθηκαν μεχρι τελους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά τα λες παναγιώτη..σιγά όμως μη σε πιστέψω..

 

εσύ κάνεις αποχή γιατί δεν έρχεται ο τρομοκράτης.. :P

 

καλή σου μέρα φιλαράκι..καλημέρα σε όλους..

Kαλημέρα Δημήτρη,

 

Ποιός τρομοκράτης και πράσινα άλογα.Παίρνα δανεικούς σε λέω.... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους τους συναδέλφους και τις συναδέλφισσες.

Ετοιμαστείτε για το γνωστό ψυχοφθόρο,ψυχανεμικό παρακαλετό δώστε μας

κι άλλη παράταση.

Ουαί υμίν γραμματείς και φαρισαίοι(του ΥΟ).Θέλω δεν θέλω,αποχή μέχρι

τη Δευτέρα.Προέχει ο φπα. :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ κρίσιμο πολύ σημαντικό είναι να τηρηθεί η απόφαση της συνελευσης της ομοσπονδίας για αποχή μεχρι την Δευτέρα 22/7/13.

Διαφορετικά θα έχουμε ...βγάλει τα ματάκια μας με τα ίδια τα χεράκια μας  γιατι ο κλάδος μας θα φανει σε  όλους ( κακοπροαίρετους ή μή ) κατακερματισμένος ενώ δεν είναι.

Ας δούμε και τα καλά στην υπόθεση. Είναι ιστορικό γεγονός ότι τόσοι σύλλογοι τόσοι λογιστές-φοροτεχνικοί συμφώνησαν και συντάχθηκαν για το κοινό καλό γενικώς όχι μόνο του κλάδου.

Ας μην ρίξουμε την σημαντικότατη αυτή στιγμή στον γκρεμό!!!

 

txwz.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

txwz.gif

 

Όλοι μαζί τώρα ενωμένοι!

Ο φόβος μας, η δύναμή τους.

 

Δε φοβόμαστε.

 

Δεν έχει μείνει τίποτα να χάσουμε.

Μόνο να κερδίσουμε έχουμε.

Δεν πάει άλλο ...

 

ΑΠΟΧΗ ΟΛΟΙ ΤΏΡΑ!

 

Καλή δύναμη

 

txwz.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρότι όπως πολλές φορές έχω ξαναπεί δεν κάνω δηλώσεις (πλήν μερικών συγγενών και φίλων, δωρεάν για εξυπηρέτηση),  συμμερίζομαι την απογοήτευσή σας....... αν και για να είμαι ειλικρινής το περίμενα.

Αλλωστε έχω φάει μεγαλύτερη ήττα..... Στα νιάτα μου πίστευα πως ήμουν η γενιά της επανάστασης και της νίκης. :)

 

Επιτρέψτε μου ελάχιστα σχόλια

 

Το περίμενα γι αυτό που γράφει ο αμαρτωλός........

Να τα πιστέψεις,

 

Ξέρεις πόσοι λογιστές δεν είναι γραμμένοι σε συλλόγους και δεν εχουν παρει χαμπάρι τίποτε?

Ξέρεις πόσοι κάνουν τη δήλωση μόνοι τους?

Ξέρεις πόσοι απο εδώ ενώ μπαίνουν στο θέμα και  φωνάζουν για την αποχή αλλάζουν οθόνη και στέλνουν δηλώσεις?

Γενικά είμαστε για τα πανηγύρια, :D

 

Γιατί αυτά δημιουργούν πρόσφορο έδαφος για μια προπαγάνδα των κυρίαρχων ΜΜΕ που οδηγεί σε κατασυκοφάντηση των λογιστών.

και σε ανακοινώσεις σαν κι αυτή  που ρίχνουν κι άλλο νερό στο μύλο που αλέθει τις συνειδήσεις του κόσμου.

 

 

 

.................

Προσωπικά συνάδελφε ναι. Πίστεψα ότι αυτή την φορά ειδικά, έστω για πρώτη και τελευταία, ότι θα είχαμε την μεγαλύτερη συσπείρωση.

Αυτή την φορά νόμιζα ότι όλοι θα καταλάβουμε ή τουλάχιστον οι περισσότεροι.

Μάταια.

Διαψεύστηκα όπως και πολλοί από εμάς.

Τελικά είμαι περισσότερο αφελής απ' ότι νόμιζα!

Όσο για το πόσοι ακολουθούν ή θα ακολουθήσουν, επιτρέψτε μου να διατηρώ μεγάλες επιφυλάξεις ...

Αφού δεν έγινε αυτή την φορά, τις επόμενες γιατί να είναι καλύτερα ; Γιατί να είναι περισσότεροι ;

Πόσο πια ;

Για κάποιους μπορεί να πάει κι άλλο.

Για κάποιους άλλους όχι ...

Μακάρι να διαψευσθώ και πάλι, αλλά φοβάμαι πολύ πως ...

 

.......................

 

Συνάδελφε η μαζικότητα του κινήματος δεν είναι μάννα εξ ουρανού που πέφτει μόλις κάνουμε την προσευχή μας.

Είναι παξιμάδι φτάζυμο που πετυχαίνει πολύ δύσκολα και κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες περιβάλλοντος.

Ο κατακερματισμός της κοινωνίας σε αντικρουόμενα συμφέροντα μικρών ομάδων και ατόμων και η χρόνια προπαγάνδιση της ατομικής προσπάθειας που φέρνει την ευημερία στα άτομα και κατ΄επέκταση στην κοινωνία και η κατασυκοφάντιση κάθε τί συλλογικού και τους συνδικαλισμού γενικώς μέσω της στοχοποίησης των προσώπων των συνδικαλιστών (δικαίων και αδίκων, όλοι σε ένα τσουβάλι) δεν θα μπορούσε να δημιουργήσει συνθήκες αλληλεγγύης παρά μόνο καχυποψία και αντιπαλότητα.

Σκεφτείτε πόσες φορές στις συζητήσεις σας στον ευρύτερο κύκλο ή στον περίγυρό σας δεν έχετε ακούσει όλους να στρέφονται εναντίον όλων.

Πόσοι δεν ζήτησαν τις απολύσεις στο δημόσιο ή τις μειώσεις μισθών για να μην πληγεί ο ιδιωτικός τομέας. Κι ύστερα άρχισαν να κλείνουν τα μαγαζιά.

Θυμηθείτε........Στο μαραθώνιο δεν πρόκειται ποτέ να κερδίσει ο κατοστάρης.

Κι εγώ δεν είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξος (από την γενικότερη κατάσταση) και φυσικά δεν μπορώ να προβλέψω πόσοι θα ακολουθήσουν τις επόμενες φορές.

Αν σταματήσεις όμως δεν θα σ΄ακολουθεί κανένας. Μπορεί και να σε προσπεράσουν (στην καλύτερη περίπτωση) αλλά μπορεί και να σταματήσουν όλοι.

 

 

......................

 

Ο Χάρης θα σκυλιάσει και να έχετε το νού σας. Παίζεται η θέση του.

Εξίσσου σημαντικό όμως είναι να καταλάβει ότι δεν γίνεται να τετραπλασιάσω την παραγωγικότητά μου επειδή τον έπιασαν κότσο με τις ημερομηνίες.

Ας πρόσεχε.

Πέρυσι έδρεψε τον προπέρσινο σχεδιασμό του Σπινέλλη.....

Φέτος νομίζει πως επειδή έβαλε τα καινούργια μηχανήματα ( διαγωνισμοί επί Σπινέλλη πάλι ) θα μειώσει τους χρόνους παραλαβής.

 

Το θέμα δεν είναι προσωπικό με τον Χάρη. Είναι πολιτικό. Γιατί ο Χάρης υπηρετεί μια συγκεκριμένη πολιτική από τη θέση του. Ακόμη κι αν του αναγνωρίσουμε ότι επιθυμεί διακαώς να βοηθήσει και δίνει όλες τις δυνάμεις του, λειτουργεί πάντα μέσα στα πλαίσια που χαράζει αυτή η πολιτική.

Και το βασικό στοιχείο αυτής της πολιτικής ως έκφραση είναι η πυγμή και ο πόλεμος ενάντια στην κοινωνία.

Γι αυτό μπορεί όπως λέει ο αμαρτωλός.....

 

Πατρίδα θα την δώσει την παράταση αλλά όχι αύριο.Τη δευτέρα το μεσημέρι θα την ανακοινώσει.Και ποια θα είναι η παράταση?

30 Αυγούστου ανεξαρτήτως αφμ.Είναι ορντινάτσα των παρτσινέβελων της τρόικας,

 

Αλλά θα σου το κάνει ως χάρη στο βαθμό που δεν διεκδικείς την αλλαγή της πολιτικής

 

 

Συνάδελφοι, συνοπτικά αν και επιδέχεται ανάλυσης, o πόλεμος (με την έννοια της αντίδρασης/αντίστασης) από την πλευρά της ΠΟΦΕΕ, έχει χαθεί. Και επειδή η ΠΟΦΕΕ είναι ο κύριος εκφραστής της προσπάθειας μας, ο πόλεμος  (με την έννοια της αντίδρασης/αντίστασης) έχει γενικά χαθεί. Η Διοίκηση της ΠΟΦΕΕ θα συνεχίσει την προσπάθεια συζήτησης με το Υπουργείο και αισιοδοξεί για προστασία των λογιστών από εκπρόθεσμες δηλώσεις (όπως πέρυσι) 

 

........................

 

Η απόφαση της ολομέλειας η οποία είναι συμβουλευτική προς το Δ/Σ της ΠΟΦΕΕ και όχι δεσμευτική όπως η απόφαση της Γ/Σ της Κέρκυρας, είναι αποχή μέχρι τις 22/7 (αφού είπαμε είναι απόφαση δεσμευτική της Γ/Σ που το είχε αποφασίσει στην Κέρκυρα) και μετά αναλαμβάνει το ΔΣ της ΠΟΦΕΕ με το περυσινό σύστημα να προστατεύσει όλους τους λογιστές να μην έχουν προβλήματα. Διαβεβαίωσε ότι θα τα καταφέρει. Ξεκάθαρα συνάδελφοι η πανικόβλητη και  ψυχοβαλτική  διαδικασία στην δουλειά μας από σήμερα έως τέλους δεν μπορεί να αποφευχθεί. Θα αποφεχθούν τα πρόστιμα στις δηλώσεις διαβεβαιώνει η Διοίκηση της ΠΟΦΕΕ κάνοντας ότι μπορεί... Όσο μένει το σύστημα με πολλές δηλώσεις ανυπόβλητες η ΠΟΦΕΕ θα προσπαθεί να παίρνει παρατάσεις

 

...................

Οι υπόλοιποι πρόεδροι (και η πλειοψηφία του Δ/Σ της ΠΟΦΕΕ) ήταν εξαρχής (αυτή είναι η αλήθεια) ενάντια σε Αντιδράσεις, σε Αποχές και σε ένδικα μέσα και υποστηρίζουν σθεναρά ότι μόνο με την συζήτηση και την δύναμη της ΠΟΦΕΕ θα καταφέρουν να προστατέψουν τον λογιστή από τα πρόστιμα. Και δεσμεύτηκαν ότι θα το καταφέρουν.  Φέτος όμως δεν βλέπω να υπάρχει καμία περίπτωση να προστατέψουν την αξιοπρέπεια της εργασίας των συναδέλφων. Μακροπρόθεσμα θεωρούν ότι θα λύσουν όλα αυτά τα προβλήματα και αναφέρουν συνεχώς ότι ακόμα και ο νόμος για δηλώσεις από 1/2 -30/6 είναι αποτέλεσμα των προσπαθειών της ΠΟΦΕΕ και ότι μπορεί να μην υλοποιήθηκε φέτος αλλά του χρόνου θα υλοποιηθεί όπως δεσμεύτηκε και ο ίδιος ο Θεοχάρης.

 

 

Συνάδελφοι,

υπήρχαν πολλές λεπτομέρειες που δεν μπορώ να τις καταγράψω εδώ. Η ουσία του θέματος ήταν αυτά που προανέφερα. Η κριτική για το σωστό ή το λάθος, για τον δόλο ή το ακούσιο, για το καλό ή για το κακό βραχυπρόθεσμα ή μακροπρόθεσμα το αφήνω σε εσάς. 

 

Τέλος. 

 

 

Θεωρώ πως σ΄αυτά τα λίγα που επισημαίνω είναι η ουσία και η αιτία της ήττας. Όχι της ήττας χθές, αλλά της ήττας που έχει υποστεί η κοινωνία γενικά.

Δεν υπάρχει ξεκάθαρος στόχος της διεκδίκησης.

Γιατί εσύ (και κάποιοι άλλοι) διεκδικείς αξιοπρέπεια στην εργασία κι οι πολλοί έχουν αποδεχθεί την κατάσταση και διεκδικούν προστασία από τα πρόστιμα.

Εσύ παλεύεις για άλλες συνθήκες δουλειάς κι οι άλλοι εκλιπαρούν για τον οίκτο της εξουσίας.

Είσαι ήδη μπροστά. Βάστα γερά....

 

Ωστόσο υπάρχει κάτι αισιόδοξο.......

 

Παναγιώτη αν μου επιτρέπεις ... ίσως είναι η μόνη φορά που κάτι κάναμε ... αυτό πιστεύω ... γιατί για πρώτη φορά ακουστήκαμε σχεδόν παντού έστω και ατσούμπαλα - ασύντακτα ... ειλικρινά αυτό βλέπω, νιώθω και πιστεύω ...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΠΗΚΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΠΕΡΥΣΙΝΟΥ ΕΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ 10 ΛΕΠΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΣΕΡΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΦΠΑ ΚΛΠ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρότι όπως πολλές φορές έχω ξαναπεί δεν κάνω δηλώσεις (πλήν μερικών συγγενών και φίλων, δωρεάν για εξυπηρέτηση),  συμμερίζομαι την απογοήτευσή σας....... αν και για να είμαι ειλικρινής το περίμενα.

 

Θεωρώ αδιανόητο αυτοί που κάνουν δηλώσεις,

αυτοί που ξέρουν τί θα πει κρέμομαι από μια παράταση,

παρακαλάω σαν γύφτουλας γιατί δεν προλαβαίνω,

αυτοί που έζησαν στην πραγματικότητα τα περσυνά καραγκιοζιλίκια,

αυτοί που έψαχναν να βρουν την ΠΟΦΕΕ να τους σώσει,

αυτοί οι ίδιοι να υπονομεύουν την προσπάθεια που έγινε,

κρυφά,πίσω από έναν υπολογιστή...

και αύριο,θα παρακαλούν για μια ακόμη παράταση 2 ημερών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν πρέπει να κυριαρχήσει μεταξύ μας το αίσθημα της απογοήτευσης.

Ως Λογιστές-Φοροτεχνικοί πρέπει να συνεχίσουμε να κάνουμε την δουλειά μας, όσο ψυχοφθόρα και εάν είναι.

Εγω προσωπικά όσες λήγουν σε 1 & 2 τις ετοιμάζω και τις σώνω στο πρόγραμμα που έχω. Ετσι και αλλιώς ένα κλικ είναι μετά, για την υποβολή.

Απο την προηγούμενη Τρίτη δεν έχω και δεν θα στείλω καμμία μέχρι να αλλάξει η απόφαση της αποχής.

Μπορεί να μην είμαι τώρα σε κανένα σύλλογο γραμμένος (παλιά ήμουν στην ΕΦΕΕΑ, αλλά μετά την προ πολλών ετών διασπαστική κίνηση του Ντουκάκη με την ΠΕΦΕ, σταμάτησα), αλλά θεωρώ οτι κινήσεις όπως η τωρινή, που για πρώτη φορά όλοι οι σύλλογοι ενωμένοι ζητάνε το αυτονόητο για εμάς, πρέπει να υποστηριχθούν απο όλους μας. Διότι κάποια στιγμή θα έλθει και η αναγνώριση μας απο το ΥΟ, βλέποντας οτι δεν πάμε σαν αρνιά, αλλά πλέον πιο ομαδικά απο κάθε άλλη φορά.

Μέχρι τώρα οι κινήσεις που γίνονταν ήταν μεμονωμένες απο κάθε σύλλογο χωριστά, αλλά τώρα που η κίνηση είναι συλλογική, είμαστε υποχρεωμένοι απέναντι σε εμάς τους ίδιους και στο επάγγελμα μας, να κρατήσουμε σταθερή και ενιαία στάση και να την υποστηρίξουμε όσο περισσότερο μπορούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'' Στο τραπέζι έχει πέσει και η παράταση κατά 15 ημέρες για το σύνολο των δηλώσεων, μετά την τελευταία προθεσμία της 30ης Αυγούστου, όμως, για αυτό, στο υπουργείο Οικονομικών υποστηρίζουν ότι απαιτείται η έγκριση της τρόικας.''

 

το πιο ενοχλητικο σε ολη τη διαδικασια , οχι οτι δεν το ξεραμε.

αφου ειναι υπαλληλοι και εκτελουν εντολες θα πρεπει να αμοιβονται και αναλογα.

η θεσεις ευθυνης που κατεχουν ειναι μονο στα χαρτια και θα πρεπει να καταργηθουν , να κανουμε και οικονομια στο κρατος.

μηπως θα επρεπε οι θεσεις και προτασεις  μας να απευθυνονται καπου αλλου και οχι στο υπουργειο οικονομικων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σύνδεση με τον ιστότοπο www1.gsis.gr διακόπηκε.
Ελέγξτε τη σύνδεσή σας στο Διαδίκτυο.
Ελέγξτε τυχόν καλώδια και επανεκκινήστε δρομολογητές, μόντεμ ή άλλες συσκευές του δικτύου που ενδεχομένως χρησιμοποιείτε.
Επιτρέψτε στο Chrome να αποκτήσει πρόσβαση στο δίκτυο στις ρυθμίσεις του τείχους προστασίας ή του λογισμικού προστασίας από ιούς που διαθέτετε.
Εάν έχει ήδη καταχωρηθεί ως ένα πρόγραμμα στο οποίο επιτρέπεται η πρόσβαση στο δίκτυο, δοκιμάστε να το καταργήσετε από τη λίστα και να το προσθέσετε ξανά.
Εάν χρησιμοποιείτε διακομιστή μεσολάβησης…
Ελέγξτε τις ρυθμίσεις του διακομιστή μεσολάβησης ή επικοινωνήστε με το διαχειριστή του δικτύου σας για να βεβαιωθείτε ότι ο διακομιστής μεσολάβησης λειτουργεί. Εάν δεν πιστεύετε ότι απαιτείται η χρήση διακομιστή μεσολάβησης: Μεταβείτε στο μενού του Chrome > Ρυθμίσεις > Εμφάνιση σύνθετων ρυθμίσεων… > Αλλαγή ρυθμίσεων διακομιστή μεσολάβησης... > Ρυθμίσεις LAN και καταργήστε την επιλογή "Χρήση διακομιστή μεσολάβησης για το LAN".
Κωδικός σφάλματος: ERR_CONNECTION_RESET



ΔΏΣΕ ΠΌΝΟ ΘΕΟΧΆΡΗ !!!  :D  :D  :D  ΆΚΟΥ εκεί δουλεύει ρολόι !! (δεν ξέρω γιατί αλλά μου ήρθε στο μυαλό η γιαγιά μου όταν ήταν στην εντατική και μας έλεγαν ΌΛΑ ΘΑ ΠΆΝΕ ΚΑΛΆ ! ΜΙΑ ΧΑΡΆ ΤΑ ΠΆΕΙ ) και μετά είδε τα ραδίκια ανάποδα !  (άκου εκεί να θέλει ο πελάτης να δει τι τόκους του έχουν περάσει στο σύστημα ...... )  :D  :D  :D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αν ισχύουν ολα αυτά που βλέπω ποιος ο λόγος ύπαρξης της ΠΟΦΕΕ δεν εχουμε προλάβει να τελειώσουμε το ΦΠΑ τι δηλώσεις και οχι δεν έχω τοσα πολλα....Συνεχίζω την αποχή που αν δεν υπηρχε η δυνατότητα να την στηρίξουν κακώς την ανάγγειλε η ΠΟΦΕΕ γιατί εγω όπως και αλλοι συνάδελφοι δεν εστειλα και τωρα τι θα μου πουν....νομιζω ειναι καιρος να δημιουργηθεί ένας σύλλογος που μπορεί πραγματικά να διεκδικησει τα αυτονοητα.ΑΡΝΟΥΜΑΙ ΑΡΝΟΥΜΑΙ ΑΡΝΟΥΜΑΙ ΝΑ ΣΚΥΨΩ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΝΑ ΦΥΓΩ.Αν δεν μπορουν να φύγουν θέλω την αξιοπρέπεια μου πισω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝΤΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΤΟΥ  Ο ΘΕΟΧΑΡΗΣ  ΠΟΥ ΑΠΕΤΥΧΕ ΠΑΤΑΓΩΔΩΣ ΣΤΗΝ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΟΥ, ΠΟΥ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΟΥ ΤΡΕΧΟΥΝ 6.500.000 ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ, ΠΟΥ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΟΥ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΘΑ ΑΡΓΗΣΕΙ ΝΑ ΜΑΖΕΨΕΙ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ , ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΑΛΑΜΕ  ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΟΥΛΑ .

ΚΑΙ ΜΕ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΟΤΙ Η ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ  2012 ΜΕ ΤΟ 2013 ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΟΥΣΙΑΣ (ΠΕΡΑΝ ΤΟΥΣ ΤΟΚΟΥΣ (ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ )ΑΜΚΑ ,ΔΕΗ  ΚΛΠ ΠΟΥ ΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ) ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΗΤΑΝ ΕΤΟΙΜΟ ΑΠΟ 01/01/2013 ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΥΠΟΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΑΚΟΜΗ .   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας το πάρουμε απόφαση να τελειώνουμε...

 

1) Για άλλη μια φορά Η ΠΟΦΕΕ "κατέβασε τα παντελόνια" και περιμένει από μας να κάνουμε-συνεχίσουμε την αποχή, να ρισκάρουμε, να βάλουμε πλάτη κλπ χωρίς καν πλέον να το φωνάζει ή να σκληραίνει την στάση ?

(το ανέφερα και παραπάνω... θα μπορούσε να απειλήσει ότι θα καταθέσουμε όλες τις δηλώσεις στις ΔΟΥ ως συμπληρωματικές αφού πρώτα στείλουμε μία μηδενική μέσω TAXISENET εμπρόθεσμα. Να φορτώσουμε δηλαδή το βάρος στο υπουργείο να καταλάβει ότι ή μας δίνει χρόνο ή θα κάνει την καταχώρηση με ότι αυτό συνεπάγεται... 100% Νόμιμη και χωρίς κόστος για μας πίεση)

 

2) Το Υπουργείο για μία ακόμη φορά έδειξε το πως σκέφτεται να αντιμετωπίζει τους "συνεργάτες της"... Ως άμισθους υπάλληλους χωρίς κανένα δικαίωμα και με όλες τις υποχρεώσεις...

 

3) Η ΠΟΦΕΕ έδειξε για μία ακόμα φορά την ανεπάρκειά της (από όποια πλευρά κι αν το δεί κανείς... θές γιατί άργησε να αντιδράσει, θές γιατί η αντίδραση ήταν χλιαρή... θες γιατί ΔΕΝ ήθελε να αντιδράσει... το ίδιο αποτέλεσμα έχουν όλα...)

 

4) Οι δικαιολογίες περί αριθμού δηλώσεων δεν λένε τίποτα ουσιαστικό, διότι είναι δεδομένο ότι θα υπήρχαν υποβολές δηλώσεων είτε από ιδιώτες είτε από μη επαγγελματίες του κλάδου τις τελευταίες ημέρες της προθεσμίας... δείτε τι αριθμούς θα έχει από την Τρίτη και μετά και καταλάβετε...

 

5) Οι λοιπές ενώσεις, κινήματα κλπ κοιτάνε μόνο την πάρτη τους κι αυτό φάνηκε ακόμα και στην τόσο οριακή φετινή κατάσταση και προσπάθησαν να βγάλουν κέρδος από την διαφαινόμενη αποτυχία  της ΠΟΦΕΕ, αντί να στηρίζουν την έστω και καθυστερημένη προσπάθεια... (βλέπε ανακοίνωση "Ενωτικής Συντονιστικής Κίνησης Οικονομολόγων " που μάλλον προέβλεψε την μπανανόφλουδα και απέφυγε να την πατήσει...)

 

Εγώ σταματάω την αποχή την οποία τήρησα στο 100% , διότι δεν βλέπω κανένα νόημα πλέον... Το υπουργείο θα δώσει όσες μέρες θέλει "παράταση", μάλλον με την περσινή πετυχημένη συνταγή του βασανιστηρίου της σταγόνας. Είμαι μάλιστα σίγουρος πλέον πως πολλές από τις δηλώσεις που υποβλήθηκαν προέρχονται από τα γραφεία των Διοικούντων την ΠΟΦΕΕ.

 

Υ.Γ. όταν το 1988 ήμουν από τους οργανωτές πανελλαδικά και ανένταχτα της τότε κατάληψης των λυκείων που κράτησε περίπου ένα μήνα μετά την απεργία των καθηγητών (κατά σύμπτωση και τότε ήταν το αίτημα παρόμοιο: να μην γίνουν οι πανελλαδικές τέλος Ιουλίου επειδή οι καθηγητές είχαν έως τότε απεργία και εξ ' αιτίας της δικής τους καθυστέρησης οι συνθήκες ήταν απάνθρωπες για μας τους μαθητές να δίνουμε εξετάσεις εν μέσω καλοκαιριού) ήμουν 17,5 ετών , χωρίς ίντερνετ, χωρίς κινητά τηλέφωνα, χωρίς υποδομές, με όλους τους γονείς εναντίον, αλλά ΚΑΙ τους καθηγητές που πλέον είχαν πάρει αυτό που ήθελαν...  

Αλλά με τις τότε ανύπαρκτες δυνατότητες καταφέραμε κάποια 17χρονα να ταρακουνήσουμε το σύστημα γιατί πιστεύαμε στο σκοπό και είχαμε και τα κότσια και πάνω απ' όλα βλέπαμε ότι οι πρωτοστάτες δεν ήταν οι διάφοροι νεολέοι, αλλά ο οποιοσδήποτε ανώνυμος στο κάθε σχολείο που δεχόταν να σηκώσει το βάρος και τις επιπτώσεις του να είσαι μπροστάρης...

Και τότε βέβαια υπήρχαν οι "καλοί" μαθητές, τα "καλά" παιδιά, που ενώ οι άλλοι πάλευαν αυτοί ήταν στα φροντιστήρια ή στο σπίτι διαβάζοντας και κέρδιζαν το συγκριτικό πλεονέκτημα... Κάποιοι απ' αυτούς θα είναι τώρα μεγαλολογιστές - πρόεδροι κλπ, κάποιοι άλλοι σύμβουλοι στο Υπουργείο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ωραιο ειανι οτι οταν ημουν μικρος περναμε μια αλυσιδα και ενα λουκετο κλειναμε τα σχολεια και λεγαμε καταληψη(μερικες φορες χωρισ λογω) και επεφταν οι υπουργοι παιδειας

τωρα που μεγαλωσαμε δεν μπορουμε να πεισουμε το κρατικο φορεα να εφαρμοσει τον νομο που εχουν ψηφισει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας το πάρουμε απόφαση να τελειώνουμε...

 

1) Για άλλη μια φορά Η ΠΟΦΕΕ "κατέβασε τα παντελόνια" και περιμένει από μας να κάνουμε-συνεχίσουμε την αποχή, να ρισκάρουμε, να βάλουμε πλάτη κλπ χωρίς καν πλέον να το φωνάζει ή να σκληραίνει την στάση ?

(το ανέφερα και παραπάνω... θα μπορούσε να απειλήσει ότι θα καταθέσουμε όλες τις δηλώσεις στις ΔΟΥ ως συμπληρωματικές αφού πρώτα στείλουμε μία μηδενική μέσω TAXISENET εμπρόθεσμα. Να φορτώσουμε δηλαδή το βάρος στο υπουργείο να καταλάβει ότι ή μας δίνει χρόνο ή θα κάνει την καταχώρηση με ότι αυτό συνεπάγεται... 100% Νόμιμη και χωρίς κόστος για μας πίεση)

 

2) Το Υπουργείο για μία ακόμη φορά έδειξε το πως σκέφτεται να αντιμετωπίζει τους "συνεργάτες της"... Ως άμισθους υπάλληλους χωρίς κανένα δικαίωμα και με όλες τις υποχρεώσεις...

 

3) Η ΠΟΦΕΕ έδειξε για μία ακόμα φορά την ανεπάρκειά της (από όποια πλευρά κι αν το δεί κανείς... θές γιατί άργησε να αντιδράσει, θές γιατί η αντίδραση ήταν χλιαρή... θες γιατί ΔΕΝ ήθελε να αντιδράσει... το ίδιο αποτέλεσμα έχουν όλα...)

 

4) Οι δικαιολογίες περί αριθμού δηλώσεων δεν λένε τίποτα ουσιαστικό, διότι είναι δεδομένο ότι θα υπήρχαν υποβολές δηλώσεων είτε από ιδιώτες είτε από μη επαγγελματίες του κλάδου τις τελευταίες ημέρες της προθεσμίας... δείτε τι αριθμούς θα έχει από την Τρίτη και μετά και καταλάβετε...

 

5) Οι λοιπές ενώσεις, κινήματα κλπ κοιτάνε μόνο την πάρτη τους κι αυτό φάνηκε ακόμα και στην τόσο οριακή φετινή κατάσταση και προσπάθησαν να βγάλουν κέρδος από την διαφαινόμενη αποτυχία  της ΠΟΦΕΕ, αντί να στηρίζουν την έστω και καθυστερημένη προσπάθεια... (βλέπε ανακοίνωση "Ενωτικής Συντονιστικής Κίνησης Οικονομολόγων " που μάλλον προέβλεψε την μπανανόφλουδα και απέφυγε να την πατήσει...)

 

Εγώ σταματάω την αποχή την οποία τήρησα στο 100% , διότι δεν βλέπω κανένα νόημα πλέον... Το υπουργείο θα δώσει όσες μέρες θέλει "παράταση", μάλλον με την περσινή πετυχημένη συνταγή του βασανιστηρίου της σταγόνας. Είμαι μάλιστα σίγουρος πλέον πως πολλές από τις δηλώσεις που υποβλήθηκαν προέρχονται από τα γραφεία των Διοικούντων την ΠΟΦΕΕ.

 

Υ.Γ. όταν το 1988 ήμουν από τους οργανωτές πανελλαδικά και ανένταχτα της τότε κατάληψης των λυκείων που κράτησε περίπου ένα μήνα μετά την απεργία των καθηγητών (κατά σύμπτωση και τότε ήταν το αίτημα παρόμοιο: να μην γίνουν οι πανελλαδικές τέλος Ιουλίου επειδή οι καθηγητές είχαν έως τότε απεργία και εξ ' αιτίας της δικής τους καθυστέρησης οι συνθήκες ήταν απάνθρωπες για μας τους μαθητές να δίνουμε εξετάσεις εν μέσω καλοκαιριού) ήμουν 17,5 ετών , χωρίς ίντερνετ, χωρίς κινητά τηλέφωνα, χωρίς υποδομές, με όλους τους γονείς εναντίον, αλλά ΚΑΙ τους καθηγητές που πλέον είχαν πάρει αυτό που ήθελαν...  

Αλλά με τις τότε ανύπαρκτες δυνατότητες καταφέραμε κάποια 17χρονα να ταρακουνήσουμε το σύστημα γιατί πιστεύαμε στο σκοπό και είχαμε και τα κότσια και πάνω απ' όλα βλέπαμε ότι οι πρωτοστάτες δεν ήταν οι διάφοροι νεολέοι, αλλά ο οποιοσδήποτε ανώνυμος στο κάθε σχολείο που δεχόταν να σηκώσει το βάρος και τις επιπτώσεις του να είσαι μπροστάρης...

Και τότε βέβαια υπήρχαν οι "καλοί" μαθητές, τα "καλά" παιδιά, που ενώ οι άλλοι πάλευαν αυτοί ήταν στα φροντιστήρια ή στο σπίτι διαβάζοντας και κέρδιζαν το συγκριτικό πλεονέκτημα... Κάποιοι απ' αυτούς θα είναι τώρα μεγαλολογιστές - πρόεδροι κλπ, κάποιοι άλλοι σύμβουλοι στο Υπουργείο... 

το οτι σταματας φιλε μου την αποχη σημαινει οτι νικησανε. ο '' αγωνας'' δεν ειναι μονο για σημερα. αν σκυψουμε τωρα το κεφαλι δε θα το ξανασηκωσουμε ποτε. μονο αν βγει ανακοινωση απο την ποφεε θα ξαναρχισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...