Προς το περιεχόμενο

Τέταρτη ΦΑΣΗ: Αποχή 16/7-22/7 μαζί με την Ομοσπονδία και 37 Συλλόγους της Χώρας...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 920
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Σύμφωνα με κάποιες (έγκυρες πληροφορίες)

 

Δευτέρα (που δε υπήρχε αποχή) κατατέθηκαν 74.000  δηλώσεις

Τρίτη (που άρχισε η αποχή) 76.000

Τετάρτη   69.000

Σήμερα , Πέμπτη μέχρι τις 13,00  μμ 62.000 δηλώσεις

 

 

Καλή μας νύχτα 

 

 

Γιάννη αυτό είναι εν μέρει φυσικό......

Όσο πλησιάζει προς τη λήξη της η προθεσμία θα αυξάνονταν έτσι κι αλλιώς οι δηλώσεις......

Αν λάβεις υπ' όψιν σου ότι προφανώς λογω της πολυδιάσπασης του κλάδου δεν υπάρχει ομοφωνία στο θέμα, ότι η πλειονότητα των συναδέλφων δεν συμμετέχει σε συλλόγους και δεν αιαθάνονται δέσμευση, ότι πάρα πολλοί δεν έχουν ιδέα για την αποχή, είναι φυσική συνέπεια.

Αν δεν υπήρχε όμως η αποχή τα νούμερα θα ήταν μεγαλύτερα και ίσως μάλιστα το σύστημα να μην άντεχε.......

Δε φαντάζομαι ειδικά εσύ να πίστεψες ότι ξαφνικά η προσπάθεια θα είχε τη μαζικότητα που θα επιθυμούσαμε.

Ωστόσο ξέρεις καλά πως χαμένη είναι η μάχη που δεν δόθηκε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ΦΜΥ

Είναι που το σύστημα δουλεύει απρόσκοπτα κι εμείς μαλα....στε

Ε εννοείται! Είναι δυνατό να έχει σχεδιάσει κάτι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΧΡΗΣΤΟ το παληκάρι τ' αψηλό?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν μέρει έχεις δίκιο Κωστή αλλά αγνοείς μια σημαντική παράμετρο.

 

Χρειάζεσαι συμμάχους.

Πρωτίστως βέβαια χρειάζεσαι συστράτευση του κλαδου που δεν την έχεις (δεν χρειάζεται να σου το πώ εγώ) αλλά παίζει ρόλο η συμπαράσταση της κοινωνίας.

 

Επομένως πρέπει να σε προβληματίσει.

Όχι "γιατί - στον πυρήνα του - το σκεπτικό δεν είναι παράλογο..."

 

Παράλογο είναι σίγουρα γιατί βασίζεται στην άγνοια όπως επισημαίνεις, αλλά και σε μια χρόνια προπαγάνδα που διασπά την κοινωνία σε επιμέρους αντίπαλες ομάδες, άτομα και συμφέροντα.

 

Φυσικά έχουν υπάρξει και αιτίες και αφορμές και σε όλους τους κλάδους έχουν υπάρξει συμπεριφορές ιδιοτελείς και φαύλες.

 

Αν δεν καταφέρουμε να ανασυντάξουμε την συμμαχία της κοινωνίας των μη προνομιούχων απέναντι στην επέλαση του νεοφιλελευθερισμού θα τον χάσουμε τον πόλεμο.  Ως τώρα χάνουμε συνεχώς μάχες....

 

καλημέρα και ..... βάστα γερά.....

Respect!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα εχω σταματησει να ασχολουμε με το θεμα.Καμμια δηλωση .Το πρωτο πραγμα για μενα τωρα ειναι ΦΠΑ βιβλια.Γιατι ?Εχουμε ΣΔΟΕ καθε λιγο και λιγακι.Κυκλαδες !! Μετα θα ξεκινησω τις δηλωσεις και αν δεν εχουν παρει καποια σοβαρη αποφαση εστω απλη,για να λυθει το αυτονοητο ,θα αρχισω συζητησεις με συναδελφους σε τοπικο επιπεδο για συνεργασιες!!

Λογικα θα πρεπει πριν αυτοι μας τελειωσουν να αμυνθουμε.Δεν θα μας παρουν τις επιχ/σεις μας οι τραπεζες και το μεγαλο κατεστημενο με (λογιστες του γυμνασιου και των 300 ευρω).

Θα λυθει το προβλημα μονο αν συνεργαστουμε.Ας αρχισουμε τοπικα και με ανοιχτα μυαλα και θα δουμε τι θα γινει αρχικα.Εχουμε ολοι το ιδιο προβλημα μην το ξεχνατε!!!

 Η ισχυς εν τι ενωση ελεγαν καποιοι !!!! οκ λοιπον οποιοι μπορουν ας το κανουν.Διαφορετικα τελος συναδελφοι

Τουλαχιστον για μενα αυτη η χρονια πρεπει να ειναι το τελευταιο αγγουρι.Ετσι το βλεπω και αυτα πιστευω !Οταν μου το ελεγε καποιος , πριν απο 3 χρονια ημουν πολυ δυσπιστος!!!

Τωρα οχι !!

 

Γιαννης Κυκλαδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα νούμερα είναι σωστά, τότε να κλείσουμε τα γραφεία !!!

Να βγούμε στους δρόμους, να διαμαρτυρηθούμε, να κλείσουμε τις Δ.Ο.Υ., με μπροστάρηδες τους κατά τόπους συλλόγους και να επισκεφτούμε και......κανένα απεργοσπάστη !!!  :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με κάποιες (έγκυρες πληροφορίες)

 

Δευτέρα (που δε υπήρχε αποχή) κατατέθηκαν 74.000  δηλώσεις

Τρίτη (που άρχισε η αποχή) 76.000

Τετάρτη   69.000

Σήμερα , Πέμπτη μέχρι τις 13,00  μμ 62.000 δηλώσεις

 

 

Καλή μας νύχτα 

Αν είναι αλήθεια,ντρέπομαι που ανήκω σ αυτό τον κλάδο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι αλήθεια,ντρέπομαι που ανήκω σ αυτό τον κλάδο...

 

Μην το δραματοποιείτε.........

Πιστέψατε ποτέ ότι σ΄αυτό τον κλάδο (και σε κάθε κλάδο) υπάρχει τόση ομοιογένεια, τόση ταύτιση απόψεων, τόση συναδελφικότητα και τώρα απογοητευθήκατε;

Προφανώς η μαζικότητα είναι η λυδία λίθος της αποτελεσματικότητας.

Αλλά αλλοίμονο αν οι πρωτοπορίες περίμεναν να μετρήσουν τους ακολούθους τους για να ξεκινήσουν.....

Πάνε μπροστά κι οι άλλοι ακολουθούν.......

Κι όσο η πορεία συνεχίζεται τόσο οι ακόλουθοι πληθαίνουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο για τον αριθμο των αποστολων ....

 

και εγω εστειλα δηλωσεις μερικες αφου δεν μου ειχε απαγορευτει  (θα ηθελα να μου ειχε απαγορευτει !!! )

 

ηταν πελατων ομως που ηρθαν 10 μερες πριν μου τα παρεδωσαν πληρη με πληρωσαν και μου ειπαν "κ του χρονου" και που δεν ειχα αναφερει τιποτα για αποχες και κινητοποιησεις ,,,,, αυτους τους πελατες δεν εχω δικαιωμα να τους αφησω απ εξω ...

οι πελατες που ερχοντε τωρα οι κουβαλανε τωρα εκκρεμοτητες και τρωνε "πορτα" και  τους λεω τι κινηση κανουμε ,πλην μερικων εξαιρεσεων, συμφωνουνε ειδικα οταν τους λεω οτι το πιο ποιθανο το 70% των υποχρεων δε θα υποβαλουν δηλωση .... 

 

ας μη βγω ψευτης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ge0

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΑ ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΑΣ.

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΕΦΑΡΜΟΣΟΥΜΕ.ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΜΕΡΕΣ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΤΙΣΤΑΘΟΥΜΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις γυρισα απο hotel elektra οπου πηγαμε μετα την συναντηση που ειχαν η ΠΟΦΕΕ με τον Θεοχαρη

λοιπον η προταση του υπουργειου ειναι να μην δωθει επιπλεον παραταση αλλα οι δηλωσεις να αποστελονται με τον αφμ οχι του υποχρεου αλλα το μεγαλυτερο επισης θα μενει ανοιχτο το συστημα 2-3 ημερες μετα την καθε ληξη αφμ και στισ 15/8/2013 θα επαναεξεταστει ωσρε να ανοιξει για ολα τα αφμ και κατι αλλα τετοια απειρου καλλουσ

επισησ το ε7 πηρε παραταση

Η ΑΠΟΧΗ ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΥΧΕΙ ΠΑΤΑΓΩΔΩΣ

TO EΣΤΕΙΛΑ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΣΗΜΕΡΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καθενας εχει την αποψη του .... εγω δεν το θεωρω σωστο καποιος που νομιζει οτι εχει "ξεμπλεξει" με τη φορολογικη ... που με υπαιτιοτητα δικια μου δεν την εστειλα ηδη την επομενη λογω φορτου ενω ηταν  ηταν ετοιμη και να την αφησω απεξω εν αγνοια του . με πληρωσε τον ευχαριστησα και εφυγε ξενοιαστος .

 

εγω εξαλου αυτα τα "θεματακια" τα αναφερα σε προηγουμενα ποστ ... μακαρι να ειναι μονο τετοιες περιπτψσεις και δε πειραζει ... 

 

επισης ειπα μακαρι να μου το ειχαν απαγορευσει η μακαρι να ειχαμε κλεισει εντελως τα γραφεια μας ... το σημειο που μας εχουν φερει και κρισιμοτητα του το δικαιολογει κ αυτο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

liazhsh, on 18 Jul 2013 - 2:23 PM, said:snapback.png

Μολις γυρισα απο hotel elektra οπου πηγαμε μετα την συναντηση που ειχαν η ΠΟΦΕΕ με τον Θεοχαρη

λοιπον η προταση του υπουργειου ειναι να μην δωθει επιπλεον παραταση αλλα οι δηλωσεις να αποστελονται με τον αφμ οχι του υποχρεου αλλα το μεγαλυτερο επισης θα μενει ανοιχτο το συστημα 2-3 ημερες μετα την καθε ληξη αφμ και στισ 15/8/2013 θα επαναεξεταστει ωσρε να ανοιξει για ολα τα αφμ και κατι αλλα τετοια απειρου καλλουσ

επισησ το ε7 πηρε παραταση

Η ΑΠΟΧΗ ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΥΧΕΙ ΠΑΤΑΓΩΔΩΣ

 

 

αυτο δεν το ειχα δει ...αν ισχυει κατι τετοιο οι εκπροσωποι μας επρεπε να αποχωρησουν αμεσως, καμια συζητηση σε γελοιοτητες ..

 

ανακοινωση για γενικη αποχη κ κλεισιμο των γραφειων 

 

συναδελφοι μας εχουν ξεφτυλισει πολλες φορες .... πλεον θα μας πεθανουν ειτε μεταφορικα ειτε κυριολεκτικα ...

 

πρεπει ΚΑΤΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΘΑ ΒΓΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΗΣ Π.Ο.Φ.Ε.Ε. ΝΑ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ Η' ΘΑ ΑΡΧΙΣΩ ΤΑ ΚΑΝΤΗΛΙΑ....... :angry:  :angry:  :angry: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

liazhsh, on 18 Jul 2013 - 2:23 PM, said:snapback.png

 

 

αυτο δεν το ειχα δει ...αν ισχυει κατι τετοιο οι εκπροσωποι μας επρεπε να αποχωρησουν αμεσως, καμια συζητηση σε γελοιοτητες ..

 

ανακοινωση για γενικη αποχη κ κλεισιμο των γραφειων 

 

συναδελφοι μας εχουν ξεφτυλισει πολλες φορες .... πλεον θα μας πεθανουν ειτε μεταφορικα ειτε κυριολεκτικα ...

 

πρεπει ΚΑΤΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ! 

 

 

δηλαδή αν κατάλαβα καλά 

η ομοσπονδία και οι σύλλογοι κηρύσσουν αποχή 

εσύ παρ όλα αυτά στέλνεις ¨κάποιες¨  δηλώσεις (από δικαιολογίες ... ένα σωρό) 

 

και μετά , όταν ο Θεοχάρης γελάει με την αποχή που δεν κάνουμε, εσύ επαναστατείς και ζητάς να καταλάβουμε τα χειμερινά ανάκτορα 

πλάκα έχουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...