Προς το περιεχόμενο

Τέταρτη ΦΑΣΗ: Αποχή 16/7-22/7 μαζί με την Ομοσπονδία και 37 Συλλόγους της Χώρας...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 920
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Κάτσε να τελειώσει και με τη ΓΓΔΕ ........

 

Πέρα από τη πλάκα .....

 

Αν οι οι πολιτικοί μας χρειάστηκαν 40 χρόνια να μας διαφθειρούν κλπ κλπ οι τεχνοκράτες που όλοι (μμε κλπ) είχαν ως ημίθεους έχουν καταφέρει να διαλύσουν κυριολεκτικά μια ολόκληρη χώρα σε μόλις 2-3 χρόνια .......

 

 

Κατά τα λοιπά είναι λυπηρό να στέλνουν κάποιοι συνάλδελφοι δηλώσεις τώρα , δεν ειναι υποχρεωτική βεβαίως η αποχή αλλά νομίζω είναι υποχρέωση μας απέναντι στον ευατό μας κυρίως και στις οικογενείες μας . Δυστυχώς αυτοί που συνεχίζουν να στέλνουν δηλώσεις θα είναι από τους πρώτους που όταν κάποια στιγμή τους κάτσει αναποδιά θα αναθεματίζουν Ποφεε , υπουργεία κλπ .

Να ας πούμε σήμερα με πήρε εταίρος να του στείλω την επιχειρηματική αμοιβή γιατί τον πιέζει ο συνάλδεφλος να του κάνει τη δήλωση (αφμη σε 9 παρακαλώ) , τον ενημέρωσα ότι σαν κλάδος απέχουμε από την αποστολή δηλώσεων και ίσως δεν τον γνωρίζει ο συνάδελφος (από τη μεγαλύτερη πόλη της Ηπείρου) , βεβαίως και του τα έστειλα όμως στο μεϊλ του.

 

Η ανακοίνωση και από το σύλλογο μας , μάλλον θα ανέβει το απόγευμα , δυστυχώς δεν κατέστη δυνατό να γίνει συνέλυση αλλά επιδοθήκαμε όλοι οι συνάδελφοι σε τηλεφωνικό μαθαρώνιο για να υπάρξει σύμπνοια .

Περιμένατε πως δεν θα έστελναν δηλώσεις?  Και το χειρότερο δεν είναι αυτο αλλά κυρίως το ότι διαβεβαιώνουν (εκ του ασφαλούς) όλοι όλους. Δυστυχώς, φοβάμαι πως πρώτοι εμείς θα προδώσουμε τον κλάδο μας πάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 
 
 
13/07/2013
  1. @htheoharis καλημέρα.το φπα αυτοελεγχου λήγει αύριο!!!!!!!! θα δοθει παράταση?

     
  2. @htheoharis @tzoulia70 και χωρίς να έχει υποβληθεί ε3 ε1 πως θα γίνει?

     
  3. @deeplakis @tzoulia70 Θα δώσουμε οδηγίες στις ΔΟΥ αύριο. Για ΝΠ δεν τίθεται θέμα δεν ξέρω για επιτηδευματίες

 
 
 
 
 
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
17/07/2013
 
 
 
 
 

@htheoharis Καλημέρα.Μήπως γνωρίζετε κάτι για το ειδικό σημείωμα αυτοελέγχου φπα ;Αν θα βγει νέα εγκύκλιος;

 
  1. @antikapi Για τα ΝΠ έληξε. Για τα ΦΠ 5 μέρες μετά την λήξη. Έβγαλα εγκύκλιο

     
     
    10:59 PM - 16 Jul 13 από Ελλάς · Deta
     
     

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

ΚΑΙ ΣΑΣ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΤΕ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΓΙΑ ΟΛΑ (ΦΥΣΙΚΑ & ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ) ;;;;;; ΓΙΑΤΙ ΜΗΠΩΣ ΔΕ ΘΕΛΕΤΕ ΕΣΟΔΑ ;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένατε πως δεν θα έστελναν δηλώσεις?  Και το χειρότερο δεν είναι αυτο αλλά κυρίως το ότι διαβεβαιώνουν (εκ του ασφαλούς) όλοι όλους. Δυστυχώς, φοβάμαι πως πρώτοι εμείς θα προδώσουμε τον κλάδο μας πάλι...

ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΦΟΡΑ   Ο Χ Ι, ΑΛΛΙΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΜΑΣ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε γερά !!!!!!!!!Ας είναι η συντριπτική πλειοψηφία, που θα συμμετάσχει,στην αποχή....Οσο για τους υπόλοιπους δε πειράζει....Μερικοί "εφιάλτες" υπήρχαν εξ'ανέκαθεν...και θα συνεχίσουν να υπάρχουν , για να έχει και υπόσταση η λέξη προδότης......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ακουσα και αυτο μεσημεριατικα απο ενα ασχετο δημοσιογραφο στο ΣΚΑΙ οτι ο χρονος ειναι υπεραρκετος για τις φορολογικες δηλωσεις μπορει ο καθενας με το ποτακι  του ενα βραδακι την  στειλει ανετα . αι ....................... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ακουσα και αυτο μεσημεριατικα απο ενα ασχετο δημοσιογραφο στο ΣΚΑΙ οτι ο χρονος ειναι υπεραρκετος για τις φορολογικες δηλωσεις μπορει ο καθενας με το ποτακι  του ενα βραδακι την  στειλει ανετα . αι ....................... 

 

Ναι κι εγώ μετά το τρίτο ποτάκι, φέρτε μου 2.000.000 δηλώσεις να σας στείλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι κι εγώ μετά το τρίτο ποτάκι, φέρτε μου 2.000.000 δηλώσεις να σας στείλω

Αν είναι και καμία κίτρινη χεραντουρα μην σου και 3000000 :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι και καμία κίτρινη χεραντουρα μην σου και 3000000 :D

 

Μάλλον τον κερνάει ο Θεοχάρης και πίνουν τα ίδια......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι και καμία κίτρινη χεραντουρα μην σου και 3000000 :D

Πω πω που τη θυμήθηκες. Κάποτε δούλευα στον εισαγωγέα της και πίναμε άφθονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντε καλε σιγα που θελετε και παραταση....

 

εχει δοθει ηδη μεγαλη παραταση και δεν ειναι δυσκολο, παιρνετε το ποτακι σας και με την ησυχια σας στις 12 τη νυχτα στελνετε τη δηλωση σας .....

 

(αυτος ο ακατανομαστος στον Σκαι , Φιλιππιδη τον λενε? )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχολιο στο πρωτο θεμα:

 

Δωστε καλέ μια αναβολή ακόμη για να μπορέσουν οι φοροτεχνικοί, που λόγω των συνεχών αλλαγών στο φορολογικό δίκαιο έχουν πλουτίσει, να χαρούν τα υπερκέρδη τους εν μέσω κρίσης στα πεντάστερα ξενοδοχεία των Κυκλάδων και των Επτανήσων.Γιατί να μην πάνε διακοπές όταν έχουν βγάλει χιλιάδες ευρώ από τους απλούς φορολογούμενους που έχουν χάσει την μπάλα με τις ακατάπαυστες αλλαγές στο φορολογικό δίκαιο της χώρας.

 

Αντε παμε βουρ για παραλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντε ρε παιδια, και δεν ξερω που να μαζεψω τα λεφτα μου !!!! δεν χωρανε πια πουθενα...

 

δωστε μια παρατασουλα να παω να ξοδεψω τιποτε .... να ενισχυσω την οικονομια , να χτισω και το αφορολογητο μου και να επιστρεψω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχολιο στο πρωτο θεμα:

 

Δωστε καλέ μια αναβολή ακόμη για να μπορέσουν οι φοροτεχνικοί, που λόγω των συνεχών αλλαγών στο φορολογικό δίκαιο έχουν πλουτίσει, να χαρούν τα υπερκέρδη τους εν μέσω κρίσης στα πεντάστερα ξενοδοχεία των Κυκλάδων και των Επτανήσων.Γιατί να μην πάνε διακοπές όταν έχουν βγάλει χιλιάδες ευρώ από τους απλούς φορολογούμενους που έχουν χάσει την μπάλα με τις ακατάπαυστες αλλαγές στο φορολογικό δίκαιο της χώρας.

 

Αντε παμε βουρ για παραλια...

 

 

Λοιπόν αυτός αν δεν είναι μέλος  στην "ομάδα αλήθειας" είναι σίγουρα στην "ομάδα ηλίθια"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχολιο στο πρωτο θεμα:

 

Δωστε καλέ μια αναβολή ακόμη για να μπορέσουν οι φοροτεχνικοί, που λόγω των συνεχών αλλαγών στο φορολογικό δίκαιο έχουν πλουτίσει, να χαρούν τα υπερκέρδη τους εν μέσω κρίσης στα πεντάστερα ξενοδοχεία των Κυκλάδων και των Επτανήσων.Γιατί να μην πάνε διακοπές όταν έχουν βγάλει χιλιάδες ευρώ από τους απλούς φορολογούμενους που έχουν χάσει την μπάλα με τις ακατάπαυστες αλλαγές στο φορολογικό δίκαιο της χώρας.

 

 

Δεν σας προβληματίζει η εικόνα που έχουν οι εκτός κλάδου για εμάς?

 

Πόσοι δεν έχετε ακούσει τη φράση "με τέτοιες αλλαγές, ο καθένας χρειάζεται και από ένα λογιστή δίπλα του" ?

 

Εγώ πάντως προβληματίζομαι, γιατί - στον πυρήνα του - το σκεπτικό δεν είναι παράλογο...

 

Και οποιοσδήποτε δεν θα δυσανασχετούσε όταν το αντικείμενο της δουλειάς του διευρύνεται. Το γεγονός όμως ότι δεν μπορούμε να επωφεληθούμε από αυτό, θα έπρεπε πραγματικά να μας προβληματίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σας προβληματίζει η εικόνα που έχουν οι εκτός κλάδου για εμάς?

 

Πόσοι δεν έχετε ακούσει τη φράση "με τέτοιες αλλαγές, ο καθένας χρειάζεται και από ένα λογιστή δίπλα του" ?

 

Εγώ πάντως προβληματίζομαι, γιατί - στον πυρήνα του - το σκεπτικό δεν είναι παράλογο...

 

Και οποιοσδήποτε δεν θα δυσανασχετούσε όταν το αντικείμενο της δουλειάς του διευρύνεται. Το γεγονός όμως ότι δεν μπορούμε να επωφεληθούμε από αυτό, θα έπρεπε πραγματικά να μας προβληματίζει.

 

 

 

Φυσικά και δεν είναι παράλογο και το γιατί είμαστε έτσι όπως είμαστε το γνωρίζουμε όλοι μας αλλά αυτό είναι εκτός θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και δεν είναι παράλογο και το γιατί είμαστε έτσι όπως είμαστε το γνωρίζουμε όλοι μας αλλά αυτό είναι εκτός θέματος.

 

Σωστά, ας πάρουμε τώρα την παράταση και μετά βλέπουμε τα υπόλοιπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντε καλε σιγα που θελετε και παραταση....

 

εχει δοθει ηδη μεγαλη παραταση και δεν ειναι δυσκολο, παιρνετε το ποτακι σας και με την ησυχια σας στις 12 τη νυχτα στελνετε τη δηλωση σας .....

 

(αυτος ο ακατανομαστος στον Σκαι , Φιλιππιδη τον λενε? )

Αυτόν τον ηλίθιο τον άκουσα και αν υπήρχε τρόπος να μπω στην οθόνη θα τον

έφτυνα τουλάχιστον.

Τώρα σχετικά με την αποχή πιστεύω οτι για μια φορά θα πρέπει πρώτα να σεβαστούμε

τους εαυτούς μας,τις οικογένειες μας που διαλύθηκαν και έπειτα τους συναδέλφους που έχουν βγει

μπροστά και διεκδικούν και για μας.

Εγώ προσωπικά δεν θα κάνω ούτε μια δήλωση ως τις 22/7 και αν θέλει ο καλός μας Μπάμπης ας μου πει

πως να βάλω αυτή την ωραία μαύρη γραμμή κάτω από τις δημοσιεύσεις μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευαγγελια , επειδη κανεναν δεν μπορουμε να ελεγξουμε , ειναι οπως τα λες..

 

Σεβασμος , στον εαυτο μας πρωτα και μετα σε ολους αυτους που προσπαθουν αυτες τις μερες κατι να πετυχουν.

 

Ολοι εχουμε ανησυχια για τα εκπροθεσμα, αλλα παραλληλα ξερουμε πολυ καλα οτι στο τελος με καποιο , σιωπηρα, φανερα, θα τακτοποιηθουν.

 

Ντροπη να μην αντεξουμε λιγες μερες και να μας οδηγει ο φοβος. Θα ειμαστε αξιοι της μοιρας μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και επι τελους να παψουμε ακομα και μεις να το λεμε παραταση.

 

Παραταση δεν ειναι.

 

Ειναι απλα ο νομιμος χρονος υποβολης, αυτον διεκδικουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι ΠΡΟΣΟΧΗ!

 

Μπαίνοντας για 1η φορά στην εικόνα του Ε1 του φορολογούμενου στο Taxis net, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να επιλέξουμε Επιστροφή στο ΜΕΝU γιατί η δήλωση αποθηκεύεται ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ. (κάτι που δεν θέλουμε σε καμία περίπτωση). Γι'αυτό πατάμε Χ, έξοδος εντελώς απο το Internet. 

 

Το επισημαίνουμε για όσους ψάρωσαν και τσέκαραν τους τόκους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτόν τον ηλίθιο τον άκουσα και αν υπήρχε τρόπος να μπω στην οθόνη θα τον

έφτυνα τουλάχιστον.

Τώρα σχετικά με την αποχή πιστεύω οτι για μια φορά θα πρέπει πρώτα να σεβαστούμε

τους εαυτούς μας,τις οικογένειες μας που διαλύθηκαν και έπειτα τους συναδέλφους που έχουν βγει

μπροστά και διεκδικούν και για μας.

Εγώ προσωπικά δεν θα κάνω ούτε μια δήλωση ως τις 22/7 και αν θέλει ο καλός μας Μπάμπης ας μου πει

πως να βάλω αυτή την ωραία μαύρη γραμμή κάτω από τις δημοσιεύσεις μου.

 

Επειδή τον κ.Μπάμπη μας τον χάσαμε (ποιος ξέρει που γυρίζει τέτοια ώρα ... :angry: )

 

κάνε copy:

 

txwz.gif

 

και μετά πήγαινε στο προφίλ σου, ρυθμίσεις και αριστερά έχει επιλογή: αλλαγή υπογραφής, κάνε επικόλληση και ... έτοιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Έντυπη Έκδοση Ελευθεροτυπία, Τετάρτη 17 Ιουλίου 2013

ΕΠΤΑ ΣΤΟΥΣ ΔΕΚΑ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΥΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΒΑΛΕΙ Ε1

Βραδέως και βασανιστικά η υποβολή των δηλώσεων

Προς -σιωπηρή- παράταση, αν και το υπουργείο επισήμως διαβεβαιώνει ότι όλα βαίνουν καλώς

 

Σκέψεις για νέα παράταση της καταληκτικής προθεσμίας υποβολής φορολογικών δηλώσεων κάνουν στο υπουργείο Οικονομικών, καθώς έχουν δεχθεί βροχή σχετικών αιτημάτων από λογιστές και φορολογουμένους.

29--8-thumb-medium.jpg Δεδομένου μάλιστα ότι η πρώτη προθεσμία υποβολής για τους φορολογούμενους που το ΑΦΜ τους λήγει σε 1 και 2 είναι η ερχόμενη Δευτέρα 22 Ιουλίου, ήδη παράγοντες του υπουργείου αναφέρουν ότι θα δοθεί σιωπηρή παράταση ορισμένων ημερών, τουλάχιστον για αυτούς τους φορολογουμένους.

Πέραν όμως της παράτασης που σχεδιάζεται για τις δηλώσεις που λήγουν την ερχόμενη Δευτέρα, το οικονομικό επιτελείο βλέπει ότι η πορεία κατάθεσης κινείται με πολύ αργούς ρυθμούς. Και αυτό γιατί αν και το Taxisnet έχει ανοίξει τις πύλες του από τις 24 Μαΐου, τα προβλήματα που παρουσιάζονται στους χρήστες της πλατφόρμας είναι μεγάλα. Το γεγονός αυτό έχει οδηγήσει το 70% των φορολογουμένων να μην έχει υποβάλει ακόμα δήλωση, καθώς λογιστές και φορολογούμενοι αναφέρουν ότι υπάρχουν τεράστια προβλήματα κατά τη διαδικασία κατάθεσης, παρά τις διαβεβαιώσεις του υπουργείου Οικονομικών ότι το σύστημα λειτουργεί κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα έχουν όλα αυτά όμως είναι η πρώτη φορά που όλοι οι επαγγελματίες λογιστές - φοροτεχνικοί στέκονται απέναντι από μιά απόφαση της διοίκησης που βιάζει την έννοια του επαγγέλματός μας και το όποιο κύρος θέλουμε να προσδώσουμε σε αυτό.

 

Δύο πράγματα όμως θέλω να επιισημάνω που είναι το ένα συνέπεια του άλλου.

 

1) Σε όλο αυτό το χαμό το Ο.Ε.Ε. απέχει επιδεικτικά αφήνοντας έρμαια στις "ορέξεις" του κάθε Θεοχάρη τα μέλη του (απόφοιτους ΑΕΙ ελεύθερους επαγγελματίες).

 

2) Η γενικότερη ανυπαρξία του Ο.Ε.Ε. με αποκορύφωμα τις τελευταίες εξελίξεις καταδεικνύει με τον πλέον σαφή τρόπο την ανάγκη άμεσης σύστασης Λογιστικο - Φοροτεχνικού επιμελητηρίου με μέλη αυστηρά όλους τους επαγγελματίες του κλάδου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...