Προς το περιεχόμενο

Τέταρτη ΦΑΣΗ: Αποχή 16/7-22/7 μαζί με την Ομοσπονδία και 37 Συλλόγους της Χώρας...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κωστή, βράδιασε και δεν έχουμε νεώτερα , εκτός από την ανακοίνωση του συνάδελφου Πατέλη, από την νέα του θέση. Και φυσικά και την δική σου εναγώνια προσπάθεια. Θα περιμένουμε το πρωϊ ακόμα και μετά τι; Εμειναν μόνο 5 μέρες μέχρι την πρώτη ημερομηνία υποβολής των δηλώσεων...

Εμείς εδώ στις Κυκλάδες θα προσπαθήσουμε να αντιμετωπίσουμε την κατάσταση και να βρούμε τρόπους αντίδρασης.

Οι άλλοι σύλλογοι και οι ενώσεις που είναι; Δεν αρκούν οι ανακοινώσεις συλλόγων μετρημένων στα δάχτυλα του ενός χεριού. Χρειάζεται δράση, άμεση δράση. ΟΠως και συ συνυπέγραψες "ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ..." !

Περιμένουμε από την ΠΟΦΕΕ νεώτερα, αλλά και από το Ο.Ε.Ε. , που μόνο με τις ανύπαρκτες άδειες ασχολείται. 

Μερικοί προσπαθούν να σβήσουν την φωτιά με ποτιστήρι....

Σήμερα ειδοποιήσαμε όλα τα μέλη του Συλλόγου να ακολουθήσουν τις οδηγίες της ΠΟΦΕΕ, αφού ο Σύλλογός μας ήταν από αυτούς που ζήτησαν επανακαθορισμό των ημερομηνιών.

  Ελπίζουμε και ζητάμε να πράξουν όλοι οι Σύλλογοι και οι Ενώσεις το ίδιο . Και οι ανένταχτοι συνάδελφοι επίσης. Δεν πρέπει να περάσει η "μημονιακή" απαίτηση. Δεν πρέπει να υπάρξουν άλλες υποχωρήσεις. ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 920
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

ΑΡΚΕΤΑ ΣΑΙΤ ΑΝΕΦΕΡΟΥΝ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ  ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΑΛΛΑ ΚΑΜΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΧΗ ΤΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΑΛΛΕΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ MAIL ΠΟΥ ΛΑΒΑΜΕ ΘΑ ΚΑΝΕΙ Η ΠΟΦΕΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΩΡΩ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙ Η ΑΠΟΧΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΟΥΝ ΟΛΟΙ Η ΦΟΡΟΛΟΓΟΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΤΕΥΧΕΙ  ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΑ ΜΜΕ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΠΑΙΞΗ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΤΙΣ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aντε να δούμε.... και καλή μας αποχή.

Έστειλα e-mail στο capital στο οποίο είμαι εγγεγραμένος εδώ και χρόνια.

Δεν ξέρω τι άλλη ενέργεια μπορούμε να κάνουμε σαν μεμονωμένοι λογιστές.Εκτός βέβαια από το να απέχουμε από την υποβολή δηλώσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία είναι η λύση ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ πιστεύετε οτι θα κάτσει κανένας να πληρώσει πρόστιμα σε περίπτωση που δε δοθεί παράταση? Πού θα τα βρούμε τα λεφτά. Θα πληρώσουμε χρυσάφι για δουλειά που πληρωνόμαστε @...δια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω εσείς τι λέτε, εγώ ξέρω ότι πριν μισή ώρα,

πήγε λογίστρια (με γραφείο) σε σπίτι κυρίου,

να πάρει τα χαρτιά του να του κάνει την δήλωση. 

 

Αυτά.....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προστιμα από την μη υποβολή δηλώσεων εως 22/7 ποιος θα τα πληρώσει?Συλλογική αντιδραση μεν,περα  ομως απο αυτό το ποστ δεν βλεπω να εχει ακουστει τιποτα...ολα κυλάνε ηρεμα...πως θα πετυχουμε το ακατορθωτο?εγω ειμαι μεσα,συμμετεχω, αλλα την δυνατοτητα πληρωμης προστιμου δεν την έχω...

πως θα ειμαστε κατοχυρωμενοι?εγω δεν νιωθω ασφαλεια μεσα απο αυτην την αποχη,ουτε νιωθω οτι ειμαστε δυνατοι ή εστω ενωμενοι..αυτη  την αισθηση εχω...κ ας ελπισω οτι στο τελος θα διαψευστω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΤΑΡΧΙΝ ΓΙΑ ΠΙΑ ΑΠΟΧΗ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΟΤΑΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM ΥΠΟΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΔΗΛΩΣΟΥΜΕ ΤΟ Α ΚΑΙ ΤΟ Β ????

 

ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΔΙΑΚΟΨΟΥΜΕ ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΑΠΟΧΗ ??

 

ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΕΔΩ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΡΤΑΤΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΝΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΤΑΡΧΙΝ ΓΙΑ ΠΙΑ ΑΠΟΧΗ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΟΤΑΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM ΥΠΟΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΔΗΛΩΣΟΥΜΕ ΤΟ Α ΚΑΙ ΤΟ Β ????

 

ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΔΙΑΚΟΨΟΥΜΕ ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΑΠΟΧΗ ??

 

ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΕΔΩ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΡΤΑΤΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΝΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ??

Ζητούμε λοιπόν από το διαχειριστή του συστήματος να κόβει το ανέβασμα ερωταπαντήσεων στ υπόλοιπα sites.

Επίσης,η ΠΟΦΕΕ σε συνέχεια των κινητοποιήσεων γιατί δεν καταθέτει ασφαλιστικά μέτρα για να είμαστε κατοχυρωμένοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προστιμα από την μη υποβολή δηλώσεων εως 22/7 ποιος θα τα πληρώσει?Συλλογική αντιδραση μεν,περα  ομως απο αυτό το ποστ δεν βλεπω να εχει ακουστει τιποτα...ολα κυλάνε ηρεμα...πως θα πετυχουμε το ακατορθωτο?εγω ειμαι μεσα,συμμετεχω, αλλα την δυνατοτητα πληρωμης προστιμου δεν την έχω...

πως θα ειμαστε κατοχυρωμενοι?εγω δεν νιωθω ασφαλεια μεσα απο αυτην την αποχη,ουτε νιωθω οτι ειμαστε δυνατοι ή εστω ενωμενοι..αυτη  την αισθηση εχω...κ ας ελπισω οτι στο τελος θα διαψευστω..

Αγαπητή συναδέλφισα, δεν ζητάμε μη σύνταξη δηλώσεων, ζητάμε μη υποβολή έως την 22/7. Μπορείς να αποθηκεύεις τις δηλώσεις σε ιδιωτικό πρόγραμμα ή στην ΓΓΠΣ, αλλά όχι οριστική υποβολή.  Ασφαλώς δεν έχουμε δικαίωμα άρνησης εμπρόθεσμης υποβολής. Περιμένουμε ενέργειες και άλλων ενώσεων.

 

Δεν ξέρω εσείς τι λέτε, εγώ ξέρω ότι πριν μισή ώρα,

πήγε λογίστρια (με γραφείο) σε σπίτι κυρίου,

να πάρει τα χαρτιά του να του κάνει την δήλωση. 

 

Αυτά.....................

Το ίδιο ισχύει και εδώ , φίλτατη Μαρία. Οχι υποβολή έως 22/7...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητούμε λοιπόν από το διαχειριστή του συστήματος να κόβει το ανέβασμα ερωταπαντήσεων στ υπόλοιπα sites.

Επίσης,η ΠΟΦΕΕ σε συνέχεια των κινητοποιήσεων γιατί δεν καταθέτει ασφαλιστικά μέτρα για να είμαστε κατοχυρωμένοι?

Oi ερωτοαπαντησεις που δημιουργουν προβλημα?αυτη ειναι η ουσια μας?

 

ξαναλεω , δεν νιωθω να ειμαστε κατοχυρωμενοι κ ενωμενοι...

 

Η ΠΟΦΕΕ τι κανει?οι συλλογοι κ οι δηθεν κινητοποιησεις?η δημοσιοτητα που πρεπει να εχει σαν θεμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητή συναδέλφισα, δεν ζητάμε μη σύνταξη δηλώσεων, ζητάμε μη υποβολή έως την 22/7. Μπορείς να αποθηκεύεις τις δηλώσεις σε ιδιωτικό πρόγραμμα ή στην ΓΓΠΣ, αλλά όχι οριστική υποβολή.  Ασφαλώς δεν έχουμε δικαίωμα άρνησης εμπρόθεσμης υποβολής. Περιμένουμε ενέργειες και άλλων ενώσεων.

 

Το ίδιο ισχύει και εδώ , φίλτατη Μαρία. Οχι υποβολή έως 22/7...

Ωραια...θα αποθηκευσουμε τις δηλώσεις μας ολοι και στις 22 θα τρεξουμε να κανουμε αποστολη και δεν θα δημιουργηθει κανενα μα κανενα προβλημα...το συστημα δεν θα κολλησει ,ετσι?Συγνωμη αλλα θεωρω οτι δεν ειναι η αποθηκευση των δηλώσεων λύση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια...θα αποθηκευσουμε τις δηλώσεις μας ολοι και στις 22 θα τρεξουμε να κανουμε αποστολη και δεν θα δημιουργηθει κανενα μα κανενα προβλημα...το συστημα δεν θα κολλησει ,ετσι?Συγνωμη αλλα θεωρω οτι δεν ειναι η αποθηκευση των δηλώσεων λύση...

δες σε παρακαλώ την ανακοίνωση της ΠΟΦΕΕ

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/14451

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ

ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ

Π.Ο.Φ.Ε.Ε.

ΙΟΥΛΙΑΝΟΥ 42 - 46 - ΑΘΗΝΑ 104 34

ΤΗΛ: 210 8253445 - FAX: 210 8253446 * Ε - Μailpofee@otenet.gr

ΑΠ.ΑΝΑΓ. ΠΟΛ.ΠΡΩΤ.ΑΘΗΝΩΝ 2923/94 ΚΑΙ ΑΡ.ΚΑΤ. 545/4787/94

 

 

Δευτέρα , 15 Ιουλίου 2013

 

 

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

 

Συνάδελφοι,

Μετά την από 09/07/13 επιστολή μας και τις επαφές που είχαμε την προηγούμενη εβδομάδα με τους αρμόδιους Υπηρεσιακούς παράγοντες και πολιτική ηγεσία, διαπιστώσαμε ότι το Υπουργείο Οικονομικών αδυνατεί για την αλλαγή ημερομηνιών υποβολής Φορολογικών Δηλώσεων των Φ.Π. για το Ο.Ε. 2013, λόγω μνημονιακής υποχρέωσης.

Καθώς μέχρι την ώρα αυτή δεν ενημερωθήκαμε για κάποια αλλαγή σας καλούμε για την εφαρμογή της απόφασης της Γ.Σ. της Π.Ο.Φ.Ε.Ε. , δηλαδή για την Μη Υποβολή (ή την προσωρινή αποθήκευση στην Γ.Γ.Π.Σ.) Φορολογικών Δηλώσεων των πελατών σας από αύριο 16/07 μέχρι και την Δευτέρα 22/07/2013.

Συνάδελφε Μέλος ή Μη της Π.Ο.Φ.Ε.Ε.,

Κανείς ποτέ δεν σου χάρισε τίποτε και ούτε ποτέ το ζήτησες.

Όμως ΟΛΑ όσα, νόμιμα, ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΜΕ, για το σύνολο του Κλάδου, κερδίζονται ΜΟΝΟΝ αν προστεθεί και η δική σου απόφαση για συμμετοχή στην ΚΟΙΝΗ προσπάθεια.

 

 

Το

Διοικητικό Συμβούλιο

Της Π.Ο.Φ.Ε.Ε.

 

 

Όπως το καταλαβαίνω εγώ και μη αποθήκευση                                                                                                                                                   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oi ερωτοαπαντησεις που δημιουργουν προβλημα?αυτη ειναι η ουσια μας?

 

ξαναλεω , δεν νιωθω να ειμαστε κατοχυρωμενοι κ ενωμενοι...

 

Η ΠΟΦΕΕ τι κανει?οι συλλογοι κ οι δηθεν κινητοποιησεις?η δημοσιοτητα που πρεπει να εχει σαν θεμα?

Συμφωνώ απολύτως. Ούτε εγώ νιώθω συσπείρωση ή έστω κοινές ανησυχίες. Και όσο για τη δημοσιότητα, το θέμα είναι πνιγμένο μέχρι στιγμής και δε θα δοθεί έκταση στο βαθμό της πραγματικής του διάστασης. Τουλάχιστον, αυτό φοβάμαι εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oi ερωτοαπαντησεις που δημιουργουν προβλημα?αυτη ειναι η ουσια μας?

 

ξαναλεω , δεν νιωθω να ειμαστε κατοχυρωμενοι κ ενωμενοι...

 

Η ΠΟΦΕΕ τι κανει?οι συλλογοι κ οι δηθεν κινητοποιησεις?η δημοσιοτητα που πρεπει να εχει σαν θεμα?

Αν δεν κάνω λάθος, ο συνάδελφος Μουζάκης είπε σήμερα σε ένα μεγάλο κανάλι ότι θα εφαρμοσθεί η ανακοίνωση της ΠΟΦΕΕ για αποχή. Αν κάποιος άλλος είδε ή διάβασε κάτι , ας μας το γνωρίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αποθήκευση και μη αποστολή μου φαίνεται λίγο σαν κρυφτό με τους πελάτες μας. Κατά τη γνώμη μου απέχω σημαίνει δεν παραλαμβάνω δικαιολογητικά για να κάνω τη δήλωση. Αν παραλάβω καταρχήν έχω την ευθύνη για την υποβολή εγώ και όχι ο πελάτης και επίσης δίνω το μήνυμα ότι ναι μεν απέχω, αλλά από την άλλη εισπράττω το πενηνταράκι της δήλωσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η δικια μου ταπεινη αποψη ειναι στην  "αποχη" με ολη τη σημασια της λεξεως !!

 

θα πρεπει να συμπεριφερομαστε σαν να μην υπαρχει η διαδικασια υποβολης φορ δηλωσεων 2013 !! 

να αγνοουμε παντελως οτι εχει να κανει με το θεμα αυτο κ ας ειναι κ ο ιδιος ο πελατης μας...... δεν ειναι δικο μας προβλημα η αμελεια αλλων ...εμεις καναμε τις απαραιτητες κινησεις ....αν ολοι οι λογιστες το κανουν ετσι και εξηγουμε στους πελατες οτι πρεπει να ξεσηκωθουν γιατι εμεις απεργουμε τοτε θα κανουν αυτοι τη δουλεια για μας .. 

 

προς ΠΟΦΕΕ 

 

γινετε ενωτικοι και δωστε εναυμσμα στα μελη και μη μελη με αναλυτικες οδηγιες για την σταση που πρεπει να εχουμε ολοι ... 

 

δεν μπορει ο καθενας να λεει "γινετε η αποθηκευση αλλα οχι αποστολη" ... "δεν μπορεις να αρνηθεις εμπροθεσμη υποβολη" κτλ κτλ

και ο καθενας το μακρυ του και το κοντο του 

α δεν θελετε να σηκωσετε το βαρος της ευθυνης μια ανακοινωσης παρακαλω παραιτηθειτε ...θα βρεθουν αλλοι που ισως κανουν πιο καλη δουλεια 

 

ο χρονος κυλαει και απ οτι βλεπετε πλεον τα πραγματα δεν ειναι "παιχνιδακια" με το υπουργειο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Όπως το καταλαβαίνω εγώ και μη αποθήκευση                                                                                                                                                   

 

  Επαναλαμβάνω ένα μέρος όσων έγραψα παραπάνω, αν έχεις κάποιο πρόγραμμα (taxsystem  ή  prosvasis) και μη το καταχωρείς στην ΓΓΠΣ. :

 δεν ζητάμε μη σύνταξη δηλώσεων, ζητάμε μη υποβολή έως την 22/7. Μπορείς να αποθηκεύεις τις δηλώσεις σε ιδιωτικό πρόγραμμα ή στην ΓΓΠΣ, αλλά όχι οριστική υποβολή.  Ασφαλώς δεν έχουμε δικαίωμα άρνησης εμπρόθεσμης υποβολής. Περιμένουμε ενέργειες και άλλων ενώσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν καταλαβαίνετε ότι μας δένουν χειροπόδαρα και μας υποχρεώνουν να καταθέσουμε δηλώσεις εμπρόθεσμα, αλλιώς την πληρώνουν οι πελάτες μας και μεις εισπράττουμε το ... ξύλο!  Ας εφαρμόσουμε την αποχή από την υποβολή έως 22/7 και μετά όλοι μαζί μέσα. Λέτε να κρατήσει το σύστημα και να μην κάτσει; 

Δεν είναι για το πενηνταράκι, φίλε ΤΑΣΟ Ρ, που θα το εισπράξεις , αν το εισπράξεις με την υποβολή της δήλωσης. Αν το βλέπεις έτσι , είναι σαν να κρύβεις το φεγγάρι με το δάκτυλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι που ξεχασα να αναφερω .... αν ο πελατης σου φερει εγκαιρως τα δικαιολογητικα του και τα παραλαβεις εχεις υποχρεωση και να τα στειλεις .... ποια η ουσια να τα παραλαβεις να τα επεξεργαστεις αφου δε θα τα αποστειλεις ? αφου δε θα πληρωθεις ? αφου υπαρχει ενδεχομενο και να μπλεξεις ? 

 

αν ο κοσμος ερχεται και κανει τη δουλεια του κ εμεις του λεμε φανφαρες για προσωρινες αποθηκευσεις και τετοια ..... πως θα παρει διασταση το θεμα ??? πως θα μας παρει καποιος στα σοβαρα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος, ο συνάδελφος Μουζάκης είπε σήμερα σε ένα μεγάλο κανάλι ότι θα εφαρμοσθεί η ανακοίνωση της ΠΟΦΕΕ για αποχή. Αν κάποιος άλλος είδε ή διάβασε κάτι , ας μας το γνωρίσει.

Ο κύριος Μουζάκης ΟΝΤΩΣ είπε, ή πιο σωστά ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ να πει για τις κινητοποιήσεις και τον διέκοψαν κακήν κακώς. Δε σχολιάστηκε τίποτα μετά και υπεύθυνος ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ δεν είναι ο κ. Μουζάκης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν καταλαβαίνετε ότι μας δένουν χειροπόδαρα και μας υποχρεώνουν να καταθέσουμε δηλώσεις εμπρόθεσμα, αλλιώς την πληρώνουν οι πελάτες μας και μεις εισπράττουμε το ... ξύλο!  Ας εφαρμόσουμε την αποχή από την υποβολή έως 22/7 και μετά όλοι μαζί μέσα. Λέτε να κρατήσει το σύστημα και να μην κάτσει; 

Δεν είναι για το πενηνταράκι, φίλε ΤΑΣΟ Ρ, που θα το εισπράξεις , αν το εισπράξεις με την υποβολή της δήλωσης. Αν το βλέπεις έτσι , είναι σαν να κρύβεις το φεγγάρι με το δάκτυλο...

Μίλησα για το πενηντάρικο, γιατί είναι το πρώτο που θα σκεφτεί ένας κακοπροαίρετος πελάτης και επίσης γιατί στον κλάδο επικρατεί λίγο μια λογική "τζάμπα" αντίδρασης. Δεν υπάρχει αντίδραση, είτε αυτή είναι αποχή είτε είναι απεργία που να μην έχει κόστος. Γι αυτό λέω ότι, αφού δεν μπορούμε να κλείσουμε τα γραφεία λόγω ΦΠΑ, Ε7 κλπ, τότε να μην δεχόμαστε καθόλου πελάτες για φορολογικές δηλώσεις. Είμαστε ελεύθεροι επαγγελματίες και μπορούμε να επιλέξουμε τον τρόπο δουλειάς μας και επίσης όταν απέχουμε σαν κλάδος η αποχή αυτή πρέπει να γίνεται σεβαστή και από τους πελάτες. Διαφορετικά υπάρχουν και τα ΚΕΠ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα για το πενηντάρικο, γιατί είναι το πρώτο που θα σκεφτεί ένας κακοπροαίρετος πελάτης και επίσης γιατί στον κλάδο επικρατεί λίγο μια λογική "τζάμπα" αντίδρασης. Δεν υπάρχει αντίδραση, είτε αυτή είναι αποχή είτε είναι απεργία που να μην έχει κόστος. Γι αυτό λέω ότι, αφού δεν μπορούμε να κλείσουμε τα γραφεία λόγω ΦΠΑ, Ε7 κλπ, τότε να μην δεχόμαστε καθόλου πελάτες για φορολογικές δηλώσεις. Είμαστε ελεύθεροι επαγγελματίες και μπορούμε να επιλέξουμε τον τρόπο δουλειάς μας και επίσης όταν απέχουμε σαν κλάδος η αποχή αυτή πρέπει να γίνεται σεβαστή και από τους πελάτες. Διαφορετικά υπάρχουν και τα ΚΕΠ...

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλεον αυτο το σημειο ειναι το πιο υστατο που πλεον εχει υπαρξει !! 

 

πρεπει να γινουν κινησεις ... ΤΩΡΑ

 

αυτες ειναι συσπειρωση /κινητοποιηση/ αντιδραση /

 

και ενα συνδικαλιστικο οργανο να κινηθει νομικα ....

 

στο διαστημα που μεσολαβησε απο την δημοσιευση του αιτηματος "μας" επρεπε ολα αυτα να ηταν ετοιμα για το σημερινο πρωι . !!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...