Προς το περιεχόμενο

Τέταρτη ΦΑΣΗ: Αποχή 16/7-22/7 μαζί με την Ομοσπονδία και 37 Συλλόγους της Χώρας...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ & ΣΕ ΑΛΛΟ ΝΗΜΑ.....

ΤΟ ΓΡΑΦΩ & ΕΔΩ ....

 

"ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ Ν ΑΓΧΩΣΩ ΚΑΝΕΝΑΝ (ΑΦΟΥ ΕΠΑΘΑ & ΕΓΩ ΕΝΑ ΣΟΚ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΕΜΑΘΑ)

ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ -ΑΦΟΥ ΤΑ ΣΑΪΝΙΑ ΜΑΣ ΤΗΣ ΠΟΦΕΕ ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΣΙΜΟΥΔΙΑ -ΟΤΙ Η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ

ΗΤΑΝ ΑΚΡΩΣ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗ....

ΘΑ ΤΗΡΟΥΝ ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΜΕ ΤΑ ΑΦΜ ....Κ ΠΙΘΑΝΩΝ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΥΠΟΒΛΗΘΟΥΝ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΑΣΧΕΤΩΣ ΤΟΥ ΑΦΜ.

ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ (ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΗΣ ΠΟΦΕΕ) ΕΙΝΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΦΤΥΣΙΜΟ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΧΟΝΤΡΟ ΚΡΑΞΙΜΟ.....

 

ΝΤΡΟΠΗ Η ΜΟΝΗ ΛΕΞΗ.......

 

ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ....."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 920
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ & ΣΕ ΑΛΛΟ ΝΗΜΑ.....

ΤΟ ΓΡΑΦΩ & ΕΔΩ ....

 

"ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ Ν ΑΓΧΩΣΩ ΚΑΝΕΝΑΝ (ΑΦΟΥ ΕΠΑΘΑ & ΕΓΩ ΕΝΑ ΣΟΚ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΕΜΑΘΑ)

ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ -ΑΦΟΥ ΤΑ ΣΑΪΝΙΑ ΜΑΣ ΤΗΣ ΠΟΦΕΕ ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΣΙΜΟΥΔΙΑ -ΟΤΙ Η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ

ΗΤΑΝ ΑΚΡΩΣ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗ....

ΘΑ ΤΗΡΟΥΝ ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΜΕ ΤΑ ΑΦΜ ....Κ ΠΙΘΑΝΩΝ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΥΠΟΒΛΗΘΟΥΝ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΑΣΧΕΤΩΣ ΤΟΥ ΑΦΜ.

ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ (ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΗΣ ΠΟΦΕΕ) ΕΙΝΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΦΤΥΣΙΜΟ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΧΟΝΤΡΟ ΚΡΑΞΙΜΟ.....

 

ΝΤΡΟΠΗ Η ΜΟΝΗ ΛΕΞΗ.......

 

ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ....."

και που ειναι η ποφεε να μας ενημερωσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ & ΣΕ ΑΛΛΟ ΝΗΜΑ.....

ΤΟ ΓΡΑΦΩ & ΕΔΩ ....

 

"ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ Ν ΑΓΧΩΣΩ ΚΑΝΕΝΑΝ (ΑΦΟΥ ΕΠΑΘΑ & ΕΓΩ ΕΝΑ ΣΟΚ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΕΜΑΘΑ)

ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΩ -ΑΦΟΥ ΤΑ ΣΑΪΝΙΑ ΜΑΣ ΤΗΣ ΠΟΦΕΕ ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΣΙΜΟΥΔΙΑ -ΟΤΙ Η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ

ΗΤΑΝ ΑΚΡΩΣ ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΗ....

ΘΑ ΤΗΡΟΥΝ ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΜΕ ΤΑ ΑΦΜ ....Κ ΠΙΘΑΝΩΝ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΥΠΟΒΛΗΘΟΥΝ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΑΣΧΕΤΩΣ ΤΟΥ ΑΦΜ.

ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ (ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΗΣ ΠΟΦΕΕ) ΕΙΝΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΦΤΥΣΙΜΟ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΧΟΝΤΡΟ ΚΡΑΞΙΜΟ.....

 

ΝΤΡΟΠΗ Η ΜΟΝΗ ΛΕΞΗ.......

 

ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ....."

Πώς να μας αγχώσεις συνάδερφε? Αδύνατον πιο πολύ απ' ότι είμαστε όλοι.

 

Φοβάμαι πως για μια ακόμη φορά θα διαπιστώσουμε ότι σ' αυτόν τον τόπο που ζούμε, ΟΛΑ έχουν να κάνουν με πολιτική. Δεν υπάρχει λογική, δεν υπάρχει συναίσθημα, δεν υπάρχει ταύτιση με το χώρο και το χρόνο που βρισκόμαστε.

Πάλι θα ατενίζουμε στο τέλος τα αποκαϊδια και του δέντρου αλλά και όλου του δάσους!!!

 

Κι αν το "υπουργείο" θεωρεί πως θα εισπράξει, πολύ φοβάμαι πως θα πάρει αμελέτητα, διότι πολύ απλά, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΟΥΝ ΟΙ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ ΔΗΛΩΣΕΩΝ κάτω από τις συνθήκες στις οποίες δουλεύουμε εμείς και όταν  ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ. ΑΔΙΑΚΟΠΑ, ΣΩΣΤΑ, ΟΠΩΣ ΕΠΡΕΠΕ ΕΞ'ΑΡΧΗΣ το... "σύστημά τους" .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε Ευθυμίου αυτή είναι όντως η ουσία του θέματος.

 

Και μάλιστα είναι χειρότερο από ότι φαντάζεσαι.

 

Ήμουν αντιπρόσωπος στην Εκτακτη Γενική Συνέλευση 37 συλλόγων τηυς Ομοσπονδίας και πραγματικά έχεις δίκιο η Ομοσπονδία δεν μίλησε καθόλου προς αυτήν την κατεύθυνση.

Γιατί λέω όμως ότι είναι χειρότερο από ότι φαντάζεσαι; Διότι και οι αντιπρόσωποι (και εγώ)  δεν έθεσαν πρόταση τέτοιας κατευθύνσεως στην Γενική Συνέλευση. Υπήρχαν βέβαια αναφορές για την κατάσταση που αναφέρεις αλλά όχι προτάσεις για ψήφιση.

Ακόμα και η πρόταση αποχής από τις δηλώσεις για μια αξιοπρεπή εργασία έγινε (ως συγκεκριμένη πρόταση) με δυσκολία από 5 συλλόγους (!!!) ενώ βέβαια όλοι συμφωνούσαν προς αυτήν την κατεύθυνση.

 

Όμως..

Αν και σ' αυτήν την πρώτη προσπάθεια μείνουμε ενωμένοι και συμπαγής τότε είναι στο χέρι μας οποιαδήποτε πρόταση. Λίγο ζεστά ΚΑΙ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΑ να πάρουμε τα πράγματα, που να πάρει ο διάβολος,  τότε πολλά μπορούν ν' αλλάξουν. <_<

Επειδή είμαι πολύ ηλίθια, υπάρχει καμιά ιδέα ως προς το ΓΙΑΤΙ αντέδρασαν ΜΟΝΟ 5 σύλλογοι και σώπασαν 32 ????????????????????

 

Η παραπάνω ερώτηση μπορεί να θεωρηθεί και ρητορική, δεν είναι απαραίτητο να απαντηθεί, εννοείται.

Κύριε Σταυρουλάκη, συγχωρέστε με που χρησιμοποίησα τη δική σας παράγραφο, δεν απευθύνομαι σε κανέναν συγκεκριμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι πολύ ηλίθια, υπάρχει καμιά ιδέα ως προς το ΓΙΑΤΙ αντέδρασαν ΜΟΝΟ 5 σύλλογοι και σώπασαν 32 ????????????????????

 

Η παραπάνω ερώτηση μπορεί να θεωρηθεί και ρητορική, δεν είναι απαραίτητο να απαντηθεί, εννοείται.

Κύριε Σταυρουλάκη, συγχωρέστε με που χρησιμοποίησα τη δική σας παράγραφο, δεν απευθύνομαι σε κανέναν συγκεκριμένα.

 

Όλοι οι σύλλογοι Έλενα κινήθηκαν στην ίδια ρότα. Όμως χρειάζεται και συγκεκριμένη πρόταση. Εκεί το χάνουμε. Δεν σημαίνει ότι κινήθηκαν αντίθετα. Αυτά πρέπει να βελτιωθούν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως πραγματικά βλέπουμε το δέντρο και όχι το δάσος ?

 

μήπως, όπως λένε οι συνάδελφοι πάρα πάνω, σε λίγο καιρό θα είμαστε και μεις ένα ακόμα νούμερο στην στατιστική των ανέργων ?

 

μήπως το πότε και μέχρι πότε θα δοθεί η όποια παράταση ή όπως αλλιώς την πούμε, θα είναι σε λιγότερο από ένα χρόνο απλά μια ιστορία χωρίς κανένα νόημα μιας και οι επιταγές των τροϊκανών και των ντόπιων υπηρετών τους θέλουν τα πάντα στις πολυεθνικές και μας εργάτες για ένα κομμάτι ψωμί ? 

 

θυμάμαι ότι η αναφορά σε τέτοια ζητήματα στην γενική συνέλευση της ΠΟΦΕΕ το φθινόπωρο αντιμετωπίστηκε απλά σαν μια συνηθισμένη ΚΚΕδικη ρητορική 

 

μιλάμε όμως για την δουλειά μας, για το μέλλον μας και για το μέλλον των παιδιών μας 

 

επ αυτού υπήρξε καμιά τοποθέτηση στην γενική συνέλευση τηςΠΟΦΕΕ στην Κέρκυρα από τους συνήθως λαλίστατους συμπολιτευόμενους ή τους με επιφυλάξεις αντιπολιτευόμενους συναδέλφους ? 

 

Γιάννη, ένα ένα τα πράγματα...

 

Λες για το δάσος και σου την δίνουν τα δέντρα.

Άσε να χαρείς να ξεκινήσουμε από ένα δέντρο. 

Άσε να ξεκινήσουμε επιτέλους...

 

Υ.Γ.  Εξάλλου αυτό που ρωτάς στο τέλος στο απάντησα δύο ποστ πιο πριν. Την πρόταση αυτή: "Αποχή για τα τεκτενόμενα και όχι για τις δηλώσεις" την πρότεινες στον Σύλλογο Ευβοίας και το αρνήθηκε; Ήταν μου φαίνεται στην Συνέλευση. Η την προτείνεις σε εμάς εδώ;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω αυτό (σ.σ. Γεν. Γραμματέας της ΠΟΦΕΕ)--->.

 

ava01.gif ΝΙΚΟΣ ΠΑΤΕΛΗΣ | Ιουλίου 15, 2013 5:39 μ.μ. | Reply
ΣΥΝΕΔΕΛΦΟΙ ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΑΣ ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΤΑΚΤΙΟΥΝΤΑΙ
Καθώς μέχρι την ώρα αυτή δεν ενημερωθήκαμε για κάποια αλλαγή σας καλώ να είστε σε ετοιμότητα για την εφαρμογή της απόφασης της Γ.Σ. της Π.Ο.Φ.Ε.Ε. , δηλαδή για την Μη Υποβολή (ή την προσωρινή αποθήκευση στην Γ.Γ.Π.Σ.) Φορολογικών Δηλώσεων των πελατών σας από αύριο 16/07 μέχρι και την Δευτέρα 22/07/2013.
Συνάδελφε Μέλος ή Μη της Π.Ο.Φ.Ε.Ε.,
ΟΛΑ όσα, νόμιμα, ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΜΕ, για το σύνολο του Κλάδου, μπορούν να κερδιθούν ΜΟΝΟΝ αν προστεθεί και η δική σου απόφαση για συμμετοχή στην ΚΟΙΝΗ προσπάθεια του Κλάδου.
Από το 2000 υποστηρίζω με πείσμα ότι:
ΜΟΝΟΝ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ να αλλάξουμε τις συνθήκες της δουλειάς μας και την ποιότητα ζωής μας

Με Συναδελφικούς και αγωνιστικούς χαιρετισμούς 
Νικόλαος Πατέλης
Πρόεδρος του Συλλόγου Λογιστών Φοροτεχνικών Ελευθέρων Επαγγελματιών Ν.Καβάλας
 
 

Λογικά μέχρι το βράδυ θα έχουμε και την ανακοίνωση της  ΠΟΦΕΕ

 

Πρέπει το  πρωί της 16ης Ιουλίου να έχουν ενημερώσει τα Δ/Σ των συλλόγων με μέιλ όλους τους συναδέλφους για την κοινή δράση, να ενημερώσουμε τα ΜΜΕ, την ίδια ημέρα, αφίσες στις Δ.Ο.Υ., εξώδικα του τύπου  "επειδή κάνατε αυτό και για αυτούς τους λόγους δεν έχουμε καμία ευθύνη για ότι συμβεί με το θέμα της υποβολής των δηλώσεων" και ότι άλλο σκεφτούμε. 

 

Αλλά ας περιμένουμε την σημερινή (βραδινή) ανακοίνωση της Ομοσπονδίας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω αυτό (σ.σ. Γεν. Γραμματέας της ΠΟΦΕΕ)--->.

 

ava01.gif ΝΙΚΟΣ ΠΑΤΕΛΗΣ | Ιουλίου 15, 2013 5:39 μ.μ. | Reply
ΣΥΝΕΔΕΛΦΟΙ ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΑΣ ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΤΑΚΤΙΟΥΝΤΑΙ

Καθώς μέχρι την ώρα αυτή δεν ενημερωθήκαμε για κάποια αλλαγή σας καλώ να είστε σε ετοιμότητα για την εφαρμογή της απόφασης της Γ.Σ. της Π.Ο.Φ.Ε.Ε. , δηλαδή για την Μη Υποβολή (ή την προσωρινή αποθήκευση στην Γ.Γ.Π.Σ.) Φορολογικών Δηλώσεων των πελατών σας από αύριο 16/07 μέχρι και την Δευτέρα 22/07/2013.

Συνάδελφε Μέλος ή Μη της Π.Ο.Φ.Ε.Ε.,

ΟΛΑ όσα, νόμιμα, ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΜΕ, για το σύνολο του Κλάδου, μπορούν να κερδιθούν ΜΟΝΟΝ αν προστεθεί και η δική σου απόφαση για συμμετοχή στην ΚΟΙΝΗ προσπάθεια του Κλάδου.

Από το 2000 υποστηρίζω με πείσμα ότι:

ΜΟΝΟΝ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ να αλλάξουμε τις συνθήκες της δουλειάς μας και την ποιότητα ζωής μας

Με Συναδελφικούς και αγωνιστικούς χαιρετισμούς 

Νικόλαος Πατέλης

Πρόεδρος του Συλλόγου Λογιστών Φοροτεχνικών Ελευθέρων Επαγγελματιών Ν.Καβάλας

 
 

Λογικά μέχρι το βράδυ θα έχουμε και την ανακοίνωση της  ΠΟΦΕΕ

 

Πρέπει το  πρωί της 16ης Ιουλίου να έχουν ενημερώσει τα Δ/Σ των συλλόγων με μέιλ όλους τους συναδέλφους για την κοινή δράση, να ενημερώσουμε τα ΜΜΕ, την ίδια ημέρα, αφίσες στις Δ.Ο.Υ., εξώδικα του τύπου  "επειδή κάνατε αυτό και για αυτούς τους λόγους δεν έχουμε καμία ευθύνη για ότι συμβεί με το θέμα της υποβολής των δηλώσεων" και ότι άλλο σκεφτούμε. 

 

Αλλά ας περιμένουμε την σημερινή (βραδινή) ανακοίνωση της Ομοσπονδίας 

 

MIA MATIA ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΘΑ ΔΙΑΠΥΣΤΩΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΣΟΙ ΔΕΝ ΥΠΟΒΑΛΟΥΝ ΔΗΛΩΣΕΙΣ.....

 

ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ & ΓΕΝ.ΣΥΝΕΛΕΥΣΕΙΣ ΤΩΝ ΣΥΛΛΟΓΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΨΗΦΙΣΜΑΤΑ & ΑΝΤΕ ΠΑΛΙ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΤΗΣ ΠΟΦΕΕ

ΚΑΙ  ΤΡΕΧΑΤΕ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΜΟΥ ΜΗΝ ΣΑΣ ΧΕΣΕΙ Ο ΚΩΛΟΣ ΜΟΥ.....

 

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΕΝΑΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΝΑ ΑΝΤΑΠΕΞΕΛΘΕΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΑΥΤΟΥ Η ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ....

ΟΠΟΤΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΠΥΡΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ ΕΙΜΑΙ ΣΑΦΩΣ ΠΟΙΟ ΧΑΛΑΡΑ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη που πετάγομαι αλλά μου θυμίζει συνελεύσεις στα Πανεπιστήμια. Το πρόβλημά μας αυτή τη στιγμή είναι ένα και λέγεται ότι δεν προλαβαίνουμε με τις φαεινές ιδέες που έχουν τα σαϊνια του Υπουργείου (υποχρεώσεις απίστευτες). Κι επειδή το βλέπω να το χάνουμε για άλλη μια φορά (η οποία ίσως να είναι και η τελευταία μας ευκαιρία) αναμένω πρόταση Τζαβέλλα Κίτσου, ο οποίος έχει δείξει σε αυτή τη φάση ότι έχει φαντασία. Δεν θέλω να προσβάλω κανέναν και ΔΕΝ διαφωνώ με τα θέματα που μπαίνουν. Ίσα ίσα είναι πολύ ουσιαστικά ζητήματα και όχι επί μέρους. Είναι όμως συζητήσεις που δεν έγιναν την ώρα που έπρεπε να γίνουν. Αυτή τη στιγμή πνιγόμαστε και δεν είναι δυνατόν να κάνουμε προκήρυξη για ναυαγοσώστη τώρα. Κάποιος πρέπει να βουτήξει να σώσει αυτόν που πνίγεται. Πάντως τι σας λέει η ανακοίνωση για 1.800.000 δηλώσεις και κάτι ψιλά σε εκκρεμότητα (σε σύνολο 6.000.000 αν δεν κάνω λάθος)? Αναμένω με αγωνία την ανακοίνωση της ΠΟΦΕΕ η οποία με τυμπανοκρουσίες βγήκε την προηγούμενη εβδομάδα και ανακοίνωσε κινητοποιήσεις. Το ξύλο η ΠΟΦΕΕ πρέπει να το φάει όχι ο Θεοχάρης. Ο Θεοχάρης πιθανότατα και να διαχειρίζεται μια τραγική κατάσταση. Ένα Τάξις μπάχαλο που κρέμεται σε μια κλωστή. Δεν το δικαιολογώ σαν γεγονός. Όμως το δικαιολογώ περισσότερο από τη στάση της ΠΟΦΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωστή, βράδιασε και δεν έχουμε νεώτερα , εκτός από την ανακοίνωση του συνάδελφου Πατέλη, από την νέα του θέση. Και φυσικά και την δική σου εναγώνια προσπάθεια. Θα περιμένουμε το πρωϊ ακόμα και μετά τι; Εμειναν μόνο 5 μέρες μέχρι την πρώτη ημερομηνία υποβολής των δηλώσεων...

Εμείς εδώ στις Κυκλάδες θα προσπαθήσουμε να αντιμετωπίσουμε την κατάσταση και να βρούμε τρόπους αντίδρασης.

Οι άλλοι σύλλογοι και οι ενώσεις που είναι; Δεν αρκούν οι ανακοινώσεις συλλόγων μετρημένων στα δάχτυλα του ενός χεριού. Χρειάζεται δράση, άμεση δράση. ΟΠως και συ συνυπέγραψες "ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ..." !

Περιμένουμε από την ΠΟΦΕΕ νεώτερα, αλλά και από το Ο.Ε.Ε. , που μόνο με τις ανύπαρκτες άδειες ασχολείται. 

Μερικοί προσπαθούν να σβήσουν την φωτιά με ποτιστήρι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη δεν μιλάμε για παράταση. Βγήκαμε για πρώτη φορά αμέσως μόλις έδωσαν τις ημερομηνίες παράτασης να πούμε όχι. Δεν θέλουμε παρατάσεις. Θέλουμε μια τελική ημερομηνία που να αντιστοιχεί σε αξιοπρεπή εργασία. Αυτό που έπρεπε να ζητάμε τόσα χρόνια. Δεν θέλουμε παρατάσεις επί παρατάσεων θέλουμε ένα έυλογο και αξιοπρεπές χρονικό περιθώριο. Σε καμμία περίπτωση δεν ζητάμε Γιάννη αυτά που αναφέρεις.

 

Ας μείνουμε ενωμένοι για κάτι που συμφωνούμε όλοι, έχοντας βέβαια πάντα στο μυαλό μας αυτό που λέει πιο πάνω ο Efthmiou.

Κωστή καλησπέρα ,δεν διαφωνώ με την όλη προσπάθεια,το αντίθετο μάλιστα,όλοι μαζι κάτι θα πετύχουμε 

και ίσως είναι μια ευκαιρία να δείξουμε ποιοί είμαστε,αλλά η όλη προσπάθεια να είναι σε κεντρικό επίπεδο,ΠΟΦΕΕ

ΟΕΕ αφου λέει οτι είναι με εμάς,κάτι συντονιστικές ομάδες κλπ.

Αλήθεια περιμένω να μου στείλεις τι ειπώθηκε στην Κέρκυρα,επειδή δεν μπόρεσα να έρθω,εκτός βέβαια απο την Γ ειδική,

που ηδη έγινε το μοναδικό μας πρόβλημα και πρώτη μούρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως θα επρεπε μεχρι τωρα να βγαλει μια ανακοινωση η ποφεε ( οχι τα μελη του Δ.Σ.). εκτος αν περιμενει να παει 12 να ληξει και τυπικα το ''τελεσιγραφο''. αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι η τελευταια φραση του κυριου σταυρουλακη '' και ότι άλλο σκεφτούμε''.  δεν εχετε ηδη καποιο πλανο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΟΛΙΣ ΠΗΡΑ ΕΝΑ ΜΗΝΥΜΑ ΑΠΟ ΠΟΦΕΕ (ΜΙΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ ΤΗΣ ΕΛΦΕΕ ΡΟΔΟΥ) ΠΟΥ ΛΕΙ ΤΑ ΕΞΗΣ

 

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΣΟΥ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΝΕΕΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΔΗΛΩΣΕΩΝ -ΔΙΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΜΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΔΗΛΩΣΕΩΝ  ΦΠ 16-22/07

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΣΟΥ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΝΕΕΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΔΗΛΩΣΕΩΝ, ΕΝΙΣΧΥΣΕ-ΔΙΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΜΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗς ΔΗΛΩΣΕΩΝ Φ.Π 16-22/7

 

 

SMS που μόλις ήρθε με αποστολέα την ΠΟΦΕΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ήδη από την προηγούμενη εβδομάδα έχω ενημερώσει τους πελάτες μου , ότι επίκειται πιθανή απεργία των λογιστών , στην οποία θα συμμετέχω ... και δέν πρόκειται να υποβάλω δηλώσεις από 16/7-22/7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

SMS που μόλις ήρθε με αποστολέα την ΠΟΦΕΕ

Πατριώτη καλησπέρα.

Δεν λέει όμως οτι αυτή είναι η απόφαση της ποφεε,οπότε?θα διαβούμε μόνοι τον ανήφορο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σα να μου φαίνεται ότι τα θες σε σφυρίγματα για να τα καταλάβεις 

 

αφού η ποφεε τόστειλε τίνος απόφαση νάναι ρε φίλε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σα να μου φαίνεται ότι τα θες σε σφυρίγματα για να τα καταλάβεις 

 

αφού η ποφεε τόστειλε τίνος απόφαση νάναι ρε φίλε ?

Εμείς πράγματι απο εκεί κάτω με σφυρίγματα συνεννοούμαστε ,αλλά γιατί δεν λέει οτι η ΠΟΦΕΕ αποφάσισε ...........

αλλά είναι δική σου απόφαση ,της ΠΟΦΕΕ ποιά είναι?και που έχει σταλεί ,σε υπηρεσίες κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΣΟΥ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΝΕΕΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΔΗΛΩΣΕΩΝ, ΕΝΙΣΧΥΣΕ-ΔΙΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΜΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗς ΔΗΛΩΣΕΩΝ Φ.Π 16-22/7"

 

MYNHMA AΠΟ ΠΟΦΕΕ....

 

ΛΕΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΑΜΕ ΔΗΛΩΣΕΙΣ.....

 

ΕΙΧΑ ΥΠΟΣΧΕΘΕΙ ΣΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΜΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΠΑΦΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕ ΜΕΛΗ ΤΟΥ Δ/Σ

ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΤΙΠΟΤΑ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΦΕΕ ΕΚΤΙΜΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ

ΜΕΧΡΙ ΠΕΡΙΣΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ....

ΕΙΠΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΚΟΜΑ & ΜΕΧΡΙ ΧΘΕΣ ΠΕΡΙΜΕΝοΝΤΑΣ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ....

 

ΤΕΛΙΚΑ ΟΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ , Η ΠΡΟΒΟΛΗ , ΚΑΙ ΙΣΩΣ Η ΜΕΛΟΝΤΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΑΡΙΕΡΑ

ΜΕΡΙΚΩΝ ΕΚ ΤΩΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΩΝ ΜΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Τρόικα: Να πτωχεύσουν όσοι δεν ρυθμίσουν τις οφειλές τους εντός διμήνου

[15.07.2013]
 

 

Ανένδοτη είναι η τρόικα όσον αφορά στις προϋποθέσεις για την υπαγωγή των μικρών επιχειρηματικών και των ελεύθερων επαγγελματιών στη ρύθμιση των οφειλών προς τα Ασφαλιστικά Ταμεία.

Οι οφειλέτες των ασφαλιστικών ταμείων, μικροί επιχειρηματίες και ελεύθεροι επαγγελματίες, υποχρεούνται μέσα σε διάστημα, το πολύ, δύο μηνών να ρυθμίσουν τα χρέη τους.

Σε διαφορετική περίπτωση θα βρεθούν αντιμέτωποι με μέτρα αναγκαστικής εκτέλεσης (κατασχέσεις εις χείρας τρίτων και περιουσιακών στοιχείων), σύμφωνα με τη νέα ρύθμιση που προβλέπει τη λειτουργία του Κέντρου Είσπραξης Ασφαλιστικών Οφειλών (ΚΕΑΟ) υπό το ΙΚΑ.

Το ΚΕΑΟ θα αναλάβει άμεσα (θα έπρεπε από 1/7/2013, με βάση τον αρχικό σχεδιασμό) να εισπράξει τις ληξιπρόθεσμες οφειλές του ΙΚΑ και του ΟΑΕΕ (περί τα 12 δισ. ευρώ). Από την 1/1/2014 θα αναλάβει και τις οφειλές του ΟΓΑ και Ενιαίου Ταμείου Ανεξάρτητα Απασχολούμενων (ΕΤΑΑ), με προοπτική τη μελλοντική υπαγωγή -με υπουργικές αποφάσεις- των ληξιπρόθεσμων οφειλών που είναι βεβαιωμένες σε όλα τα Ταμεία.

Την ίδια ώρα, η ρύθμιση ληξιπρόθεσμων οφειλών με τη βούλα της τρόικας έχει προς το παρόν απογοητευτικά αποτελέσματα, καθώς αξιώνει εμπράγματες εξασφαλίσεις και εξόφληση των οφειλών του 2013, ενώ προβλέπει και επιτόκιο δανεισμού στα 8,75%, δηλαδή μία ποσοστιαία μονάδα πάνω από το επιτόκιο της Τραπέζης της Ελλάδος.

Σύμφωνα με τα τελευταία στοιχεία, στο ΙΚΑ είχαν υποβληθεί συνολικά 3.200 αιτήσεις για την πάγια ρύθμιση και για τη νέα αρχή (ρυθμιζόμενο ποσό οφειλής 230 εκατ. ευρώ), τη στιγμή που η διοίκηση του Ιδρύματος ανέμενε τις περίπου 55.000 αιτήσεις τις πρώτες δέκα μέρες.

Απογοητευτική είναι, όμως, και η προσέλευση στον ΟΑΕΕ, καθώς οι αιτήσεις δεν ξεπερνούν τις 1.353, με το ρυθμιζόμενο ποσό να φτάνει τα 10,2 εκατ. ευρώ.

Πηγή Ημερησία

ΕΔΩ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΧΑΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ....ΕΣΕΙΣ ΧΤΕΝΙΖΕΤΑΊ΄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...επειδή το ψαρί από το κεφάλι βρωμάει (κι αυτό δεν σημαίνει οτι τα έχω με την ΠΟΦΕΕ), θα πρέπει να ξεκινήσει η ουρά να κινείται για να ξεβρομίσει...ο καθένας που θέλει να σέβεται τον εαυτό του για τον εαυτό του πρώτα μετά σε όσους γνωστούς και φίλους συναδέλφους κτλ....κτλ...

Άλλωστε δεν νομιζω οτι δεν έχουμε με τίποτε άλλο να ασχοληθούμε...δόξα τω Θεό έχουμε ουκ ολίγες υποχρεώσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θυμάμαι μια ανάρτηση του NIKOS PETSAS για κάτι κωδικούς στούς δικούς μας ανθρώπους που με πεσμένο Τάξις αυτοί έστελναν. Τέλος η δουλειά για απόψε. Αύριο το πρωί τα σπουδαία. Λυπάμαι κάποιους ανθρώπους που έφυγαν από του διαόλου τη μάνα για να πάνε στην Κέρκυρα. Αισθάνομαι για λογαριασμό τους ότι πουλήθηκαν. Έτσι το εκλαμβάνω αυτό το SMS. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...